Open Atrium (7.x-2.0-beta4) - en to da translation catalogue (333 entries)

en: list
da: liste

en: Pages
da: Sider

en: enabled
da: Aktiveret

en: Administer
da: Administration

en: approve
da: godkend

en: Submit
da: Indsend

en: Value
da: Værdi

en: Groups
da: Grupper

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Remove
da: Fjern

en: Public
da: Offentlig

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktiver

en: Disable
da: Deaktiver

en: Block title
da: Titel

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Overview
da: Overblik

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: username
da: brugernavn

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Add
da: Tilføj

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Node type
da: Indholdstype

en: search
da: søg

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Timestamp
da: Tidspunkt

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Picture
da: Billede

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Create
da: Opret

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: All
da: Alle

en: Page title
da: Sidetitel

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Page
da: Side

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Public registrations
da: Offentlig registrering

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment ID
da: Kommentar ID

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Placering

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Role name
da: Navn

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Count
da: Antal

en: Mode
da: Opførsel

en: blocked
da: blokeret

en: Performance
da: Ydelse

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: node
da: indholdselement

en: group
da: gruppe

en: Table
da: Tabel

en: Other
da: Anden

en: Text color
da: Tekstfarve

en: access content
da: tilgå indhold

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cachelevetid

en: Default front page
da: Standardforside

en: Create content
da: Opret indhold

en: Filters
da: Filtre

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Preformatted
da: Præformateret

en: reply
da: svar

en: Protocol
da: Protokol

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Pending
da: Løbende

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: « forrige

en: next ›
da: næste »

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Node title
da: Titel

en: update
da: opdatér

en: locked
da: låst

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Member for
da: Medlem i

en: No users available.
da: Ingen brugere tilgængelige.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Makroer

en: Deleted
da: Slettet

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Configure block
da: Indstil blok

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: None.
da: Ingen

en: Revert
da: Gendan

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Log out
da: Log ud

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Forums
da: Forummer

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Link color
da: Linkfarve

en: Length of trimmed posts
da: Længde af beskårne indlæg

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
da: Det maksimale antal tegn i beskårne indlæg. Drupal bruger indstillingen til at bestemme hvor i teksten lange indlæg beskæres. Den beskårne version af et indlæg bruges når indlægget vises på forsiden eller i XML kilder. Sæt til ubegrænset hvis du ikke ønsker at vise beskårne indlæg. Bemærk at denne indstilling kun påvirker nyt eller opdateret indhold.

en: Menu settings
da: Menuindstillinger

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Delete action
da: Slet handling

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
da: Forsiden viser indhold fra denne relative URL. Vælg "node" hvis du er i tvivl.

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: Delete role
da: Slet rolle

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: Blocks
da: Blokke

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Menus
da: Menuer

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add field
da: Tilføj felt

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Permission
da: Tilladelse

en: Save role
da: Gem rolle

en: Menu link title
da: Titel

en: Menu name
da: Navn

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: @user's picture
da: @users billede

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Rearrange
da: Sorter filtre

en: Show only items where
da: Vis kun elementer hvor

en: No comments available.
da: Ingen kommentarer tilgængelige.

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: You must specify a valid role name.
da: Du skal angive et gyldigt rollenavn.

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: My account
da: Min konto

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: Default order
da: Sortering

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholdende sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholdende ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Depends on: !dependencies
da: Afhænger af: !dependencies

en: Create @name
da: Opret @name

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: User account
da: Brugerkonto

en: Acronym
da: Akronym

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Run cron
da: Kør cron

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: Revision information
da: Versioner

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Posted in
da: Indsendt til

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: Link title
da: Linktitel

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Must users preview posts before submitting?
da: Skal brugerne gennemse indlæg før de indsendes?

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML tags: @tags

en: HTML filter
da: HTML-filter

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrer indholdselementer</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Number of posts on main page
da: Antal indlæg på forsiden

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: The name of this website.
da: Sitets navn.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
da: Sitets motto eller slogan (vises ofte sammen med sitets titel).

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403 (adgang nægtet) side

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404 (ikke fundet) side

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Date and time
da: Dato og tid

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti men nye konti skal godkendes af administratoren.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Hvis feltet er markeret skal nye brugere validere deres e-mail-adresse før de kan logge ind på sitet, og de vil blive tildelt en adgangskode af systemet. Hvis ikke kan brugeren logge ind med det samme og de kan selv vælge deres adgangskode.

en: User registration guidelines
da: Retningslinjer for nye brugere

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
da: Tekst der vises når en ny bruger registrerer sig. Kan bruges til at hjælpe dine brugere.

en: Welcome, new user created by administrator
da: Velkommen, ny bruger oprettet af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator.

en: Welcome, no approval required
da: Velkomst, ingen godkendelse nødvendig

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator uden krav om godkendelse.

en: Welcome, awaiting administrator approval
da: Velkomstbesked, afventer godkendelse af administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Tilpas indholdet af velkomstbeskeden, der sendes til nye medlemskonti oprettet af en administrator med krav om godkendelse.

en: Password recovery email
da: Besked om ny adgangskode

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Tilpas indholdet af beskeden, der sendes til nye medlemmer der ønsker en ny adgangskode.

en: Account activation email
da: Besked om aktivering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Account blocked email
da: Besked om blokering af konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto blokeres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Account deleted email
da: Besked om slettet konto

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
da: Aktiver og tilpas e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto slettes.

en: Notify user when account is deleted.
da: Giv bruger besked når konto slettes.

en: Signature support
da: Signaturunderstøttelse

en: Picture support
da: Billedunderstøttelse

en: Picture maximum dimensions
da: Dimensioner

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i pixels.

en: Picture maximum file size
da: Filstørrelse

en: Maximum file size for pictures, in kB.
da: Maksimal filstørrelse for billeder, i kB.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
da: Rollen %name findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Show layout designer
da: Hvis Layout designer

en: Hide layout designer
da: Gem Layout designer
