OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (115 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: User Login
nl: Gebruikerslogin

en: Submit
nl: Indienen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: yes
nl: ja

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Comments
nl: Reacties

en: Action
nl: Actie

en: URLs
nl: URL's

en: Tags
nl: Labels

en: Full description
nl: Volledige omschrijving

en: License
nl: Licentie

en: Screenshots
nl: Schermafbeeldingen

en: Resources
nl: Bronnen

en: Date
nl: Datum

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Image
nl: Afbeelding

en: Required
nl: Verplicht

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Icon
nl: Pictogram

en: Views
nl: Overzichten

en: Event
nl: Evenement

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Options
nl: Opties

en: no
nl: nee

en: Done
nl: Gereed

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Voting
nl: Stemmen

en: Event type
nl: Evenementtype

en: Url
nl: URL

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Location
nl: Locatie

en: Fields
nl: Velden

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Status

en: Desc
nl: Aflopend

en: Members
nl: Leden

en: Method
nl: Methode

en: Redirect
nl: Doorverwijzen

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Coordinates
nl: Coördinaten

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: File attachments
nl: Bestandsbijlagen

en: Short Description
nl: Korte omschrijving

en: Key
nl: Sleutel

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Source
nl: Bron

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: Your search yielded no results
nl: De zoekopdracht heeft geen resultaten opgeleverd

en: Middle
nl: Midden

en: id
nl: ID

en: Short description
nl: Korte beschrijving

en: Long description
nl: Lange beschrijving

en: Requirements
nl: Vereisten

en: Authentication
nl: Authenticatie

en: Story
nl: Artikel

en: You are here
nl: U bent hier

en: Processing
nl: Verwerken

en: Apply
nl: Toepassen

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Taxonomy Terms
nl: Taxonomietermen

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Services
nl: Diensten

en: Application
nl: Sollicitatie

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Organization
nl: Organisatie

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Identifier
nl: Identificatiemiddel

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Sidebar Right
nl: Rechter zijbalk

en: Rating
nl: Waardering

en: Delete Comment
nl: Reactie verwijderen

en: Page Top
nl: Paginakop

en: Page Bottom
nl: Paginavoet

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Secondary
nl: Secundair

en: Abbreviation
nl: Afkorting

en: Search Terms
nl: Zoektermen

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: Naked
nl: Naakt

en: View panes
nl: Vensters bekijken

en: Content pane
nl: Inhoudpaneel

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Base table
nl: Basistabel

en: --None--
nl: --Geen--

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Menu Bar
nl: Menubalk

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Tertiary
nl: Tertiaire

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Asc
nl: Oplopend

en: Footer Menu
nl: Voetmenu

en: Top menu
nl: Menu (boven)

en: Organization type
nl: Organisatietype

en: Subscribe to !feed-title
nl: Abonneren op !feed-title

en: City only
nl: Enkel stad
