Open Atrium (7.x-2.0-alpha2) - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Content
fr: Contenu

en: Private
fr: Privé

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Subscribe to group
fr: S'abonner au groupe

en: Unsubscribe from group
fr: Se désabonner du groupe

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Depth
fr: Profondeur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Help
fr: Aide

en: Summary
fr: Résumé

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Posted by
fr: Posté par

en: Picture
fr: Image

en:  in
fr:  dans

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Parent item
fr: Élément parent

en: All
fr: Tout

en: Added
fr: Ajouté

en: Footer
fr: Pied de page

en: Filter
fr: Filtrer

en: blocked
fr: bloqué

en:  on
fr:  dans

en: Members
fr: Membres

en: group
fr: groupe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Square
fr: Carré

en: Close
fr: Fermer

en: reply
fr: répondre

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Full
fr: Complet

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Toolbar settings
fr: Paramètres de la barre d'outils

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: File Title
fr: Titre du fichier

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Team
fr: Equipe

en: Teams
fr: Equipes

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: User Profile
fr: Profil utilisateur

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Alt Text
fr: Texte Alt :

en: unpublish
fr: dépublier

en: publish
fr: publier

en: Removed
fr: Retiré

en: Tabs
fr: Onglets

en: Form
fr: Formulaire

en: Menu link title
fr: Titre du lien dans le menu

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Space
fr: Espace

en: Automatically Detect
fr: Détection automatique

en: Not Published
fr: Non publié

en: About
fr: À propos

en: Group home
fr: Accueil du groupe

en: approved
fr: approuvé

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Config
fr: Configuration

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Show description
fr: Afficher la description

en: Custom formats
fr: Formats personnalisés

en: Relative date
fr: Date relative

en: Show links
fr: Afficher les liens

en: Add member
fr: Ajouter un membre

en: Team Members
fr: Membres d'équipe

en: Provide a menu link
fr: Fournir un lien de menu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fr: Les liens de menus avec un poids léger seront affichés avant les liens dotés d'un poids plus lourd.

en: Shown when hovering over the menu link.
fr: S'affiche au survol du lien du menu.

en: Group roles and permissions
fr: Rôles et droits du groupe

en: Groups audience
fr: Audience de groupes

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: You have entered an invalid user name.
fr: Vous avez saisi un nom d'utilisateur invalide.

en: You are the group manager
fr: Vous êtes le gestionnaire du groupe

en: Request group membership
fr: Demander à faire partie du groupe

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
fr: C'est un groupe fermé. Seul un administrateur de groupe peut vous ajouter.

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en:  new
fr:  nouveau

en: @entity entity referenced from !field_name
fr: Entité @entity réferencée par !field_name

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui est référencée via le champ !field_name

en: Determine if this is an OG group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe OG.

en: User %name is already subscribed to group.
fr: L'utilisateur %name est déjà membre du groupe.

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
fr[0]: Vous êtes déjà inscrit dans un autre groupe
fr[1]: Vous êtes déjà inscrit dans @count groupes

en: Custom Text
fr: Texte Personnalisé

en: space
fr: espace

en: Remove member
fr: Supprimer un membre

en: Content Visibility
fr: Visibilité du contenu

en: Add Admin
fr: Ajouter un administrateur

en: Show Details
fr: Voir les détails

en: Only members of these can see this page
fr: Seuls les membres de ce groupe peuvent voir cette page
