OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to da translation catalogue (107 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: User Login
da: Bruger login

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: yes
da: ja

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Comments
da: Kommentarer

en: Action
da: Handling

en: URLs
da: URLer

en: Resources
da: Ressourcer

en: Project
da: Projekt

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: Password
da: Adgangskode

en: Image
da: Billede

en: Required
da: Obligatorisk

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Icon
da: Ikon

en: Event
da: Begivenhed

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: Done
da: Færdig

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Voting
da: Bedømmelse

en: Url
da: URL

en: Host
da: Værtsnavn

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Location
da: Lokation

en: Fields
da: Felter

en: Nodes
da: Indhold

en: Details
da: Detaljer

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Members
da: Medlemmer

en: Method
da: Metode

en: Arguments
da: Parametre

en: Filters
da: Filtre

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Sort by
da: Sortér efter

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Key
da: Nøgle

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Source
da: Kilde

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Custom Fields
da: Brugerdefinerede felter

en: Middle
da: Midt

en: Short description
da: Kort beskrivelse

en: Long description
da: Lang beskrivelse

en: Requirements
da: Krav

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Story
da: Artikel

en: You are here
da: Du er her

en: Processing
da: Behandler

en: Apply
da: Udfør

en: Examples
da: Eksempler

en: Taxonomy Terms
da: Taksonomiord

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Organization
da: Organisation

en: Telephone
da: Telefon

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Identifier
da: Identifikator

en: Offset
da: Forskydning

en: Account
da: Konto

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Sidebar Right
da: Højre sidepanel

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Delete Comment
da: Slet kommentar

en: Page Top
da: Sidetop

en: Page Bottom
da: Sidebund

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Secondary
da: Sekundær

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Search Terms
da: Søgeord

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: Taxonomies
da: Taksonomier

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: Base table
da: Grundtabel

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Subscribe to !feed-title
da: Abonnér på !feed-title
