OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (120 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: User Login
fr: Identifiant de l'utilisateur

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: yes
fr: oui

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Full description
fr: Description complète

en: License
fr: Licence

en: Screenshots
fr: Captures d'écran

en: Resources
fr: Ressources

en: Project
fr: Projet

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Required
fr: Requis

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Icon
fr: Icône

en: Views
fr: Vues

en: Event
fr: Évènement

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: no
fr: non

en: Done
fr: Terminé

en: Block
fr: Bloc

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Url
fr: URL

en: Host
fr: Hôte

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Location
fr: Emplacement

en: Fields
fr: Champs

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Details
fr: Détails

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Members
fr: Membres

en: Method
fr: Méthode

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Filters
fr: Filtres

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Sort by
fr: Trier par

en: File attachments
fr: Fichiers attachés

en: Short Description
fr: Description courte

en: Key
fr: Clef

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Community
fr: Communauté

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Middle
fr: Milieu

en: id
fr: identifiant (id)

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Long description
fr: Description longue

en: Requirements
fr: Exigences

en: Video
fr: Vidéo

en: Website
fr: Site web

en: Authentication
fr: Authentification

en: Story
fr: Article

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Apply
fr: Appliquer

en: Examples
fr: Exemples

en: Taxonomy Terms
fr: Termes de taxonomie

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Misc
fr: Divers

en: Deployment
fr: Déploiement

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Organization
fr: Organisation

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Offset
fr: Décalage

en: Account
fr: Compte

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Sidebar Right
fr: Barre latérale Droite

en: Rating
fr: Note

en: Delete Comment
fr: Supprimer le commentaire

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Naked
fr: Nu

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Base table
fr: Table de base

en: Create User
fr: Créer un utilisateur

en: --None--
fr: --Aucun(e)--

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Create Node
fr: Créer un nœud

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Sitewide
fr: L'ensemble du site

en: Top menu
fr: Menu du haut

en: Subscribe to !feed-title
fr: Souscrire à !feed-title
