OpenChurch (7.x-1.7-alpha1) - en to ro translation catalogue (1076 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfață utilizator

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Previous
ro: Anterior

en: Image !current of !total
ro: Imaginea !current din !total

en: Next
ro: Următorul

en: select
ro: selectare

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvează configuraţia

en: Reset to defaults
ro: Resetează la valori implicite.

en: enabled
ro: activat

en: enable
ro: activare

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Administer
ro: Administrează

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: approve
ro: aprobă

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operaţii

en: Content
ro: Conţinut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Numele de utilizator

en: Email address
ro: Adresă de e-mail

en: Item
ro: Produs

en: Private
ro: Privat

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Last Post
ro: Ultima postare

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Lista

en: Subject
ro: Subiect

en: Actions
ro: Acţiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Age
ro: Vârstă

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Access control
ro: Control acces

en: Article
ro: Articol

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: Tags
ro: Etichete

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conţinut

en: Home page
ro: Prima Pagină

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: all
ro: toate

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Login
ro: Autentificare

en: Advanced options
ro: Opţiuni avansate

en: Edit
ro: Modifică

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parola

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Comment form
ro: Formularul de comentariu

en: User contact form
ro: Formular de contactare a utilizatorului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Variable
ro: Variabilă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinţi

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: General settings
ro: Setări generale

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Summary
ro: Sumar

en: Download PDF
ro: Descărcare PDF

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschidere

en: Top
ro: Sus

en: Link Target
ro: Țintă Legătură

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Core
ro: Nucleu

en: Archives
ro: Arhive

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: remove
ro: șterge

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Form ID
ro: ID Formular

en: Manage
ro: Administrare

en: Region
ro: Regiune

en: key
ro: cheie

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Placeholder tokens
ro: Token-uri substituente

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: results
ro: rezultaterezultate

en: search
ro: caută

en: Updated
ro: Actualizat

en: Theme
ro: Temă

en: theme
ro: temă

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Component
ro: Componentă

en: ID
ro: Identificator

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Titles
ro: Titluri

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
ro: Următoarele token-uri de substituire pot fi utilizate în ambele căi şi titluri. Atunci când este utilizat într-o cale sau titlu, acestea vor fi înlocuite cu valorile corespunzătoare.

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Database type
ro: Tip bază de date

en: Maximum items
ro: Elemente maxime

en: Promoted
ro: Promovat

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conţinut

en: Continue
ro: Continuă

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: E-mail

en: Check
ro: Verifică

en: Files
ro: Fişiere

en: file
ro: fişier

en: status
ro: stare

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Are you sure you want to delete %title?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi %title?

en: Optional Title
ro: Titlu Opţional

en: Required Title
ro: Titlu Necesar

en: No Title
ro: Fără Titlu

en: Link Title
ro: Titlu Legătură

en: URL Display Cutoff
ro: Întrerupere afisare URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
ro: Dacă utilizatorul nu include un titlu pentru acest link, URL-ul va fi utilizat ca titlu. Când se termină cu (&hellip;) și va fi tăiat titlul link-ului? Lăsaţi necompletat pentru nici o limită.

en: Default (no target attribute)
ro: Implicit (fără atribut de țintă)

en: Open link in window root
ro: Deschidere legătură în fereastra rădăcină

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: Allow the user to choose
ro: Permite utilizatorului să aleagă

en: Additional CSS Class
ro: Clasă CSS suplimentară

en: Not a valid URL.
ro: Nu este un URL valid.

en: Titles are required for all links.
ro: Titlurile sunt necesare pentru toate legăturile.

en: Open URL in a New Window
ro: Deschidere URL într-o fereastră nouă

en: Defines simple link field types.
ro: Defineşte tipuri de legături simple.

en: term
ro: termen

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ro: Opţional. În meniu, articolele mai grele se scufundă, iar articolele mai uşoare se ridică spre suprafaţă.

en: Update options
ro: Opţiuni de actualizare

en: All
ro: Toate

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Done
ro: Gata

en: Submit @name
ro: Trimite @name

en: Submitted
ro: Trimis

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Add content
ro: Adăugare conţinut

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: panels
ro: panouri

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: Page
ro: Pagina

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Middle column
ro: Coloana din mijloc

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Two column
ro: Două coloane

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: 1 oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Node links
ro: Link-uri nod

en: Taxonomy terms
ro: Termeni taxonomie

en: User picture
ro: Imagine utilizator

en: Submission information
ro: Informaţii trimitere

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Out of date
ro: Expirat

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Selected
ro: Selectat

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ro: Nu puteţi trimite mai mult de %number mesaje pe oră. Vă rugăm să încercaţi mai târziu.

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Your e-mail address
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: Send e-mail
ro: Trimite mesajul

en: You must enter a valid e-mail address.
ro: Trebuie sa introduci o adresa de e-mail validă.

en: Menu link
ro: Legătură meniu

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Revision ID
ro: ID revizie

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: ID Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: URL alias
ro: Alias URL

en: Poll duration
ro: Durata sondajului

en: Poll votes
ro: Voturi sondaj

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: File name
ro: Nume fişier

en: File size
ro: Dimensiune fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: User role
ro: Rol utilizator

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Număr

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Original image
ro: Imaginea originală

en: Mode
ro: Mod

en: Warning
ro: Avertisment

en: OK
ro: Da

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Nodes
ro: Noduri

en: Advanced
ro: Avansat

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Allows the user to configure the lightbox2 settings
ro: Permite utilizatorului să configureze setările lightbox2

en: Lightbox filter
ro: Filtru Lightbox

en: Performance
ro: Performanţă

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Maximum
ro: Maxim

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Luna

en: System
ro: Sistem

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Code
ro: Cod

en: Owner
ro: Proprietar

en: Company
ro: Companie

en: node
ro: nod

en: Example
ro: Exemplu

en: Method
ro: Metodă

en: Recent posts
ro: Articole recente

en: Week
ro: Săptămână

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ro: Model cale implicită (aplicabilă tipurilor de termeni fără model definit)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ro: Model cale pentru toate nodurile care conţin termeni de tip %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
ro: Model cale pentru forumuri şi containere forum

en: Pattern for user account page paths
ro: Model cale pentru pagini profil de utilizatori

en: Pattern for blog page paths
ro: Model cale pentru bloguri

en: Verbose
ro: Explicit

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ro: Afişează modificările de aliasuri (cu excepţia actualizărilor în masă)

en: Replace by separator
ro: Înlocuire cu separator

en: Maximum alias length
ro: Lungime maximă alias

en: Maximum component length
ro: Lungimea maximă a unei componente.

en: Update action
ro: Acțiune de actualizare

en: Strings to Remove
ro: Șiruri ce trebuie eliminate.

en: Configuration
ro: Configurare

en: !time ago
ro: în urmă cu !time

en: Other
ro: Altele

en: Loop
ro: Buclă

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Text color
ro: Culoare text

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Repeat
ro: Repetare

en: Link URL
ro: URL Link

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: String
ro: Şir text

en: Case
ro: Caz

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Exists
ro: Există

en: Site off-line message
ro: Mesaj pentru sit inactiv

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanţă. Vom reveni cât de curând. Vă mulţumim pentru înţelegere.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
ro: Mesajul afişat vizitatorilor atunci când situl nu este operaţional.

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultima

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Create content
ro: Creează conţinut

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: Edit view
ro: Editează vizualizarea

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Administer views
ro: Administrează vizualizările

en: Existing Views
ro: View-uri existente

en: Default Views
ro: Vizualizări implicite

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Order
ro: Comandă

en: Add criteria
ro: Adaugă criteriu

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Node: ID
ro: Nod: Identificator

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Plain
ro: Simplu

en: Position
ro: Poziţie

en: Integer
ro: Număr întreg

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Pattern
ro: Model

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Basic setup
ro: Setări simple

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Preformatted
ro: Preformatat

en: Profile
ro: Profil

en: module
ro: modul

en: Close
ro: Închidere

en: Visibility settings
ro: Setări vizibilitate

en: Page Title
ro: Titlu Pagină

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Datestamp
ro: Marcaj de timp

en: Operation
ro: Operație

en: reply
ro: replică

en: Duration
ro: Durată

en: Original
ro: Originală

en: Unsupported database.
ro: Bază de date nesuportată.

en: Defaults
ro: Implicite

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Collapsed
ro: Colapsat

en: Logout
ro: Deautentificare

en: Common settings
ro: Setări comune

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: comments
ro: comentarii

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Delete rule
ro: Şterge regulă

en: Rules
ro: Reguli

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Full name
ro: Numele complet

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informaţii despre autor

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Show
ro: Afişare

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Introdu câte o pagină pe rând, sub formă de căi de acces Drupal. Caracterul '*' este universal. Exemple de căi sunt '%blog' pentru pagina de blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Key
ro: Cheie

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: WIDTHxHEIGHT
ro: LĂŢIMExÎNĂLŢIME

en: Maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă fişier pe încărcare

en: File Browser
ro: Navigator Fişiere

en: Timer
ro: Cronometru

en: Change
ro: Modificare

en: in
ro: în

en: Default height
ro: Înălțimea implicită

en: Default width
ro: Lăţimea implicită

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: <p>View complete documentation at !link.</p>
ro: <p>Vedeți documentația completă la !link.</p>

en: Calendar Legend
ro: Legendă Calendar

en: Add to calendar
ro: Adăugaţi la calendar

en: Week of @date
ro: Săptămâna de @date

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: 1 item | @count items
ro[0]: 1 articol
ro[1]: @count articole
ro[2]: @count de articole

en: Clear
ro: Elimină

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Node body
ro: Conținut nod

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Date/Time
ro: Dată/Timp

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Refine
ro: Rafinează

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Front page
ro: Prima pagină

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Şters

en: Features
ro: Caracteristici

en: Activity
ro: Activitate

en: Publishing options
ro: Opţiuni de publicare

en: Minimum width
ro: Lățime minimă

en: Query
ro: Interogare

en: Code length
ro: Lungime cod

en: Font size
ro: Mărimea fontului

en: Spam control
ro: Control de spam

en: Characters to use in the code
ro: Caractere ce vor fi utilizate în cod

en: The list of characters to use should not contain spaces.
ro: Lista de caractere care va fi utilizată nu trebuie să conțină spații.

en: equals
ro: egal

en: Math question
ro: Întrebare matematică

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
ro: A întâlnit un octet ilegal în timp ce diviza un şir utf8 în caractere.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
ro: Pentru limba %lang_name (cod %lang_cod)

en: Configure block
ro: Configurează blocul

en: Block name
ro: Numele blocului

en: Site's time zone
ro: Fusul orar al sit-ului

en: Date's time zone
ro: Fus orar al datei

en: No time zone conversion
ro: Fără conversia fusului orar

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Text field
ro: Câmp text

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
ro: Datele fără granularitatea orelor nu trebuie să utilizeze manipularea fusului orar.

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Time zone handling
ro: Manipulare fus orar

en: ongoing
ro: în curs de desfășurare

en: Date field
ro: Câmp de dată

en: Date API
ro: API dată

en: Alignment
ro: Aliniere

en: E-mail subject
ro: Subiect e-mail

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: None.
ro: Niciunul.

en: Revert
ro: Revenire

en: Empty
ro: Gol

en: Existing system path
ro: Calea de sistem existentă

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: The mail's subject.
ro: Subiect e-mail.

en: any
ro: orice

en: Add user role
ro: Adaugă rol utilizator

en: Execute custom PHP code
ro: Execută cod PHP propiu

en: PHP code
ro: Cod PHP

en: Changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Caption
ro: Legendă

en: views
ro: vizualizări

en: The settings have not been saved because of the errors.
ro: Opţiunile nu au fost salvate din cauza erorilor.

en: Default template
ro: Şablon implicit

en: Maxlength
ro: Lungime maximă

en: Show field
ro: Afişare câmp

en: profile
ro: profil

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Seconds
ro: Secunde

en: Red
ro: Roșu

en: People
ro: Oameni

en: warning
ro: atenţie

en: Site information
ro: Informaţii sit

en: Blocked
ro: Blocat

en: or
ro: sau

en: Results
ro: Rezultate

en: open
ro: deschis

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Style
ro: Stil

en: change
ro: schimbă

en: Forums
ro: Forumuri

en: revert
ro: revenire

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: All tags
ro: Toate etichetele

en: Installed
ro: Instalat

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Font color
ro: Culoare font

en: Reversed
ro: Inversat

en: Product
ro: Produs

en: Flexible
ro: Flexibil

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Data creării

en: Completed
ro: Finalizată

en: Reverse
ro: Inversează

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: Not published
ro: Nepublicat

en: MB
ro: MO

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ro: Configuraţia PHP limitează mărimea maximă a fişierului pe încărcare la %size.

en: Menu settings
ro: Opţiuni de meniu

en: Color scheme
ro: Schemă culori

en: Attach
ro: Ataşează

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Documents
ro: Documente

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fişiere permise

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: image
ro: imagine

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: comment
ro: comentariu

en: Loading...
ro: Se încarcă ...

en: !name field is required.
ro: Câmpul !name este obligatoriu.

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: cancel
ro: revocare

en: Processing
ro: În procesare

en: disable
ro: dezactivare

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Control how your image/file browser works.
ro: Controlați modul în care exploratorul de imagini/fişiere lucrează.

en: date
ro: dată

en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături tastatură

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fişierului. Nu s-a putut muta fişierul.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ro: Permite introducerea integrată a imaginilor/fişierelor într-o zonă de text

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ro: Un sistem de încărcare imagini/fișiere și navigator care suportă directoare personale și cote pentru utilizatori.

en: Submissions
ro: Trimiteri

en: Analysis
ro: Analiză

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți toate trimiterile pentru acest formular?

en: Webform %title entries cleared.
ro: Toate intrările pentru formularul %title au fost șterse.

en: Are you sure you want to delete this submission?
ro: Sunteţi sigur(ă) că vreţi să ştergeţi această trimitere?

en: Submitted values are
ro: Valorile trimise sunt

en: responses
ro: răspunsuri

en: Global configuration of webform functionality.
ro: Configurație globală pentru funcționalitate webform.

en: Mandatory
ro: Obligatoriu

en: E-mail to address
ro: E-mail către adresa

en: E-mail from name
ro: E-mail de la numele

en: E-mail from address
ro: E-mail de la adresa

en: ever
ro: întotdeauna

en: every hour
ro: în fiecare oră

en: every day
ro: în fiecare zi

en: every week
ro: în fiecare săptămână

en: Field Key
ro: Cheie câmp

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ro: Aceasta este folosită ca o etichetă descriptivă cînd afişăm acest element pentru formular.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ro: O scurtă descriere a câmpului folosit ca ajutor pentru utilizator atunci când el/ea foloseşte formularul.

en: Check this option if the user must enter a value.
ro: Selectaţi această opţiune în cazul în care utilizatorul trebuie să introducă o valoare.

en: Submission #@sid
ro: Trimiterea #@sid

en: Previous submission
ro: Trimiterea anterioară

en: Next submission
ro: Trimiterea următoare

en: Submitted by !name
ro: Trimis de !name

en: Go back to the form
ro: Înapoi la formular

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: The default value of the field.
ro: Valoarea implicită a acestui cîmp.

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Presents month, day, and year fields.
ro: Prezintă câmpuri cu luna, ziua şi anul.

en: Left Blank
ro: Lăsat gol

en: User entered value
ro: Valoare introdusă de utilizator

en: Width of the textfield.
ro: Lăţimea câmpului de text.

en: User email as default
ro: Folosire e-mail utilizator ca implicit

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ro: Setează valoarea acestui cîmp cu e-mail-ul utilizatorului dacă el/ea este autentificat(ă).

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ro: Face ca acest cîmp să nu poată fi modificat. Util pentru setarea unei valori implicite, neschimbabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
ro: Lungimea medie a cuvintelor trimise (ex. goluri)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ro: Dacă acest set de câmpuri este colapsabil, utilizatorul poate deschide şi închide setul de câmpuri.

en: Collapsed by Default
ro: Colapsat în mod implicit

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ro: Seturile de câmpuri sunt "deschise" în mod implicit. Selectaţi această opţiune pentru a seta implicit un set de câmpuri ca "închis".

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ro: Introduceţi o listă cu extensii de fişiere adiţionale pentru acest cîmp de încărcare separate prin virgulă.<br /> Extensiile introduse vor fi adăugate elementelor selectate mai sus.

en: Questions
ro: Întrebări

en: Randomize Options
ro: Generează aleatoriu opţiuni

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ro: Generează aleatoriu ordinea opţiunilor din partea de sus(coloane) cînd sunt afişate în formular.

en: Randomize Questions
ro: Afişează aleatoriu întrebările

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ro: Generează aleatoriu ordinea întrebărilor din partea stîngă cînd sunt afişate în formular.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ro: Permite crearea de întrebări grilă, dotate cu butoane radio.

en: Listbox
ro: Bloc listă

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ro: Permite crearea de căsuțe de selecţie, butoane radio, sau meniuri selectabile.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ro: O suprafață mare de text care permite introducerea mai multor linii.

en: Basic textfield type.
ro: Câmp simplu de text.

en: Time Format
ro: Format oră

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ro: Format de afişare a timpului în 12 sau 24 de ore.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ro: Prezintă utilizatorului căsuțe cu ora și minutele. Căsuțe opționale am/pm.

en: low
ro: scăzut

en: medium
ro: mediu

en: high
ro: înalt

en: Slogan
ro: Sloganul

en: Apply
ro: Aplicare

en: Select
ro: Selectare

en: Display on separate page
ro: Pe o pagină separată

en: Add CAPTCHA administration links to forms
ro: Adaugă linkuri de administrare CAPTCHA formularelor

en: administer CAPTCHA settings
ro: administrare setări CAPTCHA

en: Challenge description
ro: Descriere protecție

en: Persistence
ro: Persistenţă

en: Always add a challenge.
ro: Adaugă întotdeauna protecție.

en: Log wrong responses
ro: Înregistrează răspunsurile greșite.

en: The CAPTCHA settings were saved.
ro: Setările CAPTCHA au fost salvate.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
ro: Identificator (form_id) Drupal al formularului pentru care se adaugă CAPTCHA.

en: Challenge type
ro: Tipul provocării

en: The CAPTCHA type to use for this form
ro: Tip CAPTCHA utilizat la acest formular

en: Illegal form_id
ro: Form_id ilegal

en: Saved CAPTCHA point settings.
ro: Setările punctului CAPTCHA au fost salvate.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să ştergeţi CAPTCHA pentru form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să dezactivați CAPTCHA pentru form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
ro: Protecția CAPTCHA pentru formularul %form_id a fost ștearsă.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
ro: Dezactivare CAPTCHA pentru formularul %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
ro: Această pagină oferă o imagine de ansamblu a tuturor tipurilor de protecție disponibile, generate cu setările lor curente.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
ro: Protecție "%challenge" a modulului "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
ro: Alte 10 exemple ale acestei protecții.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
ro: "CAPTCHA" este un acronim pentru "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (Test Turing complet automat pentru diferențierea utilizatorilor umani față de automatele programate). Constă de obicei într-un test de tip provocare-răspuns pentru a determina dacă utilizatorul este uman sau un robot. Modulul CAPTCHA este un instrument care încearcă să prevină trimiterile automate (spamul) din diferite formulare de contact online (comentarii, casete de contact etc.) din partea unor utilizatori rău intenționați. Aceste formulare sunt completate cu un câmp suplimentar conținând o provocare (întrebare) ce este simplu de rezolvat de către un utilizator real (uman) însă suficient de dificilă pentru programele automate (roboți de trimis spam) care astfel sunt ținute la distanță.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
ro: Reţineţi că modulul CAPTCHA interacţionează cu pagina de cache (a se vedea <a href="!performancesettings">setările de performanță</a>). Deoarece protecțiile trebuie să fie unice pentru fiecare formular generat, cache-ul paginii este împiedicat să apară. Asigurați-vă că aceste formulare nu apar în multe pagini, altfel se pierde eficiența cache-ului. De exemplu, dacă puneți CAPTCHA în blocul de autentificare al utilizatorului, care de obicei apare pe fiecare pagină pentru vizitatorii anonimi, cache-ul practic va fi dezactivat. Formularele de trimitere a comentariilor sunt un alt exemplu. În acest caz trebuie să setați "%commentlocation" cu "%separatepage" în setările comentariului pentru <a href="!contenttypes">tipurile de conținut</a> relevante pentru o mai bună aficiență a cache-ului.

en: Location of comment submission form
ro: Localizarea formularului de trimitere a comentariilor

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
ro: CAPTCHA este o marcă înregistrată Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
ro: CAPTCHA poate fi adăugat practic la fiecare formular Drupal. Unele formulare implicite sunt deja adăugate în lista formularelor. Formulare arbitrare pot fi adăugate cu ușurință și gestionate când este activată opțiunea "%adminlinks".

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
ro: Utilizatorii cu <a href="@perm">permisiunea</a> "%skipcaptcha" nu beneficiază de sistemul CAPTCHA. Asigurați-vă că acordați această permisiune numai utilizatorilor de încredere (ex: administratorii site-ului). Dacă doriți să testați un formular protejat, asigurați-vă că o faceți ca un utilizator fără permisiunea "%skipcaptcha" (ex: utilizator anonim).

en: skip CAPTCHA
ro: sare peste CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ro: Această întrebare este pentru a testa dacă sunteţi un vizitator uman şi pentru a preveni spam-ul automat la trimiteri.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
ro: Utilizatorii neacreditați vor vedea CAPTCHA aici (!settings).

en: general CAPTCHA settings
ro: setări generale CAPTCHA

en: Enabled challenge
ro: Protecție activată

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
ro: "@type" de modulul "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
ro: Plasați CAPTCHA aici pentru utilizatorii care nu prezintă încredere.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
ro: Răspuns incorect. Vă rugăm verificați și reintroduceți.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
ro: Rezolvați această problemă aritmetică simplă și introduceți rezultatul. De exemplu, pentru 1+3 introduceți 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
ro: postarea %form_id blocată de modulul CAPTCHA: protecția "%challenge" (de către modulul "%module"), utilizatorul a răspuns "%response", dar soluţia a fost "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ro: Administrează când și unde CAPTCHA este utilizat.

en: Examples
ro: Exemple

en: An overview of the available challenge types with examples.
ro: O prezentare generală a tipurilor de protecții disponibile cu exemple.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
ro: Puteţi acum să <a href="!captcha_admin">configurați modulul CAPTCHA</a> pentru site-ul dumneavoastră.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
ro: Modulul de bază CAPTCHA pentru adăugare protecții la formulare arbitrare.

en: Code settings
ro: Setări cod

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ro: Lungimea codului influențează dimensiunea imaginii. Reţineţi că valorile mai mari fac generarea imaginii mult mai greu de către CPU.

en: Font settings
ro: Setări font

en: tiny
ro: foarte mic

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ro: Dimensiunea fontului influenţează dimensiunea imaginii. Reţineţi că valorile mai mari fac generarea imaginii mult mai greu de către CPU.

en: Character spacing
ro: Spațiere caractere

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
ro: Definiți distanța medie dintre caractere. Reţineţi că valorile mai mari fac generarea imaginii mult mai greu de către CPU.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
ro: Introduceţi cod hexazecimal pentru culoarea textului (ex: #000 sau #004283).

en: Additional variation of text color
ro: Variații adiționale pentru culoarea textului

en: moderate
ro: moderat

en: very high
ro: foarte înalt

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
ro: Diferite caractere vor avea culori aleatorii în întervalul specificat în jurul culorii textului.

en: Distortion and noise
ro: Distorsionare și zgomot

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
ro: Cu aceste setări puteţi controla gradul de confuzie distorsionând șî adăugând zgomot. Nu exagerați confuzia și asigurațivă că este inteligibil codul din imagine. De exemplu, nu combinați niveluri ridicate de distorsionare și zgomot.

en: Distortion level
ro: Nivel de distorsiuni

en: severe
ro: sever

en: Set the degree of wave distortion in the image.
ro: Stabiliţi gradul de distorsionare tip valuri în imagine.

en: Smooth distortion
ro: Distorsiune omogenă

en: This option adds randomly colored point noise.
ro: Această opţiune adaugă aleatoriu zgomot de puncte colorate.

en: Add line noise
ro: Adăugare zgomot prin linii

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
ro: Această opţiune permite trasarea unor linii aleatorii peste codul text.

en: Noise level
ro: Nivel zgomot

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
ro: Culoarea de fundal nu este o valoare hexazecimală validă de culoare.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
ro: Culoarea de text nu este o valoare hexazecimală validă de culoare.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
ro: Generarea imaginii CAPTCHA a eșuat. Verificaţi configuraţia imaginii CAPTCHA şi mai ales fontul utilizat.

en: Image CAPTCHA
ro: Imagine CAPTCHA

en: What code is in the image?
ro: Ce cod este afișat în imagine?

en: Provides an image based CAPTCHA.
ro: Furnizează o formă de verificare CAPTCHA bazată pe imagine.

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: No style
ro: Fără stil

en: Information
ro: Informații

en: Variables
ro: Variabile

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Show block for specific roles
ro: Afişează blocul pentru anumite roluri

en: Show block on specific pages
ro: Afişează blocul pe anumite pagini

en: Menus
ro: Meniuri

en: A valid date is required for %title.
ro: O dată validă este necesară pentru %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
ro: API Dată care poate fi utilizat de alte module.

en: The Strtotime default value is invalid.
ro: Valoarea implicită Strtotime este invalidă.

en: Relative
ro: Relativă

en: Above
ro: Deasupra

en: Within
ro: În interior

en: Position of date part labels
ro: Poziția etichetelor în părțile datei

en: User's time zone
ro: Fusul orar al utilizatorului

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
ro: Stocaţi o dată în baza de date ca o dată ISO, recomandat pentru datele istorice sau parțiale.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
ro: Stocați o dată în baza de date ca un câmp dată-timp, recomandat pentru date complete și timp care pot fi convertite la fusuri orare.

en: !time from now
ro: !time de acum

en: Date Popup
ro: Pop-up pentru Dată

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
ro: Activați calendare pop-up jQuery și widgeturile de introducere a timpului pentru a selecta date și timpi.

en: Until
ro: Până la

en: Date Repeat API
ro: API Repetare Dată

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
ro: Un 'API Repetare Dată' pentru a calcula repetiția datelor și orelor pe baza unor reguli iCal.

en: Used in
ro: Utilizat în

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Content types that can be referenced
ro: Tipuri de conţinut care pot fi referite

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizaţi o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: Publish
ro: Publică

en: Any user
ro: Orice utilizator

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: Blue
ro: Albastru

en: File format
ro: Formatul fişierului

en: Profiles
ro: Profile

en: URL path settings
ro: Opţiuni cale URL

en: Space
ro: spațiu

en: Language neutral
ro: Limbă neutră

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Loading
ro: Se încarcă

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ro: Directorul %directory nu poate fi scris pentru că nu are permisiunile setate corect.

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: Show only items where
ro: Afişează numai articolele unde

en: Execute
ro: Execută

en: Restore
ro: Restaurează

en: Aggregator
ro: Agregator

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ro: URL-ul %url este invalid. Vă rugăm să introduceţi un URL complet, de genul http://www.exemplu.ro/feed.xml.

en: Mini panels
ro: Mini panouri

en: Attached files
ro: Fișiere atașate

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: !a comments per page
ro: !a comentarii pe pagină

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: 1 year | @count years
ro[0]: 1 an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: 1 săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Single column
ro: Coloană singură

en: CSS code
ro: cod CSS

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Nume maşină

en: Edit rule
ro: Editează regulă

en: Print
ro: Printare

en: Locked
ro: Blocat

en: The e-mail address %mail is not valid.
ro: Adresa de e-mail %mail nu este validă.

en: Any
ro: Orice

en: Node count
ro: Număr noduri

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: ZIP Code
ro: Cod poștal

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Or
ro: Sau

en: About
ro: Despre

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: After saving a new comment
ro: După salvarea unui comentariu nou

en: After deleting a comment
ro: După ştergerea unui comentariu

en: After deleting a term
ro: După ştergerea unui termen

en: Save rule
ro: Salvează regula

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
ro: Numărul maxim de mesaje pe oră ale unui utilizator.

en: field
ro: câmp

en: Create @name
ro: Crează @name

en: Effect
ro: Efect

en: Activities
ro: Activități

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ro: Din motive de securitate fişierul încărcat a fost redenumit în %filename.

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Landing page
ro: Pagină destinație

en: Acronym
ro: Acronim

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Delete item
ro: Șterge item

en: 1 month | @count months
ro[0]: 1 lună
ro[1]: @count luni
ro[2]: @count de luni

en: Generate
ro: Generează

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: %name: illegal value.
ro: %name: valoare ilegală.

en: No content available.
ro: Nu este conţinut disponibil.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ro: Fişierul specificat %name nu a putut fi încărcat.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fişierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fişierul are %filesize depăşind mărimea maximă a unu fişier de %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ro: Eroare la încărcare. Nu s-a putut muta fişierul încărcat %file la destinaţia %destination.

en: No link
ro: Niciun link

en: Infinite
ro: Infinit

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Maximum image resolution
ro: Rezoluţie maximă imagine

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ro: Am detectat o opţiune nepermisă. Vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul !name.

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Book outline
ro: Structură carte

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: View used to select the nodes
ro: View utilizat pentru selectarea nodurilor

en: Expression
ro: Expresie

en: Comma
ro: virgulă

en: Uses
ro: Foloseşte

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fişierului.

en: Attached to
ro: Atașat la

en: Create new
ro: Creează unul nou

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Add more
ro: Adaugă mai mult

en: Remove group
ro: Înlătură grup

en: is greater than
ro: este mai mare ca

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Add roles
ro: Adaugă roluri

en: Remove roles
ro: Elimină roluri

en: - Choose an operation -
ro: Alegeți operațiunea

en: No alias
ro: Fără alias

en: form
ro: formă

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Inserted
ro: Inserat

en: Current date
ro: Data curentă

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: File found in folder @template-path
ro: Fișierul a fost găsit în directorul @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ro: (Fişierul nu a fost găsit, în directorul @template-path)

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Administration menu
ro: Meniu de administrare

en: Machine-readable name
ro: Nume citibil-maşină

en: Array
ro: Vector

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: Rule type
ro: Tip regulă

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: !name nu poate fi mai lung de %max caractere dar are %length caractere.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ro: Opţiunea %choice este interzisă pentru elementul %name.

en: No blocks in this region
ro: Nu sunt blocuri în această regiune

en: Header top
ro: Cap sus

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conţine doar litere mici, numere şi liniuţe de subliniere (underscores).

en: An error occurred and processing did not complete.
ro: A apărut o eroare şi procesarea nu a fost finalizată.

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: Date and time
ro: Data şi timp

en: Content translation
ro: Traducere conţinut

en: extra large
ro: foarte larg

en: tight
ro: îngust

en: wide
ro: larg

en: extra wide
ro: foarte larg

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: Styles
ro: Stiluri

en: Text format
ro: Format text

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Aid
ro: Ajutor

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add column to left
ro: Adaugă coloană la stânga

en: Add column to right
ro: Adaugă coloană la dreapta

en: Region settings
ro: Setări regiune

en: Region title
ro: Titlul regiunii

en: Update and preview
ro: Actualizează și vizualizează

en: Content type name
ro: Numele tipului de conţinut

en: manage fields
ro: gestiune câmpuri

en: %name must be a positive integer.
ro: %name trebuie să fie un număr întreg pozitiv.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: Elements
ro: Elemente

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Create user
ro: Creează utilizator

en: PNG with transparent background
ro: PNG cu fond transparent

en: No rules
ro: Fără reguli

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Submitted by !username on !datetime.
ro: Trimis de !username la !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
ro: Trimis de !username la !datetime

en: longer than
ro: mai lung decât

en: revision user
ro: revizia utilizatorului

en: Private files
ro: Fişiere private

en: Not restricted
ro: Nerestricţionat

en: Other blocks
ro: Alte blocuri

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The name left by the comment author.
ro: Numele lăsat de către autorul comentariului.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Editare URL

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The number of comments posted on a node.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod.

en: New comment count
ro: Număr comentarii noi

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ro: Numărul de comentarii atașate unui nod de când cititorul l-a vizitat ultima dată.

en: The type of the node.
ro: Tipul nodului.

en: The language the node is written in.
ro: Limba în care este scris nodul.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: Date changed
ro: Data modificării

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: The URL of the site's front page.
ro: URL-ul primei pagini a sitului.

en: Login page
ro: Pagina de autentificare

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fişierului încărcat.

en: Access code
ro: Cod de acces

en: Site maintenance account
ro: Cont mentenanţă sit

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
ro: Fişierul nu a putut fi încărcat, pentru că destinaţia %destination este invalidă.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ro: Fişierul %source nu a putut fi încărcat pentru că un fişier cu acest nume există deja în folderul destinaţie %directory.

en: All pages except those listed
ro: Pe toate paginile cu excepţia celor listate

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ro: Pagini în care acest cod PHP returnează <code>TRUE</code> (numai pentru experţi)

en: Pages or PHP code
ro: Pagini sau cod PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ro: Dacă este selectată opţiunea PHP, se introduce codul PHP între %php. Trebuie avut în vedere că executarea de cod PHP incorect poate face ca situl să devină inutilizabil.

en: Not customizable
ro: Nu se poate personaliza

en: Restricted to certain pages
ro: Restricţionat la unele pagini.

en: Text formats
ro: Formate de text

en: Edit %name style
ro: Editare stil %name

en: Override defaults
ro: Suprascrie opțiunile implicite

en: Update style
ro: Actualizare stil

en: Select an effect to add.
ro: Selectare efect de adăugat

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
ro: Stilul %style fost ignorat, acest lucru vă permite să îi schimbaţi setările.

en: Style name
ro: Nume stil

en: Create new style
ro: Creare stil nou

en: Style %name was created.
ro: Stilul %name a fost creat.

en: Image styles
ro: Stiluri imagine

en: manage display
ro: administrare afişare

en: Revision log message
ro: Mesaj de jurnal pentru revizie

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Show block for specific content types
ro: Afișează blocul doar pentru anumite tipuri de conținut

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
ro: Afișează acest bloc doar pe paginile care afișează conținut de anumite tipuri. Dacă nu selectați niciun tip, nu se va limita afișarea.

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: Exposed
ro: Expus

en: Group @group
ro: Grupul @group

en: Exposed Form
ro: Formă expusă

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: Basic styles
ro: Stiluri de bază

en: Builders
ro: Constructori

en: Columns: 1
ro: Coloane: 1

en: Columns: 3
ro: Coloane: 3

en: Taxonomy term paths
ro: Căi termen taxonomie

en: User paths
ro: Căi utilizator

en: Reload form
ro: Reîncarcă forma

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
ro: Fişierul specificat %file nu a putut fi copiat, pentru că folderul destinaţie nu este configurat corect. Acest lucru poate fi din cauza unei probleme de permisiuni ale folderului sau fişierului. Mai multe informaţii sunt disponibile în logul sistemului.

en: and where
ro: și unde

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
ro: Fișierul %file nu a putut fi copiat deoarece directorul destinație  %destination nu este configurat corespunzător.

en: Asc
ro: Ascendent

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Approved comment
ro: Comentariu aprobat

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: Math expression
ro: Expresie matematică

en: Use destination
ro: Folosește destinația

en: No comment
ro: Fără comentarii

en: Approve link
ro: Legătură aprobare

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: Hide filter
ro: Ascunde filtrul

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Save & exit
ro: Salvează si ieși

en: Continue & edit
ro: Continuă și editează

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: View area
ro: Vizualizarea zonei

en: of fields
ro: ale câmpurilor

en: Plus sign
ro: Semnul plus

en: Equal sign
ro: Semnul egal

en: Reply to
ro: Răspunde la

en: Today (page)
ro: Astăzi (pagină)

en: Search Dialog
ro: Dialog de căutare

en: Edit dialog
ro: Editează dialogul

en: Add dialog
ro: Adaugă dialog

en: Create @type
ro: Creează @type

en: The user permissions.
ro: Permisiunile utilizatorului

en: No lock
ro: Fără blocaje

en: Lock type
ro: Tip blocaj

en: Sort numerically
ro: Sortează numeric

en: Sort alphabetically
ro: Sortează alfabetic

en: Sort code
ro: Cod de sortare
