OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (91 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: User Login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: Submit
ar: إضافة

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: yes
ar: نعم

en: Description
ar: الوصف

en: more
ar: المزيد

en: Comments
ar: التعليقات

en: Action
ar: إجراء

en: URLs
ar: روابط

en: Tags
ar: وسوم

en: Resources
ar: مصادر

en: Project
ar: المشروع

en: Date
ar: التاريخ

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Image
ar: الصورة

en: Required
ar: ضروري

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: Help
ar: المساعدة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Icon
ar: أيقونة

en: Views
ar: الرؤى

en: Event
ar: الحدث

en: User
ar: المستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: اتصل

en: no
ar: لا

en: Done
ar: تمّ

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Logo
ar: الشعار

en: Url
ar: المسار

en: Host
ar: المستضيف

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Location
ar: الموضع

en: Fields
ar: الحقول

en: Nodes
ar: العقد

en: Details
ar: التفاصيل

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Method
ar: الطريقة

en: Blog
ar: المدونة

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Filters
ar: المرشحات

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: File attachments
ar: الملفات المرفقة

en: Key
ar: المفتاح

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Source
ar: المصدر

en: Your search yielded no results
ar: لا نتائج لعملية البحث

en: Video
ar: فيديو

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Story
ar: خبر

en: You are here
ar: أنت هنا

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Examples
ar: أمثلة

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: !title !required
ar: ‏!title ‏!required

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Telephone
ar: هاتف

en: Identifier
ar: المعرف

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Account
ar: الحساب

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: - All -
ar: - الكل -

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Subscribe to !feed-title
ar: اشترك ب !feed-title
