OpenAid (7.x-2.3) - en to hu translation catalogue (74 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Content
hu: Tartalom

en: Description
hu: Leírás

en: page
hu: oldal

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Project
hu: Projekt

en: Project settings
hu: Projekt beállításai

en: Overview
hu: Áttekintés

en: Search
hu: Keresés

en: Name
hu: Név

en: Save
hu: Mentés

en: Help
hu: Súgó

en: View
hu: Megtekintés

en: Volunteers
hu: Önkéntesek

en: type
hu: típus

en: Files
hu: Fájlok

en: Email Address
hu: E-mail cím

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Logo
hu: Logó

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Location
hu: Helyszín

en: Height
hu: Magasság

en: navigation
hu: navigáció

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Phone Number
hu: Telefonszám

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Share
hu: Megosztás

en: Source
hu: Forrás

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Website
hu: Webhely

en: Alt Text
hu: Helyettesítő szöveg

en: Image Gallery
hu: Galéri

en: News
hu: Hírek

en: Photo
hu: Fénykép

en: Color settings
hu: Színbeállítások

en: Menus
hu: Menük

en: Settings saved
hu: A beállítások mentése megtörtént

en: Featured
hu: Kiemelt

en: Person
hu: Személy

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Attribution
hu: Tulajdonos

en: About
hu: Leírás

en: Restore defaults
hu: Alapértelmezésel visszaállítása

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Translate
hu: Fordítás

en: View All
hu: Összes megtekintése

en: Page Top
hu: Oldal teteje

en: Page Bottom
hu: Oldal alja

en: Zoom level
hu: Nagyítás mértéke

en: Terms of Use
hu: Felhasználási feltételek

en: Bio
hu: Életrajz

en: You do not have any administrative items.
hu: Nincs adminisztrációs menüpont.

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Resource
hu: Erőforrás

en: @drupal installation complete
hu: A @drupal telepítése sikeres volt

en: Manage Users
hu: Felhasználók kezelése

en: Markers
hu: Jelölők

en: Congratulations, you installed @drupal!
hu: A <em>@drupal</em> telepítése sikerült, gratulálunk!

en: Basic page
hu: Egyszerű oldal

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hu: Az <em>egyszerű oldal</em> használatos az állandó tartalmakhoz, ilyen például a „Bemutatkozás” oldal.

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelvek

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Spam Prevention
hu: Levélszemét védelem

en: Learn More
hu: További tudnivalók

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
hu: A title szöveg az egérmutató csúcsánál  jelenik meg, ha a felhasználó a kép felé viszi az egeret. A title text hozzáadásával könnyebb egy képet kontextusba helyezni és javul a használhatóság is.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
hu: Az alternatív szöveget képernyőolvasók és keresőmotorok használják valamint akkor lehet rá szükség, ha a képet nem lehet betölteni. Az alt szöveg alkalmazásával javul az akadálymentesség és a keresőmotor-optimalizáció.

en: Enter a phone number (eg: #-###-###-####)
hu: Telefonszám beírása (pl: #-###-###-####)

en: Search the site
hu: Keresés a webhelyen

en: Enter a phone number. (eg: #-###-###-####)
hu: Telefonszám beírása. (pl: #-###-###-####)
