OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (85 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: User Login
hi: उपयोगकर्ता लॉगिन

en: Submit
hi: जमा करें

en: Content
hi: सामग्री

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: yes
hi: हां

en: Description
hi: उल्लेख

en: more
hi: और भी

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Action
hi: कार्रवाई

en: URLs
hi: यूआरएल

en: Tags
hi: उपनाम

en: Full description
hi: पुरा विवरण

en: License
hi: लाइसेंस

en: Screenshots
hi: स्क्रीनशॉट

en: Resources
hi: संसाधन

en: Project
hi: परियोजना

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Image
hi: चित्र

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Views
hi: द्रश्य

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Email
hi: ईमेल

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Url
hi: URL

en: Host
hi: होस्ट

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Location
hi: स्थान

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Members
hi: सदस्य

en: Method
hi: तरीका

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: File attachments
hi: संचिका संलग्नी

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Source
hi: स्रोत

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Video
hi: वीडियो

en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

en: Story
hi: कहानी

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Apply
hi: लागू करें

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Identifier
hi: पहचान

en: Account
hi: खाता

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: Subscribe to !feed-title
hi: !feed-title की  सदस्यता लें!
