OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (109 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: User Login
pt: Início de Sessão do Utilizador

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: URLs
pt: os URL

en: Full description
pt: Descrição completa

en: License
pt: Licença

en: Screenshots
pt: Capturas de ecrã

en: Resources
pt: Recursos

en: Project
pt: Projecto

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Password
pt: Senha

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Icon
pt: Ícone

en: Event
pt: Evento

en: User
pt: Utilizador

en: Options
pt: Opções

en: no
pt: não

en: Done
pt: Operação concluída

en: Page
pt: Página

en: Logo
pt: Logótipo

en: Voting
pt: Votação

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: Url
pt: URL

en: Host
pt: Servidor

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Location
pt: Localização

en: Fields
pt: Campos

en: Nodes
pt: Nós

en: Details
pt: Detalhes

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Members
pt: Membros

en: Method
pt: Método

en: Blog
pt: Blogue

en: Leaderboard
pt: Cabeçalho

en: Redirect
pt: Redirecionamento

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Filters
pt: Filtros

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: File attachments
pt: Ficheiros anexos

en: Key
pt: Chave

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Source
pt: Fonte

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Custom Fields
pt: Campos personalizados

en: Middle
pt: Meio

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Video
pt: Vídeo

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Story
pt: Artigo

en: You are here
pt: Está aqui

en: Processing
pt: A processar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Examples
pt: Exemplos

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: test
pt: teste

en: Services
pt: Serviços

en: Application
pt: Pedido

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Organization
pt: Organização

en: Telephone
pt: Telefone

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Account
pt: Conta

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Rating
pt: Classificação

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Secondary
pt: Secundário

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Search Terms
pt: Termos de pesquisa

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Base table
pt: Tabela base

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em muitos sites para mostrar as secções principais do site, frequentemente numa barra de navegação superior.

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Master
pt: Principal

en: Subscribe to !feed-title
pt: Subscreva !feed-title
