Open Atrium (7.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Image size
id: Ukuran gambar

en: Content
id: Konten

en: Private
id: Privat

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Subscribe to group
id: Berlangganan grup

en: Unsubscribe from group
id: Berhenti berlangganan dari grup

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: Description
id: Deskripsi

en: Public
id: Publik

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: Settings
id: Pengaturan

en: Help
id: Bantuan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Posted by
id: Dikirim oleh

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Parent item
id: Item induk

en: All
id: Semua

en: Added
id: Ditambahkan

en: Footer
id: Catatan kaki

en: blocked
id: diblokir

en: Members
id: Anggota

en: group
id: grup

en: Navigation
id: Navigasi

en: Users
id: Pengguna

en: Square
id: Kotak

en: Close
id: Tutup

en: reply
id: balas

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Full
id: Penuh

en: Attachments
id: Sisipan

en: Display Name
id: Nama tampilan

en: Toolbar settings
id: Pengaturan Toolbar

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Log out
id: Logout

en: User name
id: Nama pengguna

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Tabs
id: Tab

en: Menus
id: Menu

en: Form
id: Formulir

en: Menu link title
id: Judul pokok menu

en: Edit profile
id: Edit profil

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: About
id: Tentang

en: Custom format
id: Format sendiri

en: Admin
id: Administrator

en: Spaces
id: Tempat

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Show description
id: Tampilkan deskripsi

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: Provide a menu link
id: Sediakan tautan menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
id: Tautan menu yang lebih ringan akan ditampilkan sebelum tautan yang lebih berat.

en: Shown when hovering over the menu link.
id: Ditampilkan ketika kursor mouse lewat diatas tautan menu.

en:  new
id:  baru

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas
