OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to it translation catalogue (89 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: User Login
it: Login Utente

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Comments
it: Commenti

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Screenshots
it: Anteprime

en: Resources
it: Risorse

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Image
it: Immagine

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Icon
it: Icona

en: Views
it: Viste

en: Event
it: Evento

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Done
it: Fatto

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Location
it: Posizione

en: Fields
it: Campi

en: Nodes
it: Nodi

en: Details
it: Dettagli

en: Phone
it: Telefono

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Method
it: Metodo

en: Arguments
it: Parametri

en: Filters
it: Filtri

en: Coordinates
it: Coordinate

en: Sort by
it: Ordina per

en: File attachments
it: File allegati

en: Key
it: Chiave

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Source
it: Sorgente

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Requirements
it: Requisiti

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Story
it: Storia

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Processing
it: In elaborazione

en: Apply
it: Applica

en: Examples
it: Esempi

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
it[0]: 1 elemento processato con successo:
it[1]: @count elementi processati con successo:

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Organization
it: Organizzazione

en: Telephone
it: Telefono

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Identifier
it: Identificativo

en: Offset
it: Scostamento

en: Account
it: Profilo

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Main menu
it: Menu principale

en: Secondary
it: Secondario

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: An error occurred and processing did not complete.
it: E' avvenuto un errore e il processo non è stato completato.

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Base table
it: Tabella di base

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Master
it: Principale

en: Subscribe to !feed-title
it: Abbonamento a !feed-title
