Open Atrium (7.x-2.0) - en to ro translation catalogue (1180 entries)

en: list
ro: listă

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Images
ro: Imagini

en: Image size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Suffix
ro: Sufix

en: approve
ro: aprobă

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Real name
ro: Nume real

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: Private
ro: Privat

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Last Post
ro: Ultima postare

en: Closed
ro: Închis

en: yes
ro: da

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Email settings
ro: Setări e-mail

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: Tags
ro: Etichete

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Categories
ro: Categorii

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: File path
ro: Cale fişier

en: Login
ro: Autentificare

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parola

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opţiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinţi

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: General settings
ro: Setări generale

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Changes
ro: Schimbări

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschidere

en: Top
ro: Sus

en: Link Target
ro: Țintă Legătură

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Core
ro: Nucleu

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: View
ro: Afişează

en: Length
ro: Lungime

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Modules
ro: Module

en: Clear index
ro: Curăţă index

en: Manage
ro: Administrare

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Region
ro: Regiune

en: Visible
ro: Vizibil

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Placeholder tokens
ro: Token-uri substituente

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: The username %name does not exist.
ro: Utilizatorul  %name nu există.

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Updated
ro: Actualizat

en: Display Settings
ro: Setările afișării

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Theme
ro: Temă

en: add
ro: adaugă

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: ID
ro: Identificator

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: Assigned to
ro: Atribuit către

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai autorizarea necesară pentru a accesa această pagină.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Titles
ro: Titluri

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ro: Următoarele token-uri de substituire pot fi utilizate în ambele căi şi titluri. Atunci când este utilizat într-o cale sau titlu, acestea vor fi înlocuite cu valorile corespunzătoare.

en: Subscriptions
ro: Abonări

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fişiere

en: file
ro: fişier

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: no
ro: nu

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Create
ro: Crează

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Optional Title
ro: Titlu Opţional

en: Required Title
ro: Titlu Necesar

en: No Title
ro: Fără Titlu

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: URL Display Cutoff
ro: Întrerupere afisare URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ro: Dacă utilizatorul nu include un titlu pentru acest link, URL-ul va fi utilizat ca titlu. Când se termină cu (&hellip;) și va fi tăiat titlul link-ului? Lăsaţi necompletat pentru nici o limită.

en: Default (no target attribute)
ro: Implicit (fără atribut de țintă)

en: Open link in window root
ro: Deschidere legătură în fereastra rădăcină

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Allow the user to choose
ro: Permite utilizatorului să aleagă

en: Additional CSS Class
ro: Clasă CSS suplimentară

en: Titles are required for all links.
ro: Titlurile sunt necesare pentru toate legăturile.

en: Open URL in a New Window
ro: Deschidere URL într-o fereastră nouă

en: Defines simple link field types.
ro: Defineşte tipuri de legături simple.

en: term
ro: termen

en: Menu item
ro: Articol de meniu

en: Expanded
ro: Expandat

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: All
ro: Toate

en: days
ro: zile

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Post
ro: Articol

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Add content
ro: Adăugare conţinut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: panels
ro: panouri

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Middle column
ro: Coloana din mijloc

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Two column
ro: Două coloane

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Public registrations
ro: Înregistrări publice

en: Only site administrators can create new user accounts.
ro: Numai administratorii sitului pot crea noi conturi de utilizator.

en: Off
ro: Oprit

en: Never
ro: Niciodată

en: Up to date
ro: Actualizat

en: Out of date
ro: Expirat

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Selected
ro: Selectat

en: Menu link
ro: Legătură meniu

en: To
ro: Către

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Feed description
ro: Descriere flux

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Revisions
ro: Revizii

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: URL alias
ro: Alias URL

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Poll votes
ro: Voturi sondaj

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File size
ro: Dimensiune fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Role name
ro: Numele rolului

en: E-mail address
ro: Adresa de e-mail

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Severity
ro: Gravitate

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Global settings
ro: Opţiuni globale

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Add action
ro: Adaugă acţiune

en: Mode
ro: Mod

en: Warning
ro: Avertisment

en: blocked
ro: blocat

en: OK
ro: Da

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Nodes
ro: Noduri

en: Advanced
ro: Avansat

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Performance
ro: Performanţă

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: Display options
ro: Opțiuni de afișare

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Luna

en: Load
ro: Încarcă

en: System
ro: Sistem

en: Domain
ro: Domeniu

en: Processors
ro: Procesatoare

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Owner
ro: Proprietar

en: Recipient
ro: Destinatar

en: By
ro: De

en: node
ro: nod

en: Transliteration
ro: Transilterație

en: Example
ro: Exemplu

en: Method
ro: Metodă

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Events
ro: Evenimente

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: All day
ro: Toată ziua

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (aplicabilă tipurilor de termeni fără model definit)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ro: Model cale pentru toate nodurile care conţin termeni de tip %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
ro: Model cale pentru forumuri şi containere forum

en: Pattern for user account page paths
ro: Model cale pentru pagini profil de utilizatori

en: Pattern for blog page paths
ro: Model cale pentru bloguri

en: Verbose
ro: Explicit

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ro: Afişează modificările de aliasuri (cu excepţia actualizărilor în masă)

en: Replace by separator
ro: Înlocuire cu separator

en: Maximum alias length
ro: Lungime maximă alias

en: Maximum component length
ro: Lungimea maximă a unei componente.

en: Update action
ro: Acțiune de actualizare

en: Strings to Remove
ro: Șiruri ce trebuie eliminate.

en: Configuration
ro: Configurare

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Text color
ro: Culoare text

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Appearance
ro: Aspect

en: Repeat
ro: Repetare

en: Link URL
ro: URL Link

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: List type
ro: Tip listă

en: Attributes
ro: Atribute

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Log in
ro: Autentificare

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Minimum cache lifetime
ro: Viaţa minimă cache

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Exists
ro: Există

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanţă. Vom reveni cât de curând. Vă mulţumim pentru înţelegere.

en: Default front page
ro: Pagina de start prestabilită

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultima

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: access denied
ro: acces interzis

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: Save and edit
ro: Salvează şi editează

en: Edit view
ro: Editează vizualizarea

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Administer views
ro: Administrează vizualizările

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Plain
ro: Simplu

en: Position
ro: Poziţie

en: Integer
ro: Număr întreg

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Pattern
ro: Model

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Basic setup
ro: Setări simple

en: Preformatted
ro: Preformatat

en: Profile
ro: Profil

en: Close
ro: Închidere

en: Task
ro: Sarcină

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Flag
ro: Semnalizare

en: Datestamp
ro: Marcaj de timp

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Duration
ro: Durată

en: Original
ro: Originală

en: Threshold
ro: Prag

en: Tracker
ro: Urmărire

en: Defaults
ro: Implicite

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: comments
ro: comentarii

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Rules
ro: Reguli

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsaţi liber pentru %anonymous.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: create
ro: creare

en: Pending
ro: În aşteptare

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Key
ro: Cheie

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: Timer
ro: Cronometru

en: Change
ro: Modificare

en: in
ro: în

en: Messages
ro: Mesaje

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Schimbă

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: ago
ro: în urmă

en: Sources
ro: Surse

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Clear
ro: Elimină

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: update
ro: actualizare

en: View user profile.
ro: Afişează profilul utilizatorului.

en: locked
ro: blocat

en: Titles only
ro: Doar titluri

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: Display all menu items
ro: Afişează toate elementele de meniu

en: Add new group
ro: Adaugă un grup nou

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Refine
ro: Rafinează

en: Member for
ro: Membru înregistrat de

en: No users available.
ro: Nu sunt utilizatori disponibili.

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Front page
ro: Prima pagină

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra fără aprobarea administratorului.

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Şters

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Today
ro: Azi

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: Query
ro: Interogare

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: Block name
ro: Numele blocului

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: Target type
ro: Tipul țintei

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: Location field
ro: Câmp locaţie

en: Date API
ro: API dată

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Workflow
ro: Flux de lucru

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: None.
ro: Niciunul.

en: Revert
ro: Revenire

en: Empty
ro: Gol

en: Path alias
ro: Alias cale

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: The mail's subject.
ro: Subiect e-mail.

en: any
ro: orice

en: Caption
ro: Legendă

en: Log out
ro: Ieşire

en: views
ro: vizualizări

en: The settings have not been saved because of the errors.
ro: Opţiunile nu au fost salvate din cauza erorilor.

en: Date fields
ro: Câmpuri de tip dată

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Instructions
ro: Instructiuni

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Seconds
ro: Secunde

en: Red
ro: Roșu

en: People
ro: Oameni

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: or
ro: sau

en: open
ro: deschis

en: Visitor
ro: Vizitator

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Books
ro: Cărţi

en: Style
ro: Stil

en: Forums
ro: Forumuri

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: !date by !username
ro: !date de !username

en: revert
ro: revenire

en: Revision
ro: Revizie

en: current revision
ro: versiunea curentă

en: Session
ro: Sesiune

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Link type
ro: Tip de legătură

en: All tags
ro: Toate etichetele

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Link color
ro: Culoare link

en: Reversed
ro: Inversat

en: Flexible
ro: Flexibil

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Data creării

en: Reverse
ro: Inversează

en: Length of trimmed posts
ro: Lungimea sumarului articolelor

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
ro: Numărul maxim de caractere utilizat în versiunea scurtă a unui articol. Drupal va utiliza această opţiune pentru a determina la ce lungime va tăia articolul. Versiunea tăiată a unui articol este în mod normal utilizată ca un intro atunci când articolul este afişat pe prima pagină, sau în fluxuri XML, etc. Pentru a dezactiva intro-urile alegeţi 'Nelimitat'. Remarcaţi că acestă opţiune va afecta doar conţinutul nou sau actualizat şi nu va afecta intro-urile existente.

en: missing
ro: lipsește

en: User Profile
ro: Profil Utilizator

en: My bookmarks
ro: Marcajele mele

en: Plaintext email only
ro: Numai mesaje cu text simplu

en: Process incoming messages posted to this site
ro: Procesare mesaje primite postate pe acest site

en: Message validation string
ro: Șir de caractere pentru validarea mesajului

en: E-mail engine
ro: Motor E-mail

en: Engine specific settings
ro: Setări specifice pentru motor e-mail

en: Please choose a mail engine.
ro: Vă rugăm să alegeţi un motor de e-mail.

en: Authentication error for POST e-mail
ro: Eroare de identificare pentru POST e-mail

en: Not published
ro: Nepublicat

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fişiere permise

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: flag
ro: marcaj

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: <Hidden>
ro: <Ascuns>

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Delete action
ro: Şterge acţiune

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Default options
ro: Opţiuni implicite

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Removed
ro: Eliminat

en: Processing
ro: În procesare

en: Finished
ro: Finalizat

en: disable
ro: dezactivare

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Slogan
ro: Sloganul

en: Anonymous user
ro: Utilizatorul anonim

en: The name used to indicate anonymous users.
ro: Numele folosit pentru a indica vizitatorii anonimi.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
ro: Prima pagină afişează conţinutul de la acest URL relativ. Dacă nu sunteţi sigur, specificaţi "node".

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Examples
ro: Exemple

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: No style
ro: Fără stil

en: Information
ro: Informații

en: Variables
ro: Variabile

en: No content types available.
ro: Nu sunt disponibile tipuri de conţinut.

en: Delete role
ro: Şterge rolul

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: The block has been created.
ro: Blocul a fost creat.

en: Menus
ro: Meniuri

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: Number of values
ro: Număr de valori

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Until
ro: Până la

en: Every
ro: Fiecare

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Manage fields
ro: Gestiune câmpuri

en: Add field
ro: Adaugă câmp

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Used in
ro: Utilizat în

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Nepublicat

en: Any user
ro: Orice utilizator

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: Date - newest first
ro: Dată - cele mai noi întâi

en: Date - oldest first
ro: Date - cele mai vechi întâi

en: Save role
ro: Salvează rolul

en: Menu link title
ro: Titlul legăturii meniu

en: Menu name
ro: Nume meniu

en: Hot topic threshold
ro: Pragul pentru un subiect fierbinte

en: Topics per page
ro: Subiecte pe pagină

en: Posts - most active first
ro: Articole - cele mai active la început

en: Posts - least active first
ro: Articole - cele mai puţin active la început

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: @user's picture
ro: imaginea utilizatorului @user

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi să ştergeţi revizia din %revision-date?

en: Space
ro: spațiu

en: Page not found
ro: Nu am găsit pagina

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultima »

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Execute
ro: Execută

en: Package
ro: Pachet

en: @type: updated %title.
ro: @type: %title actualizat.

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: You must specify a valid role name.
ro: Trebuie să specificaţi un nume valid pentru rol.

en: The role has been added.
ro: Rolul a fost adăugat.

en: Aggregator
ro: Agregator

en: Title of the feed item.
ro: Titlul articolului din flux.

en: My account
ro: Contul meu

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Mini panels
ro: Mini panouri

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Sort
ro: Sortare

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: 1 year | @count years
ro[0]: 1 an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: 1 săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Single column
ro: Coloană singură

en: CSS code
ro: cod CSS

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Print
ro: Printare

en: Locked
ro: Blocat

en: Node count
ro: Număr noduri

en: Skip to main content
ro: Mergi la conţinutul principal

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: Add new field
ro: Adaugă câmp nou

en: Search content
ro: Căutare conţinut

en: Containing any of the words
ro: Care conţine oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conţinând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conţine nici unul din cuvintele

en: Only of the type(s)
ro: Numai de tip(uri)

en: Keyword relevance
ro: Relevanţă cuvânt-cheie

en: Recently posted
ro: Postări recente

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Or
ro: Sau

en: Content ID
ro: ID Conţinut

en: About
ro: Despre

en: Default picture
ro: Imaginea predefinită

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ro: Adresa URL pentru poza care va fi afişată în profilul membrilor care nu şi-au personalizat contul. Lăsaţi liber pentru nici un fel de poză.

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: Favorites
ro: Favorite

en: field
ro: câmp

en: Depends on: !dependencies
ro: Depinde de: !dependencies

en: Create @name
ro: Crează @name

en: @type %title has been deleted.
ro: @type %title a fost şters.

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-disabled">dezactivat</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-enabled">activat</span>)

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: Effect
ro: Efect

en: No roles
ro: Fară roluri

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: edit permissions
ro: modificare permisiuni

en: edit order and titles
ro: modifică ordinea şi titlurile

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Acronym
ro: Acronim

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Flag user
ro: Marchează utilizatorul

en: Delete item
ro: Șterge item

en: 1 month | @count months
ro[0]: 1 lună
ro[1]: @count luni
ro[2]: @count de luni

en: Generate
ro: Generează

en: List, edit, or add user roles.
ro: Afişează, editează sau adaugă roluri utilizator.

en: edit role
ro: modifică rolul

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: No content available.
ro: Nu este conţinut disponibil.

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Run updates
ro: Rulează actualizările

en: Enable developer modules
ro: Activează modulele de dezvoltare

en: Disable developer modules
ro: Dezactivează modulele de dezvoltare

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ro: Fişierul %file nu a putut fi salvat; eroare necunoscută.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ro: Fişierul specificat %name nu a putut fi încărcat.

en: Flagged
ro: Marcat

en: No link
ro: Niciun link

en: Maximum time
ro: Timp maxim

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Primary tabs
ro: Taburi primare

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Module filter
ro: Filtru module

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Book outline
ro: Structură carte

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: Origin
ro: Origine

en: Expression
ro: Expresie

en: Comma
ro: virgulă

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Default flags
ro: Marcaje implicite

en: Disabled Flags
ro: Marcaje dezactivate

en: Flagged message
ro: Mesaj marcat

en: Edit action
ro: Editează acțiunea

en: Select a flag
ro: Selectează un marcaj

en: falls below
ro: scade sub

en: Flag actions
ro: Acțiunile marcajului

en: Flag:
ro: Steag:

en: The flag type
ro: Tipul marcajului

en: Not flagged
ro: Nemarcat

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: by current user
ro: de utilizatorul curent

en: by any user
ro: de orice utilizator

en: It is flaggable
ro: e marcabil

en: The comment you are replying to does not exist.
ro: Comentariul căruia doriţi să-i replicaţi nu există.

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: List links
ro: Listare legături

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Posted in
ro: Publicat în

en: More info
ro: Mai multe informații

en: Parent ID
ro: ID Părinte

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: Search index
ro: Index căutare

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fişierului.

en: Attached to
ro: Atașat la

en: @type %title has been updated.
ro: @type %title a fost actualizat.

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: Filter settings
ro: Setări filtru

en: Multilingual support
ro: Suport multilimbă

en: Enabled, with translation
ro: Activat, cu traducere

en: Create new
ro: Creează unul nou

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: Add link
ro: Adăugare legătură

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Add roles
ro: Adaugă roluri

en: Remove roles
ro: Elimină roluri

en: - Choose an operation -
ro: Alegeți operațiunea

en: No alias
ro: Fără alias

en: No flags
ro: Fară marcaje

en: Basic options
ro: Opţiuni de bază

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Inserted
ro: Inserat

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Current date
ro: Data curentă

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Adjust top margin
ro: Ajusteză marginea superioară

en: Keep menu at top of page
ro: Păstrează meniu în partea superioară a paginii

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: Must users preview posts before submitting?
ro: Sunt utilizatorii obligaţi să previzualizeze articolul înainte de a-l trimite spre publicare ?

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: The value of the variable.
ro: Valoarea variabilei.

en: Array
ro: Vector

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
ro: Adresa <em>De la</em> folosită pentru trimiterea automată de e-mailuri pe perioada înregistrării şi pentru solicitarea de parole noi şi alte notificări. (Utilizaţi o adresă care să folosească domeniul sitului dumneavoastră pentru a evita ca mesajele să fie considerate spam.)

en: Header top
ro: Cap sus

en: Header bottom
ro: Cap jos

en: Allowed HTML tags: @tags
ro: Taguri HTML permiseŞ @tags

en: HTML filter
ro: Filtru HTML

en: Default number of forum topics displayed per page.
ro: Numărul implicit de subiecte din forum afişate pe pagină.

en: Default display order for topics.
ro: Ordinea implicită pentru ordonarea subiectelor.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ro: Limba implicită pentru e-mail-uri ale acestui cont și limba preferată pentru prezentarea site-ului.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ro: Activează suport multilingv pentru acest tip de conținut. Dacă este activat, o listă de selecție a limbii va fi adăugată la formularul de editare, permițând selecția uneia dintre <a href="!languages">limbile activate</a>. Dacă este dezactivat, postările noi vor fi salvate cu limba implicită. Conținutul deja existent nu va fi afectat de schimbarea acestei opțiuni.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>administrare noduri</em> vor putea schimba aceste opţiuni.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: Number of posts on main page
ro: Numărul articolelor de pe prima pagină

en: An error occurred and processing did not complete.
ro: A apărut o eroare şi procesarea nu a fost finalizată.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ro: Valoarea introdusă în %field nu reprezintă o adresă URL validă.

en: Edit field
ro: Modifică câmp

en: Delete field
ro: Şterge câmp

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: The name of this website.
ro: Numele acestui sit web.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
ro: Deviza site-ului dumneavoastră, linie de tag sau frază cu "priză" (adesea afişat alături de titlul site-ului).

en: Default 403 (access denied) page
ro: Pagina implicită de eroare 403 (acces interzis)

en: Default 404 (not found) page
ro: Pagina implicită de eroare 404 (nu am gasit pagina)

en: Number of items in each feed
ro: Numărul de articole per flux

en: Default number of items to include in each feed.
ro: Numărul implicit de articole incluse în fiecare flux.

en: Feed content
ro: Conţinut flux

en: Titles plus teaser
ro: Titlu plus începutul articolului

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ro: Setări globale pentru afișarea implicită a elementelor din conținutul fiecărui flux.

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: -1 (Unlimited)
ro: -1 (Nelimitat)

en: PHP memory limit
ro: Memorie limită PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ro: Luați în considerare mărirea limitei de memorie PHP la %memory_minimum_limit pentru a ajuta la evitarea erorilor în procesul de instalare.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ro: Luați în considerare mărirea limitei de memorie PHP la %memory_minimum_limit pentru a ajuta la evitarea erorilor în procesul de actualizare.

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ro: Contactaţi administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistenţă pentru creşterea limitei de memorie PHP.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
ro: Consultaţi <a href="@url">Cerințele Drupal</a> pentru mai multe informaţii.

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
ro: Vizitatorii se pot înregistra, dar este necesară aprobarea administratorului.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
ro: Necesită verificarea email-ului atunci când un utilizator crează un cont

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ro: Dacă acest checkbox este bifat, noii utilizatori vor trebui să-şi valideze adresele de e-mail înainte de a se autentifica pe sit şi li se va atribui o parola generată automat de sistem. Dacă nu este bifat utilizatorii vor fi imediat autentificaţi după înregistrare şi pot să-şi selecteze propria parolă în timpul înregistrării.

en: User registration guidelines
ro: Indicaţii de înregistrare

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat la începutul formularului de înregistrare al noilor utilizatori şi este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: Welcome, new user created by administrator
ro: Bun venit, utilizator nou creat de administrator

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
ro: Personalizaţi mesajul de întâmpinare, trimis tuturor noilor membri creaţi manual de către administrator.

en: Welcome, no approval required
ro: Bun venit, nu este necesară aprobarea

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ro: Personalizaţi mesajul de întâmpinare, trimis noilor membri atunci când nu este necesară aprobarea administratorului.

en: Welcome, awaiting administrator approval
ro: Bun venit, pentru cei ce aşteaptă aprobarea administratorului

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ro: Personalizează mesajul de întâmpinare care este trimis membrilor noi atunci când este necesară aprobarea administratorului.

en: Password recovery email
ro: E-mail pentru recuperare a parolei

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
ro: Personalizare mesajelor e-mail care sunt trimise utilizatorilor care solicită o parolă nouă.

en: Account activation email
ro: E-mail activare cont

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor la activarea conturilor (atunci când administratorul activează contul unui utilizator care este deja înregistrat pe un sit unde este necesară aprobarea administratorului).

en: Notify user when account is activated.
ro: Înştiinţează utilizatorul că a fost activat contul său.

en: Account blocked email
ro: E-mail trimis la blocarea contului

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor atunci când conturile lor sunt blocate.

en: Notify user when account is blocked.
ro: Înştiinţează utilizatorul când contul este blocat.

en: Account deleted email
ro: E-mail cont şters

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
ro: Activează şi personalizează mesajele e-mail trimise utilizatorilor atunci când conturile lor sunt şterse.

en: Notify user when account is deleted.
ro: Înştiinţează utilizatorul când contul este şters.

en: Signature support
ro: Suport semnătură

en: Picture support
ro: Suport pentru imagini

en: Picture maximum dimensions
ro: Dimensiunile maxime ale pozei

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
ro: Dimensiunile maxime pentru poze, în pixeli.

en: Picture maximum file size
ro: Mărimea maximă a fişierului care conţine poza

en: Maximum file size for pictures, in kB.
ro: Mărimea maximă a fişierului, în kB.

en: Picture guidelines
ro: Instrucţiuni imagine

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ro: Textul este afişat în formularul de încărcare a imaginilor în adiţie la instrucţiunile generale. Este util pentru ajutorul sau instruirea utilizatorilor sitului dumneavoastră.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
ro: Numele pentru acest rol. De exemplu: "moderator", "editor", "webmaster".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
ro: Rolul cu numele %name există deja. Vă rugăm algeţi alt nume de rol.

en: The role has been renamed.
ro: Rolul a fost redenumit.

en: The role has been deleted.
ro: Rolul a fost şters.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
ro: Determină accesul la facilitaţi prin selectarea permisiunilor pentru roluri.

en: Edit role
ro: Editează rol

en: Styles
ro: Stiluri

en: Base name
ro: Nume de bază

en: Text format
ro: Format text

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Aid
ro: Ajutor

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add column to left
ro: Adaugă coloană la stânga

en: Add column to right
ro: Adaugă coloană la dreapta

en: Region settings
ro: Setări regiune

en: Region title
ro: Titlul regiunii

en: Update and preview
ro: Actualizează și vizualizează

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ro: Numărul maxim de valori pe care un utilizator poate să le introducă pentru acest câmp.

en: %name must be an integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg.

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: New field
ro: Câmp nou

en: Regional settings
ro: Setări regionale

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Hello <strong>@username</strong>
ro: Salut <strong>@username</strong>

en: URL field
ro: câmp URL

en: Structure
ro: Structură

en: Progress
ro: Progres

en: Unchecked
ro: Nebifat

en: No rules
ro: Fără reguli

en: Fetcher
ro: Script aducere

en: No additional restrictions
ro: Fară restricții in plus

en: Flag to affect
ro: Marcajele afectate

en: update code
ro: cod actualizare

en: Flag access
ro: Marchează accesul

en: Flag import code
ro: Marchează codul de import

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Submitted by !username on !datetime.
ro: Trimis de !username la !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: longer than
ro: mai lung decât

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Cancel account
ro: Anulare cont

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: View changes
ro: Vizualizare schimbări

en: Update event
ro: Actualizează evenimentul

en: Not restricted
ro: Nerestricţionat

en: Other blocks
ro: Alte blocuri

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Editare URL

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: New comment count
ro: Număr comentarii noi

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: Date changed
ro: Data modificării

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: Login page
ro: Pagina de autentificare

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fişierului încărcat.

en: Default country
ro: Ţara implicită

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Status message
ro: Mesaj status

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ro: Pagini în care acest cod PHP returnează <code>TRUE</code> (numai pentru experţi)

en: Pages or PHP code
ro: Pagini sau cod PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ro: Dacă este selectată opţiunea PHP, se introduce codul PHP între %php. Trebuie avut în vedere că executarea de cod PHP incorect poate face ca situl să devină inutilizabil.

en: Not customizable
ro: Nu se poate personaliza

en: Cache blocks
ro: Cache blocuri

en: Restricted to certain pages
ro: Restricţionat la unele pagini.

en: Text formats
ro: Formate de text

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
ro: Acest nume este folosit în URL pentru imaginile generate. Folosiți doar caractere alfanumerice minuscule, linii de subliniere (_) și cratime (-).

en: Image styles
ro: Stiluri imagine

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
ro: Nu este nicio legătură de meniu încă. <a href="@link">Adăugare legătură</a>.

en: No Main links
ro: Nu sunt legături principale

en: Source for the Main links
ro: Sursa pentru legăturile principale

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
ro: Selectați ce ar trebui afișat ca legături principale (de obicei în partea de sus a paginii).

en: Source for the Secondary links
ro: Sursa pentru legăturile secundare

en: Provide a menu link
ro: Furnizează legătura în meniu

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
ro: Legăturile din meniu cu greutate mai mică sunt afișate înaintea legăturilor cu greutate mai mare.

en: Edit menu link
ro: Editare legătură meniu

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Preview before submitting
ro: Previzualizare înainte de trimitere

en: Display author and date information.
ro: Afișare informații despre autor și dată

en: Author username and publish date will be displayed.
ro: Numele de utilizator al autorului și data publicării vor fi afișate.

en: Revision log message
ro: Mesaj de jurnal pentru revizie

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
ro: Oferă o explicație pentru modificările pe care le aduceți. Aceasta va ajuta alți autori să înțeleagă motivele dumneavoastră.

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Search result
ro: Rezultat căutare

en: Edit shortcuts
ro: Editare scurtături

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
ro: Numărul maxim de articole afișate pe o pagină de prezentare generală cum ar fi prima pagină.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ro: Această pagină este afișată când documentul cerut este restricționat pentru utilizatorul curent. Lăsați necompletat pentru a afișa o pagină generică "acces interzis".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ro: Această pagină este afișată atunci când nu există conținut care poate satisface cererea. Lăsați necompletat pentru a afișa o pagină generică "nu s-a putut găsi".

en: Description of your site, included in each feed.
ro: Descrierea websiteului tău inclusă în fiecare flux.

en: Put site into maintenance mode
ro: Pune situl în mod mentenanță

en: Maintenance mode message
ro: Mesaj mod mentenanță

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
ro: Mesajul afișat utilizatorilor când situl este în modul mentenanță.

en: Requires: !module-list
ro: Necesită: !module-list

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
ro: Nu există termeni disponibili. <a href="@link">Adăugați un termen</a>.

en: Administer vocabularies and terms
ro: Administrare vocabulare și termeni

en: Exposed
ro: Expus

en: Group @group
ro: Grupul @group

en: Exposed Form
ro: Formă expusă

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ro: Resursele externe pot fi optimizate automat, ceea ce poate reduce atât dimensiunea cât și numărul cererilor făcute către situl dumneavoastră.

en: Flag title
ro: Titlul marcajului

en: Flag count
ro: Număr marcaje

en: save
ro: salvează

en: Cache pages for anonymous users
ro: Cache-uie paginile pentru utilizatorii anonimi

en: Basic styles
ro: Stiluri de bază

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
ro: Paginile din cache nu vor fi recreate până ce minimum acest timp a trecut.

en: Expiration of cached pages
ro: Expirarea paginilor din cache

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
ro: Timpul maxim cât un cache extern poate folosi o versiune veche a unei pagini.

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Builders
ro: Constructori

en: Columns: 1
ro: Coloane: 1

en: Columns: 3
ro: Coloane: 3

en: Taxonomy term paths
ro: Căi termen taxonomie

en: User paths
ro: Căi utilizator

en: New field name
ro: Noul nume al câmpului

en: Shown when hovering over the menu link.
ro: Afișat la trecerea peste legătura din meniu

en: Administrative overlay
ro: Overlay administrare

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ro: Când este activat, doar utilizatorii cu <a href="@permissions-url">permisiunea</a> "Folosește situl în mod mentenanță" pot accesa situl pentru a face mentenanță; toți ceilalți vizitatori vor vedea mesajul de mentenanță configurat dedesubt. Utilizatorii autorizați se pot autentifica direct prin pagina de <a href="@user-login">autentificare</a>.

en: and where
ro: și unde

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: Edit flag
ro: Editează marcaj

en: Delete flag
ro: Șterge marcaj

en: Aggregate and compress CSS files.
ro: Combină și comprimă fișierele CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
ro: Combină fișierele JavaScript.

en: Week mode
ro: Săptămânal

en: Asc
ro: Ascendent

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Approved comment
ro: Comentariu aprobat

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: Math expression
ro: Expresie matematică

en: Use destination
ro: Folosește destinația

en: No comment
ro: Fără comentarii

en: Approve link
ro: Legătură aprobare

en: Customize fields
ro: Personalizează câmpurile

en: Use a custom title
ro: Folosește titlu personalizat

en: -- Select --
ro: -- Selectează --

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: Hide filter
ro: Ascunde filtrul

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Save & exit
ro: Salvează si ieși

en: Continue & edit
ro: Continuă și editează

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: View area
ro: Vizualizarea zonei

en: of fields
ro: ale câmpurilor

en: Plus sign
ro: Semnul plus

en: Equal sign
ro: Semnul egal

en: Reply to
ro: Răspunde la

en: Today (page)
ro: Astăzi (pagină)

en: Existing
ro: Existent

en: Creator field
ro: Câmpul creatorului

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Link to the referenced entity
ro: Legătură la entitatea de referință

en: Checked
ro: Bifat

en: default color
ro: culoare implicită

en: Custom initial date
ro: Dată inițială personalizată

en: The user permissions.
ro: Permisiunile utilizatorului

en: First hour
ro: Prima oră

en: Minimum time
ro: Timp minim

en: Existing page
ro: Pagină existentă

en: existing page
ro: pagină existentă

en: Existing task
ro: Sarcină existentă

en: existing pages
ro: pagini existente

en: No lock
ro: Fără blocaje

en: Lock type
ro: Tip blocaj

en: Add flag
ro: Adaugă marcaj

en: Save flag
ro: Salvează marcajul

en: grouped
ro: grupate

en: Hide contextual links
ro: Ascunde legăturile contextuale

en: Emptied
ro: Golit

en: Show/Hide
ro: Arată/Ascunde

en: Filled
ro: Completat

en: Touched
ro: Atins

en: Untouched
ro: Neatins

en: Account links
ro: Legăturile contului
