OpenChurch (7.x-1.11-beta7) - en to de translation catalogue (57 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Content
de: Inhalt

en: Author
de: Autor

en: Description
de: Beschreibung

en: Cost
de: Kosten

en: Date
de: Datum

en: Image
de: Bild

en: Help
de: Hilfe

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Event
de: Ereignis

en: Email
de: E-Mail

en: Header
de: Kopfzeile

en: Footer
de: Fußzeile

en: Location
de: Ort

en: Gallery
de: Galerie

en: Phone
de: Telefonnummer

en: Appearance
de: Design

en: Red
de: Rot

en: White
de: Weiß

en: Gray
de: Grau

en: Webform
de: Webformular

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
de: Ein neues Formular oder einen neuen Fragebogen für Benutzer erstellen. Eingesendete Daten und Statistiken werden gespeichert und sind berechtigten Benutzern zugänglich.

en: Menus
de: Menüs

en: Green
de: Grün

en: Blue
de: Blau

en: When
de: Wann

en: simplenews
de: Simplenews

en: Black
de: Schwarz

en: About
de: Über

en: Where
de: Wo

en: Dark Blue
de: Dunkelblau

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
de: Ein Newsletter, der an die eingetragenen E-Mail-Adressen geschickt wird.

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Staff
de: Personal

en: Header top
de: Kopfzeile oben

en: Node bottom
de: Unten in Beiträgen

en: Page top
de: Seitenanfang

en: Page bottom
de: Fußzeile

en: Sidebar first
de: Erste Seitenleiste

en: Manage Users
de: Benutzer verwalten

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
de: Das <em>Hauptmenü</em> wird oft benutzt, um die Hauptbereiche der Website anzuzeigen, häufig in einer Top-Navigationsleiste.

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: <em>Einfache Seiten</em> sind für statischen Inhalt gedacht, z. B. eine „Über uns“-Seite.

en: Thumb
de: Thumbnail

en: Sidebar second
de: Zweite Seitenleiste

en: Light Blue
de: Helles Blau

en: Light Gray
de: Hellgrau

en: Dark Gray
de: Dunkelgrau

en: Light Green
de: Helles Grün

en: Light Orange
de: Hellorange

en: Site Information
de: Website-Informationen

en: Newsletter category
de: Newsletter-Kategorie

en: Simplenews newsletter
de: Simplenews-Newsletter

en: Dark Green
de: Dunkelgrün

en: Basic Page
de: Grundlegende Seite

en: social
de: sozial
