OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to id translation catalogue (97 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: User Login
id: Login Pengguna

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Project
id: Proyek

en: Date
id: Tanggal

en: Password
id: Sandi

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Icon
id: Ikon

en: Views
id: View

en: Event
id: Acara

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: no
id: tidak

en: Done
id: Selesai

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Event type
id: Jenis acara

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Location
id: Lokasi

en: Fields
id: Bidang isian

en: Nodes
id: Node

en: Details
id: Rincian

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Members
id: Anggota

en: Method
id: Metode

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Filters
id: Filter

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: File attachments
id: Sisipan file

en: Key
id: Kunci

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: Community
id: Komunitas

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Middle
id: Tengah

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Story
id: Berita/Artikel

en: You are here
id: Anda di sini

en: Processing
id: Memproses

en: Apply
id: Terapkan

en: Examples
id: Contoh

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 item berhasil diproses:
id[1]: @count item berhasil diproses:

en: Services
id: Layanan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Telephone
id: Telepon

en: Identifier
id: Pengenal

en: Offset
id: Letak

en: Account
id: Keanggotaan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Main menu
id: Menu utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Base table
id: Tabel dasar

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema

en: Subscribe to !feed-title
id: Berlangganan !feed-title
