Open Deals Drupal Distribution (7.x-1.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (819 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Transaction ID
hi: लेनदेन आईडी

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Explanation or submission guidelines
hi: व्याख्या या प्रस्तुत दिशा निर्देश.

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: More
hi: अधिक

en: Default currency
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Last updated
hi: आखरी अपडेट

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Support
hi: समर्थन

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Core
hi: कोर

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Visible
hi: दर्शनीय

en: Anchor
hi: एंकर

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: The username %name does not exist.
hi: सदस्यनाम %name उपलब्ध नहीं है।

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Component
hi: अंग

en: Total
hi: कुल

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Picture
hi: चित्र

en: type
hi: प्रकार

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Find content
hi: सामग्री खोजें

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Data type
hi: आंकड़ा प्रारूप

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: term
hi: परिभाषा

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: The name of the menu.
hi: मेनू का नाम।

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hi: वैकल्पिक। मेनू में, भारी सामान डूब जाएगी और हल्का आइटम शीर्ष नजदीक तैनात किया जाएगा

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Bottom
hi: तल

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Site
hi: साइट

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Selected
hi: चुना गया

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Aggregator category
hi: एग्रीगेटर श्रेणी

en: Aggregator feed
hi: एग्रीगेटर फ़ीड

en: Aggregator item
hi: एग्रीगेटर आइटम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment ID
hi: टिप्पणी आईडी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: Poll votes
hi: पोल मतदान

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: File size
hi: फ़ाइल का साइज़

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: User role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Last login
hi: अंतिम लॉगइन

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Type name
hi: नाम लिखें

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Success
hi: सफलता

en: Warning
hi: चेतावनी

en: configure
hi: विन्यास करें

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Advanced
hi: विकसित

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Up
hi: ऊपर

en: Sold out
hi: बिक गया

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: 1 day
hi: १ दिन

en: 1 year
hi: १ वर्ष

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Sortable
hi: क्रमित करने योग्य

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Prev
hi: पिछला

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: System
hi: प्रणाली

en: Customer
hi: ग्राहक

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: Payment settings
hi: भुगतान सेटिंग्स

en: OR
hi: या

en: Store
hi: स्टोर

en: Company
hi: कम्पनी

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Method
hi: तरीका

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: January
hi: जनवरी

en: February
hi: फरवरी

en: March
hi: मार्च

en: April
hi: अप्रैल

en: May
hi: मई

en: June
hi: जून

en: July
hi: जुलाई

en: August
hi: अगस्त

en: September
hi: सितम्बर

en: October
hi: अक्टूबर

en: November
hi: नवम्बर

en: December
hi: दिसम्बर

en: am
hi: पूर्वान्ह

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Configuration
hi: विन्यास

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Display title
hi: प्रदर्शन शीर्षक

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Basic
hi: सामान्य

en: Repeat
hi: दोहराना

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Case
hi: मामला

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: Both
hi: दोनों

en: Last
hi: अंतिम

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: <All>
hi: <सभी>

en: Edit view
hi: दृश्य सम्पादन

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Down
hi: नीचे

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Position
hi: स्थान

en: IP Address
hi: IP पता

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Last checked
hi: अंतिम बार जांचा गया

en: Preformatted
hi: पूर्वनिर्धारित स्वरूप

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: text
hi: टेक्स्ट

en: )
hi: }

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Duration
hi: अवधि

en: You have to specify a valid date.
hi: आपको एक सही तारीख स्पष्ट करनी होगी।

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Rules
hi: नियम

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Guam
hi: गुआम

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Some
hi: कुछ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: seconds
hi: क्षण

en: minute
hi: मिनट

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Link to node
hi: लिंक टू नोड

en: Change
hi: परिवर्तन

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Commerce
hi: व्यापार

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Source
hi: स्रोत

en: Date/Time
hi: तारीख/समय

en: Display all menu items
hi: सभी मेनू आइटम प्रदर्शित करें

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: unlimited
hi: असीमित

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: First
hi: पहला

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Block name
hi: ब्लॉक का नाम

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: hour
hi: घंटा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: Alignment
hi: संरेखण

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: AND
hi: तथा

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Negate
hi: नकारना

en: Empty
hi: खाली

en: Existing system path
hi: मौजूदा सिस्टम पथ

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: any
hi: कोई भी

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Log out
hi: लॉगआउट

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Info
hi: जानकारी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: or
hi: अथवा

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Visitor
hi: आगंतुक

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Style
hi: अंदाज

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: view revisions
hi: किए  गए सुधारण दिखायें

en: !date by !username
hi: !date द्वारा !username

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Session
hi: सेशन

en: Missing
hi: लापता

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: %title has been deleted.
hi: %title हटा दिया गया है।

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: New
hi: नया

en: Relationship
hi: संबंध

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Last changed
hi: अंतिम बार बदला गया

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Ok
hi: ठीक

en: Ban
hi: प्रतिबंध

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: date
hi: तिथि

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: Clear Form Submissions
hi: फ़ॉर्म प्रस्तुतियाँ साफ़ करें

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
hi: आप इस फार्म के लिए सभी प्रस्तुतियों को मिटाना चाहते हैं, क्या आप निःसन्देह हैं?

en: Webform %title entries cleared.
hi: वेबफ़ॉर्म %title की प्रविष्टियां सॉफ कर दी गयीं

en: Are you sure you want to delete this submission?
hi: इस प्रस्तुति को मिटाना चाहते हैं, क्या आप निःसंदेह हैं

en: Submitted values are
hi: प्रस्तुत मूल्य हैं

en: webform
hi: वेबफ़ॉर्म

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Slogan
hi: नारा

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Show blocks
hi: ब्लॉक दिखाएं

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Bold
hi: बोल्ड

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: Above
hi: ऊपर

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: Debug
hi: डिबग

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: 1 second
hi: 1 सेकंड

en: @count seconds
hi: @count सेकंड

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: @count minutes
hi: @count मिनट

en: @count hours
hi: @count घंटे

en: @count days
hi: १ दिन

en: @count months
hi: @count महीने

en: @count years
hi: @count वर्ष

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Editor
hi: संपादक

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: KB
hi: किलो बाईट

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Euro
hi: यूरो

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Print
hi: छापा

en: Locked
hi: अवरोधित

en: types
hi: प्रकार

en: Account information
hi: खाता जानकारी

en: Account
hi: खाता

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
hi: अगर ऊपर दिए बक्से कम पड़ें तो यहाँ चटका लगा के और विकल्प जोड़ें।

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: After saving a new comment
hi: नवीन कमेन्ट के सहेजे जाने के उपरांत

en: After deleting a comment
hi: कमेन्ट के हटाये जाने के उपरांत

en: After deleting a term
hi: एक शब्द को हटाने के बाद

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-disabled">अक्षम</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-enabled">सक्षम</span>)

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Run updates
hi: अद्यतन (अपडेट) चलायें

en: No developer modules are enabled.
hi: विकासकर्ता उपागम  सक्षम नहीं किया गया  हैं|

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Currency settings
hi: मुद्रा सेटिंग्स

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
hi: अमान्य विकल्प पाया गया है। कृपया साइट प्रशासक से संपर्क करें।

en: Illegal choice %choice in !name element.
hi: !name मूल में एक अवैध चयन %choice पाया गया हॆ

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Uses
hi: उपयोग

en: Frontpage
hi: मुखपृष्ठ

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Menu link ID
hi: मेनू लिंक आईडी

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: After saving new content
hi: विषय-वस्तु के सहेजे जाने के उपरांत

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: form
hi: प्रपत्र

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Inserted
hi: अन्तर्निविष्ट

en: Display as link
hi: कड़ी के रूप में प्रदर्शन

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Is between
hi: के बीच है

en: between
hi: बीच में

en: Is not between
hi: के बीच नहीं है

en: not between
hi: बीच में नहीं

en: And
hi: और

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: asc
hi: आरोही

en: desc
hi: अवरोही

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Parent link ID
hi: जनक लिंक आईडी

en: Administration menu
hi: प्रशासन आहारिका (मेन्यू)

en: - All -
hi: -सभी-

en: Compact
hi: सघन

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
hi: !name %max वर्णों से अधिक लंबा नहीं हो सकता है, लेकिन वर्तमान में यह %length लंबा है |

en: Illegal choice %choice in %name element.
hi: %name तत्व मे %choice अमान्य विकल्प है।

en: Guarani
hi: गुआरानी

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
hi: संशोधनों से आप एक पोस्ट के एकाधिक संस्करणों के बीच मतभेदों का पता लगा सकते हैं.

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: Flush all caches
hi: सभी कैश निकलवाने

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Hello <strong>@username</strong>
hi: अभिवादन <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
hi: दिखाएँ शॉर्टकट

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
hi: वेबफ़ॉर्म संलग्न फॉर्म्स और प्रश्नावली पास करने के लिए नोड्स में सक्षम बनाता है।

en: To add one, create a !types piece of content.
hi: एक जोड़ने के लिए, !types सामग्री का एक टुकड़ा बना

en: Webform is currently not enabled on any content types.
hi: वेबफ़ॉर्म वर्तमान में किसी भी प्रकार की सामग्री पर सक्षम नहीं है।

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
hi: यह पृष्ठ वह सभी सामग्री वेबसाइट पर दिखाता है जिसमे वेबफॉर्म जुड़ा हुआ है

en: Webform-enabled piece of content
hi: वेबफ़ॉर्म-सक्षम सामग्री का टुकड़ा।

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
hi: <a href="!url">वेबफ़ॉर्म सेट्टिंग्स</a> पर जाएँ और कम से कम एक सामग्री प्रकार पर वेबफॉर्म सक्षम करें

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
hi: इच्छानुसार: <a href="!url">वेबफ़ॉर्म सेट्टिंग्स</a>पर जाकर कई सामग्री प्रकार पर वेबफॉर्म सक्षम करें

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: Access all webform results
hi: सभी वेबफॉर्म के परिणाम तक पहुँचें

en: Access own webform results
hi: स्वयं निर्माण किए हुए वेबफॉर्म के परिणाम तक पहुँचें

en: Edit all webform submissions
hi: सभी प्रस्तुतियों को संपादित करें

en: Delete all webform submissions
hi: सभी प्रस्तुतियों को हटाएँ

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Rebuild links
hi: लिंक पुनर्निर्मित करें|

en: Submit to search engines
hi: सर्च इंजिन को प्रेषित करें|

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Configure store settings
hi: स्टोर सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें

en: Allows users to update store currency and contact settings.
hi: उपयोगकर्ताओं को स्टोर मुद्रा और संपर्क सेटिंग्स को अद्यतन करने के लिए अनुमति देता है।

en: Cent
hi: सेन्ट

en: Administer your store.
hi: अपने स्टोर की प्रशासन करॆ।

en: Configure settings and business rules for your store.
hi: अपने स्टोर के लिए सेटिंग्स और व्यापार के नियमों को कॉन्फ़िगर करें।

en: Configure the default currency and display settings.
hi: मूलभूत मुद्रा और प्रदर्शन सेटिंग्स कॉन्फ़िगर करें।.

en: Commerce UI
hi: व्यापार यू.आई

en: Class registry
hi: कक्षा रजिस्ट्री

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
hi: सभी वेबफॉर्म सामग्री पर "परिणाम" टैब की अनुमति दें। आम तौर पर एक प्रशासनिक अनुमति।

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
hi: वेबफ़ार्म सामग्री के लेखक को उसके निर्माण किए हुए सामग्री के लिए "परिणाम" टैब की अनुमति दें

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
hi: किसी भी प्रयोक्ता द्वारा किसी भी वेबफ़ॉर्म को संपादित करने की अनुमति देता है। आम तौर पर एक प्रशासनिक अनुमति।

en: Hash
hi: हैश

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: date_order]
en: First
hi: संदर्भ में पहला: date_order

[ctx: date_order]
en: Second
hi: संदर्भ में दूसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Third
hi: संदर्भ में तीसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fourth
hi: संदर्भ में चौथा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fifth
hi: संदर्भ में पांचवॅा: date_order

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: datetime_plural]
en: Days
hi: दिनों के
    संदर्भ में: datetime_plural

[ctx: datetime_plural]
en: Weeks
hi: हफ्तों के
    संदर्भ में: datetime_plural

[ctx: datetime_plural]
en: Months
hi: महीनों
    संदर्भ में: datetime_plural

[ctx: datetime_plural]
en: Years
hi: वर्षों के
    संदर्भ में: datetime_plural

[ctx: date_order]
en: Every
hi: संदर्भ में सब: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
hi: रविवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Monday
hi: सोमवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Tuesday
hi: मंगलवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Wednesday
hi: बुधवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Friday
hi: शुक्रवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Saturday
hi: शनिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
hi: सम्पन क्रय

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
hi: क्रय आई डी

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
hi: क्रय

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
hi: क्रय संख्या

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
hi: क्रय

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
hi: सुरक्षित करो आज्ञा

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
hi: क्रय इतिहास

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
hi: क्रय प्रकार

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
hi: भुगतान कार्य सम्पादन

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
hi: यह फार्म इस वेबफ़ार्म के लिए विन्यस्त ई-मेल को पुन: भेजने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है। ई-मेल जाँच लें जो भेजे जाने हैं और दोबारा भेजने के लिए <em>ई-मेल्स दोबारा भेजें</em> पर क्लिक करें

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

[ctx: a drupal commerce order]
en: Commerce Order
hi: वाणिज्य आर्डर

[ctx: data_types]
en: List
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: data_types]
en: list
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: datetime]
en: Date
hi: तिथि
    संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Time
hi: समय
    संदर्भ में: datetime
