OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (108 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Comments
ja: コメント

en: Action
ja: アクション

en: URLs
ja: URL

en: Tags
ja: タグ

en: License
ja: ライセンス

en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: Resources
ja: リソース

en: Project
ja: プロジェクト

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Password
ja: パスワード

en: Image
ja: 画像

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Icon
ja: アイコン

en: Views
ja: ビュー

en: Event
ja: イベント

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: Done
ja: 完了

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Voting
ja: 投票

en: Url
ja: URL

en: Host
ja: ホスト

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Location
ja: 場所

en: Fields
ja: フィールド

en: Nodes
ja: ノード

en: Details
ja: 詳細

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Members
ja: メンバー

en: Method
ja: メソッド

en: Blog
ja: ブログ

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Arguments
ja: 引数

en: Filters
ja: フィルター

en: Coordinates
ja: 座標

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: File attachments
ja: ファイルの添付

en: Key
ja: キー

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Middle
ja: 中

en: Content Top
ja: コンテンツトップ

en: Video
ja: ビデオ

en: Authentication
ja: 認証

en: Story
ja: ストーリー

en: You are here
ja: 現在地

en: Processing
ja: 処理中

en: Apply
ja: 適用

en: Examples
ja: 例

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Services
ja: サービス

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Organization
ja: 会社

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Identifier
ja: 識別子

en: Offset
ja: オフセット

en: Account
ja: アカウント

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Sidebar Right
ja: 右サイドバー

en: Rating
ja: レーティング

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Search Terms
ja: 検索語句

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: An error occurred and processing did not complete.
ja: エラーが発生し、処理は完了しませんでした。

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Base table
ja: ベーステーブル

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Subscribe to !feed-title
ja: !feed-title を購読
