OpenCivic (7.x-2.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (140 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: User Login
ru: Вход пользователя

en: Submit
ru: Отправить

en: Content
ru: Содержимое

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Type
ru: Тип

en: yes
ru: да

en: Description
ru: Описание

en: more
ru: ещё

en: Comments
ru: Комментарии

en: Action
ru: Действие

en: URLs
ru: URL'ы

en: Tags
ru: Теги

en: Full description
ru: Подробное описание

en: License
ru: Лицензия

en: Screenshots
ru: Снимки экрана

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Project
ru: Проект

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: Password
ru: Пароль

en: Image
ru: Изображение

en: Required
ru: Обязательно

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Icon
ru: Иконка

en: Views
ru: Представление

en: Event
ru: Событие

en: User
ru: Пользователь

en: Options
ru: Настройки

en: Contact
ru: Контакт

en: no
ru: нет

en: Done
ru: Готово

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Logo
ru: Логотип

en: Voting
ru: Голосование

en: Event type
ru: Тип события

en: Url
ru: Url-адрес

en: Host
ru: Хост

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Location
ru: Место

en: Fields
ru: Поля

en: Nodes
ru: Материалы

en: Details
ru: Подробности

en: Phone
ru: Телефон

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Members
ru: Участники

en: Method
ru: Метод

en: Blog
ru: Блог

en: Leaderboard
ru: Список лидеров

en: Redirect
ru: Переадресация

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Filters
ru: Фильтры

en: Coordinates
ru: Координаты

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: File attachments
ru: Прикрепленные файлы

en: Key
ru: Ключ

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Source
ru: Источник

en: Community
ru: Сообщество

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Middle
ru: По центру

en: Content Top
ru: Контент сверху

en: Requirements
ru: Требования

en: Video
ru: Видео

en: Website
ru: Вебсайт

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Story
ru: Заметка

en: You are here
ru: Вы здесь

en: post body
ru: текст сообщения

en: Processing
ru: Обработка

en: Apply
ru: Применить

en: Examples
ru: Примеры

en: Taxonomy Terms
ru: Термин словаря

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: @count пункт обработан:
ru[1]: @count пункта обработано:
ru[2]: @count[2] пунктов обработано:

en: test
ru: тест

en: Misc
ru: Разное

en: Services
ru: Службы

en: Application
ru: Приложение

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Organization
ru: Организация

en: Telephone
ru: Телефон

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: Account
ru: Учётная запись

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Main Content
ru: Основное содержимое

en: Sidebar Right
ru: Правая боковая панель

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Page Top
ru: Верх страницы

en: Page Bottom
ru: Низ страницы

en: Primary tabs
ru: Главные вкладки

en: Secondary tabs
ru: Дополнительные вкладки

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Search Terms
ru: Поисковая фраза

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Page top
ru: Верх страницы

en: Page bottom
ru: Низ страницы

en: Sidebar first
ru: Первая боковая панель

en: Base table
ru: Базовая таблица

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ru: Меню основных ссылок показывает главные разделы сайта. Обычно выводятся в виде горизонтальной полосы вверху страницы.

en: Menu Bar
ru: Панель меню

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Sidebar second
ru: Вторая боковая панель

en: Aside
ru: В стороне

en: Tertiary
ru: Третичный

en: Footer First
ru: Подвал 1

en: Footer Second
ru: Подвал 2

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Sitewide
ru: По всему сайту

en: Organization type
ru: Тип организации

en: AT Three column 3x33 - top
ru: АТ Три столбца 3х33 - сверху

en: AT Three column 3x33 - left
ru: АТ Три столбца 3х33 - слева

en: AT Three column 3x33 - center
ru: AT Три колонки 3x33 - по центру

en: AT Three column 3x33 - right
ru: АТ Три столбца 3х33 - справа

en: AT Three column 3x33 - bottom
ru: АТ Три столбца 3х33 - снизу

en: AT Four column 4x25 - 1
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 1

en: AT Four column 4x25 - 2
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 2

en: AT Four column 4x25 - 3
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 3

en: AT Four column 4x25 - 4
ru: АТ Четыре столбца 4х25 - 4

en: Subscribe to !feed-title
ru: Подписка на !feed-title
