OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (94 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: User Login
ro: Autentificare utilizator

en: Submit
ro: Trimite

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: yes
ro: da

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Comments
ro: Comentarii

en: Action
ro: Acțiune

en: Tags
ro: Etichete

en: License
ro: Licență

en: Resources
ro: Resurse

en: Project
ro: Proiect

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Password
ro: Parolă

en: Image
ro: Imagine

en: Required
ro: Necesar

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Views
ro: Vizualizări

en: User
ro: Utilizator

en: Email
ro: email

en: Options
ro: Opţiuni

en: no
ro: nu

en: Done
ro: Gata

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Logo
ro: Siglă

en: Voting
ro: Votare

en: Url
ro: URL

en: Host
ro: Gazdă

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Location
ro: Locaţia

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Nodes
ro: Noduri

en: Details
ro: Detalii

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: Method
ro: Metodă

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Sort by
ro: Sortare după

en: File attachments
ro: Fişiere ataşate

en: Key
ro: Cheie

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Source
ro: Sursă

en: Your search yielded no results
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Story
ro: Articol

en: You are here
ro: Eşti aici

en: Processing
ro: În procesare

en: Apply
ro: Aplică

en: Examples
ro: Exemple

en: Taxonomy Terms
ro: Termeni Taxonomie

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Services
ro: Servicii

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Telephone
ro: Telefon

en: Identifier
ro: Identificator

en: Offset
ro: Decalaj

en: Account
ro: Cont

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: An error occurred and processing did not complete.
ro: A apărut o eroare şi procesarea nu a fost finalizată.

en: Content pane
ro: Panou conținut

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Sidebar first
ro: Bara laterală mai întâi

en: Base table
ro: Tabelul de bază

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert
