OpenAid (7.x-2.8) - en to nl translation catalogue (60 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Description
nl: Beschrijving

en: page
nl: pagina

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Resources
nl: Bronnen

en: Project settings
nl: Projectinstellingen

en: Search
nl: Zoeken

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Volunteers
nl: Vrijwilligers

en: Files
nl: Bestanden

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Location
nl: Locatie

en: Height
nl: Hoogte

en: navigation
nl: navigatie

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Share
nl: Delen

en: Source
nl: Bron

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Add Content
nl: Inhoud toevoegen

en: Alt Text
nl: Alternatieve tekst

en: Image Gallery
nl: Afbeeldingenalbum

en: News
nl: Nieuws

en: Photo
nl: Foto

en: Color settings
nl: Kleurinstellingen

en: Menus
nl: Menu's

en: Settings saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Person
nl: Persoon

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: About
nl: Over

en: Translate
nl: Vertalen

en: View All
nl: Alles bekijken

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: Terms of Use
nl: Gebruiksvoorwaarden

en: You do not have any administrative items.
nl: U heeft geen beheeritems.

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Staff
nl: Personeel

en: Resource
nl: Bron

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Default location
nl: Standaard locatie

en: Map Settings
nl: Kaartinstellingen

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Social Links
nl: Sociale links

en: Footer Menu
nl: Voetmenu

en: Learn More
nl: Meer informatie

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
nl: De 'title'-tekst wordt gebruikt als pop-up-beschrijving naast de muisaanwijzer, wanneer een gebruiker daarmee over een afbeelding beweegt. Door de 'title'-tekst wordt de afbeeldingscontext beter begrepen en het verhoogt de gebruiksvriendelijkheid.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
nl: Alternatieve tekst wordt gebruikt door schermlezers, zoekmachines en wanneer de afbeelding niet weergegeven kan worden. Door het toevoegen van een 'alt'-tekst wordt de toegankelijkheid en vindbaarheid verhoogd.
