OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to hu translation catalogue (134 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: User Login
hu: Bejelentkezés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Content
hu: Tartalom

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: yes
hu: igen

en: Description
hu: Leírás

en: more
hu: tovább

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Action
hu: Művelet

en: URLs
hu: Webcímek

en: Tags
hu: Címkék

en: Full description
hu: Teljes leírás

en: License
hu: Licenc

en: Screenshots
hu: Képernyőképek

en: Resources
hu: Erőforrások

en: Project
hu: Projekt

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Password
hu: Jelszó

en: Image
hu: Kép

en: Required
hu: Szükséges

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Icon
hu: Ikon

en: Views
hu: Nézetek

en: Event
hu: Esemény

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: no
hu: nem

en: Done
hu: Kész

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Logo
hu: Logó

en: Voting
hu: Szavazás

en: Event type
hu: Eseménytípus

en: Url
hu: Webcím

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Location
hu: Helyszín

en: Fields
hu: Mezők

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: Details
hu: Részletek

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Desc
hu: Csökk

en: Members
hu: Tagok

en: Method
hu: Mód

en: Leaderboard
hu: Ranglista

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Filters
hu: Szűrők

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Sort by
hu: Rendezés

en: File attachments
hu: Csatolmányok

en: Short Description
hu: Rövid leírás

en: Key
hu: Kulcs

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Source
hu: Forrás

en: Community
hu: Közösség

en: Your search yielded no results
hu: Nincs találat.

en: Middle
hu: Közép

en: Content Top
hu: Tartalom teteje

en: Short description
hu: Rövid leírás

en: Long description
hu: Hosszú leírás

en: Requirements
hu: Előfeltételek

en: Video
hu: Videó

en: Website
hu: Webhely

en: Authentication
hu: Azonosítás

en: Story
hu: Írás

en: You are here
hu: Jelenlegi hely

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Examples
hu: Példák

en: Taxonomy Terms
hu: Taxonómia kifejezések

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
hu[0]: 1 elem sikeresen fel lett dolgozva:
hu[1]: @count elem sikeresen fel lett dolgozva:

en: test
hu: teszt

en: Misc
hu: Egyéb

en: Services
hu: Szolgáltatások

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Organization
hu: Szervezet

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Offset
hu: Eltolás

en: Account
hu: Saját adatok

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: Main Content
hu: Tartalom

en: Sidebar Right
hu: Jobb oldalsáv

en: Rating
hu: Értékelés

en: Delete Comment
hu: Hozzászólás törlése

en: Page Top
hu: Oldal teteje

en: Page Bottom
hu: Oldal alja

en: Primary tabs
hu: Elsődleges fülek

en: Secondary tabs
hu: Másodlagos fülek

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Search Terms
hu: Keresési kifejezések

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: An error occurred and processing did not complete.
hu: Hiba történt, a feldolgozás nem ért véget.

en: View panes
hu: Nézettáblák

en: Content pane
hu: Tartalomtábla

en: Sponsor
hu: Támogató vagy mentor

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák

en: Page top
hu: Oldal teteje

en: Page bottom
hu: Oldal alja

en: Sidebar first
hu: Első oldalsáv

en: Base table
hu: Alaptábla

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
hu: A <em>Fő</em> menü célja jellemzően a webhely főbb egységeinek hivatkozása, általában a felső navigációs sávban.

en: Menu Bar
hu: Menüsor

en: Highlighted
hu: Kiemelt

en: Sidebar second
hu: Második oldalsáv

en: Tertiary
hu: Harmadlagos

en: Footer First
hu: Lábléc első

en: Footer Second
hu: Lábléc második

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Organization type
hu: Szervezettípus

en: Subscribe to !feed-title
hu: Feliratkozás !feed-title csatornájára

en: Search Users
hu: Felhasználók keresése
