Open Atrium (7.x-2.0) - en to fi translation catalogue (7158 entries)

en: list
fi: luettelo

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Images
fi: Kuvat

en: Image size
fi: Kuvan koko

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: enabled
fi: käytössä

en: enable
fi: ota käyttöön

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: approve
fi: hyväksy

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Real name
fi: Oikea nimi

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Private
fi: Yksityinen

en: content
fi: sisältö

en: Development
fi: Kehitys

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Last Post
fi: Viimeisin kirjoitus

en: Closed
fi: Suljettu

en: yes
fi: kyllä

en: Subscribe to group
fi: Seuraa ryhmää

en: Unsubscribe from group
fi: Lopeta ryhmän seuraaminen

en: Administer the suite of Organic groups modules.
fi: Ylläpidä OG moduuleja.

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Are you sure you want to join the group %title?
fi: Oletko varma, että haluat liittyä ryhmään %title?

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Public
fi: Julkinen

en: Read more
fi: Lue lisää

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Email settings
fi: Sähköpostiasetukset

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: footer
fi: alatunniste

en: Comments
fi: Kommentit

en: Priority
fi: Tärkeys

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: For
fi: &nbsp;

en: Tags
fi: Tagit

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Node type settings
fi: Sisältötyyppien asetukset

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: all
fi: kaikki

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Password
fi: Salasana

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User edit form
fi: Käyttäjän muokkauslomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Country
fi: Maa

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Parents
fi: Ylätermit

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: header
fi: ylätunniste

en: Label
fi: Tunnus

en: Changes
fi: Muutokset

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: username
fi: käyttäjätunnus

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Core
fi: Ydin

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Length
fi: Pituus

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Modules
fi: Moduulit

en: Section
fi: Osio

en: Clear index
fi: Tyhjennä indeksi

en: Manage
fi: Ylläpidä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Region
fi: Alue

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Feed URL
fi: Syötteen verkko-osoite

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: The username %name does not exist.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole olemassa.

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Add item
fi: Lisää kohta

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: style
fi: tyyli

en: add
fi: lisää

en: Search keywords
fi: Hakusanat

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Components
fi: Komponentit

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: Assigned to
fi: Vastuuhenkilö

en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tälle sivulle.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Titles
fi: Otsikot

en: Paths
fi: Polut

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fi: Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää sekä poluissa että otsikoissa. Käytettäessä polussa tai otsikossa ne korvataan vastaavilla arvoilla.

en: Subscriptions
fi: Tilaukset

en: type
fi: tyyppi

en: Mail
fi: Sähköposti

en:  in
fi:  /

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Promoted
fi: Nostettu

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Check
fi: Muu suoritus

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: status
fi: tila

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: Created
fi: Luotu

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Create
fi: Luo

en: Separator
fi: Erotin

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Node edit form
fi: Solmun muokkauslomake

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Node add form
fi: Solmun lisäyslomake

en: Optional Title
fi: Vaihtoehtoinen otsikko

en: Required Title
fi: Vaadi otsikko

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Link Title
fi: Linkin otsikko

en: URL Display Cutoff
fi: Verkko-osoitteen näytön lyhennys

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fi: Jos käyttäjä ei sisälltyä otsikkoa linkille, verkko-osoitetta käytetään otsikkona. Missä tilanteissa otsikko lyhennetään ja päätetään (&hellip;) merkillä? Jätä tyhjäksi jos haluat näyttää otsikkona koko verkko-osoitteen.

en: Default (no target attribute)
fi: Oletus (kohdetta ei määritetty)

en: Open link in window root
fi: Avaa linkki samassa ikkunassa

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Allow the user to choose
fi: Salli käyttäjän valita

en: Additional CSS Class
fi: CSS lisäluokat

en: Titles are required for all links.
fi: Otsikot ovat pakollisia kaikille linkeille.

en: Open URL in a New Window
fi: Avaa verkko-osoite uudessa ikkunassa

en: Defines simple link field types.
fi: Määrittelee yksinkertaiset linkki-kenttätyypit.

en: term
fi: termi

en: Menu item
fi: Valikon kohta

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: The name of the menu.
fi: Valikon nimi.

en: Parent item
fi: Yläkohta

en: Menu Block
fi: Valikkolohko

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: All
fi: Kaikki

en: Default settings
fi: Oletusasetukset

en: days
fi: päivät

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Post
fi: Kirjoitus

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel title
fi: Paneelin otsikko

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: panels
fi: paneelit

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Page
fi: Sivu

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: User settings
fi: Käyttäjäasetukset

en: Public registrations
fi: Julkiset rekisteröitymiset

en: Only site administrators can create new user accounts.
fi: Vain ylläpitäjät voivat luoda uusia käyttäjätilejä.

en: Added
fi: Lisätty

en: Database
fi: Tietokanta

en: Module
fi: Moduuli

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Input filters
fi: Syöttömuodot

en: Selected
fi: Valittu

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Aggregator category
fi: Aggregointiluokka

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Feed title
fi: Syötteen otsikko

en: Feed description
fi: Syötteen kuvaus

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Group ID
fi: Ryhmän ID

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Revisions
fi: Versiot

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Poll duration
fi: Kyselyn kesto

en: Poll votes
fi: Kyselyn äänet

en: Variable value
fi: Muuttujan arvo

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Role name
fi: Roolin nimi

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Add action
fi: Lisää toimenpide

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: Warning
fi: Varoitus

en: blocked
fi: suljettu

en: Items
fi: Aiheet

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Nodes
fi: Solmut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Processor
fi: Prosessori

en: Node Types
fi: Sisältötyypit

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Up
fi: Ylös

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Display options
fi: Näyttöasetukset

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: Load
fi: Lataa

en: End Date
fi: Päättymispäivä

en: System
fi: Järjestelmä

en: Processors
fi: Prosessorit

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: Owner
fi: Omistaja

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: next
fi: seuraava

en: OR
fi: TAI

en: Members
fi: Jäsenet

en: node
fi: solmu

en: Transliteration
fi: Transliteraatio

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Cleanup
fi: Siivoa

en: Getting started
fi: Aloitus

en: Border
fi: Raja

en: Example
fi: Esimerkki

en: group
fi: ryhmä

en: Method
fi: Tapa

en: Recent posts
fi: Uusimmat kirjoitukset

en: Recent posts for %1
fi: Uusia kirjoituksia %1

en: Week
fi: Viikko

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Now
fi: Nyt

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: All day
fi: Koko päivä

en: Base
fi: Ydin

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku kaikille sanastoille (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sanastojen sisältöpolkuihin)

en: Pattern for all %vocab-name paths
fi: Sisältöpolku sanastolle %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
fi: Kuviot foorumeille ja foorumisäiliöille

en: Pattern for user account page paths
fi: Sisältöpolku kaikille käyttäjätietosivuille

en: Pattern for blog page paths
fi: Blogisivujen polkujen kuvio

en: Verbose
fi: Näytä muutokset

en: Display alias changes (except during bulk updates).
fi: Näytä aliaksien muutokset (paitsi massapäivitykset).

en: Replace by separator
fi: Korvaa erottimella

en: Maximum alias length
fi: Aliaksen enimmäispituus

en: Maximum component length
fi: Komponentin enimmäispituus

en: Update action
fi: Toimenpide päivitettäessä

en: Strings to Remove
fi: Poistettavat merkkijonot

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
fi: Tarjoaa moduuleille mekanismin automaattisten aliaksien luomiseksi niiden hallinnoimalle sisällölle.

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Configuration
fi: Asetukset

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Repeat
fi: Toisto

en: Link URL
fi: Linkin osoite

en: access content
fi: sisällön lukeminen

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Deselect all
fi: Poista kaikki valinnat

en: Padding
fi: Täyte

en: Targets
fi: Kohteet

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Destination
fi: Kohde

en: reset
fi: nollaa

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: External
fi: Ulkoinen

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Minimum cache lifetime
fi: Sivuvälimuistin minimielinaika

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Exists
fi: On olemassa

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Default front page
fi: Oletusetusivu

en: Both
fi: Molemmat

en: Last
fi: Viimeinen

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee syöttömuodon)

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Create content
fi: Luo sisältöä

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Smiley
fi: Hymiö

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: Save and edit
fi: Tallenna ja jatka muokkaamista

en: Edit view
fi: Muokkaa näkymää

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Down
fi: Alas

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Exposed Filters
fi: Paljastetut suodattimet

en: Order
fi: Järjestys

en: Add criteria
fi: Lisää kriteerit

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Node: ID
fi: Solmu: ID

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Node template
fi: Solmumalli

en: Basic setup
fi: Perusasetukset

en: Allow users to choose default
fi: Salli käyttäjien valita oletus

en: false
fi: epätosi

en: true
fi: tosi

en: Buttons and plugins
fi: Painikkeet ja laajennusosat

en: Editor appearance
fi: Editorin ulkoasu

en: Toolbar location
fi: Työkalupalkin sijainti

en: Path location
fi: Polun sijainti

en: Enable resizing button
fi: Ota käyttöön koonmuunnospainike

en: Block formats
fi: Kappalemerkkaukset

en: Cleanup and output
fi: Muotoilu ja tuloste

en: Verify HTML
fi: Tarkista HTML

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fi: Muuntaa &lt;font&gt; merkkaukset tyyleiksi

en: Remove linebreaks
fi: Poista rivinvaihdot

en: Apply source formatting
fi: Käytä lähdekoodin muotoilua

en: Editor CSS
fi: Editorin CSS

en: CSS path
fi: CSS polku

en: CSS classes
fi: CSS-luokat

en: Profile
fi: Profiili

en: Close
fi: Sulje

en: Task
fi: Tehtävä

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Child terms
fi: Alitermit

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: fields
fi: kentät

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Flag
fi: Lippu

en: Datestamp
fi: Päivämäärämerkki

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Duration
fi: Kesto

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Word count
fi: Sanojen määrä

en: Tracker
fi: Seuranta

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: 1 Day
fi: 1 päivä

en: 1 Week
fi: 1 viikko

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: with comments
fi: kommenteilla

en: without comments
fi: ilman kommentteja

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: comments
fi: kommentit

en: Full
fi: Kokonainen

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Condition
fi: Riippuvuus

en: Rules
fi: Säännöt

en: Add user
fi: Lisää käyttäjä

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Group members
fi: Ryhmien jäsenyydet

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Some
fi: Jotkut

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Root
fi: Päätaso

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: Pending
fi: Odottaa

en: Show
fi: Näytä

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Key
fi: Avain

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: Timer
fi: Ajastin

en: Change
fi: Muuta

en: in
fi: sisällä

en: Messages
fi: Viestit

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Time format
fi: Kellonajan muoto

en: Switch
fi: Vaihda

en: Week of @date
fi: Viikko @date

en: Delimiter
fi: Rajoitin

en: Could not retrieve title from feed.
fi: Otsikon haku syötteestä epäonnistui.

en: Sources
fi: Lähteet

en: 1 item | @count items
fi[0]: 1 aihe
fi[1]: @count aihetta

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Pager position
fi: Sivutuksen sijainti

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Node body
fi: Solmun runko

en: update
fi: päivitä

en: View user profile.
fi: Näytä käyttäjäprofiili.

en: locked
fi: lukittu

en: Titles only
fi: Vain otsikot

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Display all menu items
fi: Näytä kaikki valikkokohdat

en: Add new group
fi: Lisää uusi kenttäryhmä

en: Select a date
fi: Valitse päivämäärä

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Refine
fi: Tarkenna

en: Undo
fi: Kumoa

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: No users available.
fi: Yhtään käyttäjää ei ole saatavilla.

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Front page
fi: Etusivu

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä ilman ylläpidon hyväksyntää.

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Languages
fi: Kielet

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Replace
fi: Korvaa

en: Available tokens
fi: Käytössä olevat merkinnät

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Add file
fi: Lisää tiedosto

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Middle
fi: Keskellä

en: Query
fi: Kysely

en: Search fields
fi: Hakukentät

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Block name
fi: Lohkon nimi

en: Period
fi: Ajanjakso

en: Site's time zone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: Date's time zone
fi: Päivämäärän aikavyöhyke

en: No time zone conversion
fi: Ei aikavyöhykemuunnosta

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fi: Aikavyöhykkeiden käsittely ei ole mahdollista jos tunteja ei ole määriteltynä.

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Target type
fi: Kohdetyyppi

en: Date field
fi: Päivämääräkenttä

en: Location field
fi: Paikkakenttä

en: Date API
fi: Päivämäärien API

en: Organic groups access control
fi: Orgaanisten ryhmien pääsynhallinta

en: Map
fi: Kartta

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: AND
fi: JA

en: None.
fi: Ei mitään.

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Equal to
fi: On yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: The mail's subject.
fi: Sähköpostin aihe

en: any
fi: mikä tahansa

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Days
fi: Päivät

en: Months
fi: Kuukaudet

en: Select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: You must select a user.
fi: Sinun on valittava käyttäjä.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: views
fi: näkymät

en: The settings have not been saved because of the errors.
fi: Asetuksia ei ole talletettu virheiden takia.

en: Server name
fi: Palvelimen nimi

en: Extend
fi: Laajenna

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Token replacement
fi: Korvausmerkkaukset

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: What links here
fi: Mikä linkittää tänne

en: Hours
fi: Tunnit

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Info
fi: Tieto

en: Red
fi: Punainen

en: Fade
fi: Himmennä

en: Slow
fi: Hidas

en: Fast
fi: Nopea

en: People
fi: Käyttäjät

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: or
fi: tai

en: open
fi: avoin

en: Visitor
fi: Vierailija

en: Requirements
fi: Vaatimukset

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: All blogs
fi: Kaikki blogit

en: Books
fi: Kirjat

en: Style
fi: Tyyli

en: Content title
fi: Sisällön otsikko

en: Forums
fi: Foorumit

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Other groups
fi: Muut ryhmät

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: !date by !username
fi: !date, !username

en: revert
fi: palauta

en: Revision
fi: Versio

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: Select different revisions to compare.
fi: Valitse verrattavat revisiot.

en: Current revision:
fi: Nykyinen versio:

en: Changes to %name
fi: Muutokset kohteeseen %name

en: Asterisk
fi: Asteriski

en: Team
fi: Tiimi

en: Teams
fi: Tiimit

en: Session
fi: Sessio

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: All tags
fi: Kaikki tagit

en: Scope
fi: Kohde

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Link color
fi: Linkin väri

en: options
fi: asetukset

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Flexible
fi: Joustava

en: Global Settings
fi: Yleiset asetukset

en: My files
fi: Tiedostoni

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Manage features
fi: Hallinnoi ominaisuuksia

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Standard
fi: Standardi

en: Interval
fi: Vaihteluväli

en: Due date
fi: Eräpäivä

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: Length of trimmed posts
fi: Lyhennelmien pituus

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fi: Automaattisesti luotujen lyhennelmien pituus. Drupal katkaisee pitkät kirjoitukset tästä kohtaa. Lyhennelmiä käytetään esim. etusivulla ja RSS-syötteissä. Jos valitset "Rajoittamaton", kirjoituksia ei lyhennetä. Jos kirjoitat oman lyhennelmän, tätä asetusta ei käytetä. Huomaa myös, että tätä asetusta käytetään vain silloin, kun sisältöä luodaan tai päivitetään. Se ei vaikuta jo luotuihin lyhennelmiin.

en: Theme settings
fi: Teema-asetukset

en: User Profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: My bookmarks
fi: Kirjanmerkkini

en: Plaintext email only
fi: Sähköposti vain tekstimuodossa

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: New
fi: Uusi

en: Enter username
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Username not found
fi: Käyttäjänimeä ei löytynyt

en: flag
fi: lippu

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Plural
fi: Monikko

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: Migrate
fi: Muuta

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Basic information
fi: Perustietoa

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Current search
fi: Nykyinen haku

en: Base path
fi: Peruspolku

en: Taxonomy index
fi: Sanastoindeksi

en: <Hidden>
fi: <Ei näytetä>

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Jump Menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Delete action
fi: Poista toimenpide

en: Themes
fi: Teemat

en: Translations
fi: Käännökset

en: Minutes
fi: Minuutit

en: Join
fi: Liity

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Fade in
fi: Häivennä

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Default options
fi: Oletusasetukset

en: Read only
fi: Vain luku

en: TRUE
fi: TOSI

en: FALSE
fi: EPÄTOSI

en: Removed
fi: Poistettu

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Finished
fi: Valmis

en: disable
fi: pois käytöstä

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: File types
fi: Tiedostotyypit

en: Storage
fi: Tallennus

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: Advanced Options
fi: Laajennetut vaihtoehdot

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Slogan
fi: Iskulause

en: Anonymous user
fi: Anonyymi käyttäjä

en: The name used to indicate anonymous users.
fi: Tuntemattomasta käyttäjästä käytettävä nimi

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fi: Kirjoita etusivuna käytettävän sivun suhteellinen polku, esim. "node/1". Oletus on "node".

en: Apply
fi: Käytä

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Select
fi: Valitse

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Join group
fi: Liity ryhmään

en: Leave group
fi: Lähde ryhmästä

en: Add members
fi: Lisää jäseniä

en: Show blocks
fi: Näytä elementit

en: Group description
fi: Ryhmän kuvaus

en: You must select a node.
fi: Sinun on valittava solmu.

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: Copy
fi: Kopioi

en: Information
fi: Tietoa

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en: Delete role
fi: Poista rooli

en: OG user roles
fi: OG käyttäjäroolit

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: Internationalization
fi: Monikielisyys

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Blocks
fi: Lohkot

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: Menus
fi: Valikot

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
fi: Päivämäärien API jota toiset moduulit voivat käyttää.

en: The Strtotime default value is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo on epäkelpo.

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Within
fi: Sisällä

en: Position of date part labels
fi: Päivämäärän osien etiketin sijoittelu

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: User's time zone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan ISO päivämääränä, suositellaan historiallisia vai osittaisia päivämääriä varten.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fi: Tallenna päivämäärät tietokantaan datetime kenttänä, suositellaan täydellisiin päivämääriin ja päivämääriin jotka voivat tarvita aikavyöhykemuunnoksen.

en: Date Popup
fi: Päivämäärien popup-ikkunat

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fi: Mahdollistaa jquery popup kalenterit ja ajansyöttövempaimet päivämäärien ja aikojen valitsemiseen.

en: Until
fi: Saakka

en: Every
fi: Joka

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: Date Repeat API
fi: Päivämäärien toisto API

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fi: Päivämäärien toisto API toistuvien päivämäärien ja aikojen laskemiseen iCal säännöistä.

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Overrides
fi: Merkkijonojen ylikirjoitus

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Add field
fi: Lisää kenttä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Text area
fi: Tekstialue

en: Used in
fi: Käytetään

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Fieldgroup
fi: Kenttäryhmä

en: Node reference
fi: Solmuviittaus

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: Index
fi: Indeksi

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: Form
fi: Kaavake

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Title tag
fi: Otsikkotagi

en: Override path
fi: Ohita polku

en: Publish
fi: Julkaise

en: Unpublish
fi: Palauta luonnokseksi

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: Any user
fi: Kaikki käyttäjät

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Dotted
fi: Pisteet

en: Dashed
fi: Pilkut

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Edit this term
fi: Muokkaa termiä

en: Redo
fi: Toista

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Editor
fi: Editori

en: Hide
fi: Piilossa

en: Date range
fi: Päivämäärän vaihteluväli

en: Date - newest first
fi: Päivämäärä - uusimmat ensin

en: Date - oldest first
fi: Päivämäärä - vanhimmat ensin

en: Global
fi: Yleinen

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Save role
fi: Tallenna rooli

en: Sections
fi: Osiot

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Menu link title
fi: Valikon linkin otsikko

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: OG settings
fi: OG asetukset

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Drupal path
fi: Drupal-polku

en: Image gallery
fi: Kuvagalleria

en: Add new profile
fi: Lisää uusi profiili

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Indent
fi: Suurenna sisennystä

en: Outdent
fi: Pienennä sisennystä

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Hot topic threshold
fi: Suositun aiheen raja

en: Topics per page
fi: Aiheita sivua kohden

en: Posts - most active first
fi: Aiheen mukaan - aktiivisimmat ensin

en: Posts - least active first
fi: Aiheen mukaan - vähiten aktiiviset ensin

en: Layouts
fi: Ulkoasut

en: current
fi: nykyinen

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: @user's picture
fi: Käyttäjän @user kuva

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Not configured
fi: Ei asetettu

en: Mapping
fi: Kartoitus

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: Subgroups
fi: Aliryhmät

en: Distinct
fi: Erilainen

en: File paths
fi: Tiedostopolut

en: <None>
fi: <Ei valintaa>

en: Uppercase
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Add server
fi: Lisää palvelin

en: Server
fi: Palvelin

en: Space
fi: Välilyönti

en: Keys
fi: Avaimet

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fi: Automaattisesti luotu alias %original_alias on jo käytössä. Alias muutettiin muotoon %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
fi: Sisältöpolku kaikille solmuille tyyppiä @node_type

en: Delete aliases
fi: Poista aliakset

en: Automatic alias
fi: Automaattinen alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
fi: Otsikoissa sanat erotteleva merkki. Tämä korvaa kaikki välilyönnit ja välimerkit. Välilyönnin tai + merkin käyttö voi johtaa odottamattomiin tuloksiin.

en: Character case
fi: Kirjainkoko

en: Leave case the same as source token values.
fi: Älä muuta kirjasinkokoa (jätä samaksi kuin lähteenä olevan korvausmerkin arvo).

en: Change to lower case
fi: Muuta pieniksi kirjaimiksi

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
fi: Älä tee mitään. Jätä vanha alias koskemattomaksi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
fi: Luo uusi alias. Jätä vanha alias järjestelmään.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
fi: Luo uusi alias. Poista vanha alias.

en: Transliterate prior to creating alias
fi: Transliteroi ennen aliaksen luontia

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
fi: Suodattaa aliakset niin että ne sisältävät vain ASCII-96 merkistöstä löytyviä numeroita ja kirjaimia.

en: No action (do not replace)
fi: Ei mitään (älä korvaa)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista kaikki aliakset. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
fi: Poista aliakset kaikille @label. Poistettavien aliaksien määrä: %count.

en: Delete aliases now!
fi: Poista aliakset!

en: All of your path aliases have been deleted.
fi: Kaikki polkualiaksesi on poistettu.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
fi: Kaikki tyypin %type polkualiaksesi on poistettu.

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Application
fi: Sovellus

en: Bullet list
fi: Luettelomerkkilista

en: Usage
fi: Käyttö

en: Private group
fi: Yksityinen ryhmä

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Provided by
fi: Tarjoaa

en: Available
fi: Saatavilla

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Aggregate
fi: Aggregoi

en: Node access
fi: Solmun pääsy

en: <Any>
fi: <Mikä tahansa>

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Initial height
fi: Nimelliskorkeus

en: Initial width
fi: Nimellisleveys

en: Loading
fi: Ladataan

en: File display
fi: Tiedostonäkymä

en: Blockquote
fi: Kappalelainaus

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: Show only items where
fi: Näytä ainoastaan kohteet joissa

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: 1 user | @count users
fi[0]: 1 käyttäjä
fi[1]: @count käyttäjää

en: Empty cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Reinstall modules
fi: Uudelleenasenna moduulit

en: Variable editor
fi: Muuttujien muokkaustyökalu

en: Session viewer
fi: Sessionlukija

en: Switch user
fi: Vaihda käyttäjää

en: Execute PHP
fi: Suorita PHP-koodia

en: Number of users to display in the list
fi: Listassa näytettävien käyttäjien määrä

en: This user can switch back.
fi: Tämä käyttäjä voi vaihtaa takaisin.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
fi: Varoitus: tämä käyttäjä ei voi vaihtaa takaisin.

en: Query log
fi: Kyselylogi

en: Display query log
fi: Näytä kyselylogi

en: Sort query log
fi: Lyhyt kyselylogi

en: by source
fi: lähteen mukaan

en: by duration
fi: keston mukaan

en: Slow query highlighting
fi: Hitaiden kyselyiden korostus

en: Display page timer
fi: Näytä sivuajastin

en: Display page execution time in the query log box.
fi: Näytä sivun latausaika kyselyn logilaatikossa..

en: Display memory usage
fi: Näytä muistin käyttö

en: Display redirection page
fi: Näytä uudelleenohjaussivu

en: PHP code to execute
fi: Suoritettava PHP koodi

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fi: Syötä koodi. Älä käytä <code>&lt;?php ?&gt;</code> tageja.

en: Execute
fi: Suorita

en: Old value
fi: Vanha arvo

en: New value
fi: Uusi arvo

en: Session name
fi: Session nimi

en: Generate users
fi: Luo käyttäjiä

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fi: Luo määritelty määrä käyttäjiä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat käyttäjät.

en: Generate content
fi: Luo sisältöä

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fi: Luo määritelty määrä solmuja ja kommentteja. Vaihtoehtoisesti poista olemassaoleva sisältö.

en: empty
fi: tyhjä

en: Package
fi: Pakkaus

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: All types
fi: Kaikki tyypit

en: Display as
fi: Näytä

en: Add role
fi: Lisää rooli

en: You must specify a valid role name.
fi: Roolille on määritettävä kelvollinen nimi.

en: The role has been added.
fi: Rooli lisätty.

en: Parser
fi: Parseri

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Title of the feed item.
fi: Aiheen otsikko.

en: Node author
fi: Solmun kirjoittaja

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: My account
fi: Oma käyttäjätilini

en: Rebuilding
fi: Uudelleenrakentaa

en: Rebuild
fi: Uudelleenrakenna

en: Create Content
fi: Luo sisältöä

en: Cancel link
fi: Peruuta linkki

en: Years
fi: Vuodet

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Attach files
fi: Liitä tiedostoja

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fi: Osoite %url ei kelpaa. Anna kokonainen osoite, kuten http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
fi: Säätämätön valikkolohko

en: @menu_name (level @level1)
fi: @menu_name (taso @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fi: @menu_name (tasot @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fi: @menu_name (tasot @level1+)

en: 1st level (primary)
fi: 1. taso (päätaso)

en: 2nd level (secondary)
fi: 2. taso (toissijainen taso)

en: 3rd level (tertiary)
fi: 3. taso (tertiääritaso)

en: 4th level
fi: 4. taso

en: 5th level
fi: 5. taso

en: 6th level
fi: 6. taso

en: 7th level
fi: 7. taso

en: 8th level
fi: 8. taso

en: 9th level
fi: 9. taso

en: Expand all children
fi: Laajenna kaikki alitasot

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fi: Julkaisua edeltävä versio valikkolohkoista löydetty. Kaikille valikkolohkoille on annettu uusi delta ja niitä ei enää ole sijoitettuna mihinkään lohkoalueeseen. Sinun tulee säätää niiden näkyvyydet välittömästi.

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Views panes
fi: Näkymäpaneelit

en: by @user
fi: @user

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Deleted/missing block @module-@delta
fi: Poistettu/puuttuva lohko @module-@delta

en: New custom content
fi: Uusi kustomoitu sisältö

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fi: Luo täysin kustomoitua HTML sisältöä.

en: Context
fi: Konteksti

en: General form
fi: Yleislomake

en: Form goes here.
fi: Lomake tulee tähän.

en: "@s" base form
fi: "@s" peruslomake

en: Node type description
fi: Solmun tyypin kuvaus

en: Attached files
fi: Liitetyt tiedostot

en: Attached files go here.
fi: Liitetyt tiedostot tulevat tähän.

en: A list of files attached to the node.
fi: Lista solmuun liitetyistä tiedostoista.

en: "@s" attachments
fi: "@s" liitteet

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Book navigation goes here.
fi: Kirjan navigaatio tulee tähän.

en: "@s" book navigation
fi: "@s" kirjan navigaatio

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment form here.
fi: Kommenttilomake tähän.

en: A form to add a new comment.
fi: Lomake kommentin lisäämiseksi.

en: "@s" comment form
fi: "@s" kommenttilomake

en: Node comments
fi: Solmun kommentit

en: Node comments go here.
fi: Solmun kommentit tulevat tähän.

en: The comments of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kommentit.

en: Sort
fi: Järjestä

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: "@s" comments
fi: "@s" kommentit

en: Node content
fi: Solmun sisältö

en: The content of the referenced node.
fi: Viitatun solmun sisältö.

en: Node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Node content goes here.
fi: Solmun sisältö tulee tähän.

en: Link title to node
fi: Linkitä otsikko solmuun

en: Check here to make the title link to the node.
fi: Klikkaa tästä tehdäksesi otsikosta linkki solmuun.

en: No extras
fi: Ei ekstroja

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
fi: Klikkaa tästä poistaaksesi käytöstä mahdolliset tämän moduulin solmulle tekemät muutokset kuten tiedostoliitteet ja CCK kentät; tämän tulisi näyttää ainoastaan perustiivistelmä tai solmun leipäteksti.

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Node form publishing options
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa

en: Publishing options on the Node form.
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form author information
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa

en: Author information on the Node form.
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa.

en: Node form comment settings
fi: Solmun lomakkeen kommenttiasetukset

en: Comment settings on the Node form.
fi: Kommenttiasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form menu settings
fi: Solmun lomakkeen valikkoasetukset

en: Node form file attachments
fi: Solmulomakkeen liitetiedostot

en: File attachments on the Node form.
fi: Liitetiedostot solmun lomakkeessa.

en: Node form book options
fi: Solmun lomakkeen kirjaoptiot

en: Book options for the node.
fi: Solmun kirjaoptiot.

en: Publishing options.
fi: Julkaisuasetukset.

en: Comment options
fi: Kommenttivaihtoehdot

en: Comment options.
fi: Kommenttivaihtoehdot.

en: Authoring information.
fi: Luontitiedot.

en: Menu options
fi: Valikko-optiot

en: Menu options.
fi: Valikko-optiot.

en: URL path options
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset

en: URL Path options.
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset.

en: Attach files.
fi: Liitä tiedostoja.

en: Book options.
fi: Kirjaoptiot.

en: "@s" @type
fi: "@s" tyyppi

en: Node type description goes here.
fi: Solmun tyypin kuvaus tulee tähän.

en: Node type description.
fi: Solmun tyypin kuvaus.

en: "@s" type description
fi: "@s" tyypin kuvaus

en: Profile content goes here.
fi: Profiilisisältö tulee tähän.

en: Which category
fi: Mikä kategoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos kategoriassa ei ole dataa. Huomaa että otsikkoa ei näytetä muulloin kuin sen ollessa ohitettuna.

en: "@s" profile fields
fi: "@s" profiilikentät

en: Term description goes here.
fi: Termin kuvaus tulee tähän.

en: Term description.
fi: Termin kuvaus.

en: "@s" term description
fi: "@a" termin kuvaus

en: List of related terms
fi: Lista liitännäistermeistä

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fi: Termit jotka liittyvät olemassaolevaan termiin; voivat olla alitermejä, sisartermejä tai ylätason termejä.

en: Sibling terms
fi: Sisartermit

en: Top level terms
fi: Ylätason termit

en: Which terms
fi: Mitkä termit

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: The picture of a user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: "@s" user picture
fi: "@s" käyttäjäkuva

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: The profile of a user.
fi: Käyttäjän profiili.

en: "@s" user profile
fi: "@s" käyttäjäprofiili

en: Vocabulary terms
fi: Sanastotermit

en: All the terms in a vocabulary.
fi: Kaikki sanastossa olevat termit.

en: "@s" terms
fi: "@s" termit

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fi: Määrittele näytettävien termien enimmäissyvyys.

en: Display as tree
fi: Näytä puumuodossa

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fi: Mikäli valittuna, termit näytetään puumuodossa, muussa tapauksessa peruslistana.

en: A node object.
fi: Solmuobjekti.

en: Currently set to !link
fi: Tällä hetkellä asetettuna !link

en: Invalid node selected.
fi: Epäkelpo solmu valittu.

en: A node add form.
fi: Solmun lisäyslomake.

en: Select the node type for this form.
fi: Valitse solmun tyyppi tälle lomakkeelle.

en: A node edit form.
fi: Solmun muokkauslomake.

en: A single taxonomy term object.
fi: Yksittäisen luokittelutermin objekti.

en: A single user object.
fi: Yksittäisen käyttäjän objekti.

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A single taxonomy vocabulary object.
fi: Yksittäinen luokittelusanasto-objekti.

en: Select the vocabulary for this form.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle.

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: argument
fi: argumentti

en: Add argument
fi: Lisää argumentti

en: relationship
fi: suhde

en: Add relationship
fi: Lisää suhde

en: Add context
fi: Lisää konteksti

en: Required contexts
fi: Vaaditut kontekstit

en: required context
fi: vaadittu konteksti

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Remove this item
fi: Poista

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: Configure !subtype_title
fi: Säädä !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Columns
fi: Palstat

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria, johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä -lomakkeessa. Ainoastaan isot ja pienet aakkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään oletusta ”Minipaneelit”.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokkien nimet voivat sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: Local
fi: Paikallinen

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fi: Luo solmuja jotka on jaettu valittavaa sisältöä sisältäviin alueisiin.

en: Add a node from your site as content.
fi: Lisää solmu sivustoltasi sisältönä.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Käyttääksesi NID:iä verkko-osoitteesta, voit käyttää %0, %1, ..., %N hakeaksisi verkko-osoitteen argumentteja. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneelille välitettyjä argumentteja.

en: Leave node title
fi: Jätä lomakkeen otsikko

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
fi: Edistynyt: mikäli ei valittuna, älä muuta solmun otsikkoa; tämä voi aiheuttaa että solmun otsikko tulostuu kahdesti paitsi jos teemasi tunnistaa tämän tilan.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Node loaded from @var
fi: Solmu ladattu muuttujasta @var

en: Deleted/missing node @nid
fi: Poistettu/puuttuva solmu @nid

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Path is required.
fi: Polku on pakollinen.

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: Argument wildcard
fi: Argumentin villikortti

en: No argument
fi: Ei argumenttia

en: From context
fi: Kontekstista

en: From panel argument
fi: Paneeliargumentista

en: Input on pane config
fi: Syötä paneelin konfiguraatiossa

en: Required context
fi: Pakollinen konteksti

en: Panel argument
fi: Paneeliargumentti

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fi: Mitä paneeliargumenttia käytetään "Paneeliargumentista" ollessa valittuna.

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fi: Mitä käytetään argumenttinä "Kiinteä" ollessa valittuna.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fi: Mitä etikettiä käytetään mikäli argumentti näytetään paneelien käyttäjälle.

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: Link to view
fi: Linkitä näkymään

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fi: Tämä on riippumaton mistä tahansa lisää-linkistä jonka näkymä mahdollisesti tarjoaa; jos näet kaksi linkkiä, poista tämä käytöstä. Views tarjoaa lisää-linkin ainoastaan jos käytät tyyppiä "lohko" joten muissa tapauksissa voit käyttää tätä linkkiä.

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Num posts
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Presents the panes or panels with a rounded corner box around them
fi: Näyttää ruudut tai paneelit pyöristetyin kulmin varustetun laatikon sisällä

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: Featured
fi: Esitelty

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Print
fi: Tulosta

en: Locked
fi: Lukittu

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Custom caption
fi: Kustomoitu alue

en: Finish
fi: Valmis

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: Default format
fi: Oletusmuoto

en: Add new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Search content
fi: Hae sisältöjä

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Recently posted
fi: Viimeksi lisätty

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Factor
fi: Tekijä

en: Or
fi: TAI

en: Content ID
fi: Sisällön ID

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: About
fi: Tietoja

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Default picture
fi: Oletuskuva

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fi: Osoite kuvalle, joka näytetään käyttäjille, joilla ei ole omaa kuvaa valittuna. Jätä tyhjäksi, jos kuvaa ei näytetä.

en: Domains
fi: Domainit

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: revision
fi: sisältöversio

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: Optional URL
fi: Vaihtoehtoinen verkko-osoite

en: Allow user-entered tokens
fi: Salli käyttäjän syöttämät korvauskuviot.

en: Rel Attribute
fi: Rel määrittely

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fi: Tulostettaessa linkkiä tämä "rel" määrite lisätään siihen. Tyypillinen käyttötapaus on <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> joka estää joitakin hakukoneita seuraamasta syötettyä linkkiä.

en: At least one title or URL must be entered.
fi: Sinun on syötettävä vähintään yksi otsikko tai verkko-osoite.

en: You cannot enter a title without a link url.
fi: Et voi syöttää otsikkoa ilman verkko-osoitetta.

en: Title, as link (default)
fi: Otsikko, linkkinä (oletus)

en: URL, as link
fi: Verkko-osoite, linkkinä

en: Short, as link with title "Link"
fi: Lyhennetty, linkkinä otsikolla "Linkki"

en: Label, as link with label as title
fi: Etiketti, linkki jossa otsikkona etiketti

en: Separate title and URL
fi: Erillinen otsikko ja verkko-osoite

en: Banners
fi: Bannerit

en: Content language
fi: Sisällön kieli

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Not sticky
fi: Ei kiinnitetty

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Reply-to link
fi: Vastaa-linkki

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: field
fi: kenttä

en: Started
fi: Aloitettu

en: nodes
fi: solmut

en: Menu items
fi: Valikkolinkit

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Depends on: !dependencies
fi: Riippuu näistä: !dependencies

en: clone
fi: kloonaa

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Regions
fi: Alueet

en: Target
fi: Kohde

en: Web
fi: WWW

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Admin menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Create @name
fi: Luo @name

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: The taxonomy vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Force single
fi: Pakota yksittäinen

en: Relevance
fi: Paremmuusjärjestys

en: Sort direction
fi: Lajittelusuunta

en: Radios
fi: Radionapit

en: Next »
fi: Seuraava »

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-disabled">pois käytöstä</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-enabled">päällä</span>)

en: Save permissions
fi: Tallenna käyttöoikeudet

en: Effect
fi: Efekti

en: This node
fi: Tämä solmu

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Embed
fi: Embeddaa

en: Manual entry
fi: Manuaalinen määrittäminen

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Speed
fi: Nopeus

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fi: Oletko varma että haluat poistaa lohkon "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fi: @menu_name (laajennetut tasot @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fi: @menu_name (laajennetut tasot @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fi: Lohkot jotka alkavat ensimmäisestä valikkotasossa näytetään aina. Lohkot jotka alkavat toisesta valikkotasosta tai alempaa näytetään vain jos sillä hetkellä aktiivinen valikkopolku löytyy lohkon puusta.

en: Adding menu blocks
fi: Valikkolohkojen lisääminen

en: Configuring menu blocks
fi: Valikkolohkojen asetusten muokkaaminen

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fi: Kun lisäät tai säädät valikkolohkon asetuksia, seuraavat asetukset ovat käytettävissä:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fi: Valikon nimeä käytetään lohkon oletusotsikkona niiden valikkopuiden kohdalla jotka alkavat ensimmäisestä valikkotasosta. Oletusotsikkona käytetään aloitustason valikkolinkin nimeä tilanteissa joissa valikopuut alkavat toiselta valikkotasolta tai sen alapuolelta.

en: Styling menu blocks
fi: Valikkolohkojen stylisointi

en: Menu block API
fi: Valikkolohko API

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fi: Sovelluskehittäjät voivat käyttää tämän moduulin tarjoamaa rajapintaa luodakseen omia valikkopuitaan lohkomääritysten ulkopuolella. Rajapinnan julkisesti käytettävissä olevat funktiot on dokumentoitu tiedostossa menu_block.module.

en: Add menu block
fi: Lisää valikko-lohko

en: Add a new menu block.
fi: Lisää uusi valikko-lohko.

en: Delete menu block
fi: Poista valikkolohko

en: Menu block
fi: Valikkolohko

en: Provides configurable blocks of menu items.
fi: Tarjaa säädettäviä valikkolinkkilohkoja.

en: Response code
fi: Vastauskoodi

en: Patterns
fi: Sisältöpolut

en: edit permissions
fi: muokkaa käyttöoikeuksia

en: edit order and titles
fi: järjestyksen ja otsikoiden muokkaaminen

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: Importing
fi: Ladataan

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: More link path
fi: "Lisää" linkin polku

en: @menu_name (active menu item)
fi: @menu_name (aktiivinen valikkolinkki)

en: Starting level
fi: Aloitustaso

en: Make the starting level follow the active menu item.
fi: Aseta aloitustaso seuraamaan kulloinkin aktiivista valikkolinkkiä.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fi: Mikäli aktiivinen valikkolinkki on syvempi kuin yllämääritelty aloitustaso, aloitustaso seuraa aktiivista valikkolinkkiä. Muussa tapauksessa puun aloitustaso säilyy kiinteänä.

en: Starting level will be
fi: Aloitustaso on

en: Active menu item
fi: Aktiivinen valikkolinkki

en: Children of active menu item
fi: Aktiivisen valikkolinkin alatasot

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fi: Seurattaessa kulloinkin aktiivista valikkolinkkiä, määrittele onko aloitustaso sillä hetkellä aktiivinen linkki vaiko jokin sen alatasoista.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fi: Määrittele valikkopuun enimmäissyvyys alkaen aloitustasolta.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fi: Lajittele valikkolinkit aktiivisen polun mukaan niin että aktiivinen linkki on listalkla ylimmäisenä. Kun käytössä on syvempi valikkorakenne jolla on alatasoja, tämä helpottaa aktiivisen polun hahmottamista sivun uudelleenlatauksen yhteydessä.

en: Make the starting level follow the active menu item
fi: Aseta aloitustaso vastaamaan aktiivista valikkolinkkiä

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fi: Määrittele puun enimmäissyvyys alkaen aloitustasosta. Lohkot joiden enimmäissyvyys on 1 näkyvät linkkilistana eikä niiden alatasoja näytetä.

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Not defined
fi: Ei määriteltynä

en: Save as draft
fi: Tallenna luonnokseksi

en: Validator
fi: Validoija

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Inherit
fi: Peri

en: Compare revisions
fi: Vertaa revisioita

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: Delete item
fi: Poista rivi

en: Subscribe user to group
fi: Merkitse käyttäjä ryhmän jäseneksi

en: Unsubscribe user from group
fi: Poista käyttäjän jäsenyys ryhmästä

en: User is group member
fi: Käyttäjä on ryhmän jäsen

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: Add region
fi: Lisää alue

en: Generate
fi: Luo

en: Per page gallery
fi: Sivugalleriakohtaisesti

en: Per post gallery
fi: Lähetyskohtainen galleria

en: No gallery
fi: Ei galleriaa

en: List, edit, or add user roles.
fi: Listaa, muokkaa tai lisää käyttäjärooleja.

en: edit role
fi: muokkaa roolia

en: Display format
fi: Näyttömuoto

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: 1 row | @count rows
fi[0]: 1 rivi
fi[1]: @count riviä

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: Button alignment
fi: Painikkeiden tasaus

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: off
fi: pois päältä

en: Widgets
fi: Widgetit

en: Add tracking to specific pages
fi: Lisää jäljitys valituille sivuille

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: export
fi: lataa

en: Importer
fi: Lataaja

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Custom pages
fi: Kustomoidut sivut

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Run updates
fi: Suorita päivitykset

en: Enable developer modules
fi: Ota käyttöön kehittäjän moduulit

en: Disable developer modules
fi: Poista käytöstä kehittäjän moduulit

en: Current anonymous / authenticated users
fi: Tämänhetkiset kirjautuneet / anonyymit käyttäjät

en: Disabled these modules: !module-list.
fi: Poistettiin käytöstä nämä moduulit: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fi: Kehittäjämoduuleita ei ole käytössä.

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: of
fi: /

en: Instances
fi: Instanssit

en: Title field
fi: Otsikkokenttä

en: translate
fi: käännä

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fi: Tiedoston %name siirtäminen palvelimelle epäonnistui.

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: Flagged
fi: Liputettu

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Text length
fi: Tekstin pituus

en: Flags
fi: Liput

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Row
fi: Rivi

en: Row settings
fi: Riviasetukset

en: Simplecontext arg
fi: Simplecontext argumentti

en: Item1
fi: Elementti1

en: The stuff for item 1.
fi: Tavara Elementille 1.

en: Item2
fi: Elementti2

en: A relcontext object.
fi: Relcontext objekti.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fi: Lisää relcontextin olemassa olevasta simplecontextista.

en: IP address
fi: IP osoite

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Page elements
fi: Sivun elementit

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Light
fi: Vaalea

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Bundles
fi: Paketit

en: Bundle
fi: Nippu

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: No files available.
fi: Tiedostoja ei ole saatavilla.

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Citation
fi: Sitaatti

en: interval
fi: aikaväli

en: Hide submit button
fi: Piilota lähetysnappi

en: Author UID
fi: Kirjoittajan UID

en: Root term
fi: Juuritermi

en: Is one of
fi: On yksi

en: Expression
fi: Ilmaisu

en: Spaces
fi: Tilat

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Site default language
fi: Sivuston oletuskieli

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Uses
fi: Käyttää

en: Frontpage
fi: Etusivu

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Flag type
fi: Lipun tyyppi

en: Global?
fi: Globaali ?

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
fi: Lipun asettaminen voi saada aikaiseksi <a href="@actions-url">toimintoja</a>.

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
fi: Lisätietoa kuinka flags -moduulia käytetään löytyy sivulta <a href="@handbook-url">Flag moduulin käsikirja</a>.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
fi: Virheellinen varmistusmerkkijono (token). Käyttämäsi linkki oli ilmeisesti virheellinen.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
fi: Ei yhtään lipputoimintoa. Kohdasta <em>Lisää toiminto</em> asetetaan uusia toimintoja.

en: Select a flag
fi: Valitse lippu

en: Add a new flag action
fi: Lisää uusi lipputoiminto

en: Flag actions
fi: Lippujen toiminnot

en: The title of the content being flagged.
fi: Merkityn sisällön otsikko.

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
fi: Toimiakseen käännöksien kanssa lippumoduuli vaatii <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> moduulin.

en: Translation helpers module not found.
fi: Käännöksien apumoduulia ei löydy.

en: Flaggable node
fi: Merkinnän kohde

en: Flaggable user
fi: Liputettava käyttäjä

en: Flagged time
fi: Merkinnän ajankohta

en: Display the time the content was flagged by a user.
fi: Näytä käyttäjän asettaman lipun ajankohta.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
fi: Yksilöllinen tunniste kohteesta joka on liputettu.

en: Flag link
fi: Merkintälinkki

en: Display flag/unflag link.
fi: Näytä lippu/poista lippu linkki.

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
fi: Kaikkien käyttäjien liputuslukumäärä liittyen johonkin sisältöön.

en: Current user
fi: Tämänhetkinen käyttäjä

en: The comment you are replying to does not exist.
fi: Kommenttia johon olit vastaamassa ei ole olemassa.

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Extra features
fi: Lisäominaisuudet

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: List links
fi: Listaa linkit

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: The menu router has been rebuilt.
fi: Valikkoreititin on uudelleenrakennettu.

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään kun tämä määritys on käytössä; se ylikirjoittaa muualla määritellyn linkin otsikon. Voit käyttää prosenttimäärettä korvataksesi argumenttien otsikoilla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle jne.

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille käytettävä otsikko.

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toiminto tilanteessa, jossa argumentti ei ole kelvollinen

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fi: Tässä näytetyt protokollat ovat sivustonlaajuisesti käytettävissä. Voit lisätä lisää protokollia muokkaamalla niitä <em>filter_allowed_protocols</em> muuttujassa sivustosi asennuksessa.

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Taxonomy vocabularies
fi: Luokittelusanastot

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Parent ID
fi: Isännän ID

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: Primary
fi: Pääasiallinen

en: Select Layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Search type
fi: Haun tyyppi

en: The node ID of the node.
fi: Solmun ID.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: User: ID
fi: Käyttäjä: ID

en: opt-in or out of tracking
fi: salli tai estä seuranta

en: Add tracking for specific roles
fi: Lisää jäljitys valituille rooleille

en: Track translation sets as one unit
fi: Jäljitä käännössarjat yhtenä yksikkönä

en: When a node is part of a translation set, record statistics for the originating node instead. This allows for a translation set to be treated as a single unit.
fi: Jos solmu on osa käännössarjaa, kirjaa tilastot alkuperäiselle solmulle eikä käännökselle. Tämä mahdollistaa käännössarjojen käsittelyn yksittäisinä yksikköinä.

en: Track internal search
fi: Seuraa sisäisiä hakuja

en: Track AdSense ads
fi: Seuraa AdSense mainoksia

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
fi: Mikäli valittuna, AdSense mainoksesi seurataan Google Analytics tilissäsi.

en: Custom JavaScript code
fi: Muokattu Javascript-koodi

en: Code snippet (before)
fi: Koodinpätkä (ennen)

en: Code snippet (after)
fi: Koodinpätkä (jälkeen)

en: JavaScript scope
fi: Javascriptin kohde

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
fi: Älä lisää Google Analyticsin tarjoamaa seurantakoodia Javascript-koodeihisi! Tämä moduuli lisää automaattisesti seurantakoodin tarvitsemat koodirivit perustuen Google Analytics tilisi numeroon ja asetuksiin.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
fi: Älä lisää &lt;script&gt; tageja javascript-koodinpätkiin.

en: Google Analytics configuration
fi: Google Analyticsin asetukset

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fi: Käyttäjie seuranta on oletusarvoisesti päällä mutta voit estää seurannan omalla kohdallasi.

en: Enable user tracking
fi: Ota käyttöön käyttäjien seuranta

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
fi: Käyttäjiä ei oletusarvoisesti seurata mutta voit erikseen ottaa käyttöön seurannan.

en: Google Analytics module
fi: Google Analytics moduuli

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
fi: Google Analytics moduulia ei ole vielä säädetty. Ole hyvä ja aseta se <a href="@url">Google Analyticsin asetussivulta</a>.

en: Config
fi: Asetukset

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: No role
fi: Ei roolia

en: added to
fi: lisätty

en: removed from
fi: poistettu seuraavasta

en: Slideshow settings
fi: Diaesityksen asetukset

en: Search index
fi: Haun indeksi

en: View link
fi: Katso linkki

en: File preview
fi: Tiedoston esikatselu

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: Attached to
fi: Liitetty

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: Add users
fi: Lisää käyttäjiä

en: Menu link ID
fi: Valikkolinkin ID

en: Menu links
fi: Valikkolinkit

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: API Site
fi: API sivusto

en: Krumo display
fi: Krumo-näyttö

en: Rebuild the theme registry on every page load
fi: Uudelleenrakenna teemarekisteri jokaisella sivunlatauksella

en: Reinstall
fi: Uudelleenasenna

en: Saved new value for %name.
fi: Tallennettu uusi %name.

en: Display of !type !obj
fi: Näkymä tyyppiä !type !obj

en: {empty}
fi: {tyhjä}

en: The file could not be written.
fi: Tiedostoon kirjoittaminen ei onnistunut.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fi[0]: Yksi muuttuja poistettu.
fi[1]: @count muuttujaa poistettu.

en: 1 character | @count characters
fi[0]: 1 merkki
fi[1]: @count merkkiä

en: 1 element | @count elements
fi[0]: 1 elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: Function reference
fi: Funktioviittaus

en: Rebuild menus
fi: Uudelleenrakenna valikot

en: Edit and delete site variables.
fi: Muokkaa ja poista sivuston muuttujia.

en: View your server's PHP configuration
fi: Näytä palvelimesi PHP asetustiedot

en: Execute PHP Code
fi: Suorita PHP koodia

en: Execute some PHP code
fi: Syötä PHP koodi

en: Theme registry
fi: Teemarekisteri

en: Devel settings
fi: Devel-asetukset

en: Filter settings
fi: Suodattimien asetukset

en: Do not send notifications for this update.
fi: Älä lähetä tästä päivityksestä ilmoituksia.

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Localization
fi: Lokalisointi

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Multilingual support
fi: Monikielisyys

en: Enabled, with translation
fi: Käytössä, voi kääntää

en: Create new
fi: Luo uusi

en: Export configuration
fi: Vie asetukset

en: Has Avatar
fi: Omistaa Avattaren

en: Save Draft
fi: Tallenna keskeneräinen

en: Slash
fi: Kauttaviiva

en: Canvas
fi: Kangas

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Sum
fi: Summa

en: Feed item
fi: Syöteartikkeli

en: Display Type
fi: Näyttämisen tyyppi

en: Processed @current out of @total.
fi: Prosessoitu @current (@total).

en: sorted by
fi: lajiteltuna

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Legend
fi: Selite

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: The dates are invalid.
fi: Päivämäärät ovat epäkelpoja.

en: Repeats
fi: Toistuu

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fi: !repeats_every_interval järjestyksessä !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joka !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fi: !repeats_every_interval päiville !month_days kuukausina !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fi: !repeats_every_interval kuukausille !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fi: !repeats_every_interval !count kertaa

en: !repeats_every_interval until !until_date
fi: !repeats_every_interval !until_date saakka

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fi: !repeats_every_interval paitsi !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joissa viikko alkaa viikonpäivänä !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka @count. viikko

en: every month | every @count months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka @count. kuukausi

en: every year | every @count years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka @count. vuosi

en: every day | every @count days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka @count. päivä

en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: Add link
fi: Lisää linkki

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: Not installed.
fi: Ei ole asennettu.

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: rules
fi: säännöt

en: Execute arbitrary PHP script
fi: Suorita PHP koodia

en: PHP script
fi: PHP koodi

en: Modify user roles
fi: Muokkaa käyttäjärooleja

en: Add roles
fi: Lisää rooleja

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
fi: Valitse yksi tai useampi rooli jonka haluat antaa valituille käyttäjille.

en: Remove roles
fi: Poista rooleja

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
fi: Valitse yksi tai useampi rooli jonka haluat poistaa valituilta käyttäjiltä.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
fi: Et ole valinnut lisättävää tai poistettavaa roolia. Valitse vähintään yksi rooli.

en: Display operations as
fi: Operaation esitystapa:

en: Dropdown selectbox with Submit button
fi: Alasvetovalikko ja Lähetä-nappi

en: Each action as a separate button
fi: Jokainen toiminto erillisenä nappina

en: Skip confirmation step
fi: Ohita vahvistusvaihe

en: Bulk operations
fi: Bulkkitoiminnot

en: - Choose an operation -
fi: - Valitse toimenpide -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fi: Toimintoa ei ole valittu. Ole hyvä ja valitse jokin toiminto suoritettavaksi.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
fi: Tapahtui virhe suoritettaessa toimintoa %operation argumentein: @arguments

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Day of week
fi: Viikonpäivä

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Teaser break
fi: Tiivistelmän katkaisu

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: The image resize filter will analyze &lt;img&gt; tags and compare the given height and width attributes to the actual file. If the file dimensions are different than those given in the &lt;img&gt; tag, the image will be copied and the src attribute will be updated to point to the resized image.
fi: Kuvakoon muuntamis-suodatin analysoi &lt;img&gt; tageja ja vertaa niitä annettuihin korkeus- ja leveys muuttujiin alkuperäisessä tiedostossa. Jos tiedoston mittasuohteet ovat eri kuin &lt;img&gt; tagissa annetut, kuva kopioidaan ja src määritelmä päivitetään osoittamaan muunnettuun kuvaan.

en: Resize images stored
fi: Muokattujen kuvien tallennus

en: Locally
fi: Paikallisesti

en: This option will determine which images will be analyzed for &lt;img&gt; tag differences. Enabling resizing of remote images can have performance impacts, as all images in the filtered text needs to be transfered via HTTP each time the filter cache is cleared.
fi: Tämä vaihtoehto määrittelee, minkä kuvien kohdalla tarkistetaan &lt;img&gt; tagien eroavaisuudet suhteessa alkuperäiseen kuvaan. Jos otat tämän käyttöön etäpalvelimella sijaitsevien kuvien kohdalla, se voi vaikuttaa sivustosi suorituskykyyn koska kaikki suodatettavassa tekstissä olevat kuvat on siirrettävä HTTP:n kautta joka kerta kun suodatinten välimuisti tyhjennetään.

en: If resized, add a link to the original image.
fi: Jos kuvakokoa on muutettu, linkitä se alkuperäiseen kuvaan.

en: Optionally, give it the class
fi: Vaihtoehtoisesti voit määritellä sille luokan.

en: and/or a rel attribute
fi: ja/tai rel-attribuutti

en: Link to the original
fi: Linkki alkuperäiseen

en: Linking to the original can be helpful to give users a full-size view of the image. Adding the class "thickbox" is helpful if you have installed the <a href="http://drupal.org/project/thickbox">thickbox module</a>. The rel attribute may be useful when used with the <a href="http://drupal.org/project/lightbox2">lightbox2</a> and <a href="http://drupal.org/project/shadowbox">shadowbox</a> modules.
fi: Linkitys alkuperäiseen voi olla hyödyllistä kun halutaan näyttää käyttäjälle alkuperäinen täysikokoinen kuva. Luokan "thickbox" lisääminen on hyödyllistä jos olet asentanut a href="http://drupal.org/project/thickbox">thickbox moduulin</a>. Rel attribuutti on hyödyllinen jos käytössä on <a href="http://drupal.org/project/lightbox2">lightbox2</a> tai <a href="http://drupal.org/project/shadowbox">shadowbox</a> moduuli.

en: The location of resized images has changed. The currently resized images have been flushed.
fi: Muunnettujen kuvien sijainti on muuttunut. Muunnettujen kuvien tietokanta on tyhjennetty.

en: Image resize allowed difference option removed.
fi: Vaihtoehto kuvakoon muuntamiseksi on poistettu käytöstä.

en: Previously resized images may have been missing file names. The currently resized images have been flushed.
fi: Aiemmin muunnetuilta kuvilta saattaa puuttua tiedostonimi. Aiemmin muunnettujen kuvien tietokanta on tyhjennetty.

en: Filter to automatically scale images to their height and width dimensions.
fi: Suodatin joka automaattisesti skaalaa kuvat niiden korkeus- ja leveyssuhteisiin.

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Basic options
fi: Perusvaihtoehdot

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: layout
fi: ulkoasu

en: The page has been deleted.
fi: Sivu on poistettu.

en: Lowercase
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi

en: Punctuation
fi: Välimerkit

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: The event on which to trigger the accordion.
fi: Tapahtuma jolla accordioni triggeröidään.

en: No results
fi: Ei tuloksia

en: %editor profile for %format
fi: %editor profiilili formaatille %format

en: Enabled by default
fi: Käytössä oletusarvoisesti

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fi: Oletuseditoritila käyttäjille, joilla on pääsy tähän profiiliin. Käyttäjät pystyvät ohittamaan tämän tilan, jos seuraava valinta on käytössä.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fi: Jos sallittu, käyttäjät pystyvät valitsemaan oman editorinsa oletustilan käyttäjätilinsä asetuksista.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fi: Näytä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fi: Joko näytetään tai ei näytetä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki tekstialueen alla. Jos ei näytetä, käyttäjän asetus tai yleinen oletus on käytössä (katso yllä).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fi: Tämä valinta määrittelee näkyykö editorin työkalupalkki muokkausalueen ylä- vai alapuolella.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fi: Tämä valinta määrittelee kuvakkeiden tasauksen editorin työkalupalkissa.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fi: Missä näytetään polku HTML elementteihin (esim. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fi: Tämä valinta antaa mahdollisuuden ottaa käyttöön / poistaa käytöstä koonmuunnospainikkeen. Jos käytössä, Polun sijainti -työkalupalkki täytyy asettaa joko "Ylös" tai "Alas" jotta koonmuunnoskuvake näkyy.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fi: Jos käytössä, mahdolliset haitalliset koodit kuten <code>&lt;HEAD&gt;</code> merkkaukset poistetaan HTML sisällöstä.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fi: Jos käytössä, editori lisää TAB merkkejä tab näppäimestä ja säilyttää muut whitespace merkit aivan kuten PRE elementti tekee HTML koodissa.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fi: Jos käytössä, fonttikoon, fonttiperheen, fontin värin ja fontin taustavärin HTML merkkaukset korvataan rivinsisäisillä CSS tyyleillä.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori poistaa useimmat rivinvaihdot sisällöstä. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori muotoilee uudelleen HTML lähdekoodin. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: Force cleanup on standard paste
fi: Pakota siistintä normaalille liitä-toiminnolle

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fi: Jos käytössä, oletus liitä-toiminto (CTRL-V tai SHIFT-INS) käyttäytyy kuten "liitä wordistä" laajennusosan toiminto.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fi: Pilkulla eroteltu lista HTML kappaleiden merkkauksista.  Mahdolliset arvot: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fi: Käytä teeman CSS:ää

en: Define CSS
fi: Määrittele CSS

en: Editor default CSS
fi: Editorin oletus CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fi: Määrittelee CSS:n, jota käytetään editorin alueella.<br>Käytä teeman CSS:ää - lataa tyylipohjat sivuston nykyisestä teemasta.<br>Määrittele CSS - anna polku tyylipohjatiedostoihin alla.<br>Editorin oletus CSS - käyttää editorin oletustyylipohjia.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fi: Jos "Määrittele CSS"on valittu ylhäältä, anna polku CSS-tiedostoon tai CSS tiedostojen listaan, jotka on eroteltu pilkulla.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fi: Käytettävissä olevat merkit: <code>%b</code> (juuripolku, esim: <code>/</code>), <code>%t</code> (polku teemaan, esim: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fi: Wysiwyg-profiili %format on tallennettu.

en: No editor
fi: Ei editoria

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fi: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Lataa</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fi: Pura paketti ja kopioi sen sisältö uuteen kansioon seuraavaan sijaintiin: <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fi: Jotta varsinainen kirjasto voidaan löytää sijainnista:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fi: Asennusohjeet

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fi: Editorin kirjastoja ei ole asennettu. Seuraava listaus sisältää tällä hetkellä tuetut editorit:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fi: Wysiwyg-profiili %name on poistettu.

en: Configure client-side editors.
fi: Määrittele asiakaspuolen editoriprofiilit

en: Disable rich-text
fi: Poista editori käytöstä

en: Enable rich-text
fi: Ota editori käyttöön

en: The version of %editor could not be detected.
fi: Editorin %editor versiota ei voitu havaita.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fi: Asennettu versio %version editorista %editor ei ole tuettu.

en: Strike-through
fi: Yliviivattu

en: Align left
fi: Tasaa vasen reuna

en: Align center
fi: Keskitä

en: Align right
fi: Tasaa oikea reuna

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Forecolor
fi: Tekstiväri

en: Backcolor
fi: Taustaväri

en: Horizontal rule
fi: Vaakaviiva

en: Paste Text
fi: Liitä teksti

en: Paste from Word
fi: Liitä Wordista

en: Remove format
fi: Poista muotoilu

en: Character map
fi: Merkkikartta

en: HTML block format
fi: HTML-kappaleen muotoilu

en: Font style
fi: Fonttityyli

en: Create DIV container
fi: Luo DIV alue

en: FitWindow
fi: Sovita ikkunaan

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Autogrow
fi: Kasva automaattisesti

en: Table drag/resize
fi: Taulukon vetäminen / koon muuttaminen

en: Table: Cell properties
fi: Taulukko: Solun ominaisuudet

en: Table: Insert row after
fi: Taulukko: Lisää rivi perään

en: Table: Insert column after
fi: Taulukko: Lisää sarake perään

en: Table: Insert cell after
fi: Taulukko: Lisää solu perään

en: Table: Delete rows
fi: Taulukko: Poista rivit

en: Table: Delete columns
fi: Taulukko: Poista sarakkeet

en: Table: Delete cells
fi: Taulukko: Poista solut

en: Table: Merge cells
fi: Taulukko: Yhdistä solut

en: Table: Horizontal split cell
fi: Taulukko: Jaa solu vaakasuunnassa

en: Sup
fi: Yläindeksi

en: Sub
fi: Alaindeksi

en: Clean-up
fi: Poista muotoilu

en: Visual aid
fi: Visuaalinen apu

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Advanced horizontal rule
fi: Edistynyt vaakaviiva

en: Advanced image
fi: Edistynyt kuva

en: Advanced link
fi: Edistynyt linkki

en: Auto save
fi: Automaattinen tallennus

en: Context menu
fi: Kohdevalikko

en: Left-to-right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right-to-left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Emotions
fi: Hymiöt

en: Inline popups
fi: Tekstinsisäiset ponnahdusikkunat

en: Insert date
fi: Lisää päiväys

en: Insert time
fi: Lisää aika

en: Insert layer
fi: Lisää taso

en: Move forward
fi: Siirrä eteenpäin

en: Move backward
fi: Siirrä taaksepäin

en: Absolute
fi: Absoluuttinen

en: Paste text
fi: Liitä teksti

en: Style properties
fi: Tyyliominaisuudet

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Safari compatibility
fi: Safari yhteensopivuus

en: Spell check
fi: Oikoluku

en: Font Color
fi: Fontin väri

en: Show/hide hidden elements
fi: Näytä/piilota piilotetut elementit

en: Separate the teaser and body of this content
fi: Erota tämän sisällön tiivistelmä ja vartalo

en: Parent term(s)
fi: Isäntätermi(t)

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilota näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: View tag
fi: Näkymän tagi

en: The view has been deleted.
fi: Näkymä on poistettu

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fi: Syötä näkymän nimi sen ollessa eri kuin lähdenäkymän nimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi näkymän nimeä.

en: Paste view code here
fi: Kopioi tähän näkymän koodi

en: Unable to interpret view code.
fi: Näkymän koodin tulkitseminen epäonnistui.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fi: Sanammniminen näkymä on jo olemassa; ole hyvä ja valitse toinen nimi

en: Display plugin @plugin is not available.
fi: Näyttöplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Style plugin @plugin is not available.
fi: Tyyliplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Row plugin @plugin is not available.
fi: Riviplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Unable to import view.
fi: Näkymän lataus epäonnistui.

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: The unique ID of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan otsikko.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The group the translation is in.
fi: Ryhmä johon käännös kuuluu.

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fi: Drupalin ytimen versio jolle tämä merkkijono on tarkoitettu.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Whether or not the node is published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei.

en: Published or admin
fi: Julkaistu tai admin

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Revert link
fi: Palauta-linkki

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Poll
fi: Kysely

en: Whether the poll is open for voting.
fi: Onko äänestys käynnissä vaiko ei.

en: Profile textfield
fi: Profiilin tekstikenttä

en: Profile textarea
fi: Profiilin tekstialue

en: Profile checkbox
fi: Profiilin valintaruutu

en: Profile URL
fi: Profiilin verkko-osoite

en: Profile selection
fi: Profiilin valintalista

en: Profile freeform list %field-name.
fi: Profiilin vapaavalintainen lista %field.

en: Profile date %field-name.
fi: Profiilin päivämäärä %field-nimi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Stores site access information.
fi: Tallentaa sivuston käyntitietoja.

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: The user who visited the site.
fi: Käyttäjät jotka kävivät sivustolla.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston nimi johon termi kuuluu. Tämä on sanasto johon mikä tahansa termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi vastaavasti aiheuttaa kaksoiskappaleita.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Annetun käyttäjän sähköpostiosoite. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjille joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The user's picture, if allowed.
fi: Käyttäjän kuva mikäli sallittu.

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from URL
fi: Käyttäjän ID URLista

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei käytä kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: Adjust top margin
fi: Säädä ylämarginaalia

en: Keep menu at top of page
fi: Pidä valikko sivun yläreunassa

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
fi: Mikäli Utility moduuli oli asennettuna tähän tarkoitukseen, sen voi turvallisesti poistaa käytöstä.

en: Move local tasks into menu
fi: Siirrä paikalliset toimenpiteet valikkoon

en: Administration menu settings
fi: Ylläpitovalikon asetukset

en: Parent link ID
fi: Isäntälinkin ID

en: Display additional data for each menu item
fi: Näytä lisätietoa jokaiselle valikkokohdalle

en: Display the selected items next to each menu item link.
fi: Näytä valitut elementit kunkin valikkolinkin vieressä.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
fi: Mikäli valittuna, kaikki valikkokohdat näytetään sivustosi käyttöoikeuksista riippumatta. <em>Huomio: Älä ota käyttöön tuotantosivustolla.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
fi: Otettiin käyttöön nämä moduulit: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
fi: Administration Menu moduuli tarjoaa alasvetovalikon sisältäen linkit suurimpaan osaan sivustosi ylläpitotehtävistä ja muihin suosituihin kohteisiin (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet). Kustomoi valikon ulkoasua alla olevien asetusten avulla.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
fi: Administrator Menu moduuli tarjoaa alasvetovalikon suurimmalle osalle sivuston ylläpitotehtävistä ja muille yleisille kohteille (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet). Ylläpitovalikko myös näyttää, kuinka paljon sivustollasi kulloinkin on kirjautuneita / kirjautumattomia käyttäjiä ja sallii moduulien lisätä omia kustomoituja valikkokohtiaan. Valikon integraatio vaihtelee moduuleittain; esimerkiksi <a href="@drupal">Devel</a> moduuli hyödyntää ylläpitovalikkoa merkittävässä määrin tarjoten nopean pääsyn kehitystyökaluihin.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
fi: Ylläpitovalikon <a href="@settings">asetussivu</a> mahdollistaa joidenkin valikon ulkoasuun ja toimintaan vaikuttavien elementtien muokkaamisen. Koska valikon ulkoasu riippuu teemastasi, suuret muutokset vaativat muutoksia teemaasi ja teemasi CSS tiedostoihin. Lisätietoa teeman ja CSS:n kustomoinnista saat moduulin README.txt tiedostosta.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
fi: Ylläpitovalikossa näytettävät valikkolinkit riippuvat käyttäjän käyttöoikeuksista. Valikkoon pääsy vaatii ensinnäkin <em>Käytä ylläpitovalikkoa</em> käyttöoikeuden. Toisekseen, valikkolinkit näkyvät ainoastaan jos käyttäjällä on <em>Käytä ylläpitosivuja</em> käyttöoikeus. Kolmanneksi, käyttäjä näkee ainoastaan valikkokohdat joihin hänellä on pääsy; esimerkiksi jos käyttäjä ei ole jonkin jäsenenä roolissa jolla on <em>Ylläpidä käyttöoikeuksia</em> käyttöoikeus (käyttäjämoduuli), hän ei näe valikkokohtaa <em>Käyttäjienhallinta</em>.

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Adjust administration menu settings.
fi: Muokkaa ylläpitovalikon asetuksia.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
fi: Tarjoaa alasvetovalikon suurimmalle osalle ylläpitotehtävistä ja muille yleisille kohteille (käyttäjille joilla on tarvittavat käyttöoikeudet).

en: Formatted html link
fi: Formatoitu HTML linkki

en: Must users preview posts before submitting?
fi: Onko käyttäjien esikatseltava kirjoitusta ennen tallentamista?

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Import code
fi: Importoi koodi

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: Multiple values will let users select multiple items in this list.
fi: Käyttäjä voi valita useamman vaihtoehdon listasta.

en: Option settings
fi: Valinta-asetukset

en: Unmet dependencies: !dependencies
fi: Puuttuvia riippuvuuksia: !dependencies

en: Checking...
fi: Tarkistaa...

en: No changes have been made to this feature.
fi: Ominaisuuteen ei ole tehty muutoksia.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Download feature
fi: Lataa ominaisuus

en: Enable and disable features.
fi: Poista käytöstä tai ota käyttöön ominaisuuksia.

en: Display components of a feature.
fi: Näytä ominaisuuden osat.

en: Compare
fi: Vertaile

en: Compare default and current feature.
fi: Vertaa oletus- ja tämänhetkistä ominaisuutta.

en: Javascript status call back.
fi: Javascriptin tilan paluuarvo.

en: Menu items for any enabled features.
fi: Valikkolinkit kaikille käytössäoleville ominaisuuksille.

en: Provides feature management for Drupal.
fi: Tarjoaa ominaisuuksien hallintaa Drupaliin.

en: Dependency
fi: Riippuvuus

en: No features available.
fi: Ominaisuuksia ei ole saatavilla.

en: The value of the variable.
fi: Muuttujan arvo.

en: Array
fi: Jono

en: Filter criteria
fi: Suodatinkriteerit

en: Link ID
fi: Linkin ID

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: HTTP response code
fi: HTTP vastauskoodi

en: Execute PHP code
fi: Suorita PHP koodia

en: Blue Lagoon (default)
fi: Blue Lagoon (oletus)

en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fi: Sähköpostiosoite, joka merkitään automaattisten viestien lähettäjäksi. Viestejä lähetetään esimerkiksi silloin kun käyttäjä rekisteröityy tai tarvitsee uuden salasanan. (Käytä osoitetta, joka päättyy sivustosi domain-nimeen, jottei viestejä merkittäisi roskapostiksi.)

en: Header top
fi: Ylätunnisteen yläosa

en: Header bottom
fi: Ylätunnisteen alaosa

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: HTML filter
fi: HTML-suodatin

en: Default number of forum topics displayed per page.
fi: Kullakin sivulla näytettävien keskustelujen oletusmäärä.

en: Default display order for topics.
fi: Missä järjestyksessä keskustelut oletuksena näytetään?

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fi: Tämän käyttäjätilin sähköpostiviestien oletuskieli ja kieli, jolla sivusto näytetään.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Jos et valitse tätä vaihtoehtoa, kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fi: Käyttäjät, joilla on <em>solmujen ylläpito</em> -oikeus voivat ohittaa nämä asetukset.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Number of posts on main page
fi: Etusivulla näytettävien kirjoitusten määrä

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fi: Kirjoita kohtaan %field toimiva osoite.

en: Edit field
fi: Muokkaa kenttää

en: Delete field
fi: Poista kenttä

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Popular content
fi: Suosituin sisältö

en: The name of this website.
fi: Tämän sivuston nimi.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fi: Sivustosi motto tai iskulause. Tämä näytetään tavallisesti sivuston nimen rinnalla.

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Number of items in each feed
fi: Kirjoitusten määrä kussakin syötteessä

en: Default number of items to include in each feed.
fi: Syötteessä kerrallaan julkaistavien kirjoitusten määrä.

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: Titles plus teaser
fi: Otsikot sekä lyhennelmä

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fi: Kunkin syötteen sisällön näyttämistavan yleinen asetus.

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: PHP memory limit
fi: PHP:n muistiraja

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä asennuksen aikana.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä päivityksen aikana.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fi: Asetuksista riippuen Drupal voi toimia, jos PHP:n muistirajoitus on %memory_limit. On kuitenkin suositeltavaa, että PHP:n muistirajoitus on %memory_minimum_limit, erityisesti jos sivustosi käyttää omia tai muiden kehittämiä moduuleja.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fi: Kasvata muistirajoitusta muokkaamalla memory_limit -parametria tiedostossa %configuration-file. Käynnistä web-palvelimesi sen jälkeen uudelleen (tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai palveluntarjoajaan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fi: Pyydä palvelimen ylläpitäjältä tai palveluntarjoajalta apua PHP:n muistirajoituksen nostamisessa.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fi: Lue lisää <a href="@url">Drupalin vaatimuksista</a>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fi: Tee tämän tyyppisestä sisällöstä monikielistä. Tämä tarkoittaa, että voit valita, millä <a href="!languages">kielellä</a> sisältö on kirjoitettu. Voit myös tehdä kirjoituksistä käännettäviä, joilloin niistä voidaan tehdä eri kielisiä versiota. Jos et valitse monikielisyyttä, kirjoitusten kieleksi merkitään oletuskieli. Valinta ei vaikuta jo kirjoitettuun sisältöön.

en: Content translation
fi: Sisällön kääntäminen

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fi: Vierailijat voivat luoda käyttäjätilejä, mutta ylläpidon on hyväksyttävä ne.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fi: Vaadi sähköpostivahvistus vierailijoiden luomille käyttäjätileille

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Jos valitset tämän, uusien käyttäjien täytyy vahvistaa sähköpostiosoitteensa ennen ensimmäistä sisään kirjautumista ja heille toimitetaan järjestelmän luoma salasana.  Jos et valitse tätä, käyttäjät saavat valita oman salasanansa rekisteröityessään ja kirjautuvat sisään heti rekisteröitymisen jälkeen.

en: User registration guidelines
fi: Rekisteröinnin ohjeet

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään käyttäjän rekisteröintilomakkeen ylälaidassa.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: Welcome, new user created by administrator
fi: Tervetuloa, ylläpitäjän luoma käyttäjä

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun ylläpitäjä luo hänelle käyttäjätilin

en: Welcome, no approval required
fi: Tervetuloa, hyväksymistä ei vaadita

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän hyväksyntää ei vaadita

en: Welcome, awaiting administrator approval
fi: Tervetuloa, odottaa ylläpitäjän hyväksyntää

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään vasta rekisteröityneelle käyttäjälle silloin kun ylläpitäjän pitää hyväksyä heidät

en: Password recovery email
fi: Salasanan palautussähköposti

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjille jotka pyytävät uutta salasanaa

en: Account activation email
fi: Käyttäjätilin aktivointisähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä aktivoidaan. (Käyttäjä on rekisteröitynyt aikaisemmin ja ylläpitäjä hyväksyy hänet nyt sivustolle.)

en: Notify user when account is activated.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin aktivoinnista

en: Account blocked email
fi: Käyttäjätili suljettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle jos hänen käyttäjätilinsä suljetaan.

en: Notify user when account is blocked.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin sulkemisesta.

en: Account deleted email
fi: Käyttäjätili poistettu-sähköposti

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjälle kun hänen käyttäjätilinsä poistetaan.

en: Notify user when account is deleted.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin poistamisesta.

en: Signature support
fi: Allekirjoitusten tuki

en: Picture support
fi: Kuvien tuki

en: Picture maximum dimensions
fi: Kuvan suurimmat sallitut mitat

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fi: Suurimmat sallitut mitat kuville, pikseleissä.

en: Picture maximum file size
fi: Kuvan suurin sallittu tiedostokoko

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fi: Suurin sallittu tiedostokoko kuville kilotavuissa (kt).

en: Picture guidelines
fi: Kuvaohjeet

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fi: Tämä teksti näytetään kuvan siirtolomakkeessa oletusohjeiden lisäksi.  Se voi sisältää ohjeita tai sääntöjä käyttäjille.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fi: Roolin nimi.  Esimerkkejä: "valvoja", "toimittaja", "sivuarkkitehti".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fi: Rooli %name on jo olemassa. Ole hyvä, valitse toinen nimi.

en: The role has been renamed.
fi: Rooli on nimetty uudelleen.

en: The role has been deleted.
fi: Rooli poistettu.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fi: Valitse, mitä toimintoja eri rooleihin kuuluvat käyttäjät voivat käyttää.

en: Edit role
fi: Muokkaa roolia

en: Slot
fi: Paikka

en: Wipe and rebuild
fi: Pyyhi ja uudelleenrakenna

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: As often as possible
fi: Niin usein kuin mahdollista

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fi: Tallenna 'title' ja 'href' määritteet tietokantaan luodaksesi linkin.

en: URL, as plain text
fi: Verkko-osoite, puhdastekstinä

en: Styles
fi: Tyylit

en: User interface properties
fi: Käyttöliittymän ominaisuudet

en: The item has been deleted.
fi: Sisältö on poistettu.

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: Highlight changes
fi: Korosta muutokset

en: Last modification date
fi: Viimeisin muokkauspäivämäärä

en: Base name
fi: Perusnimi

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: CSS Class
fi: CSS-luokka

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Author email
fi: Kirjoittajan sähköpostiosoite

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fi: Erityisvälimuisti johon tallennetaan muokattavia objekteja; se palvelee tilan tallennuksessa muuten tilattomassa ympäristössä.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fi: Merlin of Chaosin toimittama kirjasto hyödyllisistä työkaluista.

en: Bulk export results
fi: Bulk export tulokset

en: Place this in @file
fi: Sijoita tämä tiedostoon @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fi: Vietäviä objekteja ei tällä hetkellä ole.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fi: Massa-vie koodiin useampia CToolsin käsittelemiä tieto-objekteja.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fi: Suorittaa massaviennin Chaos Tools moduulin tunnistamille tieto-objekteille.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fi: @type:@subtype ei näytetä puuttuvasta kontekstista johtuen

en: No info available.
fi: Ei tietoa saatavilla.

en: Configure new !subtype_title
fi: Konfiguroi uusi !subtype_title

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Configure settings for this item.
fi: Säädä elementin asetuksia.

en: Remove this item.
fi: Poista elementti.

en: No criteria selected, this test will pass.
fi: Kriteerejä ei valittuna, testi suoritetaan onnistuneesti.

en: Missing callback hooks.
fi: Puuttuvia paluukutsumetodeita.

en: Edit criteria
fi: Muokkaa kriteerejä

en: Invalid object name.
fi: Epäkelpo objektin nimi.

en: Invalid context type
fi: Epäkelpo kontekstin tyyppi

en: Display page not found or display nothing at all.
fi: Näytä "sivua ei löytynyt" tai älä näytä mitään.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fi: Syötä otsikko jota käytetään jos argumentti on läsnä. Voit käyttää %KEYWORD korvausta jossa avainsana on määritetty alla.

en: Unable to delete missing item!
fi: Puuttuvan elementin poistaminen epäonnistui!

en: Edit @type
fi: Muokkaa @type

en: Summary of contexts
fi: Lista konteksteista

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fi: Valitse, minkä kontekstin haluat ja mihin haluat sen muuntaa.

en: , and
fi: , ja

en: , or
fi: , tai

en: Built in context
fi: Sisäänrakennettu konteksti

en: Keyword: %@keyword
fi: Avainsana: %keyword

en: From "@title"
fi: Sisällöstä "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Update and return
fi: Päivitä ja palaa

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Get a summary of the information about this page.
fi: Hae sivuston tietojen tiivistelmä.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi sivu ottaaksesi se käyttöön sivustollasi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi sivu. Kaikki tieto säilyy mutta sivu ei ole käytössä sivustollasi.

en: Add variant
fi: Lisää muunnos

en: Add a new variant to this page.
fi: Lisää uusi muunnos tästä sivusta.

en: Create variant
fi: Luo muunnos

en: Import variant
fi: Tuo muunnos

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fi: Lisää uusi muunnos tälle sivulle koodista joka on peräisin toiselta sivulta.

en: Reorder variants
fi: Uudelleenjärjestele muunnoksia

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fi: Muuta muunnosten tärkeysjärjestystä varmistaaksesi että niistä oikea tulee valituksi.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fi: Säädä uusi muunnos ennen sen lisäämistä sivulle.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fi: Riko sivun lukitus muokataksesi sitä.

en: Variant operations
fi: Muunnostoimenpiteet

en: Get a summary of the information about this variant.
fi: Näytä yhteenveto tämän muunnoksen tiedoista.

en: Make an exact copy of this variant.
fi: Tee tarkka kopio tästä muunnoksesta.

en: Export this variant into code to import into another page.
fi: Vie tämä muunnos koodiin tuodaksesi sen toiselle sivulle.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki tämän muunnoksen muutokset ja palauta se koodissa olevaan tilaansa.

en: Remove this variant from the page completely.
fi: Poista muunnos sivulta lopullisesti.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi muunnos jotta voit käyttää sitä järjestelmässäsi.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi muunnos. Sen tiedot säilyvät järjestelmässä mutta muunnos ei ole käytössä järjestelmässäsi.

en: No variants
fi: Ei muunnoksia

en: This operation trail does not exist.
fi: Operaatiopolkua ei löytynyt.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fi: Sivu on päivittynyt. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun klikkaat "tallenna".

en: Unable to update changes due to lock.
fi: Sivun muutosten tallennus epäonnistui lukituksesta johtuen.

en: This setting contains unsaved changes.
fi: Asetus sisältää tallentamattomia muutoksia.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tällä sivulla. Sinun on valittava "Tallenna" kirjoittaaksesi ne tietokantaan tai "Peruuta" hylätäksesi muutokset. Huomaa että jos olet muuttanut mitä tahansa lomaketta, sinun on lähetettävä lomake ennen tallentamista.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset on hylätty ja sivun lukitus on nyt poistettu.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fi: Muunnoksen ylläpidollinen otsikko. Jos jätät sen tyhjäksi, otsikko asetetaan automaattisesti.

en: Variant type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fi: Valitse, mitkä vapaavalintaiset vaihtoehdot haluat näyttää lomakkeiden yhteydessä niiden säätämiseksi. Jos et valitse niitä, voit edelleenkin ottaa ne käyttöön uusien sivujen luomisen yhteydessä. Jätä valitsematta jos olet epävarma.

en: Variant name
fi: Muunnoksen nimi

en: Enter the name of the new variant.
fi: Syötä uuden muunnoksen nimi.

en: Paste variant code here
fi: Kopioi muunnoksen koodi tähän.

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fi: Muunnoksen tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Muunnoksen palauttaminen ylikirjoittaa tietokantaan tallennetun muunnoksen ja palauttaa sen oletustilaansa. Poistaminen on lopullista vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän muunnoksen? Poistamisesta tulee pysyvää vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos ei ole tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöönotto tekee siitä järjestelmäsi käytettävän. Muutos tulee voimaan vasta tallennettuasi tämän sivun.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos on tällä hetkellä käytössä. Jos poistat sen käytöstä, järjestelmä ei voi käyttää sitä. Muutos tulee voimaan vasta kun tallennat tämän sivun.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fi: Sivun lukituksen murtaminen <strong>peruu</strong> kaikki lukituksen tehneen käyttäjän tekemät tallentamattomat muutokset. Oletko VARMA että haluat tehdä tämän?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fi: Lukitus purettu ja kaikki tallentamattomat muutokset peruttu. Voit nyt tehdä muutoksia sivustolle.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Tämän sivun käyttöönotto tekee sen välittömästi sivustolla käytettäväksi (ei tarvitse odottaa tallentumista.)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Jos poistat sivun käytöstä, se poistuu välittömästi järjestelmäsi käytöstä (sinun ei tarvitse tallentaa erikseen.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fi: Sivulla ei ole muunnoksia joten sillä ei ole myöskään omaa tulostetta.

en: Add a new variant
fi: Lisää uusi muunnos

en: Unable to disable due to lock.
fi: Käytöstä poistaminen ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Unable to enable due to lock.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fi: Lisää, muokkaa ja poista ohitettuja järjestelmäsivuja sekä käyttäjien järjestelmään määrittelemiä sivuja.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fi: Tarjoaa UI:n ja API:n sivujen hallintaan sivustolla.

en: Node add/edit form
fi: Solmun lisäys/muokkaus lomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen lisäämisessä ja muokkaamisessa poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten solmun tyyppi, kieli tai pääsysäännöt tarjotaksesi eri muokkauslomakkeita tai solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus solmujen muokkaus- ja lisäyslomakkeita.

en: Node being edited
fi: Muokattava solmu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen näyttämisessä poluissa muotoa <em>node/%node</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Tämä vaikuttaa ainoastaan tarkasteltaviin sivuihin; esimerkiksi listoissa polku voi olla eri. Huomaa myöskin että mikäli käytössäsi on Pathauto moduuli, solmujen osoitteet saattavat olla näennäisesti jotakin muuta kuin edellämainittua muotoa. Drupal kuitenkin näke ne alkuperäisissä osoitteissaan muotoa node/%node.

en: Node being viewed
fi: Tarkasteltava solmu

en: Argument settings
fi: Agumentin asetukset

en: A meaningless second page
fi: Merkityksetön toinen sivu

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa.

en: Make this your site home page.
fi: Tee sivustosta kotisivusi.

en: Visible menu item
fi: Näkyvä valikkolinkki

en: Name is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is used by another page: @page
fi: Polku on toisen sivun käytössä: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla dynaamista polkuelementtiä vapaavalintaisen polkuelementin jälkeen.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla kiinteää polkua vapaavalintaisen polkuelementin perässä.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fi: Et voi käyttää sivua kotisivunasi mikäli se käyttää % kirjanmerkkejä.

en: Duplicated argument %arg
fi: Argumentti %arg monistettiin

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fi: Epäkelpo argumentti <em>%</em>. Kaikkien argumenttien on oltava nimetty avainsanoilla.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkolinkin valikon oletuslinkkinä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus tämä valikkohierarkiassa sitä ylempänä oleva kohde on olemassa kun taas toisissa tapauksissa sinun on luotava se. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fi: Sen valikkokohdan otsikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Parent item menu
fi: Sen valikkokohdan valikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fi: Pääsysääntöjä käytetään testaamaan, onko sivu käytettävissä ja ovatko sivuun liitetyt valikkolinkit näkyvissä.

en: No context assigned
fi: Ei kontekstia määriteltynä

en: Position in path
fi: Sijainti polussa

en: Context assigned
fi: Määritelty konteksti

en: The path %path has no arguments to configure.
fi: Polulla %path ei ole säädettäviä argumentteja.

en: Invalid keyword.
fi: Epäkelpo avainsana.

en: Change context type
fi: Muuta kontekstin tyyppiä

en: Change argument
fi: Muuta argumenttia

en: No context selected
fi: Ei kontekstia valittuna

en: Error: missing argument.
fi: Virhe: puuttuva argumentti.

en: Context identifier
fi: Kontekstin tunnistin

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fi: Tätä kontekstin otsikkoa käytetään jatkossa kontekstin tunnistamiseen ylläpitoprosessissa. Otsikkoa ei koskaan näytetä muille kuin ylläpitäjille.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fi: Virhe: puuttuva argumenttisovellus %argument.

en: Import page
fi: Tuo sivu

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fi: Syötä nimi sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun nimeä.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fi: Syötä polku sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun polkua.

en: Allow overwrite of an existing page
fi: Salli olemassaolevan sivun ylikirjoitus

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fi: Mikäli valitsemasi nimi on jo olemassa tietokannassa, tämä sivu voi ylikirjoittaa olemassaolevan sivun.

en: Paste page code here
fi: Kopioi koodi tähän

en: No handler found.
fi: Käsittelijää ei löytynyt.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fi: Sivun tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fi: Sivu on käytössä ja toisen käyttäjän lukitsema. Sinun on <a href="!break">rikottava lukko</a> kyseisellä sivulla ennen etenemistä tai valittava toinen nimi.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Syötä uuden sivun nimi. Nimen on oltava yksilöllinen ja sisällettävä vain aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa. Et voi käyttää samaa polkua kuin alkuperäinen sivu.

en: Clone variants
fi: Kloonaa muunnokset

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fi: Mikäli valittuna, kaikki tähän sivuun liittyvät muunnokset kloonataan. Mikäli ei valittuna, sivu kloonataan ilman muunnoksia.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fi: Palauttaminen alkuperäiseen tilaan poistaa tietokannassa olevan sivun ja palauttaa sen oletusasetuksilleen. Kaikki tekemäsi muutokset menetetään tässä yhteydessä eikä niitä ole mahdollista palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fi: Oletko varma että haluat poistaa sivun? Sivun poistamista ei voi perua.

en: The page has been reverted.
fi: Sivu on palautettu.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fi: Ylläpitäjä loi sivuja joilla on verkko-osoite, pääsysäännöt ja linkkejä Drupalin valikkojärjestelmässä.

en: Create a new page
fi: Luo uusi sivu

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fi: Muokkaa sivun polkua, nimeä ja muita perusasetuksia.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fi: Aseta konteksteja tämän sivun argumenteille.

en: Control what users can access this page.
fi: Hallitse, ketkä käyttäjät pääsevät tälle sivulle.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fi: Näytä sivu valikkolinkkinä tai elementtinä.

en: Make a copy of this page
fi: Kopio sivu

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fi: Vie sivu koodiksi joka voidaan tuoda ja sisällyttää vaikkapa moduuliin.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki sivun muutokset ja palauta se koodilliseen versioonsa.

en: Remove this page from your system completely.
fi: Poista sivu kokonaan järjestelmästäsi.

en: This is your site home page.
fi: Tämä on sivuston kotisivusi.

en: This page is set to become your site home page.
fi: Sivu on asetettu kotisivuksesi sivustolla.

en: Accessible only if @conditions.
fi: Pääsy vain jos @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fi: Sivu on julkisesti luettavissa.

en: No menu entry.
fi: Ei valikkolinkkiä.

en: Normal menu entry.
fi: Normaali valikkolinkki

en: Menu tab.
fi: Valikkovälilehti.

en: Default menu tab.
fi: Oletus valikon välilehti.

en: Title: %title.
fi: Otsikko: %title.

en: Parent title: %title.
fi: Isäntöotsikko: %title.

en: Menu block: %title.
fi: Valikkolohko: %title.

en: Taxonomy term template
fi: Luokittelutermin template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan näytettäessä luokittelutermejä poluissa muotoa <em>taxonomy/term/%term</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten sanastoja tai käyttäjien pääsyoikeuksia tarjotaksesi erilaisia tapoja esittää luokittelutermi ja siihen liittyvät solmut. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus-luokittelutermiä. Sivu vaikuttaa ainoastaan sisältöön joka esitetään polussa taxonomy/term/%term. Jotkut luokittelutermit kuten foorumit esitetään eri paikassa. Huomaa että jos käytät pathautoa, aliakset voivat aiheuttaa että luokittelutermit näytetään näennäisesti eri osoitteessa mutta Drupalin sisäisesti niiden polku on edelleenkin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fi: Tarkasteltavat termit

en: Term being viewed
fi: Tarkasteltava termi

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fi: Salli useampia termejä polussa taxonomy/term/%term

en: Single term
fi: Yksittäinen termi

en: Multiple terms
fi: Useampia termejä

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fi: Oletuksena Drupal sallii useampia termejä argumenttina pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Jos asetat tämän yksikkömuotoon, tämä ominaisuus poistuu käytöstä.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fi: Syötä ensimmäisen termin hierarkia muropolkuun.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fi: Mikäli valittuna, luokittelutermien isännät näytetään muropolussa.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fi: Voit käyttää useampia termejä eroteltuna "," tai "+" merkeillä.

en: Only a single term may be used.
fi: Voit käyttää vain yksittäistä termiä.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fi: Muropolku sisältää sanaston termien hierarkian

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fi: Muropolku ei sisällä sanaston termien hierarkiaa.

en: User profile template
fi: Käyttäjän profiili-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjäprofillien näyttämisessä poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri näkymiä tai käyttäjäprofiileja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Huomaa että jos käytät Pathauto moduulia, aliakset voivat siirtää solmun näennäisesti johonkin muuhun verkko-osoitteeseen. Drupal kuitenkin näkee ne alkuperäisissä osoitteissaan.

en: User being viewed
fi: Näytettävä käyttäjä

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fi: Toinen käyttäjä on muokkaamassa sivua etkä voi tehdä siihen muutoksia.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fi: Sivu on uusi ja käyttäjä ei ole vielä tallentanut sitä tietokantaan. Se ei ole käytettävissä ennenkuin tallennat sen.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fi: Sivua on muokattu mutta muutokset eivät ole vielä julkisia. Tätä sivua muokattaessa sen muokkaamminen on estetty lukituksella muilta käyttäjiltä.

en: No task handlers are defined for this task.
fi: Tälle tehtävälle ei ole määriteltynä käsittelijöitä.

en: Variant
fi: Muunnos

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Käyttäjä !user muokkaa sivua ja se on tästä syystä lukittuna. Lukko on !age vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">rikkoaksesi lukon</a>.

en: User: compare
fi: Käyttäjä: vertaile

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fi: Kaksi käyttäjää (esimerkiksi kirjautunut käyttäjä ja tarkasteltava käyttäjä)

en: First User
fi: Ensimmäinen käyttäjä

en: Second User
fi: Toinen käyttäjä

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fi: Salli pääsy kahden käyttäjäkontekstin vertailun perusteella. Esimerkiksi salliaksesi käyttäjälle pääsy omaan profiiliinsa, valitse "kirjautunut käyttäjä" ja "tarkasteltava käyttäjä" ja sano "salli pääsy jos yhtäsuuri". Salli pääsy niiden ollessa yhtä suuria.

en: Grant access if user contexts are
fi: Salli pääsy mikäli käyttäjän kontekstit ovat

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Node: accessible
fi: Solmu: pääsy sallittu

en: Control access with built in Drupal node access test.
fi: Hallitse pääsyä Drupalin sisäänrakennetulla solmun pääsytestillä.

en: Create nodes of the same type
fi: Luo samantyyppisiä solmuja

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fi: Käytä Drupalin sisäänrakennettuja solmun pääsysääntöjä, määrittele mikäli käyttäjä saa suorittaa valitun toiminnon solmulle.

en: @user can view @node.
fi: @user voi tarkastella @node.

en: @user can edit @node.
fi: @user voi muokata @node.

en: @user can delete @node.
fi: @user voi poistaa @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fi: @user voi luoda solmuja samaa tyyppiä kuin @node.

en: Node: language
fi: Solmu: kieli

en: Control access by node language.
fi: Hallitse pääsyä solmun kielen perusteella.

en: Current site language
fi: Sivuston tämänhetkinen kieli

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos solmu on yhdellä valituista kielistä.

en: @identifier is in any language
fi: @identifier on millä tahansa kielellä

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fi[0]: @identifier kieli on "@languages"
fi[1]: @identifier kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Node: type
fi: Solmu: tyyppi

en: Control access by node_type.
fi: Hallitse pääsyä solmun tyypin perusteella.

en: Only the checked node types will be valid.
fi: Vain valitut solmun tyypit ovat valideja.

en: @identifier is any node type
fi: @identifier on mitä tahansa solmun tyyppiä

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fi[0]: @identifier on tyyppiä "@types"
fi[1]: @identifier on jotakin tyypeistä "@types"

en: User: permission
fi: Käyttäjä: käyttöoikeus

en: Control access by permission string.
fi: Hallitse pääsyä pääsymerkkijonolla.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on valittuna oleva käyttöoikeus saavat pääsyn tähän sisältöön.

en: Error, unset permission
fi: Virhe, poistetaan oikeus

en: @identifier has "@perm"
fi: @identifier:lla on oikeus "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fi: Hallitse pääsyä PHP koodilla.

en: Administrative desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description for this test for administrative purposes.
fi: Testin kuvaus ylläpidon tarpeisiin.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fi: Pääsy sallitaan mikäli seuraava PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code>. Älä sisällytä &lt;?php ?&gt;. Huomaa että virheellisen PHP koodin suorittaminen saattaa rikkoa sivustosi. Kaikki kontekstit ovat käytettävissä 	
    
        Translate
    
    Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> muuttujassa.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia PHP koodin muokkaamiseksi.

en: User: role
fi: Käyttäjä: rooli

en: Control access by role.
fi: Ylläpidä pääsyä roolien perusteella.

en: Only the checked roles will be granted access.
fi: Vain valituille rooleille annetaan pääsy.

en: @identifier can have any role
fi: @identifier:lla voi olla mikä tahansa rooli

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on rooli "@roles"
fi[1]: @identifier:lla on yksi rooleista "@roles"

en: User: language
fi: Käyttäjä: kieli

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fi: Hallitse pääsyä käyttäjän tai sivuston sillä hetkellä käyttämän kielen perusteella.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos sivuston tämänhetkinen kieli on yksi valituista kielistä.

en: Site language is any language
fi: Sivusto on millä tahansa kielellä

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fi[0]: Sivuston kieli on "@languages"
fi[1]: Sivuston kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fi: Luokittelu: sanasto

en: @identifier is any vocabulary
fi: @identifier on mikä tahansa luokittelu

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fi[0]: @identifier on sanasto "@vids"
fi[1]: @identifier on yksi sanastoista "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fi: Luo solmun lisäyskontekstin käyttäen solmun tyyppiä argumenttina.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fi: Luo solmun muokkauslomake-kontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
fi: Merkkijono on yleensä minimaalinen konteksti joka yksinkertaisesti sisältää merkkijonon jota voidaan käyttää muihin tarkoituksiin.

en: Enter a value for this argument
fi: Syötä arvo argumentille

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
fi: Luo yksittäisen luokittelutermin sanaston ID:n tai sanaston nimen perusteella.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fi: Lisää hierarkia muropolkuun

en: Enter a taxonomy term ID.
fi: Syötä luokittelun ID.

en: Enter a taxonomy term name.
fi: Syötä luokittelun nimi.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
fi: Luo ryhmän luokittelutermejä tid-listasta pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Yleisesti ottaen listan ensimmäistä termiä käytetään paneeleihin.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
fi: Syötä yksi tai useampi termin ID eroteltuina + tai , merkein.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fi: Luo luokittelukontekstin luokittelun ID argumentista.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fi: Syötä luokittelu ID tälle argumentille

en: Use context keywords
fi: Käytä kontekstin avainsanoja

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat otetaan käyttöön tässä kontekstissa.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fi: Kaikki lomakkeen tiedot joita ei näytetä muun sisällön toimesta.

en: The author of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kirjoittaja.

en: Link to author profile
fi: Linkki kirjoittajan profiiliin

en: Check here to link to the node author profile.
fi: Valitse tämä linkittääksesi solmun kirjoittajan käyttäjäprofiiliin.

en: "@s" author
fi: "@s" kirjoittaja

en: The body of the referenced node.
fi: Viitatun solmun runko.

en: "@s" body
fi: "@s" runko

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fi: Navigointivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Node created date
fi: Solmun luontipäivämäärä

en: The date the referenced node was created.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu luotiin.

en: "@s" created date
fi: "@s" luontipäivämäärä

en: Node links of the referenced node.
fi: Viitatun solmun solmulinkit.

en: Node links go here.
fi: Solmun linkit tulevat tähän.

en: "@s" links
fi: "@s" linkit

en: The title of the referenced node.
fi: Viitatun solmun otsikko.

en: "@s" title
fi: "@s" otsikko

en: Node last updated date
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä

en: The date the referenced node was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu on viimeksi päivitetty.

en: Last updated date
fi: Viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" last updated date
fi: "@s" viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" node form attach files
fi: "@s" solmun lomakkeen liitä tiedostoja

en: "@s" node form publishing options
fi: "@s" solmun lomakkeen julkaisuasetukset

en: "@s" node form book options
fi: "@s" solmun lomakkeen kirja-asetukset

en: Node form submit buttons
fi: Solmulomakkeen lähetysnapit

en: Submit buttons for the node form.
fi: Lähetysnapit solmulomakkeelle.

en: Node form buttons.
fi: Solmulomakkeen napit.

en: "@s" node form submit buttons
fi: "@s" solmun lomakkeen lähetysnapit

en: "@s" node form comment settings
fi: "@s" solmun lomakkeen kommentointiasetukset

en: Node form revision log message
fi: Solmun lomakkeen version logiviesti

en: Revision log message for the node.
fi: Versio-logiviesti solmulle.

en: "@s" node form revision log
fi: "@s" solmulomakeen versio-logi

en: Menu settings on the Node form.
fi: Valikkoasetukset solmun lomakkeessa.

en: "@s" node form menu settings
fi: "@s" solmulomakkeen valikon asetukset

en: Node form url path settings
fi: Solmun lomakkeen verkko-osoitteen polun asetukset

en: "@s" node form path options
fi: "@s" solmun lomakkeen polun asetukset

en: "@s" node form author information
fi: "@s" solmun lomakkeen kirjoittajan tiedot

en: Profile category
fi: Profiilikategoria

en: Contents of a single profile category.
fi: Sisältää yksittäisen profiilikategorian.

en: Enter the node ID of a node for this context.
fi: Syötä solmun ID tälle kontekstille.

en: Reset identifier to node title
fi: Resetoi tunnistin solmun otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun solmun otsikkoa.

en: Enter the node type this context.
fi: Syötä solmun tyyppi tälle kontekstille.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille:

en: A context that is just a string.
fi: Konteksti joka on vain merkkijono.

en: Raw string
fi: Raakamerkkijono

en: Enter the string for this context.
fi: Syötä merkkijono tälle kontekstille.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
fi: Tällä hetkellä asetettu termiin @term. Syötä jokin toinen termi jos haluat vaihtaa termiä.

en: Select a term from @vocabulary.
fi: Valitse termi sanastosta @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
fi: Resetoi tunnistin termin otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun termin nimeä.

en: You must select a term.
fi: Sinun on valittava termi.

en: Invalid term selected.
fi: Epäkelpo termi valittu.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fi: Useampia luokittelutermejä ryhmänä.

en: Term ID of first term
fi: Ensimmäisen termin ID

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fi: Termien ID:t kaikille termeille + tai , merkillä erotettuina

en: Term name of first term
fi: Ensimmäisen termin nimi

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina

en: Vocabulary ID of first term
fi: Ensimmäisen termin luokittelun ID

en: Creates the author of a node as a user context.
fi: Tekee solmun luojasta käyttäjäkontekstin.

en: Make all views available as panes
fi: Tee kaikki näkymät käytettäviksi paneeleina

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fi: Mikäli valittuna, kaikki näkymät ovat käytettävissä sisältöpaneeleina lisättävissä sisältötyyppeihin. Mikäli ei valittuna, ainoastaan näkymät joilla on "Sisältöpaneeli" näyttöruutu ovat käytettävissä sisältöpaneeleina. Jätä valitsematta jos haluat tarkemman kontrollin siihen, mitä näkymäsisältöä käyttäjät voivat hyödyntää paneeleiden ulkoasukäyttöliittymässä.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fi: Konfiguroi Views toimimaan CTools sisältönä.

en: Views content panes
fi: Views sisältöpaneelit

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fi: Sallii näkymäsisällön käyttämisen Panelsissa, Dashboardissa ja muissa CTools Content API:a käyttävissä moduuleissa.

en: Select display
fi: Valitse näkymä

en: Configure view
fi: Säädä näkymää

en: Choose which display of this view you wish to use.
fi: Valitse, mitä näkymän näyttöruuduista haluat käyttää.

en: Broken/missing/deleted view.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymä.

en: Configure view @view (@display)
fi: Säädä näkymää @view (@display)

en: View: @name
fi: Näkymä: @name

en: View information
fi: Näkymän tiedot

en: Using display @display.
fi: Käyttäen näyttöruutua @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fi: Argumentti @arg kontekstissa @context muutettu muotoon @converter

en: @count items displayed.
fi: @count tulosta näytetty.

en: With pager.
fi: Sivutuksen kanssa.

en: Without pager.
fi: Ilman sivutusta.

en: Skipping first @count results
fi: Ohittaen ensimmäiset @count tulosta

en: With more link.
fi: Lisää-linkin kanssa.

en: With feed icon.
fi: Syötteen kuvakkeen kanssa.

en: Sending arguments.
fi: Argumenttien lähetykseen.

en: Using arguments: @args
fi: Käyttäen argumentteja: @args

en: Using url: @url
fi: käyttäen verkko-osoitetta: @url

en: View panes
fi: Näkymäpaneelit

en: Link title to page
fi: Linkitä otsikko sivuun

en: Provide a "more" link.
fi: Tarjoa "lisää" linkki.

en: Num items
fi: Elementtien lukumäärä

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse esitettävien tulosten määrä, tai 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fi: Valitse ohitettavien tulosten määrä, 0 jos et halua ohittaa yhtäkään.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fi: Mikäli asetettuna, ohita näkymän verkko-osoitepolku; tämä on ajoittain hyödyllistä asetettaessa paneelin verkko-osoitetta.

en: Content pane
fi: Sisältöpaneeli

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fi: On käytettävissä sisältönä työpöytä- tai paneelinäkymissä.

en: Pane settings
fi: Paneelin asetukset

en: Use view name
fi: Käytä näkymän nimeä

en: Use view description
fi: Käytä näkymän kuvausta

en: Admin desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Use Panel path
fi: Käytä paneelin polkua

en: Argument input
fi: Argumentin syöttö

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fi: Valitut asetukset ovat käytettävissä paneelin asetusdialogissa käyttäjän muokattavana. Valitsemattomat asetukset eivät ole saatavilla ja niitä käytetään ainoastaan tämän näyttöruudun asetuksissa.

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Path override
fi: Ohita polku

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Tämä on otsikko joka näytetään näyttöpaneelissa sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fi: Tämä on teksti joka näytetään kun käyttäjä vie hiiren kursorin paneelin päälle sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän kuvausta.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fi: Tämä on paneeli jossa kategoria näytetään sisällön lisäyksessä.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fi: Tämä on kategorian oletuspainokerroin. Huomaa että mikäli kategorian paino on määritelty useammassa kohdassa, ainoastaan ensimmäinen jonka Panes näkee saa sen määritelmän. Joten jos painokerroin ei vaikuttaisi toimivan, tarkista muut paikat joissa paino saatetaan asettaa.

en: Link pane title to view
fi: Linkitä paneelin otsikko näkymään

en: Inherit path from panel display
fi: Peri polku paneelinäkymästä

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fi: Mikäli kyllä, kaikki Viewsin luomat linkit kuten lisää-linkit, tiivistelmälinkit ja syöttölinkit näkyvät paneelin näyttöpolussa eikä näkymässä mikäli näyttöruudulla on polku.

en: Choose the data source for view arguments
fi: Valitse tietojen lähde näkymäargumenteille

en: @arg source
fi: @arg lähde

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fi: CTools API versio on liian vanha Paneelit moduulin käytettäväksi. Paneelit tarvitsee vähintäänkin version %version.

en: CTools API Version
fi: CTools API versio

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fi: Paneeleita voidaan käyttää laskeutumissivuina. Niillä on URL osoite ja ne voivat vastaanottaa argumentteja, niillä voi myös olla valikkolinkki.

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön page manager moduuli.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fi: Paneelisolmut ovat sisältöä joka näytetään hakutuloksissasi mutta ne ovat rajoitetumpia kuin paneelisivut.

en: Panel node
fi: Paneelisolmu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön paneelisolmu moduuli.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fi: Minipaneelit ovat pieniä lohkoina näytettäviä sisältöalueita. Ne ovat hyödyllisimmilllään kun haluat kiinteitä lohkojen ulkoasuja tai ulkoasuja ulkoasujen sisällä.

en: Mini panel
fi: Minipaneeli

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön minipaneelit moduuli.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: There are no mini panels.
fi: Minipaneeleita ei löydy.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fi: Tällä hetkellä ei ole muutettavia asetuksia mutta lisäpluginnit ja moduulit voivat tarjota niitä tulevaisuudessa.

en: Your changes have been discarded.
fi: Tekemäsi muutokset on poistettu.

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: Disable this pane
fi: Poista käytöstä

en: Enable this pane
fi: Ota käyttöön

en: CSS properties
fi: CSS ominaisuudet

en: Invalid pane id.
fi: Virheellinen ruudun id.

en: Cache method for this display
fi: Näkymän välimuistiin tallennustapa

en: Cache method for !subtype_title
fi: Välimuistitustapa tyypille !subtype_title

en: Cache settings for this display
fi: Näkymän välimuistiasetukset

en: Cache settings for !subtype_title
fi: Välimuistiasetukset tyypille !subtype_title

en: Default style for this display
fi: Näkymän oletustyyli

en: Panel style for region "!region"
fi: Paneelityyli alueelle "!region"

en: Pane style for "!pane"
fi: Tyyli ruudulle "!pane"

en: Use display default style
fi: Käytä näkymän oletustyyliä

en: Style settings for @style (display)
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (näkymä)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Alue "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Ruutu "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fi: Muokkaa CSS asetuksia tyylille !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS id. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS-luokka. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: Access settings on !subtype_title
fi: Pääsysäännöt tyypille !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fi: Lisää näkyvyysasetus tyypille !subtype_title

en: Invalid test id.
fi: Epäkelpo test id.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fi: Muokkaa näkyvyysasetuksia tyypille !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fi: Paneelin ulkoasu on päivitetty.

en: Mini panel: "@title"
fi: Minipaneeli: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fi: Luop minipaneeleita joita Drupal voi käyttää lohkoina ja muut paneelimoduulit ruutuina.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fi: Paneelintyyli rikottuna riveihin ja palstoihin.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä paneelisolmujen näkymiin voi lisätä.

en: Show layout designer
fi: Näytä ulkoasun suunnittelutyökalu

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Add row to top
fi: Lisää rivi yläosaan

en: Add row to bottom
fi: Lisää rivi pohjalle

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: Add region to left
fi: Lisää alue vasemmalle

en: Add column to left
fi: Lisää palsta vasemmalle

en: Add region to right
fi: Lisää alue oikealle

en: Add column to right
fi: Lisää palsta oikealle

en: Region settings
fi: Alueen asetukset

en: Remove region
fi: Poista alue

en: Invalid item id.
fi: Virheellinen id.

en: Configure column
fi: Muokkaa palstan asetuksia

en: Configure row
fi: Muokkaa rivin asetuksia

en: Configure region
fi: Muokkaa alueen asetuksia

en: Region title
fi: Alueen otsikko

en: Fluid
fi: Neste

en: You must remove contained items to change the row container type.
fi: Sinun on poistettava rivillä oleva sisältö ennenkuin voit muuttaa rivin tyyppiä.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fi: Elementtejä ei voida asettaa nestemäisiksi jos sillä puolella on jo kiinteäleveyksisiä elementtejä.

en: Hide layout designer
fi: Piilota ulkoasun suunnittelutyökalu

en: No markup at all
fi: Ei lainkaan markuppia

en: Each region
fi: Jokainen alue

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fi: Valitse sisällytetäänkö laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai alue (jokainen palsta tai alue) ympärille

en: Change general settings about this variant.
fi: Muuta variantin yleisasetuksia.

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fi: Lisää sisältöä ja muuta sen sijaintia vedä ja pudota-käyttöliittymän kautta.

en: Move content from old layout
fi: Siirrä sisältöä vanhasta ulkoasusta

en: Get a preview of what this variant will look like.
fi: Katso esikatselu miltä tämä variantti tulee näyttämään.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: You must select a layout.
fi: Sinun on valittava ulkoasu.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fi: Sinun on valittava eri ulkoasu jos haluat vaihtaa ulkoasua.

en: Update and preview
fi: Päivitä ja esikatsele

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fi: Valitse tämä poistaaksesi käytöstä kaikki teeman näyttämät alueet. Huomaa että toiset teemat tukevat tätä asetusta paremmin kuin toiset. Jos olet epävarma, testaa asetusta Drupalin perusasetuksen mukana tulevilla teemoilla.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fi: Syötä tähän oikeinmuotoiltua CSS koodia. Koodi sisällytetään sivuun ja sitä tulisi käyttää ainoastaan pienimuotoiseen tarkennukseen. Normaalisti on järkevämpää syöttää CSS:ää teemaan mikäli mahdollista. Tämä CSS suodatetaan turvallisuussyistä joten osa CSS:stä ei välttämättä toimi.

en: Show description
fi: Näytä kuvaus

en: Indexed
fi: Indeksoitu

en: Add Team
fi: Lisää tiimi

en: Installation and Configuration
fi: Asennus ja säätö

en: is empty
fi: on tyhjä

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fi: HTTP Request Error tuotaessa %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
fi: Tiedoston %filename avaaminen epäonnistui

en: Invalid calendar file: %filename
fi: %filename on virheellinen kalenteritiedosto

en: Invalid calendar file.
fi: Virheellinen kalenteritiedosto.

en: Custom formats
fi: Omat muodot

en: Custom input format
fi: Mukautettu tekstimuoto

en: Hide repeat rule
fi: Piiilota toistovaihtoehto

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fi: Kentän @field_name arvossa #@delta on virheitä:

en: There are errors in @field_name:
fi: Kentässä @field_name on virheitä:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fi: Date API:n ja Date moduulin täydellisen dokumentaation löydät osoitteesta <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
fi: Käytä oletus jQuery-ajanvalitsinta

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fi: Manuaalinen ajan syöttö ilman jQuery ajanvalitsinta

en: Timepicker
fi: Ajanvalitsin

en: Current exceptions
fi: Nykyiset poikkeukset

en: Date wizard
fi: Ohjattu konfigurointi

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fi: Koneluettava nimi. Sallitut merkit: (a-z, 0-9, _). Järjestelmä luo automaattisesti uuden sisältötyypin mikäli sitä ei ole jo olemassa.

en: Content type label
fi: Sisältötyypin tunnus

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fi: Päivämäärä -sisältötyppi, joka on linkitetty Views kalenteriin.

en: Content type description
fi: Sisältötyypin kuvaus

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin kuvaus. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: Date field name
fi: Päivämääräkentän nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fi: Nimi järjestelmää varten. Sallitut arvot: (a-z, 0-9, _). Ei saa olla olemassaolevan kentän nimi.

en: Date field label
fi: Päivämääräkentän tunnus

en: The human-readable label for this field.
fi: Nimi käyttäjää varten tälle kentälle.

en: Date widget type
fi: Päivämäärävempaimen tyyppi

en: Show repeating date options
fi: Näytä toistuvien päivämäärien valinnat

en: Date field type
fi: Päivämääräkentän tyyppi

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fi: Suositeltu tyyppi on Datetime paitsi historiallisissa päivämäärissä ja päivämäärissä joiden tarkkuus on vain kuukausi ja vuosi. Vanhemmat yhteensopimattomat päivämäärät tulee esittää Date tyyppiä käyttäen (ISO päivämäärä).

en: Date timezone handling
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeiden käsittely

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli aikaelementtejä ei ole määritettynä.

en: Create a calendar for this date field
fi: Luo kalenteri tälle päivämääräkentälle

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fi: Samanniminen sisältötyyppi on jo olemassa, lisätään uusi kenttä olemassaolevaan sisältötyyppiin.

en: This field name already exists.
fi: Tämä kentän nimi on jo olemassa.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli kellonaika ei ole määritettynä.

en: Date Tools
fi: Päivämäärätyökalut

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fi: Työkaluja päivämäärien ja kalenterien tuomiseksi ja automaattiseksi luomiseksi.

en: Date browser
fi: Päivämääräselain

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fi: Päivämäärien edellinen/seuraava navigointi liitettäväksi muihin näyttöihin. Vaati päivämääräargumentin.

en: Date browser style
fi: Päivämääräselaimen tyyli

en: Creates back/next navigation.
fi: Luo edellinen/seuraava navigaation.

en: Date (!base_table)
fi: Päivämäärä (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table päivämääräkentällä.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Navigate to previous year
fi: Selaa edelliseen vuoteen

en: Navigate to next year
fi: Selaa seuraavaan vuoteen

en: Navigate to previous month
fi: Selaa edelliseen kuukauteen

en: Navigate to next month
fi: Selaa seuraavaan kuukauteen

en: Navigate to previous week
fi: Selaa edelliseen viikkoon

en: Navigate to next week
fi: Selaa seuravaan viikkoon

en: Navigate to previous day
fi: Selaa edelliseen päivään

en: Navigate to next day
fi: Selaa seuraavaan päivään

en: View full page month
fi: Näytä kokonainen kuukausi

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Did you mean
fi: Tarkoititko

en: Show more
fi: Näytä enemmän

en: Show fewer
fi: Näytä vähemmän

en: @project issue queue
fi: @project virheraporttijono

en: Flush all caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: Developer modules to keep enabled
fi: Kehittäjämoduulit jotka pidetään käytössä

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: %name must be an integer.
fi: %name on oltava kokonaisluku.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: Add new group: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle etiketti.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle nimi.

en: Field group label
fi: Kenttäryhmän etiketti

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Regional settings
fi: Aluekohtaiset asetukset

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: Published date
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Relative date
fi: Suhteellinen päivämäärä

en: Do you really want to delete this server?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän palvelimen?

en: Do you really want to delete this index?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän indeksin?

en: Add index
fi: Lisää indeksi

en: Page top
fi: Sivun yläreunaan

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Show links
fi: Näytä linkit

en: Library
fi: Kirjasto

en: Hello <strong>@username</strong>
fi: Hei <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fi: Näytä oikopolut

en: Administration menu Toolbar style
fi: Ylläpitovalikon tyyli

en: A better Toolbar.
fi: Parempi työkalupalkki.

en: Administration views
fi: Ylläpitonäkymät

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
fi: Korvaa kaikki Drupalin ytimen objektien hallintasivut todellisilla näkymillä.

en: Change frequency
fi: Vaihtuvuustiheys

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fi: Esimerkkikoodi, edistynyt apu, ja demopaneeli jotka esittelevät ctools pluginnien rakentamista.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fi: CTools Plugin Example on yksinkertainen demo kehittäjiä varten CTools pluginnien luomiseksi. Se ei tarjoa käyttökelpoista toiminnallisuutta peruskäyttäjille.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fi: On swaatavilla esittelypaneeli joka esittelee suuren osan <a href="@demo_url">CTools demo panel</a> tarjoamista toiminnallisuuksista ja löydät dokumentaatiota esimerkeistä myös sivulta !ctools_plugin_example_help. CToolsitse tarjoaa dokumentaatiota sivulla !ctools_help. Useimmiten tosin itse koodi on tarkoitettu toimimaan opettajana. Löydät sen polusta %path.

en: CTools plugin example
fi: CTools plugin esimerkki

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fi: Chaos Tools (CTools) plugin esimerkki

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fi: Esittelee, kuinka ulkoinen moduuli voi tarjota ctools pluginneja (esim. Panels jne).

en: Arg length
fi: Argumentin pituus

en: Control access by length of simplecontext argument.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia simplecontext argumentin pituuden perusteella.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fi: Salli pääsy mikäli simplecontext argumentin pituus on

en: Length of simplecontext argument
fi: Simplecontext argumentin pituus

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fi: Pääsy/näkyvyys annetaan argumentin pituuden perusteella.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fi: Simpletext argumentin on oltava !comp @length merkkiä pitkä

en: CTools example: role
fi: CTools esimerkki: rooli

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on oltava tooli "@roles"
fi[1]: @identifier voi olla yksi rooleista "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fi: Luo "simplecontextin" argumentista.

en: Enter the simplecontext arg
fi: Syötä simplecontext argumentti

en: CTools example no context content type
fi: CTools ei-kontekstisisältötyypistä

en: No context content type - requires and uses no context.
fi: Ei-kontekstisisältötyyppi - ei vaadi eikä käytä kontekstia.

en: CTools Examples
fi: CTools esimerkit

en: The setting for item 1.
fi: Asetukset elementille 1.

en: The setting for item 2
fi: Asetukset elementille 2.

en: CTools example relcontext content type
fi: CTools esimerkki: relcontext sisältötyyppi

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fi: Relcontext sisältötyyppi - toimii relcontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 (relcontext)
fi: Konfiguroi Elementti 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fi: Asetukset relcontextille.

en: Simplecontext content type
fi: Simplecontext sisältötyyppi

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fi: Simplecontext sisältötyyppi - toimii simplecontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fi: Säädä elementti 1 simplecontext sisältötyypille

en: Relcontext context from simplecontext
fi: Relcontext konteksti simplecontextista.

en: Relcontext setting
fi: Relcontext asetukset

en: Just an example setting.
fi: Vain esimerkki-asetus.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fi: Yksittäinen "simplecontext" konteksti tai tietoelementti.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fi: Syötä tietoja kuvaamaan tätä "simplecontextia".

en: Simplecontext context from config
fi: Simplecontext konteksti asetuksista

en: Setting for simplecontext
fi: Asetukset simplecontextille

en: An example setting that could be used to configure a context
fi: Esimerkkiasetus jota voitaisiin käyttää asettamaan konteksti.

en: Relcontext from simplecontext
fi: Relcontext simplecontextista

en: See the getting started guide for more information.
fi: Lue lisää ohjeita aloitusoppaasta.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fi: Tämä muunnos on konfiguroitava ennen sen luomista. Kun olet valmis, klikkaa "Luo muunnos" tämän sivun lopussa lisätäksesi se sivullesi.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön solmua node/%node/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ylikirjoittamaan polkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback. Solmun muokkaussivu on käytössä mutta sen muokkauspolkua ei ylikirjoiteta.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei voi ottaa käyttöön solmua node/%node koska jokin toinen moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fi: Polkuja joissa on ei-vaihtoehtoisia kirjanmerkkejä ei voida käyttää normaaleina menulinkkeinä paitsi jos valittu argumentin käsittelijä tarjoaa oletusargumentin valikkolinkkiä varten.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager -moduuli ei voinut aktivoida käyttäjää user/%user koska joku toinen moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Existing node
fi: Olemassaoleva solmu

en: Enter the title or NID of a node
fi: Syötä solmun otsikko tai NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
fi: Lisää solmulinkit "kommentoi", "lue lisää" jne.

en: Template identifier
fi: Templaten tunnistin

en: Add the breadcrumb trail as content.
fi: Lisää muropolku sisältönä.

en: Add the help text of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun ohjetekstit sisältönä.

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Add the status messages of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun tilanneviestit sisältönä.

en: Add the slogan trail as content.
fi: Lisää sloganin polku sisältönä.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fi: Lisää välilehdet (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Add the page title as content.
fi: Liitä sivun otsikko osaksi sisältöä.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fi: Paneelien ytimen näyttöfuntiot; ei tarjoa erillistä ylläpitoliittymää, vähintään yhden paneelimoduulin on oltava käytössä.

en: You may use substitutions in this title.
fi: Voit käyttää otsikossa substituutioita.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fi: Sisältövaihtoehdot on jaettu kategorioittain. Jatkaaksesi valitse vasemmalta kategoria.

en: Change the layout of this panel.
fi: Muuta paneelin ulkoasua.

en: Manage mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Manage pages
fi: Ylläpidä sivuja

en: Show End Date
fi: Näytä päättymispäivämäärä

en: Sidebar first
fi: Ensimmäinen sivupalkki

en: Current revision
fi: Nykyinen versio

en: Gallery page
fi: Galleriasivu

en: Structure
fi: Rakenne

en: Max width
fi: Enimmäisleveys

en: Transition speed
fi: Esityksen nopeus

en: Default values
fi: Oletusarvot

en: Example: Image gallery
fi: Esimerkki: Kuvagalleria

en: Example: image_gallery
fi: Esimerkki: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fi: Voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja. <strong>Pyri välttämään nimiä jotka ovat olemassaolevien Drupal projektien käytössä.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fi: Kirjoita lyhyt kuvaus kertomaan käyttäjille, mitä odottaa kun ottavat käyttöön luomasi ominaisuuden.

en: URL of update XML
fi: Päivitys-XML:n verkko-osoite

en: features
fi: ominaisuudet

en: Create feature
fi: Luo ominaisuus

en: Create a new feature.
fi: Luo uusi ominaisuus.

en: Auto-detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Provided by dependency
fi: Riippuvuuden tarjoama

en: Add member
fi: Lisää jäsen

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: My Account
fi: Käyttäjätilini

en: Manage members
fi: Ylläpidä jäseniä

en: Header text
fi: Ylätunnisteen teksti

en: User information
fi: Käyttäjätiedot

en: Content statistics
fi: Sisällön tilastotiedot

en: Scrollbars
fi: Vierityspalkit

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Relcontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Simplecontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fi: Sivu on tällä hetkellä sinun muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Kukaan muu ei voi muokata sivua ennenkuin muutokset on tallennettu tai peruttu.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fi: Sivu on tällä hetkellä toisen käyttäjän muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Et voi muokata sivua rikkomatta lukitusta.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fi: Mikäli käytössä, ohittaa Drupalin blogien oletustoiminnan poluissa muotoa <em>/blog</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletustapaa uusimpien blogimerkintöjen esittämisessä.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön blogia  koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User blog
fi: Käyttäjän blogi

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fi: Mikäli valittuna, ohittaa Drupalin blogien oletus-esitystavan poluissa muotoa <em>blog/%user</em>. Jos muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäblogia.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän blogia blog/%user koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Site contact page
fi: Sivuston yhteydenottosivu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden sivuston yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page Manager moduuli ei pystynyt ottamaan käyttöön kontaktia koska jokin muu moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User contact
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjän yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>user/%user/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän yhteydenottolomaketta user/%user/contact koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fi: Sinulla ei voi olla nimeämätöntä kirjanmerkkiä (% tai ! itsellään). Nimeä kirjanmerkkisi lisäämällä lyhyt kuvausteksti % tai ! merkillä, esimerkiksi %user tai %node.

en: All polls
fi: Kaikki äänestykset

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fi: Tämän ollessa käytössä se ohittaa Drupalin oletus-äänestysten toiminnallisuuden. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, Drupalin viimeisimmät äänestykset näytetään.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön äänestyksiä koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Search @type
fi: Hae @type

en: Taxonomy: term
fi: Luokittelu: termi

en: Control access by a specific term.
fi: Hallitse pääsyä määritetyllä termillä.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fi: Valitse termi tai termit sanastosta @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fi[0]: @term voi olla termi "@terms"
fi[1]: @term voi olla yksi termeistä: "@terms"

en: Node add form: node type
fi: Solmun lisäyslomake: solmun tyyppi

en: Node edit form: node ID
fi: Solmun muokkauslomake: solmun ID

en: Get all arguments after this one
fi: Hae kaikki argumentit tämän jälkeen

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fi: Mikäli valittuna, tämä merkkijono sisältää kaikki argumentit. Esimerkiksi jos polku on "path/%" ja käyttäjä käy polussa "path/foo/bar" niin valittu merkkijono on "foo" mikäli tämä ei ole valittuna. Muussa tapauksessa merkkijono on "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fi: Luokittelutermi: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fi: Luokittelutermi (useita): ID

en: User: name
fi: Käyttäjä: nimi

en: Creates a user context from a user name.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjänimestä.

en: Enter the username of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän käyttäjänimi tälle argumentille

en: Vocabulary: ID
fi: Sanasto: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien lähettää viestejä sivuston ylläpitäjille.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien ottaa yhteyttä toisiinsa.

en: Contact @name
fi: Ota yhteyttä @name

en: Custom: @title
fi: Kustomoitu: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään ylläpidollisesti tunnistamaan tämä paneeli. Mikäli tyhjä, käytetään vakio-otsikkoa.

en: Advanced search form
fi: Edistyneen haun lomake

en: A search form with advanced options.
fi: Lomake edistyneille hakutoiminnoille.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
fi: Edistyneessä lomakkeessa voi olla lisätoimintoja sisältötyypistä riippuen. Esimerkiksi edistynyt hakutoiminto sisällölle (solmuille) sallii haun solmun tyypin tai luokittelutermin perusteella.

en: Same page
fi: Sama sivu

en: Override default prompt
fi: Ohita oletus

en: @type search form
fi: @type hakulomake

en: The results of a search using keywords.
fi: Hakutulokset avainsanoille.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
fi: Kirjaa tehdyt haut watchdogiin

en: Override "no result" text
fi: Ohita "ei tuloksia" teksti

en: No result text
fi: Ei tuloksia -teksti

en: Display text if no search keywords were submitted
fi: Näytä teksti jos hakusanoja ei syötetty

en: @type search result
fi: @type hakutulos

en: HTML-safe string
fi: HTML-turvallinen merkkijono

en: Custom pager settings
fi: Kustomoidun sivutuksen asetukset

en: Use different pager settings from view settings
fi: Valitse poikkeavat sivutusasetukset näkymän asetuksissa.

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tällä näkymällä on AJAX käytössä. Sivutuksen asetuksien ohittaminen toimii näennäisesti mutta silloin kun näkymä päivitetään AJAX:lla, on syytä käyttää alkuperäisasetuksia. Sinun ei pitäisi ohittaa sivutuksen asetuksia jos näkymä käyttää AJAXia.

en: The number of items to skip and not display.
fi: Ohitettavien artikkelien määrä.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
fi: Valitse tämä läheettäksesi kaikki argumentit paneeleista suoraan näkymiin. Mikäli valittuna, paneeleiden argumentit tulevat listattujen kontekstiargumenttien perään ja ennen mitä tahansa alla olevassa Argumentit kentässä määriteltyjä argumentteja. Huomaa että argumentit eivät sisällä verkko-osoitteen perusosaa vaan ainoastaan verkko-osoitteen jälkeen asetetut tai kirjanmerkein asetetut arvot tulkitaan argumenteiksi.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
fi: Näkymälle lähetettävät lisäargumentit kuin ne olisivat osa verkko-osoitetta muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi talteen argumentteja verkko-osoitteesta. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneeliin lähetettyjä argumentteja. Huomaa: nämä arvot ovat vain viimesijainen apu. Panels moduulin tulevissa versioissa nämä saattavat poistua.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fi: Mitä kontekstityyppiä käytetään jos "Kontekstista" on valittuna.

en: Context is optional
fi: Konteksti on vapaavalintainen

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
fi: Konktekstin on oltava saatavilla jotta paneeli toimisi. Jos aiot käyttää tätä, varmista että argumentin käsittelijä voi käsitellä tyhjiä arvoja oikeaoppisesti.

en: &#x2713;Panel title
fi: &#x2713;Paneelin otsikko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: Visibility rules
fi: Näkyvyysasetukset

en: Title type
fi: Otsikon tyyppi

en: Manually set
fi: Aseta manuaalisesti

en: From pane
fi: Ruudusta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fi: Paneelin otsikko. Mikäli otsikko on tyhjä käytetään oletusotsikkoa. Valitse "ei otsikkoa" mikäli et halua otsikkoa näytettävän.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fi: HUOMIO: ladataksesi paneelisolmuja sinun on asetettava export.moduulin asetuksista päälle "Tallenna uutena solmuna ja muokkaa", muussa tapauksessa lataus ei toimi.

en: Region class
fi: Alueen luokka

en: Delete items
fi: Poista artikkeleita

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
fi: Aggregoi RSS/Atom/RDF syötteitä, lataa CSV tiedostoja järjestelmään ja paljon muutakin.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
fi: Luonnollinen nimi asennukselle. Esimerkki: RSS Syöte. Voit aina muuttaa nimeä myöhemmin jos tarve vaatii.

en: A description of this configuration.
fi: Kuvaus näistä asetuksista.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
fi: Asennuksesi on luotu perusasetuksilla. Jos ne eivät ole riittäviä käyttötapaustasi varten, voit muokata niitä tällä sivulla.

en: Export feed configuration
fi: Lataa syötteen asetukset

en: Select a !plugin_type
fi: Valitse !plugin_type

en: Settings for !plugin
fi: Asetukset pluginille !plugin

en: Mapping for !processor
fi: Kartoitus prosessorille !processor

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: as often as possible
fi: niin usein kuin mahdollista

en: every !interval
fi: joka !interval

en: Fetcher
fi: Hakija

en: Mapping has been added.
fi: Kartoitus on lisätty.

en: No mappings defined.
fi: Kartoituksia ei ole määritettynä.

en: Administrative UI for Feeds module.
fi: Feeds moduulin ylläpitoliittymä.

en: Empty configuration identifier.
fi: Asennuksen tunnistin on tyhjä.

en: Attach to content type
fi: Liitä sisältötyyppiin

en: after !time
fi: !time jälkeen

en: Import !csv_files with one or more of these columns: !columns.
fi: Tuo !csv_files joissa on yksi tai useampi seuraavista sarakkeista: !columns.

en: CSV files
fi: CSV tiedostot

en: Column <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
fi: Sarake <strong>!column</strong> on pakollinen ja tulkitaan yksilölliseksi: vain yksi merkintä luodaan !column arvoa kohti.

en: Columns <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these column will be created.
fi: Sarakkeet <strong>!columns</strong> ovat pakollisia ja niiden arvot tuilkitaan yksilöllisiksi: järjestelmä luo vain yhden merkinnän saraketta kohden.

en: The character that delimits fields in the CSV file.
fi: CSV tiedoston rajoittimena toimiva merkki.

en: Default delimiter
fi: Oletusrajoitin

en: Default field delimiter.
fi: Kentän oletusrajoitin

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: Feed source
fi: Syötteen lähde

en: Enter a feed URL.
fi: Syötä syötteen verkko-osoite.

en: Expire nodes
fi: Eräännytä solmut

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
fi: Valitse kuinka vanhat solmut poistetaan. Solmun julkaisupäivää käytetään määrittelemään solmun ikä, katso Kartoitusasetukset.

en: Item URL (link)
fi: Artikkelin verkko-osoite (linkki)

en: Item GUID
fi: Artikkelin GUID

en: Category domains
fi: Kategoriadomainit

en: Latitudes
fi: Leveyspiirit

en: Longitudes
fi: Pituuspiirit

en: Enclosures
fi: Sulkijat

en: Select whether users should be imported active or blocked.
fi: Valitse tulisiko käyttäjien olla aktiivisia vai estettyjä.

en: Additional roles
fi: Lisäroolit

en: Image resize filter requires at least one active image toolkit on your server.
fi: Image Resize Filter vaatii vähintään yhden aktiivisen kuvatyökalun palvelimellasi.

en: The message text
fi: Viestin teksti

en: Subscribe to RSS or Atom feeds. Creates nodes of the content type "Feed item" from feed content.
fi: Kirjaudu RSS tai Atom syötteeseen. Luo syötteen sisällön pohjalta solmuja tyyppiä "Syöteartikkeli".

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
fi: Sisältötyyppiä käytetään syötteistä automaattisesti aggregoidun sisällön tallentamiseen.

en: Use standalone form
fi: Käytä erillistä kaavaketta

en: styles
fi: tyylit

en: Team Members
fi: Tiimin jäsenet

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fi: Liitä solmut luokittelutermeihin määritellen samalla käytettävä sanasto tai sanastot. Tämä liitos johtaa kaksoiskappaleisiin näkymän tuloksissa mikäli termejä on useampia kuin yksi.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Flag (or unflag) a node
fi: Liputa tai poista noden lippu

en: Flag (or unflag) a comment
fi: Liputa tai poista kommentin lippu

en: Flag (or unflag) a user
fi: Liputa tai poista käyttäjän lippu

en: Flags to export
fi: Vietävät liput

en: Exporting your flags is useful for moving flags from one site to another, or when including your flag definitions in a module.
fi: Lippujen vienti on hyödyllinen siirrettäessä lippuja sivustosta toiseen tai sisällytettäessä lipun asetukset moduulissa.

en: This parser supports free source definitions. Enter the name of the source field in lower case into the Source text field above.
fi: Parseri tukee vapaita lähdemäärityksiä. Syötä lähteen nimi pienin kirjaimin ylläolevaan "Lähde" tekstikenttään.

en: The UNIX time when a node has been published.
fi: Solmun julkaisuajankohta UNIX aikaleimana.

en: Whether a node is published or not. 1 stands for published, 0 for not published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei. 1 tarkoittaa julkaistu, 0 tarkoittaa ei julkaistu.

en: Title of the feed.
fi: Syötteen nimi.

en: URL of the feed.
fi: Syötteen verkko-osoite.

en: Description of the feed item.
fi: Syöteartikkelin kuvaus.

en: Name of the feed item's author.
fi: Syöteartikkelin kirjoittajan nimi.

en: Author link
fi: Linkki kirjoittajaan

en: Link to the feed item's author.
fi: Linkki syötteen artikkelin kirjoittajaan.

en: Email address of the feed item's author.
fi: Syötteartikkelin kirjoittajan sähköpostiosoite.

en: Published date as UNIX time GMT of the feed item.
fi: Syöteartikkelin julkaisupäivämäärä joko UNIX aikaleimana tai GTM muodossa.

en: URL of the feed item.
fi: Syöteartikkelin verkko-osoite.

en: Global Unique Identifier of the feed item.
fi: Syöteartikkelin Global Unique Identifier (GUI).

en: An array of categories that have been assigned to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liittyvät kategoriat arraynä.

en: Domains of the categories.
fi: Kategorioiden domainit.

en: An array of latitudes assigned to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liitetyt leveyspiirit arrayn muodossa.

en: An array of longitudes assigned to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liitetyt pituuspiirit arrayn muodossa.

en: An array of enclosures attached to the feed item.
fi: Syöteartikkeliin liitetyt sulkijat.

en: Name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Name of the user.
fi: Käyttäjän nimi.

en: Email address of the user.
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite.

en: The created (e. g. joined) data of the user.
fi: Käyttäjän luonti / rekisteröinti -päivämäärä.

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Download of @url failed with code !code.
fi: Lataus verkko-osoitteesta @url epäonnistui koodilla !code.

en: Blocked users
fi: Estetyt käyttäjät

en: Monthly archive
fi: Arkisto

en: User language
fi: Käyttäjän kieli

en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !datetime käyttäjä !username

en: Site email address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: feeds
fi: syötteet

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: SQL Query
fi: SQL kysely

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fi: Kysely luodaan ja suoritetaan käyttäen Drupalin tietokanta-APIa.

en: revision user
fi: version käyttäjä

en: Exposed form
fi: Käyttäjille näytettävä kaavake

en: Cancel account
fi: Poista käyttäjätili

en: Secondary menu
fi: Toissijainen valikko

en: Recreate
fi: Luo uudelleen

en: Revert components
fi: Palauta osat

en: Mark as reviewed
fi: Merkitse tarkistetuksi

en: @action completed for @module_name / @component.
fi: @action suoritettu moduulille / osalle @module_name / @component.

en: Manage features.
fi: Ylläpidä ominaisuuksia.

en: Recreate an existing feature.
fi: Luo olemassa oleva ominaisuus uudelleen.

en: Review overrides
fi: Tarkista ohitukset

en: Needs review
fi: Vaatii tarkistusta

en: View changes
fi: Näytä muutokset

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin ulkoasu. Vaakasuora toimii hyvin suurilla, leveillä näytöillä. Pystysuora toimii parhaiten ruuduilla joilla on rajoitettu katselupinta-ala.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin sijainti sen mukaan ettei se törmää tämänhetkisen teemasi muiden elementtien kanssa.

en: use admin toolbar
fi: käytä ylläpitäjän työkalupalkkia

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
fi: UI helpperit Drupalin ylläpitäjille ja ohjaajille.

en: Other tools
fi: Muut työkalut

en: Show querylog
fi: Näytä kyselylog

en: Hide querylog
fi: Piilota kyselylog

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Render
fi: Renderöi

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
fi: Asettaa himmennyksen ja elastisuuden nopeuden millisekunteina.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
fi: Overlayn läpinäkyvyyden määrä. Vaihteluväli: 0 - 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
fi: Asettaa diaesityksen nopeuden millisekunteina.

en: Text for the slideshow start button.
fi: Diaesityksen aloitusnapin teksti.

en: Bounce slide
fi: Ponnauta sivu

en: Entities
fi: Entiteetit

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: Choose a block
fi: Valitse lohko

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
fi: Ota käyttöön lohkoja käytettäväksi yllääjän työkalupalkissa.

en: Administrative blocks
fi: Ylläpitolohkot

en: Other blocks
fi: Muut lohkot

en: The human readable label.
fi: Selkokielinen tunnus.

en: Processed @current out of @total
fi: Käsitelty @current / @total

en: Thickness
fi: Paksuus

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fi: Mikäli osa kirjaa, kirja johon tämä kirjasivu kuuluu.

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: The node the comment was posted to.
fi: Solmu johon kommentti lähetettiin.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the node.
fi: Solmun yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The author of the node.
fi: Solmun luojan nimi.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fi: Äänten määrä äänestyssolmussa.

en: Poll winner
fi: Kyselyn voittaja

en: The winning poll answer.
fi: Kyselyn voittajavastaus.

en: Poll winner votes
fi: Kyselyn voittajan äänimäärä

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittajan saama äänimäärä kyselyssä.

en: Poll winner percent
fi: Kyselyn voittajan prosentti

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fi: Voittaneen vastauksen saama kokonaismäärä äänistä.

en: The length of time the poll node is set to run.
fi: Äänestyksen ajallinen kesto.

en: The number of visitors who have read the node.
fi: Solmun lukeneiden vierailijoiden lukumäärä.

en: The number of visitors who have read the node today.
fi: Kuinka moni käyttäjä on lukenut solmun tänään.

en: Last view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The date on which a visitor last read the node.
fi: Solmun viimeisimmän lukukerran päivämäärä.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The size of the file, in kilobytes.
fi: Tiedoston koko kilotavuina.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fi: Niiden solmujen lukumäärä jotka liittyvät luokittelutermiin.

en: The URL of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston koneluettava nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: Term count
fi: Termien lukumäärä

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokitteluun kuuluvien termien lukumäärä.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The url of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The date the user last logged in to the site.
fi: Päivä jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sivuille.

en: The date the user account was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: HTML attributes
fi: HTML-attribuutit

en: Sender name
fi: Lähettäjän nimi

en: Lighter
fi: Ohennetumpi

en: Bolder
fi: Lihavoidumpi

en: All parent terms
fi: Kaikki isäntätermit

en: The unique ID of the node's revision.
fi: Solmun version yksilöllinen ID.

en: Is new
fi: On uusi

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fi: Onko solmu uusi ja vielä tallentamatta tietokantaan.

en: Promoted to frontpage
fi: Näytetään etusivulla

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fi: Näytetäänkö solmu etusivulla vaiko ei.

en: Sticky in lists
fi: Kiinteä listoilla

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fi: Näytetäänkö solmu kiinteästi listojen alussa vaiko ei.

en: Comments allowed
fi: Kommentit sallittuja

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fi: Ovatko kommentit sallittuja solmulle: 0 = ei, 1 = suljettu (ainoastaan luku), 2 = avoin (luku/kirjoitus).

en: Import date
fi: Latauspäivämäärä

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: (active tab)
fi: (aktiivinen välilehti)

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: All pages except those listed
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: Only the listed pages
fi: Vain listatut sivut

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi riviä kohti. Merkki '*' toimii villinä korttina. Esimerkkeinä %blog blogeille tai %blog-villikortti jokaiselle henkilökohtaiselle blogille. %front on etusivu.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fi: Sivut joilla tämä PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code> (vain asiantuntijoille)

en: Pages or PHP code
fi: Sivuja tai PHP koodia

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fi: Jos valittuna on PHP, syötä %php välissä oleva PHP koodi. Huomaa että virheellisen PHP koodin ajaminen saattaa rikkoa Drupal sivustosi.

en: Not customizable
fi: Ei mukautettavissa

en: Cache blocks
fi: Välimuistita lohkot

en: Restricted to certain pages
fi: Rajoitettu tiettyihin sivuihin

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fi: Minkä tyyppisen lomake-elementin haluat näyttää käyttäjille luotaessa tämäntyyppistä kenttää sisältötyypissä %type.

en: Required field
fi: Pakollinen kenttä

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fi: Valitse mihin lopulliset tiedostot tallennetaan. Yksityinen tiedostojen tallentaminen on huomattavasti raskaampaa mutta tarjoaa mahdollisuuden rajata pääsyä tässä kentässä oleviin tiedostoihin.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Text formats
fi: Tekstimuodot

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fi: Kuinka monta vastausta keskusteluaiheessa on oltava jotta se tulkitaan "kuumaksi".

en: Forum navigation vocabulary
fi: Foorumin navigointiin käytettävä sanasto

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fi: Nimeä käytetään luotujen kuvien osoitteissa. Käytä nimissä ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä, väliviivoja (-) ja alaviivoja (_).

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, sen sijasta näytetään tämä kuva.

en: Image styles
fi: Kuvatyylit

en: Detection method
fi: Tunnistustapa

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fi: Valikkolinkkejä ei vielä ole määriteltyinä. <a href="@link">Lisää linkki</a>.

en: No Main links
fi: Ei päälinkkejä

en: Source for the Main links
fi: Päälinkkien lähde

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fi: Valitse mitä näytetään päälinkkeinä (tyypillisesti sivun yläreunassa)

en: No Secondary links
fi: Ei toissijaisia linkkejä

en: Source for the Secondary links
fi: Toissijaisten linkkien lähde

en: Provide a menu link
fi: Näytä sivu valikossa

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fi: Valikkolinkit esitetään painokertoimen mukaan; pienimmällä painokertoimella varustetut ensin ja suurimmalla viimeiseksi.

en: Edit menu link
fi: Muokkaa valikkolinkkiä

en: Delete menu link
fi: Poista valikkolinkki

en: manage display
fi: ylläpidä näkymää

en: Preview before submitting
fi: Esikatsele ennen tallennusta

en: Display author and date information.
fi: Näytä kirjoittajan tiedot sekä luontipäivämäärä.

en: Author username and publish date will be displayed.
fi: Käyttäjän nimi ja julkaisupäivä näytetään.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fi[0]: Oletko varma että haluat poistaa tämän elementin?
fi[1]: Oletko varma että haluat poistaa nämä elementit?

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fi: Kirjoita selitys tekemillesi muutoksille. Tämä auttaa muita ylläpitäjiä ymmärtämään motiivisi.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fi: Revisiot näyttävät eri versioiden väliset erot ja mahdollistavat vanhempiin versioihin palauttamisen.

en: Full content
fi: Koko sisältö

en: Search result
fi: Hakutulos

en: Edit own %type_name content
fi: Muokkaa omaa %type_name sisältöä

en: Edit any %type_name content
fi: Muokkaa kaikkea %type_name sisältöä

en: Delete own %type_name content
fi: Poista omaa %type_name sisältöä

en: Delete any %type_name content
fi: Poista kaikkea %type_name sisältöä

en: @title dialog
fi: @title dialogi

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi[0]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään 1 merkin pituinen.
fi[1]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään @count merkin pituinen.

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type hakusanoilla %keys.

en: Edit shortcuts
fi: Muokkaa oikopolkuja

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fi: Yhteenvetosivuilla kuten etusivulla näytettävien kirjoitusten enimmäismäärä.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun käyttäjällä ei ole oikeuksia tarkastella pyydettyä sivua. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun pyydettyä sivua ei löydy. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: Compress cached pages.
fi: Pakkaa välimuistitetut sivut.

en: Description of your site, included in each feed.
fi: Sivustosi kuvaus, joka sisältyy kaikkiin sivuston syötteisiin.

en: Users may set their own time zone.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fi: Muistuta käyttäjiä kirjautumisen yhteydessä, jos heidän aikavyöhykettään ei ole asetettu.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fi: Käytetään vain jos käyttäjät voivat itse asettaa aikavyöhykkeensä.

en: Time zone for new users
fi: Uusien käyttäjien aikavyöhyke

en: Default time zone.
fi: Oletusaikavyöhyke.

en: Empty time zone.
fi: Tyhjä aikavyöhyke.

en: Users may set their own time zone at registration.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä rekisteröitymisen yhteydessä.

en: Put site into maintenance mode
fi: Vaihda sivusto huoltotilaan.

en: Maintenance mode message
fi: Huoltotilan viesti

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fi: Käyttäjille näytettävä viesti sivuston ollessa huoltotilassa.

en: Requires: !module-list
fi: Vaatii nämä: !module-list

en: Required by: !module-list
fi: Tätä vaativat: !module-list

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fi: Sähköpostiosoite johon viesti lähetetään TAI syötä [node:author:mail], [comment:author:mail] jne jos haluat lähettää sähköpostiviestin alkuperäisen solmun kirjoittajalle.

en: AHAH callback
fi: AHA paluukutsu

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fi: Sanastoja ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sanasto</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fi: Termejä ei löydy. <a href="@link">Lisää termi</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fi: Tällä termillä luokiteltua sisältöä ei ole.

en: Administer vocabularies and terms
fi: Ylläpidä luokitteluja ja sanastoja

en: Displaying administrative links
fi: Ylläpitolinkkien näyttäminen

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
fi: Liipasimet ovat tapahtumia sivustollasi, esimerkiksi uuden sisällön lisääminen tai käyttäjän sisäänkirjautuminen. Trigger-moduuli liittää liipasimet toimintoihin (toiminnallisiin tehtäviin) kuten tietyt avainsanat sisältävän sisällön julkaisutilan muuttaminen tai sähköpostin lähetys ylläpitäjälle. <a href="@url">Toimintojen asetussivu</a> sisältää listan olemassaolevista toiminnoista ja tarjoaa mahdollisuuden lisätä ja säätää edistyneitä toimintoja (säätöä vaativat toiminnot kuten sähköpostiosoite tai kielletyt sanat).

en: Installing updates
fi: Asennetaan päivityksiä

en: Preparing to update your site
fi: Valmistellaan sivuston päivitystä

en: Downloading updates failed:
fi: Päivitysten lataaminen epäonnistui:

en: Updates downloaded successfully.
fi: Päivitykset ladattu onnistuneesti.

en: Fatal error trying to download.
fi: Kriittinen  virhe ladattaessa.

en: Downloading %project
fi: Ladataan %project

en: Failed to download %project from %url
fi: %project lataus osoitteesta %url epäonnistui

en: Update manager
fi: Päivitystenhallinta

en: Picture directory
fi: Kuvakansio

en: Account cancellation confirmation
fi: Tilin sulkemisen vahvistaminen

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fi: Muokkaa käyttäjätilin peruutuksen yhteydessä käyttäjälle lähetettävää sähköpostiviestiä.

en: Fixed width
fi: Kiinteä leveys

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Validate URL
fi: Validoi verkko-osoite

en: Event Date
fi: Tapahtuman päivämäärä

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Cannot write content to %dest
fi: Kirjoittaminen kohteeseen %dest epäonnistui

en: The end date for the @name field.
fi: Päättymispäivämäärä kentälle @name.

en: Owner feed nid
fi: Omistajan syötteen NID

en: Filter on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
fi: Suodata syöteartikkelit sen perusteella, mistä syötteestä ne ovat peräisin käyttäen syöteartikkelin solmu ID:tä (NID).

en: Argument on Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
fi: Argumentoi syöteartikkelit sen perusteella, mistä syötteestä ne ovat peräisin käyttäen syöteartikkelin solmu ID:tä (NID).

en: Sort Feed Items by the Feed they were generated from using the Node Id of the Feed Node.
fi: Lajittele syöteartikkelit sen perusteella, mistä syötteestä ne ovat peräisin käyttäen syöteartikkelin solmu ID:tä (NID).

en: Owner feed
fi: Omistajan syöte

en: Contains the GUID of the feed item.
fi: Sisältää syöteartikkelin GUID:n.

en: Filter on a Feeds Item's GUID field.
fi: Suodata syöteartikkelin GUID kentän perusteella.

en: Argument on a Feeds Item's GUID field.
fi: Argumentoi syöteartikkelin GUID kentän perusteella.

en: Sort on a Feeds Item's GUID field.
fi: Lajittele syöteartikkelin GUID kentän perusteella.

en: Contains the import date of the feed item.
fi: Sisältää syöteartikkelin tuontipäivämäärän.

en: Sort on a Feeds Item's import date field.
fi: Lajittele syöteartikkelin tuontipäivämäärä-kentän perusteella.

en: Filter on a Feeds Item's import date field.
fi: Suodata syöteartikkelin tuontipäivämäärä-kentän perusteella.

en: Argument on a Feeds Item's import date field.
fi: Argumentoi syöteartikkelin tuontipäivämäärä-kentän perusteella.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fi: Alueen ainoastaan ylläpitäjille näytettävä etiketti.

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Displays Reorder
fi: Näyttöruutujen uudelleenjärjestely

en: Remove this display
fi: Poista sivu

en: Operator to use on all groups
fi: Kaikkiin ryhmiin käytettävä operaattori

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fi: Joko "group 0 AND group 1 AND group 2" tai "group 0 OR group 1 OR group 2", jne

en: Remove group @group
fi: Poista ryhmä @group

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Group @group
fi: Ryhmä @group

en: Ungroupable filters
fi: Ryhmittelykelvottomat suodattimet

en: Configure group settings for @type %item
fi: Säädä ryhmittelyasetuksia @type %item

en: Group type
fi: Ryhmän tyyppi

en: Basic exposed form
fi: Yksinkertainen näytetty kaavake

en: Input required
fi: Pakollinen syöte

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fi: Käyttäjälle näytetty kaavake joka renderöi näkymän vain jos kaavake sisältää käyttäjäsyötettä.

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display all items that this view might find
fi: Näytä kaikki tulokset jotka näkymä voi löytää

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Display a limited number items that this view might find.
fi: Näytä rajoitettu määrä näkymän tuloksia.

en: Paged output, full pager
fi: Sivutettu tulostus, täysi sivutus

en: Paged output, full Drupal style
fi: Sivutettu tulostus, täysi Drupal tyyli

en: Paged output, mini pager
fi: Sivutettu tulostus, minisivutus

en: Use the mini pager output.
fi: Käytä minisivutusta.

en: The taxonomy vocabulary name
fi: Luokittelusanaston nimi

en: Name (raw)
fi: Nimi (raakamuodossa)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fi: Kirjoittajan tai käyttäjän nimi. Suodatin ei tarkista, onko käyttäjä olemassa ja sallii osittaiset haut. Suodatin ei käytä autocompletea.

en: Provide markup text for the area.
fi: Tarjoa markup-tekstiä tekstialueelle.

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Change the machine name of this display.
fi: Muuta näyttöruudun koneluettava nimi.

en: Change settings for this pager type.
fi: Muuta sivutustyypin asetuksia.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fi: Mahdollista kenttien ryhmittely ja aggregointi (laskenta).

en: Exposed form style
fi: Näytetyn lomakkeen tyyli

en: Select the kind of exposed filter to use.
fi: Valitse käyttäjille näytettävän suodattimen tyyppi.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fi: Käyttäjille näytetyn kaavakkeen asetukset tälle käyttäjille näytetyn kaavakkeen tyylille.

en: The machine name of this display
fi: Näkymän koneluettava nimi

en: This is machine name of the display.
fi: Tämä on näkymän koneluettava nimi.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fi: Mikäli valittuna, jotkut kentät eivät ole käytettävissä. Kaikki valitut kentät ryhmitellään niin että ainoastaan yksilöidyt arvot näytetään. Muut keräymää varten määritellyt kentät käyvät läpi saman funktion. Esimerkiksi voit ryhmitellä solmut otsikoiden mukaan ja laskea nidien (solmu idt) määrä saadaksesi listan useammin kuin kerran esiintyvistä otsikoista.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Olet muuttanut näkymän koneluettavaa nimeä. Kaikki näkymään liittyvä teemoitus saattaa lakata toimimasta kunnes nekin on päivitetty. Nähdäksesi teemaehdotukset sille, sinun on tallennettava näkymä.

en: Exposed Form
fi: Avoimet kaavakkeet

en: Exposed form options
fi: Avointen kaavakkeiden asetukset

en: Select which pager, if any, to use for this view
fi: Valitse minkätyyppistä sivutusta käytetään tässä näkymässäö

en: Pager options
fi: Sivutusasetukset

en: Display id should be unique.
fi: Näyttöruudun ID:n on oltava yksilöllinen.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fi: Lähetä-napissa näytettävä teksti.

en: Include reset button
fi: Lisää palautusnappi

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fi: Mikäli valittuna, näkymä tarjoaa napin suodattimien palauttamiseksi perusasetuksiinsa

en: Reset button label
fi: Palautusnapin etiketti

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fi: Palauta-napissa näytettävä teksti.

en: Exposed sorts label
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden etiketti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden valintaruudussa näytettävä etiketti.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on nouseva.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on laskeva.

en: Text on demand
fi: Tekstiä pyynnöstä

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fi: Ohitettavien tulosten määrä. Esimerkiksi jos kentän arvo on 3, ensimmäiset kolme tulosta ohitetaan ja niitä ei näytetä.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fi: Sivujen kokonaismäärä. Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki sivut.

en: Exposed options
fi: Käyttäjille näytettävät vaihtoehdot

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fi: Vaihtoehtojen näyttäminen käyttäjille mahdollistaa käyttäjille arvojen määrittelyn näkymää näytettäessä

en: Expose items per page
fi: Näytä kohdat käyttäjille sivukohtaisesti

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fi: Ollessa valittuna käyttäjä voi määritellä montako tulosta näkymässä näytetään per sivu

en: Items per page label
fi: "Tulosta sivua kohti" -etiketti

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettyjen vaihtoehtojen lomakkeessa näytetty etiketti.

en: Exposed items per page options
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettävien vaihtoehtojen asetukset

en: Expose Offset
fi: Näytä offset käyttäjille

en: Offset label
fi: Offsetin etiketti

en: Label to use in the exposed offset form element.
fi: Käyttäjille näytettävän kaavakkeen offset-elementissä käytettävä etiketti.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fi: Offsetin on oltava nollaa suurempi tai yhtäsuuri numero.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos, ohita @skip
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta, ohita @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta

en: All items, skip @skip
fi: Kaikki itemit, ohita @skip

en: All items
fi: Kaikki itemit

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fi[0]: @count elementti, ohita @skip
fi[1]: @count elementtiä, ohita @skip

en: @count item | @count items
fi[0]: @count elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: Group results together
fi: Ryhmitä tulokset

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fi: Toiminnon suorittaminen epäonnistui. Kriittinen virhe tiedostossa @file rivillä @line: @message

en: no real context
fi: ei todellista kontekstia

en: - Choose -
fi: - Valitse -

en: Update and save
fi: Päivitä ja tallenna.

en: The page has been updated and saved.
fi: Sivu on päivitetty ja tallennettu.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fi: Muunnoksia ei tällä hetkellä ole saatavilla ja sivua ei voida lisätä. Haluat ehkä asentaa Panels moduulin saadaksesi käyttöösi muunnoksen?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fi: Asettaaksesi paneelin kotisivuksesi sinun on luotava yksilöllinen polku ilman % kirjanmerkkejä. Sivuston kotisivu on tällä hetkellä %homepage, määritetty !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fi: Sivu on tällä hetkellä asetettu sivustosi kotisivuksi. Tätä voi muokata !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Context exists
fi: Konteksti on olemassa

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko konteksti olemassa ja sisältääkö se dataa.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fi: Tarkista, onko konteksti olemassa vaiko ei (sisältää tietoa). Esimerkiksi kontekstia ei ole olemassa jos konteksti on vapaavalintainen ja polku ei sisällä argumenttia kontekstille.

en: Doesn't exist
fi: Ei ole olemassa

en: @identifier exists
fi: @identifier on olemassa

en: @identifier does not exist
fi: @identifier ei ole olemassa

en: String: comparison
fi: Merkkijono: vertailu

en: Control access by string match.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonovertailulla.

en: Not equal to regular expression
fi: Erisuuri kuin RegExp

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fi: Käyttäessäsi RegExpiä sinun on sisällytettävä kuvio heittopilkkujen sisään seuraavasti: <em>/foo/</em>. Mikäli haluat verrata toisiin heittopilkkuihin, voit käyttää jotakin muuta merkkiä eristääksesi kuvion, esimerkiksi merkki @. Lisätietoja Regexpistä löydät sivulta <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex dokumentaatio</a>.

en: @identifier is "@value"
fi: @identifier on "@value"

en: @identifier is not "@value"
fi: @identifier ei ole "@value"

en: @identifier matches "@value"
fi: @identifier vastaa "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fi: @identifier ei vastaa "@value"

en: String: length
fi: Merkkijono: pituus

en: Control access by length of string context.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: Not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Length of string
fi: Merkkijonon pituus

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
fi: Pääsy ja näkyvyys annetaan merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: @identifier must be @comp @length characters
fi: @identifier on oltava @comp @length merkkiä

en: A context that contains token replacements from token.module.
fi: Konteksti joka sisältää korvauskuvioita Token moduulista.

en: Enter the context type
fi: Syötä kontekstityyppi

en: Enter a user name
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Reset identifier to username
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun käyttäjän käyttäjänimeä.

en: Invalid user selected.
fi: Epäkelpo käyttäjä valittu.

en: You may use substitutions in this path.
fi: Voit käyttää lyhenteitä tässä polussa.

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: Display $page array
fi: Näytä array $page

en: No variables.
fi: Ei muuttujia.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
fi: Näytä kehittäjiä kiinnostavaa tietoa kuten erilaiset tulosteet, kyselylogit jne.

en: Access developer information
fi: Lue kehitystietoa

en: Switch users
fi: Vaihda käyttäjiä

en: Details about a given menu item.
fi: Tietoa määritellystä valikkolinkistä.

en: Field info
fi: Kentän tiedot

en: Arguments query
fi: Kyselyn argumentit

en: Access DNA information
fi: Lue DNA tietoa

en: Development link
fi: Kehityslinkki

en: static
fi: staattinen

en: ...and <strong>!count</strong> more.
fi: ...ja <strong>!count</strong> lisää.

en: In database
fi: Tietokannassa

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fi: Moduuli nimellä @name on jo olemassa järjestelmässäsi. Valitse jokin muu nimi.

en: Max height
fi: Enimmäiskorkeus

en: Collapse
fi: Pienennä

en: The subject of the comment.
fi: Kommentin aihe.

en: The currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena oleva käyttäjä.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fi: Termin painokerroin jota käytetään sanojen lajittelussa niitä näytettäessä.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fi: Sanaston termien isäntätermit.

en: The roles of the user.
fi: Käyttäjän roolit

en: Object is not persistent.
fi: Objekti ei ole pysyvä.

en: Use PubSubHubbub
fi: Käytä PubSubHubbub'ia

en: Attempt to use a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> subscription if available.
fi: Pyri käyttämään <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/PubSubHubbub">PubSubHubbub</a> kirjautumista mikäli mahdollista.

en: Designated hub
fi: Nimetty hub

en: Enter the URL of a designated PubSubHubbub hub (e. g. superfeedr.com). If given, this hub will be used instead of the hub specified in the actual feed.
fi: Syötä nimetyn PubSubHubbub hubin verkko-osoite (esim. superfeedr.com). Mikäli annettuna, järjestelmä käyttää tätä hubia syötteessä määritetyn hubin sijaan.

en: OpenID identifier
fi: OpenID tunnistin

en: The OpenID identifier of the user. <strong>CAUTION:</strong> Use only for migration purposes, misconfiguration of the OpenID identifier can lead to severe security breaches like users gaining access to accounts other than their own.
fi: Käyttäjän OpenID tunnistin. <strong>VAROITUS:</strong> Käytä vain migraatiotarkoituksessa, virheelliset OpenID asetukset voivat johtaa vakaviin tietoturvaongelmiin kuten että käyttäjät pääsevät käsiksi muihinkin kuin vain omaan käyttäjätiliinsä.

en: Theme switcher
fi: Teemanvaihtaja

en: Switch theme
fi: Vaihda teemaa

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fi: Luotavan aliaksen enimmäispituus. 100 on suositeltu pituus. @max on suurin mahdollinen pituus. Lisätietoa saat See <a href="@pathauto-help">Pathauton ohjeista</a>.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
fi: Mitä pathauton tulisi tehdä päivittäessään aliasta sisällölle jolle on alias jo olemassa?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
fi: Kun  sisältöpolku sisältää tiettyjä merkkejä (kuten esimerkiksi painotusmerkit), tulisiko Pathauton yrittää kääntää ne ASCii-96 yhteensopiviksi merkeiksi? Transliteroinnista vastaa Transliteration moduuli.

en: Reduce strings to letters and numbers
fi: Poista merkkijonoista muut merkit paitsi kirjaimet ja numerot

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
fi: Verkko-osoitteen aliaksesta poistettavat sanat pilkuin eroteltuna listana. Älä käytä tätä poistamaan välimerkkejä.

en: Choose aliases to delete
fi: Valitse poistettava alias

en: All aliases
fi: Kaikki aliakset

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
fi: <strong>Huomio:</strong> varmennusta ei ole. Varmista toimenpiteesi ennenkuin klikkaat "Poista aliakset!" nappia.<br />On suositeltavaa ottaa tietokannastasi  varmuuskopio ennen ominaisuuden käyttöä.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
fi: Hylätään alias %alias koska samanniminen polku on jo olemassa.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
fi: Hylätään alias %alias koska se on sama kuin sisäinen polku.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source, korvattiin vanha alias %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
fi: Luotiin uusi alias %alias lähteelle %source.

en: Maximum alias and component length
fi: Aliaksen ja komponentin enimmäispituus

en: Administer pathauto
fi: Ylläpidä pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fi: Salli käyttäjien määritellä automatisoitujen aliaksien kuviot ja mahdollista osoitealiaksien massapoisto.

en: Notify of Path Changes
fi: Tiedota polkujen muutoksista

en: Determines whether or not users are notified.
fi: Määrittää tiedotetaanko käyttäjille muutoksista vaiko ei.

en: User blogs
fi: Käyttäjien blogit

en: The file description
fi: Tiedoston kuvaus

en: Stacked
fi: Pinottu

en: Forum settings
fi: Foorum-asetukset

en: Wysiwyg profiles
fi: WYSIWYG-profiilit

en: Div container
fi: Div elementti

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Check spelling as you type
fi: Tarkista oikeinkirjoitus kirjoittaessa

en: Advanced list
fi: Edistynyt lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fi: Asettaaksesi eri editorin eri tekstityypille, valitse "poista" poistaaksesi olemassaoleva editori kyseiseltä tekstityypiltä.

en: Update preview
fi: Päivitä esikatselu

en: Invalid value
fi: Epäkelpo arvo

en: Stream open: %url
fi: Lähde auki: %url

en: Stream opened: %parameters
fi: Lähde avattu: %parameters

en: Multimedia asset
fi: Multimediatieto

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen mediatietoon.

en: Allowed URI schemes
fi: Sallitut verkko-osoiteskeemat

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
fi: Verkko-osoiteskeemat sisältävät public:// ja private:// jotka ovat Drupalin tiedostokansioita, ne voivat myös viitata etäpalvelimiin.

en: Embedding %filename
fi: Sisällytetään %filename

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
fi: Median renderöinti epäonnistui %tag. Virhe: %error

en: Upload a new file
fi: Lataa uusi tiedosto

en: An error occurred and no file was uploaded.
fi: Tapahtui virhe, tiedostoa ei ladattu.

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
fi: Mediamoduuli mahdollistaa <a href="@mediarepo">mediatietokannan</a> ylläpidon johon voit lisätä, poistaa ja uudelleenkäyttää mediatietojasi. Voit myös lisätä mediatiedoston käyttäen latauslomaketta tai verkko-osoitteesta ja voit myös tehdä massaoperaatioita mediatiedoille.

en: Attaching media assets to content types
fi: Mediatietojen lisääminen sisältötyyppeihin

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
fi: Mediatiedot voidaan liittää sisältötyyppeihin kenttinä. Lisätäksesi mediakentän <a href="@content-type">sisältötyyppiin</a>, käy sisältötyypin muokkaussivulla, valitse <em>hallitse kenttiä</em> ja lisää uusi kenttä tyyppiä <em>Multimedia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
fi: Mediatietojen käyttö WYSIWYG editorissa

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
fi: Mediamoduuli tarjoaa rikastetun integraation WYSIWYG tekstityökaluihin, käyttäen Mediaselain lisäosaa voit valita mediatiedostoja kirjastosta ja voit lisätä ne tekstityökaluun joko lataamalla ne palvelimelle tai syöttämällä verkko-osoitteen josta ne löytyvät. Säätääksesi mediamoduulin toimimaan WYSIWYG'n kanssa sinun on noudatettava seuraavia vaiheita:

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
fi: Ota Wysiwyg-lisäosa käyttöön haluamassasi <a href="@wysiwyg-profile">Wysiwyg-profiilissa</a>. Huomaa että sinulla on oltava <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a>-moduuli käytössä.

en: Manage files used on your site.
fi: Ylläpidä sivustollasi käytettyjä tiedostoja.

en: Media Browser for picking media and uploading new media
fi: Mediaselain uuden median valitsemiseksi ja lataamiseksi

en: Media Browser test
fi: Mediaselaimen testi

en: Make it easier to test media browser
fi: Tee mediaselaimen testaamisesta helpompaa

en: Style selector
fi: Tyylivalitsin

en: Choose a format for a piece of media
fi: Valitse median tyyppi

en: Provides the core Media API
fi: Tarjoaa ytimen Media API:n

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
fi: Näytä näkymä olemassaolevan valikkopolun sijaan.

en: System path settings
fi: Järjestelmäpolkujen asetukset

en: An existing menu path this view replaces
fi: Olemassaoleva valikkopolku jonka tämä näkymä korvaa

en: Current menu
fi: Tämänhetkinen valikko

en: Block title as link
fi: Lohkon otsikko linkkinä

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fi: Linkitä lohkon oletusotsikko kyseiseen valikkolinkkiin. Ohitettu valikko-otsikko ei toimi linkkinä.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään lohkon ylläpidolliseen tunnistamiseen. Mikäli tyhjä, käytetään oletusarvoa.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fi: <strong>Laajenna kaikki tämän puun alitasot</strong>.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fi: <strong>Lajittele</strong> valikkopuu aktiivisen valikkolinkin polun mukaan.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fi: Jos lohko määritetty käyttämään <em>"sivun valitsemaa valikkoa</em>, lohko luodaan ensimmäisestä "saatavillaolevasta" valikosta joka sisältää linkin kyseiselle sivulle.

en: Select from the @menu_name menu
fi: Valitse valikosta @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fi: Ylläoleva lista <em>ei</em> vaikuta valikkolohkoihin jotka on asetettu käyttämään tiettyä valikkoa.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fi: Valikkolohkojen säätämisestä saat <a href="!url">moduulin ohjesivulta</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fi: Oletusotsikkona käytetään ylimmän valikkotason ensimmäistä valikkolinkkiä tilanteissa joissa valikko alkaa alemmalta kuin ylimmältä tasolta. Jos tämä vaihtoehto on valittuna, lohkon otsikko toimii linkkinä kyseiseen valikkolinkkiin.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fi: Helpottaaksesi lohkon tunnistamista lohkojen hallintasivulla, voit määritellä sille yksilöllisen otsikon jota käytetään sillä sivulla. Mikäli jätät otsikon tyhjäksi, järjestelmä käyttää oletusotsikkoa.

en: All children of this menu will be expanded.
fi: Kaikki alatasot näytetään laajennetussa muodossa.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fi: Teemaajien tulee huomata eri templatet, teemafunktiot ja luokat jotka ovat heidän käytettävissään. Katso yksityiskohtaisia tietoja <a href="!url">dokumentaatiosta</a> tai README.txt tiedostosta.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fi: Lisäksi valikkolohkot käyttävät HOOK_get_menus() ja HOOK_menu_tree_alter() funktioita. Lisätietoa saa menu_block.api.php tiedostosta.

en: the menu selected by the page
fi: sivun valitsema valikko

en: Configure menu block.
fi: Muokkaa valikko-lohkoa

en: Menu tree
fi: Valikkopuu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fi: Valikkolohkojen tarjoama säädettävä puu.

en: %menu menu tree
fi: valikkopuu %menu

en: menu tree of %menu
fi: valikon %menu valikkopuu

en: Customizing the keys will allow you to save one value internally while showing a different option to the user.
fi: Avainten määrittäminen mahdollistaa eri arvon tallentamisen ja näyttämisen käyttäjälle.

en: The block "%name" has been removed.
fi: Lohko "%name" on poistettu.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" link on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fi: Lisätäksesi uusia valikkolohkoja käytä <a href="!add-url">Lisää valikkolohko</a>" linkkiä <a href="!block-url">lohkojen hallintasivulla</a>. Tämän jälkeen pystyt säätämään valikkolohkosi asetuksia ennen sen lisäämistä.

en: For example, if the active menu trail for the Mangement menu is: Administer › Structure › Menus › Main menu, then a menu block configured to start with the 1st level of the Management menu will display a block title of “Management”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Management menu will display a block title of “Structure”.
fi: Esimerkkinä aktiivinen valikkopolku Ylläpitovalikolle on seuraava: Ylläpito > Rakenne > Valikot > Päävalikko, tällöin valikkolohko joka alkaa Ylläpitovalikon ensimmäisestä tasosta näyttää lohko-otsikon "Ylläpito". Ja vastaavasti valikkolohko joka näyttää 3:nnen tai sen alapuolella olevan valikkotason valikkolinkit Ylläpitovalikosta näyttää lohkon lohko-otsikolla "Rakenne".

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fi: Käyttääksesi valikkolohkoja, käytä "Lisää valikkolohko" linkkiä <a href="@url">lohkojen hallintasivulla</a>.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 7. You may need to re-configure all your menu blocks.
fi: 5.x-1.x versio valikkolohkoista löydetty ja sitä yritettiin päivittää. Valitettavasti jotta päivitys olisi mahdollista, sinun on ensin päivitettävä versioon 5.x-2.x ennenkuin päivität Drupal 7:aan. Voit myös joutua uudelleensäätämään kaikkien valikkolohkojen asetukset.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.0 data storage format.
fi: Valikkolohkojen versio 5.x-2.x versio on päivitetty käyttämään version 6.x-2.0 tiedon tallennusmuotoa.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded to the 6.x-2.1 data storage format.
fi: Valikkolohkojen versio 6.x-2.0 versio on päivitetty käyttämään version 6.x-2.1 tiedon tallennusmuotoa.

en: The 6.x-2.x version of Menu block has been upgraded to use the new menu names in Drupal 7. To use menu blocks in Drupal 7, find the "Add menu block" link on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
fi: 6.x-2.x versio valikkolohkoista löydetty ja päivitetty käyttämään Drupal 7:n uusia valikkonimiä. Käyttääksesi valikkolohkoja Drupal 7:ssa, käytä "Lisää valikkolohko" linkkiä <a href="@url">lohkojen hallintasivulla</a>.

en: Footer first column
fi: Alatunnisteen ensimmäinen palkki

en: Footer second column
fi: Alatunnisteen toinen palkki

en: Footer third column
fi: Alatunnisteen kolmas palkki

en: Footer fourth column
fi: Alatunnisteen neljäs palkki

en: Administration tools
fi: Ylläpitotyökalut

en: Auto detect feeds
fi: Automaattisesti hae syötteitä

en: If the supplied URL does not point to a feed but an HTML document, attempt to extract a feed URL from the document.
fi: Annettu verkko-osoite ei osoita syötteeseen vaan HTML tiedostosta, yritetään purkaa syöte kyseisestä tiedostosta.

en: Example 1
fi: Esimerkki 1

en: Example 2
fi: Esimerkki 2

en: Example 3
fi: Esimerkki 3

en: Example 4
fi: Esimerkki 4

en: Example 5
fi: Esimerkki 5

en: Transition type
fi: Esitystyyli

en: Elastic
fi: Joustava

en: The transition type.
fi: Esitystyyppi.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
fi: Automaattinen diaesitys sisältöryhmälle / gallerialle.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
fi: Tämänhetkisen sisältöryhmän / gallerian lukumäärän tekstimuoto. {current} ja {total} tunnistetaan ja korvataan todellisilla numeroilla Colorboxin ollessa käynnissä.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
fi: "Edellinen" napin teksti suhteellisessa jaetussa ryhmässä.

en: Text for the next button in a shared relation group.
fi: "Seuraava" napin teksti suhteellisessa jaetussa ryhmässä.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
fi: Sulkemisnapin teksti. Myöskin "Esc" nappi sulkee Colorboxin.

en: Choose Colorbox compression level
fi: Valitse Colorboxin pakkaustaso

en: Production (Minified)
fi: Tuotanto (Minified)

en: Development (Uncompressed Code)
fi: Kehitys (pakkaamaton koodi)

en: {current} of {total}
fi: {current} / {total}

en: « Prev
fi: « Edellinen

en: Adjust Colorbox settings.
fi: Säädä Colorboxin asetuksia

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fi: Näkymä on luotu views versiolle @import_version mutta sinulla on käytössäsi vain @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: Term edit link
fi: Termin muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the term.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin termin muokkaamiseen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fi: Valitse arvot sen mukaan kuinka monta osumaa haluat käyttäjien voivan näyttää sivua kohden. Erottele luvut pilkuilla.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fi: Tämän ollessa valittuna käyttäjät voivat valita kuinka monta osumaa ohitetaan alussa.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fi: Syötä numeeristen arvojen lista pilkuilla eroteltuina, esim: 10, 20, 50, 100

en: On remote servers (note: this copies <em>all</em> remote images locally)
fi: Etäpalvelimilla (huomaa: tämä kopioi <em>kaikki</em> kuvat lokaalisti)

en: Slideshow autostart
fi: Diaesityksen automaattinen käynnistys

en: If the slideshow should automatically start to play.
fi: Käynnistetäänkö diaesitys autimaattisesti.

en: Slideshow speed
fi: Diaesityksen nopeus

en: Start slideshow
fi: Aloita diaesitys

en: Stop slideshow
fi: Lopeta diaesitys

en: Text for the slideshow stop button.
fi: Diaesityksen lopetusnapin teksti.

en: Link field
fi: Linkkikenttä

en: Attachment before
fi: Liite ennen

en: Attachment after
fi: Liite jälkeen

en: Configuration is being provided by code.
fi: Asetukset tulevat koodin puolelta.

en: Suppress Drupal’s standard menu blocks
fi: Ohita Drupalin sisäänrakennetut valikkolohkot

en: On the blocks admin page, hide Drupal’s standard blocks of menus.
fi: Lohkojen hallintasivulla voit piilottaa Drupalin sisäänrakennetut valikkolohkot.

en: There are no menu blocks to be exported at this time.
fi: Vietäviä valikkolohkoja ei löytynyt tällä hetkellä.

en: Use this in your !module.module file:
fi: Käytä tätä !module.module tiedostossasi:

en: Menu Block Export
fi: Valikkolohkojen vienti

en: Provides export interface for Menu block module.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän jonka kautta voit ladata sivustoltasi sinne luotuja valikkolohkoja vietäväksi toisiin sivustoihin.

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: Translation source node
fi: Käännöksen lähdesolmu

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fi: Tarjoaa käyttöliittymän Merkit APIin sekä joitakin puuttuvia ytimen merkkejä.

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
fi: <a href="@xhprof">XHProf tuloste</a>.

en: Insert module settings
fi: Insert moduulin asetukset

en: Insert image gallery
fi: Lisää kuvagalleria

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
fi: Näytetäänkö galleriassa kaikki kuvat yhdellä sivulla (oletus) vai poistetaanko se käytöstä.

en: Styles and options
fi: Tyylit ja vaihtoehdot

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
fi: Valitse Colorboxin tyyli. Esimerkkityylit ovat samat kuin Colorbox pluginnin mukana tulevat. Valitse "Ei mikään" jos olet lisännyt Colorbox tyylejä teemaasi.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
fi: Käytä Colorboxin oletusasetuksia tai kustomoituja asetuksia.

en: Overlay close
fi: Sulje overlay

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta enimmäisleveys ladatulle sisällölle. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta enimmäiskorkeus ladatulle sisällölle. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: View my account
fi: Näytä käyttäjätilini

en: Edit my account
fi: Muokkaa käyttäjätiliäni

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fi: Ulkoiset lähteet voidaan optimoida automaattisesti mistä seuraa vähäisempi määrä kutsuja sivustollesi.

en: Import these files?
fi: Lataa nämä tiedostot?

en: The provided directory does not exist.
fi: Valittua kansiota ei löytynyt.

en: Import files into your media library.
fi: Tuo tiedostoja mediakirjastoosi.

en: Create and edit site-wide flags.
fi: Lisää ja muokkaa sivuston laajuisia lippuja.

en: A module provides this configuration.
fi: Moduuli tarjoaa nämä asetukset.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
fi: Puuttuva Feeds plugin. Ole hyvä ja ota yhteyttä sivustosi ylläpitäjään.

en: Feeds directory either cannot be created or is not writable.
fi: Feeds kansiota ei voitu luoda tai siihen ei voitu kirjoittaa.

en: Last modified date as UNIX time GMT of the feed item.
fi: Syöteartikkelin viimeisin muokkauspäivämäärä UNIX aikaleiman muodossa tai GMT muodossa.

en: How frequently the page is likely to change.
fi: Kuinka usein sivu todennäköisesti muuttuu.

en: The priority of this URL relative to other URLs on the site.
fi: Verkko-osoitteen tärkeysaste suhteessa sivuston verkko-osoitteisiin.

en: Visit the <a href="!url">Text formats</a> configuration page. Click "configure" next to the text format you want to enable the image resize filter on.
fi: Käy <a href="!url">tekstimuotojen asetussivulla</a> ja klikkaa "säädä" sen tekstimuodon kohdalla jolle haluat suodattimen asettaa.

en: Check the box for "Image resize filter" under the list of filters.
fi: Valintaruutu "Image Resize Filter" suodatinlistan alla.

en: <strong>Important</strong>: Re-order your enabled filters under "Filter processing order".
fi: <strong>Tärkeää</strong>: Uudelleenjärjestä käytössä olevat suodattimet "Suodatinten prosessointijärjestys" kohdassa.

en: If using the Image Resize Filter on the "Filtered HTML" text format, you <strong>must</strong> ensure A) that the &lt;img&gt; tag is in the list of allowed tags and B) The "Image resize filter" is run <strong>before</strong> the "HTML filter".
fi: Jos käytät kuvakoon muuntamis-suodatinta "Suodatettu HTML" tekstimuodon yhteydessä, sinun on <strong>tarkistettava</strong> että A) &lt;img&gt; tagi on sallittujen tagien joukossa ja B) että kuvakoon muuntamis-suodatin suoritetaan <strong>ennen</strong> "kuvakoon muuntamissuodatinta".

en: If using the Image Resize Filter with BBCode or some other non-HTML filter, the "Image resize filter" must be run AFTER the BBCode filter.
fi: Jos käytät kuvakoon muunnos-suodatinta BBCoden tai jonkin muun ei-HTML suodattimen kanssa, kuvakoon muunnos-suodattimen on ajettava vasta BBCode suodattimen jälkeen.

en: Optional. Click the Image resize filter tab underneath "Filter settings" to set additional configuration for the the image resize filter.
fi: Vaihtoehtoinen. Klikkaa "Kuvakoon muuttamissuodatin" välilehteä "Suodattimien asetukset" alla asettaaksesi lisäasetuksia kuvakoon muuttamis-suodattimelle.

en: The image resize filter module provides a <a href="!url">filter</a> that makes it easy to resize images, especially when combined with a WYSIWYG editor such as tinyMCE or FCKeditor. Users never have to worry about scaling image sizes again, just insert an image and set it's height and width properties in HTML and the image is resized on output. To use the image resize filter, follow these steps.
fi: Kuvakoon muunnos-suodatin tarjoaa <a href="!url">suodattimen</a> joka tekee kuvakokojen muuttamisesta yksinkertaista esimerkiksi WYSIWYG editorin yhteydessä, esim. tinyMCE tai FCKeditor. Käyttäjien ei tarvitse välittää kuvien koon muokkaamisesta vaan he voivat lisätä kuvan ja määritellä sen korkeuden sekä leveyden, järjestelmä hoitaa loput. Seuraa näitä ohjeita ottaaksesi käyttöön kuvakoon muunnos-suodattimen.

en: Installation and use
fi: Asennus ja käyttö

en: The image resize filter has been installed. Before this does anything, the image resize filter needs to be added to one or more text formats. Visit the <a href="!url">text format administration</a> to set up this filter.
fi: Image resize filter -moduli on asennettu. Jotta siitä on hyötyä, image resize filter tulee lisätä yhteen tai useampaan syöttötyyppiin. Voit tehdä tämän <a href="!url">syöttötyyppien hallinnassa</a>.

en: Cache pages for anonymous users
fi: Talleta sivut välimuistiin anonyymeille käyttäjille

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: Sidebar second
fi: Toinen sivupalkki

en: Triptych first
fi: Ensimmäinen  triptyykki

en: Triptych middle
fi: Triptyykki keskellä

en: Triptych last
fi: Viimeinen triptyykki

en: Main background
fi: Pää-taustaväri/kuva

en: Sidebar background
fi: Sivupalkin tausta

en: Sidebar borders
fi: Sivupalkin reunat

en: Footer background
fi: Alatunnisteen tausta

en: Plum
fi: Luumu

en: Enable Colorbox load
fi: Ota käyttöön Colorbox lataus

en: Colorbox trigger
fi: Colorbox liipasin

en: Trigger field
fi: Liipasinkenttä

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
fi: Valitse kenttä joka muutetaan Colorboxin liipasimeksi. Ainoastaan alla näkyvät kentät ovat käytettävissä.

en: Automatic generated Colorbox gallery
fi: Automaattisesti luotu Colorbox galleria

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
fi: Ota Colorbox galleria käyttöön käyttäen tälle näkymälle luotua galleria ID:tä.

en: Custom Colorbox gallery
fi: Kustomoitu Colorbox galleria

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
fi: Ota Colorbox galleria käyttöön käyttäen galleriana merkkijonoa. Ohittaa automaattisesti luodun galleria ID:n.

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Select base style
fi: Valitse perustyyli

en: Missing settings cache.
fi: Puuttuva asetuksien välimuisti.

en: XX-Small
fi: XX-Pieni

en: X-Small
fi: X-Pieni

en: X-Large
fi: X-Suuri

en: XX-Large
fi: XX-Suuri

en: Letter spacing
fi: Kirjainten väli

en: Word spacing
fi: Sanojen väli

en: Decoration
fi: Koristelu

en: Overline
fi: Yliviivaa

en: Line-through
fi: Läpiviiva

en: Oblique
fi: Viisto

en: Small-caps
fi: Kapiteelikirjaimet

en: Capitalize
fi: Muunna isoiksi alkukirjaimiksi

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fi: Sinulla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia tämän toiminnon suorittamiseksi.

en: You account permissions do not permit you to import.
fi: Käyttöoikeutesi eivät salli tuontia.

en: String: URL path
fi: Merkkijono: verkko-osoite

en: Control access by the current path.
fi: Hallinnoi pääsyä tämänhetkisen verkko-osoitteen perusteella.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fi: Huomaa: jos kontekstia ei ole valittuna, käytetään tämänhetkisen sivun polkua.

en: Allow access on the following pages
fi: Salli pääsy seuraaville sivuille

en: Allow access on all pages except the following pages
fi: Salli pääsy kaikille paitsi seuraaville sivuille

en: Current path
fi: Tämänhetkinen polku

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fi[0]: @identifier on polku "@paths"
fi[1]: @identifier yksi poluista "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fi[0]: @identifier ei ole polku "@paths"
fi[1]: @identifier ei ole yksi poluista "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fi: Luokittelu: isäntätermi

en: Control access by existence of a parent term.
fi: Hallitse pääsyä olemassaolevan isäntätermin perusteella.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle. Mikäli luokittelussa on olemassa isäntätermi, pääsyoikeuden tarkistus onnistuu.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fi: Termillä "@term" on isäntä sanastossa "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fi: Hallitse pääsyä luokittelun perusteella.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fi: Vain valitut luokittelut ovat valideja.

en: Current theme
fi: Tämänhetkinen teema

en: Control access by checking which theme is in use.
fi: Hallitse pääsyä tarkistamalla, mikä teema on käytössä.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fi: Tämä on käytettävissä vain jos tämänhetkinen teema on käytössä.

en: Error, unset theme
fi: Virhe, unsettaa teema

en: Current theme is "@theme"
fi: Tämänhetkinen teema on "@theme"

en: Unpublished node @nid
fi: Julkaisematon solmu @nid

en: Book children
fi: Kirjan lapset

en: The children menu the book the node belongs to.
fi: Lapsivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Book children menu goes here.
fi: Kirjan lapset tulevat tähän.

en: "@s" book children
fi: "@s" kirjan lapset

en: Node terms
fi: Solmun termit

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fi: Viitatun solmun luokittelutermit.

en: - All vocabularies -
fi: - Kaikki sanastot -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
fi: Vaihtoehtoisesti rajoita tietyn sanaston termeihin tai salli kaikki termit kaikista sanastoista.

en: Term formatting
fi: Termien muotoilu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
fi: Luokittelulinkit (käyttää theme('links'))

en: Inline, delimited
fi: Sisällytetty, rajoitettu

en: Link to terms
fi: Linkitä termeihin

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fi: Valitse tämä linkittääksesi termit termien polkuihin.

en: Term delimiter
fi: Termien rajoitin

en: "@s" terms from @vocabulary
fi: "@s" termit sanastosta @vocabulary

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Add the site feed_icons statement as content.
fi: Lisää sivuston feed_icons lauseke sisältönä.

en: Site logo
fi: Sivuston logo

en: Add the logo trail as content.
fi: Lisää logopolku sisältönä.

en: Primary navigation links
fi: Päänavigaation linkit

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää ensisijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Secondary navigation links
fi: Toissijaiset navigointilinkit

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää toissijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Tabs type
fi: Välilehtien tyyppi

en: Primary and secondary
fi: Ensisijainen ja toissijainen

en: CSS id to use
fi: Käytettävä CSS ID

en: Term Description
fi: Termin kuvaus

en: Multiple terms from node
fi: Useita termejä solmusta

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
fi: Lisää luokittelutermit solmun kontekstista; mikäli useampia termejä on valittuna, ne yhdistetään.

en: Concatenator
fi: Yhdistäjä

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Kun arvo tästä kontekstista viedään näkymälle argumnettina, termit voidaan tiivistää muotoon 1+2+3 (OR operaatiolle) tai 1,2,3 (AND operaatiolle).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fi: Tämän linkin teksti on "@more". Tämä asetus on muutettavissa ainoastaan näkymän asetuksissa.

en: Fields override
fi: Ohita kentät

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä "%title" id:llä %did

en: Panels: saved display with id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä id:llä %did

en: Manage this mini-panel
fi: Ylläpidä minimpaneelia

en: Missing plugin
fi: Puuttuva plugin

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tyylin nimi. Nimi näytetään ylläpitoliittymässä tyylin tunnistamiseksi.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fi: Tyylin kuvaus ylläpidollisiin tarkoituksiin

en: You must choose an administrative title.
fi: Sinun on valittava ylläpidollinen otsikko.

en: You must choose a machine name.
fi: Sinun on valittava koneluettava nimi.

en: Create custom style
fi: Luo kustomoitu tyyli

en: Make this style available to other regions or panes
fi: Mahdollista tyylin käyttö muissa ruuduissa tai alueissa

en: Basic styles
fi: Perustyylit

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fi: Puhdas laatikko vaihtoehtoisella rajalla. Voit määritellä tekstin ja rajan värin.

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Header border
fi: Ylätunnisteen raja

en: Header font
fi: Ylätunnisteen fontti

en: Rounded shadow box
fi: Pyöristetty ja varjostettu laatikko

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Stylizer
fi: Stylisoija

en: Allows choice of a stylizer style
fi: Sallii valita stylisoijan tyylin

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
fi: Välimuistiin talletettuja sivuja ei luoda uudelleen ennenkuin vähintään tähän määritetty aika on ohitettu.

en: Expiration of cached pages
fi: Sivujen vanhenemisaika välimuistissa

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
fi: Kuinka kauan ulkoinen välimuisti saa käyttää sivun vanhaa versiota.

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
fi: Syötä olemassaoleva sähköpostiosoite tai käytä token-osoitetta, esimerkiksi %author.

en: Local action
fi: Paikallinen toiminto

en: Label element
fi: Etiketin elementti

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite kenttä validoidaan verkko-osoitteeksi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite ei ole pakollinen ja pelkän otsikon syöttö on mahdollista. Jos verkko-osoitetta ei ole määritettynä, otsikko näytetään puhdastekstinä.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fi: Kun linkki tulostetaan, siihen lisätään tämä luokkamääritys. Mikäli haluat useamman kuin yhden luokan, erottele ne välilyönneillä.

en: Title, as plain text
fi: Otsikko, puhdastekstinä

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: Add media
fi: Lisää mediatiedosto

en: Title and slogan
fi: Otsikko ja iskulause

en: Firehouse
fi: Palolaitos

en: Ice
fi: Jää

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fi: Erottele tiedostopäätteet pilkuin eroteltuina ilman tiedostopäätettä edeltävää pistettä.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fi: Tarjolla olevat muuttujat ovat: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Would you really like to revert the importer @importer?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa syötteen @importer?

en: Would you really like to delete the importer @importer?
fi: Oletko varma että haluat poistaa syötteen @importer?

en: Select the input format for the body field of the nodes to be created.
fi: Valitse luotavien solmujen runkokentän syöttömuoto.

en: Select the author of the nodes to be created - leave empty to assign "anonymous".
fi: Valitse luotavien solmujen kirjoittajan nimi - jätä tyhjäksi jos haluat määritellä kirjoittajaksi "anonyymi".

en: The Drupal user ID of the node author.
fi: Drupalin solmun kirjoittajan ID.

en: Every user is assigned the "authenticated user" role. Select additional roles here.
fi: Kaikille käyttäjille annetaan automaattisesti rooli "autentikoitu käyttäjä". Valitse tästä lisäroolit.

en: Item URL
fi: Artikkelin verkko-osoite

en: Contains the URL of the feed item.
fi: Sisältää syöteartikkelin verkko-osoitteen.

en: Filter on a Feeds Item's URL field.
fi: Suodata syöteartikkelin verkko-osoitekentän perusteella.

en: Argument on a Feeds Item's URL field.
fi: Argumentoi syöteartikkelin verkko-osoitekentän perusteella.

en: Sort on a Feeds Item's URL field.
fi: Lajittele syöteartikkelin verkko-osoitekentän perusteella.

en: Required by: !dependents
fi: Riippuu: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fi: Törmää: !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
fi: @module ei sisällä tiedostoa @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fi: Tiedosto @filename on tarpeeton ja sen voi poistaa.

en: Conflicts with another feature
fi: Törmää toisen ominaisuuden kanssa

en: Custom ruleset
fi: Kustomoitu sääntöryhmä

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fi: Kustomoidut sääntösarjat ovat yhdistelmiä pääsynhallintapluginneista joita voit käyttää pääsyn hallintaan, valinnan kriteereihin sekä paneelien näkyvyyteen.

en: There are no custom rulesets.
fi: Kustomoituja sääntösarjoja ei ole tällä hetkellä määritettynä.

en: Manage custom rulesets
fi: Hallitse kustomoituja sääntösarjoja

en: Custom rulesets
fi: Kustomoidut sääntösarjat

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, uudelleenkäytettäviä pääsysääntösarjoja sovelluksille kuten Panels.

en: ruleset
fi: sääntöjoukko

en: Ruleset
fi: Sääntöjoukko

en: rulesets
fi: sääntöjoukot

en: Rulesets
fi: Sääntöjoukot

en: Custom content
fi: Kustomoitu sisältö

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit ovat perus HTML:ää jota syötät ja jota voidaan uudelleenkäyttää kaikissa paneeleissasi.

en: There are no custom content panes.
fi: Kustomoituja sisältöpaneeleita ei tällä hetkellä ole.

en: Manage custom content
fi: Hallitse kustomoitua sisältöä

en: Custom content panes
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, siirrettäviä ja uudelleenkäytettäviä sisältöpaneeleita sovellutuksille kuten Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa tämä näytetään. Mikäli tyhjä, kategoria on "Mikä tahansa".

en: content pane
fi: sisältöpaneeli

en: content panes
fi: sisältöpaneelit

en: Content panes
fi: Sisältöpaneelit

en: @type will not display due to missing context
fi: @type ei näytetä johtuen puuttuvasta kontekstista

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fi: Pluginmääritykseltä pluginnille @plugin puuttuu avain %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin ei löydä skeemaa %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin käyttää skeemaa %schema mutta siltä puuttuu vientiominaisuus.

en: Add a new @plugin
fi: Lisää uusi @plugin

en: Edit @plugin %title
fi: Muokkaa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fi: Kloonaa @plugin %title

en: Import @plugin
fi: Tuo @plugin

en: Export @plugin %title
fi: Vie @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tämän %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fi: Tämä poistaa pysyvästi kaikki elementtiin tehdyt muutokset.

en: The item has been reverted.
fi: Elementti on palautettu.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fi: Tämä toiminto poistaa elementin pysyvästi tietokannastasi.

en: %title has been created.
fi: %title on luotu.

en: %title could not be created.
fi: %title ei voitu luoda.

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: %title could not be updated.
fi: %title ei voitu päivittää.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fi: Voit tuoda viedyn määritelmän kopioimalla sen objektikoodin allaolevaan kenttään.

en: @plugin %title was enabled.
fi: @plugin %title otettu käyttöön.

en: @plugin %title was disabled.
fi: @plugin %title poistettu käytöstä.

en: Configuration error. No handler found.
fi: Asetusvirhe. Käsittelijää ei löydy.

en: No item found.
fi: Elementtejä ei löytynyt

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fi: Viennin määritykseltä taululla @table puuttuu "pääavain" ominaisuus.

en: Configure style
fi: Säädä tyyliä

en: Limit to these vocabularies
fi: Rajoita näihin sanastoihin

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fi: Mikäli sanastoja ei ole valittuna, termit kaikista sanastoista ovat sallittuja.

en: Missing/deleted content
fi: Puuttuva/poistettu sisältö

en: Make this content reusable
fi: Tee sisällöstä uudelleenkäytettävää

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sisällön koneluettava nimi. Nimen on oltava yksilöllinen sisältäen ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä sekä alaviivoja. Et voi muuttaa arvoa jälkikäteen!

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
fi: Sisällön kuvaus, mitä se tekee tai mitä varten se on. Vain ylläpitoa varten.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja ja numeroita.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämän niminen sisältö on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva sisältö ennen uuden luomista.

en: Link the node title to the node
fi: Linkitä solmun otsikko solmuun

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
fi: Valitse tämä mikäli haluat että paneelin otsikko linkitetään solmuun.

en: Select a build mode for this node.
fi: Valitse solmun rakennusmuoto.

en: Shows links to register or login.
fi: Näytä linkit rekisteröitymiseen tai sisäänkirjautumiseen.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
fi: Mikäli kommentointi ei ole sallittua, tämä näyttää kirjautumis- ja rekisteröitymislinkit.

en: - No tag -
fi: - Ei tagia -

en: CSS class to use
fi: Käytettävä CSS-luokka

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun olet painanut <em>Tallenna</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: The unique ID for this @export.
fi: Yksilöölinen ID tälle @export.

en: @plugin code
fi: @plugin koodi

en: Allow import to overwrite an existing record.
fi: Salli tuonnin ylikirjoittaa olemassaoleva sisältö.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fi: Sisällön tuonti koodista epäonnistui. Virheet: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Viennin ID voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja sekä numeroita.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämänniminen @plugin on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva ennen uuden luomista.

en: Node edit form from node
fi: Solmun muokkauslomake solmusta

en: Adds node edit form from a node context.
fi: Lisää solmun muokkauslomakkeen solmukontekstista.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fi: Kustomoituja tyylejä voidaan käyttää paneelialueille ja paneeliruuduille.

en: There are no custom styles.
fi: Kustomoituja tyylejä ei löytynyt.

en: Manage styles
fi: Ylläpidä tyylejä

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fi: Luo kustomoituja tyylejä sovelluksille kuten Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fi: Tällä hetkellä ei ole lisättäviä tyylityyppejä. Sinun on otettava käyttöön moduuli joka luo niitä, esimerkiksi Panels.

en: Administrative settings
fi: Ylläpitoasetukset

en: Select style type
fi: Valitse tyylin tyyppi

en: View attachment
fi: Näytä liitetiedosto

en: View context
fi: Näkymäkonteksti

en: Display the attachments on a view context.
fi: Näytä liitetiedostot näkymäkontekstissa.

en: "Before" attachment
fi: "Ennen" liite

en: "After" attachment
fi: "Jälkeen" liite

en: You must select at least one attachment to display.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi näytettävä liite.

en: "@context" attachment
fi: "@context" liite

en: View empty text
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti

en: Display the view empty text if there are no results.
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" empty text
fi: "@context" tyhjä teksti

en: View exposed widgets
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" exposed widgets
fi: "@context" käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: View feed icon
fi: Näytä syötteen kuvake

en: Display the view feed icon if there are no results.
fi: Näytä syötteen kuvake jos tuloksia ei ole.

en: "@context" feed icon
fi: "@context" syötteen kuvake

en: View footer
fi: Näytä alatunniste

en: Display the view footer if there are no results.
fi: Näytä näkymän alatunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" footer
fi: "@context" alatunniste

en: View header
fi: Näytä ylätunniste

en: Display the view header if there are no results.
fi: Näytä näkymän ylätunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" header
fi: "@context" ylätunniste

en: View pager
fi: Näkymän sivutus

en: Display the view pager if there are no results.
fi: Näytä näkymän sivutus jos tuloksia ei ole.

en: "@context" pager
fi: "@context" sivutus

en: View row
fi: Näkymän rivi

en: Select context
fi: Valitse konteksti

en: Configure rows
fi: Säädä rivejä

en: Invalid context selected.
fi: Epäkelpo konteksti valittu.

en: Context contains an invalid view.
fi: Sisältää epäkelvon näkymän.

en: Row @number
fi: Rivi @number

en: Display specific fields
fi: Näytä määritellyt kentät

en: Row information
fi: Rivitiedot

en: Broken view
fi: Rikkinäinen näkymä

en: Displaying: !fields
fi: Näytetään: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fi: Rivejä ei näytetä asetusvirheestä johtuen.

en: Displaying the configured row.
fi: Näyttää konfiguroidun rivin.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fi[0]: "@context" rivi @rows
fi[1]: "@context" rivit @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
fi: Lataa näkymän tuloksen kontekstiin joka voidaan näyttää paneelissa tai muuntaa toisiksi konteksteiksi.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
fi: Kontekstinäkymiä sisältäviä näkymiä ei ole käytössä. Käyttääksesi näkymää kontekstina, sinun on käytävä näkymien hallintasivulla ja lisättävä kontekstinäkymä.

en: You must select a view.
fi: Sinun on valittava näkymä.

en: Node from view
fi: Solmu näkymästä

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
fi: Tulosta solmukonteksti perus sisältötyypin näkymäkontekstista.

en: Row number
fi: Rivin numero

en: Row number must be a positive integer value.
fi: Rivin numeron on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: Term from view
fi: Termi näkymästä

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
fi: Hae termikonteksti perustyypin termin näkymäkontekstista.

en: User from view
fi: Käyttäjä näkymästä

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
fi: Hae käyttäjäkonteksti perustyypin käyttäjän näkymäkontekstista.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fi: Tekee näkymän tuloksista kontekstina käytettäviä esimerkiksi Panels moduulissa ja muissa sovellutuksissa.

en: Contains rows in contexts.
fi: Sisältää rivejä konteksteissa.

en: Context settings
fi: Kontekstin asetukset

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Otsikko joka näytetään tälle näkymäkontekstille kontekstien asetusdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
fi: Käytä näyttäjälle esitettävien widgettien lomaketta paneelin asetuksina

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fi: Paneelit on käytössä mutta CTools on vanhentunut. Kaikki paneelimoduulit ovat poissa käytöstä kunnes CTools on päivitetty. Lisätietoja saat sivuston tila-sivulta.

en: Panel region
fi: Paneelialue

en: Panel pane
fi: Paneeliruutu

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fi: Katso paneeleihin liittyvää sisältöä lintuperspektiivistä.

en: Custom layout
fi: Kustomoitu ulkoasu

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fi: Kustomoitujen ulkoasujen avulla voit tuottaa uusia sivustokohtaisia ulkoasuja paneeleissa käytettäväksi.

en: There are no custom layouts.
fi: Kustomoituja ulkoasuja ei löydy.

en: Manage custom layouts
fi: Ylläpidä kustomoituja ulkoasuja

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fi: Renderöi paneeli tavanomaiseen tapaan. Tämä on yleisin vaihtoehto.

en: Add new pane
fi: Lisää uusi ruutu

en: Customize this page
fi: Kustomoi sivua

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fi: Tarjoa käyttöliittymä joidenkin paneeleiden muokkaamiseksi käyttöliittymän kautta tarvitsematta käyttää ylläpitoliittymää.

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fi: Salli tarvittavin oikeuksin varustettujen käyttäjien päivittää ja muokata ja uudelleenjärjestää sisältöä paneelia katsoessaan.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fi: Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset. Oletko varma?

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fi: Käyttäjä !user on muokannut paneelia ja tämän takia paneeli on lukittu muilta käyttäjiltä. Lukko on !age vanha. Valitse OK rikkoaksesi lukko, tämä valinta hukkaa kaikki käyttäjän !user tekemät tallentamattomat muutokset.

en: Missing layout
fi: Puuttuva ulkoasu

en: mini panel
fi: minipaneeli

en: mini panels
fi: minipaneelit

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: Only one criterion must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fi: Ulkoasua @layout ei löytynyt, tarkista teeman käytettävyys.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa haluat tämän ulkoasun näkyvän. Mikäli et valitse kategoriaa, järjestelmä näyttää sen kategoriassa "Sekalaista".

en: Broken/missing plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen plugin

en: layouts
fi: ulkoasut

en: Builders
fi: Rakentajat

en: Reuse layout
fi: Uudelleenkäytä ulkoasua

en: Canvas settings
fi: Kankaan asetukset

en: Configure canvas
fi: Muokkaa kankaan asetuksia

en: Canvas class
fi: Kankaan luokka

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fi: Tätä luokkaa käytetään tämän ulkoasun pääluokkana. Luokkaa käytetään myös jokaisessa rivissa, palstassa ja alueessa varmistamassa etteivät ne peri tyylejä toisiltaan. Mikäli jätät tämän tyhjäksi, järjestelmä käyttää luokan nimenä ulkoasun nimeä tai näkymän ID:tä.

en: Column class
fi: Palstan luokka

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun palstoissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-column.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikilla ulkoasun riveillä. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun alueissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fi: Skaalaa neste leveydet IE6:lle

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fi: IE6 suoriutuu huonosti 100% leveyksistä. Jos valitset tämän, skaalataan leveys 99%:iin kompensoimaan ongelmaa.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fi: Jos annat arvon, ulkoasun leveys rajoitetaan annettuun pikselileveyteen.

en: Column separation
fi: Palstanerotin

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien palstojen väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan palstan molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Region separation
fi: Alue-eroitin

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien alueiden väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan alueen molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Row separation
fi: Rivieroitin

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan rivien alle erottamaan ne toisistaan. Koska tämä asetetaan ainoastaan pohjalle, se ei monistu palsta/alue eroittimien tapaan.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fi: Syötä käytettävä CSS-luokka. Tätä voidaan käyttää esimerkiksi automaattisen teemoituksen apuna.

en: Save this layout for reuse
fi: Tallenna ulkoasu uudelleenkäytettäväksi

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Ulkoasun koneluettava nimi. Nimen on oltava aakkosnumeerinen ja uniikki. Määritettyä arvoa ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fi: Ulkoasun kuvaus ylläpidollista käyttöä varten.

en: Keep current panel layout flexible
fi: Säilytä nykyinen paneeliulkoasu joustavana

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, paneeli käyttää yleistä joustavaa ulkoasua tallennetun ulkoasun sijaan. Käytä tätä vaihtoehtoa jos haluat monistaa ulkoasun.

en: That name is used by another layout: @layout
fi: Nimi on jo toisen ulkoasun @layout käytössä

en: Columns: 1
fi: Palstat: 1

en: Columns: 3
fi: Palstat: 3

en: Columns: 2
fi: Palstat: 2

en: That name is used by another style: @page
fi: Nimi on toisen tyylin @page käytössä

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fi: Asetukset ovat kiinteitä eikä niitä voi muuttaa.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fi: Asetukset ovat moduulin tarjoamia mutta niitä on muutettu.

en: A custom configuration by a user.
fi: Käyttäjän luomat kustomoidut asetukset.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fi: Mikäli kyseessä on tallennettava uusi versio, kirjoita logiin merkittävä viesti joka kuvaa muutoksia tässä versiossa.

en: Creates revision
fi: Luo version

en: Whether saving this node creates a new revision.
fi: Luoko solmun tallentaminen uuden version vaiko ei.

en: The current date and time.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä ja kellonaika.

en: State on new pages
fi: Uusien sivujen tila

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
fi: Valitse työkalupalkin toimintatapa uusien sivulatausten yhteydessä.

en: Remember from previous page
fi: Muista edelliseltä sivulta

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
fi: Jos ylläpitovalikko ei toimi kunnolla, sinun ehkä tarvitsee poistaa se ja rakentaa uudelleen alusta. <strong>Tämä vaihtoehto poistaa kaikki ylläpitovalikkoosi tekemäsi kustomoinnit.</strong>

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fi: Tämänhetkisen solmun käännössarjan lähdesolmu.

en: Account cancellation URL
fi: Käyttäjätilin peruutusosoite

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fi: Käyttäjätilin peruutuksen vahvistussivun osoite.

en: One-time login URL
fi: Kertakäyttöinen kirjautuminen

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fi: Käyttäjän sisäänkirjautumisen kertakäyttöisen kirjautumissivun osoite.

en: Tokens related to menu links.
fi: Valikkolinkkeihin liittyvät merkit.

en: The unique ID of the menu link.
fi: Valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The title of the menu link.
fi: Valikkolinkin otsikko.

en: The URL of the menu link.
fi: Valikkolinkin osoite.

en: The menu link's parent.
fi: Valikkolinkin isäntä.

en: Tokens related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvät merkit.

en: Page number
fi: Sivun numero

en: The book page associated with the node.
fi: Solmuun liittyvä kirjasivu.

en: The menu link for this node.
fi: Solmun valikkolinkki.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
fi: Kaikkien aliaksen komponenttien (esim. otsikko) enimmäispituus. 100 on suositeltu pituus. @max on suurin mahdollinen pituus. Lisätietoa saat See <a href="@pathauto-help">Pathauton ohjeista</a>.

en: The field %name is not a valid number.
fi: Kenttä %name ei ole sallittu numero.

en: The field %name cannot be greater than @max.
fi: Kentän %name pituus ei voi olla yli @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
fi: Kentän %name pituus ei voi olla alle @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
fi: <em>Poistettavat merkkijonot</em> kenttä ei saa sisältää HTML:ää. Varmista että poistat käytöstä WYSIWYG editorin tässä kentässä.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
fi: Valitse minkätyyppisille aliasoimattomille poluille osoitealiakset luodaan

en: Bulk updating URL aliases
fi: Massapäivitetään olemassaolevia osoitealiaksia

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fi: Virhe käsiteltäessä operaatiota @operation argumenteilla: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
fi[0]: Luotiin 1 osoitealias
fi[1]: Luotiin @count osoitealiasta

en: language neutral
fi: kielineutraali

en: Pattern for all @language @node_type paths
fi: Kuvio kaikille @language @node_type poluille

en: Updated alias for node @nid.
fi: Päivitettiin alias solmulle @nid.

en: Taxonomy term paths
fi: Luokittelutermien polut

en: Updated alias for term @tid.
fi: Päivitettiin alias termille @tid.

en: Forum paths
fi: Foorumin polut

en: Updated alias for forum @tid.
fi: Päivitettiin alias forumille @tid.

en: User paths
fi: Käyttäjäpolut

en: Updated alias for user @uid.
fi: Päivitettiin polku käyttäjälle @uid.

en: Blog paths
fi: Blogien polut

en: Updated alias for blog user @uid.
fi: Päivitettiin alias blogikäyttäjälle @uid.

en: Update URL alias
fi: Päivitä osoitealias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 solmulle.
fi[1]: Päivitettiin alias @count solmuille.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 termille.
fi[1]: Päivitettiin alias @count termeille.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
fi[0]: Päivitettiin alias 1 käyttäjätilille.
fi[1]: Päivitettiin @count aliasta käyttäjätileille.

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
fi: Olet määritellyt @name toimimaan erottajana  jonka johdosta se poistetaan merkin esiityessä jossakin merkkijonossa. Tämä saattaa aiheuttaa ongelmia kuvioissa ja varsinkin term:polku merkissä. Sinun pitäisi ehkä määritellä toiminto merkille @name muodossa "korvaa erottajalla".

en: Use ISO-8601 week numbers
fi: Käytä ISO-8601 viikkonumeroita

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fi: TÄRKEÄÄ! Mikäli valittuna, ensimmäisen viikonpäivän tulee olla maanantai

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fi: Käytettäessä ISO-8601 viikkonumeroita on ensimmäiseksi viikonpäiväksi asetettava maanantai.

en: Field @label (@field_name)
fi: Kenttä @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fi: Päivämääräkenttiä ei löytynyt tietokannasta.

en: The date field which whose type should be changed.
fi: Muutettavan päivämääräkentän nimi.

en: The type of date to change the field to.
fi: Muoto johon päivämääräkenttä muutetaan.

en: New type:
fi: Uusi tyyppi:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fi: Valittu tyyppi on sama kuin käytössä oleva. Ei muutettavaa.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fi: Kntän @field_name tyyppi on muunnettu muodosta @old_type muotoon @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fi: Muunna päivämäärä muodosta toiseen. Hyvin kokeellinen, käytä omalla vastuullasi!

en: enabled (!disable_link)
fi: käytössä (!disable_link)

en: Create index
fi: Luo indeksi

en: Database service
fi: Tietokantapalvelu

en: Year range
fi: Vuosiluvun vaihteluväli

en: - Use default -
fi: - Käytä oletusta -

en: Query type
fi: Kyselyn tyyppi

en: Search page
fi: Hakusivu

en: Edit variable
fi: Muokkaa muuttujaa

en: General Information
fi: Yleistietoa

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Class registry
fi: Luokkarekisteri

en: view mode
fi: esitystapa

en: Select the roles whose users should receive the mail.
fi: Valitse roolit joiden haluat vastaanottavan sähköpostin.

en: Site search
fi: Sivustohaku

en: An example of a node importer and a user importer.
fi: Esimerkkitapaus solmunlataajasta ja käyttäjänlataajasta.

en: A news aggregator built with feeds, creates nodes from imported feed items. With OPML import.
fi: Feedsin pohjalle rakennettu uutisaggregaattori, luo uusia solmuja jotka on tuotu syötteistä. Käytössä OPML tuonti.

en: cURL error (@code) @error for @url
fi: cURL virhe (@code) @error osoitteelle @url

en: Feed node: Taxonomy: @vocabulary
fi: Syötteen solmu: Luokittelu: @vocabulary

en: Taxonomy terms from feed node in given vocabulary.
fi: Syöteartikkelista luokittelutermit ennaltamääritellyssä sanastossa.

en: File @filepath is not accessible.
fi: Tiedostoa @filepath ei löydy.

en: The nid of the node. NOTE: use this feature with care, node ids are usually assigned by Drupal.
fi: Solmun nid. HUOMIO: käytä tätä ominaisuutta varoen, normaalisti Drupal hoitaa solmujen id:n määrittelyn.

en: Feed node: User ID
fi: Syötteen solmu: Käyttäjän ID

en: The feed node author uid.
fi: Syötteen solmun kirjoittajan uid.

en: An array of geographic locations with a name and a position.
fi: Array sisältäen maantieteelliset sijainnit nimellä ja paikkatiedolla varustettuina.

en: Description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin kuvaus.

en: Administer features
fi: Ylläpidä ominaisuuksia

en: Perform administration tasks on features.
fi: Suorita ylläpidollisia toimenpiteitä ominaisuuksille.

en: View, enable and disable features.
fi: Lue, ota käyttöön tai poista käytöstä ominaisuuksia.

en: New field name
fi: Uuden kentän nimi

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Shown when hovering over the menu link.
fi: Näytetään vietäessä hiirtä linkin yli.

en: Administrative overlay
fi: Ylläpidollinen päällys

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fi: Mikäli valittuna, ainoastaan käyttäjät joilla on <a href="@permissions - url">käyttöoikeus</a> "käytä sivustoa ylläpitotilassa" voivat päästä sivustollesi ja suorittaa ylläpidollisia toimenpiteitä; kaikki muut käyttäjät näkevät allamääritellyn viestin sivuston ylläpitotilasta. Sallitut käyttäjät voivat kirjautua suoraan sivustolle <a href=" @user - login">kirjautumissivun</a> kautta.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fi: Tiedostojen lataushakemiston alahakemisto, johon kuvat tallennetaan.

en: TODO Add a description for 'use admin toolbar'
fi: TODO Lisää kuvaus 'käytä ylläpitäjän työkalupalkkia'

en: Settings for site administration tools.
fi: Ylläpitotyökalujen asetukset.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
fi: Poista ja rakenna uudelleen ylläpitovalikko.

en: Object is disabled.
fi: Objekti on poissa käytöstä.

en: Import on submission
fi: Tuo lähetyksen yhteydessä

en: Invalid enclosure %enclosure
fi: Epäkelpo sulkija %enclosure

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Web Property ID
fi: Verkko-ominaisuuden ID

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
fi: ID on sivustokohtaisesti yksilöllinen muotoa UA-xxxxxxx-yy. Saadaksesi Verkko-ominaisuuden ID:n, sinun on <a href="@analytics">rekisteröitävä sivustosi Google Analyticsissä</a> tai jos olet jo rekisteröinyt sivustosi, mene Google Analytics asetussivulle nähdäksesi ID kunkin sivustoprofiilin perässä. Lisätietoa saat <a href="@webpropertyid">dokumentaatiosta</a>.

en: Anonymize visitors IP address
fi: Piilota käyttäjien IP osoite

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
fi: Kehota Google Analyticsiä piilottamaan tieto poistamalla IP-osoitteen viimeinen osa ennen tallennusta. Huomaa että tällä on pieni vaikutus maantieteellisen raportoinnin tarkkuudessa. Joissakin maissa on kiellettyä kerätä henkilön tunnistamiseen liittyvää tietoa yksityisyyssyistä ja tämä asetus voi auttaa sinua säätäään sivustosi paikallista lainsäädäntöä vastaavaksi.

en: Locally cache tracking code file
fi: Tallenna seurantakooditiedosto lokaalisti välimuistiin

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
fi: Mikäli valittuna, seurantakooditiedosto haetaan Google Analyticsistä ja tallennetaan välimuistiin paikallisesti. Se päivitetään päivittäin Googlen palvelimilta jotta voidaan varmistaa että seurantakoodin muutokset tulevat voimaan myös paikallisessa kopiossa. Älä aktivoi tätä asetusta ennenkuin Google Analytics on varmentanut että sivustosi seuranta toimii!

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
fi: Tässä tekstialueessa oleva koodi lisätään <strong>ennen</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
fi: Tähän tekstialueeseen syötetty koodi lisätään _gaq.push(['_trackPageview']) <strong>perään</strong>. Tämä on hyödyllistä jos haluat seurata sivustoasi useammalla kuin yhdellä tilillä.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
fi: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> on ilmainen (vaatii rekisteröitymisen) sivuston seuranta- ja markinnointiseurantapalvelu.

en: Source configuration not valid.
fi: Lähdeasetukset eivät kelpaa.

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fi: Esimerkkejä: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: Administer Feeds
fi: Ylläpidä Feeds

en: Create, update, delete importers, execute import and delete tasks on any importer.
fi: Luo, päivitä, poista ja suorita lataajia ja poista minkä tahansa lataajan tehtäviä.

en: Import @name feeds
fi: Lataa @name syötteet

en: Delete items from @name feeds
fi: Poistettiin artikkeleita @name syötteistä

en: 
      <p>
      Define which elements of a single item of a feed (= <em>Sources</em>) map to which content pieces in Drupal (= <em>Targets</em>). Make sure that at least one definition has a <em>Unique target</em>. A unique target means that a value for a target can only occur once. E. g. only one item with the URL <em>http://example.com/content/1</em> can exist.
      </p>
fi: 
      <p>
    Määrittele mitkä yksittäisen syöteartikkelin elementeistä (= <em>Lähteet</em>) kartoittuvat mihinkin Drupalin sisältötyypin osiin (= </em>Kohteet</em>). Yksilöllinen kohde tarkoittaa että kohteen arvo voi esiintyä vain yhden kerran. Esimerkiksi artikkeli jonka verkko-osoite on <em>http://example.com/content/1</em> vain yhden kerran.
    </p>

en: Attached to: @type
fi: Liitetty tyyppiin: @type

en: Configure one or more Feeds importers to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
fi: Määritä yksi tai useampi Feeds lataaja aggregoidaksesi RSS- tai Atom syötteitä, tuodaksesi CSV tiedostoja ja paljon muutakin.

en: Allowed file extensions for upload.
fi: Sallitut ladattavat tiedostopäätteet.

en: The start date for the @name field. Also use if mapping both start and end.
fi: Alkamispäivämäärä kentälle @date. Käytä myös kartoittaessasi sekä alkamis- että päättymispäivämääriä.

en: Resource is not a file or it is an empty directory: %source
fi: Lähde ei ole tiedosto tai se on tyhjä kansio: %source

en: Finished processing scheduled jobs (!time s, !total total, !failed failed).
fi: Ajastettujen tehtävien ajo suoritettu (!time sekuntia, !total yhteensä, !failed epäonnistunutta).

en: List handling
fi: Listausten käsittely

en: Show first (if present)
fi: Näytä ensin (mikäli tarjolla)

en: Show item count
fi: Näytä tulosten lukumäärä

en: List seperator
fi: Listaeroitin

en: Link this field to its entity
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä

en: Use human-readable name
fi: Käytä ihmisluettavaa nimeä

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fi: Mikäli valittuna, arvojen nimet näytetään sisäisten tunnisteiden sijaan.

en: At least @a
fi: Vähintään @a

en: and where %property is %value
fi: ja jossa %property on %value

en: where %property is %value
fi: jossa %property on %value

en: and where
fi: ja jossa

en: The menu link's root.
fi: Valikkolinkin juuri.

en: @entity "@property" property.
fi: @entity "@property" ominaisuus.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fi: Koneluettava nimi entiteetille @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fi: Sisäinen, numeerinen @entity ID

en: The ID used to identify this @entity internally.
fi: Entiteetin @entity sisäiseen tunnistamiseen käytettävä ID.

en: The unique ID of the @entity.
fi: @entity:n yksilöllinen ID.

en: After saving a new @entity
fi: Tallennettuasi uuden entiteetin @entity

en: created @entity
fi: luotiin entiteetti @entity

en: After updating an existing @entity
fi: Päivitettyäsi olemassaoleva entiteetti @entity

en: updated @entity
fi: päivitettiin entiteetti @entity

en: Before saving a @entity
fi: Ennen entiteetin @entity tallennusta

en: saved @entity
fi: tallennettu entiteetti @entity

en: After deleting a @entity
fi: Poistettuasi entiteetin @entity

en: deleted @entity
fi: poistettiin entiteetti @entity

en: Access Bulk Exporter
fi: Pääsy Bulk Exporteriin

en: Export various system objects into code.
fi: Vie erilaisia järjestelmäobjekteja koodiin.

en: Administer access rulesets
fi: Ylläpidä pääsysääntösarjoja

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fi: Lisää, poista ja muokkaa kustomoituja pääsysääntösarjoja.

en: Modal Login (default style)
fi: Modal Login (oletustyyli)

en: Login via modal
fi: Kirjaudu Modalin kautta

en: Modal Login (custom style)
fi: Modal Login (kustomoitu tyyli)

en: Wizard (no modal)
fi: Ohjattu toiminto (ei modal)

en: Wizard (default modal)
fi: Ohjattu toiminto (oletus modal)

en: Pick an animal
fi: Valitse eläin

en: Wizard (custom modal)
fi: Ohjattu toiminto (kustomoitu modal)

en: Replace text with "hello world"
fi: Korvaa tekstiä "hello worldillä"

en: Sample Content
fi: Esimerkkisisältö

en: Delete this row
fi: Poista tämä rivi

en: Link 1
fi: Linkki 1

en: Link 2
fi: Linkki 2

en: Link 3
fi: Linkki 3

en: Drop Down Menu
fi: Alasvetovalikko

en: Click to Drop Down
fi: Klikkaa avataksesi

en: Click to Collapse
fi: Klikkaa sulkeaksesi

en: Collapsible Div
fi: Avattava ja suljettava div

en: remain here
fi: pysy täällä

en: Go to your account
fi: Mene käyttäjätiliisi

en: your account
fi: käyttäjätilisi

en: Login Success
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Choose animal
fi: Valitse eläin

en: Configure animal
fi: Säädä eläintä

en: Sheep
fi: Lammas

en: Configure sheep
fi: Säädä lammasta

en: Lizard
fi: Lisko

en: Configure lizard
fi: Säädä liskoa

en: Raptor
fi: Hirmulisko

en: Configure raptor
fi: Säädä hirmuliskoa

en: Choose your animal
fi: Valitse eläimesi

en: Name your sheep
fi: Nimeä lampaasi

en: What kind of sheep
fi: Minkälainen lammas

en: You have a @type sheep named "@name".
fi: Sinulla on @type lammas nimeltä "@name".

en: Name your lizard
fi: Nimeä liskosi

en: Venomous
fi: Myrkyllinen

en: You have a @type lizard named "@name".
fi: Sinulla on @type lisko nimeltä "@name".

en: non-venomous
fi: ei myrkyllinen

en: venomous
fi: myrkyllinen

en: Name your raptor
fi: Nimeä petosi

en: What kind of raptor
fi: Minkätyyppinen peto

en: Eagle
fi: Kotka

en: Hawk
fi: Haukka

en: Owl
fi: Pöllö

en: Domesticated
fi: Kesytetty

en: You have a @type @raptor named "@name".
fi: Sinulla on @type peto nimeltä "@name".

en: wild
fi: villi

en: domesticated
fi: kesytetty

en: Jump!
fi: Hyppää!

en: Return to the examples page.
fi: Palaa esimerkkisivulle.

en: You successfully jumped! !return_link
fi: Hyppäsit onnistuneesti! !return_link

en: Simple Form
fi: Yksinkertainen lomake

en: Animal
fi: Eläin

en: Post-Login Action
fi: Kirjautumisen jälkeinen toiminto

en: Successful Jumping
fi: Onnistunut hyppääminen

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fi: Chaos Tools (CTools) AJAX Esimerkki

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fi: Esittelee Chaos AJAXin käyttöä.

en: Administer custom content
fi: Ylläpidä kustomoitua sisältöä

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fi: Lisää, muokkaa tai poista CToolsin kustomisti tallentamaa kustomoitua sisältöä

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fi: Jos sivulla on enemmän kuin yksi muunnos, jokaiselle muunnokselle tarjotaan mahdollisuus tulla esitetyksi sivulla käytäessä. Alkaen ensimmäisestä muunnoksesta viimeiseen asti, jokainen niistä tarkistaa valitasääntöjen täyttymisen. Ensimmäistä muunnosta käytetään jos se täyttää alla kuvatut kriteerit.

en: There are no wizards available at this time.
fi: Ohjattuja toimintoja ei ole tällä hetkellä tarjolla.

en: Configure new !plugin_title
fi: Säädä uusi !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fi: Säädä !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fi: Epäkelpo plugin moduuli/tyyppi yhdistelmä pyydetty: moduuli @module ja tyyppi @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fi: Plugin @plugin tyyppiä @owner:@type osoittaa tiedostoon @file jota ei ole olemassa luokan käsittelijälle @class.

en: Use Page Manager
fi: Käytä Page Manageria

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fi: Sallii käyttäjien käyttää suurinta osaa Page Managerin ominaisuuksista. Tosin rajoittaa tehokkaimmat ja sivustoa potentiaalisimmin vahingoittavat toiminnot. Huomaa että myös supistetulla ominaisuussarjalla käyttäjällä on todella suuret hallintamahdollisuudet sivustollasi.

en: Administer Page Manager
fi: Ylläpidä Page Manageria

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fi: Sallii Page Managerin täydellisen hallinnan, ts. täydellisen hallinnan koko sivustollesi. Käytä harkintaa.

en: Page manager context
fi: Page manager konteksti

en: Change general settings for this variant.
fi: Muuta tämän muunnelman yleisiä asetuksia.

en: 404 Page not found
fi: 404 Sivua ei löydy

en: 403 Access denied
fi: 403 Pääsy kielletty

en: 301 Redirect
fi: 301 Uudelleenohjaus

en: Redirect destination
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fi: Syötä uudelleenohjauspolku. Voit käyttää avainsanoja konteksteja kuvaamaan. Voit myös käyttää ulkoisia verkko-osoitteita (http://www.example.com/foo) tai sisäisiä osoitteita (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fi: Polun ensimmäinen elementti ei voi olla dynaaminen.

en: Export UI wizard cache
fi: Vie käyttöliittymän ohjatun toiminnon välimuisti

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Huomaa että CCK kenttiä voidaan käyttää avainsanoina käyttäen kuvioita kuten <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Lisää avainsanoja saat jos asennat Token moduulin, lisätietoja löydät osoitteesta http://drupal.org/project/token.

en: User signature
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: The signature of a user.
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: "@s" user signature
fi: "@s" allekirjoitus

en: Use the Stylizer UI
fi: Käytä Stylizer UI:ta

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fi: Sallii käyttäjän käyttää CTools Stylizer UI:ta.

en: Inherit path
fi: Peri polku

en: Use Panels Dashboard
fi: Käytä Panels työpöytää

en: Allows a user to access the !link.
fi: Salli käyttäjän käyttää !link.

en: View administrative links on Panel panes
fi: Näytä ylläpitolinkit paneeleissa

en: Configure access settings on Panel panes
fi: Määrittele paneeleiden pääsysääntöjä

en: Access rules (often also called visibility rules) can be configured on a per-pane basis. This permission allows users to configure those settings.
fi: Pääsysäännöt (usein kutsutaan nimellä näkyvyysasetukset) voidaan asettaa ruutukohtaisesti. Tämä käyttöoikeus sallii käyttäjien muokata näitä asetuksia.

en: Use the Panels In-Place Editor
fi: Käytä paneeleiden In-Place editoria

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
fi: Sallii käyttäjien käyttää paneeleiden In-Place editoria.

en: Configure advanced settings on Panel panes
fi: Muokkaa paneeleiden laajennettuja asetuksia

en: Administer Panels layouts
fi: Ylläpidä paneeleiden ulkoasuja

en: Allows a user to administer exported Panels layout plugins & instances.
fi: Salli käyttäjän ylläpitää ladattuja paneeliulkoasuja, pluginneja ja instansseja.

en: Configure caching settings on Panels
fi: Määrittele paneeleiden välimuistiasetukset

en: Allows a user to configure caching on Panels displays and panes.
fi: Salli käyttäjien muokata paneeleiden välimuistiasetuksia.

en: Page wizards
fi: Paneeleiden luontityökalu

en: Create mini panels
fi: Luo minipaneeleita

en: Create new mini panels
fi: Luo uusia minipaneeleita

en: Administer mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Edit and delete mini panels
fi: Luo ja poista minipaneeleita

en: Create panel nodes
fi: Luo paneelisolmuja

en: Create new panel nodes.
fi: Luo uusia paneelisolmuja.

en: Edit any panel-nodes
fi: Muokkaa mitä tahansa paneelisolmuja

en: Edit all pre-existing panel nodes regardless of ownership.
fi: Muokkaa kaikkia olemassaolevia paneeleita omistajuudesta riippumatta.

en: Edit own panel nodes
fi: Muokkaa omia paneelisolmuja

en: Edit panel nodes owned by this user.
fi: Muokkaa tämän käyttäjän omistamia paneelisolmuja.

en: Administer panel nodes
fi: Ylläpidä paneelisolmuja

en: Full administrative access to panel nodes including create, update and delete all
fi: Täydet ylläpito-oikeudet paneelisolmuihin mukaanlukien lisäys, päivitys ja poisto

en: Delete any panel nodes
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja

en: Delete any panel node regardless of ownership
fi: Poista mitä tahansa paneelisolmuja omistajuudesta riippumatta

en: Delete own panel nodes
fi: Poista omia paneelisolmuja

en: Delete any panel node owned by this user.
fi: Poista mikä tahansa tämän käyttäjän luoma paneelisolmu.

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
fi: renderer: render_pange_content() hit with a non-array for the context

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fi: Jos tallennat tämän ulkoasun uudelleenkäytettäväksi se näytetään sivulla admin/structure/panels/layouts ja sinun on mentäväå kyseiselle sivulla muokataksesi sitä. Tämän jälkeen ulkoasu tulee vaihtoehdoksi myös myöhemmin luomillesi paneeleille.

en: Landing page wizard
fi: Laskeutumissivutyökalu

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fi: Laskeutumissivut ovat yksinkertaisia sivuja joilla on osoite ja mahdollisesti valikkolinkki sekä paneeli-ulkoasua yksinkertaisella sisällöllä.

en: Add a visible menu entry for this page
fi: Luo valikkolinkki sivua varten

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fi: Merkkejä %, !, ?, # ja & ei voida käyttää osoitteessa.

en: Panel fields
fi: Paneelikentät

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fi: Näyttää kentät paneeleissa mallin sijaan.

en: Dark
fi: Tumma

en: Realms
fi: Alueet

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fi: Tämän tuloksen päätiedosto, suhteessa Drupalin juureen; esimerkiksi modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fi: Kohdan nimi; esimerkiksi solmu.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fi: Kohdan tyyppi, joko moduuli, teema tai theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fi: Boolean tunnistamassa, onko tämä kohta käytössä vaiko ei.

en: Schema version
fi: Skeemaversio

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fi: Moduulin tietokannan skeeman versionumero. -1 jos moduuli ei ole asennettuna (sen tauluja ei ole olemassa); 0 tai moduulin hook_update_N() funktion suurin N joka on joko suoritettu tai on ollut olemassa kun moduuli asennettiin ensimmäisen kerran.

en: View: !view
fi: Näkymä: !view

en: Media file selector
fi: Mediatiedoston valitsin

en: Large filetype icon
fi: Suuri tiedostotyypin kuvake

en: Start upload
fi: Tallenna tiedostot

en: Click to edit details
fi: Klikkaa muokataksesi ominaisuuksia

en: Import media files from the local filesystem
fi: Lataa mediatiedostoja paikallisesta tiedostojärjestelmästä

en: Simple file importer
fi: Yksinkertainen tiedostonlataaja

en: @type media type settings
fi: @type mediatyypin asetukset

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
fi: Vain seuraavat tiedostyypit ovat sallittuja: %types

en: %url could not be added.
fi: Verkko-osoitteen %url lisäys epäonnistui.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
fi: Tarjotun verkko-osoitteen tai sisällytettävän merkkijonon käsittely epäonnistui.

en: Media Internet Sources
fi: Media internet-lähteet

en: Provides an API for accessing media on various internet services
fi: Tarjoaa API rajapinnan median hakemiselle eri verkkopalveluista

en: No Headers
fi: Ei headereita

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
fi: Valitse tämä jos tuotava CSV tiedosto ei ala header-rivillä. Mikäli valittuna, kartoitettavat lähteet on merkittävä '0','1','2' jne.

en: No headers
fi: Ei headereita

en: Delete and save
fi: Poista ja tallenna.

en: Enable and save
fi: Ota käyttöön ja tallenna.

en: Disable and save
fi: Poista käytöstä ja tallenna

en: Revision: ID
fi: Sisältöversio: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen sisältöversion ID:tä argumenttina.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun sisältöversion ID tälle argumentille

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Termin nimi, pieninä kirjaimina ja valilyönnit muutettuina väliviivoiksi

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Ensimmäisen termin nimi pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina, pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: If set, clears height and overflow styles after finishing animations. This enables accordions to work with dynamic content. Won't work together with autoHeight.
fi: Mikäli asetettuna, ohittaa korkeuden ja ylivuototyylit animaation päätyttyä. Tämä mahdollistaa accordionien toiminnan dynaamisen sisällön yhteydessä. Ei toimi yhdessä automaattisen korkeuden kanssa.

en: If set, the accordion completely fills the height of the parent element. Overrides autoheight.
fi: Mikäli valittuna, accordioni täyttää koko isäntäelementin korkeuden. Ohittaa automaattisen korkeuden.

en: Feeds importers
fi: Feeds lataajat

en: Importing (@progress %)
fi: Tuodaan Tuodaan (@progress %)

en: Import all content from source?
fi: Tuo lähteen kaikki sisältö?

en: Delete all items from source?
fi: Poista lähteen kaikki artikkelit?

en: Deleting (@progress %)
fi: Poistetaan (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
fi: Tuodaan - @progress % valmis.

en: Deleting items - @progress % complete.
fi: Poistetaan artikkeleita - @progress % valmis.

en: Last import: @ago ago.
fi: Viimeisin lataus: @ago sitten.

en: @count imported items total.
fi: Yhteensä @count ladattua artikkelia.

en: No imported items.
fi: Ei ladattuja artikkeleita.

en: Feeds reported errors, visit the Feeds log for details.
fi: Feeds raportoi virheistä, tarkempaa tietoa saat Feeds logista.

en: 
        <p>
        You can create as many Feeds importer configurations as you would like to. Each can have a distinct purpose like letting your users aggregate RSS feeds or importing a CSV file for content migration. Here are a couple of things that are important to understand in order to get started with Feeds:
        </p>
        <ul>
        <li>
        Every importer configuration consists of basic settings, a fetcher, a parser and a processor and their settings.
        </li>
        <li>
        The <strong>basic settings</strong> define the general behavior of the importer. <strong>Fetchers</strong> are responsible for loading data, <strong>parsers</strong> for organizing it and <strong>processors</strong> for "doing stuff" with it, usually storing it.
        </li>
        <li>
        In Basic settings, you can <strong>attach an importer configuration to a content type</strong>. This is useful when many imports of a kind should be created, for example in an RSS aggregation scenario. If you don't attach a configuration to a content type, you can use it on the !import page.
        </li>
        <li>
        Imports can be <strong>scheduled periodically</strong> - see the periodic import select box in the Basic settings.
        </li>
        <li>
        Processors can have <strong>mappings</strong> in addition to settings. Mappings allow you to define what elements of a data feed should be mapped to what content fields on a granular level. For instance, you can specify that a feed item's author should be mapped to a node's body.
        </li>
        </ul>
fi: 
        <p>
    Voit luoda niin monta syötteenlataaja-asennusta kuin haluat. Kullakin niillä voi olla oma käyttötarkoituksensa kuten sallia käyttäjiesi aggregoida RSS syötettä tai tuoda järjestelmään uutta sisältöä CSV tiedostosta. Seuraavassa muutama asia jotka on tärkeää ymmärtää kun alat käyttämään Feeds moduulia:
    </p>
    <ul>
    <li>
    Jokainen lataaja-asennus koostuu perusasetuksista, tuojasta, parserista ja prosessorista ja niiden asetuksista. 
    </li>
    <li>
    <strong>Perusasetukset</strong> määrittelevät lataajan yleisen toimintamallin. <strong>Tuojat</strong> ovat vastuussa tiedon lataamisesta, <strong>parserit</strong> vastaavat tiedon jäsentelystä ja <strong>prosessorit</strong> vastaavat asioiden tekemisestä sen kanssa, esimerkiksi tiedon tallentaminen. 
    </li>
    <li>
    Perusasetuksissa voit <strong>liittää lataajan johonkin sisältötyyppiin</strong>. Tämä on hyödyllistä luotaessa montaa erityyppistä lataajaa, esimerkiksi RSS aggregoinnin tapauksessa. Jos et liitä asennusta johonkin sisältötyyppin, voit käyttää sitä !import sivun kautta.
    </li>
    <li>
    Tuonnit voidaan <strong>päivittää jaksotetusti</strong> - tarkista perusasetuksien "pienin mahdollinen päivitysväli" asetus.
    </li>
    <li>
    Prosessoreilla voi olla asetuksiensa lisäksi myös <strong>kartoituksia</strong>. Kartoitukset sallivat sinun määritellä, mitkä tuotavan tiedon kentät syötetään mihinkin luotavan tyyppisen sisällön kenttään. Esimerkiksi voit määritellä että syöteartikkelin kirjoittajan tiedot syötetään solmun runkoon.
    </li>
    </ul>

en: Periodic import: !import_period
fi: Ajastettu lataus: !import_period

en: Do not import on submission
fi: Älä tuo lähetyksen yhteydessä

en: A human readable name of this importer.
fi: Tuontiasetusten selkokielinen nimi.

en: A description of this importer.
fi: Lataajan kuvaus.

en: If "Use standalone form" is selected a source is imported by using a form under !import_form.
                               If a content type is selected a source is imported by creating a node of that content type.
fi: Mikäli olet valinnut "käytä erilliskaavaketta", lähde tuodaan järjestelmään käyttäen !import_form.
    Jos sisältötyyppi on valittuna, sisältö tuodaan luomalla uusi valitun tyyppinen solmu.

en: Requires cron to be configured.
fi: Vaatii cronin säätämistä.

en: Every !p
fi: Joka !p

en: Periodic import
fi: Ajastettu lataus

en: Choose how often a source should be imported periodically.
fi: Valitse kuinka usein syötteet tuodaan ajastetusti.

en: Check if import should be started at the moment a standalone form or node form is submitted.
fi: Valitse mikäli haluat että syötteiden tuonti aloitetaan kun erilliskaavake lähetetään.

en: Process in background
fi: Suorita taustaprosessina

en: For very large imports. If checked, import and delete tasks started from the web UI will be handled by a cron task in the background rather than by the browser. This does not affect periodic imports, they are handled by a cron task in any case.
fi: Erittäin suurille tuonneille. Mikäli valittuna, käyttöliittymästä aloitetut tuonti- ja poistotehtävät suoritetaan cronissa taustaprosessina selaimen sijaan. Tämä ei vaikuta ajastettuihin tuoteihin koska ne suoritetaan joka tapauksessa cron-ajojen yhteydessä.

en: Cannot acquire lock for source @id / @feed_nid.
fi: Lähteen @id / @feed_nid lukitseminen ei onnistunut.

en: Download a template
fi: Lataa template

en: File @filepath is not writeable.
fi: Tiedosto @filepath ei ole kirjoituskelpoinen.

en: Select a file from your local system.
fi: Valitse tiedosto paikallisesta tiedostojärjestelmästäsi.

en: Select a different file from your local system.
fi: Valitse jokin muu tiedosto paikalliselta tiedostojärjestelmältäsi.

en: Supply path to file or directory directly
fi: Tarjoa suora polku tiedostoon tai tiedostokansioon

en: For experts. Lets users specify a path to a file <em>or a directory of files</em> directly,
            instead of a file upload through the browser. This is useful when the files that need to be imported
            are already on the server.
fi: Asiantuntijoille. Sallii käyttäjien suoraan määritellä tiedostopolku tai <em>tiedostokansio</em> sen sijaan että lataisivat tiedoston selaimen kautta. Tämä on hyödyllistä jos tuotavat tiedostot ovat jo palvelimella.

en: The content type created by this processor is a Feed Node, it represents a source itself. Depending on the fetcher selected on the importer "@importer", this field is expected to be for example a URL or a path to a file.
fi: Tälle prosessorille luotu sisältötyyppi on Feed Node, se esittää itse lähdettä. Valitusta hakijasta "@importer" riippuen kentän sisällön oletetaan olevan esimerkiksi verkko-osoite tai tiedostopolku.

en: There are no new @entities.
fi: Uusia @entities ei löytynyt.

en: There are no @entities to be deleted.
fi: Poistettavia @entities ei löytynyt.

en: Update existing @entities
fi: Päivitetään olemassaolevia @entities

en: Existing @entities will be determined using mappings that are a "unique target".
fi: Olemassaolevat @entities määritellään käyttäen kartoituksia jotka ovat "yksilöllinen kohde".

en: Do not update existing @entities
fi: Älä päivitä olemassaolevia @entities

en: The external URL of the item. E. g. the feed item URL in the case of a syndication feed. May be unique.
fi: Syöteartikkelin ulkoinen verkko-osoite. Esimerkiksi syöteartikkelin verkko-osoite mikäli kyseessä on syndikointisyöte. Voi olla uniikki.

en: The globally unique identifier of the item. E. g. the feed item GUID in the case of a syndication feed. May be unique.
fi: Syöteartikkelin GUI. Esimerkiksi syöteartikkelin GUID mikäli kyseessä on syndikointisyöte. Voi olla uniikki.

en: Deleted @number @entity | Deleted @number @entities
fi[0]: Poistettiin @number @entity.
fi[1]: Poistettiin @number @entities.

en: Term name missing.
fi: Termin nimi puuttuu.

en: No vocabulary defined for Taxonomy Term processor.
fi: Luokittelutermien prosessorin sanastoa ei ole määritelty.

en: User name missing or email not valid.
fi: Käyttäjänimi puuttuu tai sähköpostikenttä ei kelpaa.

en: The node id of the owner feed node if available.
fi: Omistajan syötteen solmun ID mikäli saatavilla.

en: Relate a feed item to its owner feed node if available.
fi: Liitä syöteartikkeli omistajan syötesolmuun mikäli mahdollista.

en: Relate a log entry to its importer if available.
fi: Liitä logimerkintä lataajaansa jos mahdollista.

en: Feed node
fi: Syötesolmu

en: Relate a log entry to its feed node if available.
fi: Liitä logimerkintä syötesolmuunsa jos mahdollista.

en: Log time
fi: Logiaika

en: The time of the event.
fi: Tapahtuman kellonaika.

en: Request time
fi: Pyyntöaika

en: The time of the page request of an event.
fi: Tapahtuman sivukutsun kellonaika.

en: Do not link
fi: Älä linkitä

en: Link to configuration form
fi: Linkitä asetuskaavakkeeseen

en: Link to standalone form
fi: Linkitä erilliseen kaavakkeeseen

en: Link importer name
fi: Linkitä lataajan nimi

en: If "Link to standalone form" is used, only importers that use a standalone form will be linked.
fi: Mikäli valittuna on "käytä erilliskaavaketta", vain lataajat jotka käyttävät erilliskaavaketta linkitetään.

en: Missing importer
fi: Puuttuva lataaja

en: Block user
fi: Estä käyttäjä

en: Date format: @format
fi: Päivämäärämuoto: @format

en: Human-readable name
fi: Selkokielinen nimi

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa entiteetin %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa entiteetin %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fi: Palautettiin entiteetti %entity %label oletusasetuksiinsa.

en: Deleted %entity %label.
fi: Poistettiin entiteetti %entity %label.

en: Add @entity_type
fi: Lisää @entity_type

en: Edit @label
fi: Muokkaa @label

en: Clone @label
fi: Kloonaa @label

en: Revert @label
fi: Palauta @label

en: Delete @label
fi: Poista @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fi: Koneluettavat nimet eivät voi koostua vain numeroista.

en: The author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: Edit flag
fi: Muokkaa lippua

en: This page lists all the <em>flags</em> that are currently defined on this system.
fi: Sivu sisältää kaikki tällä hetkellä määritellyt <em>liput</em>.

en: Enable Colorbox inline
fi: Ota käyttöön Colorbox inline

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
fi: Tämä mahdollistaa kustomoidut linkit jotka voivat avata sisältöä Colorboxissa. Lisää luokka "colorbox-inline" linkkiin ja rakenna verkko-osoite muotoon "?width=500&height=500&inline=true#sisällon-id". Muut moduulit saattavat aktivoida tämän helppoa Colorbox integraatiota varten.

en: Stockholm Syndrome
fi: Tukholman syndrooma

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Määrittele Colorbox ponnahdusikkunan korkeus. Koska sisältö on dynaamista, emme voi tunnistaa tätä arvoa automaattisesti. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Määrittele Colorbox ponnahdusikkunan leveys. Koska sisältö on dynaamista, emme voi tunnistaa tätä arvoa automaattisesti. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: (No information available)
fi: (Tietoa ei saatavilla)

en: Aggregate and compress CSS files.
fi: Tiivistä ja pakkaa CSS tiedostot

en: Aggregate JavaScript files.
fi: Tiivistä Javascript tiedostot

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fi: Ladataksesi sisällön kopion, kopioi tekstialueella näkyvä sisältö ja liitä se lataussivulle.

en: Paste an exported %entity_type here.
fi: Kopio tähän ladattu entiteetti %entity_type.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
fi: Mikäli valittuna, olemassaoleva entiteetti %entity jolla on sama tunnistin korvataan ladatulla entiteetillä.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
fi: Entiteetin %entity %label lataus epäonnistui koska entiteetin %entity koneluettava nimi on jo käytössä. Tarkista ylikirjoitusvalinnat korvataksesi olemassaoleva entiteetti.

en: Imported %entity %label.
fi: Tuotiin entiteetti %entity %label.

en: Export @label
fi: Lataa @label

en: Import @entity_type
fi: Tuo entiteetti tyyppiä @entity_type

en: Static Title
fi: Staattinen otsikko

en: Static title
fi: Staattinen otsikko

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fi: Tätä otsikkoa käytetään aina jos &ldquo;Staattinen otsikko&rdquo; on valittuna yläpuolella.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fi: Oletusotsikko on annettava mikäli linkin otsikko on staattinen arvo.

en: Use uncompressed jQuery
fi: Käytä pakkaamatonta jQuery'ä

en: %error: %message in %function (line %line of %file).
fi: Virhe %error: viesti %message funktiossa %function (rivi %line / %file).

en: Include %anonymous
fi: Sisällytä %anonymous

en: Allow entering any user name
fi: Salli minkä tahansa käyttäjänimen syöttäminen

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
fi: Varoitus: anonyymi käyttäjä ei voi vaihtaa takaisin.

en: Entity info
fi: Entiteetin tiedot

en: Types of links to generate
fi: Luotavien linkkien tyypit

en: Maximum link depth
fi: Linkin enimmäissyvyys

en: Maximum menu width
fi: Valikon enimmäisleveys

en: Generate terms
fi: Luo luokittelutermejä

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
fi: Luo määritelty määrä luokittelutermejä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat luokittelutermit.

en: Generate vocabularies
fi: Luo sanastoja

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
fi: Luo määritelty määrä sanastoja. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat sanastot.

en: Generate menus
fi: Luo valikoita

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
fi: Luo määritelty määrä valikkoja ja valikkolinkkejä. Vaihtoehtoisesti poista olemassaolevat valikot.

en: Fixed value
fi: Kiinteä arvo

en: Auto resize
fi: Automaattinen koonmuutos

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fi: Sallii moduulien toimia entiteettityyppien kanssa ja luo entiteettejä.

en: Entity tokens
fi: Entiteetin korvauskuviot

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fi: Tarjoaa korvauskuviot kaikille ominaisuuksille joille ei ole asetettu korvauskuvioita ja jotka ovat Entity API:n tunnistamia.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fi: Kielen alkuperäiskielinen versio mikäli olemassa.

en: Your groups
fi: Sinun ryhmäsi

en: Group content state
fi: Ryhmäsisällön tila

en: Administer all groups and permissions.
fi: Ylläpidä kaikkia ryhmiä ja oikeuksia.

en: Edit the group. Note: This permission controls only node entity type groups.
fi: Muokkaa ryhmää. Huomaa: Tämä asetus hallinnoi ainoastaan ryhmiä jotka ovat solmuentiteettejä.

en: Administer group
fi: Ylläpidä ryhmää

en: Determine if this should be a group.
fi: Määrittele, onko tämä ryhmä.

en: Determine if group should use default roles and permissions.
fi: Määrittele, käyttääkö ryhmä oletusrooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Group roles and permissions
fi: Ryhmän oikeudet ja roolit

en: Determine to which groups this group content is assigned to.
fi: Määrittele, mihin ryhmiin tämä ryhmäsisältö liitetään.

en: Groups audience
fi: Ryhmän audienssi

en: API to allow associating content with groups.
fi: API joka mahdollistaa sisällön liittämisen ryhmiin.

en: Group user roles
fi: Ryhmän käyttäjäroolit

en: Group permissions
fi: Ryhmän käyttöoikeudet

en: Filter by group permissions.
fi: Suodata ryhmän käyttöoikeuksia.

en: Group visibility
fi: Ryhmän näkyvyys

en: Group content visibility
fi: Ryhmäsisällön näkyvyys

en: Enable access control for private and public groups and group content.
fi: Ota käyttöön pääsysäännöt yksityiselle ja julkiselle ryhmäsisällölle.

en: Group context detection
fi: Ryhmäkontekstin tunnistus

en: Order of Group context detection methods.
fi: Ryhmäkontekstin tunnistustapojen järjestys.

en: Group context negotiation configuration saved.
fi: Ryhmäkontekstin neuvotteluasetus tallennettu.

en: Determine context by checking if a node is a group or a group content.
fi: Määrittele konteksti tarkistamalla onko solmu ryhmä tai ryhmäsisältöä.

en: User view
fi: Näytä käyttäjän tiedot

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user view' page.
fi: Määrittele konteksti tarkistamalla onko käyttäjä ryhmä tai ryhmäsisältöä "käyttäjäprofiili" sivulla.

en: User edit
fi: Muokkaa käyttäjää

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user edit' page.
fi: Määrittele konteksti tarkastamalla, onko käyttäjä ryhmän jäsen tai ryhmäsisältöä 'käyttäjätilin muokkaussivulla'.

en: Organic groups context
fi: OG konteksti

en: Get a group from a viewed page.
fi: Hae ryhmä näytettävältä sivulta.

en: View @label field
fi: Tarkastele @label kenttää

en: Edit @label field
fi: Muokkaa @label kenttää

en: Organic groups field access
fi: OG kenttien pääsysäännöt

en: Provide field access based on group.
fi: Tarjoa kenttien pääsysäännöt ryhmien perusteella.

en: Add Group register field group types.
fi: Lisää ryhmän rekisteröintikentän ryhmätyyppejä.

en: Organic groups register
fi: OG ryhmärekisteri

en: Allow subscribing to groups during the user registration.
fi: Salli ryhmän merkitseminen kirjautumisen yhteydessä.

en: Add a group member to %group
fi: Lisää ryhmän jäsen ryhmään %group

en: You have entered an invalid user name.
fi: Olet syöttänyt epäkelvon käyttäjänimen.

en: view permissions
fi: Lukuoikeudet

en: @bundle - @entity entity
fi: @bundle - @entity entiteetti

en: There are no Group fields attached to any bundle yet.
fi: Mihinkään nippuun ei ole vielä liitetty ryhmäkenttiä.

en: Field %field already exists in %bundle.
fi: Kenttä %field on jo olemassa nipussa %bundle.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fi: Liittyäksesi ryhmiin sinun on ensin <a href="!login">kirjauduttava sisään</a>. Tämän jälkeen voit anoa jäsenyyttä uudemman kerran.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fi: Liittyäksesi ryhmään sinun on <a href="!login">kirjauduttava sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröidyttävä</a>. Kun olet tehnyt tämän, voit pyytää uudelleen ryhmän jäsenyyttä.

en: You are already a member of the group @group.
fi: Olet jo ryhmän @group jäsen.

en: @user is already a member of the group @group.
fi: Käyttäjä @user on jo ryhmän @group jäsen.

en: As the manager of %group, you can not leave the group.
fi: Ryhmän %group ylläpitäjänä et voi lähteä ryhmästä.

en: Are you sure you want to unsubscribe from the group %title?
fi: Oletko varma että haluat lopettaa seuraamasta ryhmää %title?

en: You are the group manager
fi: Olet ryhmän ylläpitäjä

en: Request group membership
fi: Hae ryhmän jäsenyyttä

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
fi: Tämä on suljettu ryhmä. Vain ryhmän ylläpitäjä voi lisätä sinut.

en: Group content
fi: Ryhmän sisältö

en: Approve and deny subscription
fi: Hyväksy ja evää merkintä

en: Add people
fi: Lisää ihmisiä

en: Add group members.
fi: Lisää jäseniä ryhmään.

en: Manage the group members.
fi: Ylläpidä ryhmän jäseniä.

en: Roles (read-only)
fi: Roolit (vain luku)

en: Manage the group roles.
fi: Ylläpidä ryhmän rooleja.

en: View the group roles.
fi: Näytä ryhmän roolit.

en: Permissions (read-only)
fi: Käyttöoikeudet (vain luku)

en: Manage the group permissions.
fi: Ylläpidä ryhmän käyttöoikeuksia.

en: View the group permissions.
fi: Näytä ryhmän käyttöoikeudet.

en: Find and manage group members.
fi: Etsi ja ylläpidä ryhmän jäseniä.

en: Organic groups UI
fi: OG käyttöliittymä

en: Organic groups UI.
fi: OG käyttöliittymä.

en: OG group
fi: OG Ryhmä

en: Control access by whether or not a node is of type "Group content".
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko solmu "ryhmäsisältöä" vaiko ei.

en: Control access by whether or not a node is of type "Group".
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko solmu "ryhmä" vaiko ei.

en: OG: user permission in group
fi: OG: käyttäjän oikeudet ryhmässä

en: Group permission
fi: Ryhmäoikeus

en: Only users with the selected permission flag, in the specified group, will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on määritelty oikeuslippu määritellyssä ryhmässä voivat lukea tämän.

en: @identifier has "@perm in @group group"
fi: @identifier on  "oikeus @perm ryhmässä @group"

en: Current additions
fi: Tämänhetkiset lisäykset

en: Also includes !additional_dates.
fi: Sisältää myös !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fi: Toistaa !interval !bymonth !byday  !count !until  !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fi: Päivämäärän vaihteluvälin on oltava muotoa -9:+9, 2005:2010 tai 2005:+9

en: The file.
fi: Tiedosto.

en: Whether the file is being displayed.
fi: Näytetäänkö tiedosto vaiko ei.

en: The image file.
fi: Kuvatiedosto.

en: The main body text
fi: Runkoteksti

en: Run arbitrary PHP from a block.
fi: Suorita PHP koodia lohkosta käsin.

en: Become any user on the site with just a click.
fi: Vaihda käyttäjää yhdellä hiiren klikkauksella.

en: Example modules
fi: Esimerkkimoduuleja

en: This is description of the group.
fi: Tämä on ryhmän kuvaus.

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
fi: Valitse kuvien näyttämiseen colorboxissa käytettävä tyyli.

en: Colorbox image style
fi: Colorboxin kuvatyyli

en: Colorbox image style: @style
fi: Colorboxin kuvatyyli: @style

en: Colorbox image style: Original image
fi: Colorboxin kuvatyyli: Alkuperäinen kuva

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Colorbox ponnahdusikkunan sisältö. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit syöttää arvot tästä näkymästä allaolevien "kovauskuvioiden" perusteella.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Colorbox kappaleen sisältö. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit syöttää arvot tästä näkymästä allaolevien "kovauskuvioiden" perusteella.

en: YouTube videos
fi: YouTube videot

en: Videos provided by YouTube.
fi: Videot tarjoaa YouTube

en: Entity: ID
fi: Entiteetti: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fi: Luo entiteettikontekstin entiteetin ID:n argumentista.

en: Creates @entity context from an ID argument.
fi: Luo @entity kontekstin ID argumentista.

en: Custom blocks
fi: Kustomoidut lohkot

en: Entity field
fi: Entiteetin kenttä

en: Field on the referenced entity.
fi: Kenttä viitatussa entiteetissä.

en: Formatter Styles
fi: Ulkoasun tyylit

en: Select a formatter
fi: Valitse muokkaaja

en: Entity object.
fi: Entiteettiobjekti.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fi: Syötä entiteetin ID tälle kontekstille.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fi: Luo @entity kontekstin entiteetin ID:stä.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fi: Syötä entiteetin @entity otsikko tai ID

en: Reset identifier to entity label
fi: Resetoi tunnistin entiteetin etiketiksi

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
fi: Mikäli valittuna, tunnustin resetoidaan valitun entiteetin etiketiksi.

en: You must select an entity.
fi: Sinun on valittava entiteetti.

en: Invalid entity selected.
fi: Epäkelpo entiteetti valittu.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fi: Luo entiteettikontekstin käyttäen kentän vierasavainta.

en: Access the views administration pages.
fi: Pääsy näkymien ylläpitosivulle.

en: Bypass access control when accessing views.
fi: Ohita pääsysäännöt Näkymät-moduulin kohdalla.

en: Add new view
fi: Lisää uusi näkymä

en: - Basic validation -
fi: Perusvalidointi

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Label HTML element
fi: Etiketin HTML-elementti

en: Place a colon after the label
fi: Sijoita kaksoispiste etiketin perään

en: Wrapper HTML element
fi: Ympäröivä HTML-elementti

en: Wrapper class
fi: Ympäröivän elementin luokka

en: Add default classes
fi: Lisää oletusluokkia

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fi: Käytä Views moduulin oletusluokkia kentän, kentän etiketin ja kentän sisällön tunnistamiseen.

en: Use absolute path
fi: Käytä absoluuttista polkua

en: Rel Text
fi: Rel teksti

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fi: Sisällytä Rel attribuutti käytettäväksi lightbox2'n ja muiden javascript-toimintojen kanssa.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat tarjolla tälle kentälle. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttä kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kentän jota ei ole listattu tähän, muuta kenttien järjestystä.
    Jos haluat merkit %5B ja %5D, käytä HTML-merkkikoodeja '%5B' tai '%5D' tai ne tulevat korvatuiksi välilyönnillä.</p>

en: Preserve certain tags
fi: Säilytä tietyt tagit

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fi: Listaa tagit jotka tulee säilyttää. Esimerkiksi &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; säilyttää kaikki p ja br elementit.

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fi: Mikäli valittuna, monikon määrittelyyn käytetään erityistä toimintoa.

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Text to use for the singular form.
fi: Yksikkömuodossa käytettävä teksti.

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fi: Monikkomuodossa käytettävä teksti, @count korvataan arvolla.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fi: Offsetti tämänhetkisestä ajasta, esimerkiksi "!example1" tai "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Näkymän yksilöllinen koneluettava nimi. Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Weight for @display
fi: Paino sivulle @display

en: Translation method
fi: Käännöstapa

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fi: Valitse käännöstapa käytettäväksi Views datan kanssa kuten ylä- ja alatunnisteet sekä tyhjä teksti.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fi: Tämä otsikko näytetään näkymän muokkaussivulla oletusotsikon sijaan. Tämä voi olla hyödyllistä jos näkymässäsi on useampi kuin yksi samantyyppinen näyttöruutu.

en: Do not pass admin strings for translation.
fi: Älä lähetä ylläpitomerkkijonoja käännettäviksi.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fi: Käytä Drupalin ytimen t() funktiota. Ei suositeltavaa koska se ei tue olemassaolevien merkkijonojen päivittämistä.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fi: Jos sinun on käännettävä Views-etiketit toisille kielille, harkitse <a href="!path">Internationalization</a> pakettien Views translation moduulin asentamista.

en: Feed Item ID
fi: Syöteartikkelin ID

en: The unique ID of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin yksilöllinen ID.

en: The guid of the original imported item.
fi: Ladatun alkuperäisen artikkelin GUID.

en: Date and time of when the comment was created.
fi: Kommentin luontipäivämäärä ja kellonaika.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fi: Kommentin viimeisin muokkauspäivämäärä ja kellonaika.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fi: Onko kommentti hyväksytty vai odottaako se hyväksyntää moderointijonossa.

en: Approved comment
fi: Hyväksytty kommentti

en: Last comment CID
fi: Viimeisimmän kommentin CID

en: Display the last comment of a node
fi: Näytä solmun viimeisin kommentti

en: Last Comment
fi: Viimeisin kommentti

en: The last comment of a node.
fi: Solmun viimeisin kommentti.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: File Usage
fi: Tiedoston käyttö

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fi: Tähän solmuun liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedoston on solmun kentässä.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fi: Tiedostoon liittyvä käyttäjä, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fi: Tähän käyttäjään liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fi: Tiedostoon liittyvä kommentti, useimmiten koska tiedosto on ladattu kommenttikenttien kautta.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fi: Kommenttiin  liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin kommentin kentistä.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: Taxonomy Vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tiedostoon liittyvä luokittelusanasto, useimmiten koska tiedosto on jossakin sanaston kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tähän luokittelusanastoon liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin luokittelusanaston kentässä.

en: The module managing this file relationship.
fi: Tiedostosuhdetta ylläpitävän moduulin nimi.

en: The type of entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liitetyn entiteetin tyyppi.

en: The number of times the file is used by this entity.
fi: Kuinka monta kertaa entiteetti on käyttänyt tiedostoa.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston johon termi kuuluu koneluettava nimi. Tämä on sanasto johon termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi johtaa vastaavaan tulosten monistumiseen.

en: term from !field_name
fi: termi kentästä !field_name

en: Math expression
fi: Matemaattinen esitys

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fi: Tarkistaa matemaattisen lausekkeen ja näyttää sen.

en: Use destination
fi: Käytä kohdetta

en: Add destination to the link
fi: Lisää linkkiin kohde

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fi: Näytä kommenttilinkki solmujen lyhennelmien syöttölomakkeessa ennemmin kuin täydessä solmun lomakkeessa.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fi: Tyylin käytössä: Taulu joka määrittelee lajittelua varten klikattavan sarakkeen kentän. Oletusarvo on useimmiten riittävä.

en: Group column
fi: Ryhmittelysarake

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fi: Valitse mihin kentän sarakkeeseen valittua ryhmittelyfunktiota käytetään.

en: Group columns (additional)
fi: Ryhmittelysarakkeet (lisä)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fi: Valitse kyselyyn sisällytettävät ja ryhmittelyn perusteena käytettävät kentän lisäsarakkeet.

en: Display download path instead of file storage URI
fi: Näytä latauspolku tiedoston polun sijaan

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fi: Tämä tarjoaa kokonaisen latausurlin sisäisen polun sijaan.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston koneluettava nimi.

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: Term name converted to Term ID
fi: Termin nimi muunnettuna termin ID

en: No comment
fi: Ei kommenttia

en: Comment or document this display.
fi: Kommentoi tai dokumentoi näyttöruutua.

en: Query settings
fi: Kyselyasetukset

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fi: Salli lisäasetusten asettaminen kyselypluginille

en: The name and the description of this display
fi: Näyttöruudun nimi ja kuvaus

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Nimi näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Kuvaus näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This display's comments
fi: Tämän näkymän kommentit

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fi: Arvo näytetään ainoastaan Views UI:ssa ja sitä voidaan käyttää näyttöruudun dokumentoinnissa. Voit käyttää sitä tarjoamaan muistiinpanoja näkymän tarkoituksesta toisille tai tuleville sivuston ylläpitäjille.

en: Query options
fi: Kyselyvaihtoehdot

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fi: Näyttöruudun otsikko voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu sivutuksensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fi: Näyttääkö näyttöruutu sivutuksen renderöidyt arvot? Tämä on merkityksellistä vain sivutusta periytettäessä.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fi: Tämä näytetään lohkon nimenä lohkojen hallintasivulla.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fi: Tulosten sijaan näytettävä teksti kunnes käyttäjä valitsee ja ottaa käyttöön käyttäjälle näytetyn suodattimen.

en: Include all items option
fi: "Sisällytä kaikki tulokset" vaihtoehto

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fi: Mikäli valittuna, ylimääräinen rivi lisätään kaikkiin sivulla näkyviin tuloksiin kaikkien tulosten näyttämiseksi

en: All items label
fi: Kaikkien tulosten etiketti

en: Which label will be used to display all items
fi: Mitä etikettiä käytetään näyttämään kaikki tulokset

en: Disable SQL rewriting
fi: Ota pois käytöstä SQL uudelleenkirjoitus

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fi: VAROITUS: SQL-uudelleenkirjoituksen ottaminen päältä tarkoittaa että solmujen pääsysäännöt vaarantuvat. Tämä saattaa mahdollistaa että käyttäjät näkevät tietoa joihin heidän ei kuulusi päästä käsiksi mikäli näkymäsi asetukset eivät ole kunnossa. Käytä tätä vaihtoehtoa ainoastaan kun olet varma ja hyväksyt mahdolliset siihen liittyvät tietoturvariskit.

en: Use Slave Server
fi: Käytä Orjapalvelinta

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fi: Tämä saa tietokantakyselyn yhdistämään orjapalvelimeen jos mahdollista. Jos orjapalvelinta ei ole määritettynä tai tarjolla, järjestelmä käyttää oletustietokantapalvelinta.

en: Field Language
fi: Kentän kieli

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fi: Kaikki käännöksiä tukevat kentät esitetään valitulla kielellä.

en: The class to provide on each row.
fi: Jokaiselle riville asetettava CSS-luokka.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä "korvauskuvioita kohden", näitä käytetään kaikille kentille kohdassa "uudelleenkirjoita näkymässä".

en: Table summary
fi: Taulukkoyhteenveto

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, nykyistä polkua käytetään oletusvaihtoehtona ponnahdusvalikossasi jos mahdollista.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fi: Listan ulkopuolelle asetettavan ympäröivän elementin CSS-luokka.

en: List class
fi: Listan luokka

en: The class to provide on the list element itself.
fi: Lista-elementin luokka

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fi: Näytä tämän yhteenvetonäkymän linkkien peruspolut, esimerkiksi tapaan http://example.com/<strong>nakyman_polku/arkisto</strong>.
    Älä sisällytä alkavaa ja päättävää kauttaviivaa. Jos arvo on tyhjä, views käyttää ensimmäistä löydettyä polkua peruspolkuna sivunäkymissä tai jos / jos polkua ei löydy.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fi: Tekstimuodot otettu käyttöön rikkaan tekstin muokkaamisessa

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
fi: Siirtää sivuston ulosantia noin 20 pikseliä sivun yläreunasta alaspäin. Mikäli poissa käytöstä, absoluuttisella tai kiinteällä sijoittelulla varustetut elementit saattavat jäädä ylläpitovalikon alle.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
fi: Näyttää ylläpitovalikon aina sivun yläreunassa (myöskin sivua selatessa).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
fi: Tämä voi joissakin selaimissa johtaa epämuodostuneisiin sivuihin, näkymättömään hiiren kohdistimeen, valintakelvottomiin kaavakekohtiin tai muihin ongelmiin.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
fi: Pienennä moduuliryhmät <a href="!modules-url">%modules</a> sivulla

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
fi: Pienennä moduuliryhmät <a href="!modules-url">@permissions-url</a> sivulla

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
fi: Siirtää kaikkien sivujen välilehdet ylläpitovalikkoon. Mahdollista ainoastaan teemoissa jotka käyttävät CSS luokkia <code>tabs primary</code> ja <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
fi: Valittuja moduuleita ei poisteta käytöstä kun linkki %disable-developer-modules kuvakkeen alapuolella valikossa on käytössä.

en: Access administration menu
fi: Käytä ylläpitovalikkoa

en: Display the administration menu at the top of each page.
fi: Näytä ylläpitovalikko jokaisen sivun yläreunassa.

en: Flush caches
fi: Tyhjennä välimuistit

en: Access links to flush caches in the administration menu.
fi: Käytä välimuistin tyhjennyslinkkejä ylläpitovalikon kautta.

en: Display Drupal links
fi: Näytä Drupal linkit

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
fi: Tarjoa Drupal.org linkit ylläpitovalikossa.

en: Administration tools.
fi: Ylläpitotyökalut.

en: Rebuild system links
fi: Uudelleenrakenna järjestelmälinkit

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
fi: Valikon reitityspoluista haetut järjestelmäpolut on uudelleenrakennettu.

en: Administration Development tools
fi: Ylläpitäjän kehitystyökalut

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
fi: Ylläpito- ja debuggaustoiminnot kehittäjille ja sivuston rakentajille.

en: Tokens related to the current date and time.
fi: Tämänhetkiseen päivämäärään ja kellonaikaan liittyvät korvauskuviot.

en: The URL of the @entity.
fi: Verkko-osoite entiteetille @entity.

en: The content type of the node.
fi: Solmun sisältötyyppi.

en: Tokens related to content types.
fi: Solmuihin liittyvät korvauskuviot.

en: The name of the content type.
fi: Sisältötyypin nimi.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fi: Sisältötyypin yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the content type.
fi: Sisältötyypin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes belonging to the content type.
fi: Sisältötyyppiin kuuluvien solmujen määrä.

en: The URL of the content type's edit page.
fi: Sisältötyypin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fi: Luokittelutermin muokkaussivun verkko-osoite.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fi: Sanaston muokkaussivun verkko-osoite.

en: The picture of the user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fi: Tämänhetkisen sivun argumentti (esim. 'arg:1' sivulla 'node/1' palauttaa '1').

en: Tokens related to URLs.
fi: Verkko-osoitteisiin liittyvät korvauskuviot.

en: Relative URL
fi: Suhteellinen verkko-osoite

en: The relative URL.
fi: Suhteellinen verkko-osoite.

en: Absolute URL
fi: Absoluuttinen verkko-osoite

en: The absolute URL.
fi: Absoluuttinen verkko-osoite.

en: Tokens related to menus.
fi: Valikoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fi: Valikon yksilöllinen koneluettava nimi.

en: The optional description of the menu.
fi: Valikon valinnainen kuvaus.

en: Menu link count
fi: Valikkolinkkien määrä

en: The number of menu links belonging to the menu.
fi: Valikossa olevien valikkolinkkien määrä.

en: The URL of the menu's edit page.
fi: Valikon muokkaussivun verkko-osoite.

en: The menu of the menu link.
fi: Valikkolinkin valikko.

en: The URL of the menu link's edit page.
fi: Valikkolinkin muokkaussivun verkko-osoite.

en: @category @type field.
fi: @category @type kenttä.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fi[0]: %element otsikko ei voi sisältää vähempää kuin yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikon on sisällettävä vähintään @count korvauskuviota.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fi[0]: %element otsikko voi sisältää enintään yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikko voi sisältää enintään @count korvauskuviota.

en: (Please select a flag)
fi: (Valitse lippu)

en: Content paths
fi: Sisällön polut

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
fi: Kaikkiin sisältötyyppeihin käytettävä sisältöpolku (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältöpolkuihin)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
fi: Oletussisältöpolku sisältötyypille @node_type (käytetään kaikkiin alla tyhjinä oleviin sisältötyypin @node_type sisältöpolkuihin)

en: Defuse e-mail addresses
fi: Pura sähköpostiosoitteet

en: This appends _test to all imported e-mail addresses to ensure they cannot be used as recipients.
fi: Tämä lisää merkkijonon "_test" kaikkiin tuotuihin sähköpostiosoitteisiin varmistamaan että niitä ei voida käyttää vastaanottajina.

en: Add media from remote services
fi: Lisää mediaa etäpalvelimilta

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
fi: Lisää mediaa verkkopalveluista kuten www-sivustot, YouTube jne.

en: Approve link
fi: Hyväksy-linkki

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

[ctx: datetime]
en: All day
fi: Koko päivä

[ctx: datetime]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: datetime]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: datetime]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: datetime]
en: Day
fi: Päivä

en: Display:
fi: Näyttötapa:

en: Multiple values:
fi: Useampia arvoja:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fi: Määrittele montako arvoa esitetään tai jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki arvot.

en: starting from @isodate
fi: alkaen @isodate

en: ending with @isodate
fi: päättyen @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
fi: Tunnista alkamis- ja päättymispäivämäärät muodossa YYYY-MM-DDTHH:MM:SS tai jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki saatavilla olevat päivämäärät.

en: Repeat rule:
fi: Toistosääntö:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
fi: Kuinka monta aikayksikköä näytetään 'aikaa sitten' merkkijonona.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
fi: Näytä @count arvoa alkaen @date1 ja päättyen @date2

en: earliest
fi: ensimmäinen

en: latest
fi: viimeisin

en: Show repeat rule
fi: Näytä toistomahdollisuus

en: Display time ago, showing @interval units.
fi: Näytä "aikaa sitten" aikayksikköinä @interval.

en: View Repeating Dates
fi: Näytä päivämäärien toisto

en: The duration of the time period given by the dates.
fi: Aikavälin kesto annettujen päivämäärien perusteella.

[ctx: datetime]
en: Hour
fi: Tunti

[ctx: datetime]
en: Minute
fi: Minuutti

[ctx: datetime]
en: Second
fi: Sekunti

en: The year is invalid.
fi: Vuosi on epäkelpo.

en: The month is invalid.
fi: Kuukausi on epäkelpo.

en: The day is invalid.
fi: Päivä on epäkelpo.

en: The hour is invalid.
fi: Tunti on epäkelpo.

en: The minute is invalid.
fi: Minuutti on epäkelpo.

en: The second is invalid.
fi: Sekunti on epäkelpo.

[ctx: date_order]
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: date_order]
en: Second
fi: Toinen

[ctx: date_order]
en: Third
fi: Kolmas

[ctx: date_order]
en: Fourth
fi: Neljäs

[ctx: date_order]
en: Fifth
fi: Viides

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
fi: Toiseksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
fi: Kolmanneksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
fi: Neljänneksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
fi: Viidenneksi viimeinen

[ctx: date_nav]
en: Prev
fi: Edellinen

[ctx: date_nav]
en: Next
fi: Seuraava

en: Configure the Date Popup settings.
fi: Määritä päivämäärä-popupin asetukset.

en: Add exception
fi: Lisää poikkeus

en: Add addition
fi: Lisää lisäys

[ctx: date_order]
en: Every
fi: Joka

[ctx: day_name]
en: Sunday
fi: Sunnuntai

[ctx: day_name]
en: Monday
fi: Maanantai

[ctx: day_name]
en: Tuesday
fi: Tiistai

[ctx: day_name]
en: Wednesday
fi: Keskiviikko

[ctx: day_name]
en: Thursday
fi: Torstai

[ctx: day_name]
en: Friday
fi: Perjantai

[ctx: day_name]
en: Saturday
fi: Lauantai

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
fi: Operaatio ei vielä toimi Drupal 7 versiossa.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
fi: Sallittujen vuosien vaihteluväli vanhimmasta uusimpaan. -1_+1 tarkoittaa että vanhin päivämäärä on vuosi sitten ja uusin päivämäärä vuoden tästä vuodesta eteenpäin.

en: Your content type @name has been created.
fi: Sisältötyyppi @name on luotu.

en: Your date field @name has been created.
fi: Kenttä @name on luotu.

en: Administer date tools
fi: Päivämäärätyökalujen ylläpito

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fi: Päivämäärien ja kalentereiden asetus voi olla monimutkaista. !date_wizard helpottaa yksinkertaisen päivämäärän ja siihen liittyvän kalenterin luomista.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fi: Helppo päivämääräsisältötyyppien ja kalenterien luonti.

en: Date Views
fi: Päivämääräkenttien näkymät

en: Views integration for date fields and date functionality.
fi: Päivämäärätoimintojen ja päivämääräkenttien integrointi näkymiin.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table:n päivämääräkenttä päivämääräargumentilla käyttäen mitä tahansa yleistä ISO päivämäärä/ajanjakso muotoa (kuten YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, jne).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
fi: Aseta vuosiluvun vaihteluväli tälle argumentille, joko -X:+X muodossa suhteessa tämänhetkiseen vuoteen (esimerkiksi '-3:+3') tai absoluuttinen minimi- ja maksimivuosi kuten '2005:2010'. Jos argumentti on asetettu valitun vaihteluvälin ulkopuolelle, sivu palautetaan muodossa 'Sivua ei löydy (404)'.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Useamman kuin yhden päivämääräkentän käsittelytapa yksittäisessä kyselyssä. Palauttaa hakua vastaavat päivämäärät jotka esiintyvät vähintään yhdessä kentistä (päivämäärä = field_1 TAI field_2) tai vaihtoehtoisesti hakutulokset jotka esiintyvät kaikissa kentissä (päivämäärä = field_1 AND field_2).

en: Field group format:
fi: Kenttäryhmän muoto:

en: Weight for new group
fi: Uuden kenttäryhmän painoarvo

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttäryhmä: kenttäryhmän nimi %group_name on epäkelpo. Nimi voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttäryhmä: kenttäryhmän nimi %group_name on liian pitkä. Nimen pituus on rajoitettu 32 merkkiin mukaanlukien 'group_' etuliite.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fi: Lisää uusi ryhmä: ryhmä nimellä %group_name on jo olemassa.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fi: CSS-luokka saa sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita, väliviivoja ja alaviivoja.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kenttäryhmän %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fi: Ryhmä %group on poistettu sisältötyypistä %type.

en: Administer fieldgroups
fi: Ylläpidä kenttäryhmiä

en: Display the administration for fieldgroups.
fi: Näytä kenttäryhmien ylläpitoasetukset.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the titel as legend.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisemmän sisällön kenttäryhmän (fieldset) sisään käyttäen otsikkoa legendinä.

en: Vertical tabs group
fi: Pystysuuntainen välilehtiryhmä

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
fi: Kenttäryhmä renderöi alaryhmät omiin pystysuoriin välilehtiryhmiinsä.

en: Vertical tab
fi: Pystysuuntainen välilehti

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön kenttäryhmään (fieldset) osana pystysuoraa välilehtiryhmää.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
fi: Kenttäryhmä renderöi alaryhmät omaan vaakasuoraan välilehtiryhmäänsä.

en: Horizontal tab item
fi: Vaakasuora välilehti

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön kenttäryhmänä joka on osa vaakasuorien välilehtien ryhmää.

en: Accordion group
fi: Pienennettävissä oleva ryhmä

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fi: Tämä kenttäryhmä mahdollistaa kenttäryhmän pienentämisen jQueryn accordionin avulla.

en: Accordion item
fi: Pienennettävissä oleva kenttä

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön div-elementiun sisään joka on osa piennennettävissä olevaa kenttäryhmää.

en: This fieldgroup renders the inner content in a simple div with the titel as legend.
fi: Kenttäryhmä renderöi sisällön yksinkertaisen div-elementin sisään käyttäen otsikkoa legendinä.

en: Fieldgroup settings
fi: Kenttäryhmän asetukset

en: Extra CSS classes
fi: Ylimääräiset CSS-luokat

en: Blind
fi: Sokea

en: Horizontal Tabs
fi: Vaakavälilehdet

en: Fieldgroups
fi: Kenttäryhmät

en: Tokens for variable values.
fi: Korvauskuviot muuttujien arvoille.

en: Mail text
fi: Sähköpostiteksti

en: Settings for each node type.
fi: Asetukselle jokaiselle sisältötyypille.

en: Edit group variables
fi: Muokkaa ryhmämuuttujia

en: Edit module variables
fi: Muokkaa moduulimuuttujia

en: Variable settings for mixed modules.
fi: Muuttujien asetukset sekalaisille moduuleille.

en: Variables per module.
fi: Moduulikohtaiset muuttujat.

en: Variable admin
fi: Muuttujien ylläpito

en: Variable realm
fi: Muuttuja-alue

en: Custom variables
fi: Kustomoidut muuttujat

en: Slot number
fi: Paikkanumero

en: The custom variable name.
fi: Kustomoidun muuttujan nimi.

en: The custom variable value.
fi: Kustomoidun muuttujan arvo.

en: The scope for the custom variable.
fi: Kustomoidun muuttujan kohde.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Value</em> if a <em>Name</em> has been provided.
fi: Kustomoitu muuttuja @slot vaatii että <em>Arvo</em> on asetettu mikäli myös <em>Nimi</em> on asetettuna.

en: The custom variable @slot-number requires a <em>Name</em> if a <em>Value</em> has been provided.
fi: Kustomoitu muuttuja @slot vaatii että <em>Nimi</em> on asetettu mikäli myös <em>Arvo</em> on asetettuna.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
fi: Elementin %element otsikko käyttää seuraavia kiellettyjä korvauskuvioita henkilötiedon tunnistamisessa: @invalid-tokens.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
fi: Käyttäjätilin roolien nimet pilkuin eroteltuna listana.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
fi: Käyttäjätilin roolien ID:t pilkuin eroteltuna listana.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
fi: Paikallisesti välimuistiin tallennettu seurantakooditiedosto on päivitetty.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
fi: Paikallisesti välimuistiin tallennettu seurantakooditiedosto on tallennettu.

en: Local cache has been purged.
fi: Paikallinen välimuisti on tyhjennetty.

en: Tracking scope
fi: Jäljitystapa

en: Allow users to customize tracking on their account page
fi: Salli käyttäjien kustomoida seurantaa käyttäjäprofiilisivuillaan

en: No customization allowed
fi: Kustomointi on estetty

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
fi: Seuranta päällä oletuksena, käyttäjät joilla on %permission oikeus voivat ohittaa asetuksen

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
fi: Seuranta pois päältä oletuksena, käyttäjät joilla on %permission oikeus voivat ohittaa asetuksen

en: Every page except the listed pages
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: The listed pages only
fi: Vain listatut sivut

en: Links and downloads
fi: Linkit ja lataukset

en: Track clicks on mailto links
fi: Seuraa mailto linkkien klikkauksia

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
fi: Seuraa latauksia (tiedostolinkkien klikkauksia) tiedostoissa joiden pääte on yksi seuraavista

en: List of download file extensions
fi: Lista ladattavien tiedostojen tiedostopäätteistä

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
fi: Lista seurattavista tiedostopäätteistä eroteltuna | merkillä. RegExp on tuettuna. Esimerkiksi: !extensions

en: Custom variable slot #@slot
fi: Kustomoidun muuttujan paikka #@slot

en: Custom variable name #@slot
fi: Kustomoidun muuttujan nimi #@slot

en: Custom variable value #@slot
fi: Kustomoidun muuttujan arvo #@slot

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
fi: Voit lisätä tähän kustomoituja Google Analytics <a href="@snippets">koodinpätkiä</a>. Nämä lisätään kaikille sivuille aina kun seuranta on käytössä. Ennen kuin lisäät kustomoitua koodia, sinun kannattaa tutustua artikkeliin <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> sekä <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> dokumentaatioon. <strong>Älä sisällytä koodiin &lt;script&gt; tageja</strong> ja päätä koodisi aina puolipisteellä (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
fi: Kelvollinen Google Analytics verkkotunnisteen ID on kirjainkoosta riippuvainen ja muotoa UA-xxxxxxx-yy.

en: User role names
fi: Käyttäjäroolien nimet

en: User role ids
fi: Käyttäjäroolien ID:t

en: Administer Google Analytics
fi: Ylläpidä Google Analyticsiä

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
fi: Suorita Google Analyticsin ylläpitotoimet.

en: Opt-in or out of tracking
fi: Estä tai salli seuranta

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
fi: Salli käyttäjien päättää, lisätäänkö seurantakoodi sivuille vaiko ei.

en: Use PHP for tracking visibility
fi: Käytä PHP:tä näkyvyyden seuraamisessa

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
fi: Säädä seuranta-asetuksiasi saadaksesi sisäpiirin tietoa sivustosi liikenteestä ja markkinoinnin tehokkuudesta.

en: Updated download tracking file extensions.
fi: Seurattavien tiedostopäätteiden lista päivitetty.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
fi: Lisätty seuranta kaikille paitsi listassa oleville sivuille: @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
fi: Otettiin käyttöön seuranta roolille: @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
fi: Otettiin pois käytöstä seuranta roolille: @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
fi: Poistettu käytöstä seuranta sivuston ylläpitäjän kohdalla.

en: Menu has been rebuild.
fi: Valikko on rakennettu uudelleen.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
fi: Polun näkyvyyssuodatin muutettiin muodosta "user*" muotoon "user/*/*".

en: Custom path visibility filter setting found. Update skipped!
fi: Kustomoitu polun näkyvyyssuodatin löytyi, päivitys ohitettu!

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
fi: Polun näkyvyyssuodatin muutettiin muodosta "admin" muotoon "admin/*".

en: Upgraded custom javascript codesnippet setting.
fi: Kustomoidun Javascript-koodin asetukset päivitetty.

en: Removed "User identifier" and "User name" from segmentation fields.
fi: Poistettu "Käyttäjätunniste" ja "Käyttäjänimi" segmentointikentistä.

en: Removed outdated legacy tracker stuff.
fi: Poistettu vanhentunut seurantatieto.

en: The default extensions for download tracking have been updated.
fi: Seurattavien tiedostojen päätelista on päivitetty.

en: Upgraded custom "before" code snippet.
fi: Päivitetty kustomoitu "ennen" koodipätkä.

en: Skipped custom "after" code snippet.
fi: Ohitettu kustomoitu "jälkeen" koodipätkä.

en: Google tracking code has been moved to header.
fi: Googlen jäljityskoodi on siirretty sivun headeriin.

en: The D6 token placeholder [user-role-names] used in the custom variable 'User roles' has been replaced with [current-user:role-names].
fi: D6 kirjanmerkki [user-role-names] jota käytetään kustomoidussa muuttujassa 'Käyttäjäroolit' on korvattu kirjanmerkillä [current-user:role-names].

en: The default country in your regional settings is Germany. Anonymizing of IP addresses has been enabled for privacy reasons.
fi: Oletusarvosi lokalisointiasetuksissa on Saksa. IP-osoitteen piilotus on otettu käyttöön yksityisyyssyistä.

en: The default country in your regional settings is <em>not</em> Germany. The anonymizing of IP addresses setting has not been changed. Make sure your site settings comply with the local privacy rules.
fi: Oletusarvosi lokalisointiasetuksissa ei ole Saksa. IP-osoitteen piilotusasetuksia ei ole muutettu. Varmista että sivustosi asetukset vastaavat paikallisia yksityisyyssääntöjä.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
fi: Sallii sivustosi seurannan Google Analyticsillä lisäämällä Javascript -jäljityskoodin jokaiselle sivulle.

en: On by default with opt out
fi: Päällä oletuksena, seurannan estäminen on mahdollista

en: Off by default with opt in
fi: Pois päältä oletuksena, seurannan salliminen on mahdollista

en: Not tracked
fi: Ei seurannassa

en: We have no meta information for this variable. Please, ask module developers to declare their variables. See <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable module</a>.
fi: Tälle muuttujalle ei ole metatietoa. Pyydä moduulikehittäjiä julkaisemaan muuttujansa. Lisätietoa saat käsikirjan sivulta <a href="http://drupal.org/project/variable">Variable moduuli</a>.

en: Forum containers
fi: Foorumisäiliöt

en: Site information and maintenance mode
fi: Sivuston tiedot ja ylläpitotila

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
fi: Kustomoitua koodipätkää ei löytynyt. Ei suoritettavia toimenpiteitä.

en: Sender e-mail address
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

en: Include site style sheets
fi: Sisällytä sivuston tyylitiedostot

en: Gather all style sheets when no mail.css found in the default theme directory.
fi: Poimi kaikki tyylitiedostot jos mail.css -tiedostoa ei löydy oletusteeman hakemistosta.

en: 5 minute
fi: 5 minuuttia

en: 15 minute
fi: 15 minuuttia

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fi: Valikot joita käyttää <em>&lt;sivun valitsema valikko&gt;</em> voidaan kustomoida <a href="!url">valikkolohkojen asetussivuilla</a>.

en: Fixed parent item
fi: Kiinteästi määritetty valikon ylemmän tason valikkokohta

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fi: Muuta "aloitustasoa" ja "enimmäissyvyyttä" suhteessa kiinteään ylätasoon. Linkkipuu sisältää ainoastaan valitun valikon alatasoja.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fi: Valitse tässä puussa käytettävä valikko.

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fi: Jos valitset tietyn valikkolinkin, muutat samalla "alkamistasoa" ja "suurinta sallinta syvyyttä" niin että ne ovat suhteessa kiinteään ylempään linkkiin. Puun linkit sisältävät ainoastaan valitun ylätason alatasoja.

en: What are you tracking?
fi: Mitä jäljität?

en: A single domain (default)
fi: Yksittäinen domain (oletus)

en: One domain with multiple subdomains
fi: Yksitäinen domain jolla on useampia alidomaineja

en: Examples: @domains
fi: Esimerkkejä: @domains

en: Multiple top-level domains
fi: Useita ylätason domaineja

en: List of top-level domains
fi: Lista ylätason domaineista

en: Add to the selected roles only
fi: Lisää vain valituille rooleille

en: Add to every role except the selected ones
fi: Lisää kaikille rooleille paitsi valituille

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
fi: Jos yksikään rooleista ei ole valittuna, kaikkia käyttäjiä seurataan. Jos käyttäjällä on jokin valituista rooleista, käyttäjää seurataan (tai ei seurata, ylläolevasta asetuksesta riippuen).

en: Track clicks on outbound links
fi: Seuraa sivuston ulkopuolelle osoittavia linkkejä

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
fi: Google suosittelee ulkoisten Javascript tiedostojen lisäämistä sivujen headeriin suorituskyvyn takia. Jos käytössä on asetus <em>Useampia kuin yksi ylätason domain</em>, tämä asetus pakotetaan headeriin.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
fi: Lista ylätason domaineista on pakollinen jos käytössäsi on asetus <em>useita ylätason domaineja</em>.

en: The deprecated profile segmentation setting for "User roles" has been added to custom variables. You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fi: Käytöstä poistuva profiilin segmentointiasetus "Käyttäjäroolit" on lisätty kustomoituihin arvoihin. Sinun on poistettava valinta kaikista valituista profiilikentistä <a href="@admin">Google Analytics asetuksista</a> ja päivitettävä profiilikentät manuaalisesti tai voit menettää seurantatietoa tulevaisuudessa! Lisätietoa saat Google Analyticsin <a href="@customvar">dokumentaatiosta</a>.

en: You need to deselect all selected profile fields in <a href="@admin">Google Analytics settings</a> and upgrade other profile fields manually or you may loose tracking data in future! See Google Analytics <a href="@customvar">Custom Variables</a> for more information.
fi: Sinun on poistettava valinta kaikilta valituilta profiilikentiltä <a href="@admin">Google Analytics asetuksista</a> ja päivitettävä muut profiilikentät manuaalisesti tai voit menettää seurantatietoa tulevaisuudessa! Lisätietoa saat Google Analyticsin <a href="@customvar">dokumentaatiosta</a>..

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
fi: Uudelleennimettiin "googleanalytics_trackoutgoing" muuttuja nimelle googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
fi: Uudelleennimettiin "googleanalytics_visibility" näkyvyysasetus nimelle googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
fi: Kaikki sivut poikkeuksin

en: Excepted: @roles
fi: Poikkeukset: @roles

en: A single domain
fi: Yksittäinen domain

en: Content revisions
fi: Sisältöversiot

en: jQuery compression level
fi: jQueryn pakkaustaso

en: Production (minified)
fi: Tuotanto (minimoitu)

en: Development (uncompressed)
fi: Kehitys (pakkaamaton)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
fi: jQuery %jquery ja jQuery UI %ui

en: <a href="@url">Date</a> 7.x-1.0-alpha2 or later
fi: <a href="@url">Date</a> 7.x-1.0-alpha2 tai uudempi

en: <em>Date popup</em>, part of the Date module
fi: <em>Date popup</em>, osa Date moduulia

en: Global theme settings.
fi: Sivustonlaajuiset teema-asetukset.

en: Logo, icons and other specific theme settings.
fi: Logo, ikonit ja muut teemakohtaiset asetukset.

en: %time hence
fi: %time siten

en: Machine name:
fi: Koneluettava nimi:

en: Variable store
fi: Muuttujien tallennus

en: Block format
fi: Lohkon muotoilu

en: Create Feature
fi: Luo ominaisuus

en: Variables that don't belong to any other group.
fi: Muuttujat jotka eivät kuulu mihinkään muuhun ryhmään.

en: Debug and development options.
fi: Debuggaus ja kehitysasetukset.

en: Select the source for the Secondary links.
fi: Valitse toissijaisten linkkien lähde.

en: User mail text
fi: Käyttäjän sähköpostin teksti

en: Mail parts
fi: Sähköpostin osat

en: Search page path
fi: Hakusivun polku

en: Select date field(s) to filter.
fi: Valitse suodatettavat päivämääräkentät.

en: Underscore
fi: Alaviiva

en: All Day
fi: Koko päivä

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fi: <p class="fieldgroup-help">Kenttiä voidaan siirtää kenttäryhmiin vetotoiminnon avulla, tasojen määrää ei ole rajoitettu. Jokainen kenttäryhmän muoto sisältää muotokohtaisen asetuskaavakkeen.<br />Huomaa että jotkut muodot saattavat tulla pareittain. Näillä tyypeillä on ympäröivä html-luokka joka sisennyttää sen aliryhmät oikealla tavalla. Ts. aseta pienennettävissä olevat ryhmät piennennettävissä olevaan ryhmään ja vaakasuorat välivehdet vaakasuorien välilehtien ryhmään. Sääntöön on olemassa yksi poikkeus, voit käyttää pystysuoraa välilehteä ilman ympäröivää elementtiä kun lisäasetusvälilehdet ovat käytössä. Esimerkiksi solmujen lisäyskaavakkeet.</p>

en: New group %label successfully created.
fi: Uusi ryhmä %label onnistuneesti lisätty.

en: Mark group for required fields.
fi: Merkitse kenttäryhmä pakolliseksi sen sisältäessä pakollisia kenttiä.

en: Table that contains field group entries and settings.
fi: Taulu joka sisältää kenttäryhmään syötetyn sisällön ja asetukset.

en: Site Information
fi: Sivuston tiedot

en: Use this page in an admin overlay.
fi: Käytä sivua ylläpidollisessa päällyksessä.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fi: Ylläpidollisia päällyksiä käytetään monessa eri paikassa Drupal 7:ssa ja ylläpidollisten kustomoitujen sivujen olisi varmaankin hyvä hyödyntää tätä ominaisuutta.

en: an unknown callback
fi: tuntematon paluukutsu

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön luokittelutermiä taxonomy/term/%taxonomy_term koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Entity: bundle
fi: Entiteetti: nippu

en: Control access by entity bundle.
fi: Hallitse pääsyä entiteettinipun perusteella.

en: @entity: Bundle
fi: @entity: nippu

en: Control access by @entity entity bundle.
fi: Hallitse pääsyä @entity entiteettinipun perusteella.

en: Entity Bundle
fi: Entiteettinippu

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fi: Vain valitut entiteettiniput ovat valideja.

en: @identifier is any bundle
fi: @identifier on mikä tahansa nippu

en: Field form: @widget_label
fi: Kenttälomake: @widget_label

en: Entity info.
fi: Entiteetin tiedot.

en: "@s" @field form
fi: "@s" @field lomake

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
fi: Kaikki tähän syötetty näytetään tunnisteessa @identifier ja käytetään apuna paneelissa näytettyjen solmulinkkien teemaamiseen

en: Revision information.
fi: Version tiedot.

en: View From Argument
fi: Näkymä argumentista

en: Creates a view context from argument input settings.
fi: Luo näkymäkontekstin syötettyjen argumenttien asetuksista.

en: Information related to the current page request.
fi: Tämänhetkiseen sivupyyntöön liittyvä tieto.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön Drupalin sisäinen polku.

en: The full URL of the current page request.
fi: Tämänhetkisen sivupyynnön täysimittainen verkko-osoite.

en: Associated @label via the @label's @property.
fi: Liitettiin @label @label:n ominaisuuden @property kautta

en: Bypass views access control
fi: Ohita pääsysäännöt

en: No results behavior
fi: Toiminta jos tuloksia ei löydy

en: Edit @section
fi: Muokkaa @section

en: Edit this view to add a display.
fi: Muokkaa näkymää lisätäksesi ruutu.

en: Add view from template
fi: Lisää näkymä mallineesta

en: View to insert
fi: Sisällytettävä näkymä

en: The view to insert into this area.
fi: Tälle alueelle sisällytettävä näkymä

en: Inherit contextual filters
fi: Periytä kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fi: Mikäli valittuna, tämä näkymä saa samat kontekstiriippuvaiset suodattimet kuin isäntänsä.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fi: Rekursio löydetty näkymässä @view ruudussa @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fi: Kun suodatinarvo <em>EI</em> ole URLissa

en: Exception value
fi: Poikkeuksen arvo

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo on vastaanotettu, suodatin ohitetaan; ts. "kaikki arvot"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Ohita näkymä ja muuta argumenttiotsikot. Käytä ensimmäisenä argumenttina "%1", toisena "%2" jne.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fi: Kun suodatinarvo <em>ON</em> URLissa tai suodattimella on oletusarvo

en: Provide title
fi: Tarjoa otsikko

en: Override breadcrumb
fi: Ohita murupolku

en: Provide breadcrumb
fi: Tarjoa murupolku

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fi: Syötä haluamasi muropolun nimi. Katso "Otsikko" kohdasta, miten voit käyttää prosentuaalisia lyhenteitä / viittauksia.

en: Specify validation criteria
fi: Määrittele validointikriteerit

en: Action to take if filter value does not validate
fi: Toiminto joka suoritetaan jos suodatettu arvo ei validoidu

en: Display all results for the specified field
fi: Näytä määritetyn kentän kaikki arvot

en: Provide default value
fi: Tarjoa oletusarvo

en: Show "Page not found"
fi: Näytä "Sivua ei löytynyt"

en: Display a summary
fi: Näytä tiivistelmä

en: Display contents of "No results found"
fi: Näytä sisältö "Ei tuloksia"

en: Skip default argument for view URL
fi: Ohita näkymän URLin oletusargumentti

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fi: Valitse sisällytetäänkö tämä oletusargumentti näkymän URLiin. Oletusarvon ohittaminen on hyödyllistä esimerkiksi syötteiden kohdalla.

en: Number of records
fi: Osumien lukumäärä

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fi: Oletuslajittelu

[ctx: Sort order]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fi: Numeerinen

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat tämän suodattimen käyttökerrat voivat toimia yhdessä aivan kuin suodattimelle olisi annettu useampia kuin yksi arvo. Tämä asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä kaksoiskappaleita" asetuksen kanssa.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, syötetyt arvot jätetään pois pikemmin kuin että näkymää rajoitetaan niiden mukaisesti.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanastotila ottaa käyttöön rajoituksen merkkien määrälle suodattimen arvossa. Tämä mahdollistaa tiivistelmänäkymän toimimisen sanastona.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fi: Kuinka montaa suodattimen arvon merkkiä vasten suodatetaan. Mikäli 1, suodatetaan kaikki kentät jotka alkavat suodattimen arvon ensimmäisellä kirjaimella.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fi: Miten suodatinarvon merkit muunnetaan tulostettaessa otsikkoa ja tiivistelmää.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fi: Muunnetaanko kirjaimet isoiksi/pieniksi kirjaimiksi URLin tulostuksen yhteydessä. Älä käytä tätä Postgres'n kanssa koska se käyttää merkkikokoriippuvaisia vertailuja.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Create a label
fi: Luo etiketti

en: Enable to create a label for this field.
fi: Ota käyttöön luodaksesi etiketti tälle kentälle.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fi: Ota käyttöön ladataksesi kenttä piilotettuna. Käytetään usein tiedon ryhmittelyssä tai korvauskuvioina toisissa kentissä.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse kentän ympäröivänä elementtinä käytettävä HTML-elementti, esimerkiksi H1, H2 jne.

en: Create a CSS class
fi: Luo CSS-luokka

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, esim. H1, H2, jne.

en: Rewrite results
fi: Uudelleenkirjoita näkymässä

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fi: Mahdollista kentän tuloksen korvaaminen kustomoidulla tekstillä tai korvausmerkeillä.

en: Replace spaces with dashes
fi: Korvaa välilyönnit väliviivoilla

en: External server URL
fi: Ulkoisen palvelimen URL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fi: Linkittää ulkopuoliseen palveluun käyttäen kokonaista URLia: esimerkiksi 'http://www.example.com' tai 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fi: Ota käyttöön trimmataksesi kenttä maksimipituuteen

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fi: Muunna rivinvaihdot &lt;br&gt;-HTML-tageiksi

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fi: Mikäli valittuna, kaikki rivinvaihdot (ts. \n) muutetaan HTML &lt;br&gt tageiksi.

en: No results text
fi: Teksti joka näytetään jos näkymällä ei ole tuloksia

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fi: Ota käyttöön "ei tuloksia teksti" jos kenttä sisältää numeron 0.

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (tulevilla päivämäärillä on "-" takaliitteenä)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (menneillä päivämäärillä on "-" etuliitteenä)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fi: Sarjoitettu tiedon esitystapa. Voit valita kustomoidun arrayn/objektin avaimen tai käyttää print_r tulostaaksesi koko tuloksen.

en: Full data (unserialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoimaton)

en: Full data (serialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoitu)

en: A certain key
fi: Tietty avain

en: Which key should be displayed
fi: Minkä avaimen haluat näytettävän

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fi: Sinun on määriteltävä avain jos haluat näyttää tiedon avaimen.

en: How many different units to display in the string.
fi: Kuinka monta yksikköä näytetään merkkijonossa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Suodatinta ei näytetä kävijöille. Muuta sen asetuksia salliaksesi käyttäjien muuttaa sen arvoa.

en: Expose filter
fi: Näytä suodatin

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Suodatin näytetään käyttäjille. Jos piilotat sen käyttäjät eivät pysty muuttamaan sitä.

en: Hide filter
fi: Piilota suodatin

en: Expose operator
fi: Näytä operaattori

en: Allow the user to choose the operator.
fi: Salli käyttäjän valita operaattori.

en: Allow multiple selections
fi: Salli monivalinta

en: Enable to allow users to select multiple items.
fi: Ota käyttöön mahdollistaaksesi monivalinta.

en: Remember the last selection
fi: Muista viimeisin valinta

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fi: Ota käyttöön muistaaksesi käyttäjän tekemä viimeisin valinta.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fi: Sinun on valittava arvo paitsi jos suodatin on käyttjille näkyvä ei-pakollinen suodatin.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fi: Piilota tulokset jotka eivät sisällä tätä riippuvuutta

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Paljasta se mahdollistaaksesi sen muuttamisen.

en: Expose sort
fi: Käyttäjille näytettävä lajittelu

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Jos piilotat sen, käyttäjät eivät voi muuttaa sitä.

en: Hide sort
fi: Piilota lajittelu

en: Provide description
fi: Tarjoa kuvaus

en: Save & exit
fi: Tallenna & poistu

en: Continue & edit
fi: Jatka & muokkaa

en: Update "@title" choice
fi: Päivitä "@title" valinta

en: Update "@title" choice (@number)
fi: Päivitä "@title" valinta (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fi: Näkymäsi on tallennettu. Voit muokata sitä allaolevasta listasta.

en: Database overriding code
fi: Koodissa, mutta muokattu tietokantaan

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi näkymän klikkaa Peruuta.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fi: * Kaikki muutoksesi ovat tilapäisiä. Klikkaa Tallenna tehdäksesi muutoksistasi pysyviä. Peruuttaaksesi muutokset klikkaa Peruuta.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fi: Muokkaa allaolevan näkymäsi näyttöruutuja tai lisää uusia näyttöruutuja.

en: edit view name/description
fi: muokkaa näkymän nimeä/kuvausta

en: analyze view
fi: analysoi näkymää

en: clone view
fi: kloonaa näkymä

en: export view
fi: vie näkymä

en: revert view
fi: palauta näkymä

en: delete view
fi: poista näkymä

en: Add !display
fi: Lisää !display

en: @display_title details
fi: @display_title yksityiskohdat

en: Auto preview
fi: Automaattinen esikatselu

en: Preview with contextual filters:
fi: Esikatsele sisältöriippuvaisten suodattimien kanssa:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fi: Erottele sisältöriippuvaisen suodattimen arvot merkillä "/". Esimerkiksi %example.

en: Apply and continue
fi: Ota käyttöön ja jatka

en: @current of @total
fi: @current / @total

en: All displays (except overridden)
fi: Kaikki näkymät (paitsi ohitetut)

en: All displays
fi: Kaikki näkymät

en: This @display_type (override)
fi: Tämä @display_type (ohita)

en: View name and description
fi: Näkymän nimi ja kuvaus

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fi: Kuvaava selkokielinen nimi näkymälle. Välilyöntejä voi käyttää

en: Create new filter group
fi: Lisää uusi suodatinryhmä

en: No filters have been added.
fi: Suodattimia ei ole lisättyinä.

en: Drag to add filters.
fi: Vedä lisätäksesi suodattimia.

en: Add and configure @types
fi: Lisää ja muokkaa @types

en: Configure @type: @item
fi: Säädä @type: @item

en: Show filters on the list of views
fi: Näytä suodattimet näkymälistassa

en: Show advanced help warning
fi: Näytä lisäohjeiden varoitus

en: Always show the master display
fi: Näytä aina päänäyttöruutu

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fi: Edistyneet Views moduulin käyttäjät voivat valita, haluavatko nähdä isäntänäyttöruudun (ts. oletusnäyttöruutu).

en: Always show advanced display settings
fi: Näytä aina lisänäyttöasetukset

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fi: Oletuksena näyttää edistyneet näkymäasetukset kuten suhteet ja sisältöriippuvaiset suodattimet.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fi: "Mikä tahansa" arvon etiketti ei-pakollisissa yhden valinnan käyttäjille näytetyissä suodattimissa

en: Live preview settings
fi: Reaaliaikaisen esikatselun asetukset

en: Automatically update preview on changes
fi: Automaatisesti päivitä esikatselu muutosten yhteydessä

en: Show information and statistics about the view during live preview
fi: Näytä näkymän tiedot ja statistiikkaa reaaliaikaisen esikatselun aikana

en: Above the preview
fi: Esikatselun yläpuolella

en: Below the preview
fi: Esikatselun alapuolella

en: Show the SQL query
fi: Näytä tietokantakysely

en: Show performance statistics
fi: Näytä suorituskykystatistiikat

en: Disable JavaScript with Views
fi: Poista Javascript käytöstä näkymissä

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fi: Jos sinulla on ongelmia JavaScriptin kanssa voit poistaa sen käytöstä tässä. Views UI on käyttökelpoinen myös ilman javascriptiä.

en: Master
fi: Isäntä

en: There are no templates available.
fi: Templateja ei ole käytettävissä.

en: Display | Displays
fi[0]: Näyttöruutu
fi[1]: Näyttöruudut

en: Unformatted list
fi: Muokkaamaton lista

en: HTML list
fi: HTML lista

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: contextual filters
fi: sisältöriippuvaiset suodattimet

en: Contextual filter
fi: Sisältöriippuvanen suodatin

en: contextual filter
fi: kontekstiriippuvainen suodatin

en: filter criteria
fi: suodatinkriteerit

en: Filter criterion
fi: Suodatinkriteeri

en: filter criterion
fi: suodatinkriteeri

en: no results behavior
fi: käyttäytyminen kun ei tuloksia

en: The content to which the comment is a reply to.
fi: Sisältö johon kommentti on vastauksena.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: The content title.
fi: Sisällön otsikko.

en: The date the content was posted.
fi: Sisällön kirjoituspäivämäärä.

en: The date the content was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin sisältöä viimeksi päivitettiin.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fi: Sisältötyyppi (esimerkiksi blogimerkintä, foorumkirjoitus, tarina, jne).

en: Whether or not the content is published.
fi: Onko sisältö julkaistu vaiko ei.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fi: Suodattaa julkaisemattoman sisällön pois tuloksista jos senhetkisellä käyttäjällä ei ole oikeuksia nähdä niitä.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fi: Onko sisältö nostettu etusivulle vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky.
fi: Onko sisältö kiinteä listoissa vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: Provide a simple link to the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisältöön.

en: Provide a simple link to edit the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön poistamiseksi.

en: The aliased path to this content.
fi: Sisällön aliasoitu polku.

en: Relate content to the user who created it.
fi: Linkitä sisältö käyttäjään joka sen kirjoitti.

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Content revision
fi: Sisällön versio

en: Content revision is a history of changes to content.
fi: Sisällön versiot ovat historiatietoa sisältöön tehdyistä muutoksista.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fi: Liitä sisältöversio sen kirjoittaneeseen käyttäjään.

en: The revision ID of the content revision.
fi: Sisältöversion ID.

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion poistamiseksi.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fi: Suodata sisältöä pääsyoikeuksien perusteella. <strong>Ei tarpeen mikäli käytät solmua perustaulunasi.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fi: Näytä merkki jos sisältö on uutta tai se on päivittynyt.

en: Show only content that is new or updated.
fi: Näytä vain uusi tai päivitetty sisältö.

en: Display the content with standard node view.
fi: Näytä sisältö normaalissa solmunäkymässä.

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fi: Tiedostoon liittyvä sisältö, useimmiten koska tiedosto on sisältötyypin kentässä.

en: Module/Theme/Theme engine
fi: Moduuli, teema tai teemamoottori

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fi: Koodissasi olevat moduulit, teemat tai teemamoottorit

en: Module/Theme/Theme engine filename
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin tiedostonimi

en: Module/Theme/Theme engine name
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin nimi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fi: Sallii "syvyyden" Luokittelu: Termin ID (syvyydellä) muuttamisen ylimääräisellä sisältöriippuvaisella suodattimella.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fi: Sisältö joka on joko kääntämätöntä tai on käännössarjan alkuperäinen kieliversio.

en: Content that is a translation of a source translation.
fi: Sisältö joka on käännös olemassaolevasta käännöksestä.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fi: Sisällön käännöksen tila - tarvitseeko käännös päivitystä vaiko ei.

en: Content authored
fi: Sisältö kirjoitettu

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fi: Liitä sisältö kirjoittajaansa. Tämä suhde luo yhden tuloksen jokaista käyttäjän luomaa sisältöä kohden.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätilin peruuttamiseen.

en: Provide serialized data of the user
fi: Näytä käyttäjätiedot sarjoitettuna

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fi: Salli sisältöriippuvaisen suodattimen ohitus. Kyselyä ei muuteta tämän sisältöriippuvaisen suodattimen arvon mukaisesti. Voidaan käyttää kun sisältöriippuvaisen suodattimen arvot tulevat URLista ja osa URLista tulee ohittaa.

en: View area
fi: Näyttöalue

en: Insert a view inside an area.
fi: Syötä näkymä tälle alueelle.

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: Use field template
fi: Käytä kenttäpohjaa

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fi: Mikäli valittuna, Field AP:n luokat lisätään käyttäen field.tpl.php (tai vastaava). Tämä ei ole suositeltavaa paitsi jos kirjoittamasi CSS on riippuvainen näistä luokista. Mikäli ei valittuna, templatea ei käytetä.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fi: Tämän vaihtoehdon valinnan seurauksena ryhmien Näyttöruudun Tyyppi sekä Erottaja arvot ohitetaan.

en: Multiple field settings
fi: Usean kentän asetukset

en: Display all values in the same row
fi: Näytä arvot samalla rivillä

en: Display @count value(s)
fi: Näytä @count arvoa

en: Raw @column
fi: Raaka @column

en: Native language
fi: Lähdekieli

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fi: Mikäli käytössä, näytetään kielen alkuperäiskielinen nimi

en: Link this field to the original piece of content
fi: Linkitä kenttä alkuperäiseen sisältöönsä

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fi: Valitse tämä vaihtoehto tulostaaksesi absoluuttinen linkki. Tämä on pakollista jos haluat käyttää polkua linkin kohteena (ts. yläpuolella oleva "tulosta kenttä linkkinä").

en: Link this field to its content revision
fi: Linkitä kenttä sisällön versioonsa

en: Display field as the content type machine name.
fi: Näytä kenttä sisältötyypin koneluettavana nimenä.

en: Choose one or more content types to validate with.
fi: Valitse yksi tai useampi sisältötyyppi joiden kanssa validoidaan.

en: Validate user has access to the content
fi: Tarkista, onko käyttäjällä tarvittavat oikeudet sisältöön

en: Access operation to check
fi: Tarkistettava pääsymenetelmä

en: Filter value format
fi: Suodatinarvon muoto

en: Display comments
fi: Näytä kommentit

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fi: Valitse vaihtoehtoinen taulun oletuslajittelukenttä käytettäväksi jos hakutulosten lukumäärä ei ole saatavilla.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useampia arvoja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN syntaksien määrästä johtuen, AND syntaksia kohdellaan OR syntaksina tämän suodattimen yhteydessä.

en: Load default filter from term page
fi: Lataa oletussuodatin termin sivulta

en: Filter value type
fi: Suodatinarvon tyyppi

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fi: Valitse tämän suodattimen arvon muoto; jos käytät termin nimeä on useimmiten hyödyllistä muuttaa se termin ID:ksi ja tämän jälkeen käyttää Luokittelu: Termin ID sen sijaan että käyttäisit suodattimena Luokittelu: Termin nimi.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna URLien väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: Include untranslated content
fi: Sisällytä kääntämätön sisältö

en: Enable to display different text for anonymous users.
fi: Ota käyttöön näyttääksesi eri teksti kirjautumattomille käyttäjille.

en: Type of user filter value to allow
fi: Sallittu käyttäjäsuodattimen tyyppi

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomaa: sinulle ei ole oikeuksia muuttaa tätä. Jos muutat oletussuodatintyypin, asetus menetetään etkä saa sitä takaisin.

en: PHP contextual filter code
fi: PHP sisältöriippuvaisen suodattimen koodi

en: Change the way content is formatted.
fi: Muuta sisällön muotoilua.

en: Change settings for this format
fi: Muuta muotoilun asetuksia

en: Change the way each row in the view is styled.
fi: Muuta tapaa jolla kukin näkymän rivi esitetään.

en: Hide attachments in summary
fi: Piilota liitetiedostot lyhennelmässä

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fi: Valitse näytetäänkö liitteet vaiko ei näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fi: Piilota liitteet näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fi: Voit myös säätää valitun pääsysäännön !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fi: Voit myös säätää valitun välimuistitustavan !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fi: Voit myös säätää valitun tyylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fi: Voit myös säätää valitun rivityylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fi: Voit myös säätää valitun sivutuksen !settings.

en: Attachment position
fi: Liitetiedoston sijoittelu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu kontekstiriippuvaisten suodattimiensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Block caching
fi: Lohkon välimuistitus

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku on muotoa "polku/%/%/syote" tai "polku/%/%/rss,xml" jossa kukin % vastaa yhtä näkymässäsi määriteltyä sisältöriippuvaista suodatinta.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää % merkkiä polussa kuvaamaan sisältöriippuvaisten suodattimien arvoja: esimerkiksi "solmu/%/syote".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään valikkoa mutta valikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään isäntävalikkoa mutta isäntävalikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fi[0]: @count tulos, ohita @skip
fi[1]: @count tulosta, ohita @skip

en: @count item | Paged, @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: Sivutettu, @count tulosta

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fi: Tietokantauudelleenkirjoituksen poistaminen poistaa käytöstä node_access tarkistukset ja moduulit jotka käyttävät hook_query_alter() funktiota.

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fi: Jos otat tämän pois käytöstä, järjestlmä näyttää yksirivisen ruudukon sisältäen saman määrän taulukkosarakkeita (td) kuin tuloksia. Valinnan käytöstä poistaminen voi aiheuttaa ongelmia CSS:n kanssa.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, tämänhetkinen kontekstiriippuvainen suodatinarvo näytetään oletusarvona ponnahdusvalikossa mikäli mahdollista.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fi: Oletuksena taulu piilotetaan tyhjässä näkymässä. Tällä valinnalla on mahdollista näyttää tyhjä näkymä sisältäen esimerkiksi huomioteksti.

en: All storage
fi: Kaikki tallennustavat

en: All status
fi: Kaikki tilat

en: No tags
fi: Ei tageja

en: No views match the search criteria.
fi: Yksikään näkymistä ei vastannut hakukriteeriä.

en: Create view from template @template
fi: Luo näkymä mallineesta @template

en: Clone of | Clone @count of
fi[0]: Klooni /
fi[1]: Klooni @count /

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fi: Tämä toiminto poistaa pysyvästi kaikki näkymälle tehdyt kustomoinnit.

en: The view has been reverted.
fi: Näkymä on palautettu aiempaan tilaan.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fi: Tämä toimito poistaa näkymän pysyvästi tietokannastasi.

en: Create a page
fi: Luo sivu

en: Create a menu link
fi: Luo valikkolinkki

en: Include an RSS feed
fi: Sisällytä RSS syöte

en: Feed path
fi: Syötteen polku

en: Feed row style
fi: Syötteen rivityyli

en: Create a block
fi: Luo lohko

en: of fields
fi: kentistä

en: of type
fi: tyyppiä

en: tagged with
fi: tagatty

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fi: Yritettiin suorittaa create_view arvoilla joita ei ole vielä validoitu

en: Should links be displayed below each comment
fi: Näytetäänkö linkit jokaisen kommentin alapuolella

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien vastata kommentteihin jne)

en: without links
fi: ilman linkkejä

en: teasers
fi: lyhennelmät

en: full posts
fi: kokonaiset artikkelit

en: titles
fi: otsikot

en: titles (linked)
fi: otsikot (linkitettyinä)

en: Should links be displayed below each node
fi: Näyetäänkö linkit solmujen alapuolella

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien lisätä kommentteja jne)

en: Should comments be displayed below each node
fi: Näytetäänkö kommentit jokaisen solmun alapuolella

en: Number of hits
fi: Osumien määrä

en: Sorts
fi: Lajittelut

en: Hide view
fi: Piilota näkymä

en: @group (historical data)
fi: @group (historiatieto)

en: Universal web tracking opt-out
fi: Yleismaailmallinen verkkoseurannan esto

en: Added "batch" to path visibility filter setting.
fi: Lisätty "batch" polun näkyvyyssuodatusasetuksiin.

en: No privacy
fi: Ei yksityisyyttä

en: @items enabled
fi: @items käytössä

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
fi: Seurantasi on estetty selaimen yskityisyysasetuksilla.

en: Entity id
fi: Entiteetin ID

en: Use path alias
fi: Käytä polkualiasta

en: jQuery and jQuery UI CDN
fi: jQuery ja jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
fi: Käytä jQueryä ja jQuery UI:tä CDN:stä. Jos CDN ei ole tarjolla, järjestelmä käyttää jQueryn ja jQuery UI:n paikallisia versioita.

en: Value of variable !name
fi: Muuttujan !name arvo

en: Variable Information and basic variable API
fi: Muuttujan tiedot ja perus Variable API

en: User emails
fi: Käyttäjien sähköpostiosoitteet

en: Variable Administration UI
fi: Muuttujien ylläpitoliittymä

en: API to use variable realms from different modules
fi: API jota käytetään eri moduulien tuottamille muuttuja-alueille

en: Database storage for variable realms. This is an API module.
fi: Tietokantatallennus muuttuja-alueille. Tämä on API moduuli.

en: !label of field %name
fi: Etiketti !label kentälle %name

en: Date field values
fi: Päivämääräkentän arvot

en: Tokens related to date field values.
fi: Päivämääräkentän arvoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The date value.
fi: Päivämäärän arvo.

en: Relative default value
fi: Suhteellinen oletuspäivämäärä

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
fi: Vuosi on epäkelpo. Varmista että syöttämäsi vuosiluku sisältää neljä numeroa.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: <strong>Paljastettu</strong> @widget @format

en: %element_title is required.
fi: %element_title on pakollinen.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
fi: Tämä muuttaa [[{type:media... ]] tagit markupiksi.

en: Media browser settings
fi: Mediaselaimen asetukset

en: Configure the behavior and display of the media browser.
fi: Määrittele mediaselaimen ulkoasu ja esitystapa.

en: Media browser theme
fi: Media browserin teema

en: If you switch views, you will lose your selection.
fi: Jos vaihdat esitystapaa menetetät valintasi.

en: Get group members from group audience
fi: Hae ryhmän jäseniä ryhmän audienssista

en: List of group members
fi: Lista ryhmän jäsenistä

en: List of group managers
fi: Lista ryhmän ylläpitäjistä

en: Read the <a href='@url'>README.txt</a> file in the Organic groups module directory.
fi: Lue <a href='@url'>README.txt</a> tiedosto OG moduulin kansiossa.

en: Information about Organic Groups can also be found on the module's<a href='@og'>documentation page</a>.
fi: Tietoa OG:sta löytyy myös moduulin <a href='@og'>dokumentaatiosivulta</a>.

en: Administer Organic groups permissions
fi: Ylläpidä OG ryhmien oikeuksia

en: Request message
fi: Kutsuviesti

en: This is the text a user may send to the group administrators.
fi: Tämä on teksti jonka käyttäjä voi lähettää ryhmän ylläpitäjille.

en: No change needed in Organic groups schema.
fi: OG skeemaan ei tarvita muutoksia.

en: The human-readable description of this group membership type.
fi: Tämän ryhmäjäsenyystyypin ihmisluettava kuvaus.

en: A unique machine-readable name for this group membership type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Tämän ryhmäjäsenyystyypin yksilöllinen koneluettava nimi. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia ja alaviivoja.

en: Save og membership type
fi: Tallenna OG jäsenyystyyppi

en: Delete og_membership type
fi: Poista OG jäsenyystyyppi

en: Group membership
fi: Ryhmän jäsenyys

en: group membership
fi: ryhmän jäsenyys

en: There is no content in this group.
fi: Ryhmässä ei ole sisältöä.

en: OG nodes
fi: OG solmut

en: The group that will have members and content associated with.
fi: Ryhmä johon jäsenet ja sisältö liitetään.

en: Content that will belong to a single or multiple groups.
fi: Sisältö joka kuuluu yhteen tai useampaan ryhmään.

en: OG example
fi: OG esimerkki

en: Example module to show Organic groups configuration that can be used as building block.
fi: Esimerkkimoduuli esittelemään OG:n konfigurointia jota voi käyttää rakennuspalikkana.

en: Group register
fi: Ryhmärekisteri

en: Group manager full permissions
fi: Ryhmän ylläpitäjän täydet oikeudet

en: When enabled the group manager will have all the permissions in the group.
fi: Kun käytössä, ryhmän ylläpitäjällä on kaikki ryhmän käyttöoikeudet.

en: Set the content type to be a group, that content will be associated with, and will have group members.
fi: Aseta sisältötyyppi ryhmäksi, tämä sisältö liitetään siihen ja sillä on ryhmän jäseniä.

en: To unset the group definition you should delete the "Group type" field via !url.
fi: Poistaaksesi ryhmän määrityksen sinun on poistettava "Ryhmätyyppi" kenttä osoitteessa !url.

en: Set the content type to be a group content, that can be associated with groups.
fi: Aseta sisältötyyppi ryhmäsisällöksi, tämä sisältötyyppi voidaan liittää ryhmiin.

en: Configure Organic groups fields in bundles.
fi: OG ryhmäkentät nipuissa.

en: OG: user membership in group
fi: OG: käyttäjän jäsenyys ryhmässä

en: Control access by group membership.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia ryhmän jäsenyyden perusteella.

en: State in group
fi: Tila ryhmässä

en: Only users with the specified state in group will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on määritelty asema ryhmässä voivat lukea tämän.

en: @identifier has "@state in @group group"
fi: @identifier on tila "@state ryhmässä @group"

en: Control access by group permission string.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia ryhmäoikeus-merkkijonolla.

en: Crafted links to create content (nodes) for a given group.
fi: Linkit sisällön (solmujen) luomiseksi valitulle ryhmälle.

en: Content create links
fi: Sisällön luontilinkit

en: View mode: %mode
fi: Näkymän tila: %mode

en: Authorize
fi: Valtuuta

en: Edit shortcut set
fi: Muokkaa oikopolkuryhmää

en: Sort field
fi: Lajittelukenttä

en: The user roles associated with the user account.
fi: Käyttäjätiliin liitetyt käyttäjäroolit.

en: Brief URL
fi: Tiivistetty verkko-osoite

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fi: Verkko-osoite ilman protokollaa ja päättävää kautta-merkkiä.

en: Tokens related to arrays of strings.
fi: Merkkijonoja sisältäviin arrayhin liittyvät korvauskuviot.

en: The first element of the array.
fi: Arrayn ensimmäinen elementti.

en: The last element of the array.
fi: Arrayn viimeinen elementti.

en: The number of elements in the array.
fi: Elementtien lukumäärä arrayssä.

en: The array reversed.
fi: Array käänteisessä järjestyksessä.

en: The array of keys of the array.
fi: Arrayn avaimet arrayna.

en: Imploded
fi: Tiivistetty

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fi: Arrayn arvot yhdistettynä kustomoidulla merkillä kunkin arvon välillä.

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
fi: Etiketti on pakollinen kun muokkaajaksi on valittu piennenettävissä oleva tai pienennetty

en: Contact user element
fi: Kyätyyäjän yhteydenottoelementti

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fi: Nimen %name on oltava olemassaoleva CSS värikoodi heksadesimaali-muodossa.

en: (Machine name: @type)
fi: (Koneluettava nimi: @type)

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
fi: Valittu <strong>!row_count</strong> tällä sivulla.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
fi: Valittu <strong>!row_count</strong> tässä näkymässä.

en: Select all !row_count in this view.
fi: Valitse kaikki !row_count tässä näkymässä.

en: Select only !row_count in this page.
fi: Valitse ainoastaan !row_count tällä sivulla.

en: Select all items on this page
fi: Valitse kaikki tulokset tällä sivulla

en: Select all items on all pages
fi: Valitse kaikki tulokset kaikilla sivuilla

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
fi: Tarjoaa tavan valita useamman kuin yhden rivin ja suorittaa niille toimintoja.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
fi: Syötä operaation yhteydessä suoritettava PHP koodi. Voit käyttää koodissasi muuttujia <code>$entity</code> ja <code>$context</code>.
    Huomaa että koodin tulee tallentaa $entity sen jälkeen kun sitä on muokattu.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
fi: Tarjoa valintaruutu rivin valitsemiseksi bulkkitoimintoa varten.

en: There are no @titles to display.
fi: Näytettäviä @titles ei löytynyt.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön plkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fi: Ominaisuus ei tällä hetkellä toimi ja on poistettu käytöstä.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fi[0]: Puuttuva/poistettu tyyppi "@types"
fi[1]: Puuttuva/poistettu tyyppi on yksi tyypeistä "@types"

en: Taxonomy: term has parent(s)
fi: Luokittelu: termillä on isänt(i)ä

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fi: Hallitse pääsyä mikäli termi kuuluu johonkin isäntätermiin.

en: Include these term(s) as candidates?
fi: Sisällytä nämä termit kandidaatteina?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
fi: Kun sääntö evaluoidaa, käytetäänkö valitsemiasi termejä kandidaatteina pääsyä varten?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fi[0]: Termillä @term voi olla isäntä "@terms"
fi[1]: Termillä @term voi olla yksi seuraavista isännistä: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fi: Kenttä: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
fi: Ulkoasuasetukset:  @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fi: Paneelin otsikko

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
fi: Tämä tunniste lisätään template-ehdotelmaksi tämän solmun esittämiseksi: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Lisää tietoa saat Drupalin teemausohjeista.

en: Node form title field
fi: Solmun lomakkeen otsikkokenttä

en: The node title form.
fi: Solmun otsikkolomake.

en: Node title form.
fi: Solmun otsikkolomake.

en: "@s" node form title field
fi: "@s" solmun muokkauslomakkeen otsikkokenttä

en: Missing/broken type
fi: Puuttuva/rikkinäinen tyyppi

en: Related terms (does not work in D7)
fi: Liitännäistermit (ei toimi D7:ssa)

en: Term synonyms (does not work in D7)
fi: Termien synonyymit (ei toimi D7:ssa)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
fi: Termeille käytettävä polku. Voit käyttää %id lisätäksesi ne polkuun; mikäli jätettynä pois, termi lisätään polun loppuun.

en: @entity (tokens)
fi: @entity (korvauskuviot)

en: Sanitize
fi: Siisti

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
fi: Mikäli valittuna, korvauskuvion tulos siistitään vaarallisesta HTML:stä.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fi: Luo @to_entity kontekstin @from_entity käyttäen kenttää @field_name entiteetistä @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fi: Entiteetti @to_entity entiteetistä @from_entity (suhteessa @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
fi: Luo suhteen @from_entity entiteetistä @to_entity entiteettiin käyttäen @base_table.@relationship kenttää.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fi: Entiteetistä @from_entity entiteettiin @to_entity (suhteesta @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
fi: Luo suhteen @to_entity entiteetistä @from_entity entiteettiin käyttäen @base_table.@relationship kenttää.

en: View: @view
fi: Näkymä: @view

en: View: @view: @display
fi: Näkymä: @view: @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymän näyttöruutu.

en: You may use keywords for substitutions.
fi: Voit käyttää avainsanoja lyhenteissä.

en: Entire view
fi: Kokonainen näkymä

en: Display the entire view.
fi: Näytä kokonainen näkymä.

en: "@context" entire view
fi: "@context" kokonainen näkymä

en: Aggregation type
fi: Aggregointityyppi

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
fi: <a href="!url">Redirect moduulin asetukset</a> vaikuttavat siihen, luodaanko uudelleenohjaus kun alias on poistettu.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
fi: Harkitse <a href="!url">Redirect moduulin</a> asentamista uudelleenohjausten takia kun aliaksesi muuttuvat.

en: No new URL aliases to generate.
fi: Uusia luotavia verkko-aliaksia ei löytynyt.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
fi: <strong>Aliaksen enimmäispituuden</strong> ja <strong>komponentin enimmäispituuden</strong> arvo on oltuksena 100 merkkiä ja niiden enimmäispituus on Pathautossa @max. Tätä pituutta rajoittaa "alias" sarakkeen pituus tietokantataulussa. Oletustietokantaskeema sarakkeelle on @max. Jos asetat pituuden joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus, siitä voi seurata ongelmia tilanteissa joissa järjestelmän on lisättävä ylimääräisiä sanoja aliasoituun verkko-osoitteeseen. On järkevintä syöttää pituudeksi arvo joka on sama kuin "alias" sarakkeen pituus - verkko-osoitteisiin mahdollisesti lisättävien merkkijonojen pituus. Mahdollisesti aliasoituihin verkko-osoitteisiin lisättävien merkkijonojen pituus on riippuvainen siitä käytössäsi olevista moduuleista sekä Pathauton asetuksista. Suositeltava arvo ja oletusarvo on 100.

en: Path module form elements
fi: Path moduulin lomakkeen elementit

en: unchanged entity
fi: muuttumaton entiteetti

en: Only one view mode is available for this entity type.
fi: Tälle entiteettityypille on tarjolla vain yksi esitystapa.

en: Double quotation marks
fi: Lainausmerkit

en: Single quotation marks (apostrophe)
fi: Heittomerkki

en: Back tick
fi: Gravis

en: Hyphen
fi: Tavuviiva

en: Vertical bar (pipe)
fi: Pystyviiva (putki)

en: Left curly bracket
fi: Vasen aaltosulku

en: Left square bracket
fi: Vasen hakasulku

en: Right curly bracket
fi: Oikea aaltosulku

en: Right square bracket
fi: Oikea hakasulku

en: Plus sign
fi: Plus-merkki

en: Equal sign
fi: Yhtäkuin-merkki

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Sirkumfleksi

en: Dollar sign
fi: Dollarimerkki

en: Number sign (pound sign, hash)
fi: Numeromerkki (punnan merkki, risuaita)

en: At sign
fi: Ät-merkki

en: Exclamation mark
fi: Huutomerkki

en: Tilde
fi: Aaltoviiva

en: Left parenthesis
fi: Vasen sulku

en: Right parenthesis
fi: Oikea sulku

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Less-than sign
fi: Pienempi kuin -merkki

en: Greater-than sign
fi: Suurempi kuin -merkki

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: Use replacement tokens from the first row
fi: Käytä korvausarvoja ensimmäiseltä riviltä

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: Customize field HTML
fi: Kustomoi kentän HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä uudelleenkirjoittaaksesi osia luokasta.

en: Customize label HTML
fi: Kustomisoi etiketin HTML:ää

en: Customize field and label wrapper HTML
fi: Kustomisoi kenttää ja etikettiä ympäröivää HTML-elementtiä

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fi: Valitse tämän kentän ja sen etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, ts. H1, H2, jne. Tätä ei voi käyttää jos etikettiä ja itse kenttää ei renderöidä yhdessä, esimerkiksi taulukoissa.

en: Remove whitespace
fi: Poista välilyönti

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fi: Mikäli valittuna, poistetaan kaikki välilyönnit tulosteen alusta ja lopusta.

en: Hide rewriting if empty
fi: Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fi: Älä näytä uudelleenkirjoitettua sisältöä jos kenttä on tyhjä.

en: Thousands marker
fi: Tuhansien merkki

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fi: Näytä suodatin kävijöille, tämä mahdollistaa suodattimen arvon muuttamisen

en: Representative sort order
fi: Edustava lajittelujärjestys

en: Subquery namespace
fi: Alikyselyn nimitila

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fi: Asiantuntijoille. Syötä tämän suhteen käyttmän alikyselyn nimiavaruus.

en: Representative view
fi: Edustava näkymä

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fi: Edistynyt. Käytä toista näkymää suhdealikyselyn luomisessa. Tämä mahdollistaa suodatuksen ja lajittelun useamman kuin yhden arvon perusteella. Jos valitset näkymän, ylläolevat lajitteluvaihtoehdot ohitetaan. Näkymälläsi on oltava perustansa ID ainoana kenttänään ja sen lajittelun tulee olla samankaltainen.

en: Generate subquery each time view is run.
fi: Luo alikysely jokaisella näkymän ajokerralla.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fi: Luo uudelleen alikyselyn tälle liitokselle joka kerta kun näkymä ajetaan sen sijaan että alikysely luotaisiin vain näitä valintoja tallennettaessa. Käytä testaukseen jos olet tekemässä muutoksia muualle. VAROITUS: vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fi: Paljasta lajittelu käyttäjille mahdollistaaksesi sen muuttamisen

en: This display is disabled.
fi: Näyttöruutu on pois käytöstä.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fi: Näkymä on päivitetty automaattisesti korjaamaan puuttuvat suhteet. Näkymän pitäisi nyt toimia mutta on hyvä tarkistaa että automaattiset päivitykset ovat oikeat ja tämän jälkeen tallentaa näkymä.

en: reorder displays
fi: uudelleenjärjestä näyttöruutuja

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fi: Virhe: Näyttöruutu @display viittaa pluginniin nimeltä '@plugin' mutta kyseinen plugin ei ole käytettävissä.

en: enable @display_title
fi: ota käyttöön @display_title

en: view @display
fi: näytä @display

en: clone @display_title
fi: kloonaa @display_title

en: delete @display_title
fi: poista @display_title

en: disable @display_title
fi: poista käytöstä @display_title

en: undo delete of @display_title
fi: peruuta @display_title poistaminen

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fi: Näkymä ei ole yhteensopiva tämän Views moduulin version kanssa.
    Jos sinulla on näkymä joka on peräisin Views moduulin versiosta 1.x, sinun on mentävä drupal6-asennukseen ja ladattava näkymä siellä.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli tai rivinmuoto ei käytä kenttiä.

en: Aggregation settings
fi: Aggregointiasetukset

en: Display extenders
fi: Näytä laajennukset

en: Select extensions of the views interface.
fi: Valitse näkymien käyttöliittymän laajennukset.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fi: Olet säätänyt näyttöruudun %display polulla joka on myös polkualias. Tämä voi johtaa ei-toivottuihin tuloksiin joten on parempi käyttää sisäistä polkua.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fi: Säädä aggregointiasetuksia @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fi: Valitse kentässä käytettävä aggregointitoiminto.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fi: "Ensure my table" kutsuttu mutta kyselyllä ei ole ensure_table metodia.

en: Empty display extender
fi: Tyhjennä näyttöruudun laajennin

en: Raw value from URL
fi: Raaka-arvo URLista

en: Apply (all displays)
fi: Käytä (kaikki sivut)

en: Apply (this display)
fi: Käytä (tämä sivu)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fi: Syötteen viimeisimmän sisällön julkaisupäivämäärä.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fi: Sisällön ID johon kommentti on vastauksena.

en: Comments of the node
fi: Solmun kommentit

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fi: Liitä solmun kommentit. Tämä luo yhden monistetun tuloksen jokaista kommenttia kohden. Yleensä jos haluat käyttää tätä on parempi luoda kommenttinäkymä.

en: Reply to
fi: Vastaa

en:  new
fi:  uusi

en: Appears in: @bundles.
fi: Esiintyy: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fi: Tämä on alias ryhmän @group kentälle @field.

en: @group (historical data): @field
fi: @group (historiatieto): @field

en: Also known as: !also.
fi: Tunnetaan myös: !also.

en: @label (!name:!column)
fi: @label (!name: !column)

en: Delta - Appears in: @bundles.
fi: Delta - Esiintyy: @bundles.

en: No backlinks found.
fi: Paluulinkkejä ei löytynyt.

en: Pages that link to %1
fi: Sivut jotka linkittävät %1

en: Popular (page)
fi: Suosittua (sivu)

en: Today (page)
fi: Tänään (sivu)

en: Popular (block)
fi: Suosittua (lohko)

en: Today (block)
fi: Tänään (lohko)

en: Today's popular content
fi: Päivän suosittu sisältö

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: The user that uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka latasi tiedoston.

en: The taxonomy vocabulary description
fi: Sanaston kuvaus

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fi: Valintalistasta tai autocompletesta valittu luokittelutermi.

en: Representative node
fi: Esittävä solmu

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden esittävän solmun kullekin hakutermille valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: The taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Content with term
fi: SIsältöä termillä

en: Relate all content tagged with a term.
fi: Liitä kaikki termillä tagitettu sisältö.

en: Has taxonomy term ID
fi: On luokittelutermin ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fi: Näytä sisältö jos siihen liittyy valitut luokittelutermit.

en: Has taxonomy term
fi: On luokittelutermi

en: Taxonomy terms on node
fi: Solmun luokittelutermit

en: All taxonomy terms
fi: Kaikki luokittelutermit

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fi: Näytä sisältöä jos sillä on valitut luokittelutermit tai valittujen termien alitermit. Monimutkaisuudesta johtuen tällä on vähemmän vaihtoehtoja kuin versioilla joilla ei ole syvyyttä.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fi: On taxonomy ID (syvyydellä)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fi: On luokittelutermejä (syvyydellä)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fi: On luokittelun ID:n syvyystunnistin

en: @entity using @field
fi: entiteetti @entity käyttäen kenttää @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fi: Liitä kukin @entity kenttään @field asettaaksesi termin.

en: Taxonomy term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID sivun URLista

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden kuvaavan solmun kullekin käyttäjälle valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fi: Mikäli valittuna, tämän kentän samat tulokset näytetään samalla rivillä. Mikäli ei valittuna, jokainen kentän arvo luo uuden rivin. Jos käytät "group by":tä, varmista että ryhmittelet "Entiteetin ID":n perusteella jotta valinnalla on mitään merkitystä.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fi: Näytä kuvake esittämässä tiedoston tyyppiä MIME tekstin sijaan (kuten image/jpeg)

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fi: Lataa oletussuodatin solmun sivulta, hyödyllistä esimerkiksi sanastoihin liittyvissä lohkoissa

en: Path component
fi: Polkukomponentti

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fi: Numerointi alkaa arvosta 1, esimerkiksi sivulla admin/structure/types kolmas komponentti on "types".

en: Use aggregation
fi: Käytä aggregointia

en: Display title may not be empty.
fi: Näyttöruudun otsikko ei voi olla tyhjä.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fi: Kun suodattimen arvo <em>EI</em> ole saatavilla

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fi: Kun suodattimen arvo <em>ON</em> saatavilla tai oletusarvo on annettuna

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fi: Näyttöruudulla ei ole sisältöriippuvaisten suodattimien lähdettä joten sisältöriippuvaisia suodattimia ei ole tarjolla paitsi jos valitset "anna oletusarvo".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fi: Näytettävien tulosten määrä. Syötä 0 ilman rajoitusta.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fi: Sisältöriippuvaisen suodattimen arvot ovat osa URLia.

en: Autosubmit
fi: Lähetä automaattisesti

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fi: Lähetä kaavake automaattisesti kun jokin elementeistä on muuttunut.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fi: Piilota lähetysnappi mikäli javascript on käytössä.

en: Query Comment
fi: Kyselyn kommentti

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fi: Mikäli valittuna, kommentti lähetetään tietokantapalvelimelle osana kyselyä. Tämä voi olla hyödyllistä debuggauksen ja logituksen yhteydessä.

en: When needed, add the field language condition to the query
fi: Mikäli tarpeen lisää kielivaatimus kyselyyn

en: Count DISTINCT
fi: Laske DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
fi: Tarjoa oletus kenttiä ympäröivälle elementille

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fi: Sisennetyt kentät näytetään toistensa perään sen sijaan että ne esitettäisiin peräkkäin. Huomaa että jotkut kentät ohittavat tämän asetuksen, esimerkiksi runkokentät ja muu muotoiltu HTML.

en: Hide the "Go" button
fi: Piilota "Mene" nappi

en: Select the current contextual filter value
fi: Aseta tämänhetkinen kontekstiriippuvaisen suodattimen arvo

en: Show the empty text in the table
fi: Näytä tyhjä teksti taulussa

en: Wysiwyg profile
fi: Wysiwyg-profiili

en: Allows to edit content with client-side editors.
fi: Mahdollistaa sisällön muokkaamisen käyttäjäpuolen editoreilla.

en: Please select at least one item.
fi: Valitse vähintään yksi vaihtoehto.

en: Pass ids as arguments to a page
fi: Lähetä id:t argumentteina sivulle

en: Check this box to restrict selection to a single value.
fi: Valitse tämä jos haluat rajoittaa valinnat vain yhteen arvoon.

en: Date with repeat
fi: Päivämäärä toistotoiminnoilla

en: Datestamp range
fi: Päivämäärämerkin vaihteluväli

en: Datetime range
fi: Datetimen vaihteluväli

en: Migrate example - dates
fi: Muunnosesimerkki - päivämäärät

en: Example migration into date fields
fi: Esimerkki muunnoksesta päivämääräkentiksi

en: Source id
fi: Lähteen id

en: A simple date
fi: Yksinkertainen päivämäärä

en: Start value for a date range
fi: Päivämäärän vaihteluvälin alkamisarvo

en: Simple datestamp
fi: Yksinkertainen päivämäärämerkki

en: Start value for a datestamp range
fi: Datestampin vaihteluvälin alkamisarvo

en: Simple datetime
fi: Yksinkertainen datetime

en: Start value for a datetime range
fi: Datestampin vaihteluvälin alkamisarvo

en: Sample of a repeating date field
fi: Esimerkki toistuvasta päivämääräkentästä

en: Examples of migrating with the Date module
fi: Esimerkkejä muunnoksista Date moduulilla

en: There are no importers, go to <a href="@importers">Feed importers</a> to create one or enable an existing one.
fi: Lataajia ei ole määritettyinä, mene <a href="@importers">Feeds lataajat</a> sivulle luodaksesi uusi tai ottaaksesi käyttöön olemassaoleva lataaja.

en: The node the feed item was sourced from.
fi: Syöte josta solmu haettiiin.

en: Feeds module form elements
fi: Feeds moduulin lomake-elementit

en: Missing Feeds plugin %plugin. See <a href="@link">@id</a>. Check whether all required libraries and modules are installed properly.
fi: Puuttuva Feeds plugin %plugin. Lue lisää <a href="@link">@id</a>. Tarkista että kaikki tarvittavat moduulit ja kirjastot ovat oikein asennettuina.

en: There are no items for this feed at the moment.
fi: Syötteessä ei tällä hetkellä ole artikkeleita.

en: Articles from %1
fi: Artikkelit %1

en: A clone of the @name configuration has been created.
fi: Klooni asetuksista @name on tehty.

en: Changed @type plugin.
fi: Muutettiin @type pluginnia.

en: Create one or more Feed importers for pulling content into Drupal. You can use these importers from the <a href="@import">Import</a> page or - if you attach them to a content type - simply by creating a node from that content type.
fi: Luo yksi tai useampi syötteiden lataaja hakeaksesi sisältöä Drupaliin. Voit käyttää näitä lataajia <a href="@import">Lataukset</a> sivulta tai jos olet liittänyt ne sisältötyyppiin, yksinkertaisesti luomalla kyseisen tyyppistä sisältöä.

en: @name: Start
fi: @name: Aloitus

en: @name: End
fi: @name: Lopetus

en: The URL %source is invalid.
fi: Verkko-osoite %source on epäkelpo.

en: Created @number @entity. | Created @number @entities.
fi[0]: Luotiin @number @entity.
fi[1]: Luotiin @number @entities.

en: Updated @number @entity. | Updated @number @entities.
fi[0]: Päivitettiin @number @entity.
fi[1]: Päivitettiin @number @entities.

en: Failed importing @number @entity. | Failed importing @number @entities.
fi[0]: Lataaminen epäonnistui @number @entity.
fi[1]: Lataaminen epäonnistui @number @entities.

en: Unencrypted Password
fi: Kryptaamaton salasana

en: The unencrypted user password.
fi: Käyttäjän kryptaamaton salasana.

en: Check that the author has permission to create the node.
fi: Tarkista että kirjoittajalla on oikeus luoda solmu.

en: No file types available.
fi: Tiedostotyyppejä ei ole saatavilla.

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fi: Kun tiedosto ladataan sivustoon, sille määritellään automaattisesti joku seuraavista tyypeistä sen mukaan, minkälainen tiedosto on kyseessä.

en: File view mode
fi: Tiedoston esitystapa

en: File view mode: @view_mode
fi: Tiedoston esitystapa: @view_mode

en: Override label
fi: Ohita etiketti

en: Show available tokens
fi: Näytä käytettävissä olevat korvauskuviot

en: Line !line
fi: Rivi !line

en: iCal Feed
fi: iCal-syöte

en: Check number of results returned by a VBO View
fi: Tarkista VBO näkymän palauttamien tulosten määrä

en: View and display
fi: Näkymä ja näyttöruutu

en: Select the VBO view and display you want to check
fi: Valitse VBO näkymä ja näyttöruutu jonka haluat tarkistaa

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
fi: Näkymälle lähetettävät argumentit, yksi per rivi.
    Voit käyttää korvauskuvioita.

en: Minimum number of results
fi: Tulosten vähimmäismäärä

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
fi: Tämä ehto palauttaa TRUE jos näkymä palauttaa vähintään valitun määrän tuloksia.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
fi: Valitse näyttö ja näyttöruutu jota haluat käyttää listan luomiseen.

en: A list of entities
fi: Lista entiteeteistä

en: Execute %label
fi: Suorita %label

en: Set parameters for %operation
fi: Aseta parametrit operaatiolle %operation

en: Enqueued the selected operation (%operation).
fi: Jonoutettu valittu toiminto (%operation).

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
fi: Toiminto %operation tyypin @type otsikolle %title ohitettu käyttöoikeuksien puuttumisesta johtuen.

en: Rules component
fi: Rulesin komponentti

en: Number of entities to load at once
fi: Kerralla ladattavien entiteettien määrä

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
fi: Paranna suorituskykyä muistinkäytön kustannuksella. Aseta '§' jos sinulla on ongelmia.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
fi: Jonouta toiminto sen sijaan että se ajettaisiin välittömästi

en: Provide label
fi: Tarjoa etiketti

en: Debug value
fi: Debuggausarvo

en: Value to debug
fi: Debugattava arvo

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementin otsikkona kullekin riville.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien linkkinä kullekin riville. Tämän on oltava suhteellinen polku Drupalin asennukseen nähden.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien otsikkona kullekin riville.

en: Creator field
fi: Luojan kenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS:ssä luojan tietona kullakin rivillä.

en: Publication date field
fi: Julkaisupäivämäärä-kenttä

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fi: Rivityylin pluginni vaatii että määrittelet, mitä kenttiä RSS:ssä käytetään.

en: A date in '@type' format. (%date)
fi: Päivämäärä '@type' muodossa. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin juuritermi.

en: File byte size
fi: Tiedostokoko tavuina

en: The size of the file, in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Query string value
fi: Kyselymerkkijonon arvo

en: The value of a specific query string field of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun tietyn kyselymerkkijonokentän arvo.

en: A random number from 0 to @max.
fi: Satunnaisluku välillä 0 ja @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fi: Satunnainen tiivistemerkkijono. Mahdolliset tiivistysalgoritmit: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fi: Yritettiin suorittaa korvauskuviokorvaus korvauskuviotyypille %type ilman tarpeellista tietoa.

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fi[0]: @identifier on nippua "@types"
fi[1]: @identifier on yhtä nipuista "@types"

en: Configure content pane
fi: Konfiguroi sisältöpaneeli

en: Configure this pane in administer >> structure >> custom content panes
fi: Säädä tätä paneelia osoitteessa ylläpidä >> rakenne >> kustomoidut sisältöpaneelit

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
fi: Suhde voi luoda ainoastaan yhden kontekstin mutta se voi luoda useampia kohteita. Ole hyvä ja valitse yksi. Tällä voi olla rajoittamaton määrä kohteita joten syötä haluamasi numer, ensimmäinen numero on 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
fi: Suhde voi luoda ainoastaan yhden kontekstin mutta useampi kohde voi liittyä toisiinsa. Valitse haluamasi.

en: The user's OG membership
fi: Käyttäjän OG jäsenyys

en: OG membership
fi: OG jäsenyys

en: User has become a group member
fi: Käyttäjä on tullut ryhmän jäseneksi

en: A user has become a group member, but might have been not yet approved.
fi: Käyttäjä on tullut ryhmän jäseneksi mutta jäsenyyttä ei ehkä ole vielä hyväksytty.

en: User membership has been approved
fi: Käyttäjän jäsenyys on hyväksytty

en: User membership has been blocked
fi: Käyttäjän jäsenyys on estetty

en: User has been removed from group
fi: Käyttäjä on poistettu ryhmästä

en: A user has been removed from group and is no longer a group member.
fi: Käyttäjä on poistettu ryhmästä eikä ole enää ryhmän jäsen.

en: The group content determining the group audience.
fi: Ryhmän audienssin määrittelevä ryhmäsisältö.

en: Get group managers from group audience
fi: Hae ryhmän ylläpitäjiä ryhmän audienssista

en: Get group content from a group
fi: Hae ryhmäsisältöä ryhmästä

en: The group for which to fetch content.
fi: Ryhmä jolle sisältöä haetaan.

en: The entity type of the content which is to be fetched.
fi: Sisältötyyppi josta sisältöä haetaan.

en: Group content entity
fi: Ryhmäsisällön entiteetti

en: The group content which is to be added to a group.
fi: Ryhmään lisättävä ryhmäsisältö.

en: The entity which is to be removed from a group.
fi: Ryhmästä poistettava entiteetti.

en: The user who will be subscribed.
fi: Käyttäjä joka merkitään ryhmän jäseneksi.

en: The user who will be unsubscribed.
fi: Käyttäjä jonka jöäsenyys ryhmästä poistetaan.

en: User has group permission
fi: Käyttäjällä on ryhmäoikeudet

en: The permission to check for.
fi: Tarkistettava käyttöoikeus.

en: The group for which permission should be checked.
fi: Ryhmä jonka oikeudet tarkistetaan.

en: Entity is group
fi: Entiteetti on ryhmä

en: Entity is group content
fi: Entiteetti on ryhmäsisältöä

en: Evaluates to TRUE if the user is a member of the group and the membership meets the configured valid membership state.
fi: Palauttaa TRUE mikäli käyttäjä on ryhmän jäsen ja jäsenyys täyttää konfiguraatiossa määritellyt validin jäsenyyden ehdot.

en: Determines whether the entity is an active group.
fi: Määrittelee, onko entiteetti aktiivinen ryhmä.

en: Determines whether the entity is group content, i.e. it can be or is used as group content.
fi: Määrittelee, onko sisältö ryhmäsisältöä, ts. onko se käytettävissä tai käytetäänkö sitä ryhmäsisältönä.

en: OG membership type
fi: OG jäsenyystyypit

en: The entity that is a group content.
fi: Entiteetti joka on ryhmäsisältöä.

en: Show all the roles a user belongs to in a group.
fi: Näytä käyttäjän kaikki roolit ryhmässä.

en: Field %field can only be attached to %entities entity bundles.
fi: Kenttä %field voidaan liittää ainoastaan entiteettinippuihin jotka ovat tyyppiä %entities.

en: OG: Node is an OG group
fi: OG: Solmu on OG ryhmä

en: @identifier is an OG group
fi: @identifier on OG ryhmä

en: OG: Node is an OG group content
fi: OG: Solmu on OG ryhmäsisältöä

en: @identifier is an OG group content
fi: @identifier on OG ryhmäsisältöä

en: OG Group
fi: OG ryhmä

en: Error retrieving XML from %url: %error
fi: XML:n haku verkko-osoitteesta %url epäonnistui: %error

en: Cannot continue, nothing selected
fi: Jatkaminen ei onnistu, mitään ei ole valittuna

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: This field reference another entity.
fi: Tämä kenttä viittaa toiseen entiteettiin.

en: The entity type that can be referenced thru this field.
fi: Tämän kentän kautta viitattavissa olevan kentän tyyppi.

en: An autocomplete text field.
fi: Autocomplete tekstikenttä.

en: Display the label of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien etiketit.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fi: Näytä entity_view():n renderöimät viitatut entiteetit.

en: Link label to the referenced entity
fi: Linkitä etiketti viitattuun entiteettiin

en: Link to the referenced entity
fi: Linkitä viitattuun entiteettiin

en: Rendered as @mode
fi: Renderöity muodossa @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fi: Rekursiivinen renderöinti tunnistettu renderöitäessä entiteettiä tyyppiä @entity_type (@entity_id). Renderöinti peruutettu.

en: Referenced Entity
fi: Viitattu entiteetti

en: Entity Reference Autocomplete
fi: Entiteettiviittauksen automaattinen täydennys

en: Provides a field that can reference other entities.
fi: Tarjoaa kentän joka voi viitata toisiin entiteetteihin.

en: Advanced settings not usually exposed. Changing these variables may seriously break your site so make sure you know what you do.
fi: Useimmiten piilotetut edistyneet valinnat. Näiden muuttujien muuttaminen voi vakavasti vahingoittaa sivustoasi joten varmista että tiedät mitä olet tekemässä.

en: Cache invoke hooks
fi: Hae hookit välimuistista

en: Actions recursion level
fi: Toimintojen rekursiotaso

en: Maximum recursion level for actions before the execution is aborted.
fi: Toimintojen rekursion enimmäismäärä ennenkuin suoritus peruutetaan.

en: Language count
fi: Kielten lukumäärä

en: Number of enabled languages, used for quick bootstrap. Not to be changed manually.
fi: Käytössäolevien kielten määrä, käytetään nopeaan boostrappaykseen. Ei saa muuttaa manuaalisesti.

en: Language types
fi: Kielityypit

en: Available language types.
fi: Saatavilla olevat kielityypit.

en: Reverse proxy
fi: Käänteinen proxy

en: If Drupal is behind a reverse proxy, we use the X-Forwarded-For header instead of $_SERVER['REMOTE_ADDR'], which would be the IP address of the proxy server, and not the client's. The actual header name can be configured by the reverse_proxy_header variable.
fi: Jos Drupal on käänteisen proxyn takana, käytämme X-Forwarded-For headeria $_SERVER['REMOTE_ADDR'] sijaan joka voisi olla proxy-palvelimen eikä käyttäjän IP-osoite.

en: Reverse proxy header
fi: Käänteisen proxyn headeri

en: Reverse proxy addresses
fi: Käänteisten proxyjen osoitteet

en: If an array of known reverse proxy IPs is provided, then trust the XFF header if request really comes from one of them.
fi: Jos jono sisältäen tunnetut käänteiset proxyt on tarjottu, silloin luota XFF headeriin jos kutsu todellakin tulee yhdeltä niistä.

en: Provides access to advanced low level variables. By using this you will be able to break your site badly.
fi: Tarjoaa pääsyn alemman tason muuttujiin. Käyttämällä tätä voit rikkoa sivustosi pahemman kerran.

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
fi: Oletko varma että haluat suorittaa toiminnon %operation valituille elementeille?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
fi: Valitsit seuraavan <strong>!count</strong>:

en: Performing %operation on the selected items...
fi: Suoritetaan toimintoa %operation valituille tuloksille...

en: Performed %operation on @items.
fi: Suoritettu toiminto %operation tuloksille @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
fi: Suoritettu aggregointitoiminto %operation tuloksille @items.

en: Operation settings
fi: Operaatioasetukset

en: You already have a pending membership for the group @group.
fi: Sinulla on jo jäsenyys odottavassa tilassa ryhmään @group.

en: @user already has a pending membership for the  the group @group.
fi: Käyttäjällä @user on jo jäsenyys odottavassa tilassa ryhmään @group.

en: @type field.
fi: @type kenttä.

en: Also known as %labels.
fi: Tunnetaan myös nimillä %labels.

en: Services - resources
fi: Palvelut - resurssit

en: Realm name
fi: Alueen nimi

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan aikamerkkinä, poistuva muoto tukemaan vanhaa tietoa.

en: Pop-up calendar
fi: Kalenteri-popup

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
fi: 'Alkamispäivämäärä' on pakollinen kentälle %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
fi: 'Päättymispäivämäärä' on pakollinen kentälle %field #%delta.

en: The End date value.
fi: Päättymispäivämäärän arvo.

en: Choose how users view dates and times:
fi: Valitse missä muodossa päivämäärät esitetään käyttäjille:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
fi: Voit lisätä lisää vaihtoehtoja <a href="@date-time-page">Päivämäärien asetukset</a> sivulla.

en: Both Start and End dates
fi: Sekä alkamis- että päättymispäivämäärä

en: Start date only
fi: Vain alkamispäivämäärä

en: End date only
fi: Vain päättymispäivämäärä

en: Display dates using the @format format
fi: Näytä päivämäärät käyttäen muotoa @format

en: Display both Start and End dates
fi: Näytä sekä alkamis- että päättymispäivämäärä

en: Display Start date only
fi: Näytä vain alkamispäivämäärä

en: Display End date only
fi: Näytä vain päättymispäivämäärä

en: Default date
fi: Oletuspäivämäärä

en: No default value
fi: Ei oletusarvoa

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fi: Kuvaa päivämäärä suhteessa tämänhetkiseen päivään, esimerkiksi '+90 päivää' (kentän luontipäivämäärästä 90 päivää tulevaisuuteen) tai '+1 Lauantai' (seuraava lauantai). Lisätietoja saat !strtotime.

en: Default end date
fi: Oletus-päättymispäivämäärä

en: Relative default value for end date
fi: Päättymispäivämäärän suhteellinen arvo

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo päättymispäivämäärälle on epäkelpo.

en: Date entry options
fi: Päivämäärän syöttövaihtoehdot

en: Control the order and format of the options users see.
fi: Ylläpidä käyttäjien valittavissa olevien vaihtoehtojen järjestystä ja muotoa.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fi: Ohitta yllä valittu syöttömuoto. Määrittele PHP päivämäärämuoto kuten 'm-d-Y H:i' (lisätietoja saat osoitteesta <a href="@link">http://php.net/date</a>).

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: 10 minute
fi: 10 minuuttia

en: 30 minute
fi: 30 minuuttia

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fi: Päivämäärän osien etikettien kuten 'Vuosi', 'Kuukausi', 'Päivä' sijainti. 'Yläpuolella' näyttää etiketin otsikkona joikaisen päivämäärän osan yläpuolella. 'Ei mitään' piilottaa etiketit. Etiketin tekstiä hallitaan eemafunktioilla kuten 'date_part_label_year' ja 'date_part_label_month'.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fi: Päivämäärän osien etikettien kuten 'Vuosi', 'Kuukausi', 'Päivä' sijainti. 'Yläpuolella' näyttää etiketin otsikkona joikaisen päivämäärän osan yläpuolella. 'Ei mitään' piilottaa etiketit. Etiketin tekstiä hallitaan eemafunktioilla kuten 'date_part_label_year' ja 'date_part_label_month'.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
fi: Syötä kustomoitu päivämäärämuoto tai valitse yksi valmiista muodoista.

en: Select the date attributes to collect and store.
fi: Valitse kerättävät ja tallennettavat päivämäärä-muuttujat.

en: Date attributes to collect
fi: Kerättävät päivämäärä-muuttujat

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
fi: Päättymispäivämääriä kerätään määrittelemään kestoa. Esimerkiksi salli tapahtuman alkaa 15. syyskuuta ja päättyä 16. syyskuuta.

en: Collect an end date
fi: Kerää päättymispäiväys

en: Select the timezone handling method for this date field.
fi: Valitse tämän kentän aikavyöhykkeen käsittelytapa.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
fi: Mikäli päättymispäivämäärä on tyhjä, päättymispäivämääränä käytetään alkamispäivämäärää.

en: @field_name Start date value #@delta
fi: @field_name alkamispäivämäärän arvo @delta

en: @field_name End date value #@delta
fi: @field_name päättymispäivämäärän arvo @delta

en: @field_name Start date
fi: @field_name alkamispäivämäärä

en: @field_name End date
fi: @field_name päättymispäivämäärä

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
fi: Alkamispäivämäärä on annettava mikäli päättymispäivä on syötettynä kentälle %field #@delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
fi: Alkamispäivämäärä on annettava mikäli päättymispäivä on syötettynä kentälle %field #@delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
fi: Päättymispäivämäärän on oltava suurempi kuin alkamispäivämäärä.

en: The Start date is invalid.
fi: Alkamispäivämäärä on epäkelpo.

en: The End date is invalid.
fi: Päättymispäivämäärä on epäkelpo.

en: More settings and values
fi: Lisää asetuksia ja arvoja

en: Date entry
fi: Päivämäärän syöte

en: Starting and ending year
fi: Alkamis- ja päättymisvuosi

en: !start-date to !end-date
fi: !start-date - !end-date

en: Date part
fi: Päivämäärän osa

en: Makes date/time fields available.
fi: Mahdollistaa päivämääräkenttien käytön.

en: Starting year
fi: Alkamisvuosi

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
fi: Syötä suhteellinen arvo (-9, +9) tai absoluuttinen vuosi kuten 2015.

en: Ending year
fi: Päättymisvuosi

en: The value input for field %field is invalid:
fi: Kenttään %field syötetty arvo ei kelpaa:

en: The value input for field %field is invalid.
fi: Kentän %field arvo ei kelpaa.

en: The @part is missing.
fi: @part puuttuu.

en: The value @date does not match the expected format.
fi: Arvo @date ei vastaa odotettua muotoa.

en: Missing system date settings
fi: Järjestelmän päivämääräasetukset puuttuvat

en: System date settings
fi: Järjestelmän päivämääräasetukset

en: @count year from now | @count years from now
fi[0]: @count vuosi tästä hetkestä alkaen
fi[1]: @count vuotta tästä hetkestä alkaen

[ctx: datetime]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: datetime]
en: Time
fi: Aika

en: Date Migration
fi: Päivämäärien muunnos

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
fi: Tarjoaa tuen päivämäärien siirtämiselle päivämääräkenttiin käyttäen Migration moduulia

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
fi: Tätä sisältötyyppiä käytetään esittelemään ja testaamaan päivämääräkenttiin muunnosta.

en: Date Migration Example
fi: Päivämäärien muunnosesimerkki

en: E.g., @date
fi: Esim. @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
fi: <p>Date Popup moduuli mahdollistaa manuaalisen päivämääräsyötön tai jQuery päivämäärävalitsimen käytön. Date moduuli sisältää ainoastaan oletus-jQuery-valitsimen joka on jo asennettuna. Moduuli tukee myös päivämäärän valintaan alasvetovalikosta, tämä on ladattava erikseen. Päivämäärä-alasvetovalikko ei näy vaihtoehtona jos tarvittavaa kirjastoa ei löydy libraries kansiosta. Jos et halua jQuery-päivämääränvalitsinta voit valita 'Manuaalinen ajan syöttö' jolloin käyttäjille näytetään normaali tekstikenttä päivämäärän syöttämiseksi.</p>

en: Use dropdown timepicker
fi: Käytä alasvetovalikko-ajanvalitsinta

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
fi: <p>Asentaaksesi päivämääränvalitsin-alasvetovalikon sinun on luotava sivustosi asennukseen <code>!directory</code>. Tämän jälkeen lataa uusin <a href="@download">@download</a> versio ja pura lataamasi paketti. Näet tiedostonnimiä kuten jquery.timepicker-1.1.2.js ja jquery.timepicker-1.1.2.css. Nimeä ne uudelleen muotoon jquery.timepicker.js ja jquery.timepicker.css ja kopioi ne kansioon <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fi: <p>Päivämäärä-popup sisältää css:ää joka rikkoo css-validoinnin IE6:lla. Erillinen IE6 css on poistunut käytöstä koska IE6 on tätänykyä vanhentunut ja sen korvaavat IE7, IE8 ja IE9. Jos kuitenkin koet että haluat myös IE6-yhteensopivuuden, voit lisätä sen takaisin teemasi asetuksissa. Esimerkkinä tavasta lisätä css:iä vaikkapa Garland-teeman IE-kohtaiset css-tiedostot page.tpl.php:ssa. Tarvitsemasi css on:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
fi: Näytä yhteensopiva toinen päivämäärä 'päättymispäivämääränä'.

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
fi: Sisältötyypin nimen pituus saa olla enimmillään 12 merkkiä kun sitä käytetään kalenterin ja lohkojen luomiseen.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
fi: Kentän nimen enimmäispituus on 26 merkkiä.

en: @label -  start date (!name)
fi: @label - alkamispäivämäärä (!name)

en: @label -  start date
fi: @label - alkamispäivämäärä

en: @label - end date (!name:!column)
fi: @label - päättymispäivämäärä:(!name:!column)

en: @label - end date:!column
fi: @label - päättymispäivämäärä:!column

en: Page by date
fi: Sivu päivämäärän perusteella

en: Page using the value of a date field.
fi: Sivu käyttäen päivämääräkentän oletusarvoa.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
fi: Valitse yksi tai useampi päivämääräkenttä jotka suodatetaan tällä argumentilla.

en: Add multiple value identifier
fi: Lisää useamman arvon tunnistin

en: Dates to compare
fi: Verrattavat päivämäärät

en: Start/End date range
fi: Alkamis/päättymispäivämäärän vaihteluväli

en: Only this field
fi: Vain tämä kenttä

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
fi: Mikäli valittuna, näkymä hakee kaikki arvot alkaen 'Alkamispäivämäärä' ja päättyen 'Päättymispäivämäärä'. Muussa tapauksessa näkymää rajataan ainoastaan erikseen määritellyillä suodattimilla. Koko alkamis/päättymispäivämäärä-vaihteluvälin vertailu on suositeltavin tapa jos käytät suodatinta kalenterissa. Jos luot Alkamis/päättymis-vaihtoehdon, ei ole tarpeen lisätä Alkamispäivämäärä ja Päättymispäivämäärä kenttiä erikseen suodattimeen, vain toinenkin arvoista riittää.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
fi: Lisää tunnistin näkymään määritelläksesi mitkä usemman arvon päivämääräkentät vastaavat suodatuskriteereitä. Huomio: Tämä vaihtoehto voi aiheuttaa arvojen monistumista näkymässä. Vaaditaan jos käytät moniarvoisia kenttiä kalentereissa tai aina kun monen arvon solmunäkymän näyttävän ainoastaan suodatusta vastaavat arvot.

en: Date selection form element
fi: Päivämäärän valinnan lomake-elementti

en: Filter granularity
fi: Suodattimen tarkkuus

en: Relative start date
fi: Suhteellinen alkamispäivämäärää

en: Relative end date
fi: Suhteellinen päättymispäivämäärä

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fi: Suhteelliset päivämäärät lasketaan näkymää esitettäessä. Esimerkkejä: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. Lisää esimerkkejä suhteellisista päivämääristä löydät <a href="@relative_format">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Relative start date not specified.
fi: Suhteellista alkamispäivämäärää ei ole määritetty.

en: Relative end date not specified.
fi: Suhteellista päättymispäivämäärää ei ole määritetty.

en: Relative date not specified.
fi: Suhteellista päivämäärää ei ole määritetty.

en: Position: @position, format: @format.
fi: Paikka: position, muoto: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
fi: Sivutus toimii yhdessä Date tai Content date field - kontekstisuodattimen kanssa. Jos Date suodatin on lisättynä näkymään, sivutus tarjoaa edellinen/seuraava sivutuksen suodattimen tarkkuuden mukaan (ts. sivutus vuosiluvun, kuukauden, viikon tai päivämäärän mukaan). Suodattimen asetuksissa tulee määrittää oletusarvoksi PÄIVÄMÄÄRÄ. Sivutusta ei näytetä mikäli Date - kontekstisuodatinta ei ole määritettynä näkymään tai jos sitä ei ole asetettu käyttämään oletuspäivämäärää.

en: Date identifier
fi: Päivämäärätunnistin

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
fi: Kyselytunnistin jota käytetään haettaessa tietoa verkko-osoitteesta. Huomaa että jos sinulla on useampia kuin yksi näyttöruutu samassa näkymässä (kuten sivu ja lohko), sivutuksen id:n on oltava yksilöllinen jokaiselle näyttöruudulle tai molemmat vaihtuvat sivutuksen arvon muuttuessa.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
fi: Sivutuksen sijoittelu; sisällön yläpuolella, alapuolella tai molemmissa.

en: Link format
fi: Linkin muoto

en: @entity entity referenced from !field_name
fi: Entiteetti @entity viitattu kentästä !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fi: Entiteetti @entity viittaamassa @target_entity kentästä !field_name

en: No tokens available
fi: Korvauskuvioita ei ole saatavilla

en: Token registry caches cleared.
fi: Korvauskuviorekisterin välimuistit tyhjennetty.

en: The path component of the URL.
fi: Verkko-osoitteen polkukomponentti.

en: Unaliased URL
fi: Aliasoimaton verkko-osoite

en: The unaliased URL.
fi: Aliasoimaton verkko-osoite.

en: The specific value of the array.
fi: Arrayn tietty arvo.

en: Token registry
fi: Korvauskuviorekisteri

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fi: Sähköposteissa käytettävät korvauskuviot on listattu alla olevassa listassa.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fi: Seuraavia korvauskuvioita tai korvauskuviotyyppejä ei ole määritelty arraynä:

en: The following token types do not have any tokens defined:
fi: Seuraavilla korvauskuviotyypeillä ei ole määriteltyjä korvauskuvioita:

en: The following token types are not defined but have tokens:
fi: Seuraavia korvauskuviotyyppejä ei ole määriteltynä mutta niillä on korvauskuvioita:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fi: Seuraavat korvauskuviot tai korvauskuviotyypit määritellään useammassa kuin yhdessä moduulissa:

en: Problems detected
fi: Ongelmia havaittu

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fi: Käyttäjän luoman tai kommentoiman solmun ID. Sinun on käytettävä argumenttia tai suodatettava UID:n perusteella tai voit saada harhaanjohtavia tuloksia tähän kenttään.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
fi: Solmuun koskeneen käyttäjän ID (joko kirjoittajan tai kommentoijan ID).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fi: Päivämäärä jolloin solmua viimeksi päivitettiin tai kommentoitiin. Sinun on käytettävä argumenttia tai suodatettava UID:n perusteella tai voit saada harhaanjohtavia tuloksia tähän kenttään.

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta nimellisyysleveys ennen sisällön lataamista. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
fi: Aseta nimellisyyskorkeus ennen sisällön lataamista. Esimerkki: "100%", 500, "500px".

en: Caption shortening
fi: Kappaleen lyhennys

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
fi: Lyhennetäänkö kappale Colorboxissa ulkoasuongelmien välttämiseksi. Oletuksena esimerkkityyleillä kappaleet lyhennetään mutta muille tyyleille lyhennystä ei oletuksena tehdä.

en: Caption max length
fi: Kappaleen enimmäispituus

en: Hide (do not display image)
fi: Piilota (älä näytä kuvaa)

en: Image style to use in the Colorbox.
fi: Colorboxissa käytettävä kuvatyyli.

en: Per field in post gallery
fi: Lähetyksen kenttäkohtainen galleria

en: Per field in page gallery
fi: Sivukenttäkohtainen galleria

en: Gallery (image grouping)
fi: Galleria (kuvien ryhmittely)

en: How Colorbox should group the image galleries.
fi: Tapa jolla Colorboxin tulee ryhmitellä kuvagalleriat.

en: Custom gallery
fi: Kustomoitu galleria

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Kaikki saman galleria-arvon kuvat ryhmitellään yhteensä samalle sivulle. Se saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Kustomoitu galleria kenttä saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Colorbox gallery type: @type
fi: Colorbox gallerian tyyppi: @type

en: Colorbox caption: @type
fi: Colorboxin kappale: @type

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
fi: Viitattu entiteetti (@type: @id) ei ole kelvollinen.

en: Change handler
fi: Vaihda käsittelijää

en: Autocomplete (Tags style)
fi: Automaattinen täydennys (Tagien tavalla)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fi: Yksinkertainen (sisältäen vaihtoehtoisen suodatuksen paketin mukaan)

en: Target bundles
fi: Kohdepaketit

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fi: Entiteettiniput joihin voidaan viitata. Jätä tyhjäksi salliaksesi kaikki paketit.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fi: Silta entiteettiin @entity johon viitataan kentässä !field_name

en: Referencing entity
fi: Viittaava entiteetti

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fi: Silta entiteettiin @entity joka viittaa kohde-entiteettiin @target_entity kentässä !field_name

en: Is empty
fi: On tyhjä

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fi: Salli käyttäjän syöttää 'title' määritys

en: Default link 'title' Attribute
fi: Linkin 'title' määrityksen oletusarvo

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fi: Tulostettaessa linkkiä siihen lisätään tämä "title" määrite mikäli käyttäjä ei ole valinnut muuta linkkitekstin yhteydessä. Lue lisätietoja osoitteesta <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Ohjeet (englanniksi)</a>. Korvauskuviot tarkistetaan.

en: Link "title" attribute
fi: Linkin 'title' määritys

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
fi: Kenttäinstanssi on asetettu kentän oletusasetuksilla.

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
fi: Media moduuli on tiedostoselain Internetiin, se tarjoaa puitteet tiedostojen hallintaan ja multimediatiedoille riippumatta niiden olinpaikasta (paikallinen tai etäpalvelin). Se korvaa Drupalin ytimen latauskentän erillisellä käyttöliittymällä jossa ylläpitäjät ja sisällöntuottajat voivat ladata, ylläpitää ja uudelleenkäyttää tiedostoja ja multimediatietoja. Mediamoduuli tarjoaa myös rikkaan integraation WYSIWYG moduuliin mikä mahdollistaa rikastetun tekstin syöttämisen käyttäen tekstityökalua. Javascript-tuki on pakollinen käytetettäessä Media moduulia. Lisätietoa moduulista saat <a href="@media_faq">Mediamoduulin sivulta</a> drupal.orgista.

en: Allowed file extensions for uploaded files
fi: Ladattujen tiedostojen sallitut tiedostopäätteet

en: Allowed remote media types
fi: Sallitut etämediatyypit

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
fi: Tälle kentälle sallitut mediatyypit käytettäessä ulkoisia lähteitä.

en: file from !field_name
fi: tiedosto kentästä !field_name

en: Hide empty column
fi: Piilota tyhjä sarake

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fi: Kirjastoa %dependency, jonka kirjasto %library vaatii, ei ole asennettu.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fi: Kirjaston %dependency versio %dependency_version ei ole yhteensopiva kirjaston %library kanssa.

en: The %library library could not be found.
fi: %library-kirjastoa ei löytynyt.

en: The version of the %library library could not be detected.
fi: %library-kirjaston versiota ei voitu tunnistaa.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fi: %library-kirjaston asennettu versio %version ei ole tuettu.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fi: %library-kirjaston %variant-muunnosta ei löytynyt.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fi: Operaattori on epäkelpo suodattimelle: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fi: Suodattimelle ei löytynyt arvoja: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fi: Arvo @value ei ole array operaattorille @operator suodattimessa: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa joko TRUE tai FALSE. Tyhjä on sama kuin FALSE joten varmista että palautat jotakin jos et halua merkitä argumenttia epäkelvoksi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument". Voit muuttaa tälle argumentille käytettävää otsikkoa asettamalla "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Mikäli ei valittuna, kentät jotka eivät kustomoi HTML elementtejään eivät saa ympäröivää elementtiä kenttänsä, etikettinsä ja kenttä + etiketti yhdistelmän ympärille. Voit käyttää tätä vähentämään näkymien tulostaman HTML-koodin määrää mutta se voi osaltaan vaikeuttaa CSS:n käyttämistä.

en: Outbound links
fi: Ulos osoittavat linkit

en: Simple text
fi: Yksinkertainen teksti

en: OG Role
fi: OG rooli

en: Media browser tab
fi: mediaselain välilehti

en: Display as a tab in the media browser.
fi: Näytä välilehtenä mediaselaimessa.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
fi: Kenttätyyppi "Media" on siirretty uuteen "Mediakenttä" moduuliin. Sivusto käyttää mediakenttiä joten Mediakenttä-moduuli on otettu automaattisesti käyttöön.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
fi: Kenttätyyppi "Media" on siirretty uuteen "Mediakenttä" moduuliin. Tiedostokenttiä voidaan käyttää median tallentamiseen.

en: Enabled browser plugins
fi: Ota käyttöön selainlisäosat

en: If no plugins are selected, they will all be available.
fi: Jos selainlisäosia ei ole valittuina, ne kaikki ovat käytettävissä.

en: Media Field
fi: Mediakenttä

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fi: Ylläpidä sivustollasi käytettyjen tiedostotyyppien asetuksia.

en: Create an archive of selected files
fi: Luo arkisto valituista tiedostoista

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
fi: Arkisto on luotu ja on ladattavissa osoitteesta: !url

en: The name of the archive file.
fi: Arkistotiedoston nimi.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
fi: Valitse osoite johon arkisto tallennetaan. Yksityistä tiedostopolkua on raskaampi käyttää mutta se tarjoaa paremman tietoturvan kuin julkiset tiedostot.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
fi: YHli 6 tuntia vanhat tilapäistiedostot poistetaan cron-ajon yhteydessä.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
fi: Syötä osoite johon käyttäjä uudelleenohjataan. Pilkuin eroteltu lista id:istä otetaan käyttöön.

en: Enable "Select all items on all pages"
fi: Ota käyttöön "valitse kaikki tulokset kaikilla sivuilla"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
fi: Valitse tämä valintaruutu mahdollistaaksesi kaikkien tulosten valitsemisen kaikilla sivuilla kerralla.

en: Checked
fi: Tarkistettu

en: Select source view mode or form
fi: Valitse lähteen esitystapa tai muoto

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
fi: Kloonaa kenttäryhmät valitusta esitystavasta tähän näkymään

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fi: Kenttäryhmän @group kloonaaminen ei ole mahdollista koska samanniminen kenttäryhmä on jo olemassa.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fi: Kenttäryhmä @group kloonattu onnistuneesti.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
fi: Kenttäryhmä renderöi eri ryhmät eri sivuille.

en: Multipage
fi: Monisivuinen

en: This fieldgroup renders the content in a page.
fi: Tämä kenttäryhmä renderöi sisältöä sivulla.

en: Show label
fi: Näytä etiketti

en: Format page title
fi: Sivun otsikon muotoilu

en: Label only
fi: Vain etiketti

en: Step 1 of 10
fi: Vaihe 1 / 10

en: Step 1 of 10 [Label]
fi: Vaihe 1 / 10 [Etiketti]

en: Add a page counter at the bottom
fi: Lisää sivunnumero sivun alareunaan

en: Format 1 / 10
fi: Muoto 1 / 10

en: The count number only
fi: Vain numerot

en: Move submit button to last multipage
fi: Siirrä lähetysnappi monisivuisen kentän viimeiselle sivulle

en: Move additional settings to last multipage (if available)
fi: Siirrä lisäasetukset (mikäli käytössä) monisivuisen kentän viimeiselle sivulle

en: Language settings for the user account.
fi: Käyttäjätilin kieliasetukset.

en: Wysiwyg status
fi: WYSIWYGin tila

en: Step %count of %total
fi: Vaihe %count / %total

en: Step %count of %total !label
fi: Vaihe %count / %total !label

en: (active page)
fi: (aktiivinen sivu)

en: Max length of title field
fi: Otsikkokentän enimmäispituus

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fi: Aseta otsikkokentälle enimmäispituus (käytössä vain jos otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen). Enimmäispituus voi olla enintään 255 merkkiä.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fi: Verkko-osoitteen lyhennyksen arvon on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title must be numeric.
fi: Linkin otsikon enimmäispituuden on oltava numeerinen.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fi: Otsikko ei voi olla yli 255 merkkiä pitkä.

en: The title of the link.
fi: Linkin otsikko.

en: The URL of the link.
fi: Linkin verkko-osoite.

en: @entity is viewed
fi: tarkastellaan @entity

en: viewed @entity
fi: tarkasteltiin @entity

en: Nodes represent the main site content items.
fi: Solmut kuvaavat sivuston pääsisältöä.

en: Uploaded file.
fi: Ladattiin tiedosto.

en: Remark or note that refers to a node.
fi: Kommentti tai muistiinpano joka viittaa johonkin solmuun.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fi: Luokittelutermejä käytetään sisällön luokitteluun.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fi: Luokittelusanastot jotka sisältävät sisällön luokitteluun käytettäviä termejä.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fi: Kun kommentti on julkaistuna tai julkaisematta.

en: Whether the node is published or unpublished.
fi: Kun solmu on julkaistu tai julkaisematta.

en: Whether the user is active or blocked.
fi: Kun käyttäjä on aktiivinen tai estetty.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fi: Rajoita tämä suhde yhteen tai useampaan @bundles.

en: Add entity to group
fi: Lisää entiteetti ryhmään

en: Remove entity from group
fi: Poista entiteetti ryhmästä

en: Membership states
fi: Jäsenyyden tilat

en: Entity is in group
fi: Entiteetti on ryhmässä

en: The group content which will be checked.
fi: Tarkistettava ryhmän sisältö.

en: Manage group members and content in the group.
fi: Ylläpidä ryhmän jäseniä ja sisältöä.

en: Determine if this is an OG group.
fi: Määrittele, onko tämä OG ryhmä.

en: Current OG group from context
fi: Tämänhetkinen OG ryhmä kontekstista

en: OG permission
fi: OG käyttöoikeus

en: Only users with the selected permission flag in a group retrieved from context will be able to access this display.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on valittu käyttöoikeuslippu ryhmässä kontekstista haettuna voivat tarkastella tätä näkymää.

en: View the %fieldname field for existing groups.
fi: Näytä kenttä %fieldname olemassaoleville ryhmille.

en: Edit the %fieldname field for existing groups.
fi: Muokkaa kenttää %fieldname olemassaoleville ryhmille.

en: Restrict to content types
fi: Rajoita sisältötyyppeihin

en: If left empty, all possible content types are shown.
fi: Mikäli tyhjä, kaikki sisältötyypit näytetään.

en: The requested page "@path" could not be found.
fi: Pyydettyä sivua "@path" ei löytynyt.

en: Generate automatic URL alias
fi: Luo automaattinen osoitealias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fi: Älä valitse tätä jos haluat luoda kustomoidun aliaksen.

en: Configure URL alias patterns.
fi: Säädä sisältöpolkujen aliaksia.

en: Link the user picture to the user's profile
fi: Linkitä käyttäjän kuva käyttäjäprofiiliin

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fi: Määrittele mihin näyttöruutuun tai mukautettuun URLiin tämä näyttöruutu linkitetään.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fi: <p>Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää tämän linkin yhteydessä.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fi: Drupal-polku tai ulkoinen URL johon linkki osoittaa. Huomaa että tämä ylikirjoittaa yllämääritellyt linkin tulostusasetukset.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fi: Termien isännät, ts. kaikkien ylempien hierarkiatasojen isäntä.

en: The date the user last accessed the site.
fi: Päivämäärä jolloin käyttäjä viimeksi kävi sivustolla.

en: Rendered @entity-type
fi: Renderöity @entity-type

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
fi: Tällä hetkellä määritellyn @entity-type suhde tulostettuna käyttäen näyttömuotoa.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fi: Renderöi yksittäisen entiteetin näyttömuodossa (ts. lyhennelmä)

en: Concatenate values using a seperator
fi: Ryhmittele arvot erottajien avulla.

en: When using this, you should not set any other link on the field.
fi: Jos käytät tätä, älä aseta muuta linkkiä kyseiseen kenttään.

en: Format interval
fi: Muokkausväli

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fi: Mikäli valittuna, tämä arvo tulostetaan aikavälin muodossa. Muussa tapauksessa vain sekuntien määrä näytetään.

en: Specify how many different units to display.
fi: Määrittele, montako yksikköä näytetään.

en: Text to put before the duration text.
fi: Kestotekstiä ennen asetettava teksti.

en: Text to put after the duration text.
fi: Kestotekstin perään asetettava teksti.

en: Show entity label
fi: Näytä entiteetin etiketti

en: Show entity ID
fi: Näytä entiteetin ID

en: Show complete entity
fi: Näytä täydellinen entiteetti

en: Decide how this field will be displayed.
fi: Valitse tämän kentän esitystapa.

en: Link to entity
fi: Linkitä entiteettiin

en: Link this field to the entity.
fi: Linkitä kenttä entiteettiinsä.

en: Bypass access checks
fi: Ohita oikeuksien tarkistus

en: Same as Default date
fi: Sama kuin oletuspäivämäärä

en: Repeating date
fi: Toistuva päivämärä

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
fi: 'Toistuvat päivämäärät' käyttävät rajoittamatonta lukumäärää. 'Lisää arvoja' napin sijaan ne sisältävät lomakkeen jossa voit valita, kuinka usein ja monestiko päivämäärä toistetaan.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
fi: Salli käyttäjien tarkastella sivua jolla näytetään kaikki päivämäärän toistokerrat.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
fi: Widgetit toistuville päivämäärille ovat muuttuneet. Olkaa hyvä ja tarkistakaa Näytä Kentät sivulta jokaiselle sisältötyypille ja varmistakaa että oikea widgetti on valittuna.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
fi: Alkamisvuoden on oltava muotoa esimerkiksi -9 tai kiinteä vuosi kuten 2030.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
fi: Päättymisvuoden on oltava muotoa esimerkiksi +9 tai kiinteä vuosi kuten 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
fi: Aseta ehto päivämääräkentän arvoon perustuen.

en: Is not Empty
fi: Ei ole tyhjä

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
fi: Vertailu jonka avulla tunnistetaan että päivämäärä täyttää ehdon. Moniarvoisille päivämääräkentille kaikki arvot tarkistetaan erikseen vastaamaan ehtoa.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fi: Tämän kentän arvon tulisi täyttää ehto. Tämä voi olla joko kiinteä päivä ISO muodossa (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) tai suhteellinen englanninkielinen merkkijono kuten '12AM today'. Esimerkkejä: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. Lisää esimerkkejä suhteellisista päivämääristä löydät <a href="@relative_format">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Date Context
fi: Päivämääräkonteksti

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
fi: Lisää Context moduuliin vaihtoehdon asettaa konteksti riippuvaiseksi päivämääräkentän arvosta.

en: View: @view - Display: @display
fi: Näkymä: @view - Ruutu: @display

en: Overview of fields used in all views.
fi: Lista kaikista näkymissä käytetyistä kentistä.

en: Transform the case
fi: Muunna kirjainkokoa

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fi: Tapa jolla suodattimien arvojen kirjainkoot muunnetaan tulostettaessa URLia.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fi: Muokkaa ylläpidollista etikettiä joka näytetään kun viitataan tähän suhteeseen suodattimista jne.

en: Representative sort criteria
fi: Alustava lajittelukriteeri

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fi: Suhteen tuomaan tietoon käytettävät lajittelukriteerit, tätä käytetään määrittelemään tapaa jolla kutakin riviä kuvaava elementti haetaan. Esimerkiksi näyttääksesi uusimman solmun kullekin käyttäjälle, valitse 'Sisältö: Päivityspäivämäärä'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fi: Yllävalitun lajittelukriteerin yhteydessä käytettävä järjestelytapa.

en: And/Or, Rearrange
fi: Ja/tai, Uudelleenjärjestä

en: Revert to default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fi: Vaihtoehtoisesti syötä lista tageista pilkuin eroteltuina käytettäväksi tässä näkymässä näkymien suodattamisessa ja lajittelussa käytettäväksi.

en: Custom admin theme for the Views UI
fi: Kustomoitu ylläpitoteema Views UI:lle

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fi: Joissakin tapauksissa voit haluta käyttää vaihtoehtoista ylläpitoteemaa Views UI:lle.

en: No fields have been used in views yet.
fi: Näkymissä ei ole vielä kenttiä käytössä.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fi: Tarjoaa linkin kommentin hyväksymiseen.

en: Author uid
fi: Kirjoittajan käyttäjä ID (uid)

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun tiedostoon.

en: image from !field_name
fi: kuva kentästä !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun kuvaan.

en: The tid of a taxonomy term.
fi: Luokittelutermin ID (tid).

en: The user permissions.
fi: Käyttöoikeudet.

en: First and last only
fi: Vain ensimmäinen ja viimeinen

en: Multiple-value handling
fi: Moniarvoisuuden hallinta

en: Filter to items that share all terms
fi: Suodata tuloksiin jotka jakavat kaikki arvot

en: Filter to items that share any term
fi: Suodata tuloksiin, jotka jakavat minkä tahansa arvoista

en: Use formatted username
fi: Käytä formatoitua käyttäjänimeä

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fi: Mikäli valittuna, järjestelmä tulostaa formatoidun käyttäjänimen. Mikäli ei valittuna, käyttäjänimi tulostetaan raakatekstinä.

en: Link to user's profile
fi: Linkitä käyttäjän profiiliin

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fi: Asetus <em>Oletus</em> käyttää sivustonlaajuista tyyliä käyttäjien kuville jotka on asetettu <a href="!account-settings">käyttäjätilin asetuksissa</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fi: Sinulla ei ole käännettäviä entiteettityyppejä.

en: Use a pager
fi: Käytä sivutusta

en: Don't sort
fi: Älä lajittele

en: A property of the base table of the entity
fi: Entiteetin perustaulun ominaisuus

en: A field attached to this entity
fi: Kenttä liitettynä entiteettiinsä

en: Sort property
fi: Lajittelusääntö

en: @label (column @column)
fi: @label (sarake @column)

en: Display all day checkbox
fi: Näytä "koko päivä" valintaruutu

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
fi: Määrittelee, näytetäänkö "koko päivä" valintaruutu käyttäjille.

en: Date format options
fi: Päivämäärän muotoiluasetukset

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
fi: Päivämäärämuoto jota käytetään tämän argumentin otsikossa ja tiivistelmälinkissä. Oletusmuoto perustuu suodattimen tarkkuuteen, esimerkiksi kuukausi: @example_month, päivä: @example_day.

en: Custom summary date format
fi: Kustomoitu yhteenvedon päivämäärän muoto

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fi: Kustomoitu muoto otsikon ja tiivistelmän päivämäärälle. Määrittele PHP päivämäärämerkkijono muodossa esimerkiksi m-d-Y H:i' (lisätietoa päivämäärien muotoilusta saat osoitteesta <a href="@link">http://php.net/date</a>).

en: Responsive
fi: Responsiivinen

en: Tokens related to views.
fi: Näkymiin liittyvät tokenit.

en: The human-readable name of the view.
fi: Näkymän selkokielinen nimi.

en: The description of the view.
fi: Näkymän kuvaus.

en: The machine-readable name of the view.
fi: Näkymän koneluettava nimi.

en: The title of current display of the view.
fi: Näkymän tämänhetkisen näyttöruudun otsikko.

en: The URL of the view.
fi: Näkymän URL.

en: -Select-
fi: -Valitse-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Teksti joka korvaa "otsikkotekstin", näytetään suurimmassa osassa selaimista tooltippinä kun hiirtä viedään linkin päälle.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fi: Valitse piilottaaksesi tämän kentän sen ollessa tyhjä. Huomaa että uudelleenkirjoitetun kentän etiketti saatetaan tästä huolimatta tulostaa. Piilottaaksesi etiketit, tarkista rivityylin asetukset tyhjille kentille. Piilottaaksesi uudelleenkirjoitetun sisällön valitse "Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä" valintaruutu.

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fi: Ota käyttöön Views suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views kyselyiden debuggaus- ja suorituskykystatistiikkaviestit <em>jos Devel moduuli on asennettuna</em>.

en: Devel message(dpm)
fi: Devel viesti (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fi: Devel loggaus (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fi: Sivun alue johon tulostetaan suorituskykystatistiikat ja debuggausviestit.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fi: Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä kommentin: kirjoittajariippuvuus

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fi: Solmun viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fi: Sisältöä muokkaava käyttäjä. Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä seuraavan sisällön: kirjoittajariippuvuus.

en: Unique access event ID.
fi: Yksilöllinen käyttötapahtuman ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
fi: Linkitä kenttä solmuun jos sillä ei ole kommentteja.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fi: Muuta välilyönnit termien nimissä tavuviivoiksi

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fi: Tämä mahdollistaa linkkien toiminnan Views luokittelutermi-argumenttien kanssa.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa arvon tälle suodattimelle. Voit palauttaa ainoastaan yhden arvon tälle suodattimelle. Jotkut muuttujat ovat käytettävissä: näkymä-objekti on "$view". Argumentin käsittelijä on "$argument", esimerkiksi voit muuttaa argumentin otsikkoa asettamalla "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fi: Käytä renderöityä tulostetta rivien ryhmittelyssä.

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fi: Mikäli käytössä, ryhmittelykentän renderöityä tulostetta käytetään rivien ryhmittelyyn.

en: E-mail format
fi: Sähköpostin muoto

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
fi: <em>Koko päivä</em> toiminnallisuus on siirretty erilliseen moduuliin. Tämä uusi moduuli tarjoaa mahdollisuuden lisätä <em>Koko päivä</em> valintaruudun selataksesi aikaa päälle ja pois päivämääräkentissä. Se myös sisältää teeman joka näyttää <em>Koko päivä</em> tekstin kentissä joihin ei ole aikaa määriteltynä. Yhteensopivuuden takaamiseksi moduuli on automaattisesti käytössä. Jos et halua <em>Koko päivä</em> toiminnallisuutta, voit poistaa moduulin käytöstä.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
fi: <em>Päivämäärän toisto</em> päivämääräkentille on siirretty edelliseen moduuliin. Yhteensopivuuden takaamiseksi se on automaattisesti käytössä mikäli Date Repeat API moduuli on käytössä. Jos et käytä <em>Päivämäärien toistoa</em> kentissäsi, voit ottaa moduulin pois päältä.

en: Date All Day
fi: Päivämäärä koko päivä

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
fi: Lisää 'Koko Päivä' toiminnon päivämääräkenttiin, mukaanlukien 'Koko Päivä' teeman ja 'Koko Päivä' valintaruudut päivämäärän valitsimeen sekä ponnahdusikkunaan.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
fi: Toistot

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fi: Joka @interval päivä

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fi: Joka @interval viikko

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fi: Joka @interval kuukausi

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fi: Joka @interval vuosi

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
fi: Toista joka "X" päivänä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fi: Joka arkipäivä

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fi: Joka ma, ke, pe

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fi: Joka ti, to

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
fi: Toistuu joka "X" päivä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: every weekday
fi: Joka viikonpäivä

en: monday wednesday friday
fi: maanantai keskiviikko perjantai

en: tuesday thursday
fi: tiistai torstai

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fi: Päivänä @bymonthday, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
fi: Kuukauden perusteella, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fi: Kuukauden / viikon @byday päivänä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: On day ... of ...
fi: Päivänä ... / ...

en: On the ... of ...
fi: Päivänä ... / ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
fi: @count toiston jälkeen

[ctx: Date repeat]
en: Count
fi: "Lukumäärä"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: On
fi: "Päivänä"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Until
fi: "Asti"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
fi: Lopeta toistaminen

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fi: Poista päivämäärät

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
fi: Sisällytä päivämäärät

en: Repeat settings
fi: Toistoasetukset

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Vuosi (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Kuukausi (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Päivä (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". (SUMMA).
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
fi: Laajennettuna kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
fi: Pienennettynä kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
fi: Toista näkymä kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fi: Näytetäänkö toistoasetusten lomake oletuksena avoinna vai suljettuna? Aseta "Suljettu" jos haluat lomakkeesta vähemmän häiritsevän.
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: Date Repeat Field
fi: Päivämäärän toistokenttä

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
fi: Luo vaihtoehdon päivämäärien toistamiselle ja ylläpitää päivämääräkenttiä jotka käyttävät Date Repeat APIa.

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module which contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
fi: "Ominaisuus" on eräänlainen Drupal moduuli joka sisältää asennuspaketin. Kun otat sen käyttöön, se tarjoaa määriteltyjä uusia toimintoja Drupal sivustollesi. Ota ominaisuudet käyttöön valitsemalla valintaruutu kunkin allaolevalla listalla olevan ominaisuuden nimen vierestä. Jos ominaisuuden asetusten tila on muuttunut, sen "tilaksi" tulee joko "ohitettu" tai "tarvitsee tarkistusta", muussa tapauksessa tilaksi tulee "oletus" joka tarkoittaa että ominaisuuden asetukset eivät ole muuttuneet. Klikkaa ominaisuuden tilasta kertovaa tekstiä saadaksesi lisätietoa ominaisuudesta ja sen komponenteista.

en: The number of results displayed per page.
fi: Tulosten lukumäärä per sivu.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fi: Korvaa olemassaoleva näkymä mikäli sivustolla on olemassa näkymä samalla nimellä

en: Edit selected files
fi: Muokkaa valittuja tiedostja

en: Edit multiple files
fi: Muokkaa useampaa kuin yhtä tiedostoa

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
fi: Tarjoaa kenttätyypin joka tallentaa mediakohtaista dataa.
    <em>Vanhentunut ominaisuus (korvaava kenttätyyppi: Drupal-ytimen Tiedosto kenttätyyppi).</em>

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fi: Voit käyttää HTML-koodia tässä kentässä. Seuraavat tokenit ovat tuettuja:

en: Provide a simple link to the user.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjään.

en: Result summary
fi: Tulosten yhteenveto

en: Shows result summary, for example the items per page.
fi: Näytä tulosten yhteenveto, esimerkiksi tuloksia per sivu.

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: Display list value as human readable
fi: Näytä arvo ihmisluettavassa muodossa

en: Displays the link in contextual links
fi: Näyttää linkin kontekstiriippuvaisten linkkien joukossa

en: Grouping field Nr.@number
fi: Ryhmittelykentän numero. @number

en: Added panels_pane.lock field.
fi: Kenttä panels_pane.lock lisätty.

en: Banner Text
fi: Banneriteksti

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fi: Luokittelutermin isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fi: Valikkolinkkien isäntien nimet arrayna juuresta alkaen.

en: Cache dates
fi: Päivämäärien tallennus välimuistiin

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
fi: Päivämääräobjektit voidaan luoda ja välimuistittaa päivämääräkenttiä ladattaessa; tämä parantaa suorituskykyä.

en: Maximum dates per field
fi: Päivämäärien enimmäismäärä per kenttä

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
fi: Mikäli valittuna '0', kaikki päivämääräarvot kaikissa entiteeteissä tallennetaan välimuistiin. Huomaa että sellaisten kenttien välimuistittamisella jotka voivat sisältää useamman tai toistuvan arvon, voi olla sivuston suorituskykyä heikentäviä vaikutuksia. Suositeltava arvo moniarvoiselle ja toistuvalle kentälle on enintään 4 arvoa per kenttä.

en: The number of cache values must be a number.
fi: Välimuistiin tallennettavien arvojen määrän on oltava numero.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fi: Välimuistiin tallennettavien arvojen määrän on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin 0.

en: Settings for modules the use the Date API.
fi: Asetukset moduuleille jotka käyttävät Date APIa.

en: Edit book outline
fi: Muokkaa kirjasivun ulkolinjaa

en: Export menu blocks.
fi: Vie valikkolohkot.

en: Menu block bulk export results
fi: Valikkolohkon massaviennin tulokset

en: Exported menu blocks.
fi: Viedyt valikkolohkot.

en: Load a list of entity objects from a VBO View.
fi: Lataa lista entiteettejä VBO näkymästä.

en: Load a list of entity ids from a VBO View.
fi: Lataa lista entiteettitunnisteita (entity id) VBO:n kautta.

en: A list of entity ids
fi: entiteettitunniste (entity id) lista

en: Modify entity values
fi: Muokkaa entiteettien arvoja

en: Tried to set !field_count values for field !field_name that supports a maximum of !cardinality.
fi: Yritettiin asettaa !field_count arvoja kentälle !field_name joka tukee enintään !cardinality arvoa.

en: Add new value(s) to %label, instead of overwriting the existing values.
fi: Lisättiin uusia arvoja otsikolle %label sen sijaan ettö korvattaisiin olemassaolevat arvot.

en: Fields for @bundle_key @label
fi: Kentät paketille @bundle_key @label

en: You must select at least one value to modify.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi muutettava arvo.

en: %label contains an invalid value.
fi: %label sisältää epäkelvon arvon.

en: Check this to show a list of all available tokens in the bottom of the form. Requires the token module.
fi: Valitse näyttääksesi käytettävissä olevat korvauskuviot lomakkeen alareunassa. Vaatii Token-moduulin.

en: Display values
fi: Näytettävät arvot

en: Select which values the action form should present to the user.
fi: Valitse, mitkä arvot toimintolomakkeen tulisi näyttää käyttäjälle.

en: Skip the first @count item(s)
fi: Ohita @count ensimmäistä elementtiä

en: Then display at most @count item(s)
fi: Näytä enintään @count tulosta

en: Enter 0 to display all items.
fi: Valitse 0 näyttääksesi kaikki elementit.

en: Display in reverse order
fi: Näytä käänteisessä järjestyksessä

en: User Edit Template
fi: Käyttäjän muokkaus-template

en: User edit template
fi: Käyttäjän muokkaus-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan käyttäjän muokkauslomakkeen näyttämiseksi poluissa muotoa <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjää user/%user/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User being edited
fi: Muokattava käyttäjä

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fi: Virhe, väärinasetettu entity_bundle pääsy-plugin

en: (Custom) Entity: Field Value
fi: (Kustomoitu) entiteetti: kentän arvo

en: Control access by entity field value.
fi: Hallitse pääsyä kentän arvon perusteella.

en: @entity @type: @field Field
fi: @entity @type: @field kenttä

en: Is this the front page.
fi: Tämä on etusivu.

en: The front page
fi: Etusivu

en: User edit form: User ID
fi: Käyttäjän muokkauslomake: Käyttäjän ID

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjän muokkauslomake-kontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID for this argument.
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille.

en: Entity extra field
fi: Entiteetin ylimääräinen kenttä

en: Select a view mode for this extra field.
fi: Valitse esitystapa tälle ylimääräiselle kentälle.

en: Select a build mode for this user.
fi: Valitse käyttäjän esitystapa

en: A user edit form.
fi: Käyttäjän muokkauslomake.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fi: Syötä käyttäjä ID tälle argumentille:

en: Enter the name or UID of a node
fi: Syötä solmun nimi tai UID

en: Reset identifier to user name
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: @to_entity from @from_entity (on @from_entity: @field_label [@field_name])
fi: @to_entity entiteetistä @from_entity (entiteetti @from_entity: kenttä @field_label [@field_name])

en: Display all or a specific amount of rows from a loaded view context.
fi: Näytä tietty määrä rivejä ladatusta näkymäkontekstista.

en: Limit rows
fi: Rajoita rivejä

en: Select rows
fi: Valitse rivit

en: The view must have a maximum number of items set to use this setting.
fi: Näkymällä on oltava asetettuna enimmäismäärä tuloksia jos haluat käyttää tätä asetusta.

en: Entity Reference Behavior Example
fi: Esimerkki entiteettiviittauksen toiminnasta

en: Provides some example code for implementing Entity Reference behaviors.
fi: Tarjoaa esimerkkikoodia entiteettiviittauksen käyttöönottoa varten.

en: Test behavior
fi: Testaa toimintaa

en: Test instance behavior
fi: Testaa instanssin toimintaa

en: The selected behavior handler is broken.
fi: Valittu toiminnallisuuden käsittelijä on rikki.

en: The selected selection handler is broken.
fi: Valittu valinnan käsittelijä on rikki.

en: A Wysiwyg profile is associated with a text format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular text format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
fi: WYSIWYG-profiili liitetään johonkin syöttömuotoon. WYSIWYG-profiili määrittelee, mitä selainpuolen editoria käytetään minkäkin syöttömuodon kohdalla, mitä nappeja ja teemoja näytetään sekä missä muodossa editori esitetään. Lisäksi on joitakin editorikohtaisia asetuksia.

en: Display the id of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien ID:t.

en: to:
fi: päättyy:

en: OG memberships
fi: OG jäsenyydet

en: A list of all OG memberships of the @name entity.
fi: Lista kaikista OG jäsenyyksistä entiteetissä @name.

en: @state OG membership
fi: @state OG jäsenyys

en: A list of all OG memberships of the @name entity with @state state.
fi: Lista OG jäsenyyksistä kontekstissa @name tilassa @state.

en: OG membership from field @label
fi: OG jäsenyys kentästä @label

en: A list of all OG memberships registered in field @label.
fi: Lista kaikista OG jäsenyyksistä kentässä @label.

en: @state OG memberships from field @label
fi: @state OG jäsenyydet kentästä @label

en: A list of all OG memberships with @state registered in field @label.
fi: Lista kaikista OG jäsenyyksistä joilla on rekisteröitynä tila @state kentässä @label.

en: A list group members of the @name entity.
fi: Lista kaikista ryhmän jäsenistä entiteetissä @name.

en: @state group members
fi: @state ryhmän jäsenet

en: A list of all users of the @name entity with @state state.
fi: Lista kaikista ryhmän jäsenistä entiteetistä @name tilassa @state.

en: @entity in group @group
fi: @entity ryhmässä @group

en: Create %type_name content
fi: Luo %type_name sisältöä

en: Added table indexes to {og_membership} table.
fi: Lisättiin taulukkoindeksit {og_membership} tauluun.

en: The OG group associated with the OG membership.
fi: OG jäsenyyteen liittyvä OG ryhmä.

en: Og membership "etid" property.
fi: OG jäsenyyden "etid" ominaisuus.

en: Og membership "gid" property.
fi: OG jäsenyyden "gid" ominaisuus.

en: OG user roles in group
fi: OG käyttäjäroolit ryhmässä

en: Show all the roles a user belongs to in a group. Requires a relationship to users to be present.
fi: Näytä käyttäjän kaikki roolit ryhmässä. Vaatii että viittaus käyttäjiin on olemassa.

en: OG membership from @entity
fi: OG jäsenyys entiteetistä @entity

en: The OG membership associated with the @entity entity.
fi: Entiteettiin @entity liitetty OG jäsenyys

en: @entity from OG membership
fi: @entity OG jäsenyydestä

en: The @entity entity that is associated with the OG membership.
fi: Entiteettiin @entity liitetty OG jäsenyys

en: Group @entity from OG membership
fi: Ryhmä @entity OG jäsenyydestä

en: The @entity group that is associated with the OG membership.
fi: Ryhmä @entity joka on liitetty OG jäsenyyteen.

en: The OG groups of the logged in user
fi: Sisäänkirjautuneena olevan käyttäjän OG ryhmät

en: Choose the state to set for the selected users in the group.
fi: Valitse valituille käyttäjille ryhmässä asetettava tila.

en: Modify OG user roles
fi: Muokkaa OG käyttäjärooleja

en: Select the group type.
fi: Valitse ryhmän tyyppi.

en: Select the concatenator used to merge multiple group IDs. Remember to turn on the "Allow multiple values" option in the "more" settings for this contextual filter.
fi: Valitse useamman ryhmän ID:t yhdistämisessä käytettävä yhdistäjä. Muista kytkeä päälle "Salli useita arvoja" vaihtoehto tämän kontekstiriippuvaisen suodattimen lisäasetuksissa.

en: Current OG group of @label entity type
fi: Tämänhetkinen OG ryhmä entiteettityyppiä @label

en: The @label that is an OG group from context, if exists.
fi: @label joka on kontekstin perusteella OG ryhmä mikäli tällainen on olemassa.

en: OG context
fi: OG konteksti

en: OG context detection and selection
fi: OG kontekstin tunnistus ja valinta

en: Determine what entity type that group should be of.
fi: Määrittele, minkätyyppinen entiteettiryhmän tulisi olla.

en: Strict node access permissions
fi: Tiukat solmujen pääsysäännöt

en: Admin people View
fi: Käyttäjien ylläpitonäkymä

en: Select the View that should be used to show and control the people in the group.
fi: Valitse näkymä jota käytetään näåyttämään ja hallinnoimaan ryhmän jäseniä.

en: Select the field name, the group membership should be registered in.
fi: Valitse kenttä johon ryhmän jäsenyys rekisteröidään.

en: User %name is already subscribed to group.
fi: Käyttäjä %name on jo merkinnyt ryhmän.

en: %name has reached maximum values in field %field.
fi: %name on saavuttanut enimmäismääränsä kentässä %field.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications in the group context.
fi: Varoitus: anna ainoastaan luotetuille rooleille; tällä oikeudella on tietoturvavaikutuksia ryhmäkontekstissa.

en: Hide group field, and apply default values.
fi: Piilota ryhmäkenttä ja ota käyttöön oletusasetukset.

en: OG subscribe link
fi: OG merkintälinkki

en: OG audience list
fi: OG audienssi-lista

en: Select the field that should register the user subscription.
fi: Valitse kenttä johon käyttäjän jäsenyys tallennetaan.

en: Field %label
fi: Kenttä %label

en: Specify how OG should treat content of this type. Content may behave as a group, as group content, or may not participate in OG at all.
fi: Määrittele miten OG kohtelee tämäntyyppistä sisältöä. Sisältö voi toimia ryhmänä, ryhmäsisältönä tai olla osallistumatta lainkaan OG:hen.

en: To unset the group content definition or change the settings you should delete the "Groups audience" field via !url.
fi: Poistaaksesi ryhmäsisällön määrityksen tai muuttaaksesi asetuksia sinun on poistettava "Ryhmäaudienssi" kenttä osoitteessa !url.

en: There are no group bundles defined.
fi: Ryhmänippuja ei ole määritettynä.

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
fi[0]: Olet jo rekisteröitynyt toiseen ryhmään
fi[1]: Olet jo rekisteröitynyt @count muuhun ryhmään

en: Administer OG settings.
fi: Ylläpidä OG asetuksia.

en: OG field settings
fi: OG kenttäasetukset

en: Delete an OG field from a bundle.
fi: Poista OG kenttä nipusta.

en: Membership links
fi: Jäsenyyslinkit

en: Show membership unsubscribe and subscribe link(s) to a given group.
fi: Näytä ryhmään liittymis- ja poistumislinkit määritellylle ryhmälle.

en: Request "@type" membership to group
fi: Ano "@type" jäsenyyttä ryhmässä

en: Subscribe to group using "@type" membership
fi: Merkitse ryhmä käyttäen jäsenyyttä tyyppiä "@type"

en: Unsubscribe link
fi: Lopeta ryhmän seuraaminen -linkki

en: Membership types
fi: Jäsenyystyypit

en: Select the membership types. If none are selected, all the accessible will be presented.
fi: Valitse jäsenyystyypit. Mikäli yhtäkään ei ole valittuna, kaikki käytettävissä olevat näytetään.

en: Include membership type name on single membership type
fi: Sisällytä jäsenyystyypin nimi yksittäiseen jäsenyystyyppiin

en: When disabled and there is only a single membership type enabled, the membership type name will not be appended to the subscribe link.
fi: Tämän ollessa poissa käytössä tilanteessa jossa ainoastaan yksi jäsenyystyyppi on määriteltynä, jäsenyystyypin nimeä ei näytetä merkitsemislinkissä.

en: Membership links for all accessible membership types
fi: Jäsenyyslinkit kaikkiin käytettävissä oleviin jäsenyystyyppeihin

en: Membership links for @types membership types
fi: Jäsenyyslinkit @types jäsenyystyyppeihin

en: Membership link | Membership links
fi[0]: Jäsenyyslinkki
fi[1]: Jäsenyyslinkit

en: The group audience field to prepopulate.
fi: Esipopuloitava ryhmäaudienssi.

en: OG behavior
fi: OG käyttäytyminen

en: Error: The selected "Target type" %entity does not have bundles that are a group type
fi: Virhe: Valitulla "kohdetyypillä" %entity ei ole nippuja jotka ovat ryhmätyyppejä

en: The bundles of the entity type acting as group, that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fi: Sisältötyypin niput jotka käyttäytyvät ryhminä ja joihin voidaan viitata. Ei pakollinen, jätä tyhjäksi käyttääksesi kaikkia nippuja.

en: Select the membership type that will be used for a subscribing user.
fi: Valitse ryhmään liittyvälle käyttäjälle asetettava jäsenyystyyppi.

en: Re-populate group ID and group entity, deprecating the OG group entity.
fi: Uudelleenluo ryhmän ID ja ryhmäentiteetti samalla ohittaen OG ryhmäentiteetin.

en: Update the group ID in user roles.
fi: Päivitä ryhmän ID käyttäjärooleihin.

en: OG membership from a group node and user
fi: OG jäsenyys ryhmäsolmusta ja käyttäjästä

en: Get the OG membership context from an a node that is a group and user.
fi: Hae OG konteksti solmusta joka on ryhmä ja käyttäjä.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fi: Lisää "Lue lisää" linkki jos tulostetta on trimmattu.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fi: Mikäli valittuna, "Lue lisää" linkki lisätään trimmatun tulosteen loppuun.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkissä linkkitekstinä näytettävä teksti. Voit syöttää tietoa tästä näkymästä yllänäkyvien korvauskuvioiden perusteella.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fi: "Lisää" linkille käytettävä polku. Voit käyttää linkin osoitteessa yllänäkyviä korvauskuvioita.

en: Display field as machine name.
fi: Näytä kenttä koneluettavana nimenä.

en: Show the embed display in the ui.
fi: Näytä embedattu näkymä käyttöliittymässä.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fi: Salli edistyneen käyttäjän sisällyttää näyttöruutu. Plugin itse toimii kuin se olisi näkymätön käyttöliittymässä.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views-moduulin luomat kyselyt sisältävät kommenttina näkymän ja näyttöruudun nimet muodossa 'näkymän-nimi:näyttöruudun-nimi' SELECT tietokantakomennon lopussa. Tämä helpottaa Views kyselyiden tunnistamista tietokantalogeista mutta sitä on järkevää käyttää ainoastaan ongelmatilanteiden jäljittämisessä.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fi: Tarjoa näyttöruutu joka voidaan sisällyttää käyttäen Views APIa.

en: Display the user with standard user view.
fi: Näytä käyttäjä käyttäen standardia käyttäjänäkymää.

en: Only has the 'authenticated user' role
fi: On ainoastaan rooli "kirjautunut käyttäjä"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fi: On muitakin rooleja "kirjautunut käyttäjä" roolin lisäksi

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fi: Näytä käyttäjä käyttäen standardia käyttäjänäkymää. Voi olla tarpeen lisätä user-profile.tpl.php tiedosto teemasi kansioon koska <a href="@user-profile-api-link">käyttäjäprofiili</a> template ei oletuksena näytä käyttäjänimeä.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fi: Syötä arvo tulosta-per-sivu (@items_per_page) yläpuolelta.

en: Remove tags from rendered output
fi: Poista tagit renderöidystä tulosteesta

en: Fields to be included as contextual links.
fi: Kontekstiriippuvaisina linkkeinä sisällytettävät kentät.

en: Include destination
fi: Sisällytä kohde

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fi: Sisällytä "kohde" parametri linkkiin palauttaaksesi käyttäjä alkuperäiseen näkymään hänen päätettyään kontekstiriippuvaisen toimenpiteen.

en: Contextual Links
fi: Kontekstiriippuvaiset linkit

en: Display fields in a contextual links menu.
fi: Näytä kenttiä kontekstiriippuvaisten linkkien valikossa.

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
fi: Päivämäärien ja kalenterien konfigurointi voi olla monimutkaista. !date_wizard helpottaa yksinkertaisen päivämääräkentän sisältävän päivämäärä-sisältötyypin luomisessa.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
fi: Päivämäärien ja kalenterien konfigurointi voi olla monimutkaista. Jos otat käyttöön Date Tools moduulin, se tarjoaa Date Wizardin jonka avulla voit luoda yksinkertaista päivämääräsisältöä päivämääräkentän avulla.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
fi: <h2>Työkalut päivämäärille ja kalentereille</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fi: Täytä seuraava lomake luodaksesi automaattisesti uuden päivämääräkentän ja vastaavan kalenterin sisältävän päivämäärä-sisältötyypin. Jos kalenterimoduuli on käytössä ja olet valinnut että kalenteri luodaan, kalenteri ja tulevat tapahtumat lohko luodaan ja kalenteriin lisätään ical kenttä. Solmut jotka luodaan tähän sisältötyyppiin sisältävät linkin tähän kalenteriin ja kalenterissa on linkki 'lisää uusi päivämäärä' lomakkeeseen. Voit myös lisätä uusia päivämääräkenttiä olemassaolevaan sisältötyyppiin antamalla olemassaolevan sisältötyypin nimen sen sijaan että loisit uuden sisältötyypin.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
fi: Aswetuksien teon helpottamiseksi tässä näytetään vain rajoitettu määrä vaihtoehtoja. Kun päivämäärät on luotu, voit tehdä päivämäärän asetuksiin lisämuutoksia ja lisätä muita kenttiä sisältötyyppiisi Muokkaa kenttiä sivulla. Voit myös muokata kalenterin asetuksia Näkymän muokkaussivulla.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
fi: Date Wizard ja muita työkaluja päivämäärien ylläpitämiseen ja päivämäärien ja kalenterien luomiseen.

en: Render Views filters as select list
fi: Tulosta näkymän suodattimet valintalistana

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
fi: Tarjoaa näkymien suodattimien valintalistan tälle kentälle. Tätä ei suositella käytettäväksi jos entiteettejä on yli sata koska se saattaa aiheuttaa aikakatkaisuja.

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: URL (content create)
fi: URL (sisällön lisäys)

en: Group manager default roles
fi: Ryhmän ylläpitäjän oletusroolit

en: Select the role(s) a group manager will be granted upon creating a new group.
fi: Valitse rooli(t) jotka ryhmän ylläpitäjälle annetaan uutta ryhmää luotaessa.

en: Roles in @entity-label - @bundle-label
fi: Roolit entiteetissä @entity-label - @bundle-label

en: Allow non-members to request membership to a group (approval required).
fi: Salli muiden kuin ryhmän jäsenten anoa ryhmän jäsenyyttä (vaatii hyväksynnän).

en: Subscribe to group (no approval required)
fi: Merkitse ryhmä (ei vaadi hyväksyntää)

en: Allow non-members to join a group without an approval from group administrators.
fi: Salli muiden kuin ryhmän jäsenten liittyä ryhmään ilman ryhmän ylläpitäjän hyväksyntää.

en: Allow members to unsubscribe themselves from a group, removing their membership.
fi: Salli ryhmän jäsenten poistua ryhmästä samalla poistaen heidän jäsenyytensä.

en: Users may allow or deny another user's subscription request.
fi: Käyttäjät voivat hyväksyä tai evätä toisen käyttäjän merkitsemispyyntöjä.

en: Users may add other users to the group without approval.
fi: Käyttäjät voivat lisätä käyttäjiä ryhmään ilman hyväksyntää.

en: Edit role's permissions
fi: Muokkaa roolin käyttöoikeuksia

en: Determine access to features by selecting permissions for role.
fi: Määrittele pääsy ominaisuuksiin valitsemalla käyttöoikeudet roolille.

en: Configure Organic groups group type permissions.
fi: Säädä OG:n ryhmätyyppi-oikeuksia.

en: Configure Organic groups group type roles.
fi: Ylläpidä OG ryhmätyyppirooleja.

en: Cannot update field %id (%field_name) because it does not use the field_sql_storage storage type.
fi: Kentän %id (%field_name) päivittäminen ei onnistunut koska se ei käytä field_sql_storage tallennustyyppiä.

en: File saved
fi: Tiedosto tallennettu

en: Add internet files to your media library.
fi: Lisää tiedostoja internetistä mediakirjastoosi.

en: Exportables selected
fi: Vietävät valittu

en: Node: (un)published
fi: Solmu: julkaistu / julkaisematta

en: Control access by the nodes published status.
fi: Hallitse pääsyä solmun julkaisutilan mukaan.

en: Returns true if the nodes status is "published".
fi: Palauttaa "true" jos solmun tila on "julkaistu".

en: Add the action links (local tasks) as content.
fi: Lisää toimintolinkit (lokaalit tehtävät) sisältönä.

en: Do not begin name with numbers.
fi: Älä aloita nimeä numeroilla.

en: Organize your features in groups.
fi: Järjestele ominaisuutesi ryhmiin.

en: No Features were found. Please use the !create_link link to create
          a new Feature module, or upload an existing Feature to your modules directory.
fi: Ominaisuuksia ei löytynyt. Luo uusi ominaisuus sivulla !create_link tai lataa järjestelmäsi moduulikansioon olemassaoleva ominaisuus.

en: Convert Media tags to markup
fi: Muunna mediatagit markupiksi

en: This must be enabled for the Media WYSIWYG integration to work with this input format.
fi: Tämän on oltava käytössä jotta WYSIWYG integraatio toimisi tämän syöttömuodon kanssa.

en: Import files
fi: Tuo tiedostoja

en: The <em>Convert Media tags to markup</em> filter must be enabled for the <a href="@format-link">@format format</a> in order to use the Media browser WYSIWYG button.
fi: <em>Muuta Media tagit markupiksi</em> suodattimen on oltava käytössä <a href="@format-link">muodolle @format</a> käyttääksesi Mediaselaimen WYSIWYG nappia.

en: Do NOT download the "CKEditor for Drupal" edition.
fi: ÄLÄ lataa "CKEditor for Drupal" versiota.

en: Advanced CSS styles
fi: Edistyneet CSS tyylit

en: %name: Only remote files with the following types are allowed: %types-allowed.
fi: %name: Vain etätiedostot seuraavilla päätteillä ovat sallittuja: %types-allowed.

en: no file types selected
fi: tiedostotyyppejä ei ole valittuna

en: Custom Text
fi: Kustomoitu teksti

en: How to display the time ago or time hence for this field.
fi: Miten "aikaa sitten" tai "aikaa jäljellä" esitetään tälle kentälle.

en: No valid timezone name was provided.
fi: Kelvollista aikavyöhykettä ei ole määritetty.

en: Please choose a year.
fi: Valitse vuosi.

en: Please choose a month.
fi: Valitse kuukausi.

en: Please choose a day.
fi: Valitse päivä.

en: Please choose an hour.
fi: Valitse tunti.

en: Please choose a minute.
fi: Valitse minuutti.

en: Please choose a second.
fi: Valitse sekunti.

en: Original @entity
fi: Alkuperäinen @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fi: Alkuperäinen @entity tieto jos @entity tallennetaan tai päivitetään.

en: The base name of the file.
fi: Tiedoston perusnimi.

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fi: Seuraavilta korvauskuviotyypeiltä puuttuu pakollinen nimi ja/tai kuvaustieto:

en: If false, Colorbox will hide scrollbars for overflowing content. This could be used on conjunction with the resize method for a smoother transition if you are appending content to an already open instance of Colorbox.
fi: Mikäli FALSE, Colorbox piilottaa vierityspalkit ylimenevälle sisällölle. Tätä voidaan käyttää saamaan aikaan sujuvampi vaihto sisältöjen välillä jos lisäät sisältöä jo sillä hetkellä auki olevaan Colorbox instanssiin.

en: Colorbox Start slideshow
fi: Colorbox Aloita diaesitys

en: Colorbox Stop slideshow
fi: Colorbox Pysäytä diaesitys

en: Colorbox current text
fi: Colorbox tämänhetkinen teksti

en: Text for the content group / gallery count
fi: Teksti sisältöryhmälle / gallerialaskurille

en: Colorbox Previous
fi: Colorbox Edellinen

en: Colorbox Next
fi: Colorbox Seuraava

en: Colorbox Close
fi: Colorbox Sulje

en: Text for the close button.
fi: Sulkemisnapin teksti.

en: Custom (with tokens)
fi: Kustomoitu (korvauskuvioiden kanssa)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
fi: Korvauskuviotuen mahdollistamiseksi sinun on asennettava <a href="@token_url">token moduuli</a>.

en: A light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.4.3+.
fi: Kevyt, kustomoitava lightbox pluginni jQuery versiolle 1.4.3+.

en: Update jQuery and jQuery UI to a more recent version.
fi: Päivitä jQuery ja jQuery UI uudempaa versioon.

en: @label (!name:language)
fi: @label (!name:kieli)

en: @label:language
fi: @label:kieli

en: Language - Appears in: @bundles.
fi: Kieli - on paketeissa @bundles.

en: Clean URL
fi: Siistitty verkko-osoite

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
fi: Sivutuksen verkko-osoitteiden muoto. Sivutusmuodossa ne oletuksena näyttävät muodolta 'calendar/?date=2020-05' ja siistityssä muodossa calendar/2020-05'. Siistityt osoitteet näyttävät paremmilta mutta sivutusmuodossa esitetyt usein toimivat paremmin jos kalenteri esitetään lohkona tai paneelien sisällä.

en: Formatted text
fi: Muotoiltu teksti

en: Unknown variable @name
fi: Tuntematon muuttuja @name

en: Variables per group.
fi: Muuttjaa per ryhmä.

en: Example of text variable.
fi: Esimerkki tekstimuuttujasta.

en: Example of text variable with text format.
fi: Esimerkki tekstimuuttujasta jolle on asetettu tekstimuoto.

en: Example mail
fi: Esimerkkisähköposti

en: Example mail subject
fi: Esimerkki sähköpostin otsikosta

en: Example mail body.
fi: Esimerkki sähköpostin leipätekstistä.

en: Example mail variable with subject and body.
fi: Esimerkki sähköpostista jossa on otsikko ja leipäteksti.

en: Variable examples of different types.
fi: Esimerkkejä erityyppisistä muuttujista.

en: Variable example
fi: Muuttujaesimerkki

en: Example of auto generated settings form.
fi: Esimerkki automaattisesti luodusta asetuslomakkeesta.

en: List some variables.
fi: Listaa joitakin muuttujia.

en: Variable example realm
fi: Aluemuuttuja-esimerkki

en: Example of variable realms.
fi: Esimerkki aluemuuttujista.

en: An example module showing how to use the Variable API and providing some variables.
fi: Esimerkkimoduuli joka esittelee Variable API:n käyttöä ja tarjoaa joitakin muuttujia.

en: All variables
fi: Kaikki muuttujat

en: Realm variables
fi: Aluemuuttujat

en: Variables from the system variable table.
fi: Muuttujat järjestlmän muuttujataulusta

en: The low level name of the variable.
fi: Alemman tason nimi muuttujalle.

en: Human readable variable name.
fi: Ihmisluettava muuttujan nimi.

en: Variable views
fi: Muuttujanäkymä

en: Provides views integration for variable, included a default variable argument.
fi: Tarjoaa Views integraation muuttujalle, sisältäen oletus-muuttuja-argumentin.

en: Select a variable whose value will be retrieved at run time.
fi: Valitse muuttuja jonka arvo haetaan ajon aikana.

en: The URL of the entity.
fi: Entiteetin verkko-osoite.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fi: Seuraavat ominaisuudet voidaan ottaa käyttöön tämän korvauskuvion kohdalla: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
fi: "@name" entiteetteihin liittyvät korvauskuviot.

en: @name tokens.
fi: @name korvauskuviot.

en: List of @entities
fi: Lista entiteeteistä @entities

en: List of @type values
fi: Lista @type tyyppisistä arvoista

en: Tokens for lists of @type values.
fi: Korvauskuviot @type arvojen listoille.

en: @type with delta @delta
fi: @type ja @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
fi: Listaelementti deltalla @delta. Deltan arvot alkavat nollasta ja kasvavat yhdellä jokaista listaelementtiä kohden.

en: Rendered @entity_type
fi: Renderöity @entity_type

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
fi: Renderöity entiteettityyppi @entity_type käyttäen esitystapaa "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
fi: "Alt" määrityksen arvo

en: The "Title" attribute text
fi: "Title" määrityksen arvo

en: Field "@name".
fi: Kenttä "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fi: Tämänhetkisen käyttöliittymäkielen kielikoodi.

en: The language code of the current content language.
fi: Tämänhetkisen sisällön kielen kielikoodi.

en: Displays a single chosen entity.
fi: Näyttää yksittäisen valitun entiteetin.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fi: Valitse, minkätyyppisen entiteetin haluat näyttää alueella.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fi: Valitse, minkä entiteetin haluat näyttää alueella.

en: Cache menu in client-side browser
fi: Välimuistita valikko selaimen välimuistiin

en: !title cache cleared.
fi: !title välimuisti tyhjennetty.

en: CSS and JavaScript
fi: CSS ja JavaScript

en: Page and else
fi: Sivu ja tai

en: Update data
fi: Päivitä tiedot

en: Also allow !name role to !permission?
fi: Salli nimelle !name rooli !permission?

en: Supported providers
fi: Tuetut tarjoajat

en: List normalizer
fi: Listan normalisoija

en: Role Name
fi: Roolin nimi

en: Enabled components
fi: Käytössäolevat komponentit

en: Joined path
fi: Yhdistetty polku

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
fi: Arrayn arvot jotka Pathauto siivoaa ja yhdistää kautta-merkillä verkko-osoitetta kuvaavaksi merkkijonoksi.

en: Update node alias
fi: Päivitä solmun alias

en: Update taxonomy term alias
fi: Päivitä luokittelutermin alias

en: Update user alias
fi: Päivitä käyttäjän alias

en: Variables that contain metadata about the variable system.
fi: Muuttujat jotka sisältävät metadataa muuttujajärjestelmästä.

en: First example
fi: Ensimmäinen esimerkki

en: Second example
fi: Toinen esimerkki

en: Deleted existing values of %name from realm variables.
fi: Poista olemassaolevat %name muuttujat aluemuuttujien joukosta.

en: No variables have been selected as %realm_name specific.
fi: Yhtään muuttujaa ei ole valittu %realm_name kohtaiseksi.

en: To select variables to be configured, see <a href="!select-url">%realm_name variable settings</a>.
fi: Valitaksesi asetettavat muuttujat, tarkista asetukset <a href="!select-url">%realm_name muuttujalle</a>.

en: There are %name variables in this form
fi: Tässä lomakkeessa on käytössä muuttujat %name

en: Check you are editing the variables for the right %realm value or select the desired %realm.
fi: Valitse muokattavat arvot oikealle alueelle %realm tai valitse haluamasi alue %realm.

en: This is a @name variable.
fi: Tämä on @name muuttuja.

en: There are conflicting realm variables in the form. The variable %name is enabled for more than one realm. Review your realm settings
fi: Lomakkeessa on ristiriitaisia aluemuuttujia. Muuttuja %name on käytössä useammassa kuin yhdessä alueessa. Tarkista alueasetuksesi.

en: Realm list
fi: Aluelista

en: List of variables that can be set for a realm.
fi: Lista muuttujista jotka voidaan asettaa tälle alueelle.

en: Realm weight
fi: Alueen painokerroin

en: Override default weight for realm variables.
fi: Ohita aluemuuttujien oletuspaino.

en: No realms available.
fi: Alueita ei ole määritettynä.

en: Configure realms.
fi: Säädä alueita.

en: Configure realm variables.
fi: Säädä aluemuuttujia.

en: Edit realm variables.
fi: Muokkaa aluemuuttujia.

en: Save flag order
fi: Tallenna lippujen järjestys

en: Add flag
fi: Lisää lippu

en: Time last flagged
fi: Viimeisin liputusajankohta

en: The time a piece of content was most recently flagged by any user.
fi: Ajankohta jolloin jokin sisältö on viimeksi liputettu jonkun käyttäjän toimesta.

en: The user's default theme.
fi: Käyttäjän oletusteema.

en: Output values as list
fi: Tulostaa arvot listana

en: The value is not a number.
fi: Arvo ei ole numero.

en: Example of numeric variable.
fi: Esimerkki numeerisesta muuttujasta.

en: The entity type that can be referenced through this field.
fi: Entiteettityypit joihin voidaan viitata tämän kentän avulla.

en: Field behavior setting
fi: Kentän toiminnallisuusasetukset

en: Instance behavior setting
fi: Instanssien toiminnallisuusasetukset

en: There are no entities matching "%value"
fi: Hakua "%value" vastaavia entiteettejä ei löytynyt

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fi: Useampi kuin yksi entiteetti on nimeltään %value. Valitse minkä niistä haluat ID:n perusteella, esimerkiksi "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fi: Enemmän kuin yksi entiteetti vastaa tätä viittausta; "%multiple"

en: View used to select the entities
fi: Näkymä jota käytetään entiteettien valitsemiseen

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
fi: Valitse näkymä ja näyttöruutu jota käytetään entiteettien valitsemisessa.<br />Vain näkymät jotka sisältävät "Entiteettiviittaus" kentän ovat käyttökelpoisia.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
fi: Käyttökelpoisia näkymiä ei löytynyt. <a href="@create">Luo uusi näkymä</a> sisältäen <em>Entiteettiviittaus</em> kentän, tai lisää kenttä johonkin <a href="@existing">olemassaolevaan näkymään</a>.

en: entityreference
fi: entiteettiviittaus

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
fi: Näkymä %view_name ei ole enää kelvollinen kentälle %field_name.

en: Views: Filter by an entity reference view
fi: Näkymät: Suodata entiteettiviittauksen perusteella

en: Entity Reference Source
fi: Entiteettiviittauksen lähde

en: Entity Reference list
fi: Entiteettiviittauslista

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
fi: Näkymä "@display" vaatii hakukenttiä toimiakseen kunnolla. Tarkista Entiteettiviittausten listamuodon asetukset.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
fi: Näkymä "@display" käyttää kenttää %field hakukenttänä mutta kenttää ei ole enää olemassa. Tarkista Entiteettiviittauksen listamuodon asetukset.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
fi: <strong>Huomaa:</strong> 'Entiteettiviittaus'-näkymissä kaikki kentät näytetään sisennettyinä paitsi jos nimeomaan valitset jonkin muun esitystavan.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fi: Valitse kentät joista haetaan käytettäessä automaattisesti täydentyvää kenttää.

en: Can't save entity as group, because user @name can't be subscribed to group and become a manager.
fi: Entiteetin tallentaminen ryhmänä epäonnistui koska käyttäjä @name ei voi liittyä ryhmään ja tulla sen ylläpitäjäksi.

en: Remove from group
fi: Poista ryhmästä

en: Modify membership status
fi: Muokkaa jäsenyyden tilaa

en: Automatic (best matching)
fi: Automaattinen (paras tulos)

en: No field selected (best matching)
fi: Ei kenttää valittuna (paras tulos)

en: OG permissions overview
fi: OG käyttöoikeuksien kokonaiskatsaus

en: Overview of Organic groups permissions.
fi: Kokonaiskatsaus OG ryhmien käyttöoikeuksiin.

en: OG roles overview
fi: OG roolien kokonaiskatsaus

en: Overview of organic groups roles.
fi: OG ryhmäroolien kokonaiskatsaus.

en: Group membership overview
fi: Ryhmän jäsenyyksien kokonaiskatsaus

en: Overview of the group memberships (e.g. group manager, total memebrs).
fi: Ryhmien jäsenyyksien kokonaiskatsaus (ts. ryhmän ylläpitäjä, jäsenten kokonaismäärä jne).

en: Show group manager
fi: Näytä ryhmän ylläpitäjä

en: Show total @label members
fi: Näytä yhteensä @label jäsentä

en: Show total members
fi: Näytä jäsenten kokonaismäärä

en: Show total content
fi: Näytä sisällön kokonaismäärä

en: Group manager: !manager
fi: Ryhmän ylläpitäjä: !manager

en: Total %label members: @count
fi: Yhteensä %label jäsentä: @count

en: Total members: @count
fi: Jäseniä yhteensä: @count

en: Total content: @count
fi: Sisältöä yhteensä: @count

en: Group overview
fi: Ryhmän yleiskatsaus

en: Add per-bundle OG roles.
fi: Lisää nippukohtaiset OG roolit.

en: These are global default variables. To edit variables for a specific realm go to <a href="@variable-realm">Variable Realms</a>
fi: Nämä ovat sivustonlaajuisia muuttujia. Muuttaaksesi arvoa jossakin tietyssä alueessa, käy sivulla <a href="@variable-realm">Muuttuja-alueet</a>

en: Select variables to be set for this realm.
fi: Valitse tälle alueelle asetettavat muuttujat.

en: Currently selected variables are: <em>!variables</em>
fi: Tällä hetkellä valitut muuttujat: <em>!variables</em>

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
fi: Aikavyöhykkeeksi on asetettu <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">sivuston aikavyöhykkeen</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
fi: Ensimmäinen viikonpäivä on asetettu arvoon <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">ensimmäisen viikonpäivän</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at <a href="@regional_date_time">Date and time</a> settings.
fi: Keskipituiseksi päivämäärämuodoksi on asetettu @value. Voi olla hyödyllistä lisätä uusia muotoja kuten Päivämäärä, Aika, Kuukausi tai Vuosi sopivilla muotoiluilla <a href="@regional_date_time">Aika ja päiväys</a>-asetussivulla.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_date_time">järjestelmän päivämäärämuodot</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">sivuston aikavyöhykkeen ja ensimmäisen viikonpäivän</a> sekä <a href="@regional_date_time">päivämäärän muotoasetukset</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: space
fi: tila

en: Updated column definition for {og_role_permission} table.
fi: Päivitettiin sarakemääritys {og_role_permission} taululle.

en: Select groups if they were passed in the node create URL (e.g. node/add/post?og_group_ref=4,5,6). <em>Note: Depends on <a href="@url">Entity reference prepopulate</a> module, and enabling "Prepopulate" in the field settings.</em>
fi: Valitse ryhmät jos ne on lähetetty solmun luontiosoitteeseen (esim. node/add/post?og_group_ref=4,5,6). <em>Huomaa: Riippuu <a href="@url">Entity reference prepopulate</a> moduulista ja "esipopuloinnin" käyttöönotosta kenttäasetuksissa.</em>

en: When enabled Organic groups will restrict permissions for creating, updating and deleting according to the  Organic groups access settings. Example: A content editor with the <em>Edit any page content</em> permission who is not a member of a group would be denied access to modifying page content in that group. (For restricting view access use the Organic groups access control module.)
fi: Tämän ollessa käytössä OG rajoittaa oikeuksia sisällön luontiin, päivittämiseen ja poistamiseen OG moduulin pääsyasetusten mukaisesti. Esimerkki: Sisällön ylläpitäjä jolla on käyttöoikeus <em>Muokkaa mitä tahansa sivusisältöä</em> ei voi muokata sivun sisältöä mikäli hän ei ole ryhmän jäsen.  (Rajoittaaksesi sisällön lukemista käytä OG access control moduulia.)

en: Users may remove group members and alter member status and roles.
fi: Käyttäjät voivat poistaa ryhmän jäseniä ja muuttaa heidän tilaansa ja roolejaan.

en: Users may view group roles and add new roles if group default roles are overriden.
fi: Käyttäjät voivat tarkastella ryhmän rooleja ja lisätä uusia rooleja mikäli oletusroolit on ohitettu.

en: Manage permissions
fi: Ylläpidä käyttöoikeuksia

en: Users may view the group permissions page and change permsissions if group default roles are overriden.
fi: Käyttäjät voivat tarkastella ryhmän käyttöoikeussivua ja muuttaa oikeuksioa mikäli oletusroolit on ohitettu.

en: Keep rel as set up above (untouched/default)
fi: Säilytä rel ennallaan (koskematta/oletusarvossaan)

en: Remove rel if given link is external
fi: Poista rel määre jos kyseessä on sivuston ulkoinen linkki

en: Remove rel if given link is internal
fi: Poista rel määre jos kyseessä on sivuston sisäinen linkki

en: The link title is limited to @maxlength characters maximum.
fi: Linkin otsikko voi olla enimmillään @maxlength merkkiä pitkä.

en: URL, absolute
fi: Verkko-osoite, todellinen

en: Marked down
fi: Renderöity

en: Compare description field
fi: Vertaa kuvauskenttää

en: Compare <em>Alt</em> field
fi: Vertaa <em>Alt</em>-kenttää

en: Compare <em>Title</em> field
fi: Vertaa <em>Otsikko</em>-kenttää

en: Administer flags
fi: Lippujen hallinta

en: Use flag importer
fi: Käytä lippujen tuontia

en: Access the flag import functionality.
fi: Pääsy lippujen tuontitoimintoon.

en: Entity bundles
fi: Kohteet

en: Configure how <a href="@jquery">jQuery</a> behaves on the site. Select which jQuery version, the compression level and whether or not to use a CDN.
fi: Säädä, kuinka <a href="@jquery">jQuery</a> käyttäytyy sivustollasi. Valitse jQueryn versio sekä pakkaustaso ja käytetäänkö vaiko ei CDN:ää.

en: jQuery update
fi: jQueryn päivitys

en: Configure settings related to the jQuery upgrade, the library path and compression.
fi: Säädä jQueryn päivityksen asetuksia kuten kirjaston polkua ja pakkausta.

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: The specified CSS classes are syntactically incorrect.
fi: Määriteltyjen CSS luokkien syntaksissa on virhe.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
fi: Näytä päivämäärät käyttäen oletusasetuksia koska valittua muotoa (@format) ei ole määritelty.

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
fi: Päivämäärän tekstikentät on päivitetty käyttämään nousua 1.

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other entity field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fi: Mikäli linkin otsikko on pakollinen tai vaihtoehtoinen, kenttä sen syöttämiseksi näytetään käyttäjälle. Mikäli otsikko on staattinen, linkki on aina sama kuin otsikko. Mikäli <a href="http://drupal.org/project/token">token moduuli</a> on käytössä, staattinen otsikko voi hyödyntää mitä tahansa entiteettien kenttää arvonaan. Staattiset ja korvauskuviopohjaiset otsikot voivat sisältää XHTML tageja kuten <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em> jne.

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the entity edit form. This does not affect the field settings on this page.
fi: Tarkistus mahdollistaa käyttäjien syöttää korvauskuvioita verkko-osoitteisiin ja otsikoihin entiteettien muokkaussivulla. Tämä ei vaikuta kentän asetuksiin tällä sivulla.

en: Domain, as link
fi: Verkkotunnus, linkkinä

en: Strip www. from domain
fi: Siivoa pois www. verkkotunnuksesta

en: Leave www. in domain
fi: Jätä www. verkkotunnukseen

en: Block caching is inactive if you have enabled modules defining content access restrictions.
fi: Lohkojen välimuistitus ei ole käytössä jos sinulla on käytössä moduuleita jotka määrittelevät rajoituksia sisällön pääsysääntöihin.

en: System performance
fi: Järjestelmän suorituskyky

en: Options related with cache, file compression and bandwidth optimization.
fi: Välimuistiin, tiedostojen pakkaamiseen ja kaistankäyttöön liittyvät asetusvaihtoehdot.

en: Time interval
fi: Aikaväli

en: Used in views
fi: Käytetään näkymissä

en: Views plugins
fi: Näkymien laajennukset

en: Overview of plugins used in all views.
fi: Lista kaikista eri näkymissä käytetyistä laajennusosista.

en: Display "Access Denied"
fi: Näytä "Pääsy kielletty"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat käytettävissä tälle kentälle. Huomaa että rederöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttää kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kenttää jota ei ole listattuna tähän, voit muuttaa kenttien järjestystä. 
    Jos haluat käyttää merkkejä '[' ja ']', merkitse ne HTML koodeilla '%5B' tai '%5D', muussa tapauksessa ne korvataan tyhjillä välilyönneillä.</p>

en: @date_format format
fi: @date_format muoto

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fi: Mikäli "Kustomoitu", katso <a href="@url" target="_blank">PHP ohjeista</a> lisätietoa päivämäärämuotoiluista. Muussa tapauksessa syötä näytettävien päivämääräyksiköiden lukumäärä, oletus on 2.

en: Timezone to be used for date output.
fi: Päivämäärän näytössä käytettävä aikavyöhyke.

en: - Default site/user timezone -
fi: - Käyttäjän/sivuston oletusaikavyöhyke -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fi: Syötä matemaattiset kaavat kute 2 + 2 tai sqrt(5). Voit syöttää arvoja ja luoda matemaattisia funktioita sekä evaluoida niitä. Käytä ; merkkiä erotellaksesi funktiot toisistaan. Esimerkiksi f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fi: Ryhmitellyt suodattimet mahdollistavat valinnan esimääriteltyjen operaattori|arvo parien välillä.

en: Filter type to expose
fi: Näytettävä suodattimen tyyppi

en: Single filter
fi: Yksittäinen suodatin

en: Grouped filters
fi: Ryhmitellyt suodattimet

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fi: Muista suodattimen valinta vain valituille käyttäjärooleille. Jos et valitse rooleja, suodattimen arvoja ei tallenneta koskaan.

en: The value is required if title for this item is defined.
fi: Arvo on pakollinen jos tämä elementin otsikko on määritettynä.

en: The title is required if value for this item is defined.
fi: Otsikko on pakollinen jos tämän elementin arvo on määritettynä.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fi: Valitse, minkälaista widgettiä käytetään renderöitäessä suodatinryhmiä.

en: grouped
fi: ryhmitetty

en: Choose fields to combine for filtering
fi: Valitse suodatusta varten yhdistettävät kentät

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
fi: Suodatin ei toimi hyvin erikoislaatuisten kenttien kanssa.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fi: Sinun on lisättävä kenttiä jotka kykenevät käyttämään tätä suodatinta.

en: @entity types
fi: @entity tyypit

en: Sort within each hierarchy level
fi: Lajittele jokaisen hierarkiatason sisällä

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
fi: Ota tämä käyttöön lajitellaksesi sisältö hierarkiatasoittain painon ja otsikon mukaan. Varoitu: tämä voi johtaa hitaisiin kyselyihin.

en: There is no lock on view %name to break.
fi: Näkymässä %name ei ole rikottavaa lukitusta.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fi: Näkymässä on yksi tai useampi validointivirhe; tarkista sen asetukset.

en: Bypass view validation
fi: Ohita näkymän validointi

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
fi: Ohita validointipluginnit ja käsittelijät tuotaessa tämä näkymä.

en: &lt;Any&gt;
fi: &lt;Mikä tahansa&gt;

en: There are no enabled views.
fi: Yhtään näkymää ei ole käytössä.

en: Display fields as RSS items.
fi: Näytä kentät RSS syötteinä.

en: Book root from current node
fi: Tämänhetkisen solmun kirjajuuri

en: The language the comment is in.
fi: Kieli jolla kommentti on kirjoitettu.

en: - No value -
fi: - Ei arvoa -

en: Provide a simple link to the revision.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön versioon.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin ID.

en: The taxonomy vocabulary weight
fi: Luokittelusanaston painokerroin

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset isäntä PID:n mukaan.

en: The raw numeric user ID.
fi: Käyttäjä ID raakamuodossa.

en: Unfiltered text
fi: Suodattamaton teksti

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
fi: Lisää rajoittamatonta, kustomoitua tekstiä tai markuppia. Tämä vastaa kustomoitua tekstikenttää.

en: Combine fields filter
fi: Yhdistä kenttien suodattimet

en: Combine two fields together and search by them.
fi: Yhdistä kaksi kenttää yhdeksi ja etsi niiden perusteella.

en: Column used for click sorting
fi: Klikkausjärjestelyssä käytettävä sarake

en: Use path alias instead of internal path.
fi: Käytä polkualiasta sisäisen polun sijaan.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fi: Sekunteina aika jona raakakyselyiden tulokset tulee välimuistittaa.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fi: Sekunteina aika jona tuotettu HTML tuloste tulee välimuistittaa.

en: Custom time values must be numeric.
fi: Kustomoitujen aika-arvojen on oltava numeerisia.

en: Hide contextual links
fi: Piilota kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fi: Valitse, näytetäänkö vai piilotetaanko kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: Hide contextual links on this view.
fi: Piilota kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
fi: Tämä lisää "lisää" linkin näkymän alatunnisteeseen, linkki ohjaa sivunäkymään. Jos sinulla on useampia kuin yksi sivunäkymä, linkki ohjaa "Edistyneet asetukset" kohdan "Linkkinäkymä" kohdassa määriteltyyn osoitteeseen. Voit ohittaa sivun osoitteen linkkisivu asetuksessa.

en: Display 'more' link only if there is more content
fi: Näytä 'lisää' linkki vain jos lisää sisältöä on olemassa

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fi: Jätä tämä valitsematta jos haluat näyttää 'lisää' linkin vaikka enempää tuloksia ei olisikaan.

en: View: !view: !display
fi: Näkymä: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
fi: Käyttäjälle näytetyt suodattimet lohkonäkymissä vaativat "Käytä AJAXia" asetuksen päälläoloa toimiakseen oikein.

en: Number of pager links visible
fi: Näytettävien sivutuslinkkien lukumäärä

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
fi: Määrittele, montako linkkiä sivuille näytetään sivutuksessa.

en: A lists of labels for the controls in the pager
fi: Sivutuksen kontrollien etikettien nimet

en: Text for "first"-link
fi: Teksti "ensimmäinen" linkkiä varten

en: Text for "previous"-link
fi: Teksti "edellinen" linkkiä varten

en: Text for "next"-link
fi: Teksti "seuraava" linkkiä varten

en: Text for "last"-link
fi: Teksti "viimeinen" linkkiä varten

en: Pure Distinct
fi: Puhdas yksilöllinen

en: Query Tags
fi: Kyselytagit

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fi: Mikäli asetettuna, nämä tagit lisätään kyselyyn ja niitä voidaan käyttää kyselyn tunnistamiseen moduulissa. Tämä on hyödyllistä muokattaessa kyselyitä.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
fi: Kyselytagit voivat sisältää vain pieniä aakkosnumeerisia kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fi: Kenttä jota käytetään julkaisupäivämääränä RSS syötteissä. Päivämäärän on oltava RFC 2822 muodossa.

en: GUID settings
fi: GUID asetukset

en: GUID field
fi: GUID kenttä

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fi: Maailmanlaajuisesti uniikki RSS elementin tunniste.

en: GUID is permalink
fi: GUID on ikilinkki

en: The RSS item GUID is a permalink.
fi: RSS-elementin GUID on ikilinkki

en: Add views row classes
fi: Lisää luokkia kyselyriveihin

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Lisää oletus-riviluokat outputtiin. Voit käyttää tätä vähentämään markupin määrää jota views tarjoaa oletuksena. Toisaalta se vaikeuttaa CSS:n käyttöä.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fi: Lisää raidoitus (parillinen/pariton), ensimmäinen/viimeinen rivi luokat

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fi: Lisää CSS luokkia ensimmäiselle ja viimeiselle riville sekä parillisille/parittomille riveille raidoittaaksesi tuloksia.

en: Force using fields
fi: Pakota käyttämään kenttiä

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
fi: Jos rivi- ja tyyliplugini eivät kumpikaan tue kenttiä, voit tätä käyttämällä ottaa ne silti käyttöön, jolloin voit esimerkiksi hyödyntää groupby:ta.

en: Bulk operations settings
fi: Massaoperaatioiden asetukset

en: Selected bulk operations
fi: Valitut massaoperaatiot

en: Browse available tokens.
fi: Selaa käytettävissä olevia korvauskuvioita.

en: Loading token browser...
fi: Ladataan korvauskuvioiden selainta...

en: Primary Image
fi: Ensisijainen kuva

en: Remove member
fi: Poista jäsen

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
fi: Joustava, uudelleenväritettävä teema, jossa on paljon sisältöalueita ja mobiilioptimoitu ulkoasu.

en: WYSIWYG configuration
fi: WYSIWYG asetukset

en: Enter 0 for no limit.
fi: Syötä 0 jos et halua rajaa.

en: Invalid option
fi: Epäkelpo valinta

en: Sort by whether entities have or have not been flagged.
fi: Järjestä sen mukaan onko liputettu vai ei

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
fi: Sallii versioriippumattomien ja jaettujen ulkoisten kirjastojen käytön.

en: item | @count items
fi[0]: elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">Setting Up Site Search for a Profile</a>.
fi: Mikäli valittuna, sisäiset hakusanat ovat mukana seurannassa. Sinun on säädettävä Google tilisi käyttämään sisäistä hakuparametriä <strong>haku</strong>. Lisätietoja saat <a href="@url">Sivuston hakuprofiilin asettaminen</a> sivulta.

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings.
fi: Syötä PHP koodia kenttään seurataksesi näkyvyysasetuksia.

en: Google Analytics module form element.
fi: Google Analytics moduulin lomake-elementti.

en: Deleted obsolete trackOutboundAsPageview variable.
fi: Poistettiin vanhentunut muuttuja trackOutboundAsPageview.

en: Deleted obsolete googleanalytics_trackpageloadtime variable.
fi: Poistettiin vanhentunut muuttuja googleanalytics_trackpageloadtime.

en: Mailto links
fi: Mailto linkit

en: AdSense ads
fi: AdSense mainokset

en: Anonymize IP
fi: Piilota IP

en: Missing %editor library for %format format. Re-install the %editor library or delete the editor profile.
fi: %editor kirjasto syöttömuodolle %format puuttuu. Joko asenna %editor kirjasto uudelleen tai poista syöttöprofiili.

en: Missing library: @library
fi: Puuttuva kirjasto: @library

en: OG Permissions
fi: OG käyttöoikeudet

en: The following "secondary" fields were deleted, as they are no longer in use:
fi: Seuraavat "toissijaiset" kentät poistettiin koska ne eivät ole enää käytössä:

en: All group-audience fields were updated
fi: Kaikki ryhmäaudienssikentät päivitettiin

en: OG reference
fi: OG viittaus

en: Complex widget to reference groups.
fi: Yksinkertainen widgetti ryhmiin viittaamista varten.

en: Field %label is a group-audience but its Entity selection mode is not defined as "Organic groups" in the field settings page.
fi: Kenttä %label on ryhmäaudienssia mutta sen entiteetin valintatavaksi ei ole määritetty "Organic groups" kentän asetussivulla.

en: Add OG related fields to group and group-content node-types.
fi: Lisää OG:hen liittyvät kentät ryhmiin ja ryhmäsisältö-solmutyyppeihin.

en: Upgrade nodes that are group-content, by settings the correct field value.
fi: Päivitä solmut jotka ovat ryhmäsisältöä asettamalla oikea kenttäarvo.

en: Upgrade nodes that are groups, by settings the correct field value.
fi: Päivitä solmut jotka ovat ryhmiä asettamalla oikea kenttäarvo.

en: Create user relation to group.
fi: Luo käyttäjäviittaus ryhmään.

en: og-membership
fi: OG jäsenyys

en: Add OG UI related fields to group node-types.
fi: Lisää OG:hen liittyvät kentät ryhmäsolmutyyppeihin.

en: Upgrade group visibility (e.g. open, moderated, closed) from OG6.
fi: Päivitä ryhmän näkyvyys (ts. avoin, moderoitu, suljettu) OG6:sta.

en: Set permissions on group to upgrade group visibility.
fi: Aseta oikeudet ryhmälle päivittääksesi ryhmän näkyvyyttä.

en: Default widget type
fi: Widgetin oletustyyppi

en: The widget type of the field as it will appear to the user.
fi: Kentän widgettityyppi siinä muodossa kuin se esitetään käyttäjälle.

en: Administrator widget type
fi: Ylläpitäjän widgetin tyyppi

en: OG widget
fi: OG widgetti

en: Entity selection
fi: Entiteetin valinta

en: Additional behaviors
fi: Lisätoiminnot

en: Do not display links
fi: Älä näytä linkkejä

en: Do something on load!
fi: Tee jotakin ladattaessa!

en: Do something on insert!
fi: Tee jotakin syötettäessä!

en: Do something on update!
fi: Tee jotakin päivitettäessä!

en: Do something on delete!
fi: Tee jotakin poistettaessa!

en: Do something on load, on the instance level!
fi: Tee jotakin ladattaessa, instanssikohtaisesti!

en: Do something on insert, on the instance level!
fi: Tee jotakin tallennettaessa, instanssikohtaisesti!

en: Do something on update, on the instance level!
fi: Tee jotakin päivitettäessä, instanssikohtaisesti!

en: Do something on delete, on the instance level!
fi: Tee jotakin poistettaessa, instanssikohtaisesti!

en: The views entity selection mode requires a view.
fi: Näkymäperusteinen valintatapa vaatii näkymän.

en: Provides YouTube support for File Entity and the Media module.
fi: YouTube tuki File Entity ja Media moduuleille.

en: Show Colorbox on specific pages
fi: Näytä Colorbox määritellyillä sivuilla

en: If you selected "Multiple top-level domains" above, enter all related top-level domains. Add one domain per line. By default, the data in your reports only includes the path and name of the page, and not the domain name. For more information see section <em>Show separate domain names</em> in <a href="@url">Tracking Multiple Domains</a>.
fi: Jos valitsit "Useita ylätason domaineja" yllä, syötä kaikki tähän liittyvät ylätason domainit. Lisää yksi domain per rivi. Oletuksena raporttiesi tieto sisältää ainoastaan polun ja sivun nimen eikä domainin nimeä. Lisätietoa saat <em>Näytä erilliset domain-nimet</em> <a href="@url">Seuraa useita domaineja</a> kohdassa.

en: If enabled and your server receives the <a href="@donottrack">Do-Not-Track</a> header from the client browser, the Google Analytics module will not embed any tracking code into your site. Compliance with Do Not Track could be purely voluntary, enforced by industry self-regulation, or mandated by state or federal law. Please accept your visitors privacy. If they have opt-out from tracking and advertising, you should accept their personal decision. This feature is currently limited to logged in users and disabled page caching.
fi: Mikäli käytössä ja selaimesi vastaanottaa <a href="@donottrack">Do-Not-Track</a> headerin käyttäjän selaimesta, Google Analytics moduuli ei sisällytä seurantakoodia sivustollesi. Yhteensopivuus Do Not Trackin kanssa on vapaaehtoista, teollisuuden itsesäätelyn sanelemaa tai osavaltion tai liittovaltion lain määräämää. Ole hyvä ja hyväksy käyttäjiesi yksityisyys. Jos he haluavat kieltäytyä mainonnasta, sinun pitäisi hyväksyä heidän henkilökohtainen päätöksensä. Tämä ominaisuus on tällä hetkellä rajoitettu vain sisäänkirjautuneisiin käyttäjiin, ominaisuus vaatii että sivuston välimuistitus ei ole käytössä.

en: You can add Google Analytics <a href="@custom_var_documentation">Custom Variables</a> here. These will be added to every page that Google Analytics tracking code appears on. Google Analytics will only accept custom variables if the <em>name</em> and <em>value</em> combined are less than 128 bytes after URL encoding. Keep the names as short as possible and expect long values to get trimmed. You may use tokens in custom variable names and values. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available.
fi: Voit lisätä tähän Google Analyticsin <a href="@custom_var_documentation">Kustomoidut muuttujat</a>. Nämä lisätään jokaiselle sivulle jolla on Google Analytics seurantakoodi. Google Analytics hyväksyy kustomoidut muuttujat vain jos <em>nimi</em> ja <em>arvo</em> yhdistettyinä ovat vähemmän kuin 128 bittiä verkko-osoitteen enkoodauksen jälkeen. Pidä molemmat nimet mahdollisimman lyhinä ja odota että pitkät arvot lyhennetään. Voit käyttää korvauskuvioita kustomoiduitujen muuttujien nimissä ja arvoissa. Sivustonlaajuiset ja käyttäjän korvauskuviot ovat aina käytettävissäsi; solmujen sivuilla solmujen korvauskuviot ovat myös käytettävissä.

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom variables. Section 7 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of service</a> requires that You will not (and will not allow any third party to) use the Service to track, collect or upload any data that personally identifies an individual (such as a name, email address or billing information), or other data which can be reasonably linked to such information by Google. You will have and abide by an appropriate Privacy Policy and will comply with all applicable laws and regulations relating to the collection of information from Visitors. You must post a Privacy Policy and that Privacy Policy must provide notice of Your use of cookies that are used to collect traffic data, and You must not circumvent any privacy features (e.g., an opt-out) that are part of the Service.
fi: Voit täydentää Google Analyticsin perus IP-osoitepohjaista käyttäjien seurantaa lajittelemalla käyttäjät kustomoitujen muuttujien avulla. Osio 7 <a href="@ga_tos">Google Analyticsin käyttöehdot</a> sivulla vaatii että et seuraa (etkä salli kolmannen osapuolen seurata), kerätä tai ladata mitään dataa joka tunnistaa yksilöidysti käyttäjän (kuten nimi, sähköpostiosoite, osoite tai laskutustiedot), tai muuta tietoa joka voidaan linkittää edellämainitun kaltaiseen tietoon Googlen toimesta. Sinulla on oltava ja sinun on sovellettava hyväksyttävää yksityisyyspolitiikkaa ja sinun on noudatettava käyttjien tietojen keräämisestä säädettyjä lakeja ja määräyksiä. Sinun on tarjottava käyttöehdot joissa on mainittava keksien käytöstä sivuston liikennedatan keräämiseen etkä voi ohittaa (esimerkiksi ehdollistaa) näitä palvelusi osana tarjoamiasi käyttöehtoja.

en: This behavior can only be set when the target type is taxonomy_term, but the target of this field is %target.
fi: Tämä toiminta voidaan asettaa vain jos kohdetyyppi on luokittelutermi (taxonomy_term); tämän kentän kohdetyyppi on %target.

en: This behavior can only be set when the entity type is node, but the entity type of this instance is %type.
fi: Tämä toiminta voidaan asettaa vain jos entiteetin tyyppi on solmu; tämän kentän kohdetyyppi on %type.

en: This core variable "taxonomy_maintain_index_table" is disabled.
fi: Drupal-ytimen muuttuja "taxonomy_maintain_index_table" on poissa käytöstä.

en: Include the term references created by instances of this field carried by node entities in the core {taxonomy_index} table. This will allow various modules to handle them like core term_reference fields.
fi: Sisällä instanssien luomat termien viittaukset ytimen {taxonomy_index} taulusta. Tämä mahdollistaa eri moduulien käsitellä niitä kuten ytimen term_reference kenttiä.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: @example
fi: Syötä kelvollinen versio ytimen ja versionumeron kanssa. Esimerkki: @example

en: Reverted all <strong>@component</strong> components for <strong>@module</strong>.
fi: Palautettu kaikki komponentit strong>@component</strong> moduulille <strong>@module</strong>.

en: All <strong>@component</strong> components for <strong>@module</strong> reviewed.
fi: Kaikki strong>@component</strong> komponentit moduulille <strong>@module</strong> tarkistettu.

en: The feature @module cannot be enabled because it conflicts with @conflict.
fi: Ominaisuutta @module ei voitu ottaa käyttöön koska se törmää @conflict kanssa.

en: The feature @module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fi: Ominaisuutta @module ei voitu ottaa käyttöön koska sen vaatimukset eivät täyty.

en: Renamed Organic groups 6 tables. Enable "Migrate-UI" module to continue the migration of data. Once migration is done you may disable "Migrate" module
fi: Uudelleennimettiin 6 OG taulua. Ota käyttöön "Migrate-UI" moduuli jatkaaksesi tietojen migraatiota. Kun migraatio on valmis, voit poistaa "Migrate" moduulin käytöstä.

en: Enable "Migrate-UI" module to continue the migration of data. Once migration is done you may disable "Migrate" module
fi: Ota käyttöön "Migrate-UI" moduuli jatkaaksesi tietojen migraatiota. Kun migraatio on valmis, voit poistaa "Migrate" moduulin käytöstä.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fi: Tarjoa teksti joka näytetään jos kentällä ei ole hakutuloksia. Voit sisällyttää HTML:ää. Syötä dataa näkymälle "Korvauskuvioiden perusteella" allaolevassa "Uudelleenkirjoituksen tulokset" kohdassa.

en: The revision NID of the content revision.
fi: Sisältöversion versio NID.

en: Expose sort order
fi: Näytä lajittelujärjestys

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
fi: Salli käyttäjän valita lajittelujärjestys. Mikäli lajittelujärjestystä ei näytetä käyttäjälle, lajittelukriteerien asetukset jokaiselle lajittelulle määrittelevät niiden järjestyksen.

en: Short description of table
fi: Taulun lyhyt kuvaus

en: Include a caption for better accessibility of your table.
fi: Lisää lyhyt kuvaus taulun tunnistamiseksi.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
fi: Tämä arvo näytetään taulun kuvausattribuuttina HTML:ssä. Käytä tätä antaaksesi kuvaus monimutkaisille tauluille.

en: Selector label
fi: Valitsimen etiketti

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
fi: Valitsinelementin etiketisessä näytettävä teksti. Mikäli tyhjä, tagia ei käytetä.

en: Use a custom %field_name
fi: Käytä kustomoitua %field_name

en: Track messages of type
fi: Seuraa viestejä joiden tyyppi on

en: This will track the selected message types shown to users. Tracking of form validation errors may help you identifying usability issues in your site. Keep in mind that Google allows a maximum of 500 events per session only and every message is tracked as one individual event. If the limit has been exceeded no further events are tracked, but normal page tracking is not effected. Messages from excluded pages cannot tracked.
fi: Tämä seuraa valittuja käytäjille näytettyjä viestityyppejä. Lomakkeiden validointivirheiden seuraaminen voi auttaa tunnistamaan sivustosi käytettävyysongelmia. Pidä mielessä että Google sallii enintään 500 tapahtumaa per käyttäjäsessio ja jokainen viesti seurataan omana tapahtumanaan. Jos rajoitus on ylitetty, enempää tapahtumia ei seurata mutta tämä ei vaikuta normaaliin sivunseurantaan. Ohitettavaksi määriteltyjen sivujen viestejä ei voida seurata.

en: Media browser being queried without the file_managed table.
fi: Mediaselainta kutsuttu ilman file_managed taulua.

en: Dropped the unused {media_list_type} table.
fi: Poistettiin käytöstä poistunut {media_list_type} taulu.

en: Add @language translation
fi: Lisää @language käännös

en: File directory for uploaded media
fi: Tiedostokansio ladattua mediaa varten

en: Allowed types in WYSIWYG
fi: Sallitut tyypit WYSIWYGissä

en: Search and Advertising
fi: Haku ja mainostaminen

en: Track DoubleClick data
fi: Seuraa DoubleClick tietoa

en: If checked, the alternative Google <a href="@doubleclick">DoubleClick data tracking</a> is used to enable AdWords remarketing features. If you choose this option you will need to <a href="@privacy">update your privacy policy</a>.
fi: Mikäli valittuna, käytetään vaihtoehtoista Google <a href="@doubleclick">DoubleClick tiedonseurantaa</a> AdWords uudelleenmarkkinointiin. Jos valitset tämän vaihtoehdon, sinun on <a href="@privacy">päivitettävä yksityisyyssääntösi</a>.

en: DoubleClick data
fi: DoubleClick tieto

en: URL of Feature Server.  For Example: http://mywebsite.com/fserver
fi: Feature-palvelimen osoite. Esimerkiksi: http://mywebsite.com/fserver

en: Path to Generate feature module
fi: Polku johon ominaisuusmoduuli luodaan

en: Leave blank for <strong>@path</strong>
fi: Jätä tyhjäksi <strong>@path</strong> varten

en: Generate feature
fi: Luo ominaisuus

en: Preview .info file
fi: Esikatsele .info-tiedostoa

en: Expand each component section and select which items should be included in this feature export.
fi: Laajenna jokaisen komponentin valinta ja valitse, mitkä kohteet sisällytetään tämän ominaisuuden vientiin.

en: Add auto-detected dependencies
fi: Tunnista riippuvuudet automaattisesti

en: Refresh the list of auto-detected items.
fi: Päivitä automaattisesti tunnistettujen kohteiden lista.

en: Allow conflicts to be added
fi: Salli konfliktien lisääminen

en: Module @name written to @directory
fi: Moduuli @name kirjoitettu kansioon @directory

en: Could not write module to @path.
fi: Moduulin kirjoittaminen polkuun @path epäonnistui.

en: Ensure your file permissions allow the web server to write to that directory.
fi: Varmista että palvelinasetuksesi sallivat verkkopalvelimen kirjoittaa kyseiseen kansioon.

en: Return components of a feature.
fi: Palauta ominaisuuden komponentit.

en: View profile
fi: Näytä profiili

en: User account actions
fi: Käyttäjätilin toiminnot

en: Tracker - User
fi: Seuraaja - Käyttäjä

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei. Sinun on käytettävä argumenttia tai suodatettava UID:n perusteella tai voit saada harhaanjohtavia tuloksia tähän kenttään.

en: Next difference >
fi: Seuraava muutos >

en: < Previous difference
fi: < Edellinen muutos

en: Latest differences (marked down)
fi: Viimeiset muutokset (renderöity)

en: Wrong version
fi: Väärä versio

en: Media 2.x requires <a href="@url">File entity 2.x</a>. Please download the correct version and make sure you have deleted the file_entity folder inside the media module directory.
fi: Media 2.x vaatii <a href="@url">File Entity 2.x:n</a>. Ole hyvä ja lataa oikea versio ja varmista että olet poistanut file_entity kansion Media moduulin kansiosta.

en: Show ID
fi: Näytä ID

en: OG membership from @entity group
fi: OG jäsenyys ryhmästä @entity

en: The OG membership associated with the @entity group
fi: Ryhmään @entity liitetty OG jäsenyys

en: No group types available. Edit or <a href="@url">add a new content type</a> and set it to behave as a group.
fi: Ryhmätyyppejä ei ole määritettynä. Muokkaa tai a href="@url">lisää uusi sisältötyyppi</a> ja aseta se toimimaan ryhmänä.

en: The widget type of the field that will appear only to a user with "Administer group" permission.
fi: Kenätn widgetin tyyppi siinä muodossa kuin se näytetään ainoastaan käyttäjälle jolla on "yläpidä ryhmää" käyttöoikeus.

en: Enable the <em>Convert Media tags to markup</em> filter on the <a href="@input-format">Input format</a> you are using with the WYSIWYG profile.
fi: Ota käyttöön <em>Muuta Media tagit markupiksi</em> -suodatin <a href="@input-format">syöttömuodolle</a> jota käytät Wysiwyg-profiilissa.

en: User-defined shortcuts
fi: Käyttäjän määrittelemät oikopolut

en: opened
fi: avattu

en: No path is set
fi: Polkua ei ole asetettu

en: Add @bundle_name @entity_type
fi: Lisää @bundle_name @entity_type

en: Use queue
fi: Käytä jonoa

en: Prepared @current out of @total
fi: Valmiina @current / @total

en: Perform %operation on @type !entity_ids.
fi: Suorita toiminto %operation kaikille @type entiteeteille !entity_ids.

en: Actions permissions (VBO)
fi: Toiminto-oikeudet (VBO)

en: Provides permission-based access control for actions. Used by Views Bulk Operations.
fi: Tarjoaa käyttöoikeusperusteiset pääsysäännöt toiminnoille. Käytetään VBO:ssa.

en: Associate this content with groups you belong to.
fi: Liitä tämä sisältö ryhmiin joihin kuulut.

en: As groups administrator, associate this content with groups you do <em>not</em> belong to.
fi: Ryhmän ylläpitäjänä älä liitä tätä sisältöä ryhmiin joihin <em>et</em> kuulu.

en: Prevent "Features" export piping
fi: Estä kenttien vienti "Features" moduulilla

en: When exporting using Features module a content-type, this will prevent from OG related fields to be exported.
fi: Vietäessä sisältötyyppiä Features moduulilla tämä estää OG:hen liittyvien kenttien viemisen.

en: Determine access to the group.
fi: Määritä pääsy ryhmään.

en: Determine access to the group content, which may override the group settings.
fi: Määrittele pääsysäännöt ryhmäsisältöön, oikeudet voivat ohittaa ryhmän asetukset.

en: Remove search score
fi: Poista tulosten lukumäärä

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
fi: Valitse tämä poistaaksesi tulosten määrä kyselystä. Tämä voi auttaa duplikaattien vähentämisessä tuloksien joukossa tätä suodatinta käytettäessä.

en: @count characters
fi: @count kirjainta

en: Block member
fi: Estä jäsen

en: Determine context by checking if the parent content of the comment belongs to a group
fi: Määrittele konteksti tarkistamalla, kuuluuko kommentin isäntäsisältö johonkin ryhmään.

en: Delete orphans
fi: Poista isännätön sisältö

en: Delete "Orphan" group-content (not including useres), when the group is deleted.
fi: Poista isännätön ryhmäsisältö (poislukien käyttäjät) ryhmän poistamisen yhteydessä.

en: You cannot register to this group, as you have reached your maximum allowed subscriptions.
fi: Et voi rekisteröityä tähän ryhmään koska olet saavuttanut suurimman sallitun ryhmien määrän.

en: Argument position for group ID
fi: Argumentin sijainti ryhmän ID:lle

en: Group ID argument position with arg() function. e.g. if your dynamic path is "node/%/group/%/overview" and you are using the second "%" for group IDs you have to choose "3" like "arg(3)".
fi: Ryhmän ID:n argumentin sijainti arg() funktiolla. Esimerkiksi jos dynaaminen polkusi on "node/%/group/%/overview" ja käytät toista "%" ryhmän ID:nä, sinun on valittava esimerkiksi "3" muodossa "arg(3)".

en: @perm, getting the group ID from argument position @arg
fi: @perm, hakee ryhmän ID:n argumentista @arg

en: Icon menu
fi: Kuvakevalikko

en: Search bar
fi: Hakupalkki

en: User counts
fi: Käyttäjämäärät

en: Account links
fi: Käyttäjätili-linkit

en: System tweaks
fi: Järjestelmämuokkaukset

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
fi: Jos otat käyttöön <a href="@modules">laajennetun avun</a> moduulin, Views tarjoaa perusteellisempia ohjeita. <a href="@hide">Voit piilottaa tämän viestin Views moduulin asetussivulla</a>.

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
fi: Jos asennat laajennetun avun moduulin osoitteesta !href, Views tarjoaa perusteellisempia ohjeita. <a href="@hide">Voit piilottaa tämän viestin Views moduulin asetussivulla</a>.

en: Subfield: The link title attribute
fi: Alikenttä: Linkin otsikkomääre

en: Subfield: The attributes for this link
fi: Alikenttä: Määreet tälle linkille

en: Subfield: The language for the field
fi: Alikenttä: Tämän kentän kieli

en: Remove rel attribute automatically
fi: Poista rel määre automaattisesti

en: Turn on/off if rel attribute should be removed automatically, if user given link is internal/external
fi: Aseta päälle/pois päältä mikäli rel määre tulisi poistaa automaattisesti kun kyseessä on sivuston sisäinen tai ulkoinen linkki

en: OG vocabulary
fi: OG sanasto

en: OG Roles from membership
fi: OG roolit jäsenyyden perusteella

en: The OG Roles associated with the OG membership
fi: OG jäsenyyteen liitetyt OG roolit

en: OG Roles from OG membership
fi: OG roolit OG jäsenyydestä

en: The OG role name.
fi: OG roolin nimi.

en: This field type supports adding multiple instances on the same bundle (i.e. the field name is not hardcoded).
fi: Tämä kenttätyyppi tukee usamman instanssin lisäämistä samaan nippuun (ts. kentän nimi ei ole kovakoodattu).

en: Added field @field-type to @bundle.
fi: Lisää kenttä @field-type nippuun @bundle.

en: Added field @field-type (@field-name) to @bundle.
fi: Lisättiin kenttä @field-type (@field-name) nippuun @bundle.

en: DEPRECATED
fi: VANHENTUNUT

en: Field Bases
fi: Kenttärungot

en: Field Instances
fi: Kenttäinstanssit

en: Horizontal orientation
fi: Vaakasuuntainen

en: Vertical orientation
fi: Pystysuuntainen

en: Tray orientation changed to @orientation.
fi: Korin asennoksi muutettu @orientation.

en: Custom output for TRUE
fi: Muokattu tuloste arvolle TRUE

en: Custom output for FALSE
fi: Kustomoitu tuloste arvolle FALSE

en: Set this field to display inline
fi: Näytä kenttä sisennettynä

en: 410 Gone
fi: 410 poistunut

en: Comment Reply page
fi: Kommentin vastaussivu

en: Node being commented on
fi: Kommentoitava solmu

en: Comment being replied to
fi: Vastattava kommentti

en: Page manager module is unable to enable comment/reply/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön kommentin vastauslomaketta comment/reply/%node koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Comment Reply Form
fi: Kommentin vastauslomake

en: A form to add a new comment reply.
fi: Lomake kommentin vastauksen lisäämiseksi.

en: Node form languages
fi: Solmulomakkeen kielet

en: The language selection form.
fi: Kielenvalintalomake.

en: Node language form.
fi: Solmun kielilomake.

en: "@s" node form language field
fi: "@s" solmun lomakkeen kielikenttä

en: User category edit form from user
fi: Käytä kategorian muokkauslomaketta käyttäjältä

en: Adds user category edit form from a user context.
fi: Lisää kategorian muokkauslomake käyttäjäkontekstista.

en: Please select which components to revert.
fi: Valitse palautettavat komponentit.

en: Clear cache after enabling/disabling a feature.
fi: Tyhjennä välimuisti ominaisuuden käyttöönoton / käytöstä poistamisen jälkeen.

en: Hide menu tab
fi: Piilota valikkovälilehti

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
fi: Näytä valikkolinkki vain sisältöriippuvaisissa suodattimissa. Valikkovälilehteä ei tulisi näyttää.

en: Enable closing Colorbox by clicking on the background overlay.
fi: Ota käyttöön Colorbox:n sulkeminen klikkaamalla taustaa.

en: Open Atrium Admin
fi: Open Atrium ylläpito

en: Admin forms for Open Atrium
fi: Open Atrium ylläpitolomakkeet

en: Open Atrium Config
fi: Open Atrium asetukset

en: A collection of users that exists across all spaces.
fi: Kokoelma käyttäjiä, jotka ovat liitettyinä kaikkiin tiloihin.

en: A collection of content and users (members)
fi: Kokoelma sisältöä ja käyttäjiä (jäsenet)

en: Content is a parent
fi: Pääsisältö

en: Open Atrium Section
fi: Open Atrium lohko

en: %user has been added to the space %title.
fi: %user on lisätty tilaan %title

en: %user has been added as an Admin to the space %title.
fi: %user on lisätty %title -ylläpitäjätilaan.

en: %user has been removed as Admin of space %title.
fi: %user on poistettu %title -ylläpitäjätilasta.

en: Add Admin
fi: Lisää ylläpitäjä

en: Open Atrium Core
fi: Open Atrium ydin

en: Core required module for Open Atrium.
fi: Open Atrium ytimen moduli vaatimukset

en: Add Space Member
fi: Lisää tilan jäsenet

en: Allows members to be added to the space.
fi: Salli jäsenien tila lisäykset.

en: Add Existing User
fi: Lisää olemassa oleva käyttäjä

en: Show the owners, teams, and members of a Space
fi: Näytä Tilan omistajat, tiimit ja jäsenet

en: Hide teams
fi: Piilota tiimit

en: User Spaces
fi: Käyttäjätilat

en: Provides a list of spaces for a user.
fi: Esitetään luettelo tiloista käyttäjälle.

en: Adds a button that will show the exposed filter. Collapsed by default.
fi: Lisää painonappi, joka näyttää esillä olevat suodattimen. Vastoin oletusarvoa.

en: Remove as Admin
fi: Poista ylläpitäjänä

en: Add as Admin
fi: Lisää ylläpitäjä

en: Open Atrium Favorites
fi: Open Atrium suosikit

en: Open Atrium Home
fi: Open Atrium etusivu

en: Open Atrium Layouts
fi: Open Atrium näkymät

en: Open Atrium Messages
fi: Open Atrium viestit

en: Message types for Open Atrium
fi: Viestityypi

en: Open Atrium News
fi: Open Atrium uutiset

en: News layout for Open Atrium
fi: Uudet Open Atrium näkymät

en: Open Atrium Permissions
fi: Open Atrium oikeudet

en: User and role permissions for Open Atrium
fi: Open Atrium käyttäjä- ja roolioikeudet

en: Open Atrium Search
fi: Open Atrium haku

en: All spaces
fi: Kaikki tilat

en: Open Atrium Sections
fi: Open Atrium lohkot

en: %user has been removed from the team %title.
fi: %user on poistettu tiimistä %title.

en: Open Atrium Teams
fi: Open Atrium tiimit

en: Teams within spaces
fi: Tiimit jotka sisältyvät tiloihin

en: Add Team Member
fi: Lisää tiimijäsen

en: Allows members to be added to the team.
fi: Salli jäsenien tiimi lisäykset.

en: Add to team
fi: Lisää tiimiin

en: %user has been added to the team %title.
fi: %user on lisätty tiimiin %title.

en: Remove from team
fi: Poista tiimistä

en: Open Atrium Users
fi: Open Atrium käyttäjät

en: User layouts
fi: Käyttäjänäkymä

en: Open Atrium Toolbar
fi: Open Atrium työkalupalkki

en: Open Atrium User Badge
fi: Open Atrium käyttäjän kulkukortti

en: Open Atrium Toolbar Menu Button
fi: Open Atrium työkalupalkki valikko näppäin

en: Public Spaces
fi: Julkiset Tilat

en: Subscribed Spaces
fi: Kirjatut tilat

en: Favorite Spaces
fi: Suosikkitilat

en: Open Atrium date
fi: Open Atrium päivä

en: Open Atrium Styles
fi: Open Atrium tyylit

en: Open Atrium Pane
fi: Open Atrium paneeli

en: Add content types
fi: Lisää sisällön tyypit

en: Additional Users
fi: Uudet käyttäjät

en: If you forgot your password
fi: Jos olet unohtanut salasanasi

en: request a new password.
fi: pyydä uusi salasana.

en: Detect if tar is part of the extension
fi: Tunnista, onko tar osa tiedostopäätettä

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
fi: Tarkista, onko edellinen tiedostopääte '.tar' ja jos niin lisää se jolloin näemme 'tar.gz' tai 'tar.bz2' pelkästään 'gz' sijaan.

en: @user is blocked and cannot be addded.
fi: @user toimet on estetty eikä sitä ei voi lisätä.

en: %user has been removed from child @type %title.
fi: %user on poistettu alikohteesta @type %title.

en: %user has been removed from the @type %title.
fi: %user on poistettu kohteesta @type %title.

en: %user has been blocked.
fi: %user on estetty.

en: - Active Group -
fi: - Aktiivinen Ryhmä -

en: - Active Space -
fi: - Aktiivinen Tila -

en: Limit to groups of current user
fi: Rajoita käyttäjän ryhmiä

en: - Active Section -
fi: - Aktiivinen Alue -

en: Default to current user
fi: Oletus käyttäjälle

en: Chose the default layout for this section
fi: Valitse oletusulkoasu tälle alueelle

en: Override default space options
fi: Ylikirjoita oletus tilan valinnat

en: Section Layout
fi: Alueen ulkoasu

en: Space Layout
fi: Tilan ulkoasu

en: Space Type
fi: Tilan tyyppi

en: Use any space type
fi: Käytä mitä tahansa tilatyyppiä

en: Use @name space type
fi: Käytä @name tilatyyppiä

en: Open Atrium Buttons
fi: Open Atrium napit

en: Add Section Content
fi: Lisää jaksosisältö

en: Add Space Content
fi: Lisää tilasisältö

en: Caption for Spaces
fi: Tilan otsikko

en: Add to @name
fi: Lisää nimelle @name

en: User %name is already subscribed to @type.
fi: %name käyttäjä on jo tilannut @type.

en: Remove from @label
fi: Poistettu nimikkeestä @label

en: Approve/Add to @label
fi: Vahvista/Lisää nimikkeelle @label

en: Remove from @label and any children spaces
fi: Poista @label sekä siihen liitetyt tilat

en: Spaces and Groups
fi: Tilat ja Ryhmät

en: My Spaces
fi: Omat Tilat

en: Do not upgrade
fi: Älä päivitä

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
fi: Jos tämä on valittuna, käyttöoikeuksia ei tarkisteta entiteettiä renderöitäessä.

en: Describe the Event
fi: Kuvaile tapahtumaa

en: Provide a description of this group
fi: Julkaise ryhmän kuvaus

en: Administer Open Atrium.
fi: Open Atrium ylläpitäjä

en: Subspaces
fi: Alitilat

en: Create new section
fi: Luo uusi alue

en: Configure Open Atrium Groups
fi: Määrittele Open Atrium ryhmät

en: Banner Image
fi: Bannerikuva

en: Banner Position
fi: Bannerin sijainti

en: Manage the appearance for this group.
fi: Hallitse valitun ryhmän ulkoasu.

en: Manage appearance of a group.
fi: Hallitse ryhmän ulkoasu.

en: Open Atrium Appearance
fi: Open Atrium näyttöasetukset

en: Open Atrium Navigation
fi: Open Atrium Navigaatio

en: Open Atrium Space Menu
fi: Open Atrium tilavalikko

en: Open Atrium Domains settings
fi: Open Atrium domain asetukset

en: Open Atrium Domains
fi: Open Atrium domains

en: Digest Grouping
fi: Yhteenveto ryhmittelystä

en: Send one digest email per group
fi: Lähetä yhteenveto sähköisesti ryhmälle

en: Send one combined digest email for all groups
fi: Lähetä yhdistetty yhteenveto sähköisesti kaikille ryhmille
