Open Atrium (7.x-2.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (135 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Content
uk: Вміст

en: Private
uk: Приватне

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Subscribe to group
uk: підписатися на групу

en: Unsubscribe from group
uk: Відписатися від групи

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Login
uk: Вхід

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Settings
uk: Налаштування

en: Help
uk: Довідка

en: Summary
uk: Резюме

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Section
uk: Розділ

en: Menu
uk: Меню

en: Posted by
uk: Додано

en: Picture
uk: Зображення

en:  in
uk:  в

en: User
uk: Користувач

en: Node
uk: Матеріал

en: Panels
uk: Панелі

en: Added
uk: Додано

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Filter
uk: Фільтр

en: Normal
uk: Звичайне

en: blocked
uk: заблоковано

en:  on
uk:  на

en: Members
uk: Учасники

en: group
uk: група

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Users
uk: Користувачі

en: Square
uk: Квадрат

en: Close
uk: Закрити

en: reply
uk: відповісти

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Logout
uk: Вихід

en: Full
uk: Повністю

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Display Name
uk: Відображуване ім'я

en: Toolbar settings
uk: Налаштування панелі інструментів

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Log out
uk: Вихід

en: Style
uk: Стиль

en: Team
uk: Команда

en: Teams
uk: Команди

en: User name
uk: Ім’я користувача

en: User Profile
uk: Профіль користувача

en: Alt Text
uk: Альтернативний текст

en: unpublish
uk: не публікувати

en: publish
uk: опублікувати

en: Removed
uk: Вилучене

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Inversed
uk: Інвертоване

en: Form
uk: Форма

en: Edit profile
uk: Змінити профіль

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Space
uk: Пробіл

en: Not Published
uk: Не опубліковано

en: About
uk: Про модуль

en: approved
uk: схвалене

en: Add to
uk: Додати до

en: Custom format
uk: Власний формат

en: Sessions
uk: Сеанси

en: Admin
uk: Адмін

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Parent ID
uk: ID батька

en: Select Layout
uk: Виберіть компонування

en: Config
uk: Конфіґурація

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Show description
uk: Показати опис

en: Relative date
uk: Відносна дата

en: Show links
uk: Показати посилання

en: Add member
uk: Додати учасника

en: Team Members
uk: Учасники команди

en: Enable content types
uk: Увімкнути типи матеріалів

en: Quarter
uk: Чверть

en: Group roles and permissions
uk: Групові ролі та повноваження

en: Groups audience
uk: Аудиторія груп

en: Group visibility
uk: Видимість групи

en: You have entered an invalid user name.
uk: Введене невірне ім'я користувача.

en: You are the group manager
uk: Ви — менеджер групи

en: Request group membership
uk: Запит на вступ до групи

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
uk: Це закрита група. Лише адміністратор групи може вас додати.

en: Half
uk: Половина

en: Group membership
uk: Участь у групах

en:  new
uk:  нові

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: @entity entity referenced from !field_name
uk: На сутність @entity посилаються з поля !field_name

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
uk: Місток до сутності @entity, на яку посилаються через поле !field_name

en: Determine if this is an OG group.
uk: Визначіть, чи це група ОГ.

en: mailbox
uk: поштова скринька

en: User %name is already subscribed to group.
uk: Користувач %name вже підписаний на групу.

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
uk[0]: Ви вже зареєстровані в іншій групі.
uk[1]: Ви вже зареєстровані в @count групах.
uk[2]: Ви вже зареєстровані в @count групах.

en: Custom Text
uk: Власний текст

en: See all
uk: Див. усе

en: space
uk: пробіл

en: Notify - Email subject
uk: Сповіщення - тема листа

en: Notify - Email body
uk: Сповіщення - текст листа

en: Primary Image
uk: Основне зображення

en: Remove member
uk: Видалити учасника

en: First Image
uk: Перше зображення

en: OG vocabulary
uk: Словник ОГ

en: Content Visibility
uk: Видимість матеріалів

en: A team collaboration platform
uk: Майданчик для командної роботи

en: Open Atrium Config
uk: Конфігурація Open Atrium

en: A collection of users that exists across all spaces.
uk: Користувачі, що існують в усіх просторах.

en: A collection of content and users (members)
uk: Набори матеріалів та користувачів (учасники)

en: Is Parent
uk: Батько

en: Content is a parent
uk: Матеріал є батьком

en: Determine to which Open Atrium section this space content is assigned to.
uk: Визначіть, в який розділ Open Atrium призначений цей матеріал.

en: Open Atrium Section
uk: Секції Open Atrium

en: %user has been added to the space %title.
uk: Користувач %user був успішно доданий у простір %title.

en: Add Space Member
uk: Додати учасника дошки

en: Add Existing User
uk: Додати наявного користувача

en: Add as Admin
uk: Додати як Адміністратор

en: Discussion Post
uk: Допис обговорень

en: New Post
uk: Нова публікація

en: Email type
uk: Тип електронної пошти

en: User layouts
uk: Розкладки користувача

en: Toolbar Style
uk: Стиль панелі інструментів

en: Show Details
uk: Показати подробиці

en: Only members of these can see this page
uk: Цю сторінку можуть бачити лише учасники
