Open Atrium (7.x-2.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (194 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Content
pt: Conteúdo

en: Private
pt: Privada

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Subscribe to group
pt: Inscrever-se para o grupo

en: Unsubscribe from group
pt: Desinscrever do grupo

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Settings
pt: Configurações

en: Help
pt: Ajuda

en: Summary
pt: Resumo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Section
pt: Seção

en: Posted by
pt: Enviado por

en: Picture
pt: Foto

en:  in
pt:  em

en: User
pt: Usuário

en: Added
pt: Adicionado

en: Footer
pt: Rodapé

en: Filter
pt: Filtrar

en: blocked
pt: bloqueado

en:  on
pt:  em

en: Members
pt: Membros

en: group
pt: grupo

en: Navigation
pt: Navegação

en: Users
pt: Usuários

en: Square
pt: Quadrado

en: Close
pt: Fechar

en: reply
pt: responder

en: Notifications
pt: Notificações

en: Logout
pt: Sair

en: Full
pt: Completo

en: Attachments
pt: Anexos

en: Display Name
pt: Nome da Exibição

en: Toolbar settings
pt: Configuração da barra de ferramentas

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: File Title
pt: Título do arquivo

en: Buttons
pt: Botões

en: Log out
pt: Sair

en: Style
pt: Estilo

en: Team
pt: Equipe

en: Teams
pt: Equipes

en: User name
pt: Nome do usuário

en: User Profile
pt: Perfil de usuário

en: Removed
pt: Removido

en: Tabs
pt: Abas

en: Inversed
pt: Invertido

en: Form
pt: Formulário

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: Space
pt: Espaço

en: Not Published
pt: Não publicado

en: About
pt: Sobre

en: approved
pt: aprovado

en: Add to
pt: Adicionar a

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: Admin
pt: Administrar

en: Spaces
pt: Espaços

en: Parent ID
pt: ID do pai

en: Select Layout
pt: Selecione Layout

en: Dashboard
pt: Painel

en: added to
pt: adicionado a

en: removed from
pt: removido de

en: Show description
pt: Mostrar descrição

en: Custom formats
pt: Formatos personalizados

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Show links
pt: Mostrar links

en: Add member
pt: Adicionar membro

en: Team Members
pt: Membros da Equipe

en: Relative Date
pt: Data Relativa

en: Use a custom format for this field. This will override any other date format settings.
pt: Use um formato personalizado para esse campo. Isso irá substituir qualquer outro dado definições de formato.

en: Enable content types
pt: Ativar tipos de conteúdo

en: Quarter
pt: Trimestre

en: Group roles and permissions
pt: Papéis e permissões de grupo

en: Groups audience
pt: Audiência dos grupos

en: Group visibility
pt: Visibilidade do grupo

en: You have entered an invalid user name.
pt: Você digitou um nome de usuário inválido.

en: You are the group manager
pt: Você é o administrador do grupo

en: Request group membership
pt: Pedir para entrar no grupo

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
pt: Este é um grupo fechado. Apenas o administrador do grupo pode adicioná-lo.

en: Half
pt: Metade

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en:  new
pt:  novo

en: @entity entity referenced from !field_name
pt: @entity entidade referenciada !field_name

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
pt: Uma ponte para o @entity entidade que é referenciada via !field_name

en: Determine if this is an OG group.
pt: Determine se este é um Grupo OG

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
pt[0]: Você já está registrado em outro grupo.
pt[1]: Você já está registrado em @count grupos

en: Custom Text
pt: Texto Customizado

en: See all
pt: Ver todos

en: space
pt: espaço

en: Notify - Email subject
pt: Notificar - Assunto do e-mail

en: Notify - Email body
pt: Notificar - Corpo do e-mail

en: Primary Image
pt: Imagem Primária

en: Remove member
pt: Remover membro

en: Content Visibility
pt: Visibilidade de Conteúdo

en: Open Atrium Admin
pt: Administrador Open Atrium

en: Admin forms for Open Atrium
pt: Formulários de administração para Open Atrium

en: Open Atrium Config
pt: Configurar Open Atrium

en: System configuration variables
pt: Variáveis ​​de configuração do sistema

en: A collection of users that exists across all spaces.
pt: Uma coleção de usuários que existem em todos os espaços.

en: A collection of content and users (members)
pt: Uma coleção de conteúdo e usuários (membros)

en: Is Parent
pt: É Superior

en: Content is a parent
pt: O conteúdo é um superior

en: Determine to which Open Atrium section this space content is assigned to.
pt: Determinar a qual seção de Open Atrium este conteúdo de espaço é atribuído.

en: Open Atrium Section
pt: Seção do Open Atrium

en: %user has been added to the space %title.
pt: %user foi adicionado ao espaço %title.

en: %user has been added as an Admin to the space %title.
pt: %user foi adicionado como Administrador do espaço %title.

en: %user has been removed as Admin of space %title.
pt: %user foi removido como Administrador do espaço %title.

en: Add Admin
pt: Adicionar administrador

en: Open Atrium Core
pt: Núcleo Open Atrium

en: Core required module for Open Atrium.
pt: Módulo core necessário para o Open Atrium.

en: Open Atrium exposed filter form adds some options that integrate with Bootstrap.
pt: O formulário de filtro exposto pelo Open Atrium, adiciona algumas opções que se integram com o Bootstrap.

en: Add Space Member
pt: Adicionar membro a espaço

en: Allows members to be added to the space.
pt: Permite adicionar membros ao espaço

en: Add Existing User
pt: Adicionar Usuário Existente

en: Space Members
pt: Membros do Espaço

en: Show the owners, teams, and members of a Space
pt: Mostrar os proprietários, equipes, e membros de um Espaço

en: Hide teams
pt: Esconder equipes

en: Number of members to show
pt: Número de membros para mostrar

en: Space summary
pt: Resumo do espaço

en: Provides a summary of a space, including the picture, description, and useful links.
pt: Fornece um resumo de um espaço, incluindo a foto, descrição e links úteis.

en: User Spaces
pt: Espaços de Usuários

en: Provides a list of spaces for a user.
pt: Fornece uma lista de lugares para um usuário.

en: Show sections
pt: Mostrar seções

en: Number per page
pt: Número por página

en: Collapsed filter
pt: Filtro recolhido

en: Adds a button that will show the exposed filter. Collapsed by default.
pt: Adiciona um botão que irá mostrar o filtro exposto. Recolhido por padrão.

en: Remove as Admin
pt: Remover como Administrador

en: Add as Admin
pt: Adicionar como Administrador

en: Sections:
pt: Seções:

en: Contains the default panels pages and layouts
pt: Contém as páginas de painéis padrão e layouts

en: Open Atrium Messages
pt: Open Atrium Mensagens

en: Message types for Open Atrium
pt: Tipo de mensagens para Open Atrium

en: Open Atrium News
pt: Open Atrium Notícias

en: News layout for Open Atrium
pt: Notícias disponíveis para Open Atrium

en: Categories:
pt: Categorias:

en: Open Atrium Panopoly Users
pt: Open Atrium Panopoly User

en: Open Atrium Permissions
pt: Permissões Open Atrium

en: User and role permissions for Open Atrium
pt: Permissões de usuário e de função para Open Atrium

en: Open Atrium Recent Activity
pt: Open Atrium Atividade Recente

en: Displays a consolidated list of recent activities across all applications.
pt: Exibe uma lista consolidada das atividades recentes em todas as aplicações.

en: Determines order of Section in lists.  Higher value moves the section later in the list.  Lower value moves section earlier in the list.
pt: Determina a ordem de Seção em listas. Valor superior move a seção posterior na lista. Menor valor move a seção anterior na lista.

en: Leave empty for public access, otherwise select Groups that can view this Section.
pt: Deixe em branco para acesso público, caso contrário selecione Grupos que podem visualizar esta Seção.

en: Leave empty for public access, otherwise select Space Members that can view this Section.
pt: Deixe em branco para acesso público, caso contrário selecione Membros do Espaço que podem visualizar esta Seção.

en: Leave empty for public access, otherwise select Teams that can view this Section.
pt: Deixa em branco para acesso público, caso contrário selecione Equipes que podem visualizar esta Seção.

en: Space ID
pt: Espaço ID

en: Section Page
pt: Página de Seção

en: A landing page and collection of content within a Space.
pt: Uma página de destino e coleta de conteúdo dentro de um espaço.

en: Open Atrium Sections
pt: Seções Open Atrium

en: Section landing pages within space.
pt: Seção páginas de destino dentro do espaço.

en: Select the members of the space that are a member of this team.
pt: Selecione os membros do espaço que são membros desta equipe.

en: An ad-hoc collection of users within a Space
pt: Uma coleção ad hoc de usuários dentro de um Espaço

en: %user has been removed from the team %title.
pt: %user foi removido da equipe %title.

en: Open Atrium Teams
pt: Times Open Atrium

en: Teams within spaces
pt: Equipes dentro de espaços

en: Add Team Member
pt: Adicionar Membro da Equipe

en: Allows members to be added to the team.
pt: Permite que membros sejam adicionados ao time.

en: Add to team
pt: Adicionar a equipe

en: %user has been added to the team %title.
pt: %user foi adicionado a equipe %title.

en: Show the members of a Team
pt: Mostrar os membros da Equipe

en: Remove from team
pt: Remover da equipe

en: Your profile picture
pt: Sua foto de perfil

en: Open Atrium Users
pt: Usuários Open Atrium

en: User layouts
pt: Layouts de usuários

en: All spaces...
pt: Todos os espaços ...

en: Open Atrium date
pt: Data Open Atrium

en: Adds a custom relative date format for Open Atrium
pt: Adiciona um formato de data personalizado relativa para o Open Atrium

en: Revision difference
pt: Diferença de revisão

en: The differences between a specific node version and its previous revision.
pt: As diferenças entre uma versão específica do node e a sua revisão anterior.

en: Section Session Context
pt: Seção Contexto da Sessão

en: A collection of widgets for Open Atrium
pt: Uma coleção de widgets para o Open Atrium

en: Add content types
pt: Adicionar tipos de conteúdo

en: List of content types in a widget.
pt: Lista de tipos de contéudo em um widget.

en: Select which content types you would like to enable for this widget.
pt: Selecione quais tipos de conteúdo você gostaria de habilitar para este widget.

en: CSS class for links
pt: Classe CSS para links

en: Show content visibility.
pt: Mostrar visibilidade do conteúdo.

en: Additional Users
pt: Usuários Adicionais

en: A small panel containing a user's name, picture, and links to user functionality.
pt: Um pequeno painel contendo nome, foto e links para as ferramentas do usuário.

en: Only members of these can see this page
pt: Só membros podem visualizar esta página

en: Manage my profile
pt: Gerenciar meu perfil

en: If you forgot your password
pt: Se você esqueceu sua senha

en: request a new password.
pt: solicitar uma nova senha.

en: See all members
pt: Ver todos os membros
