OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (112 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: User Login
tr: Kullanıcı Girişi

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: License
tr: Lisans

en: Screenshots
tr: Ekran görüntüleri

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Project
tr: Proje

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Password
tr: Parola

en: Image
tr: Resim

en: Required
tr: Zorunlu

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Icon
tr: Simge

en: Views
tr: Görünümler

en: Event
tr: Olay

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: Done
tr: Tamam

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Voting
tr: Oylama

en: Host
tr: Sunucu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Location
tr: Konum

en: Fields
tr: Alanlar

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Members
tr: Üyeler

en: Method
tr: Yöntem

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Leaderboard
tr: Ana pano

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Short Description
tr: Kısa Açıklama

en: Key
tr: Anahtar

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Middle
tr: Orta

en: Website
tr: Web sitesi

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Story
tr: Hikaye

en: You are here
tr: Buradasınız

en: Processing
tr: İşliyor

en: Apply
tr: Uygula

en: Examples
tr: Örnekler

en: Taxonomy Terms
tr: Sözlük Terimleri

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Telephone
tr: Telefon

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Account
tr: Hesap

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Main Content
tr: Ana İçerik

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Secondary
tr: İkincil

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Base table
tr: Temel tablo

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Aside
tr: Hariç

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Subscribe to !feed-title
tr: !feed-title beslemesine abone olun.

en: Physical address of the item.
tr: Öğenin fiziki adresi.
