Open Deals Drupal Distribution (7.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (5181 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Successivo

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: enable
it: attiva

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Value
it: Valore

en: Totals
it: Totale

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Item
it: Elemento

en: Private
it: Privato

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: Last Post
it: Ultimo Post

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Article
it: Articolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: Currency
it: Valuta

en: Priority
it: Priorità

en: More
it: Altro

en: Default currency
it: Valuta predefinita

en: Quantity
it: Quantità

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: On
it: Acceso

en: For
it: Per

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: all
it: tutto

en: Tag
it: Etichetta

en: Login
it: Accedi

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Links
it: Collegamenti

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: settings
it: impostazioni

en: Back
it: Indietro

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: header
it: intestazione

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Download PDF
it: Scarica PDF

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Archives
it: Archivi

en: Icon
it: Icona

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Schedule
it: Pianifica

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Manage
it: Gestisci

en: Visible
it: Visibile

en: key
it: chiave

en: Anchor
it: Ancora

en: Display
it: Visualizzazione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: The username %name does not exist.
it: Il nome utente %name non esiste.

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: style
it: stile

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Component
it: Componente

en: Total
it: Totale

en: Status:
it: Stato:

en: Components
it: Componenti

en: Statistics
it: Statistiche

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Picture
it: Ritratto

en: Titles
it: Titoli

en: Paths
it: Percorsi

en: type
it: tipo

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Find content
it: Trova contenuto

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Check
it: Assegno

en: Files
it: File

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Separator
it: Separatore

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: term
it: termine

en: Expanded
it: Espanso

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: All
it: Tutti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Access log
it: Registro degli accessi

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Submitted
it: Inserito

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Bottom
it: In fondo

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: User picture
it: Immagine utente

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Added
it: Aggiunto

en: Site
it: Sito

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Input filters
it: Filtri di input

en: Selected
it: Selezionato

en: Menu link
it: Voce del menu

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Aggregator category
it: Categoria dell'aggregatore

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Comment
it: Commento

en: Comment ID
it: ID commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Input format
it: Formato input

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: URL alias
it: Alias URL

en: Poll duration
it: Durata del sondaggio

en: Poll votes
it: Voti del sondaggio

en: Session ID
it: ID sessione

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File size
it: Dimensione file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: User role
it: Ruolo utente

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo accesso

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Severity
it: Rilevanza

en: Type name
it: Nome del tipo

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Conditions
it: Condizioni

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Success
it: Riuscito

en: Warning
it: Avviso

en: configure
it: configura

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: %time ago
it: %time fa

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: BBCode
it: Codice BB

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Up
it: Su

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Textfield
it: Campo testo

en: 1 day
it: 1 giorno

en: Maximum
it: Massimo

en: Medium
it: Medio

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: Details
it: Dettagli

en: Price
it: Prezzo

en: Prev
it: Precedente

en: End Date
it: Data inizio

en: System
it: Sistema

en: Customer
it: Cliente

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Amount
it: Importo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Serial
it: Seriale

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Owner
it: Proprietario

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment settings
it: Impostazioni dei pagamenti

en: Store
it: Negozio

en: Company
it: Azienda

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Cleanup
it: Ripulitura

en: Calendar
it: Calendario

en: Method
it: Metodo

en: Recent posts
it: Contenuti recenti

en: Recent posts for %1
it: Post recenti per %1

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Mag

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Now
it: Adesso

en: All views
it: Tutte le viste

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: Configuration
it: Configurazione

en: !time ago
it: !time fa

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: Loop
it: Iterazione

en: Display title
it: Titolo mostrato

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: Repeat
it: Ripeti

en: SKU
it: Codice

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Sent
it: Inviato

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: order
it: ordine

en: String
it: Testo

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Users
it: Utenti

en: Exists
it: Esiste

en: Both
it: Entrambi

en: Last
it: Ultimo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: <All>
it: - Tutti -

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Clone
it: Clona

en: Administer views
it: Amministra viste

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Down
it: Giù

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: Order
it: Ordina

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Random
it: Casuale

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Position
it: Posizione

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: Basic setup
it: Impostazioni di base

en: Allow users to choose default
it: Permetti agli utenti di scegliere il default

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Buttons and plugins
it: Pulsanti e plugins

en: Editor appearance
it: Aspetto dell'editor

en: Toolbar location
it: Posizione della barra degli strumenti

en: Path location
it: percorso

en: Enable resizing button
it: Attiva il pulsante di ridimensionamento

en: Block formats
it: Formati del Blocco

en: Cleanup and output
it: Pulizia e output

en: Verify HTML
it: Verifica l'HTML

en: Preformatted
it: Preformattato

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
it: Converti i tag &lt;font&gt; in stili

en: Remove linebreaks
it: Rimuovi le interruzioni di linea

en: Apply source formatting
it: Applica la formattazione del codice sorgente

en: Editor CSS
it: CSS dell'editor

en: CSS path
it: Percorso CSS

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: text
it: testo

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: fields
it: campi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Expiration
it: Scadenza

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Duration
it: Durata

en: Original
it: Originale

en: Property
it: Proprietà

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: You have to specify a valid date.
it: Devi specificare una data valida.

en: Additional
it: Aggiuntivo

en: City
it: Città

en: Postal code
it: Codice postale

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Title:
it: Titolo:

en: with comments
it: con commenti

en: without comments
it: senza commenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: comments
it: commenti

en: Full
it: Completo

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Rules
it: Regole

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

en: Full name
it: Nominativo

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Hidden
it: Nascosto

en: Approved
it: Approvato

en: Pending
it: In sospeso

en: seconds
it: secondi

en: minute
it: minuto

en: minutes
it: minuti

en: Show
it: Mostra

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Other queries
it: Altre query

en: submissions
it: inserimenti

en: Link to node
it: Collegamento al nodo

en: Timer
it: Cronometro

en: Change
it: Cambia

en: English
it: Inglese

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Tokens
it: Token

en: Switch
it: Cambia

en: Week of @date
it: Settimana del @date

en: Countries
it: Paesi

en: Address Field
it: Campo indirizzo

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: Clear
it: Cancella

en: Pager position
it: Posizione del paginatore

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: Full text
it: Testo completo

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Source
it: Sorgente

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Select a date
it: Seleziona una data

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: unlimited
it: illimitati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Replace
it: Sostituzione

en: Activity
it: Attività

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: First
it: Primo

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: equals
it: uguale a

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Block name
it: Nome del blocco

en: Period
it: Punto

en: Site's time zone
it: Fuso orario del sito

en: Date's time zone
it: Fuso orario della data

en: No time zone conversion
it: Nessuna conversione di fuso orario

en: hour
it: ora

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Site default
it: Valore predefinito per il sito

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
it: Le date senza granularità alle ore non possono usare la gestione del fuso orario.

en: Granularity
it: Granularità

en: Time zone handling
it: Gestione fuso orario

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: ongoing
it: in corso

en: Date field
it: Campo data

en: Date API
it: API Data

en: Alignment
it: Allineamento

en: E-mail subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Link label
it: Etichetta del link

en: author
it: autore

en: unchanged content
it: contenuto invariato

en: unchanged user
it: utente invariato

en: Entity
it: Entità

en: None.
it: Nessuno.

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Negate
it: Negata

en: Empty
it: Vuoto

en: Import failed.
it: Importazione fallita.

en: created content
it: contenuto creato

en: updated content
it: contenuto aggiornato

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
it: Notare che se la cache delle pagine di drupal è abilitata, questo evento non sarà generato per le pagine servite dalla cache.

en: viewed content
it: contenuto visualizzato

en: deleted content
it: contenuto eliminato

en: Existing system path
it: Percorso di sistema esistente

en: Create or delete a content's URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL per un contenuto

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
it: Lasciare vuoto per eliminare l'alias.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
it: Lasciare vuoto per eliminare tutti gli alias che puntano al percorso di sistema indicato.

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: Send mail to all users of a role
it: Invio di email a tutti gli appartenenti ad un ruolo

en: Page redirect
it: Ridirezione a una pagina

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
it: Avvertenza: se i ruoli selezionati identificano un numero eccessivo di utenti, il server potrebbe non riuscire ad inviare tutti i messaggi.

en: The mail's subject.
it: L'oggetto dell'email.

en: The mail's message body.
it: Il corpo del messaggio email.

en: registered user
it: utente registrato

en: updated user
it: utente aggiornato

en: viewed user
it: utente visualizzato

en: deleted user
it: utente eliminato

en: User has logged in
it: Un utente si autentica

en: logged in user
it: utente autenticato

en: User has logged out
it: L'utente si disconnette

en: logged out user
it: utente disconnesso

en: User has role(s)
it: L'utente appartiene al ruolo

en: Whether the user has the selected role(s).
it: L'utente appartiene al ruolo o ruoli selezionati?

en: any
it: qualsiasi

en: Add user role
it: Assegnazione ruolo aggiuntivo

en: Remove user role
it: Revoca di un ruolo

en: Execute custom PHP code
it: Eseguire codice PHP personalizzato

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Days
it: Giorni

en: Selector
it: Selettore

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Log out
it: Esci

en: views
it: viste

en: Default template
it: Modello predefinito

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Maxlength
it: Lunghezza massima

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: What links here
it: Che cosa rimanda qui

en: Hours
it: Ore

en: Info
it: Informazioni

en: Included
it: Incluso

en: price
it: prezzo

en: Taxes
it: Imposte

en: Tax rate
it: Aliquota

en: Product type
it: Tipo prodotto

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Results
it: Risultati

en: open
it: aperto

en: Visitor
it: Visitatore

en: Convert
it: Conversione

en: Parent term
it: Termine padre

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Style
it: Stile

en: Forums
it: Forum

en: Superscript
it: Apice

en: view revisions
it: vedi revisioni

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: duration
it: durata

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Session
it: Sessione

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: All tags
it: Tutti i tag

en: Scope
it: Portata

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Shopping cart
it: Carrello

en: Cart
it: Carrello

en: Discount
it: Sconto

en: Reversed
it: Invertito

en: Product
it: Prodotto

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Payment Status
it: Stato del pagamento

en: Payment method
it: Metodo di pagamento

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Completed
it: Completato

en: Reverse
it: Inverti

en: Delete product type
it: Elimina tipo prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Product types
it: Tipi di prodotto

en: Manage features
it: Gestione funzionalità

en: Conflict
it: Conflitto

en: Total:
it: Totale:

en: Interval
it: Intervallo

en: Federated States of Micronesia
it: Stati Federati della Micronesia

en: Province
it: Provincia

en: Orders
it: Ordini

en: Are you sure you want to delete this transaction?
it: Si vuole davvero eliminare questa transazione?

en: completed
it: completato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Unformatted
it: Non formattato

en: Inclusion
it: Inclusione

en: Documents
it: Documenti

en: %title has been deleted.
it: %title è stato eliminato.

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New
it: Nuovo

en: Relationships
it: Relazioni

en: Plural
it: Plurale

en: Relationship
it: Relazione

en: relationships
it: relazioni

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: Base path
it: Percorso di base

en: Display style
it: Stile di visualizzazione

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: comment
it: commento

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Last changed
it: Ultima modifica

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Excluded
it: Escluso

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Review
it: Revisione

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: cancel
it: annulla

en: Ban
it: Espelli

en: Tabs
it: Schede

en: Processing
it: In elaborazione

en: disable
it: disattiva

en: Output format
it: Formato di output

en: Storage
it: Archiviazione

en: Complete
it: Completo

en: date
it: data

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Analysis
it: Analisi

en: Clear Form Submissions
it: Cancella gli inserimenti della maschera

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
it: Sei sicuro di volere cancellare tutti gli inserimenti di questa maschera ?

en: Webform %title entries cleared.
it: Campi della maschera web %title cancellati.

en: Are you sure you want to delete this submission?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo invio?

en: Submitted values are
it: I valori inseriti sono

en: Q
it: D

en: responses
it: risposte

en: Webforms
it: Webform

en: View and edit all the available webforms on your site.
it: Visualizza e modifica tutti i moduli web disponibili sul sito.

en: Global configuration of webform functionality.
it: Configurazione generale delle funzionalità di webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Go to form
it: Vai al form

en: View this form.
it: Visualizza questo form

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: E-mail to address
it: Indirizzo e-mail destinatario

en: E-mail from name
it: Nome del mittente

en: E-mail from address
it: Indirizzo e-mail del mittente

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: No Components, add a component below.
it: Nessun componente, aggiungere un componente qui sotto.

en: Field Key
it: Chiave del campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
it: Usato come etichetta descrittiva quando si visualizza questo elemento del form.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
it: Una breve descrizione del campo per gli utenti del form.

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Selezionare questa opzione per obbligare l'utente ad inserire un valore.

en: Parent Fieldset
it: Riquadro padre

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
it: Per il componente webform di tipo @type non è definita una funzione di modifica.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
it: La chiave del campo %field_key non è valida. Si possono utilizzare soltanto lettere minuscole, numeri ed il carattere _ di sottolineatura.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
it: La chiave del campo %field_key è già utilizzata dal campo chiamato %existing_field. Usare una chiave univoca.

en: Submission #@sid
it: Invio #@sid

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Submitted by !name
it: Inviato da !name

en: Next Page >
it: Pagina seguente >

en: < Previous Page
it: < Pagina precedente

en: The webform component @type is not able to be displayed
it: Il componente @type del webform non può essere visualizzato

en: Illegal information. Data not submitted.
it: Informazioni non consentite. Dati non inviati.

en: Go back to the form
it: Torna al form

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Presents month, day, and year fields.
it: Presenta i campi mese, giorno e anno.

en: Left Blank
it: Lasciato in bianco

en: User entered value
it: L'utente ha inserito i valori

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: User email as default
it: Email dell'utente come valore predefinito

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
it: Imposta il valore predefinito di questo campo all'indirizzo email, se registrato.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
it: Lunghezza media inserimento in n.parole (esclusi spazi)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
it: Se questo fieldset è raggruppabile, l'utente può chiudere o aprire il fieldset.

en: Collapsed by Default
it: Inizialmente chiuso

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
it: I fieldset aggruppabili sono "aperti" come impostazione predefinita. Selezionare questa opzione per impostarli come "chiusi".

en: Web Images
it: Immagini web

en: Desktop Images
it: Immagini desktop

en: Additional Extensions
it: Estensioni aggiuntive

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
it: Inserisci una lista di estensioni addizionali, separate da virgole, per questo campo upload.<br /> Le estensioni inserite saranno aggiunte alle voci selezionate sopra.

en: Max Upload Size
it: Dimensione massima file per singolo caricamento

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
it: Dimensione massima del singolo file caricabile dall'utente (in KB).

en: Upload Directory
it: Directory per il caricamento

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
it: I documenti caricati da 'webform' sono sempre registrati nella directory che ospita gli upload del sito. Puoi alternativamente indicare una sottocartella per memorizzare i documenti.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
it: I documenti con estensione '%ext' non sono permessi, carica un documento con estensione %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
it: Il file '%filename' è troppo grande (%filesize KB). Si prega di allegare un file di dimensioni inferiori o uguali a %maxsize KB.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
it: Non è stato possibile registrare il documento %filename. La cartella di destinazione potrebbe non essere scrivibile.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
it: Impossibile salvare il file caricato. La cartella di destinazione non esiste.

en: Uploading a new file will replace the current file.
it: Caricando un nuovo file verrà sostituito quello attuale.

en: User uploaded file
it: File caricato dall'utente

en: Average uploaded file size
it: Dimensione media dei file caricati

en: Questions
it: Domande

en: Randomize Options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le colonne delle opzioni in ordine casuale.

en: Randomize Questions
it: Domande in ordine casuale

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le domande in ordine casuale.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
it: Consente la creazione di domande a griglia, caratterizzate da pulsanti di opzione.

en: Non-empty
it: Non vuoto

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
it: Markup permette di inserire codice HTML o logica PHP nella tua maschera.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
it: Consente la creazione di caselle di selezione, pulsanti di opzione, o menu di selezione.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
it: Un'area che consente l'inserimento di testo su più linee.

en: Basic textfield type.
it: Tipo di campo testo base

en: Time Format
it: Formato orario

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
it: Formatta la visualizzazione dell'ora in 12 o 24 ore.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
it: Presenta all'utente i campi ore e minuti. Campo opzionale am/pm.

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Examples
it: Esempi

en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Go to page @number
it: Vai a pagina @number

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: Bold
it: Grassetto

en: Copy
it: Copia

en: Information
it: Informazioni

en: Variables
it: Variabili

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: North Carolina
it: Carolina del Nord

en: North Dakota
it: Nord Dakota

en: South Carolina
it: Carolina del Sud

en: South Dakota
it: Sud Dakota

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: A valid date is required for %title.
it: È richiesta una data valida in %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
it: Una Date API che può essere usata da altri moduli

en: The Strtotime default value is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime non è valido.

en: Relative
it: Relativa

en: Above
it: Sopra

en: Within
it: Dentro

en: Position of date part labels
it: Posizione delle etichette per le parti di data

en: User's time zone
it: Fuso orario dell'utente

en: The UNTIL value is required for repeating dates.
it: Il valore FINO A è obbligatorio per le date che si ripetono.

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
it: Memorizza una data nel database come 'data ISO', formato raccomandato per date storiche o incomplete.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
it: Registra una data nel database come un campo datetime, raccomandato per data/ora complete che possono aver bisogno di conversione del fuso orario.

en: !time from now
it: !time da adesso

en: Date Popup
it: Popup per la data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
it: Abilita calendari popup con jQuery per inserire la data e widget per inserire l'ora.

en: Choose a frequency and period to repeat this date. If nothing is selected, the date will not repeat.
it: Scegli una frequenza e un periodo per la ripetizione di questa data. Se non sono selezionati, la data non sarà ripetuta.

en: Until
it: Fino a

en: Date to stop repeating this item.
it: Data alla quale fermare la ripetizione di questo oggetto.

en: -- Any
it: -- Qualsiasi

en: Day of Month
it: Giorno del mese

en: Day of Week
it: Giorno della settimana

en: Except
it: Eccezioni

en: Dates to omit from the list of repeating dates.
it: Date da omettere dall'elenco delle date ripetute.

en: -- Period
it: -- Periodo

en: -- Frequency
it: -- Frequenza

en: Every @number
it: Ogni @number

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Fifth
it: Quinto

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
it: Una API Date Repeat per calcolare ripetizioni di date e orari in base a regole iCal.

en: Overrides
it: Forzature

en: Full node
it: Nodo completo

en: Text area
it: Area di testo

en: Node reference
it: Riferimento nodo

en: Content types that can be referenced
it: Tipi di contenuto che possono essere usati come riferimento

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Title (link)
it: Titolo (link)

en: Title (no link)
it: Titolo (no link)

en: Autocomplete text field
it: Campo di testo con autocompletamento

en: Node Reference
it: Riferimento Nodo

en: Defines a field type for referencing one node from another.
it: Definisce un tipo di campo come riferimento da un nodo ad un altro.

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: User reference
it: Riferimento utente

en: User roles that can be referenced
it: Ruoli utente che possono essere usati come riferimento.

en: User status that can be referenced
it: Stato dell'utente a cui si può fare riferimento

en: User Reference
it: Riferimento Utente

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
it: Definisce un tipo di campo come riferimento per un utente da un nodo.

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Publish
it: Pubblica

en: Canceled
it: Annullati

en: 1 second
it: 1 secondo

en: @count seconds
it: @count secondi

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: @count minutes
it: @count minuti

en: @count days
it: @count giorni

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Redo
it: Rifai ultima operazione annullata

en: Italic
it: Corsivo

en: Hide
it: Nascondi

en: Date range
it: Intervallo date

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: Global
it: Globale

en: Add to Cart form
it: Form Aggiungi al carrello

en: Source code
it: Codice sorgente

en: Image gallery
it: Galleria immagini

en: Subscript
it: Pedice

en: Indent
it: Più indentato

en: Outdent
it: Meno indentato

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: Thread
it: Argomento

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Not configured
it: Non configurato

en: Rate
it: Aliquota

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Currency Code
it: Codice valuta

en: From name
it: Nome del mittente

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Distinct
it: Distinta

en: E-mail template
it: Modello e-mail

en: Extension
it: Estensione

en: Space
it: Spazio

en: Keys
it: Chiavi

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Bullet list
it: Lista puntata

en: Account blocked
it: Profilo utente bloccato

en: Administrator
it: Amministratore

en: Usage
it: Utilizzo

en: Change layout
it: Cambia layout

en: Available
it: Disponibile

en: Contexts
it: Contesti

en: Export format
it: Formato di esportazione

en: Aggregate
it: Aggrega

en: <Any>
it: -Qualsiasi-

en: product
it: prodotto

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Loading
it: Caricamento

en: Blockquote
it: Citazione

en: Rearrange
it: Riordina

en: Variable editor
it: Editor di variabili

en: Execute
it: Esegui

en: empty
it: vuoto

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Node author
it: Autore del contenuto

en: Values
it: Valori

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Rebuilding
it: Ricostruzione

en: District of Columbia
it: Distretto di Columbia

en: British Columbia
it: Columbia britannica

en: New Brunswick
it: Nuovo Brunswick

en: Northwest Territories
it: Territori del nord-ovest

en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

en: Prince Edward Island
it: Isola Principe Edoardo

en: Yukon Territory
it: Territori dello Yukon

en: Cancel link
it: Link annulla

en: Attach to
it: Allega a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'indirizzo URL %url non è valido. Inserire gentilmente un indirizzo URL completo, simile a http://www.esempio.com/feed.xml.

en: Views panes
it: Pannelli viste

en: by @user
it: di @user

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: A list of files attached to the node.
it: Una lista di file allegati al contenuto.

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: A form to add a new comment.
it: Un form per aggiungere un nuovo commento.

en: Node comments
it: Commenti del contenuto

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: The content of the referenced node.
it: Il contenuto del nodo referenziato

en: Identifier
it: Identificativo

en: "@s" @type
it: @type "@s"

en: User profile
it: Profilo utente

en: Vocabulary terms
it: Termini del vocabolario

en: A node object.
it: Un oggetto nodo.

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: argument
it: argomento

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: Required contexts
it: Contesti richiesti

en: required context
it: contesto richiesto

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: Keyword
it: Parola chiave

en: From @title
it: Da @title

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: No title
it: Nessun titolo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Panel
it: Pannello

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: begins with
it: inizia con

en: contains
it: contiene

en: Postal address
it: Indirizzo postale

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Print
it: Stampa

en: Locked
it: Bloccato

en: types
it: tipi

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: Account information
it: Informazioni sul profilo utente

en: Account
it: Profilo

en: Data
it: Dati

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: No name
it: Nessun nome

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Validation
it: Validazione

en: Finish
it: Termina

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: Fee
it: Corrispettivo

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: Billing information
it: Dati per la fatturazione

en: Company name
it: Ragione Sociale

en: Or
it: O

en: Go back
it: Indietro

en: Underline
it: Sottolineato

en: Cut
it: Taglia

en: Paste
it: Incolla

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Domains
it: Domini

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
it: Se la quantità di caselle sopra non è sufficiente, clicca qui per aggiungere ulteriori scelte.

en: Link class
it: Classe del link

en: Available as block
it: Disponibile come blocco

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: and
it: e

en: After saving a new comment
it: Dopo il salvataggio di un nuovo commento

en: After deleting a comment
it: Dopo l'eliminazione di un commento

en: After deleting a term
it: Dopo l'eliminazione di un termine

en: Payment method title
it: TItolo metodo di pagamento

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: Reply-to link
it: Link rispondi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
it: È stato creato il nuovo webform %title. È possibile aggiungervi nuovi campi tramite il form sottostante.

en: Submission deleted.
it: Inserimento eliminato.

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Japanese Yen
it: Yen giapponese

en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

en: Danish Krone
it: Corona danese

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Hungarian Forint
it: Forint ungherese

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegiese

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: Polish Zloty
it: Zloty polacco

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: field
it: campo

en: nodes
it: nodi

en: Menu items
it: Elementi di menu

en: Formatter
it: Formattatore

en: Depends on: !dependencies
it: Richiede: !dependencies

en: clone
it: duplica

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Create @name
it: Crea @name

en: The taxonomy vocabulary ID
it: L'ID del vocabolario della tassonomia

en: View cart
it: Vedi carrello

en: Element
it: Elemento

en: Currency code
it: Codice valuta

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
it: @module (<span class="admin-disabled">disattivato</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
it: @module (<span class="admin-enabled">attivato</span>)

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: Node tokens
it: Token per i nodi

en: Save profile
it: Salva profilo

en: Patterns
it: Pattern

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: User roles
it: Ruoli utente

en: VAT
it: IVA

en: Total paid
it: Totale pagato

en: Payment methods
it: Metodi di pagamento

en: Are you sure you want to delete this profile?
it: Si vuole davvero eliminare il profilo?

en: Save and add another
it: Salva e aggiungi un'altro

en: Acronym
it: Acronimo

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Not defined
it: Non definito

en: Rule
it: Regola

en: Validator
it: Validatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Sales
it: Vendite

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Choose a category
it: Scegli una categoria

en: Parameter
it: Parametro

en: Base price
it: Prezzo di base

en: Tax
it: Imposta

en: rule
it: regola

en: Profile ID
it: ID del profilo

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: In the form of WW (01 - 53).
it: Nella forma di WW(01 - 53).

en: Category ID
it: ID della categoria

en: Button alignment
it: Allineamento pulsante

en: Example:
it: Esempio:

en: Creator
it: Utente

en: Widgets
it: Widget

en: Add tracking to specific pages
it: Aggiungi la tracciabilità (tracking) a specifiche pagine

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: You have entered an invalid credit card number.
it: È stato inserito un numero di carta di credito non valido.

en: Order status
it: Stato dell'ordine

en: Card type
it: Tipo carta

en: Card owner
it: Proprietario carta

en: Card number
it: Numero carta

en: Issuing bank
it: Banca emittente

en: Review order
it: Riepilogo ordine

en: Line item label
it: Etichetta riga articolo

en: Display type
it: Tipo di display

en: Radio buttons
it: Pulsanti di opzione

en: Checkout settings
it: Impostazioni del processo di acquisto

en: Update cart
it: Aggiorna carrello

en: No category
it: Nessuna categoria

en: export
it: esporta

en: Add product
it: Aggiungi prodotto

en: Add line item
it: Aggiungi riga

en: Line item removed.
it: Eliminata la riga d'ordine.

en: Update the order status
it: Aggiorna lo stato dell'ordine

en: Order settings
it: Impostazioni ordine

en: Line items
it: Righe

en: Order state
it: Stato ordine

en: Select a product
it: Seleziona un prodotto

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: products
it: prodotti

en: Line Item
it: Riga d'ordine

en: Custom pages
it: Pagine personalizzate

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: Colon
it: Due punti

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Run updates
it: Esegui aggiornamenti

en: Enable developer modules
it: Attiva i moduli per lo sviluppatore

en: Disable developer modules
it: Disattiva i moduli per lo sviluppatore

en: Current anonymous / authenticated users
it: Utenti attuali anonimi / autenticati

en: of
it: di

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: translate
it: traduci

en: No link
it: Nessun link

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Row
it: Riga

en: Currency settings
it: Impostazioni della valuta

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Variants
it: Varianti

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Filter by event
it: Filtra per evento

en: Active rules
it: Regole attive

en: Inactive rules
it: Regole disattivate

en: created comment
it: commento creato

en: updated comment
it: commento aggiornato

en: deleted comment
it: commento cancellato

en: URL alias exists
it: Un alias URL esiste

en: Cron maintenance tasks are performed
it: Quando vengono eseguiti i processi di manutenzione cron

en: Set breadcrumb
it: Impostazione breadcrumb

en: E-mail to
it: Invio e-mail

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
it: Un file di testo semplice delimitato da virgole, tab o altri caratteri.

en: A file readable by Microsoft Excel.
it: Un file leggibile da Microsoft Excel.

en: Delimited text format
it: Formato di testo delimitato

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: ends with
it: finisce per

en: Created on
it: Creato il

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Book outline
it: Struttura del book

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Citation
it: Citazione

en: Hide submit button
it: Nascondi il tasto di invio

en: Owner ID
it: ID proprietario

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di utenti.

en: View used to select the nodes
it: Vista usata per selezionare i nodi

en: Root term
it: Termine radice

en: %name: this post can't be referenced.
it: %name: non si può fare riferimento a questo inserimento.

en: Is one of
it: È uno di

en: Expression
it: Espressione

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: Send mail
it: Invio mail

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Uses
it: Usa

en: Frontpage
it: Pagina iniziale

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Theming information
it: Informazioni sul tema

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Ends with
it: Termina con

en: Start month
it: Mese validità

en: Undated
it: Senza data

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Order total
it: Totale dell'ordine

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Use default RSS settings
it: Usa le impostazioni RSS predefinite

en: Title plus teaser
it: Titolo più anteprima

en: Front page feed
it: Feed prima pagina

en: Primary
it: Primario

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: opt-in or out of tracking
it: abilita o disabilita la tracciabilità

en: Add tracking for specific roles
it: Abilita la tracciabilità per ruoli specifici

en: Track internal search
it: Traccia la ricerca interna

en: Track AdSense ads
it: Traccia le pubblicità AdSense

en: Custom JavaScript code
it: Codice JavaScript personalizzato

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
it: Gli utenti sono monitorati di default ma puoi decidere di non farlo.

en: Enable user tracking
it: Abilita la tracciabilità degli utenti.

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
it: Gli utenti <em>non</em> sono monitorati di default ma puoi decidere di farlo.

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
it: Il modulo Google Analytics non è ancora stato configurato. Siete pregati di configurare le sue impostazioni dalla <a href="@url">pagina impostazioni Google Analytics</a>.

en: Add !name
it: Aggiungere !name

en: No role
it: Nessun ruolo

en: View link
it: Link guarda

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Menu link ID
it: ID del link nel menu

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Delete link
it: Link elimina

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Localization
it: Localizzazione

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: Multilingual support
it: Supporto multilingue

en: Has Avatar
it: Ha un Avatar

en: Draft
it: Bozza

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: 12-hour (am/pm)
it: 12-ore (am/pm)

en: 24-hour
it: 24-ore

en: Main menu
it: Menu principale

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
it: Non ci sono inserimenti per questo form. <a href="!url">Visualizza questo form</a>.

en: Sum
it: Somma

en: Add more
it: Aggiungi

en: sorted by
it: ordinato per

en: Proceed to payment
it: Procedi al pagamento

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Format: @date
it: Formato: @date

en: date ical
it: ical per la data

en: Repeat display
it: Visualizzazione ripetizioni

en: The dates are invalid.
it: La date non sono valide.

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: If no advanced options are selected, the date will repeat on the day of week of the start date for weekly repeats, otherwise on the month and day of the start date. Use the options below to override that behavior to select specific months and days to repeat on. Use the 'Except' box to input dates that should be omitted from the results.
it: Se non si seleziona nessuna opzione avanzata, la data si ripeterà nel giorno della settimana della data di partenza con intervalli settimanali, altrimenti nel giorno e mese della data di partenza. Usa le opzioni qui sotto per modificare questo comportamento e selezionare mesi e giorni specifici in cui fissare le ripetizioni. Usa il box 'Eccezioni' per inserire date che dovrebbero essere omesse dai risultati.

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
it: !repeats_every_interval il !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
it: !repeats_every_interval ogni !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
it: !repeats_every_interval ogni !month_days di !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
it: !repeats_every_interval a !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
it: !repeats_every_interval !count volte

en: !repeats_every_interval until !until_date
it: !repeats_every_interval fino a !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
it: !repeats_every_interval eccetto !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
it: !repeats_every_interval quando la settimana inizia di !day_of_week

en: every week | every @count weeks
it[0]: ogni settimana
it[1]: ogni @count settimane

en: every month | every @count months
it[0]: ogni mese
it[1]: ogni @count mesi

en: every year | every @count years
it[0]: ogni anno
it[1]: ogni @count anni

en: every day | every @count days
it[0]: ogni giorno
it[1]: ogni @count giorni

en: Remove group
it: Rimuovi gruppo

en: is greater than
it: è maggiore di

en: Product SKU
it: Codice prodotto (SKU)

en: The label of the line item.
it: L'etichetta della riga d'ordine.

en: Add a tax rate
it: Aggiungi un'aliquota

en: Numbered list
it: Lista numerata

en: Not installed.
it: Non installato

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Secondary
it: Secondario

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: PHP Evaluation
it: Eseguire codice PHP

en: viewed comment
it: commento visto

en: After saving new content
it: Dopo il salvataggio di un nuovo contenuto

en: After updating existing content
it: Dopo l'aggiornamento di un contenuto esistente

en: saved content
it: contenuto salvato

en: After deleting content
it: Dopo l'eliminazione di un contenuto

en: Content is published
it: Il contenuto è pubblicato

en: Content is sticky
it: Il contenuto è fisso in cima alla lista

en: Content is promoted to frontpage
it: Il contenuto è promosso in prima pagina

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
it: Il codice PHP delimitato da &lt;?php ?&gt; verrà eseguito e sostituito con il suo risultato. Es.: &lt;? echo 1+1?&gt; verrà sostituito da 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
it: In aggiunta, si possono usare le seguenti variabili:

en: truth value
it: valore verità

en: rules
it: regole

en: Successfully sent email to %recipient
it: Invio di email a %recipient riuscito

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
it: Invio di email al ruolo (o ruoli) %roles riuscito.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
it: Indirizzo email del mittente. Lasciare vuoto per usare l'indirizzo predefinito del sito.

en: After saving a new term
it: Dopo il salvataggio di un nuovo termine

en: created term
it: termine creato

en: updated term
it: termine aggiornato

en: unchanged term
it: termine invariato

en: Block a user
it: Blocco di un utente

en: Rule sets
it: Insiemi di regole

en: Rule set
it: Insieme di regole

en: Scheduled evaluation date
it: Data pianificata per la valutazione

en: Rules Scheduler
it: Pianificatore regole

en: Checkout form
it: Form di checkout

en: No alias
it: Nessun alias

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: Numeric
it: Numerico

en: Teaser break
it: Interruzione introduzione

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Date field(s)
it: Campo/i data

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
it: Metodo da usare per la gestione di ricerche che coinvolgono campi data multipli. Specificare se si vuole ottenere gli elementi in cui uno qualsiasi dei campi data corrisponde al parametro (data = campo_1 OR campo_2), oppure solo quelli in cui tutti i campi data selezionati corrispondono al parametro (data = campo_1 AND campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
it: Selezionare almeno un campo per il filtro.

en: Missing date fields!
it: Campi data mancanti!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: (@field) <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
it: I risultati di questa richiesta possono essere letti all'indirizzo:

en: New component name
it: Nome nuovo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
it: Il nome del campo è obbligatorio quando si aggiunge un componente.

en: Your webform has been published.
it: Il webform è stato pubblicato.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
it: La posizione e i valori obbligatori del componente sono stati aggiornati.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
it: Opzionale. Puoi organizzare il tuo form inserendo questo componente in un riquadro.

en: Component %name cloned.
it: Componente %name clonato.

en: Component %name updated.
it: Componente %name aggiornato.

en: New component %name added.
it: Nuovo componente %name aggiunto.

en: Delete the %name fieldset?
it: Cancellare il riquadro %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Il riquadro %name e tutti gli elementi in esso contenuti verranno eliminati dal webform %webform. Questa operazione è irreversibile.

en: Delete the %name component?
it: Eliminare il componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Questa operazione cancellerà in modo definitivo il componente %name dal webform %webform. Questa operazione non potrà essere annullata.

en: Component %name deleted.
it: Componente %name eliminato.

en: Submissions for %user
it: Inserimenti per %user

en: Show !count results per page.
it: Mostra !count risultati per pagina.

en: Showing all results.
it: Mostrati tutti i risultati.

en: @total results total.
it: @total risultati totali.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
it: Questo è il delimitatore utilizzato nel file CSV/TSV quando si scaricano i risultati del form. Usare le tabulazioni nell'esportazione è il metodo più affidabile per preservare i caratteri non latini. È possibile cambiarlo in un altro delimitatore a seconda del programma con il quale si prevede di importare i risultati.

en: Submission Details
it: Dettagli invio

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
it: Questa pagina mostra tutti i componenti attualmente configurati per questo Webform. Si può aggiungere qualsiasi numero di componenti al form, anche più di uno dello stesso tipo. Per aggiungere un nuovo componente, inserire il nome e selezionarne il tipo nei campi in fondo alla tabella. Inviare il modulo per creare il nuovo componente o aggiornare qualsiasi valore del form modificato.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
it: Cliccare sul nome di un componente esistente per modificarne le impostazioni.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
it: Questi permessi stabiliscono quali ruoli possono inviare questo form. Non impediscono l'accesso alla pagina del form. Se fosse necessario impedire l'accesso alla pagina del form, utilizzare un modulo per la regolazione dell'accesso ai contenuti come <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> o <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
it: Ruoli che possono inviare questo form.

en: Show complete form in teaser
it: Mostra il form completo nell'anteprima

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
it: Visualizza il form intero nella visualizzazione anteprima di questo contenuto.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
it: Se non diversamente specificato, il bottone per inviare il form avrà l'etichetta <em>Invia</em>. Se si vuole specificare un'etichetta diversa, inserirla in questo campo.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
it: Limitato a !count inserimento(i) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
it: L'indirizzo e-mail %address inserito non è un indirizzo valido.

en: Submissions for this form are closed.
it: Gli inserimenti per questo form sono chiusi.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> o <a href="!register">registrarsi</a> per vedere questo form.

en: You do not have permission to view this form.
it: Non si dispone dei permessi necessari per vedere questo form.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
it: Il numero massimo di inserimenti per questo form è stato superato (@count).

en: You have already submitted this form.
it: Hai già inviato questo form.

en: You may not submit another entry at this time.
it: Non puoi effettuare un altro invio adesso.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
it: <a href="!url">Visualizza i tuoi inserimenti precedenti</a>.

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
it: Questi sono i tipi di campo disponibili in questa installazione di Webform. È possibile disabilitare ciascun componente deselezionando la casella corrispondente. Solo i componenti abilitati saranno disponibili nei form esistenti o in quelli nuovi.

en: Default e-mail values
it: Valori e-mail predefiniti

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
it: L'indirizzo del mittente predefinito per l'invio dei risultati via e-mail; di solito è l'indirizzo e-mail di chi effettua la manutenzione dei form.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
it: Il nome mittente predefinito da utilizzare con l'indirizzo mittente predefinito.

en: Default subject
it: Oggetto predefinito

en: Form submission from: %title
it: Form inviato da: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
it: L'oggetto predefinito per ogni risultato inviato per email.

en: Allow cookies for tracking submissions
it: Consente l'uso dei cookie per tracciare gli inserimenti

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
it: I <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> possono essere usati per prevenire che lo stesso utente invii ripetutamente il Webform. Questa funzionalità non è necessaria per limitare il numero di inserimenti per utente, ma può aumentare l'accuratezza del controllo in alcune situazioni. Oltre ai cookie, Webform utilizza anche gli indirizzi IP e i nomi utente del sito per evitare inserimenti duplicati.

en: Default export format
it: Formato d'esportazione predefinito

en: Default export delimiter
it: Delimitatore predefinito per l'esportazione

en: Submission access control
it: Controllo accessi inserimento

en: Select the user roles that may submit each individual webform
it: Selezionare i ruoli utente che possono inviare ogni Webform

en: Disable Webform submission access control
it: Disattiva il controllo accessi per l'invio del Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
it: Normalmente, il form di configurazione di ciascun Webform consente all'amministratore di scegliere quali ruoli possono inviare il form. È possibile permettere agli utenti di inviare sempre il form se si sono già regolati in altro modo gli accessi ai singoli contenuti.

en: Submission updated.
it: Inserimento aggiornato.

en: Thank you, your submission has been received.
it: Grazie, la vostra richiesta è stata ricevuta.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
it: In questo campo si possono utilizzare token speciali che saranno sostituiti dinamicamente con i rispettivi valori.

en: Token values
it: Valori dei token

en: Webform confirmation
it: Conferma Webform

en: Form components
it: Campi del form.

en: Webform submission
it: Inserimento Webform

en: Website timezone
it: Fuso orario del sito web

en: User timezone
it: Fuso orario dell'utente

en: Start year
it: Anno iniziale

en: Use a textfield for year
it: Usa un campo di testo per l'anno

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
it: Se selezionato, il campo data mostrerà una casella di testo per inserire l'anno. Altrimenti mosterà una lista da cui scegliere l'anno.

en: Entered !name is not a valid date.
it: Il valore inserito per !name non è una data valida.

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: %value is not a valid email address.
it: %value non è un indirizzo email valido.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
it: I riquadri permettono di organizzare i campi in gruppi.

en: Width of the file field.
it: Larghezza del campo file.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
it: La cartella di salvataggio %directory non può essere creata. Verificare che il server web possa scrivere dentro la cartella impostata per i file di webform.

en: %field field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Filesize (KB)
it: Dimensione (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
it: Un campo invisibile all'utente, ma il cui contenuto viene registrato assieme agli inserimenti.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
it: Mostra nel form testo HTML senza campi di inserimento dati.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
it: Le opzioni nella lista selezionata devono essere univoche. Le chiavi seguenti sono usate più di una volta:

en: Make this field resizable by the user.
it: Rendere questo campo ridimensionabile dall'utente.

en: Label placed to the left of the textfield
it: Etichetta posta a sinistra del campo di testo

en: Examples: $, #, -.
it: Esempi: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
it: Etichetta posta a destra del campo di testo

en: Examples: lb, kg, %.
it: Esempi: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
it: Il valore inserito per il campo %name non rappresenta un'ora valida.

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: %editor profile for %format
it: Profilo di %editor per %format

en: Enabled by default
it: Abilitato per default

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
it: Lo stato predefinito dell'editor per gli utenti che hanno accesso a questo profilo. Gli utenti possono ignorare questo stato se la prossima opzione è abilitata.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
it: Se permesso ,agli utenti sarà possibile scegliere il proprio stato predefinito per l'editor nelle impostazioni del loro account.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
it: Mostra il link <em>abilita/disabilita rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
it: Scegli se mostrare il link <em>abilita/disabilita rich text</em> sotto una textarea. Se disabilitato, il settaggio utente o quello predefinito verranno usati (vedi sopra).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
it: Questa opzione controlla se la toolbar dell'editor viene mostrata sopra o sotto l'area di modifica.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
it: Questa opzione controlla l'allineamento delle icone nella toolbar dell'editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
it: Controlla la visualizzazione del path degli elementi HTML (per esempio <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
it: Questa opzione ti permette di abilitare/disabilitare il bottone di ridimensionamento. Se abilitato, la posizione della toolbar deve essere "Sopra" o "Sotto" per riuscire a mostrare il bottone di ridimensionamento.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
it: Se abilitata, codice html potenzialmente malevolo come <code>&lt;HEAD&gt;</code> verrà automaticamente rimosso dal contenuto HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
it: Se abilitato, l'editor inserirà dei caratteri TAB e conserverà gli altri spazi bianchi come fa il tag PRE nel codice HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
it: Se abilitato, i tag HTML dichiaranti dimensione, tipo, colore e sfondo dei caratteri verranno sostituiti da stili CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
it: Se abilitato, l'editor rimuoverà la maggior parte delle interruzioni di riga dai contenuti. Disabilitare questa opzione può evitare conflitti con altri filtri.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
it: Se abilitato, l'editor riformatterà il codice HTML. Disabilitare questa opzione può evitare conflitti con altri filtri.

en: Force cleanup on standard paste
it: Forza pulizia quando si incolla

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
it: Se abilitato, la funzione predefinita per incollare (CTRL-V o SHIFT-INS) si comporterà come la funzione "incolla da word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
it: Lista separata da virgole dei formati dei blocchi HTML. Possibili valori: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
it: CSS del tema

en: Define CSS
it: CSS personalizzato

en: Editor default CSS
it: CSS predefinito dell'editor

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
it: Definisce il CSS da usare nell'area dell'editor.<br/>CSS del tema: carica gli stili dal tema del sito.<br/>CSS personalizzato: usa il foglio di stile definito dal file indicato qui sotto.<br/>CSS predefinito dell'editor: usa il CSS predefinito dall'editor.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
it: Se qui sopra è stato scelto "CSS personalizzato", inserire il percorso di un file CSS o un elenco di file CSS separati da virgole.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
it: Token disponibili: <code>%b</code> (percorso base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (percorso del tema, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
it: Opzionalmente definisci le classi per la lista "Stile fons".<br/>Inserisci una o più classi per ogni linea nel formato: !format. Esempio: !example<br/>Se lasciato vuoto, le classi saranno automaticamente importate da tutti i CSS caricati.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
it: Il profilo wysiwyg %format è stato salvato.

en: No editor
it: Nessun editor

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
it: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Scarica</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
it: Estrai l'archivio e copia i suoi contenuti in una nuova cartella in:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
it: Quindi la libreria si trova al percorso:<br
    /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
it: Istruzioni di installazione

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
it: Al momento non sono installate librerie di editor. La seguente lista elenca tutti gli editor supportati:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il profilo per %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
it: Il profilo wysiwyg per %name è stato eliminato.

en: Configure client-side editors.
it: Configura editor lato cliente.

en: Disable rich-text
it: Disabilita editor HTML

en: Enable rich-text
it: Abilita editor HTML

en: The version of %editor could not be detected.
it: La versione di %editor non può essere rilevata.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
it: La versione %version (installata) di %editor non è supportata.

en: Strike-through
it: Barrato

en: Align left
it: Allineato a sinistra

en: Align center
it: Centrato

en: Align right
it: Allineato a destra

en: Justify
it: Giustificato

en: Forecolor
it: Colore testo

en: Backcolor
it: Colore sfondo

en: Horizontal rule
it: Riga orizzontale

en: Paste Text
it: Incolla testo

en: Paste from Word
it: Incolla da Word

en: Remove format
it: Rimuovi formattazione

en: Character map
it: Mappa caratteri

en: HTML block format
it: Formato blocco HTML

en: Font style
it: Stile carattere

en: Create DIV container
it: Crea un contenitore DIV

en: FitWindow
it: Adatta alla finestra

en: Check spelling
it: Controllo ortografico

en: Autogrow
it: Allarga finestra automaticamente

en: Table drag/resize
it: Tabella: ridimensiona usando il mouse

en: Table: Cell properties
it: Tabella: proprietà cella

en: Table: Insert row after
it: Tabella: inserisci riga dopo

en: Table: Insert column after
it: Tabella: inserisci colonna dopo

en: Table: Insert cell after
it: Tabella: inserisci cella dopo

en: Table: Delete rows
it: Tabella: elimina righe

en: Table: Delete columns
it: Tabella: elimina colonne

en: Table: Delete cells
it: Tabella: elimina celle

en: Table: Merge cells
it: Tabella: unisci celle

en: Table: Horizontal split cell
it: Tabella: separa celle orizzontalmente

en: Clean-up
it: Pulisci

en: Visual aid
it: Aiuto visuale

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Advanced horizontal rule
it: Riga orizzontale avanzata

en: Advanced image
it: Immagine avanzata

en: Advanced link
it: Link avanzato

en: Auto save
it: Salvataggio automatico

en: Context menu
it: Menu contestuale

en: Left-to-right
it: Da sinistra a destra

en: Right-to-left
it: Da destra a sinistra

en: Emotions
it: Emoticons

en: Inline popups
it: Popup in linea

en: Insert date
it: Inserisci data

en: Insert time
it: Inserisci ora

en: Insert layer
it: Inserisci livello

en: Move forward
it: Muovi avanti

en: Move backward
it: Muovi indietro

en: Absolute
it: Assoluto

en: Paste text
it: Incolla testo

en: Style properties
it: Proprietà stile

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Inserted
it: Inserito

en: Safari compatibility
it: Compatibilità Safari

en: Spell check
it: Controlla ortografia

en: Font Color
it: Colore font

en: Show/hide hidden elements
it: Mostra/nascondi commenti nascosti

en: Separate the teaser and body of this content
it: Separa il sommario e il corpo di questo contenuto.

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
it: Interfaccia di amministrazione delle viste. Senza questo modulo non si possono creare o modificare le viste.

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il percorso di Drupal o l'URL assoluta per questo link. È possibile introdurre i dati per questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" a continuazione.

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Testo da posizionare come attributo "alt", visualizzato da molti browser come tooltip quando il cursore passa sopra al link.

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: not in
it: non in

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: desc
it: disc

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
it: Se si <a href="@modules">attiva il modulo di aiuto avanzato</a>, Views fornirà un aiuto ulteriore e migliore. <a href="@hide">Nascondi questo messaggio.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
it: Se si installa il modulo advanced help module da !href, Viste fornirà maggior e miglior aiuto. <a href="@hide">Nascondi questo messaggio.</a>

en: Broken
it: Corrotto

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: View name
it: Nome della vista

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: View tag
it: Etichetta vista

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
it: Inserire un'etichetta opzionale per questa vista; viene usata solo per ordinare le viste nella pagina di amministrazione.

en: The view has been deleted.
it: La vista è stata eliminata.

en: There is no lock on view %view to break.
it: Non ci sono <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">lock</a> nella vista %view da interrompere.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
it: Il blocco è stato rimosso e ora è possibile modificare questa vista.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
it: Inserire il nome da usare per questa vista, se è diverso dalla vista sorgente. Lasciare vuoto per usare il nome della vista.

en: Paste view code here
it: Incollare qui il codice della vista

en: Unable to interpret view code.
it: Impossibile interpretare il codice della vista.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
it: Una vista con quel nome esiste già; si prega di scegliere un nome differente

en: Display plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della visualizzazione @plugin non è disponibile.

en: Style plugin @plugin is not available.
it: Il plugin dello stile @plugin non è disponibile.

en: Row plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della riga @plugin non è disponibile.

en: @type handler @table.@field is not available.
it: Il gestore di @type @table.@field non è disponibile.

en: Unable to import view.
it: Impossibile importare la vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
it: Selezionare una voce per modificarne i dettagli.

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: Invalid
it: Scorretto

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: View analysis
it: Analisi vista

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Viste includeranno una stringa speciale 'VIEWS' = 'VIEWS' nella clausola WHERE. Ciò rende semplice l'identificazione delle query di Viste nei registri del database del server, ma dovrebbe essere usata solo nella risoluzione di problemi.

en: Disable views data caching
it: Disattiva il caching dei dati delle viste

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
it: Viste memorizza in cache i dati sulle tabelle, sui moduli e sulle viste disponibili per incrementare le prestazioni. Selezionando questa casella, Viste salterà questa cache e ricostruirà sempre questi dati quando necessario. Ciò può avere un forte impatto sulle prestazioni del sito.

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
it: Drupal ha la capacità di eseguire molte query mentre viene fatto il rendering di una vista. Selezionando questa casella si visualizzeranno tutte le query durante il rendering della vista come parte dell'anteprima in diretta.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
it: Attiva le statistiche delle prestazioni delle viste tramite il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
it: Selezionarlo per attivare alcune statistiche delle query e delle prestazioni di Viste, <em>nel caso sia installato Devel</em>.

en: Page region to output performance statistics
it: Area della pagina in cui riprodurre le statistiche delle prestazioni

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: The unique ID of the aggregator category.
it: L'ID univoco della categoria dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator category.
it: Il titolo della categoria dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: The group the translation is in.
it: Il gruppo a cui appartiene la traduzione.

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: The version of Drupal core that this string is for.
it: La versione del core di Drupal a cui la stringa fa riferimento.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Published or admin
it: Pubblicato o in amministrazione

en: In the form of CCYYMMDD.
it: Nella forma di CCYYMMDD.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: In the form of YYYYMM.
it: Nella forma di YYYYMM.

en: Created year
it: Creato anno

en: In the form of YYYY.
it: Nella forma di YYYY.

en: Created month
it: Creato mese

en: In the form of MM (01 - 12).
it: Nella forma di MM(01 - 12)

en: Created day
it: Creato giorno

en: In the form of DD (01 - 31).
it: Nella forma di DD(01 - 31).

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: Revert link
it: Link Versione precedente

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Whether the poll is open for voting.
it: Se il sondaggio è aperto alla votazione.

en: Profile textfield
it: Campo di testo profilo

en: Profile textarea
it: Area di testo del profilo

en: Profile checkbox
it: Casella del profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Profile freeform list %field-name.
it: Elenco libero %field-name del profilo.

en: Profile date %field-name.
it: Data del %field-name del profilo.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: Most recent view
it: Ultima visualizzazione

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Stores site access information.
it: Memorizza le informazioni sugli accessi al sito.

en: Browser session ID of user that visited page.
it: L'ID della sessione del browser dell'utente che ha visitato la pagina.

en: Title of page visited.
it: Titolo della pagina visitata.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
it: Percorso interno della pagina visitata (relativo alla root di Drupal).

en: Referrer URI.
it: URI referrer.

en: Hostname of user that visited the page.
it: Nome host dell'utente che ha visitato la pagina.

en: The user who visited the site.
it: L'utente che ha visitato il sito.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
it: Tempo (in millisecondi) di caricamento della pagina.

en: Timestamp of when the page was visited.
it: Data e ora (timestamp) di quando la pagina è stata visitata.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
it: File mantenuti da Drupal e da moduli vari.

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The path of the file.
it: Il percorso del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Il nome del vocabolario di cui fa parte un termine. Questo sarà il vocabolario che conterrà qualsiasi termine del campo "Tassonomia: Termine"; allo stesso modo può creare duplicati.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Term synonym
it: Sinonimo termine

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
it: I sinonimi dei termini possono essere usati per trovare i termini tramite nomi alternativi.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: The user ID
it: L'ID dell'utente

en: The user or author name.
it: Il nome dell'utente o dell'autore.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
it: L'indirizzo email per un dato utente. Questo campo non è solitamente mostrato agli utenti, per cui attenzione nel suo utilizzo.

en: Language of the user
it: Lingua dell'utente

en: The user's picture, if allowed.
it: Il ritratto dell'utente, se consentito.

en: The date the user was created.
it: Il data in cui è stato creato l'utente.

en: The user's last access date.
it: La data dell'ultima accesso dell'utente.

en: The user's last login date.
it: La data dell'ultimo login dell'utente.

en: Whether a user is active or blocked.
it: Se un utente è attivo o bloccato.

en: The user's signature.
it: La firma dell'utente.

en: Provide a simple link to edit the user.
it: Fornisci un link semplice per modificare l'utente.

en: Roles that a user belongs to.
it: I ruoli a cui l'utente appartiene.

en: User ID from URL
it: ID utente dall'URL

en: User ID from logged in user
it: ID Utente degli utenti autenticati

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Link this field to its aggregator category page
it: Collega questo campo alla sua pagina di categoria dell'aggregatore

en: No user
it: Nessun utente

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: Type of link
it: Tipo di link

en: contact
it: contatti

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Link this field to download the file
it: Collega questo campo per download il file

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Specify which display this display will link to.
it: Specifica a quale visualizzazione questa visualizzazione sarà collegata.

en: Exposed form in block
it: Form esposto nel blocco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
it: Questo titolo sarà visualizzato con la vista, dovunque vengono visualizzati normalmente i titoli; cioè, come il titolo della pagina, titolo del blocco, ecc.

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
it: Aggiungerà un link altro in fondo a questa vista, che si collegherà alla vista pagina. Se ci sono più di una vista pagina, il link punterà alla visualizzazione specificata in 'Link display' sopra

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
it: <strong>Importante!</strong> Quando si aggiungono, rimuovono o rinominano i file modello, è necessario rendere Drupal consapevole delle modifiche facendogli rianalizzare i file del sistema. Cliccando questo pulsante si azzera il registro del tema di Drupal avviando perciò il processo di rianalisi. I modelli evidenziati sopra rifletteranno quindi il nuovo stato del sistema.

en: Theming information (display)
it: Informazioni sulla temizzazione (visualizzazione)

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: theming information
it: informazioni sulla temizzazione

en: This display has no theming information
it: La visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: Theming information (style)
it: Informazioni temizzazione (stile)

en: This display has no style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: Theming information (row style)
it: Informazioni temizzazione (stile riga)

en: This display has no row style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile riga

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
it: Se impostato, qualsiasi widget esposto non apparirà in questa vista. Sarà invece reso disponibile un blocco nel sistema di amministrazione blocchi di Drupal e il form esposto comparirà lì. Notare che questo blocco deve essere attivato manualmente, Viste non lo attiverà in automatico.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: Exposed form: @view-@display_id
it: Form esposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Block admin description
it: Descrizione amministrazione blocco

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
it: Questo imposta lo stato predefinito del metodo integrato di caching dei blocchi in Drupal; richiede che il caching sia attivato nella amministrazione del blocco. Prestare attenzione poiché si ha poco controllo su quando questa cache viene svuotata.

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
it: Quando si crea una voce di menu come scheda, Drupal ha bisogno di sapere quale sarà la voce di menu genitore di quella scheda. Alcune volte il genitore esiste già, mentre altre volte si deve crearne uno. Il percorso di una voce genitore sarà sempre lo stesso percorso con l'esclusione dell'ultima parte, cioè, se il percorso di questa vista è <em>foo/bar/baz</em>, il percorso genitore sarà <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
it: Se la voce genitore del menu è una scheda, inserire il peso della scheda. più basso è il numero, più a sinistra sarà la scheda.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: Grouping field
it: Raggruppamento campi

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
it: Se viene selezionato un ordinamento predefinito, quale ordine deve essere usato in modo predefinito

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: The style selected does not utilize fields.
it: Lo stile selezionato non utilizza i campi.

en: None defined
it: Non definito

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: New view
it: Nuova vista

en: Changed view
it: Vista modificata

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
it: Vista %name, visualizza voci del tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
it: Anteprima in diretta

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Adjust top margin
it: Regola il margine superiore

en: Keep menu at top of page
it: Mantieni il menu in cima alla pagina

en: Move local tasks into menu
it: Sposta voci locali sul menù

en: Parent link ID
it: ID del link di livello superiore

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: Adjust administration menu settings.
it: Regola le impostazioni del menu di amministrazione.

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Unmet dependencies: !dependencies
it: Prerequisiti non soddisfatti: !dependencies

en: Checking...
it: Verifiche in corso...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
it: La funzionalità !module non può essere attivata a causa di un conflitto con !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
it: Riportati allo stato predefinito tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
it: Non sono state effettuate modifiche a questa funzionalità.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Enable and disable features.
it: Abilita e disabilita funzionalità.

en: Display components of a feature.
it: Visualizza i componenti di una funzionalità.

en: Compare default and current feature.
it: Confronta lo stato predefinito e quello attuale di una funzionalità.

en: Menu items for any enabled features.
it: Voci di menu per tutte le funzionalità abilitate.

en: Provides feature management for Drupal.
it: Fornisce a Drupal la gestione di funzionalità, ovvero strutture composte da moduli e relative configurazioni.

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: No features available.
it: Nessuna funzionalità disponibile.

en: Filter criteria
it: Criteri del filtro

en: Link ID
it: ID della voce

en: Payment Method
it: Metodo di pagamento

en: Contact form
it: Form contatti

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: !name non può essere più lungo di %max caratteri ma attualmente è lungo %length caratteri.

en: Illegal choice %choice in %name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento %name.

en: Ampersand
it: E commerciale

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni di un contenuto.

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Popular content
it: Contenuti più visti

en: Date and time
it: Data e ora

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Styles
it: Stili

en: Currency name
it: Nome valuta

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Item ID
it: ID elemento

en: integer
it: intero

en: Last modification date
it: Data dell'ultima modifica

en: %name: found no valid user with that name.
it: %name: non è stato trovato alcun utente valido con quel nome.

en: Text format
it: Formato del testo

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Days of the week
it: Giorni della settimana

en: Remote ID
it: ID remoto

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: Footer Bottom
it: Piè di pagina inferiore

en: CTools CSS Cache
it: Cache CSS di CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
it: A causa di un problema nella configurazione della cartella 'files', non è stato possibile creare la cartella della Cache CSS di CTools (%path). Si prega di assicurarsi che la cartella files sia correttamente configurata, e che il server web possa crearvi nuove cartelle.

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
it: Una cache speciale usata per memorizzare gli oggetti mentre vengono modificati dall'utente; serve per salvare lo stato in un ambiente generalmente privo di stato.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
it: Libreria di strumenti utili sviluppata da Merlin of Chaos

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
it: Esegue l'esportazione di massa degli oggetti conosciuti da Chaos tools.

en: In code
it: Da codice

en: Add variant
it: Aggiungi variante

en: Variant type
it: Tipo di variante

en: Optional features
it: Funzioni opzionali

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
it: Fornisce un'interfaccia utente e le API per gestire le pagine all'interno del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Create a new page
it: Crea una nuova pagina

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
it: Fornisci un menu visibile o una linguetta di menu a questa pagina.

en: Make a copy of this page
it: Crea una copia di questa pagina

en: Remove this page from your system completely.
it: Rimuovi completamente la pagina dal sistema.

en: User profile template
it: Template profilo utente

en: Variant
it: Variante

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Configure Views to be used as CTools content.
it: Configura Views per essere usato come contenuto CTools.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
it: Consente al contenuto delle Viste di essere utilizzato dentro Pannelli, Dashboard e altri moduli che utilizzano le API di CTools Content.

en: Allow settings
it: Consenti impostazioni

en: Title override
it: Sovrascrittura del titolo

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: 1.0
it: 1,0

en: 0.9
it: 0,9

en: 0.8
it: 0,8

en: 0.7
it: 0,7

en: 0.6
it: 0,6

en: 0.5
it: 0,5

en: 0.4
it: 0,4

en: 0.3
it: 0,3

en: 0.2
it: 0,2

en: 0.1
it: 0,1

en: 0.0
it: 0,0

en: XML sitemap
it: Sitemap XML

en: Default priority
it: Priorità predefinita

en: Indexed
it: Indicizzato

en: Line item
it: Riga d'ordine

en: Date updated
it: Data aggiornamento

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Form settings
it: Impostazioni maschera

en: %title is invalid.
it: %title non è valido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
it: Errore HTTP Request durante l'importazione di %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
it: Impossibile aprire il file: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
it: File calendario non valido: %filename

en: Invalid calendar file.
it: File calendario non valido.

en: Custom input format
it: Formato di inserimento personalizzato

en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
it: Il form delle opzioni di ripetizione deve apparire inizialmente espanso o raggruppato? Impostare come «Raggruppato» per rendere le opzioni meno ingombranti.

en: Display repeat rule
it: Mostra la regola di ripetizione

en: Hide repeat rule
it: Nascondi la regola di ripetizione

en: There are errors in @field_name value #@delta:
it: Ci sono errori nel valore #@delta di @field_name:

en: There are errors in @field_name:
it: Ci sono errori in @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
it: La documentazione completa per i moduli Date e Date API è disponibile al link <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
it: Usare il selettore di ore di jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
it: Inserimento manuale dell'ora, nessun selettore di ore jQuery

en: Timepicker
it: Selettore ore

en: Current exceptions
it: Eccezioni attuali

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
it: Strumenti per creare e importare date e calendari.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen, and make changes to the calendar on the Views edit page.
it: Solo un insieme limitato di opzioni viene mostrato qui, per rendere facile la configurazione. Appena l'appuntamento viene creato, sarà possibile apportare modifiche alle impostazioni della data e aggiungere altri campi al tipo di contenuto, nella schermata «Gestione campi», oppure cambiare il calendario nella pagina di modifica di Views.

en: Date wizard
it: Creazione guidata date

en: remove !view
it: rimuovi !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
it: Sei sicuro di voler rimuovere la vista %view?

en: Content type name
it: Nome del tipo di contenuto

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
it: Nome riconoscibile dalla macchina. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Se il tipo di contenuto con questo nome non esiste, ne verrà creato uno.

en: Content type label
it: Etichetta del tipo di contenuto

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo tipo di contenuti. È necessario soltanto quando si crea un nuovo tipo di contenuti.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
it: Un tipo di contenuto per le date, collegato a un calendario di Views.

en: Content type description
it: Descrizione del tipo di contenuto

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
it: Una descrizione per il tipo di contenuto. È necessario solo se si sta creando un nuovo tipo di contenuto.

en: Date field name
it: Nome del campo data

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
it: Campo leggibile dal computer. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Non deve essere il nome di un campo già esistente.

en: Date field label
it: Etichetta del campo data

en: The human-readable label for this field.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo campo.

en: Date widget type
it: Tipo di widget per indicare la data

en: Show repeating date options
it: Mostra le opzioni di ricorrenza per la data

en: Date field type
it: Tipo del campo data

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
it: Il tipo consigliato è Datetime, tranne che per le date storiche o per quelle che presentano una granularità a livello di mese o anno. Per date più vecchie o incomplete si dovrebbe usare il tipo Date (una data ISO).

en: Date timezone handling
it: Gestione del fuso orario per la data

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
it: Il fuso orario dovrebbe essere impostato su 'nessuno' per granularità che non presentano riferimenti a ore e minuti.

en: Create a calendar for this date field
it: Crea un calendario associato a questo campo data

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
it: Poiché Il nome di questo tipo di contenuto esiste già, il nuovo campo è aggiunto al tipo di contenuto esistente.

en: This field name already exists.
it: Il nome di questo campo esiste già.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
it: Il fuso orario non deve essere gestito per granularità che non presentano riferimenti a ore o minuti.

en: Date Tools
it: Strumenti per le date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
it: Strumenti per importare e creare automaticamente date e calendari.

en: Remove calendar
it: Rimuovi il calendario

en: Date browser
it: Selettore data

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
it: Navigazione avanti/indietro sulla Data da collegare alle altre visualizzazioni. Richiede l'argomento Data.

en: Date browser style
it: Stile del selettore di data

en: Date (!base_table)
it: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
it: Filtra il campo data !base_table delle View.

en: You must select at least one date field for this argument.
it: Selezionare almeno un campo data per questo parametro.

en: The %style cannot use more than one Date: Date argument.
it: %style non può usare più di un parametro Data: Data.

en: The %style requires the Date: Date argument be set to default to the current date.
it: %style prevede che il parametro Data: Data abbia la data corrente come valore predefinito.

en: The %style requires the Date: Date argument.
it: %style richiede il parametro Data: Data.

en: Navigate to previous year
it: Vai all'anno precedente

en: Navigate to next year
it: Vai all'anno successivo

en: Navigate to previous month
it: Vai al mese precedente

en: Navigate to next month
it: Vai al mese successivo

en: Navigate to previous week
it: Vai alla settimana precedente

en: Navigate to next week
it: Vai alla settimana successiva

en: Navigate to previous day
it: Vai al giorno precedente

en: Navigate to next day
it: Vai al giorno successivo

en: View full page month
it: Visualizza il mese in una pagina intera

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: @project issue queue
it: coda segnalazioni di @project

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: manage fields
it: gestisci campi

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: <No value>
it: - Nessun valore -

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce è adeguata alla relazione in un campo dal valore multiplo. Selezionare "1" per usare la prima voce, "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce del campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: %name: found no valid post with that title.
it: %name: non è stato trovato alcun contenuto valido con quel titolo.

en: View used to select the users
it: Vista usata per selezionare gli utenti

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Elements
it: Elementi

en: Relative date
it: Data relativa

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Hello <strong>@username</strong>
it: Ciao <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
it: Mostra scorciatoie

en: Administration menu Toolbar style
it: Menu di amministrazione in stile Toolbar

en: A better Toolbar.
it: Una Toolbar migliore.

en: Minimum sitemap lifetime
it: Durata minima sitemap

en: No minimum
it: Nessun minimo

en: Number of links in each sitemap page
it: Numero di link in ogni pagina della sitemap

en: Sitemap cache directory
it: Directory cache della sitemap

en: Change frequency
it: Cambia frequenza

en: Your sitemap is up to date and does not need to be rebuilt.
it: La sitemap corrente è già aggiornata e non ha bisogno di essere ricostruita.

en: Rebuild sitemap
it: Ricostruire la sitemap

en: The priority of this URL relative to other URLs on your site.
it: La priorità di questa URL relativa alle altre URL sul tuo sito.

en: Default (@value)
it: Predefinito (@value)

en: Rebuilding Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Sitemap file
it: File della sitemap

en: Generated by the <a href="@link-xmlsitemap">Drupal XML sitemap module</a>.
it: Generato dal <a href="@link-xmlsitemap">modulo Drupal XML sitemap</a>.

en: Sitemap URL
it: URL della sitemap

en: Rebuild the site map.
it: Ricostruisci la sitemap.

en: XML sitemap cache directory
it: Directory per la cache delle sitemap XML

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
it: Codice di esempio, help avanzato e un pannello demo che mostra come realizzare plugins per ctools.

en: CTools plugin example
it: Esempio plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
it: Esempio plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
it: Mostra come un modulo esterno può fornire delle funzionalità aggiuntive per CTools (per Pannelli, ecc...)

en: Existing node
it: Contenuto esistente

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Manage pages
it: Gestione pagine

en: Automatic (recommended)
it: Automatico (raccomandato)

en: (highest)
it: (più alto)

en: (normal)
it: (normale)

en: (lowest)
it: (più basso)

en: Show End Date
it: Mostra Data di fine

en: Inclusion: @value
it: Inclusione: @value

en: Priority: @value
it: Priorità: @value

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
it: Avvertenza: alcune azioni potrebbero causare l'inizializzazione del sistema dei temi. Dopo tale inizializzazione, nessun modulo potrà più cambiare il tema in uso.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
it: Per visualizzare le operazioni pianificate, occorre installare il modulo <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
it: Elimina un'operazione pianificata

en: Scheduled date
it: Data pianificata

en: Scheduled date and time stamp
it: Data e orario di pianificazione

en: User provided identifier
it: Identificativo fornito dall'utente

en: ID to recognize this specific scheduled task
it: Un nome che permette di identificare l'operazione pianificata

en: Gallery page
it: Pagina di galleria

en: Default values
it: Valori di default

en: Example: Image gallery
it: Esempio: Galleria immagini

en: Example: image_gallery
it: Esempio: galleria_immagini

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
it: Può contenenre solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura ("_"). <strong>Evitare di scegliere un nome uguale ad un progetto Drupal esistente.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
it: Fornire una breve descrizione di che cosa si debba aspettare un utente dopo aver abilitato questa funzionalità.

en: URL of update XML
it: URL dell'XML di aggiornamento

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
it: Esempio: http://miositoweb.it/fserver

en: features
it: funzionalita

en: Create feature
it: Creazione funzionalità

en: Create a new feature.
it: Crea un nuovo modulo funzionalità.

en: Auto-detected
it: Rilevato automaticamente

en: Provided by dependency
it: Fornito dal prerequisito

en: Unique
it: Univoco

en: Security code
it: Codice di sicurezza

en: The user who created the transaction.
it: L'utente che ha creato la transazione.

en: User information
it: Informazioni sull'utente

en: Content statistics
it: Statistiche del contenuto

en: Site contact page
it: Pagina di contatto del sito

en: User contact
it: Contatto utente

en: Search @type
it: Ricerca @type

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente che ha inserito il commento. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
it: Mette in relazione contenuti e termini di tassonomia, specificando quale (o quali) vocabolari usare. La relazione genera record duplicati in presenza di termini multipli assegnati ai contenuti.

en: The text of the profile item.
it: Il testo della voce di profilo.

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: The name of the role.
it: Il nome del ruolo.

en: The role ID of the role.
it: L'identificativo del ruolo.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
it: Se nascosto, questo bottone sarà nascosto ai soli utenti dotati di javascript e la pagina cambierà automaticamente al cambiare della selezione.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
it: Accetta una data in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Sono considerati validi valori come "today", "+2 months", e "Dec 9 2004".

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
it: Accetta un orario in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Valori come "now", "+2 hours", e "10:30pm" sono considerati validi.

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: SQL Query
it: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
it: La query sarà generata ed eseguita utilizzando le API database di Drupal

en: revision user
it: utente revisione

en: Exposed form
it: Form esposto

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
it: Questo visualizzerà il link Continua anche se non ci sono più elementi da mostrare.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
it: Si prega di inserire una versione comprendente la versione del core e la versione maggiore. Esempio: !example

en: Recreate
it: Ricreare

en: Revert components
it: Ripristinare i componenti

en: Mark as reviewed
it: Accettare la variazione

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
it: Revisionati tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
it: Prerequisiti non più necessari

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
it: Questi moduli sono prerequisiti delle funzionalità che sono state disabilitate. Possono essere disabilitati senza che ne risentano altri componenti del sito.

en: Disable selected modules
it: Disabilitare i moduli selezionati

en: Leave enabled
it: Lasciare i moduli abilitati

en: @actioning @module_name / @component.
it: Eseguo @action su @module_name / @component.

en: @action completed for @module_name / @component.
it: Complatato @action per @module_name / @component.

en: Manage features.
it: Gestione funzionalità.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
it: Rileva e disabilita eventuali prerequisiti della funzionalità non più richiesti.

en: Recreate an existing feature.
it: Ricrea un modulo funzionalità esistente.

en: Review overrides
it: Revisione variazioni manuali

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Render
it: Presentazione

en: schedule
it: pianifica

en: Dollar
it: Dollaro

en: Link this field to
it: Crea un link per il campo con destinazione

en: Entities
it: Entità

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Operations links
it: Link operativi

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
it: L'indirizzo IP del computer da cui il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The URL of the comment.
it: L'URL del commento.

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: The URL of the comment's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del commento.

en: The date the comment was posted.
it: La data nella quale il commento è stato pubblicato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
it: Il genitore di questo commento, se il raggruppamento per argomenti dei commenti è attivo.

en: The node the comment was posted to.
it: Il nodo commentato.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: New comment count
it: Nuovo totale dei commenti

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The URL of the node's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del nodo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: The author of the node.
it: L'autore del nodo.

en: Poll winner
it: Vincitore del sondaggio

en: The winning poll answer.
it: La risposta vincente del sondaggio.

en: Poll winner votes
it: Vincitori del sondaggio

en: The number of votes received by the winning poll answer.
it: Il numero di voti ricevuti dalla risposta vincente del sondaggio

en: Poll winner percent
it: Percentuale di vittoria del sondaggio

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
it: La percentuale di voti ricevuta dalla risposta vincente del sondaggio.

en: The number of visitors who have read the node.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo oggi.

en: Last view
it: Ultima visualizzazione

en: The date on which a visitor last read the node.
it: La data dell'ultima visualizzazione del nodo da parte di un visitatore.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: The URL of the site's login page.
it: L'URL della pagina di accesso del sito.

en: The unique ID of the uploaded file.
it: L'ID univoco del file caricato

en: The name of the file on disk.
it: Il nome del file sul disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
it: Le dimensioni del file, in kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
it: L'URL del file accessibile dal web.

en: The date the file was most recently changed.
it: La data di ultima modifica del file.

en: The user who originally uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file originale.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
it: Il numero di nodi taggati con il termine di tassonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
it: L'URL del termine di tassonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
it: Il vocabolario cui il termine di tassonomia appartiene.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero dei termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The url of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dell'account utente.

en: The date the user last logged in to the site.
it: La data dell'ultimo accesso al sito da parte dell'utente.

en: The date the user account was created.
it: La data di creazione del profilo utente.

en: HTML attributes
it: Attributi HTML

en: The taxonomy term ID.
it: L'ID del termine della tassonomia.

en: Purging links.
it: Link in cancellazione.

en: Not found or not writable
it: Non trovato o non scrivibile

en: Promoted to frontpage
it: Promosso in prima pagina

en: Sticky in lists
it: Fisso nelle liste.

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
it: Pagine nelle quali il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (per utenti esperti)

en: Pages or PHP code
it: Pagine o codice PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
it: Se l'opzione PHP è selezionata, inserire codice PHP racchiuso da %php. Notare che l'esecuzione di codice PHP non corretto può bloccare il sito Drupal.

en: Not customizable
it: Non personalizzabile

en: Restricted to certain pages
it: Limitato a certe pagine

en: Save and add fields
it: Salva e aggiungi campi

en: Text formats
it: Formati del testo

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Machine name: @name
it: Nome interno: @name

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
it: Attenzione: garantire esclusivamente agli utenti fidati; questo permesso ha implicazioni per la sicurezza del sito.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it[0]: Devi includere almeno una parola chiave con 1 o più caratteri.
it[1]: Devi includere almeno una parola chiave con @count o più caratteri..

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: Requires: !module-list
it: Richiede: !module-list

en: Required by: !module-list
it: Richiesto da: !module-list

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
it: La cartella %directory non esiste o non ha i permessi di scrittura

en: E-mails
it: E-mail

en: Welcome (new user created by administrator)
it: Benvenuto (nuovo utente creato dall'amministratore)

en: Welcome (awaiting approval)
it: Benvenuto (in attesa di approvazione)

en: Welcome (no approval required)
it: Benvenuto (nessuna approvazione richiesta)

en: Password recovery
it: Recupero password

en: Account activation
it: Attivazione profilo utente

en: Account cancellation confirmation
it: Conferma di eliminazione del profilo utente

en: Account canceled
it: Profilo utente annullato

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
it: Etichetta per questo settore che verrà visualizzata solo per l'amministratore.

en: If checked this area will be rended, even if the views has no results.
it: Se selezionata questa area sarà mostrata, anche se la vista non dà alcun risultato.

en: Exposed
it: Esposto

en: Displays Reorder
it: Riordinamento delle Visualizzazioni

en: Remove this display
it: Rimuovi la visualizzazione

en: Operator to use on all groups
it: Operatore da utilizzare per tutti i gruppi

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
it: Questo "gruppo 0 AND gruppo 1 AND gruppo 2" oppure questo "gruppo 0 OR gruppo 1 OR gruppo 2", ecc.

en: Remove group @group
it: Elimina il gruppo @group

en: Default group
it: Gruppo predefinito

en: Group @group
it: Gruppo @group

en: Ungroupable filters
it: Filtri non raggruppabili

en: Configure group settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di gruppo per @type %item

en: Basic exposed form
it: Form esposti di base

en: Input required
it: Inserimento richiesto

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
it: Un form esposto che produce una vista solo se il form contiene input da parte dell'utente.

en: Display all items
it: Visualizza tutti gli elementi

en: Display all items that this view might find
it: Visualizza tutte le voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Display a specified number of items
it: Visualizza un numero specifico di elementi

en: Display a limited number items that this view might find.
it: Visualizza un numero limitato di voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Paged output, full pager
it: Risultati paginati, paginatore completo

en: Paged output, full Drupal style
it: Risultati paginati, utilizzando il paginatore di Drupal completo

en: Paged output, mini pager
it: Risultati paginati, paginatore ridotto

en: Use the mini pager output.
it: Usa il paginatore ridotto

en: The taxonomy vocabulary name
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: Name (raw)
it: Nome (grezzo)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
it: Il nome dell'utente o dell'autore. Questo filtro non controlla che l'utente esista e permette la corrispondenza parziale. Non utilizza il completamento automatico.

en: Provide markup text for the area.
it: Fornisce un testo a marcatori per l'area.

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$argument->validated_title".
it: Inserire codice PHP che ritorna TRUE o FALSE. L'omissione del valore di ritorno equivale a FALSE, assicurarsi di restituire un valore esplicitamente per evitare che il parametro sia dichiarato non valido involontariamente. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Il parametro da validare si trova nella variabile "$argument" e la vista nella variabile "$view". Il codice può modificare il valore del parametro impostando "$handler->argument". Si può anche cambiare il testo che verrà sostituito al valore del parametro impostando "$argument->validated_title".

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Change the machine name of this display.
it: Modifica il nome ad uso interno di questa visualizzazione.

en: Change settings for this pager type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di paginatore.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
it: Consente il raggruppamento e l'aggregazione (calcoli) dei campi.

en: Exposed form style
it: Stile esposizione form

en: Select the kind of exposed filter to use.
it: Seleziona il tipo di filtro esposto da utilizzare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
it: Impostazioni del form esposto per questo stile di form.

en: The machine name of this display
it: Il nome ad uso interno di questa visualizzazione

en: This is machine name of the display.
it: Questo è il nome ad uso interno della visualizzazione.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
it: Se abilitato, alcuni campi potrebbero diventare indisponibili. Tutti i campi che sono selezionati per il raggruppamento verranno ricondotti ad un record per singolo valore diverso. Gli altri campi che sono selezionati per l'aggregazione verranno elaborati dalla relativa funzione. Ad esempio, si possono raggruppare i contenuti per titolo e contare il numero di nids per produrre una lista di titoli duplicati.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
it: <strong>Importante!</strong> È stato modificato il nome ad uso interno della visualizzazione. Qualsiasi cosa collegata specificamente a questa visualizzazione, ad esempio una personalizzazione nel tema, potrebbe smettere di funzionare fino a quando non viene aggiornata. Per vedere i suggerimenti di tema per la visualizzazione è necessario salvare prima la vista.

en: Exposed Form
it: Form esposto

en: Exposed form options
it: Opzioni del form esposto

en: Select which pager, if any, to use for this view
it: Selezionare il paginatore da usare per questa vista, se necessario

en: Pager options
it: Opzioni del paginatore

en: Display id should be unique.
it: L'identificativo della visualizzazione deve essere univoco.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone submit del form esposto.

en: Include reset button
it: Aggiungi bottone di reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
it: Se selezionato il form esposto fornirà un bottone per azzerare le impostazioni di tutti i filtri esposti.

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone reset del form esposto

en: Exposed sorts label
it: Etichetta degli ordinamenti esposti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
it: Testo da mostrare come etichetta del selettore dell'ordinamento.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo ascendente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo discendente.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Text on demand
it: Testo su richiesta

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
it: Il numero di elementi da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, i primi tre elementi saranno saltati e non mostrati.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
it: Il numero totale delle pagine. Lascia vuoto per vedere tutte le pagine

en: Exposed options
it: Opzioni esposte

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
it: Esporre queste opzioni permette agli utenti di assegnare loro un valore per mezzo di un form quando la vista viene visualizzata.

en: Expose items per page
it: Esponi numero elementi per pagina

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi per pagina mostrare in una vista.

en: Items per page label
it: Etichetta elementi per pagina

en: Label to use in the exposed items per page form element.
it: Etichetta da utilizzare nel form per contrassegnare la voce elementi per pagina.

en: Exposed items per page options
it: Opzioni di elementi per pagina.

en: Expose Offset
it: Esponi l'offset

en: Offset label
it: Etichetta dell'offset

en: Label to use in the exposed offset form element.
it: Etichetta da attribuire all'elemento offset nel form.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
it: L'offset deve essere un numero maggiore o uguale a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
it[0]: Mini paginatore, @count elemento, salta @skip
it[1]: Mini paginatore, @count elementi, salta @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
it[0]: Mini paginatore, @count elemento
it[1]: Mini paginatore, @count elementi

en: All items, skip @skip
it: Tutte gli elementi, salta @skip

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: @count elementi, salta @skip

en: @count item | @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: @count elementi

en: Group results together
it: Raggruppa i risultati

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Authentication module
it: Modulo di autenticazione

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
it: Impossibile terminare l'operazione. Errore fatale in @file alla riga @line: @message

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: One or more problems were detected with your XML sitemap configuration: !messages
it: Uno o più problemi sono stati rilevati con la configurazione di XML sitemap: !messages

en: Check the <a href="@status-report">status report</a> for more information.
it: Controlla il <a href="@status-report">rapporto di stato</a> per maggiori informazioni.

en: The default XML sitemap settings for this @bundle can be changed <a href="@link-type">here</a>.
it: Le preimpostazioni di XML sitemap per questo @bundle possono essere cambiate <a href="@link-type">qui</a>.

en: In database
it: Nel database

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
it: Nel sito esiste già un modulo di nome @name. Si prega di scegliere un nome diverso.

en: Dependent locality
it: Frazione

en: Text box
it: Riquadro di testo

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
it: Coppie codice/descrizione possono essere inserite separate da una barretta. Es: codice_opzione|Testo da presentare all'utente

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
it: Il modulo Webform permette di allegare form e questionari ai contenuti.

en: To add one, create a !types piece of content.
it: Per aggiungerne uno, crea un contenuto di tipo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
it: Attualmente Webform non è attivo su alcun tipo di contenuto.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
it: Per usare Webform è necessario attivarlo su almeno un tipo di contenuto da questa pagina.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
it: Questa pagina elenca tutti i contenuti del sito che potrebbero avere un webform allegato.

en: Webform-enabled piece of content
it: Contenuti con Webform abilitato

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
it: Visita la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a> e abilita Webform su almeno un tipo di contenuto.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
it: Facoltativo: abilita Webform su vari tipi di contenuto visitando la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
it: <p>Questo modulo permette di creare form o questionari e di definirne il contenuto. I valori dei form inviati vengono memorizzati nel database e se necessario spediti per e-mail a indirizzi predefiniti.</p>
          <p>Ecco come crearne uno:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Dalla pagina <a href="!create-content">Crea contenuto</a>, aggiungere un contenuto di tipo !types.</li>
            <li>Dopo aver salvato il contenuto, verrà mostrata la lista dei campi per il nuovo form. Aggiungere tutti i campi richiesti.</li>
            <li>Una volta configurati i campi necessari può essere richiesta la spedizione dei risultati a un amministratore o anche all'utente che ha inviato il form. Cliccare sulla sotto-scheda <em>Email</em> nella scheda <em>Webform</em> del contenuto.</li>
            <li>Infine, visitare la sotto-scheda <em>Impostazioni del form</em> nella scheda <em>Webform</em> per specificare ulteriori impostazioni del nuovo form come:
              <ul>
              <li>Aggiungere un messaggio di conferma e/o un indirizzo URL a cui redirigere l'utente dopo un invio andato a buon fine.</li>
              <li>Impostare un limite al numero di inserimenti.</li>
              <li>Stabilire quali ruoli utente possono inviare il form.</li>
              <li>Impostare configurazioni avanzate quali consentire agli utenti di salvare bozze o mostrare agli utenti un messaggio che spieghi come modificare un inserimento.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Il form ora è pronto per l'uso. Dopo aver ricevuto un invio è possibile consultare i risultati nella scheda <em>Risultati</em> del contenuto.</li>
          </ul>
          <p>Informazioni su come aggiungere o configurare i componenti saranno mostrate dopo che il primo componente sarà stato inserito nel form.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
it: Un campo di testo specializzato per l'inserimento di indirizzi e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
it: Permette agli utenti di caricare file di tipo prestabilito.

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Organize forms into multiple pages.
it: Organizza i form su più pagine.

en: Select options
it: Opzioni del selettore

en: Value of !component
it: Valore di !component

en: Value of "!component"
it: Valore di "!component"

en: Webform settings
it: Impostazioni Webform

en: Edit e-mail settings
it: Modifica le impostazioni e-mail

en: Delete e-mail settings
it: Elimina le impostazioni e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.

en: no upload
it: nessun caricamento

en: !name (hidden)
it: !name (nascosto)

en: Other...
it: Altro...

en: Allow "Other..." option
it: Consenti l'opzione "Altro..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
it: Da attivare per consentire all'utente di rispondere con un'opzione non presente nell'elenco.

en: Text for "Other..." option
it: Testo per l'opzione "Altro..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
it: Se è stata attivata, specificare il testo per l'opzione che abilita la risposta non presente in elenco.

en: Randomize options
it: Opzioni in ordine casuale

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
it: Le opzioni saranno visualizzate nel form in ordine casuale.

en: Width of the textarea.
it: Larghezza dell'area di testo.

en: Height of the textarea.
it: Altezza dell'area di testo.

en: Maximum length of the textfield value.
it: Lunghezza massima del valore nel campo di testo.

en: Webform-enabled content types
it: Tipi di contenuto che ammettono Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
it: I componenti Webform possono essere attivati per qualsiasi tipo di contenuto. Selezionare i tipi di contenuto in cui si vuole attivarli.

en: E-mail address format
it: Formato degli indirizzi e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
it: Formato esteso: "Nome Cognome" &lt;email@esem.pio&gt;

en: Short format: name@example.com
it: Formato compatto: email@esem.pio

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
it: La maggiorparte dei server supporta il formato esteso, che permette di rendere più gradevole il mittente nelle mail inviate. Purtroppo alcuni server basati su Windows non consentono l'uso del formato esteso. Cambiare questa opzione qualora si riscontrassero problemi nell'invio di e-mail da webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
it: Attualmente non ci sono webform nel tuo sito. Crea un contenuto di tipo !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
it: Crea una regola per stabilire se questa pagina verrà saltata.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
it: Crea una regola per stabilire se questo elemento del form verrà mostrato oppure no.

en: Conditional rules
it: Regole condizionali

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
it: Scegliere un altro componente il cui valore stabilirà se questo componente sarà visibile o nascosto. Può essere scelto solo un componente che compare prima dell'interruzione di pagina più recente.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
it: Determina se la lista sottostante debba essere inclusiva o esclusiva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
it: Elencare i valori, uno per riga, per i quali il componente deve essere nascosto. Se viene lasciato vuoto, questo componente sarà sempre visibile.

en: Include all components
it: Includi tutti i componenti

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
it: Il valore %value è già stato inviato per il campo %title. Forse si è già inviato questo form in precedenza, oppure bisogna usare un valore diverso per il campo.

en: Component value
it: Valore del componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
it: Attualmente non viene inviata e-mail, aggiungere un destinatario qui sotto.

en: email@example.com
it: email@esem.pio

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
it: I form inviati andranno per e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo del destinatario può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto. Indirizzi e-mail multipli vanno separati da virgole.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
it: L'oggetto del messaggio può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
it: L'indirizzo e-mail del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
it: Il nome del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: No available components
it: Nessun componente disponibile

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
it: Il corpo dell'e-mail può essere personalizzato usando un modello.

en: Included e-mail values
it: Includi questi valori

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
it: Il valore del componenti selezionati sarà incluso nel token %email_values. Nel modello sarà comunque possibile stampare il valore di un qualsiasi campo, specificando %email[codice_campo].

en: Save e-mail settings
it: Salva impostazioni e-mail

en: E-mail header details
it: Dettagli delle intestazioni e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
it: Per aggiungere un e-mail personalizzata, il campo e-mail è obbligatorio.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
it: L'indirizzo email "@email" non sembra essere valido.

en: Email settings added.
it: Aggiunte impostazioni email.

en: Email settings updated.
it: Aggiornate impostazioni e-mail.

en: Delete e-mail settings?
it: Eliminare le impostazioni e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail basate sul componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail per l'invio all'indirizzo @address.

en: E-mail settings deleted.
it: Eliminate le impostazioni email.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
it: URL a cui sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Submission limit
it: Limite di inserimenti

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
it: Limita il numero massimo di inserimenti <em>per utente</em>. Un utente è identificato dal suo profilo se si è autenticato oppure dall'indirizzo IP e dal cookie se è un navigatore non autenticato (anonimo). L'uso dei cookie è regolato dalle <a href="!url">Impostazioni Webform</a> globali.

en: Submission access
it: Autorizzazione all'invio

en: Show the notification about previous submissions.
it: Mostra la notifica sugli inserimenti precedenti.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
it: Mostra la notifica che appare quando l'utente ha già inviato il form in precedenza.

en: The entered URL is not a valid address.
it: La URL inserita non rappresenta un indirizzo valido.

en: The form settings have been updated.
it: Le impostazione del form sono state aggiornate.

en: Your submissions
it: I tuoi inserimenti

en: @sid (draft)
it: @sid (bozza)

en: Select list options
it: Opzioni in elenco

en: Select list format
it: Scegliere il formato dell'elenco

en: Separate
it: Separato

en: Submission Number
it: Numero invio

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Included export components
it: Componenti esportati

en: The selected components will be included in the export.
it: I componenti selezionati verranno inclusi nell'esportazione

en: Option A
it: Opzione A

en: Option B
it: Opzione B

en: Option C
it: Opzione C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
it: Le opzioni separate sono più adatte per costruire resoconti, grafici e statistiche in un'applicazione di foglio di calcolo.

en: My select list
it: Il mio elenco

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: Submitted on %date
it: Inviato il %date

en: Submitted by user: %username
it: Inviato dall'utente: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
it: Inviato da un navigatore non autenticato (anonimo): [%ip_address]

en: Sid
it: SID

en: The submission ID of the submission.
it: Identificativo univoco dell'invio (submission ID)

en: The node these submissions were generated from.
it: Il nodo da cui sono stati generati gli inserimenti.

en: The users who submitted these submissions.
it: L'utente che ha effettuato l'invio.

en: Whether or not the submission is a draft.
it: L'invio è una bozza?

en: The date this submission was submitted.
it: Data dell'invio

en: Remote address
it: Indirizzo remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
it: Indirizzo IP da cui l'utente ha effettuato l'invio.

en: Provide a simple link to view the submission.
it: Rendi disponibile un link per vedere l'invio.

en: Provide a simple link to edit the submission.
it: Rendi disponibile un link per modificare l'invio.

en: Provide a simple link to delete the submission.
it: Fornisci un link per eliminare l'inserimento.

en: Webform submission count
it: Contatore degli inserimenti

en: The number of webform submissions on this node.
it: Numero di inserimenti del webform per questo nodo.

en: The number of webform submissions for this user.
it: Numero di inserimenti del webform per questo utente.

en: Webform form body
it: Corpo del form Webform

en: The Webform form body display for this node.
it: Il corpo del form Webform visualizzato per questo contenuto.

en: draft
it: bozza

en: @name form
it: Form @name

en: Last modification date format
it: Formato della data per l'ultima modifica

en: XML sitemap maximum file size
it: Dimensioni file massime per la sitemap XML

en: The currently logged in user.
it: L'utente attualmente collegato.

en: The roles of the user.
it: I ruoli dell'utente.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima di alias da generare. Il numero consigliato è 100. La lunghezza massima è @max. Consulta gli <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa dovrebbe fare Pathauto quando viene aggiornato del contenuto che ha già un alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
it: Vuoi che Pathauto tenti di traslitterare caratteri particolari (come quelli con accenti) con l'alfabeto ASCII-96? Traslitterazioni vengono effettuate dal modulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
it: Riduci stringhe a lettere e numeri

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
it: Parole da rimuovere dall'alias URL separate da virgole. Non utilizzare per rimuovere punteggiatura.

en: Choose aliases to delete
it: Seleziona gli alias da eliminare

en: All aliases
it: Tutti gli alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
it: <strong>Nota:</strong>non c'è conferma. Assicurati di voler completare questa operazione prima di premere "Cancella tutti gli alias!"<br />È consigliabile eseguire il backup del database e/o della tabella url_alias prima di usare questa funzionalità.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
it: Ignorato l'alias %alias a causa di un conflitto di percorso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: Maximum alias and component length
it: Lunghezza massima dell'alias e del componente

en: Administer pathauto
it: Amministra pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
it: Permette ad un utente la configurazione di schemi per alias automatici e rimozione di massa di alias URL.

en: Notify of Path Changes
it: Notifica di cambiamenti di percorso

en: Determines whether or not users are notified.
it: Determina se gli utenti sono avvisati.

en: User blogs
it: Blog utenti

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> per vedere questo form.

en: Wysiwyg profiles
it: Profili Wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
it: I profili Wysiwyg si associano ai formati di testo. Un profilo Wysiwyg definisce quale degli editor lato cliente viene associato ad un particolare formato di testo, quali bottoni o quale personalizzazione grafica abilitare per l'editor, come questo deve essere visualizzato, e altre funzionalità specifiche dell'editor.

en: Div container
it: Contenitore DIV

en: Maximize
it: Massimizza

en: Check spelling as you type
it: Controllo ortografico automatico durante la scrittura

en: Advanced list
it: Elenco avanzato

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
it: Prima di poter assegnare un diverso editor a un formato di testo, cliccare "elimina" per rimuovere quello esistente.

en: Update preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: System path settings
it: Impostazioni percorso di sistema

en: Access all webform results
it: Accede a tutti i risultati

en: Access own webform results
it: Accede ai propri risultati

en: Edit all webform submissions
it: Modifica tutti gli inserimenti webform

en: Delete all webform submissions
it: Elimina qualsiasi inserimento webform

en: Access own webform submissions
it: Accede ai propri inserimenti di webform

en: Edit own webform submissions
it: Modifica i propri inserimenti di webform

en: Delete own webform submissions
it: Elimina i propri inserimenti di webform

en: Default: %value
it: Valore predefinito: %value

en: Delete scheduled tasks
it: Elimina operazioni pianificate

en: Webform client form.
it: Form client di Webform.

en: Default value timezone
it: Fuso orario per il valore predefinito

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
it: Opzioni tra cui scegliere le risposte, mostrate nell'intestazione delle colonne. Solitamente si tratta di valutazioni come ad esempio da "scarso" a "eccellente o da "completamente in disaccordo" a "completamente d'accordo".

en: Customize option keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle opzioni (avanzato)

en: Questions list down the side of the grid.
it: Domande elencate una sotto l'altra nella griglia.

en: Customize question keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle domande (avanzato)

en: Load a pre-built option list
it: Carica una lista predefinita di opzioni

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
it: Usa un elenco predefinito di opzioni invece di inserirle manualmente. Le opzioni non sono modificabili quando si usa un elenco predefinito.

en: Customize keys (Advanced)
it: Personalizza le chiavi (avanzato)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
it: Attiva questa opzione per mostrare i valori in una lista di selezione anziché come pulsanti di opzione o caselle di selezione.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
it: Ciascuna opzione deve specificare una chiave. Usare il formato "chiave|Descrizione estesa".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
it: La chiave delle opzioni può essere al massimo di 128 caratteri. Le chiavi seguenti superano questo limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
it: Il tentativo di cambiare l'ordine degli elementi del form è fallito. I seguenti elementi hanno lo stesso codice e sono figli dello stesso elemento. Prima di tentare di nuovo di ordinarli, è necessario modificare i componenti per dare ad ognuno un codice univoco.

en: Edit component: @name
it: Modifica componente: @name

en: US states
it: Stati degli Stati Uniti d'America

en: Northern Marianas Islands
it: Isole Marianne settentrionali

en: Appears in: @bundles
it: Appare in: @bundles

en: Order type
it: Tipo dell'ordine

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
it: Quella vista è stata creata per la versione @import_version di views, ma la versione installata è @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: The Authmap ID.
it: L'ID dell'Authmap.

en: Authentication name
it: Nome dell'autenticazione

en: The unique authentication name.
it: Il nome univoco dell'autenticazione.

en: The name of the module managing the authentication entry.
it: Il nome del modulo che gestisce le voci di autenticazione.

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
it: Usa il percorso dei termini della tassonomia di Drupal per creare i link del breadcrumb

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
it: Se selezionato, i link nella riga dei breadcrumb verranno creati usando il metodo standard di Drupal anziche il metodo specifico delle viste. Può servire se si usano moduli come "taxonomy redirect" per modificare i link ai termini della tassonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: Term edit link
it: Link di modifica termine

en: Provide a simple link to edit the term.
it: Fornisce un link per modificare il termine.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
it: Selezione tra quali valori l'utente può scegliere quando determina gli elementi per pagina. Inserire un elenco di numeri separati da virgola.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi saltare all'inizio.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
it: Inserire un elenco di valori numerici interi separati da virgola: per es. 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
it: Abilita il calendario popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
it: Abilita, a fianco del campo data, un selettore di date JavaScript.

en: Open popup calendar
it: Apri un calendario a scomparsa

en: View payments
it: Vedi i pagamenti

en: Delete payments
it: Elimina pagamenti

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
it: <a href="[site:url]">Ritorna alla pagina principale.</a>

en: Admin URL
it: URL amministrazione

en: Attachment before
it: Allegato prima

en: Attachment after
it: Allegato dopo

en: item | items
it[0]: pezzo
it[1]: pezzi

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Add new XML sitemap
it: Aggiungi una nuova sitemap XML

en: None (sitemap locked)
it: Nessuno (sitemap bloccata)

en: No XML sitemaps available.
it: Nessuna sitemap XML disponibile.

en: No sitemaps selected.
it: Nessuna sitemap selezionata.

en: The sitemap has been saved.
it: Sitemap salvata.

en: The sitemap has been deleted.
it: Sitemap cancellata.

en: The minimum amount of time that will elapse before the sitemaps are regenerated. The sitemaps will also only be regenerated on cron if any links have been added, updated, or deleted.
it: La durata minima di tempo che trascorrerà prima che le sitemap vengano rigenerate. Le sitemap saranno anche rigenerate dal cron se qualunque link viene aggiunto, aggiornato o cancellato.

en: Recommended value: %value.
it: Valore raccomandato: %value.

en: Default base URL
it: URL di base predefinito

en: Regenerating Sitemap
it: Sitemap in ricostruzione

en: Now generating %sitemap-url.
it: Generazione di %sitemap-url in corso.

en: Rebuild links
it: Ricostruisci link

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: CTools PHP requirements
it: Requisiti PHP di CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
it: CTools richiede alcune funzioni disponibili solo nelle versioni 5.2.0 e successive di PHP.

en: Site logo
it: Logo del sito

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Data comparison
it: Confronto di dati

en: Comparison operation
it: Operazione di confronto

en: Footer Top
it: Piè di pagina superiore

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
it: Il gestore @handler ha provato ad aggiungere l'additional_field @identifier ma @table non può essere aggiunta.

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Edit components
it: Modifica componenti

en: All components of this type are exported by other features or modules.
it: Tutti i componenti di questo tipo sono già esportati da altre funzionalità o moduli.

en: Required by: !dependents
it: È richiesto da: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
it: Entra in conflitto con: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
it: La funzionalità !module non può essere abilitata perché alcuni dei prerequisiti non sono soddisfatti.

en: @module does not appear to include the @include file.
it: Sembra che @module non includa il file @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
it: L'uso del file @filename è deprecato e può essere rimosso.

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module with contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
it: Una "Funzionalità" è un modulo particolare che contiene un pacchetto di configurazioni che, una volta abilitate, forniscono un insieme di funzionalità per il sito Drupal. I vari moduli di funzionalità possono essere abilitati selezionando i controlli sottostanti e cliccando il bottone Salva configurazione. Se la configurazione della funzionalità è stata cambiata, il suo "Stato" sarà "variato" oppure "richiede revisione", altrimenti sarà "predefinito", che indica che la configurazione non è stata cambiata. Cliccando sullo stato si ottengono dettagli aggiuntivi riguardanti la funzionalità e i suoi componenti.

en: Conflicts with another feature
it: Conflitti con altre funzionalità

en: Custom ruleset
it: Set di regole personalizzato

en: Manage custom rulesets
it: Gestione set di regole personalizzati

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
it: Permette di creare regole di accesso personalizzate, esportabili e riutilizzabili per le applicazioni come Pannelli.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Manage custom content
it: Gestione contenuto personalizzato

en: Add a new @plugin
it: Aggiungi un nuovo @plugin

en: Edit @plugin %title
it: Modifica @plugin %title

en: Clone @plugin %title
it: Duplica @plugin %title

en: Import @plugin
it: Importa @plugin

en: Export @plugin %title
it: Esporta @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
it: Si vuole davvero ripristinare %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
it: Questa azione rimuoverà permanentemente ogni personalizzazione fatta a questo elemento.

en: The item has been reverted.
it: L'elemento è stato ripristinato.

en: This action will permanently remove this item from your database..
it: Questa azione cancellerà permanentemente l'elemento dal tuo database..

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title could not be created.
it: Non è stato possibile creare %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: %title could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
it: È possibile importare una definizione precedentemente esportata, incollando il codice dell'oggetto esportato nel campo sottostante.

en: @plugin %title was enabled.
it: @plugin %title è stato attivato.

en: @plugin %title was disabled.
it: @plugin %title è stato disattivato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Create custom styles for applications such as Panels.
it: Permette di creare stili personalizzati per applicazioni come Pannelli.

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: Row class
it: Classe della riga

en: Creates revision
it: Crea una revisione

en: The current date and time.
it: La data ed ora attuali.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima dei componenti nell'alias (es. [title]). La lunghezza raccomandata è di 100. Consulta <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: The field %name is not a valid number.
it: Il campo %name non è un numero valido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
it: Il campo %name non può essere maggiore di @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
it: Il campo %name non può essere minore di @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
it: Seleziona i tipi di percorsi senza alias per i quali generare degli URL alias

en: Bulk updating URL aliases
it: Aggiorna tutti gli alias URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
it[0]: Generato 1 URL alias.
it[1]: Generati @count URL alias.

en: language neutral
it: lingua neutra

en: Pattern for all @language @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
it: Aggiornato alias per nodo @nid.

en: Taxonomy term paths
it: Percorsi per termini di tassonomia

en: Updated alias for term @tid.
it: Aggiornato alias per termine @tid.

en: Forum paths
it: Percorsi forum

en: Updated alias for forum @tid.
it: Aggiornati alias per forum @tid

en: User paths
it: Percorsi utenti

en: Updated alias for user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente @uid.

en: Blog paths
it: Percorsi blog

en: Updated alias for blog user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente del blog @uid.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
it[0]: Aggiornati alias URL per 1 nodo.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count nodi.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 termine.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count termini.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 account utente.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count account utenti.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
it: Hai configurato il @name ad essere il separatore ed a essere rimosso quando si trova in stringhe.  Questo può causare problemi con i tuoi schemi e specialmente con il token term:path. Probabilmente dovresti impostare l'azione per @name ad essere "rimpiazza con separatore"

en: Use ISO-8601 week numbers
it: Usare numeri di settimana secondo ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
it: IMPORTANTE! Se selezionato, il primo giorno della settimana DEVE essere impostato come lunedì.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
it: Usando i numeri di settimana secondo ISO-8601, il primo giorno della settimana deve essere lunedì.

en: Field @label (@field_name)
it: Campo @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
it: Non ci sono campi data in questo database.

en: The date field which whose type should be changed.
it: Il campo data di cui deve essere cambiato il tipo.

en: The type of date to change the field to.
it: Il tipo di data da impostare per il campo.

en: New type:
it: Nuovo tipo:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
it: Il tipo attualmente in uso è uguale a quello scelto. Non c'è niente da cambiare.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
it: Il campo @field_name è stato cambiato da @old_type a @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
it: Modifica un campo data da un tipo ad un altro. Altamente sperimentale, usare a proprio rischio!

en: PHP evaluation
it: Eseguire codice PHP

en: Configure store settings
it: Configurazione delle impostazioni del negozio

en: Allows users to update store currency and contact settings.
it: Permette agli utenti di impostare le valute e i contatti del negozio.

en: Administer your store.
it: Gestisci il negozio.

en: Configure settings and business rules for your store.
it: Configura le impostazioni e le regole di gestione del negozio.

en: Configure the default currency and display settings.
it: Configurazione della valuta predefinita e delle impostazioni di visualizzazione

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
it: Definisce le voci di menu comuni ai vari moduli di interfaccia utente di Drupal Commerce

en: Default store currency
it: Valuta predefinita del negozio

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
it: La valuta predefinita del negozio è usata come valuta predefinita per tutti i campi prezzo.

en: Enabled currencies
it: Valute abilitate

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
it: Solo le valute abilitate saranno visibili agli utenti durante l'inserimento dei prezzi. La valuta predefinita è sempre abilitata.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
it: Gli ordini in questo stato non sono ancora stati completati dal cliente.

en: Shopping cart contents
it: Contenuto del carrello

en: Your shopping cart is empty.
it: Il carrello è vuoto.

en: Created as a shopping cart order.
it: Creato come ordine da carrello.

en: Product not available
it: Prodotto non disponibile

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
it: Per aggiungere al carrello occorre specificare una quantità valida.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
it: %title é stato aggiunto <a href="!cart-url">al carrello</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
it: Visualizzare un form Aggiungi al carrello per il prodotto referenziato.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
it: Implementa il carrello e la funzionalità Aggiungi al carrello.

en: Cart contents View
it: View per il contenuto del carrello

en: Specify the View to use in the cart contents pane.
it: Specificare la View da usare per mostrare il contenuto del carrello.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
it: Aggiungere qualche prodotto al carrello e provare ad andare alla cassa.

en: Your shopping cart has been updated.
it: Il carrello è stato aggiornato.

en: Administer checkout
it: Gestisci checkout

en: Access checkout
it: Accedi al checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
it: Può completare un acquisto tramite il form di checkout.

en: Use the table below to build your checkout form using the available checkout panes defined by modules enabled on your site. You may configure the checkout pane settings using the operations links below. You may also add additional pages to the checkout process using the tab above and edit them using the operations links below.
it: Usare la tabella sottostante per costruire il form di checkout usando i pannelli resi disponibili dai vari moduli abilitati nel sito. È possibile configurare le impostazioni dei singoli pannelli usando i link operativi. È anche possibile aggiungere pagine addizionali al processo di checkout, usando il tab qui sopra e modificarle con i link operativi sottostanti.

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
it: Gli ordini che si trovano in questo stato sono nella fase di checkout ma non l'hanno ancora completata.

en: Review your order before continuing.
it: Controllare l'ordine prima di continuare.

en: Checkout complete
it: Checkout completato

en: Completion message
it: Messaggio di completamento

en: '@pane' checkout pane
it: Pannello di checkout '@pane'

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
it: Costruire le pagine di checkout usando gli elementi per il form forniti dai vari moduli.

en: Configure the settings for a checkout pane.
it: Configura le impostazioni di un pannello di checkout.

en: Enable checkout as a multi-step form with customizable checkout pages.
it: Abilitare la modalità multipagina con varie pagine di checkout configurabili.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
it: Le modifiche ai pannelli di checkout non saranno salvate fino a quando non si clicca su <em>Salva configurazione</em>.

en: Checkout pane positions saved.
it: Salvata la posizione dei pannelli di checkout.

en: Checkout pane positions reset.
it: Azzerata la posizione dei pannelli di checkout.

en: Checkout pane
it: Pannello di checkout

en: No panes on this page.
it: Nessun pannello su questa pagina.

en: No disabled panes.
it: Nessun pannello disabilitato.

en: These settings are common to all checkout panes and affect their appearance on the checkout form.
it: Queste impostazioni sono condivise da tutti i pannelli di checkout e determinano il loro aspetto sul form di checkout.

en: Checkout form fieldset display
it: Visualizzazione di raggruppamenti nel form di checkout

en: Checkout panes are rendered on the checkout form in individual fieldsets.
it: I controlli forniti da ogni pannello sono mostrati all'interno di un raggruppamento (fieldset).

en: Specify here how the fieldset for this pane will appear.
it: Specificare l'aspetto del raggruppamento per questo pannello.

en: Display this pane in a non-collapsible fieldset.
it: Mostra il pannello in un raggruppamento fisso.

en: Display this pane in a collapsible fieldset.
it: Mostra il pannello in un raggruppamento a scomparsa.

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
it: Mostra il pannello in un raggruppamento a scomparsa inizialmente chiuso.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
it: Includere questo pannello nel riepilogo del checkout.

en: Checkout pane configuration
it: Configurazione del pannello di checkout

en: These settings are specific to this checkout pane.
it: Impostazioni specifiche a questo pannello di checkout.

en: Checkout pane saved.
it: Salvato il pannello di checkout.

en: Checkout pane reset.
it: Azzerato il pannello di checkout.

en: Checkout of your current order has been canceled and may be resumed when you are ready.
it: Il checkout dell'ordine in corso è stato interrotto e può essere ripreso in un momento successivo.

en: Customer profile
it: Profilo cliente

en: Administer customer profile types
it: Amministra i tipi di profilo cliente

en: Allows users to add customer profile types and configure their fields.
it: Permette di aggiungere nuovi tipi di profilo cliente e di configurarne i campi.

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
it: Il profilo usato per contenere le informazioni di fatturazione nei form d'ordine e di checkout.

en: Customer profile @profile_id
it: Profilo cliente @profile_id

en: Individual customer profile types can have different fields assigned to them.
it: Tipi diversi di profilo cliente possono avere campi diversi assegnati.

en: Customer profiles
it: Profili cliente

en: Profile types
it: Tipi di profilo

en: Add a customer profile
it: Aggiungi profilo cliente

en: Add a new customer profile.
it: Aggiungi un nuovo profilo cliente.

en: Delete a customer profile
it: Eliminare un profilo cliente

en: Manage customer profile types for your store.
it: Gestisci i profili cliente del negozio.

en: Exposes a default UI for Customers through profile edit forms and default Views.
it: Espone una interfaccia composta dai form per modificare i profili cliente e dalle relative View predefinite.

en: Profile saved.
it: Profilo salvato.

en: Deleting this profile cannot be undone.
it: L'eliminazione di un profilo è un'operazione irreversibile.

en: The profile has been deleted.
it: Il profilo è stato eliminato.

en: The profile could not be deleted.
it: Il profilo non può essere eliminato.

en: Deleted customer profile @profile_id.
it: Eliminato il profilo cliente @profile_id.

en: There are no customer profile types yet. <a href="@link">Add profile type</a>.
it: Nessun tipo di profilo cliente. <a href="@link">Aggiungi tipo di profilo</a>.

en: Commerce Customer Profile
it: Profilo cliente di Commerce

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
it: Profili cliente contenenti indirizzi e altre informazioni sul cliente.

en: The unique internal identifier of the profile.
it: L'identificativo univoco ad uso interno del profilo.

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
it: Il nome visualizzato del tipo di profilo cliente.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
it: Collega un profilo all'utente a cui appartiene.

en: Profile owner
it: Proprietario del profilo

en: Whether or not the profile is active.
it: Il profilo è attivo?

en: The date the profile was created.
it: La data di creazione del profilo.

en: The date the profile was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento del profilo.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
it: Presenta un link alla vista amministrativa del profilo.

en: Provide a simple link to edit the profile.
it: Presenta un link per modificare il profilo.

en: Provide a simple link to delete the profile.
it: Presenta un link per cancellare il profilo.

en: Link this field to the profile's administrative view page
it: Questo campo deve essere un link alla pagina di amministrazione del profilo.

en: Line item ID
it: ID riga d'ordine

en: The internal numeric ID of the line item.
it: L'identificativo numerico interno della riga d'ordine.

en: The human readable name of the line item type.
it: Il nome visualizzato per il tipo della riga d'ordine.

en: The label displayed with the line item.
it: l'etichetta visualizzata con la riga d'ordine.

en: Tokens related to individual line items.
it: Token riferiti alla singola riga d'ordine.

en: The unique numeric ID of the line item.
it: L'identificativo numerico univoco della riga d'ordine.

en: The quantity of the line item.
it: La quantità in questa riga d'ordine.

en: The date the line item was created.
it: La data di creazione di una riga d'ordine.

en: The date the line item was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento della riga d'ordine.

en: Line item module label form element
it: Elemento di form usato per inserire l'etichetta della riga d'ordine

en: Line item module quantity form element
it: Elemento di form usato per inserire la quantità della riga d'ordine

en: Short descriptive label for the line item
it: Descrizione abbreviata per la riga d'ordine

en: Quantity associated with this line item
it: Quantità associata con la riga d'ordine

en: Administer line item types
it: Amministra tipi di righe d'ordine

en: View and configure fields attached to module defined line item types.
it: Vede e configura i campi associati ai tipi di riga d'ordine definiti dai moduli.

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: Line item reference
it: Collegamento a riga d'ordine

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
it: Il campo contiene l'ID (come numero intero) di una riga d'ordine collegata.

en: %name: you have specified an invalid line item for this field.
it: %name: è stata specificata una riga d'ordine non valida per questo campo.

en: %name: you have specified an invalid line item for this reference field.
it: %name: è stata specificata una riga d'ordine non valida per questo campo.

en: Line item View
it: Vista riga d'ordine

en: Display the line items via a default View.
it: Mostra le righe d'ordine per mezzo della vista predefinita.

en: Line item manager
it: Gestore righe d'ordine

en: Use a complex widget to manager the line items referenced by this object.
it: Usa un widget complesso per gestire le righe d'ordine a cui fa riferimento questo oggetto.

en: No line items found.
it: Nessuna riga d'ordine.

en: Referenced line item
it: Riferimento riga d'ordine

en: The line item referenced through this field.
it: La riga d'ordine a cui fà riferimento questo campo.

en: Manage line item types for your store.
it: Gestisci i tipi di riga d'ordine del tuo negozio.

en: Defines the Line Item entity and associated features.
it: Definisce l'entità riga d'ordine e le funzionalità associate.

en: Exposes a default UI for Line Items through line item type forms and default Views.
it: Espone un'interfaccia di gestione dei tipi delle righe d'ordine, con i form e le viste predefinite.

en: There are no line item types defined by enabled modules.
it: I moduli attivati non definiscono alcun tipo di riga d'ordine.

en: Commerce Line Item
it: Riga d'ordine Commerce

en: A line item referenced by another entity.
it: Una riga d'ordine usata da un'altra entità.

en: The unique internal identifier of the line item.
it: L'identificativo univoco ad uso interno della riga d'ordine.

en: The human-readable name of the type of the line item.
it: Il tipo della riga d'ordine (nome visualizzato).

en: Line item summary
it: Riepilogo righe d'ordine

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
it: Riepiloga le righe d'ordine in una View con link facoltativo per il checkout.

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
it: Scegliere i link che devono apparire sotto il riepilogo.

en: Line item type
it: Tipo riga

en: The internal numeric ID of the order.
it: l'identificativo numerico ad uso interno dell'ordine.

en: Order number
it: Numero d'ordine

en: The order number displayed to the customer.
it: Il numero d'ordine mostrato al cliente.

en: View URL
it: URL visualizzazione

en: The URL a customer can visit to view the order.
it: L'URL usato dal cliente per vedere l'ordine.

en: The URL of the order's administrative view page.
it: L'URL della vista amministrativa dell'ordine.

en: The URL of the order's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dell'ordine.

en: The date the order was created.
it: La data di creazione dell'ordine.

en: Creator ID
it: ID utente

en: Tokens related to individual orders.
it: Token relativi al singolo ordine

en: The unique numeric ID of the order.
it: l'identificativo numerico univoco dell'ordine.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
it: Un ordine in questo stato è stato eliminato da un utente.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
it: Un ordine in questo stato è stato creato ma è in attesa di ulteriori operazioni.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
it: Un ordine è in questo stato quando le operazioni a carico del cliente sono state completate.

en: Order @number
it: Ordine @number

en: Order saved.
it: Ordine salvato.

en: Create an order
it: Crea ordine

en: Create a new order.
it: Crea un nuovo ordine.

en: Create a new order for the specified user.
it: Crea un nuovo ordine per l'utente specificato.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
it: Configura impostazioni generali, campi e visualizzazione degli ordini.

en: Defines the Order entity and associated features.
it: Definisce l'entità Ordine e le funzionalità associate.

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
it: Espone un'interfaccia per gli ordini con form e viste predefinite.

en: Are you sure you want to delete order @number?
it: Si vuole davvero eliminare l'ordine @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
it: L'eliminazione di un'ordine è irreversibile.

en: Order @number has been deleted.
it: Eliminato l'ordine @number.

en: Order @number could not be deleted.
it: Impossibile eliminare l'ordine @number.

en: Deleted order @number.
it: Ordine @number eliminato.

en: Order creation help text
it: Suggerimenti per la creazione dell'ordine

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
it: Fornire un messaggio facoltativo di aiuto da mostrare sopra il form di inserimento ordine.

en: Commerce Order
it: Ordine Commerce

en: Order placed in the store.
it: Ordine effettuato.

en: The unique internal identifier of the order.
it: L'identificativo univoco interno dell'ordine.

en: The unique customer facing number of the order.
it: Il numero univoco dell'ordine mostrato al cliente.

en: The workflow status of the order.
it: Il passo dello stato di lavorazione dell'ordine.

en: The date the order was last updated.
it: La data di ultima modifica dell'ordine.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
it: Mostra un link alla vista amministrativa dell'ordine.

en: Provide a simple link to edit the order.
it: Fornisce un link che consente di modificare l'ordine.

en: Provide a simple link to delete the order.
it: Fornisce un link per eliminare l'ordine.

en: Select available payment methods for an order
it: Selezione dei metodi di pagamento disponibili per un ordine

en: Enable payment method: @method
it: Abilita metodo di pagamento: @method

en: Capture from a prior authorization
it: Addebito di un'autorizzazione anticipata

en: No settings for this payment method.
it: Nessuna impostazione per questo metodo di pagamento.

en: Off-site payment redirect
it: Rimando al pagamento esterno

en: Implement core payment features for Drupal commerce.
it: Implementa le funzionalità di pagamento di base per Drupal Commerce

en: There are no active payment methods.
it: Nessun metodo di pagamento attivo.

en: There are no disabled payment methods.
it: Nessun metodo di pagamento disabilitato.

en: Commerce Payment Transaction
it: Transazione di pagamento Commerce

en: The receipt of a payment transaction.
it: La ricevuta di una transazione di pagamento.

en: The unique internal identifier of the transaction.
it: L'identificativo interno univoco della transazione.

en: The date the transaction was created.
it: La data di creazione della transazione.

en: The payment method of the transaction.
it: Il metodo di pagamento usato nella transazione.

en: The amount of the transaction.
it: L'importo della transazione.

en: The currency of the transaction.
it: La valuta della transazione.

en: The message associated with the transaction.
it: Il messaggio associato alla transazione.

en: The status of this transaction.
it: Lo stato della transazione.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
it: Questo campo contiene il prezzo dei prodotti espresso come importo e valuta.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
it: %name: inserire un valore numerico per il prezzo.

en: Price textfield
it: Campo di testo per prezzo

en: Price with currency
it: Prezzo con valuta

en: Defines the price field and a price alteration system.
it: Definisce il campo prezzo e il sistema di determinazione dei prezzi.

en: The internal numeric ID of the product.
it: L'identificativo numerico interno del prodotto.

en: The human readable product SKU.
it: Il codice del prodotto da mostrare ai clienti.

en: The human readable name of the product type.
it: Nome esteso del tipo di prodotto

en: The title of the product.
it: Il nome esteso del prodotto.

en: The URL of the product's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del prodotto.

en: The date the product was created.
it: La data di creazione del prodotto.

en: The unique ID of the product creator.
it: L'identificativo univoco dell'utente che ha creato il prodotto.

en: The creator of the product.
it: L'utente che ha creato il prodotto.

en: Tokens related to individual products.
it: Token dei singoli prodotti.

en: The date the product was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento del prodotto.

en: Product module SKU form element
it: Elemento di form per il codice di un prodotto (modulo Product)

en: Product module title form element
it: Elemento di form per il titolo di un prodotto (modulo Product)

en: Product module status form element
it: Elemento di form per lo stato di un prodotto (modulo Product)

en: The human readable identifier of the product
it: Identificativo del prodotto da mostrare ai clienti

en: Full product title
it: Titolo esteso del prodotto

en: Administer product types
it: Amministra tipi di prodotto

en: SKU:
it: Codice:

en: commerce_product autocomplete
it: autocompletamento commerce_product

en: Product: @sku
it: Prodotto: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
it: Ad ogni tipo di prodotto possono essere assegnati campi diversi.

en: Add a product
it: Aggiungi prodotto

en: Add a new product for sale.
it: Aggiungi un nuovo prodotto da vendere.

en: Manage products types for your store.
it: Gestione tipi di prodotto per il negozio.

en: Add product type
it: Aggiungi tipo di prodotto

en: A basic product type.
it: Un tipo di prodotto di base.

en: Defines the Product entity and associated features.
it: Definisce l'entità Prodotto e le funzionalità associate.

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
it: Fornisce un'interfaccia per i prodotti, implementando form per modificarli e Views predefinite per visualizzarli.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
it: Il nome esteso univoco del tipo di prodotto. Si raccomanda che inizi con una maiuscola, e che contenga soltanto lettere, numeri e spazi.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di prodotto. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_).

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
it: Descrivere il tipo di prodotto. Il testo verrà mostrato nella pagina <em>Aggiungi contenuto</em>

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
it: Il testo verrà mostrato in alto nella pagina di creazione o modifica dei prodotti di questo tipo.

en: Save product type
it: Salva tipo prodotto

en: Product type saved.
it: Salvato il tipo di prodotto.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
it: Si vuole davvero eliminare il tipo di prodotto %name?

en: The product type %name has been deleted.
it: Il tipo di prodotto %name è stato eliminato.

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hypens, and underscores.
it: Inserire un identificativo univoco per il prodotto composto da lettere, numeri, trattino (-) e sottolineatura (_)

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
it: I prodotti disabilitati non possono essere aggiunti al carrello, e potrebbero essere omessi dalle liste dell'interfaccia di amministrazione.

en: Save product
it: Salva prodotto

en: Product saved.
it: Prodotto salvato.

en: %title could not be deleted.
it: Impossibile eliminare %title.

en: Deleted product type %name.
it: Tipo di prodotto %name eliminato.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
it: Prodotto %title (codice @sku) eliminato.

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
it: Non è ancora stato definito alcun tipo di prodotto. Andare alla pagina <a href="@create-product-type">creazione tipo di prodotto</a> per aggiungerne.

en: No product types have been created yet for you to use.
it: Non sono ancora stati definiti tipi di prodotto da usare.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
it: Nessun tipo di prodotto definito. <a href="@link">Aggiungi tipo di prodotto</a>.

en: Commerce Product
it: Prodotto di Commerce

en: Products from the store.
it: Prodotti del negozio.

en: The unique internal identifier of the product.
it: L'identificativo univoco per uso interno del prodotto.

en: The unique human-readable identifier of the product.
it: L'identificativo univoco del prodotto da mostrare all'utente.

en: The human-readable name of the type of the product.
it: Il nome esteso del tipo di prodotto.

en: The title of the product used for administrative display.
it: Titolo del prodotto per uso amministrativo

en: Relate a product to the user who created it.
it: Collega un prodotto all'utente che lo ha creato.

en: Product creator
it: Utente che ha creato il prodotto

en: Whether or not the product is active.
it: Il prodotto è attivo?

en: Provide a simple link to the administrator view of the product.
it: Fornisce un link alla pagina di amministrazione del prodotto.

en: Provide a simple link to edit the product.
it: Fornisce un link per modificare il prodotto.

en: Provide a simple link to delete the product.
it: Fornisce un link per eliminare il prodotto.

en: Link this field to the product's administrative view page
it: Collega il campo alla vista di amministrazione del prodotto

en: Product: @label
it: Prodotto: @label

en: Field from a referenced product.
it: Campo di un prodotto collegato.

en: Product reference
it: Collegamento ad un prodotto

en: This field stores the ID of a related product as an integer value.
it: Il campo contiene l'ID di un prodotto collegato in forma di numero intero.

en: Product types that can be referenced
it: Tipi di prodotto collegabili

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
it: Se non si seleziona alcun tipo, può essere collegato qualsiasi tipo di prodotto.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
it: %name: è stato specificato un prodotto non valido per il collegamento.

en: SKU (link)
it: Codice (con link)

en: Display the SKU of the referenced product as a link to the node page.
it: Mostra il codice del prodotto collegato come link al contenuto.

en: SKU (no link)
it: Codice (senza link)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
it: Mostra il codice del prodotto collegato come testo semplice.

en: Display the title of the referenced product as a link to the node page.
it: Mostra il titolo del prodotto collegato come link al contenuto.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
it: Mostra il titolo del prodotto collegato come testo semplice.

en: Display the list of referenceable products as a textfield with autocomplete behaviour.
it: Mostra la lista dei prodotti collegabili come campo di testo con auto-completamento.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
it: Collegamento a un prodotto, mostrato con il codice come etichetta.

en: Referenced product
it: Prodotto collegato

en: Product Reference
it: Collegamento al prodotto

en: Defines a product reference field and default display formatters.
it: Definisce un campo di collegamento al prodotto e la sua modalità di visualizzazione predefinita

en: - Use default -
it: - Usa predefiniti -

en: Unknown content type
it: Tipo di contenuto sconosciuto

en: Condition set (OR)
it: Insieme di condizioni (OR)

en: Condition set (AND)
it: Insieme di condizioni (AND)

en: Action set
it: Insieme di azioni

en: Administer rule configurations
it: Amministra le configurazioni delle regole

en: Manage reaction rules and rule components.
it: Gestisci regole di azione e componenti di regole.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
it: Intercetta gli eventi ed esegue azioni soggette a condizioni.

en: unlabeled
it: senza nome

en: Current list item
it: Elemento attuale dell'elenco

en: Site-wide settings and other global information.
it: Informazioni sul sito e altre informazioni globali.

en: After updating an existing comment
it: Dopo l'aggiornamento di un commento esistente

en: Before saving a comment
it: Prima del salvataggio di un commento

en: saved comment
it: commento salvato

en: unchanged comment
it: commento invariato

en: A comment is viewed
it: Un commento viene visto

en: Revision identifier
it: Identificativo della revisione

en: Set a data value
it: Impostazione dato ad un valore

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Specifica il dato da modificare usando un selettore tipo "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
it: Il nuovo valore da impostare per il dato specificato.

en: Fetch entity by id
it: Caricamento entità dato l'ID

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
it: Specifica il tipo di entità da caricare.

en: Fetched entity
it: Entità caricata

en: Fetch entity by property
it: Caricamento entità data una proprietà

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
it: Specifica il tipo di entità da caricare.

en: The property by which the entity is to be selected.
it: La proprietà tramite cui selezionare l'entità.

en: The property value of the entity to be fetched.
it: Valore di questa proprietà per l'entità da caricare.

en: Limit result count
it: Limitare il numero di risultati

en: Limit the maximum number of fetched entities.
it: Limita il numero massimo di entità da caricare.

en: Create a new entity
it: Creazione di una nuova entità

en: Specifies the type of the entity that should be created.
it: Specifica il tipo di entità da creare.

en: Created entity
it: Entità creata

en: Save entity
it: Salvataggio entità

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
it: Specifica l'entità da salvare in modo permanente.

en: Force saving immediately
it: Forzare salvataggio immediato

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
it: Normalmente il salvataggio avviene alla fine della valutazione delle azioni, in modo che salvataggi multipli possano essere accorpati. Se si imposta questa opzione, il salvataggio verrà eseguito immediatamente.

en: Delete entity
it: Eliminazione entità

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
it: Specifica l'entità che verrà eliminata in modo permanente.

en: The data list, to which an item is to be added.
it: L'elenco a cui verrà aggiunto l'elemento.

en: Item to add
it: Elemento da aggiungere

en: Insert position
it: Posizione di inserimento

en: The data list for which an item is to be removed.
it: L'elenco da cui verrà rimosso un elemento.

en: Item to remove
it: Elemento da rimuovere

en: Add a variable
it: Aggiunta di una variabile

en: Specifies the type of the variable that should be added.
it: Specifica il tipo della variabile da aggiungere.

en: Added variable
it: Variabile aggiunta

en: Create a data structure
it: Creare una struttura dati

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
it: Specifica il tipo di struttura dati da creare.

en: Created data
it: Dati creati

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
it: <strong>Dati selezionati:</strong> %selector

en: Reload form
it: Ricaricare form

en: Append the item to the end.
it: Appendere elemento alla fine.

en: Prepend the item to the front.
it: Inserire elemento all'inizio.

en: Data to compare
it: Dato da confrontare

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Il dato da confrontare, specificato tramite un selettore tipo "node:author:name"

en: The comparison operator.
it: L'operatore di confronto.

en: Data value
it: Valore

en: The value to compare the data with.
it: Il valore con cui confrontare il dato

en: Entity is new
it: L'entità è nuova

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
it: Specifica l'entità di cui valutare la condizione.

en: Entity has field
it: L'entità ha il campo

en: The name of the field to check for.
it: Il nome del campo da verificare.

en: Compare two data values of the same type with each other.
it: Confronto di due dati dello stesso tipo.

en: is lower than
it: è minore di

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
it: La condizione determina se l'entità specificata è appena stata creata ma non è ancora stata salvata nel database.

en: Before saving content
it: Prima del salvataggio di un contenuto

en: Content is viewed
it: Un contenuto viene visualizzato

en: view mode
it: modalità di visualizzazione

en: Content is of type
it: Il contenuto è di tipo

en: The content type(s) to check for.
it: Il tipo o i tipi di contenuto da verificare.

en: Create or delete any URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
it: Specifica il percorso esistente di cui si vuole creare un alias. Per esempio: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al dato. Per esempio, "about" per una pagina di informazioni sul sito. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
it: Se specificato, la lingua a cui si applica l'alias.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al contenuto. Per esempio, "about" per una pagina di informazioni sul sito. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
it: Lasciare vuoto per eliminare l'alias.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL per un termine della tassonomia

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al termine. Per esempio, "content/drupal" per il termine Drupal. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: Path has URL alias
it: Il percorso ha un alias URL

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
it: Specifica il percorso che si desidera controllare. Per esempio: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
it: Specifica l'alias URL da verificare. Per esempio, "about".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore elaborato, senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Il parametro selezionato è disponibile nella variabile $value. Esempio: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
it: Per cambiare il valore delle variabili assicurarsi di ritornare un array contenente i nuovi valori, es.: !code

en: Add offset
it: Aggiungere scostamento

en: Add an offset to the selected date.
it: Aggiungi uno scostamento alla data selezionata.

en: Note that you can also specify negative numbers.
it: Si può anche specificare un numero negativo.

en: text token
it: token di testo

en: formatted text
it: testo formattato

en: decimal number
it: numero decimale

en: list of text
it: elenco di testo

en: list of integer
it: elenco di interi

en: any entity
it: qualsiasi entità

en: Replacement patterns for %label
it: Sostituzione per %label

en: Drupal is initializing
it: Durante inizializzazione di Drupal

en: System log entry is created
it: Viene aggiunta una registrazione nel log di sistema

en: Log entry
it: Registrazione del log

en: watchdog log entry
it: registrazione del watchdog

en: The category to which this message belongs
it: La categoria a cui il messaggio appartiene

en: Request uri
it: Uri della richiesta

en: An associated, HTML formatted link
it: Un link HTML associato

en: Show a message on the site
it: Visualizzazione messaggio sul sito

en: Repeat message
it: Ripetere messaggio

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
it: Se disattivato, e il messaggio è già stato mostrato, il messaggio non sarà ripetuto.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
it: Un percorso o alias di Drupal, oppure un URL esterno a cui ridirigere la navigazione. Inserire parametri (opzionali) dopo "?" e/o un'ancora (opzionale) dopo "#",

en: Force redirect
it: Forza ridirezione

en: Append destination parameter
it: Accoda parametro destinazione

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
it: Attivo se il parametro destinazione deve essere accodato all'URL, per esempio per far sì che una successiva ridirezione possa riportare alla pagina di origine.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
it: Un elenco di titoli per i link breadcrumb.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
it: Un elenco di destinazioni per i link breadcrumb, il cui ordine deve corrispondere a quello dei titoli.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
it: Uno o più indirizzi a cui email a cui inviare il messaggio. Il formato in cui si specificano gli indirizzi deve essere valido ai sensi dell'RFC 2822.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
it: Scegliere i ruoli i cui utenti riceveranno l'email.

en: After updating an existing term
it: Dopo l'aggiornamento di un termine esistente

en: Before saving a taxonomy term
it: Prima del salvataggio di un termine della tassonomia

en: saved term
it: termine salvato

en: deleted term
it: termine eliminato

en: After saving a new vocabulary
it: Dopo il salvataggio di un nuovo vocabolario

en: created vocabulary
it: vocabolario creato

en: After updating an existing vocabulary
it: Dopo l'aggiornamento di un vocabolario esistente

en: updated vocabulary
it: vocabolario aggiornato

en: unchanged vocabulary
it: vocabolario invariato

en: Before saving a vocabulary
it: Prima di salvare un vocabolario

en: saved vocabulary
it: vocabolario salvato

en: After deleting a vocabulary
it: Dopo l'eliminazione di un vocabolario

en: deleted vocabulary
it: vocabolario eliminato

en: After saving a new user account
it: Dopo il salvataggio di un nuovo profilo utente

en: After updating an existing user account
it: Dopo l'aggiornamento di un profilo utente esistente

en: Before saving a user account
it: Prima del salvataggio di un nuovo profilo utente

en: saved user
it: utente salvato

en: User account page is viewed
it: Viene visualizzata la pagina di un profilo utente

en: After a user account has been deleted
it: Dopo l'eliminazione di un profilo utente

en: Match roles
it: Confronto ruoli

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
it: Se si confronta rispetto a tutti i ruoli selezionati, l'utente deve appartenere a <em>tutti</em> i ruoli selezionati.

en: User is blocked
it: L'utente è bloccato

en: Variable label
it: Etichetta della variabile

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
it: Il nome della variabile può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore (_), è deve essere univoco nel contesto attuale.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
it: Si può cambiare il nome e l'etichetta delle variabili, tenendo presente che rinominare una variabile già utilizzata renderà non validi i suoi utilizzi pre-esistenti.

en: Provided variables
it: Variabili disponibili

en: Switch to the direct input mode
it: Passa alla modalità di inserimento diretto

en: Switch to data selection
it: Passa al selettore di dati

en: The variable name %name is already taken.
it: Il nome della variabile %name è già usato.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
it: Il nome ad uso interno di questa configurazione è usato dalle regole internamente per identificare la configurazione. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_), e deve essere univoco.

en: The machine-readable name %name is already taken.
it: Il nome ad uso interno %name è già in uso.

en: Provides variables
it: Fornisce variabili

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
it: Se selezionato, il risultato della condizione verrà invertito in modo che ritorni VERO se vale FALSO, e vice-versa.

en: Data selector
it: Selettore dati

en: A list of values, one on each line.
it: Un elenco di valori, uno per riga.

en: cloned
it: duplicato

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
it: Si vuole davvero attivare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
it: Si vuole davvero disattivare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
it: Si vuole davvero ripristinare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
it: Si vuole davvero eliminare il %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
it: %plugin %label attivato.

en: Disabled %plugin %label.
it: %plugin %label disattivato.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
it: %plugin %label ripristinato allo stato predefinito.

en: Deleted %plugin %label.
it: %plugin %label eliminato.

en: Select the %element to add
it: Selezionare %element da aggiungere

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
it: Si vuole davvero eliminare %element_plugin %element_name?

en: React on event
it: Reagisci a un evento

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
it: Formato data sbagliato. Specificare la data nel formato %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: I nomi ad uso interno possono contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_).

en: A human-readable name shortly describing the rule.
it: Un nome da mostrare all'utente che descriva brevemente la regola.

en: Data selectors
it: Selettori di dati

en: Rules evaluation log
it: Tracciamento valutazione regole.

en: Filter by plugin
it: Filtra per plugin

en: There are no rule components.
it: Nessun componente di regole.

en: Component plugin
it: Plugin componente

en: Add new component
it: Aggiungi nuovo componente

en: Rules UI
it: Regole - Interfaccia utente

en: Administrative interface for managing rules.
it: Interfaccia di amministrazione per le regole.

en: Schedule component evaluation
it: Pianifica la valutazione del componente

en: Rules scheduler
it: Pianificatore regole

en: Task identifier
it: Identificativo dell'operazione

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
it: Deve essere specificato almeno un componente o un identificativo dell'operazione.

en: Administer features
it: Amministra le funzionalità

en: Perform administration tasks on features.
it: Esegue compiti amministrativi sulle funzionalità.

en: View, enable and disable features.
it: Visiona, abilita e disabilita le funzionalità.

en: No information
it: Nessuna informazione

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %time. Il formato data è AAAA-MM-GG e %timezone è la differenza di fuso orario da quello UTC. Lascia vuoto per usare l'ora di invio del form.

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Display path
it: Percorso visualizzazione

en: Web Property ID
it: ID proprietà web

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
it: Questo ID è unico per ciascun sito che vuoi tracciare separatamente, ed è nella forma UA-xxxxxxx-yy. Per ottenere un ID di proprietà web, <a href="@analytics">registrati il sito su Google Analytics</a>, oppure se è già registrato vai nella pagina di impostazione del tuo account Google Analytics per leggere il tuo ID accanto al profilo del sito. <a href="@webpropertyid">Maggiori informazioni nella documentazione</a>.

en: Anonymize visitors IP address
it: Rendi anonimi gli indirizzi IP dei visitatori

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
it: Esempio: 7.x-1.0 oppure 7.x-1.0-beta1

en: Delete data
it: Eliminazione dati

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: Newfoundland
it: Terranova

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
it: Un tipo di campo che contiene un indirizzo postale conforme allo standard xNAL.

en: Dynamic address form
it: Form dinamico indirizzo

en: Available countries
it: Paesi disponibili

en: If no countries are selected, all countries will be available.
it: Se nessun paese viene esplicitamente selezionato, saranno tutti disponibili.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
it: Gestisce un campo indirizzo flessibile e conforme allo standard xNAL.

en: Customer profile reference
it: Collegamento al profilo cliente

en: This field stores the ID of a related customer profile as an integer value.
it: Questo campo contiene l'ID numerico di un profilo cliente collegato.

en: %name: you have specified an invalid customer profile for this reference field.
it: %name: il profile cliente specificato non è valido per questo collegamento.

en: Customer profile display
it: Visualizzazione profilo cliente

en: Display the customer profile.
it: Mostra il profilo cliente.

en: Customer profile manager
it: Gestore profili cliente

en: Use a complex widget to edit the profile referenced by this object.
it: Usa un widget complesso per modificare il profilo collegato a questo oggetto.

en: @profile: User @user
it: @profile: utente @user

en: Delete this profile
it: Elimina il profilo

en: Profile @profile_id
it: Profilo @profile_id

en: You have not enabled modules defining any customer profile types yet.
it: Non è stato ancora abilitato alcun modulo che definisce tipi di profilo cliente.

en: No customer profile types have been enabled yet for you to use.
it: Nessun tipo di profilo è ancora stato abilitato per l'uso.

en: The current status of the order.
it: Il passo attuale dell'ordine.

en: Administer payments
it: Amministra i pagamenti

en: Use the button below to proceed to the payment server.
it: Usare il bottone sottostante per procedere al server di pagamento.

en: Failure
it: Fallito

en: Remote status
it: Stato remoto

en: Payload
it: Contenuto

en: Transaction @transaction_id
it: Transazione @transaction_id

en: Order @order-number
it: Ordine @order-number

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
it: Pagamento rigettato dal servizio. Si prega di verificare le informazioni inserite e di riprovare.

en: The %title payment method indicates it is offsite but does not define the necessary form to process the redirect.
it: Il metodo di pagamento %title dovrebbe rimandare ad un server esterno, ma non espone il form necessario ad eseguire il rimando.

en: Payment terminal: @title
it: Terminale di pagamento: @title

en: Add payment
it: Aggiungi pagamento

en: No payment methods available to add payments.
it: Nessun metodo di pagamento disponibile.

en: Payment transaction created.
it: Creata transazione di pagamento.

en: @amount paid via %method on @date. Deleting this transaction cannot be undone.
it: Pagamento di @amount a mezzo %method il @date. L'eliminazione di una transazione è irreversibile.

en: Payment transaction deleted.
it: Transazione di pagamento eliminata.

en: The payment transaction could not be deleted.
it: La transazione di pagamento non può essere eliminata.

en: Deleted payment transaction @transaction.
it: Transazione di pagamento @transaction eliminata.

en: The unique internal identifier of the associated order.
it: L'identificativo univoco ad uso interno dell'ordine associato.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
it: L'identificativo remoto della transazione presso il servizio di pagamento.

en: The status of this transaction at the payment provider.
it: Lo stato della transazione presso il sistema di pagamento.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: The date the transaction was last changed.
it: La data di ultima modifica della transazione.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
it: Mostra un semplice link per cancellare la transazione di pagamento.

en: Display all the available operations links for the transaction.
it: Mostra i link a tutte le operazioni disponibili per la transazione.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
it: Mostra importo transazione e saldo dell'ordine per tutte le transazioni della View.

en: Display an add payment form in the totals area when using a single order argument.
it: Mostra un form di aggiunta pagamento nell'area dei totali quando si specifica un unico parametro di tipo ordine.

en: The argument should be setup using a Views relationship on the transaction Order ID.
it: Il parametro deve essere impostato usando una relazione tra View basata sul numero dell'ordine.

en: Order balance
it: Saldo ordine

en: Total paid (@currency_code)
it: Totale pagato (@currency_code)

en: Currency formatted amount
it: Importo formattato secondo la valuta

en: Raw amount
it: Importo grezzo

en: Three letter code
it: Codice di tre lettere

en: Numeric code
it: Codice numerico

en: Currency symbol
it: Valuta (simbolo)

en: Display the payment method using the following title
it: Mostra il metodo di pagamento usando il titolo seguente

en: The full administrative title of the payment method
it: Titolo esteso del metodo di pagamento

en: A short version of the title safe to display to all
it: Versione abbreviata del titolo, mostrabile in qualsiasi contesto

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
it: Il titolo mostrato nel form di checkout (si può inserire HTML)

en: Status icon
it: Icona dello stato

en: Status title
it: Titolo dello stato

en: Raw status
it: Stato originario

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
it: Specificare l'importo che deve essere sottratto dal prezzo.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
it: Specificare il numero per cui moltiplicare il prezzo.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
it: Specificare il numero per cui dividere il prezzo.

en: Specify the numeric amount to set the price to.
it: Specificare il valore a cui impostare il prezzo.

en: Formatted amount
it: Importo formattato

en: @entity "@property" property.
it: Proprietà "@property" di @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
it: Il nome ad uso interno che identifica questo @entity.

en: Rules configuration
it: Configurazione regole

en: edit component
it: modifica componente

en: Animal
it: Animali

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
it: Mostra come utilizzare le potenzialità di Chaos AJAX.

en: User signature
it: Firma utente

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
it: Garantisce l'accesso incondizionato alla scheda "Risultati" di tutti i contenuti webform. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
it: Garantisce l'accesso alla scheda "Risultati" all'autore del webform.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
it: Consente la modifica dei risultati dei webform inviati da qualsiasi utente. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
it: Consente di cancellare gli inserimenti di qualunque webform effettuati da qualsiasi utente. Normalmente questo permesso è da riservare agli amministratori.

en: This permission has no effect for anonymous users.
it: Questo permesso non ha effetto sugli utenti anonimi (non autenticati).

en: Form only
it: Solo form

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
it: La modalità di visualizzazione determina quanta parte del form mostrare all'interno del blocco.

en: Max upload size must be a number in KB.
it: La dimensione massima per il caricamento deve essere espressa come numero di KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
it: Formato predefinito per le nuove impostazioni e-mail. Le opzioni e-mail di webform hanno la precedenza sulle impostazioni MIME specificate a livello di sito.

en: Format override
it: Forzatura formato

en: Per-webform configuration of e-mail format
it: Ogni webform può specificare il formato e-mail

en: Send all e-mails in the default format
it: Inviare tutte le email nel formato predefinito

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
it: Forza l'invio di tutte le e-mail di webform nel formato predefinito.

en: No available components.
it: Nessun componente disponibile.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
it: Sicuro di voler annullare ogni modifica e riportare il modello al contenuto predefinito?

en: Send e-mail as HTML
it: Spedisci email di tipo HTML

en: Include files as attachments
it: Includi i file come allegati

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
it: Messaggio da mostrare se l'invio và a buon fine. Se la redirezione è impostata su <em>Pagina di conferma</em> verrà mostrato in una pagina dedicata, altrimenti verrà mostrato come notifica di Drupal.

en: Redirection location
it: Destinazione della redirezione

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
it: Scegliere dove sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Confirmation page
it: Pagina di conferma

en: No redirect (reload current page)
it: Nessuna redirezione (ricarica la pagina corrente)

en: If enabled this webform will be available as a block.
it: Se attivato, questo webform sarà disponibile come blocco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
it: Per la redirezione personalizzata è necessario specificare un URL valido.

en: Select keys
it: Codici delle opzioni

en: Full, human-readable options (values)
it: Testo delle opzioni presentato all'utente (descrizioni)

en: Short, raw options (keys)
it: Valore abbreviato delle opzioni (codici)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
it: Scegliere quale parte delle opzioni deve essere visualizzato in caso di coppie codice|descrizione.

en: Webform edit link
it: Link di modifica del webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
it: Rendi disponibile un link per modificare i componenti e la configurazione del webform.

en: Webform results link
it: Link al risultato

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
it: Rendi disponibile un link per vedere i risultati di un webform.

en: edit webform
it: modifica webform

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
it: Il percorso del file primario per questo elemento, rispetto alla posizione base di Drupal; ad esempio, modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
it: Il nome dell'elemento; es. nodo.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
it: Il tipo dell'elemento: modulo, tema, o theme_engine (motore per temi).

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
it: Valore booleano che indica se questo elemento è attivato o meno.

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
it: Il numero della versione dello schema database del modulo. -1 se il modulo non è installato (le sue tabelle non esistono); 0 o il massimo numero N relativo alla funzione di aggiornamento hook_update_N() eseguita (o esistente) all'installazione del modulo.

en: Issue number
it: Numero di emissione

en: Afghan Afghani
it: Afghani afgano

en: Netherlands Antillean Guilder
it: Fiorino delle Antille Olandesi

en: Guilder
it: Fiorino

en: Angolan Kwanza
it: Kwanza angolano

en: Argentine Peso Moneda Nacional
it: Peso Moneda Nacional argentino

en: Argentine Peso
it: Peso argentino

en: Aruban Florin
it: Fiorino di Aruba

en: Azerbaijanian Manat
it: Manat azerbaijano

en: Bosnia-Herzegovina Convertible Mark
it: Marco convertibile della Bosnia-Erzegovina

en: Barbadian Dollar
it: Dollaro barbadiense

en: Bangladeshi Taka
it: Taka del Bangladesh

en: Bahraini Dinar
it: Dinaro del Bahrain

en: Dinar
it: Dinaro

en: Burundian Franc
it: Franco del Burundi

en: Franc
it: Franco

en: Bermudan Dollar
it: Dollaro di Bermuda

en: Brunei Dollar
it: Dollaro del Brunei

en: Bolivian Boliviano
it: Boliviano

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Bahamian Dollar
it: Dollaro delle Bahamas

en: Bhutanese Ngultrum
it: Ngultrum butanese

en: Botswanan Pula
it: Pula del Botswana

en: Belize Dollar
it: Dollaro del Belize

en: Congolese Franc
it: Franco congolese

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: Chinese Yuan Renminbi
it: Yuan renmimbi cinese

en: Colombian Peso
it: Peso colombiano

en: Costa Rican Colón
it: Colón del Costa Rica

en: Cuban Convertible Peso
it: Peso convertibile cubano

en: Cuban Peso
it: Peso cubano

en: Cape Verdean Escudo
it: Escudo di Capo Verde

en: Czech Republic Koruna
it: Corona della Repubblica Ceca

en: Djiboutian Franc
it: Franco di Djibuti

en: Dominican Peso
it: Peso domenicano

en: Algerian Dinar
it: Dinaro algerino

en: Estonian Kroon
it: Corona estone

en: Egyptian Pound
it: Sterlina egiziana

en: Eritrean Nakfa
it: Nakfa eritreo

en: Ethiopian Birr
it: Birr etiope

en: Fijian Dollar
it: Dollaro delle Fiji

en: Falkland Islands Pound
it: Sterlina delle Isole Falkland

en: British Pound Sterling
it: Sterlina inglese

en: Ghanaian Cedi
it: Cedi Ghanese

en: Gibraltar Pound
it: Sterlina di Gibilterra

en: Gambian Dalasi
it: Dalasi del Gambia

en: Guinean Franc
it: Franco della Guinea

en: Guatemalan Quetzal
it: Quetzal guatemalteco

en: Guyanaese Dollar
it: Dollaro della Guyana

en: Honduran Lempira
it: Lempira honduregno

en: Croatian Kuna
it: Kuna croata

en: Haitian Gourde
it: Gourde haitiano

en: Indonesian Rupiah
it: Rupia indonesiana

en: Israeli New Sheqel
it: Nuovo Shequel israeliano

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Icelandic Króna
it: Corona islandese

en: Jamaican Dollar
it: Dollaro jamaicano

en: Jordanian Dinar
it: Dinaro giordano

en: Kenyan Shilling
it: Scellino keniota

en: Shilling
it: Scellino

en: Comorian Franc
it: Franco delle Comore

en: South Korean Won
it: Won sudcoreano

en: Kuwaiti Dinar
it: Dinaro kuwaitiano

en: Cayman Islands Dollar
it: Dollaro delle isole Cayman

en: Laotian Kip
it: Kip del Laos

en: Lebanese Pound
it: Sterlina libanese

en: Sri Lanka Rupee
it: Rupia dello Sri Lanka

en: Liberian Dollar
it: Dollaro liberiano

en: Lesotho Loti
it: Loti del Lesotho

en: Lithuanian Litas
it: Litas lituano

en: Latvian Lats
it: Lats lettone

en: Libyan Dinar
it: Dinaro libico

en: Myanma Kyat
it: Kyat del Myanmar

en: Mongolian Tugrik
it: Tugrik mongolo

en: Macanese Pataca
it: Pataca macanese

en: Mauritanian Ouguiya
it: Ouguiya mauriziano

en: Maltese Pound
it: Sterlina maltese

en: Mauritian Rupee
it: Rupia mauriziana

en: Mexican Silver Peso (1861-1992)
it: Peso messicano d'argento (1861-1992)

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit malese

en: Mozambican Metical
it: Metical del Mozambico

en: Namibian Dollar
it: Dollaro namibiano

en: Nigerian Naira
it: Naira nigeriano

en: Nicaraguan Cordoba Oro
it: Cordoba Oro nicaraguense

en: Nepalese Rupee
it: Rupia nepalese

en: Panamanian Balboa
it: Balboa panamense

en: Peruvian Inti
it: Inti peruviano

en: Peruvian Nuevo Sol
it: Nuevo Sol peruviano

en: Papua New Guinean Kina
it: Kina di Papua Nuova Guinea

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Pakistani Rupee
it: Rupia pakistana

en: Paraguayan Guarani
it: Guarani paraguaiano

en: Qatari Rial
it: Rial del Qatar

en: Rhodesian Dollar
it: Dollaro rodesiano

en: Romanian Leu
it: Leu romeno

en: Serbian Dinar
it: Dinaro serbo

en: Saudi Riyal
it: Riyal saudita

en: Solomon Islands Dollar
it: Dollaro delle Isole Solomon

en: Seychellois Rupee
it: Rupie delle Seychelles

en: Old Sudanese Dinar
it: Vecchio Dinaro sudanese

en: Saint Helena Pound
it: Sterlina di Saint Helena

en: Sierra Leonean Leone
it: Leone della Sierra Leone

en: Somali Shilling
it: Scellino somalo

en: Surinamese Dollar
it: Dollaro del Suriname

en: Suriname Guilder
it: Fiorino del Suriname

en: São Tomé and Príncipe Dobra
it: Dobra di São Tomé e Príncipe

en: Syrian Pound
it: Sterlina siriana

en: Swazi Lilangeni
it: Lilangeni dello Swazi

en: Thai Baht
it: Baht tailandese

en: Tunisian Dinar
it: Dinaro tunisino

en: Tongan Paʻanga
it: Pa'anga di Tonga

en: Turkish Lira
it: Lira turca

en: Trinidad and Tobago Dollar
it: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: New Taiwan Dollar
it: Nuovo dollaro taiwanese

en: Tanzanian Shilling
it: Scellino tanzanese

en: Ukrainian Hryvnia
it: Hryvnia ucraino

en: Ugandan Shilling
it: Scellino ugandese

en: United States Dollar
it: Dollaro statunitense

en: Uruguayan Peso
it: Peso uruguaiano

en: Venezuelan Bolívar Fuerte
it: Bolívar forte venezuelano

en: Vietnamese Dong
it: Dong vietnamita

en: Vanuatu Vatu
it: Vatu di Vanuatu

en: Samoan Tala
it: Tala di Samoa

en: East Caribbean Dollar
it: Dollaro dei Caraibi orientali

en: Yemeni Rial
it: Rial yemenita

en: South African Rand
it: Rand sudafricano

en: Zambian Kwacha
it: Kwacha dello Zambia

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
it: Visualizzare un campo di testo per la quantità nel form Aggiungi al carrello

en: Default quantity
it: Quantità predefinita

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
it: Occorre inserire la quantità predefinita come numero positivo.

en: Quantity widget: !status
it: Campo quantità: !status

en: Default quantity: @quantity
it: Quantità predefinita; @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
it: Mostrare un form Aggiungi al Carrello per il prodotto.

en: Access checkout for any order and configure checkout settings including the layout of the checkout form.
it: Accede al checkout per qualsiasi ordine, e configura le impostazioni di checkout compresa la disposizione degli elementi nel form di checkout.

en: Customer profile type that can be referenced
it: Tipo di profilo cliente che può essere collegato

en: The customer profile manager widget only supports single value editing and entry via its form.
it: Il widget fornito dal gestore profili cliente supporta soltanto la modifica/inserimento di valori singoli tramite un form.

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
it: Definisce l'entità Customer integrata con Address Field.

en: Related customer profile reference field
it: Campo di collegamento con il profilo cliente

en: Specify the customer profile reference field on the order to populate with profile data from this checkout pane.
it: Specificare il campo di collegamento con il profilo cliente dell'ordine; verrà valorizzato con i dati provenienti da questo pannello di checkout.

en: The human readable name of the order type.
it: Nome visualizzato per il tipo dell'ordine.

en: The unique ID of the order owner.
it: l'identificativo univoco del proprietario dell'ordine.

en: The owner of the order.
it: Il proprietario dell'ordine.

en: To @title
it: A @title

en: Owned by @name
it: Di proprietà di @name

en: Created @date
it: Creato @date

en: New order
it: Nuovo ordine

en: Updated @date
it: Aggiornato @date

en: Update log message
it: Commento sulla modifica

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
it: Inserire una spiegazione delle modifiche effettuate. In questo modo sarà più semplice tenere traccia dei vari aggiornamenti.

en: Owned by
it: Di proprietà di

en: Order contact e-mail
it: Indirizzo email da contattare

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
it: Usato per comunicazioni inerenti l'ordine. Se non viene inserito, verrà usato l'indirizzo email presente nel profilo del proprietario.

en: Create new revision on update
it: Crea una nuova revisione ad ogni aggiornamento

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
it: Se si inserisce un commento sulla modifica, verrà creata comunque una nuova revisione anche se il selettore è disabilitato.

en: The type of the order.
it: Il tipo dell'ordine

en: Order owner
it: Proprietario dell'ordine

en: Display all the available operations links for the order.
it: Mostra i link a tutte le operazioni disponibili per l'ordine.

en: Allows users to perform any payment action for any order and view transaction payloads.
it: Consente agli utenti di eseguire tutte le operazioni sui pagamenti relativi ad ogni ordine, e di visualizzare i dettagli delle transazioni.

en: Allows users to view the payments made to an order.
it: Consente agli utenti di visualizzare i pagamenti effettuati per un ordine.

en: Create payments
it: Crea pagamenti

en: Allows users to create new payments for orders.
it: Consente agli utenti di creare nuovi pagamenti per gli ordini.

en: Update payments
it: Aggiorna pagamenti

en: Allows users to update payments via payment method specific operations links.
it: Consente agli utenti di aggiornare i pagamenti usando link operativi specifici del metodo di pagamento.

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
it: Consente agli utenti di eliminare i pagamenti negli ordini a cui hanno accesso.

en: Enable and configure payment method rule configurations.
it: Abilita e configura regole per i metodi di pagamento.

en: You have entered an expired credit card.
it: La carta di credito inserita è scaduta.

en: You have entered an invalid card security code.
it: Il codice di sicurezza inserito non è valido.

en: Your have entered an invalid start date.
it: La data validità inserita non è valida.

en: You have entered an invalid issue number.
it: Il numero di emissione inserito non è valido.

en: Example payment
it: Pagamento di esempio

en: Demonstrates complete payment during checkout and serves as a development example.
it: Versione dimostrativa di un metodo di pagamento completo, utilizzabile dagli sviluppatori come esempio.

en: This is a demonstration field coded to fail validation for single character values.
it: Questo è un campo dimostrativo con una validazione che rifiuta l'inserimento di valori di un solo carattere.

en: You must enter a name two or more characters long.
it: Il nome deve essere lungo almeno due o più caratteri.

en: Payment Method Example
it: Metodo di pagamento fittizio

en: Provides an example payment method for testing and development.
it: Fornisce un metodo di pagamento fittizio per effettuare prove e per sviluppo.

en: - Default store currency -
it: - Valuta predefinita del negozio -

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
it: La valuta attuale di questo prezzo è disabilitata. Se viene modificata adesso, non sarà possibile re-impostarla.

en: Allows users to configure product types and their fields.
it: Consente agli utenti di configurare i tipi di prodotto e il loro campi.

en: Cannot delete the %name product type
it: Impossibile eliminare il tipo prodotto %name

en: Display all the available operations links for the product.
it: Mostra i link a tutte le operazioni disponibili per il prodotto.

en: Human-readable name
it: Nome mostrato all'utente

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
it: Vale VERO se il contenuto è di uno dei tipi di contenuto selezionati.

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: Auto resize
it: Ridimensiona automaticamente

en: User's shopping cart order
it: Ordine dal carrello dell'utente

en: The shopping cart order belonging to the current user.
it: L'ordine da carrello appartenente all'utente attuale.

en: Before adding a product to the cart
it: Prima dell'aggiunta di un prodotto al carrello

en: After adding a product to the cart
it: Dopo l'aggiunta di un prodotto al carrello

en: Shopping cart order
it: Ordine da carrello

en: Product line item
it: Riga prodotto

en: Unchanged product line item
it: Riga d'ordine invariata

en: The internal numeric ID of the profile.
it: L'identificativo numerico ad uso interno del profilo.

en: The type of the profile.
it: Il tipo del profilo.

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
it: l'identificativo univoco dell'utente a cui appartiene il profilo cliente.

en: The user the customer profile belongs to.
it: L'utente a cui appartiene il profilo cliente.

en: Whether the profile is active.
it: Il profilo è attivo?

en: The date the line item was most recently updated.
it: La data di ultimo aggiornamento della riga d'ordine.

en: Add an amount to the unit price
it: Aggiungi un importo al prezzo unitario

en: Specify a numeric amount to add to the unit price.
it: Specificare l'importo che deve essere aggiunto al prezzo.

en: Subtract an amount from the unit price
it: Sottrai un importo dal prezzo unitario

en: Multiply the unit price by some amount
it: Moltiplica il prezzo unitario per un valore

en: Divide the unit price by some amount
it: Dividi il prezzo unitario per un valore

en: Set the unit price to a specific amount
it: Imposta l'importo del prezzo unitario

en: Set the unit price's currency code
it: Imposta il codice valuta del prezzo unitario

en: Administer line items
it: Amministra righe d'ordine

en: Update and delete any line item on the site.
it: Aggiorna ed elimina qualsiasi riga d'ordine nel sito.

en: The internal numeric ID of the transaction.
it: L'ID numerico interno della transazione.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
it: l'ID univoco dell'utente che ha creato la transazione.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
it: l'ID univoco dell'ordine a cui appartiene la transazione.

en: The order the transaction belongs to.
it: L'ordine a cui appartiene la transazione.

en: Commerce Payment
it: Pagamento Commerce

en: Payment methods are enabled for use by the rule configurations listed below. An enabled payment rule can specify a payment method to enable using one of the available <em>Enable payment method</em> actions. The action's settings form will contain any necessary settings for the payment method that must be configured before it may be used.
it: I metodi di pagamento vengono abilitati in base alla configurazione delle regole elencate qui sotto. Una regola di pagamento abilitata può specificare un metodo di pagamento da abilitare mediante una azione <em>Abilita metodo di pagamento</em> tra quelle disponibili. Il form di impostazioni dell'azione conterrà tutte le impostazioni necessarie al funzionamento del metodo di pagamento.

en: The currency set for this action is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
it: La valuta attuale per questa azione è disabilitata. Se viene modificata adesso, non sarà possibile re-impostarla.

en: No configuration is necessary. The original price will be displayed as loaded.
it: Nessuna configurazione necessaria, Il prezzo originale verrà mostrato esattamente come inserito.

en: Display the original price as loaded.
it: Mostra il prezzo originale inserito.

en: Displaying the original price
it: Visualizzare prezzo originale

en: Displaying a calculated price
it: Visualizzare prezzo calcolato

en: Amount value of field %name
it: Importo del campo %name

en: Currency code of field %name
it: Codice valuta del campo %name

en: The type of the product.
it: Il tipo del prodotto.

en: Deleting this product cannot be undone.
it: L'eliminazione di un prodotto è un'azione irreversibile.

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
it: Questo tipo di prodotto non può essere modificato, perché non è stato definito dal modulo Product UI.

en: This product type cannot be deleted, because it is not defined by the Product UI module.
it: Questo tipo di prodotto non può essere eliminato, perché non è stato definito dal modulo Product UI.

en: Calculating the sell price of a product
it: Al calcolo del prezzo di vendita di un prodotto

en: Display the calculated sell price for the current user.
it: Mostra il prezzo di vendita calcolato per l'utente collegato.

en: Dates to add to the list of repeating dates.
it: Date da aggiungere alla lista di ricorrenze.

en: Current additions
it: Aggiunte attuali

en: Also includes !additional_dates.
it: Comprende anche !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
it: Ricorre !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
it: Inserire l'intervallo degli anni nel formato -9:+9, 2005:2010, -9:2010 oppure 2005:+9

en: The <em>Alt</em> attribute text
it: Il testo dell'attributo <em>Alt</em>

en: The <em>Title</em> attribute text
it: Il testo dell'attributo <em>Title</em>

en: The user whose roles should be changed.
it: L'utente a cui variare l'appartenenza ai ruoli.

en: Delete tasks by component name
it: Elimina operazioni pianificate in base al nome del componente

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
it: Scegliere il componente per cui si vogliono eliminare tutte le operazioni pianificate.

en: Delete tasks
it: Elimina operazioni pianificate

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
it: Tutte le operazioni pianificate associate con %config sono state eliminate.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
it: Si vuole davvero eliminare l'operazione pianificata %id?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
it: L'operazione con identificativo %id esegue il componente %label il %date. La sua eliminazione è irreversibile.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
it: L'operazione esegue il componente %label e verrà eseguita il %date. La sua eliminazione è irreversibile.

en: Task %tid has been deleted.
it: L'operazione pianificate %tid è stata eliminata.

en: Component %label has been scheduled.
it: L'esecuzione del componente %label è stata pianificata.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
it: Il componente le cui operazioni pianificate si desidera eliminare.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
it: Tutte le operazioni annotate con l'identificativo fornito verranno eliminate.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
it: Questa azione consente di eliminare operazioni pianificate in attesa di futura esecuzione.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
it: Si possono specificare mediante l'identificativo o mediante il nome del componente; specificando entrambi si circoscrivono ancora più precisamente le operazioni da eliminare.

en: Scheduled Rules components
it: Componenti di regole pianificati

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
it: Componenti di regole pianificati, che vengono eseguiti a tempo dal processo cron

en: The internal ID of the scheduled component
it: L'identificativo interno del componente pianificato

en: Component name
it: Nome del componente

en: The name of the component
it: Il nome del componente

en: No tasks have been scheduled.
it: Nessuna operazione pianificata.

en: Delete this scheduled task
it: Elimina questa operazione pianificata

en: Component filter
it: Filtro sul componente

en: execute
it: esegui

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
it: Questo form consente di attivare manualmente l'esecuzione del @plugin "%label". Se il componente richiede parametri in ingresso, inserire i rispettivi valori qui sotto.

en: Component %label has been executed.
it: Il componente %label è stato eseguito.

en: Component %label evaluated to %result.
it: Il componente %label ha restituito il valore %result.

en: Custom blocks
it: Blocchi personalizzati

en: Entity field
it: Campo dell'entità

en: Access the views administration pages.
it: Accedi alle pagine di amministrazione delle viste.

en: Bypass access control when accessing views.
it: Evita il controllo dei permessi quando accedi alle viste.

en: Add new view
it: Aggiungi una nuova vista

en: - Basic validation -
it: - Validazione base -

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Label HTML element
it: Etichetta dell'elemento HTML

en: Place a colon after the label
it: Aggiungi due punti (:) dopo l'etichetta

en: Wrapper HTML element
it: Elemento HTML contenitore

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: Add default classes
it: Aggiungi classi predefinite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
it: Usa le classi predefinite di Views per identificare il campo, l'etichetta del campo ed il contenuto del campo.

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto

en: Rel Text
it: Testo Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
it: Includi l'attributo Rel da usare con lightbox2 o con altre utility javascript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Notare che, a causa dell'ordine di presentazione, non si può fare riferimento ai campi che vengono dopo di questo; se serve un campo non presente in elenco, modificare l'ordine dei campi.
    Se servono i caratteri %5B e %5D, si prega di usare i relativi codici delle entità HTML '%5B' o '%5D', altrimenti verranno sostituiti da spazi.</p>

en: Preserve certain tags
it: Conserva alcuni tag

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
it: Lista dei tag da conservare. Per esempio &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; permette di mantenere tutti gli elementi p e br

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
it: Inserire un'espressione matematica come 2 + 2 o sqrt(5). Si possono assegnare valori alle variabili e creare funzioni matematiche per poi calcolarne il valore. Usare ; per separarle. Ad esempio: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno per questa vista. Deve contenere solamente lettere minuscole, numeri e trattini bassi (underscore).

en: Weight for @display
it: Peso per @display

en: Translation method
it: Metodo di traduzione

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
it: Seleziona un metodo di traduzione da utilizzare per i dati delle viste come intestazione, piè di pagina e testo vuoto.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
it: Questo titolo sarà visualizzato sulla pagina di modifica della vista invece del titolo predefinito. Potrebbe essere utile se esistono elementi duplicati.

en: Do not pass admin strings for translation.
it: Non passare le stringhe di amministrazione per la traduzione.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
it: Usa la funzione t() del core di Drupal. Non raccomandato, in quanto non supporta gli aggiornamenti di stringhe esistenti.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
it: Se hai la necessità di tradurre le etichette di Views in altre lingue, prendi in considerazione l'installazione del modulo Views translation del pacchetto <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
it: ID dell'elemento del feed

en: The unique ID of the aggregator item.
it: L'ID univoco della voce dell'aggregatore.

en: The guid of the original imported item.
it: Il guid della voce importata originale.

en: Date and time of when the comment was created.
it: La data e l'ora di creazione del commento.

en: Date and time of when the comment was last updated.
it: La data e l'ora dell'ultimo aggiornamento al commento.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
it: Se il commento è approvato (o tuttora nella coda di moderazione).

en: Approved comment
it: Commento approvato

en: Last comment CID
it: Il CID dell'ultimo commento

en: Display the last comment of a node
it: Visualizza l'ultimo commento di un nodo

en: Last Comment
it: Ultimo commento

en: The last comment of a node.
it: L'ultimo commento di un nodo.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: File Usage
it: Utilizzo dei file

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
it: Un file che è associato con questo contenuto, solitamente perché è in un campo del contenuto.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
it: Un utente che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo dell'utente.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
it: Un file che è associato con questo utente, solitamente perché è in un campo dell'utente.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
it: Un commento che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del commento.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
it: Un file associato è a questo commento, solitamente perché è in un campo nel commento.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
it: Un termine di tassonomia che è associato a questo file, solitamente perché questo file è in un campo del termine.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
it: Un file che è associato a questo termine della tassonomia, solitamente perché è in un campo del termine.

en: Taxonomy Vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un vocabolario della tassonomia che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del vocabolario della tassonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un file associato con questo vocabolario della tassonomia, tipicamente perché si caricato in un campo personalizzato del vocabolario stesso.

en: The module managing this file relationship.
it: Il modulo che gestisce questa relazione sui file.

en: The type of entity that is related to the file.
it: Il tipo di entità che è collegata al file.

en: The number of times the file is used by this entity.
it: Il numero di volte che il file è utilizzato da questa entità.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Nome ad uso interno del vocabolario a cui un termine appartiene. Questo sarà il vocabolario per cui "Tassonomia: Termine" è campo per qualsiasi termine; e può similmente causare duplicati.

en: term from !field_name
it: termine da !field_name

en: Math expression
it: Espressione matematica

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
it: Elabora un'espressione matematica e la visualizza.

en: Use destination
it: Utilizza destinazione

en: Add destination to the link
it: Aggiungi la destinazione al link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
it: Mostra il link ai commenti nella modalità usata nell'anteprima del nodo, piuttosto che in quella usata nella versione completa del nodo.

en: Click sort column
it: Fai clic sulla colonna di ordinamento

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
it: Utilizzato da stile: tabella per determinare la colonna effettiva su cui effettuare l'ordinamento quando si clicca sul campo. Normalmente si può lasciare il valore predefinito.

en: Group column
it: Colonna di raggruppamento

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
it: Seleziona la colonna di questo campo per applicare la funzione di raggruppamento scelta sopra.

en: Group columns (additional)
it: Colonne di raggruppamento (aggiuntive)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
it: Seleziona altre colonna di questo campo per includerle nella query e da utilizzare per il raggruppamento.

en: Display download path instead of file storage URI
it: Mostra il percorso di download invece dell'URI del file memorizzato

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
it: Questo fornirà l'URL di scaricamento completo invece dell'indirizzo interno del filestream.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome ad uso interno del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Term name converted to Term ID
it: Nome del termine convertito in ID del termine

en: No comment
it: Nessun commento

en: Comment or document this display.
it: Commenta o documenta questa visualizzazione.

en: Query settings
it: Impostazioni della query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
it: Consente di cambiare alcune impostazioni avanzate per il plugin della query

en: The name and the description of this display
it: Il nome e la descrizione di questa visualizzazione

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo nome apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questa descrizione apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This display's comments
it: Commenti sulla visualizzazione

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
it: Il valore verrà visto e usato esclusivamente dall'interfaccia di gestione delle Viste per documentare questa visualizzazione. Può essere usato per fornire indicazioni agli altri amministratori del sito sulle scelte o le configurazioni applicate a questa visualizzazione.

en: Query options
it: Opzioni della query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
it: Il nome da visualizzare deve essere composto solo da lettere, numeri o underscore.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione eredita i suoi valori di paginazione dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
it: Questa visualizzazione deve presentare i valori di paginazione? Applicabile solo se sta ereditando un paginatore.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
it: Questo apparirà come nome del blocco in amministrazione >> struttura >> blocchi

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
it: Testo da visualizzare al posto dei risultati fino a quando l'utente seleziona ed applica un filtro esposto.

en: Include all items option
it: Opzione Tutti gli elementi

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
it: Se selezionato, nell'opzione "elementi per pagina" verrà aggiunta una scelta "tutti gli elementi".

en: All items label
it: Etichetta per "tutti gli elementi"

en: Which label will be used to display all items
it: Etichetta da usare per la scelta di visualizzare tutti gli elementi

en: Disable SQL rewriting
it: Disabilita riscrittura SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
it: ATTENZIONE: disabilitando la riscrittura del codice SQL, la verifica dell'autorizzazione dell'utente ad accedere ai contenuti viene disabilitata. Se la vista è mal configurata, questo potrebbe permettere agli utenti di vedere dati che non dovrebbero essere in grado di vedere. Si prega di usare questa opzione solo se si comprendono le sue implicazioni e se si accetta questo rischio di sicurezza.

en: Use Slave Server
it: Utilizza Server Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
it: Questo farà si che la query tenti di connettersi ad un server slave se disponibile. Se non è definito alcun server slave si ricadrà sul server predefinito.

en: Field Language
it: Lingua del campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
it: Tutti i campi che supportano le traduzioni saranno visualizzati nella lingua selezionata.

en: The class to provide on each row.
it: La classe da applicare ad ogni riga.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
it: Per tutti i campi è possibile utilizzare token (vedi "pattern di sostituzione" utilizzato in "Riscrittura dell'output del campo").

en: Table summary
it: Riepilogo tabella

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
it: Questo valore sarà visualizzato come attributo table-summary nel codice HTML. Per una migliore accessibilità del sito, impostarlo in modo significativo.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il percorso attuale verrà visualizzato come opzione di default nel menu rapido, se applicabile.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
it: Definire il percorso di base per i link in questa vista
            riepilogativa, per esempio http://example.com/<strong>percoso_per_la_vista/archive</strong>.
            Non inserire le barre di inizio e fine. Se questo valore è vuoto,
            verrà usato il primo percorso trovato come percorso di base,
            nelle visualizzazioni a pagina, oppure / se non viene trovato alcun percorso.

en: Text formats enabled for rich-text editing
it: Formati di testo abilitati per la modifica di testo HTML.

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
it: In alcuni browser, questa impostazione può determinare una pagina malformata, un cursore invisibile, elementi di form non selezionabili o altri problemi.

en: Flush caches
it: Svuota le cache

en: Display Drupal links
it: Mostra link di Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
it: Fornisce link verso Drupal.org nel menu di amministrazione.

en: Administration tools.
it: Strumenti di amministrazione.

en: Rebuild system links
it: Ricostruisci i link di sistema

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
it: Sono stati ricostruiti i link di sistema derivati dai percorsi di menu.

en: Administration Development tools
it: Strumenti di amministrazione per sviluppatori

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
it: Funzionalità di debug e amministrazione per sviluppatori e costruttori di siti.

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: @category @type field.
it: Campo @type @category.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
it: Inserire il codice ad uso interno dell'elemento. Può contenere soltanto caratteri alfanumerici e underscore(_). Il codice verrà usato come valore dell'attributo 'name' dell'elemento nel form. Questo codice non ha alcun effetto sul salvataggio dei dati del form, ma può risultare utile durante l'elaborazione dei risultati.

en: Status of this form
it: Stato del form

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
it: Chiudendo il form si impedisce l'invio da parte di qualsiasi utente.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
it: Il ruolo %autenticated identifica qualsiasi utente che abbia effettuato l'accesso al sito, indipendentemente dai ruoli assegnati.

en: Content paths
it: Percorsi contenuto

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi predefiniti (viene applicato ai tipi di contenuto sottostanti senza schemi)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi default per @node_type (applicato a tutti i contenuti del tipo @node_type sottostanti senza schema)

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

[ctx: datetime]
en: All day
it: Tutto il giorno

[ctx: datetime]
en: Year
it: Anno

[ctx: datetime]
en: Month
it: Mese

[ctx: datetime]
en: Day
it: Giorno

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: Multiple values:
it: Valori multipli:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
it: Identificare un numero prefissato di valori da mostrare, o lasciare vuoto per mostrare tutti i valori.

en: starting from @isodate
it: a partire da @isodate

en: ending with @isodate
it: fino a @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
it: Identificare specifiche date di inizio e/o di fine nel formato AAAA-MM-GGTOO:MM:SS, oppure lasciare vuoto per tutte le date disponibili.

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
it: Quante unità di tempo devono essere mostrate nella stringa 'fa'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
it: Mostra @count valori iniziando da @date1, fino a @date2

en: earliest
it: più recente

en: latest
it: più vecchia

en: Display time ago, showing @interval units.
it: Visualizza come tempo 'fa', in unità di @interval.

en: The duration of the time period given by the dates.
it: La durata del periodo di tempo stabilito dalle date.

[ctx: datetime]
en: Hour
it: Ora

[ctx: datetime]
en: Minute
it: Minuti

[ctx: datetime]
en: Second
it: Secondi

en: The year is invalid.
it: L'anno non è valido.

en: The month is invalid.
it: Il mese non è valido.

en: The day is invalid.
it: Il giorno non è valido

en: The hour is invalid.
it: L'ora non è valida.

en: The minute is invalid.
it: Il minuto non è valido.

en: The second is invalid.
it: Il secondo non è valido.

[ctx: date_order]
en: First
it: Il primo

[ctx: date_order]
en: Second
it: Il secondo

[ctx: date_order]
en: Third
it: Il terzo

[ctx: date_order]
en: Fourth
it: Il quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
it: Il quinto

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
it: L'ultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
it: Il penultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
it: Il terzultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
it: Il quartultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
it: Il quintultimo

[ctx: date_nav]
en: Prev
it: Prec

[ctx: date_nav]
en: Next
it: Succ

en: Configure the Date Popup settings.
it: Configura le impostazioni del Popup Data.

[ctx: datetime_plural]
en: Days
it: Giorni

[ctx: datetime_plural]
en: Weeks
it: Settimane

[ctx: datetime_plural]
en: Months
it: Mesi

[ctx: datetime_plural]
en: Years
it: Anni

[ctx: date_order]
en: Every
it: Tutti i

[ctx: day_name]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: day_name]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: day_name]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: day_name]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: day_name]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: day_name]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: day_name]
en: Saturday
it: Sabato

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
it: Intervallo degli anni permessi, dal più vecchio al più recente. -1: 1 significa che la data più vecchia è di un anno indietro, mentre la più nuova è di un anno avanti rispetto all'anno in corso.

en: Custom variables
it: Variabili personalizzate

en: Tracking scope
it: Perimetro del tracciamento

en: Allow users to customize tracking on their account page
it: Consenti agli utenti di personalizzare il tracciamento nella loro pagina del profilo

en: No customization allowed
it: Nessuna personalizzazione consentita

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
it: Tracciamento attivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono disattivarlo

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
it: Tracciamento disattivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono attivarlo

en: Every page except the listed pages
it: Tutte le pagine eccetto quelle selezionate

en: The listed pages only
it: Solo le pagine selezionate

en: Links and downloads
it: Collegamenti e download

en: Track clicks on mailto links
it: Traccia i click verso collegamenti mailto

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
it: Traccia i download (click sul collegamento del file) per le seguenti estensioni

en: List of download file extensions
it: Lista delle estensioni dei file di download

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
it: Una lista di estensioni dei file separate dal carattere | che saranno tracciate come download quando selezionate. Sono supportate le espressioni regolari. Ad esempio: !extensions

en: Russian Ruble
it: Rublo russo

en: After removing a product from the cart
it: Dopo la rimozione di un prodotto dal carrello

en: Cart summary
it: Riepilogo carrello

en: Cart actions
it: Azioni sul carrello

en: Completing the checkout process
it: Al completamento del processo di checkout

en: Commerce Checkout
it: Checkout Commerce

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
it: Ordine completato

en: Send account e-mail
it: Invia email al profilo

en: E-mail type
it: Tipo email

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
it: Selezionare l'email da inviare all'utente in base alle impostazioni dei profili del sito.

en: Entity exists by property
it: Esiste entità con un determinato valore per una proprietà

en: %type e-mail sent to %recipient.
it: Email %type inviata a %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
it: Invio dell'email %type a %recipient fallito.

en: Update the order status on checkout completion
it: Aggiornare lo stato dell'ordine al completamento del checkout

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
it: Assegnare un ordine anonimo ad un utente esistente

en: Fetched account
it: Profilo utente caricato

en: Create a new account for an anonymous order
it: Creare un nuovo profilo utente per l'ordine anonimo

en: Created account
it: Profilo utente creato

en: Send an order notification e-mail
it: Invia un'email di notifica dell'ordine

en: When a customer advances to the checkout completion page, rules reacting on the <em>Completing the checkout process</em> are evaluated. Default rules handle standard tasks like updating the order status, sending order e-mails, and creating accounts for anonymous users. You can edit these or add additional rules to customize your checkout workflow.
it: Quando un cliente raggiunge la pagina conclusiva del checkout, vengono eseguite le regole abbinate a <em>Completamento del processo di checkout</em>. Le regole predefinite gestiscono attività standard tipo aggiornare lo stato dell'ordine, inviare l'ordine via email e creare profili per i clienti anonimi. È possibile modificare le regole predefinite, oppure aggiungerne di nuove per personalizzare il flusso del checkout.

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
it: Personalizzazione del form e configurazione delle regole di checkout.

en: Checkout rules
it: Regole di checkout

en: Enable and configure checkout completion rules.
it: Abilita e configura regole di completamento del checkout.

en: Add a checkout rule
it: Aggiungere una regola di checkout

en: Adds an additional checkout completion rule configuration.
it: Aggiunge una nuova configurazione alle regole di completamento del checkout.

en: There are no active checkout completion rules.
it: Non ci sono regole di completamento checkout abilitate.

en: Disabled checkout completion rules
it: Regole di completamento checkout disabillitate

en: There are no disabled checkout rules.
it: Non ci sono regole di completamento checkout disabilitate.

en: Tokens related to customer profiles.
it: Token relativi ai profili cliente.

en: Customer profile ID
it: ID del profilo cliente

en: The unique numeric ID of the customer profile.
it: Identificativo numerico univoco del profilo cliente.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
it: Identificativo numerico univoco dell'ultima revisione del profilo cliente.

en: Customer profile type
it: Tipo di profilo cliente

en: The type of the customer profile.
it: Il tipo del profilo cliente.

en: Customer profile type name
it: Nome del tipo di profilo cliente

en: The type name of the customer profile.
it: Il nome del tipo di profilo cliente.

en: Customer profile owner
it: Proprietario del profilo cliente

en: The date the customer profile was created.
it: La data di creazione del profilo cliente.

en: The date the customer profile was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento del profilo cliente.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
it: ID ordine

en: The unique ID of the order the line item belongs to.
it: L'identificativo univoco dell'ordine a cui appartiene la riga.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
it: Ordine

en: The order the line item belongs to.
it: L'ordine a cui appartiene la riga.

en: Convert the unit price to a different currency
it: Converti il prezzo unitario in una valuta differente

en: The type of the line item.
it: Il tipo della riga d'ordine.

en: Line item type name
it: Nome del tipo riga

en: The human-readable name of the line item type.
it: Nome visualizzato per il tipo della riga d'ordine.

en: Order associated with the line item
it: Ordine associato con la riga d'ordine

en: Line items saved.
it: Righe d'ordine salvate.

en: Order contents View
it: Vista per contenuto ordine

en: Specify the View to use in the order contents pane.
it: Specifica la vista da usare per il pannello contenuto dell'ordine.

en: View: @name - @display
it: Vista: @name - @display

en: Line item types
it: Tipi di riga d'ordine

en: Quantity text field
it: Campo quantità

en: Adds a text field to edit the line item quantity in the View.
it: Aggiunge alla vista nella riga d'ordine un campo testo per modificare la quantità.

en: Delete button
it: Bottone elimina

en: Adds a button to delete a line item.
it: Aggiunge un bottone per eliminare una riga.

en: Select what info you want displayed in the summary.
it: Scegliere quali informazioni mostrare nel riepilogo.

en: Item quantity
it: Quantità

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
it: Numero ordine

en: The state of the order derived from its status.
it: Lo stato dell'ordine ricavato dal passo.

en: The date the order was most recently updated.
it: La data di ultimo aggiornamento dell'ordine.

en: Order e-mail
it: Email

en: The e-mail address associated with this order.
it: L'indirizzo email associato all'ordine

en: Update the order state
it: Aggiorna lo stato dell'ordine

en: Order to update
it: Ordine da aggiornare

en: Select the order state whose default status the order will be updated to.
it: Scegliere il nuovo stato (al passo predefinito) da impostare per l'ordine.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
it: Ordini

en: The unique ID of the order's latest revision.
it: L'ID univoco dell'ultima revisione dell'ordine.

en: Order type name
it: Nome del tipo d'ordine

en: The human-readable name of the order type.
it: Il nome visualizzato per il tipo d'ordine.

en: The e-mail address associated with the order.
it: L'indirizzo email associato all'ordine.

en: Order status title
it: Nome del passo dello stato dell'ordine

en: The human-readable title of the order status.
it: Il nome visualizzato per il passo dello stato dell'ordine.

en: The current state of the order.
it: Lo stato attuale dell'ordine.

en: Order state title
it: Nome dello stato dell'ordine

en: The human-readable title of the order state.
it: Il nome visualizzato per lo stato dell'ordine.

en: The URL of the order.
it: L'URL dell'ordine.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
it: Salva ordine

en: Display the account information pane for authenticated users.
it: Mostra agli utenti autenticati il pannello informazioni sul proprio profilo.

en: If checked, the pane will show account information to authenticated users but not allow changes.
it: Se selezionato, il pannello mostrerà le informazioni del proprio profilo agli utenti autenticati, ma non consentirà modifiche.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
it: Storia dell'ordine

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
it: Tipo di ordine

en: The workflow state of the order.
it: Lo stato di lavorazione dell'ordine.

en: No orders have been created yet.
it: Nessun ordine è stato ancora creato.

en: User Orders
it: Ordini dell'utente

en: The date the payment was created.
it: La data di creazione del pagamento.

en: The date the payment was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento del pagamento.

en: Remote id
it: ID Remoto

en: The remote identifier for this transaction.
it: L'identificativo remoto della transazione.

en: The amount for this transaction.
it: L'importo della transazione.

en: The currency code for this transaction.
it: Codice della valuta della transazione.

en: Message for this transaction.
it: Messaggio abbinato alla transazione.

en: Status of the payment transaction.
it: Stato della transazione di pagamento.

en: Remote status of the payment transaction.
it: Stato remoto della transazione di pagamento.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
it: Transazioni di pagamento

en: Tokens related to payment transactions.
it: Token relativi alla transazione di pagamento.

en: The primary identifier for a payment transaction.
it: L'identificativo primario della transazione di pagamento.

en: The unique ID for the latest revision of a payment transaction.
it: L'ID univoco dell'ultima revisione di una transazione di pagamento.

en: The payment method method_id for the payment transaction.
it: Il method_id del metodo di pagamento usato dalla transazione.

en: The administrative title of the payment method for the payment transaction.
it: Nome esteso del metodo di pagamento usato dalla transazione.

en: Payment method short title
it: Nome abbreviato del metodo di pagamento

en: The customer oriented short title of the payment method for the payment transaction.
it: Nome breve mostrato al cliente del metodo di pagamento usato dalla transazione.

en: The remote identifier for the payment transaction.
it: L'identificativo remoto della transazione di pagamento.

en: The human-readable message associated to the payment transaction.
it: Il messaggio destinato al cliente associato alla transazione di pagamento.

en: The raw amount of the payment transaction.
it: L'importo grezzo della transazione di pagamento.

en: The formatted amount of the payment transaction.
it: L'importo formattato della transazione di pagamento.

en: The currency code for the payment.
it: Il codice della valuta del pagamento.

en: The currency symbol for the payment.
it: Il simbolo della valuta del pagamento.

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
it: Stato della transazione (pendente, riuscita o fallita)

en: The status of the transaction at the payment provider.
it: Lo stato della transazione secondo il servizio di pagamento.

en: The order related to the payment transaction.
it: L'ordine a cui è riferita la transazione di pagamento.

en: The creator of the payment transaction.
it: L'utente che ha creato la transazione.

en: The date the payment transaction was created.
it: La data di creazione della transazione di pagamento.

en: The date the payment transaction was last updated.
it: La data di ultimo aggiornamento della transazione di pagamento.

en: After setting the label for this rule configuration, you will be redirected to its empty edit page. There you must add an action enabling a particular payment method for use and any conditions that must be met for a customer to be able to choose the payment method during checkout.
it: Dopo aver impostato l'etichetta di questo insieme di regole, verrà mostrata una pagina vuota dove si dovrà aggiungere un'azione di abilitazione di un dato metodo di pagamento, e le condizioni che devono essere soddisfatte affinché un cliente possa scegliere quel metodo di pagamento durante il checkout.

en: Add a payment method rule
it: Aggiungi regola di metodo di pagamento

en: Adds an additional payment method rule configuration.
it: Aggiunge un'ulteriore regola di metodo di pagamento.

en: Exposes a default UI for payment method configuration and payment transaction administration.
it: Presenta una interfaccia di base per la configurazione dei metodi di pagamento e per l'amministrazione delle transazioni di pagamento

en: Enabled payment method rules
it: Regole di metodo di pagamento abilitate

en: Disabled payment method rules
it: Regole di metodo di pagamento disabilitate

en: Order Balance
it: Saldo ordine

en: Total transaction payment balance for the order.
it: Saldo totale dell transazioni di pagamento per l'ordine.

en: The date the product was most recently updated.
it: La data di ultimo aggiornamento del prodotto.

en: Modify the settings for this field on the <a href="@url">product display configuration</a>.
it: Modificare le impostazioni per questo campo nelle <a href="@url">opzioni di visualizzazione</a>.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
it: Concede l'accesso all'interfaccia di impostazione del calcolo dei prezzi.

en: Prior to purchase, product sell prices are calculated using the rule configurations listed below. Pricing rules can be used for things like discounts, price lists, currency conversions, and tax application depending on the Rules elements defined by your enabled modules. To apply the enabled pricing rules on product display, you must ensure the display formatter settings for your product price fields are configured to display the <em>Calculated sell price for the current user</em>.
it: Prima dell'acquisto, i prezzi di vendita vengono calcolati usando le regole sotto elencate. Si possono usare regole per definire sconti, listini differenziati, conversioni di valuta e applicazione di tasse, a seconda degli elementi di regole forniti dai moduli attualmente abilitati. Per poter applicare le regole attive ai prezzi visualizzati, assicurarsi che il campo prezzo dei prodotti sia predisposto per mostrare il <em>Prezzo di vendita calcolato per l'utente collegato</em>.

en: After setting the label for this rule configuration, you will be redirected to its empty edit page. There you should add the conditions that must be met for the pricing rule to apply. You can then use actions that alter the unit price of the product line item passed to the rule to affect the sell price customers will see prior to purchase.
it: Dopo aver impostato un nome per la regola, verrà mostrata una pagina di impostazioni vuota. In questa pagina devono essere aggiunte le condizioni per cui la regola si applica. Possono poi essere definite azioni che alterano il prezzo unitario della riga d'ordine passata alla regola, in modo da variare il prezzo di vendita presentato ai clienti prima dell'acqusto.

en: Add a pricing rule
it: Aggiungi regola prezzi

en: Adds an additional sell price calculation rule configuration.
it: Aggiungere una nuova regola di calcolo dei prezzi di vendita.

en: Configure the price pre-calculation settings.
it: Configurazione delle impostazioni di pre-calcolo.

en: Enabled sell price calculation rules
it: Regole di calcolo del prezzo di vendita abilitate.

en: There are no active sell price calculation rules.
it: Nessuna regola di calcolo del prezzo di vendita attiva.

en: Disabled sell price calculation rules
it: Regole di calcolo del prezzo di vendita disabilitate

en: There are no disabled sell price calculation rules.
it: Nessuna regola di calcolo del prezzo di vendita disabilitata.

en: There is 1 product sell price in the calculated price table.
it: C'è 1 prezzo di vendita nella tabella dei prezzi calcolati.

en: There are @count product sell prices in the calculated price table.
it: Ci sono @count prezzi di vendita nella tabella dei prezzi calcolati.

en: The last calculation occured on @date.
it: L'ultimo calcolo è stato eseguito il @date.

en: Manage calculated prices
it: Gestione prezzi calcolati

en: Delete product sell prices
it: Eliminare prezzi di vendita

en: Batch calculate prices now
it: Calcolare manualmente i prezzi ora

en: Sell price pre-calculation method
it: Metodo di pre-calcolo del prezzo di vendita

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
it: Se il pre-calcolo viene disabilitato, il codice che integra i prezzi calcolati nelle ricerche e nella visualizzazione di prezzi, ignorerà qualsiasi prezzo calcolato.

en: Manual batch calculation
it: Calcolo automatizzato a richiesta

en: Commerce Tax
it: Tasse di Commerce

en: Apply a tax rate to a line item
it: Applica un'aliquota ad una riga d'ordine

en: Calculate taxes for a line item
it: Calcola le tasse per una riga d'ordine

en: Tax type
it: Tipo tassa

en: Calculate @title
it: Calcola @title

en: Calculate taxes: @title
it: Calcola tassa: @title

en: Define tax rates and configure tax rules for applicability and display.
it: Definire aliquote e configurare regole di applicabilità e visualizzazione delle tasse.

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

en: What are you tracking?
it: Cosa stai tracciando?

en: A single domain (default)
it: Un singolo dominio (predefinito)

en: Domain: @domain
it: Dominio: @domain

en: One domain with multiple subdomains
it: Un dominio con più sottodomini

en: Examples: @domains
it: Esempi: @domains

en: Multiple top-level domains
it: Molteplici domini di primo livello

en: List of top-level domains
it: Lista dei domini di primo livello

en: Add to the selected roles only
it: Abilita solo per i ruoli selezionati

en: Add to every role except the selected ones
it: Abilita per tutti i ruoli eccetto quelli selezionati

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
it: Se non è stato scelto alcun ruolo, tutti gli utenti saranno tracciati. Se un utente ha uno dei ruoli selezionati, sarà tracciato (o escluso, a seconda dei parametri precedenti).

en: Track clicks on outbound links
it: Traccia i click verso collegamenti esterni

en: The sitemaps were not successfully regenerated.
it: Rigenerazione delle sitemap fallita.

en: Configure your site's XML sitemaps to help search engines find and index pages on your site.
it: Configura le sitemap XML del tuo sito per aiutare i motori di ricerca a trovare ed indicizzare le pagine sul tuo sito.

en: Content revisions
it: Revisioni dei contenuti

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Unable to parse the pasted export.
it: Il codice export copiato non può essere interpretato.

en: Export misses plugin information.
it: Nel codice export mancano le informazioni sui plugin.

en: Missing the required module %module.
it: Manca un modulo necessario: %module.

en: Entity is of type
it: L'entità è di un tipo

en: The entity type to check for.
it: Il tipo di entità da verificare.

en: list of @type_label items
it: elenco di elementi @type_label

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
it: Forza la ridirezione anche se c'è un altro parametro di destinazione. Normalmente Drupal effettuerà la ridirezione al percorso indicato nel parametro destinazione, se questo viene specificato. E' possibile impostare il parametro destinazione accodandolo all'URL, es: !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
it: Nessuna regola attiva. <a href="!url">Aggiungere nuova regola</a>.

en: There are no inactive rules.
it: Nessuna regola disattivata.

en: Import rule
it: Importa regola

en: Import component
it: Importa componente

en: Machine name:
it: Nome interno:

en: Paste an exported Rules configuration here.
it: Incolla qui una configurazione di Regole precedentemente esportata.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
it: Se attivato, un'eventuale configurazione esistente con lo stesso nome identificativo verrà rimpiazzata da quella importata.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
it: L'importazione di @entity %label fallita, esiste già @entity con lo stesso identificativo interno. Attiva l'opzione Sovrascrivi per rimpiazzarla.

en: Integrity check for the imported configuratoin failed. Error message: %message.
it: Fallito il controllo di integrità della configurazione importata. Messaggio d'errore: %message.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
it: Non si possiedono i permessi necessari per importare una configurazione di Regole.

en: Imported @entity %label.
it: @entity %label importato.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
it: Stabilire un ordine per le regole che rispondono allo stesso evento. Le regole con peso maggiore vengono valutate dopo quelle con peso minore.

en: No Features were found. Please use the !create_link link to create 
          a new Feature module, or upload an existing Feature to your modules directory.
it: Nessuna funzionalità trovata. Usare il link !create_link per creare un nuovo modulo funzionalità, oppure caricare una funzionalità esistente nella cartella 'modules' del sito.

en: Create Feature
it: Crea funzionalità

en: Iranian Rial
it: Rial iraniano

en: Order is a shopping cart
it: L'ordine proviene dal carrello

en: Reset the cart order status on product add or remove
it: Azzera lo stato dell'ordine quando viene aggiunto o rimosso un prodotto dal carrello

en: %title removed from your cart.
it: %title tolto dal carrello.

en: You must specify a whole number for the quantity.
it: La quantità deve essere indicata come numero intero.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
it[0]: Carrello (1 elemento)
it[1]: Carrello (@count elementi)

en: Shopping cart (# items)
it: Carrello (# elementi)

en: Link products added to the cart from this View to this View's path if displayed as a page.
it: Un prodotto aggiunto al carrello da questa View diventa un link alla visualizzazione a pagina intera della View,

en: Whether the user is active(1) or blocked(0).
it: L'utente è attivo(1) o bloccato(0)?

en: Do not display this pane in a fieldset.
it: Non mostrare il raggruppamento per questo pannello

en: Referenced customer profile
it: Profilo cliente collegato

en: No customer profiles have been created yet.
it: Nessun profilo cliente è stato ancora creato.

en: Admin page
it: Pagina di amministrazione

en: You must specify a positive number for the quantity
it: La quantità deve essere un numero positivo

en: The title of the line item determined by its type.
it: il titolo della riga d'ordine determinato dal suo tipo.

en: Empty line item text.
it: Testo riga d'ordine vuoto.

en: The owner's user ID.
it: L'identificativo del proprietario.

en: Relate this order to its owner's user account
it: Collega l'ordine al profilo dell'utente che ne è proprietario.

en: Displays the order total field formatted with its components list; requires an Order ID argument.
it: Mostra il campo totale dell'ordine formattato secondo i suoi componenti: richiede come parametro l'ID dell'ordine.

en: Current user or role
it: Utente o ruolo attuale

en: You have not placed any orders with us yet.
it: Non hai ancora effettuato alcun ordine in questo negozio.

en: If Customer or Administrator are selected, this will override any other link you have set.
it: Se si sceglie amministratore o cliente, qualsiasi link precedentemente impostato non verrà considerato.

en: The customer view page
it: La vista per il cliente in modalità pagina

en: The administrator view page
it: La vista per l'amministratore in modalità pagina

en: If the current user does not match the argument, validate the argument for users with specific roles.
it: Se l'utente connesso non corrisponde al parametro, valida il parametro per utenti appartenenti a ruoli specifici.

en: Grant access for the selected roles
it: Attribuzione di autorizzazione per il ruolo selezionato

en: If no roles are selected, additional access will not be granted.
it: Se non si seleziona alcun ruolo, le autorizzazioni aggiuntive non saranno attribuite.

en: Formatted amount with components
it: Importo formattato con componenti

en: Data array of field %name
it: Array dati del campo %name

en: The SKU contains invalid tokens.
it: Il codice contiene parti non valide.

en: This SKU is already in use and must be unique. Please supply another value.
it: Il codice inserito è già in uso. Si prega di fornire un altro valore.

en: The machine name specified is already in use.
it: Il nome ad uso interno specificato è già in uso.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
it[0]: Esiste 1 prodotto di questo tipo. Non può essere eliminato.
it[1]: Esistono @count prodotti di questo tipo. Non può essere eliminato.

en: Pre-calculating product sell prices
it: Al pre-calcolo dei prezzi di vendita

en: Batch pre-calculation finished with an error.
it: Pre-calcolo dei prezzi completato con errori.

en: Sell prices pre-calculated for 1 product resulting in @total prices created. | Sell prices pre-calculated for @count products resulting in @total prices created.
it[0]: Pre-calcolati i prezzi di vendita per un prodotto, creando @total prezzi.
it[1]: Pre-calcolati i prezzi di vendita per @count prodotti, creando @total prezzi.

en: Administer product pricing
it: Amministra prezzi

en: Product pricing rules
it: Regole prezzi

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
it: Abilita e configura regole per prezzi di vendita e opzioni di pre-calcolo.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
it: Amministra le regole usate per il calcolo dei prezzi di vendita.

en: Pre-calculation
it: Pre-calcolo

en: Enables Rules based product sell price calculation for dynamic product pricing.
it: Abilita il calcolo dinamico dei prezzi di vendita tramite regole.

en: Exposes a UI for managing product pricing rules and pre-calculation settings.
it: Presenta un'interfaccia per la gestione di regole per il calcolo dei prezzi, e delle impostazioni di pre-calcolo.

en: Bypass these rules when pre-calculating sell prices
it: Salta queste regole durante il pre-calcolo dei prezzi di vendita.

en: When pre-calculating sell prices, all valid rules will be included in calculating the variations of every price unless specified here to be bypassed.
it: Durante il pre-calcolo dei prezzi di vendita, tutte le regole valide saranno usate per il calcolo delle variazioni di ogni prezzo, tranne quelle che si è scelto di saltare.

en: Invalid rules for pre-calculation
it: Regole non valide per pre-calcolo

en: The rules listed below are invalid for sell price pre-calculation either because they do not have any conditions (and therefore do not require pre-calculation), they reference product data in a condition data selector, or they reference non-product data in an action data selector.
it: Le regole elencate qui sotto non sono valide per il pre-calcolo del prezzo di vendita perché non hanno condizioni (e perciò non richiedono pre-calcolo), o perché usano dati del prodotto come selettore in una condizione, oppure perché usano dati esterni al prodotto come selettore in una azione.

en: This product is referenced by a line item and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
it: Il prodotto è collegato ad una riga d'ordine, quindi non può essere eliminato. È possibile, però, disabilitarlo.

en: This product is referenced by the following entities: !entity_list
it: Il prodotto è collegato alle seguenti entità: !entity_list

en: The ID of the referenced product.
it: L'identificativo del prodotto collegato

en: Including @title
it: @title compresa

en: Administer taxes
it: Amministra le tasse

en: Manage the UI defined tax rates and types.
it: Gestione dei tipi di tassa e delle aliquote personalizzate.

en: Define a tax rate for each tax you must collect from your customers. Tax rates are defined in decimal format and may be applied to line item via Rules. Default Rules components are defined for any tax rate specifying it and can be accessed using the appropriate operations link below.
it: Deve essere definita l'aliquota per ogni tassa che il negozio deve esigere dai clienti. Le aliquote sono definite in formato decimale, e vengono applicate alle righe d'ordine in base a regole. Per ogni aliquota vengono definiti componenti di regola che si possono configurare usando il link operativi sottostanti.

en: Tax types categorize tax rates and specify whether or not the calculated tax should be included in product prices on display. Default rules are defined for each tax type for applying its tax rates to line items. These can be accessed using the appropriate operations link below.
it: Un tipo di tassa raggruppa le aliquote e specifica se la tassa calcolata debba essere inclusa nel prezzo al pubblico dei prodotti o no. Regole predefinite per ogni tipo di tassa vengono usate per applicare le sue aliquote alle righe d'ordine. Per accedere a queste impostazioni, usare i link operativi sottostanti.

en: Manage tax rates and types.
it: Gestione tipi di tassa e aliquote.

en: Tax rates
it: Aliquote

en: Manage tax rates.
it: Gestione aliquote.

en: Create a new tax rate.
it: Crea una nuova aliquota.

en: Edit a tax rate.
it: Modifica un'aliquota.

en: Redirect to the tax rate list.
it: Rimanda all'elenco delle aliquote.

en: Configure component
it: Configura componente

en: Add conditions to the Rules component used to apply this tax to products.
it: Aggiungere condizioni al componente di regole che sovrintende all'applicazione di questa tassa ai prodotti.

en: Tax types
it: Tipi di tassa

en: Manage tax types.
it: Gestisci i tipi di tassa.

en: Add a tax type
it: Aggiungi tipo tassa

en: Create a new tax type.
it: Crea un nuovo tipo di tassa.

en: Edit a tax type.
it: Modifica un tipo di tassa.

en: Redirect to the tax type list.
it: Rimanda all'elenco dei tipi di tassa.

en: Configure rule
it: Configurazione regola

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
it: Aggiungere condizioni alla regola usata per applicare questa tassa ai prodotti.

en: Sales tax
it: Tassa sulle vendite

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
it: Tassa semplice che non viene inclusa nel prezzo al pubblico dei prodotti.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
it: Tassa semplice che viene inclusa nel prezzo al pubblico dei prodotti.

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
it: Fornisce un'interfaccia per definire semplici tipi di tassa e aliquote.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
it: Non è ancora stata definita alcuna aliquota. <a href="@link">Aggiungi aliquota</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
it: Non è ancora stato definito alcun tipo di tassa. <a href="@link">Aggiungi tipo tassa</a>.

en: Rate: @rate
it: Aliquota: @rate

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
it: Deve essere definito almeno un tipo di tassa prima di poter aggiungere le aliquote.

en: The administrative title of this tax rate. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
it: Nome completo dell'aliquota. Si raccomanda che inizi con una maiuscola, e contenga solo lettere, numeri e spazi.

en: The machine-name of this tax rate. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
it: Nome univoco ad uso interno di questa aliquota. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_).

en: The front end display title of this tax rate shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
it: Titolo mostrato ai clienti per questa aliquota. Se non viene specificato, sarà mostrato ai clienti il <em>Nome completo</em> fornito sopra.

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
it: Descrizione opzionale dell'aliquota. Il testo verrà mostrato nella tabella riepilogativa delle aliquote.

en: The percentage used to calculate this tax expressed as a decimal, e.g. .06 for a rate of 6%.
it: Percentuale usata per calcolare la tassa, espressa come frazione decimale (es: 0.06 per un'aliquota del 6%)

en: The tax type for this rate.
it: Il tipo di tassa a cui è riferita questa aliquota.

en: Save tax rate
it: Salva aliquota

en: Delete tax rate
it: Elimina aliquota

en: The machine-name specified is already in use.
it: Il nome ad uso interno è già usato.

en: You must specify a numeric rate value.
it: Occorre specificare un valore numerico per l'aliquota.

en: Tax rate saved.
it: Aliquota salvata.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
it: Si vuole davvero eliminare l'aliquota %title?

en: The tax rate %title has been deleted.
it: L'aliquota %title è stata eliminata.

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
it: Nome completo del tipo di tassa. Si raccomanda che inizi con una maiuscola, e che contenga solo lettere, numeri e spazi.

en: The machine-name of this tax type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
it: Nome univoco ad uso interno del tipo di tassa. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e trattino basso (_).

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
it: Nome di questo tipo di tassa da mostrare ai clienti. Se lasciato vuoto, verrà mostrato il <em>Nome completo</em> qui sopra.

en: Describe this tax type if necessary. The text will be displayed in the tax type overview table.
it: Inserire, se necessario, una descrizione per questo tipo di tassa. Il testo inserito verrà mostrato nella tabella riepilogativa delle tasse.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
it: Le tasse di questo tipo devono essere incluse nel prezzo visualizzato per i prodotti.

en: Save tax type
it: Salva tipo tassa

en: Delete tax type
it: Elimina tipo tassa

en: Tax type saved.
it: Tipo tassa salvato.

en: This tax type cannot be deleted, because it is not defined by the Tax UI module.
it: Questo tipo di tassa non può essere cancellato perché non è stato definito dal modulo Tax UI

en: Cannot delete the %title tax type
it: Il tipo di tassa %title non può essere cancellato

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
it: Si vuole davvero eliminare il tipo di tassa %title?

en: The tax type %title has been deleted.
it: Il tipo di tassa %title è stato eliminato.

en: Deleted tax rate %title.
it: Aliquota %title eliminata.

en: Deleted tax type %title.
it: Tipo di tassa %title eliminato.

en: There is a tax rate of this type. It cannot be deleted. | There are @count tax rates of this type. It cannot be deleted.
it[0]: Per questo tipo di tassa è stata inserita un'aliquota, quindi non può essere eliminato.
it[1]: Per questo tipo di tassa sono state inserite @count aliquote, quindi non può essere eliminato.

en: Do my action
it: Esegui una mia azione

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
it: Questo form può essere usato per reinviare messaggi configurati per il webform. Controlla quali messaggi devono essere inviati e fai clic su <em>Reinvia e-mail</em> per inviare nuovamente questi messaggi.

en: Resend e-mails
it: Reinvia e-mail

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
it: Inserimento salvato. Puoi tornare al form più tardi i valori attualmente inseriti saranno recuperati.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
it: Opzioni da selezionare nella parte alta. Una opzione per riga. <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
it: Elenco di domande lungo il bordo della griglia. Una domanda per riga.<strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
it: <strong>Le coppie chiave-valore DEVONO essere specificate come «chiave_sicura|Opzione leggibile»</strong>. Si raccomanda di usare solo caratteri alfanumerici e underscore nelle chiavi. Una opzione per riga. I gruppi di opzioni possono essere specificati con &lt;Nome gruppo&gt;. &lt;&gt può essere usato per inserire elementi nella radice del menu, dopo aver definito un gruppo.

en: Show "Save draft" button
it: Mostra il pulsante «Salva bozza»

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
it: Permetti agli utenti di salvare e finire più tardi di compilare il form. Questa opzione è disponibile solo per gli utenti autenticati.

en: Automatically save as draft between pages
it: Salva automaticamente come bozza nel passaggio da una pagina all'altra

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
it: Salva automaticamente gli inserimenti parziali quando gli utenti fanno clic sui pulsanti «Successivo» o «Precedente» in un form multipagina.

en: You must select at least one email address to resend submission.
it: Devi selezionare almeno un indirizzo e-mail a cui reinviare l'inserimento.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
it: Non è stato possibile inviare e-mail, a causa di un errore del server.

en: This webform is currently not setup to send emails.
it: Questo webform non è attualmente impostato per inviare e-mail.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
it[0]: Inserimento #@sid inviato con successo a 1 destinatario.
it[1]: Inserimento #@sid inviato con successo a @count destinatari.

en: Completed.
it: Completato.

en: Select date field(s) to filter.
it: Scegliere i campi data da filtrare.

en: Underscore
it: Trattino basso

en: View: @view Display: @display
it: Vista: @view Display: @display

en: All Day
it: Tutto il giorno

en: Information related to the current page request.
it: Informazioni correlate alla pagina attualmente richiesta.

en: Add a new !plugin
it: Aggiungi un nuovo !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
it: Sono state create le tabelle relative al modulo Regole 2.x. Le vecchie tabelle relative a Regole 1.x sono ancora disponibili e contengono le regole originarie, non ancora aggiornate alla nuova versione.

en: Export %name
it: Esporta %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione della configurazione Regole. Se questo export non dovesse passare i controlli di integrità durante l'importazione, provare in alternativa ad usare il metodo salva nel database e a correggere la configurazione dopo la conversione.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
it: Questo form consente di convertire regole o insiemi di regole dalla versione Regole 1.x a Regole 2.x.

en: In order to convert a rule or rule set make sure you have all dependend modules installed and upgraded, i.e. modules which provide Rules integration that has been used in your rules or rule sets. In addition those modules may need to implement some Rules specific update hooks for the conversion to properly work.
it: Per convertire una regola o un insieme di regole, assicurarsi di avere tutti i moduli necessari installati e aggiornati, come i moduli che prevedono l'integrazione con il modulo Regole che erano usati nelle regole o insiemi di regole. Per completare l'aggiornamento, inoltre, potrebbe essere necessario che questi moduli forniscano hook di aggiornamento specifici al modulo Regole.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
it: Dopo la conversione, le vecchie regole e insiemi di regole rimarranno nel database finché non verranno eliminate manualmente. In questo modo è possibile assicurarsi del buon esito della conversione prima di eliminare le vecchie regole.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
it: Quando la conversione della configurazione sarà stata completata, si potrà <a href="!url">eliminare tutte le configurazioni Regole 1.x</a> e ripulire così il database.

en: Convert configuration and export it.
it: Convertire e poi esportare la configurazione.

en: Convert configuration and save it.
it: Convertire e poi salvare la configurazione.

en: Converting %plugin %name...
it: Conversione di %plugin %name...

en: rule set
it: insieme di regole

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
it: Le configurazioni convertite sono state salvate nel database e compariranno nell'interfaccia di amministrazione Regole.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
it: Si vuole davvero rimuovere le tabelle relative a Regole 1.x dal database?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
it: Si vuole davvero rimuovere le tabelle relative a Regole 1.x dal database? Tutte la configurazioni di Regole 1.x verranno eliminate, indipendentemente dal fatto che siano state o meno convertite alla nuova versione.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
it: Le configurazioni di Regole 1.x sono state eliminate.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
it: Avvertenza: l'opzione controllo accesso al nodo non è più supportata per l'azione creazione nodo.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
it: Avvertenza: l'opzione 'immediata' è stata rimossa dall'azione redirezione.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
it: Avvertenza: l'aggiornamento diretto alla versione 2.x dell'azione caricamento utente per nome non è supportato.

en: Data value is empty
it: Il dato è vuoto

en: Data to check
it: Dato da controllare

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Il dato che verrà controllato per capire se è vuoto, specificato tramite un selettore tipo "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
it: Inserire il codice PHP senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
it: Inserire il codice PHP che ritorna un valore logico, senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;; es: <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
it: Sono state riscontrate configurazioni relative ad una precedente installazione di Regole 1.x. Procedi alla <a href="!url">pagina di aggiornamento</a> per convertirle, consulta il file README.txt per maggiori dettagli.

en: @entity identifier
it: Identificativo di @entity

en: Bypass views access control
it: Ignora il controllo dei permessi delle viste

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: Edit @section
it: Modifica @section

en: Edit this view to add a display.
it: Aggiungi un display a questa vista.

en: Add view from template
it: Aggiungi una vista da un template

en: View to insert
it: Vista da inserire

en: The view to insert into this area.
it: La vista da inserire in quest'area.

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
it: Se abilitato, questa vista riceverà gli stessi filtri contestuali di quella da cui è derivata.

en: Recursion detected in view @view display @display.
it: Rilevata ricorsione nella vista @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
it: Quando il valore del filtro <em>NON</em> è nell'URL

en: Exception value
it: Valore eccezione

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
it: Se viene ricevuto questo valore, il filtro sarà ignorato; i.e. "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Forza un diverso titolo per la vista e i suoi argomenti. Puoi usare "%1" per il primo argomento, "%2" per il secondo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
it: Quando il valore filtro <em>È</em> nell'URL o si specifica un valore predefinito

en: Provide title
it: Immissione del titolo

en: Override breadcrumb
it: Forzatura dei breadcrumb

en: Provide breadcrumb
it: Immissione breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
it: Inserire un nome da usare come breadcrumb. Vedi "Titolo" per le sostituzioni dei percento.

en: Specify validation criteria
it: Specifica un criterio di validazione

en: Action to take if filter value does not validate
it: Azione da prendere se il valore filtro non è valido

en: Display all results for the specified field
it: Mostra tutti i risultati per il campo specifico

en: Provide default value
it: Fornire il valore di default

en: Show "Page not found"
it: Mostra "Pagina non trovata"

en: Display a summary
it: Visualizza un sommario

en: Display contents of "No results found"
it: Visualizza il contenuto di "Nessun risultato trovato"

en: Skip default argument for view URL
it: Salta il parametro predefinito per l'URL della vista

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
it: Selezionare se includere o meno questo parametro predefinito nella costruzione dell'URL per questa vista. Omettere il parametro predefinito è utile per esempio in caso di feed.

en: Number of records
it: Numero di record

[ctx: Sort order]
en: Default sort
it: Ordinamento predefinito

[ctx: Sort order]
en: Date
it: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato, i numeri inseriti per il filtro verranno esclusi invece di limitare la vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel valore di filtro, il che permette alla vista riepilogativa di svolgere la funzione di glossario.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
it: Quanti caratteri del valore da usare come filtro. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la prima lettera nel valore del filtro verranno selezionati.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
it: Al momento di stampare titolo e riepilogo, come utilizzare maiuscole e minuscole nel valore del filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Al momento di stampare percorsi URL, come trasformare maiuscole e minuscole nel valore del filtro. Non usare tranne che con Postgres, visto che usa confronti sensibili alle maiuscole.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Create a label
it: Crea un'etichetta

en: Enable to create a label for this field.
it: Ablilitare per creare un etichetta per questo campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
it: Abilitare per caricare questo campo come nascosto. Utile per usarlo come campo di raggruppamento, o come token in un altro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona l'elemento HTML con cui racchiudere questo campo, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Create a CSS class
it: Crea una classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona il tag HTML con cui racchiudere questa etichetta, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Rewrite results
it: Risultati di riscrittura

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
it: Abilita la sovrascrittura dell'output di questo campo con testo personalizzato o token sostitutivi.

en: Replace spaces with dashes
it: Sostituisci gli spazi con i trattini

en: External server URL
it: URL del server esterno

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
it: Per linkare un server esterno utilizza l'URL completo: per esempio: 'http://www.example.com' o 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
it: Abilita la troncatura del campo ad una massima lunghezza di caratteri

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
it: Converti gli "a capo" in tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
it: Se selezionato, tutti i caratteri di a capo (es. \n) sono convertiti nel tag HTML &lt;br&gt;

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Provide text to display if this field returns no results.
it: Fornire il testo da visualizzare se il campo non restituisce alcun risultato.

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
it: Abilita la visualizzazione del testo "nessun risultato" se il campo contiene il numero 0.

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
it: Come visualizzare i dati serializzati. Si può scegliere un array personalizzato/oggetto chiave o un print_r sull'output per intero.

en: Full data (unserialized)
it: Dati completi (non serializzati)

en: Full data (serialized)
it: Dati completi (serializzati)

en: A certain key
it: Una certa chiave

en: Which key should be displayed
it: Quale chiave visualizzare

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
it: Inserire una chiave se se vuole visualizzare una chiave dei dati.

en: How many different units to display in the string.
it: Quante unità diverse da visualizzare nella stringa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo filtro non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose filter
it: Esponi filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo filtro è esposto. Se viene nascosto, gli utenti non lo potranno cambiare.

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Expose operator
it: Esponi operatore

en: Allow the user to choose the operator.
it: Permette all'utente di scegliere l'operatore.

en: Allow multiple selections
it: Permetti la selezione multipla

en: Enable to allow users to select multiple items.
it: Abilitare per consentire agli utenti di selezionare più di un elemento.

en: Remember the last selection
it: Ricorda l'ultima selezione

en: Enable to remember the last selection made by the user.
it: Attiva la memorizzazione dell'ultima selezione fatta dall'utente.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
it: È necessario scegliere un valore, a meno che questo sia un filtro esposto non obbligatorio.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship form filters, etc.
it: Modifica l'etichetta di amministrazione visualizzata quando si fa riferimento a questo form per filtrare le relazioni, ecc.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
it: Abilitare per nascondere gli elementi che non contengono questa relazione

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo ordinamento non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose sort
it: Esponi ordinamento

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo ordinamento è esposto. Nascondendolo, gli utenti non sarai in grado di modificarlo.

en: Hide sort
it: Nascondi ordinamento

en: Provide description
it: Fornisci una descrizione

en: Save & exit
it: Salva ed esci

en: Continue & edit
it: Continua e modifica

en: Update "@title" choice
it: Aggiorna la selezione "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
it: Aggiorna la selezione (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
it: La vista è stata salvata. Ora può essere modificataa dalla lista qui sotto.

en: Database overriding code
it: Codice che sovrascrive il database

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Annulla per scartare la vista

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Cancella per scartare i cambiamenti.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
it: Modifica le visualizzazioni della tua vista qua sotto oppure aggiungi una nuova visualizzazione.

en: edit view name/description
it: modifica il nome/la descrizione della vista

en: analyze view
it: analizza la vista

en: clone view
it: duplica la vista

en: export view
it: esporta la vista

en: revert view
it: ripristina la vista

en: delete view
it: elimina la vista

en: Add !display
it: Aggiungi !display

en: @display_title details
it: Dettagli di @display_title

en: Auto preview
it: Anteprima automatica

en: Preview with contextual filters:
it: Anteprima con i filtri contestuali:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
it: Separa i valori dei filtri contestuali con "/". Per esempio, %example

en: And/Or
it: E / O

en: Apply and continue
it: Applica e continua

en: @current of @total
it: @current di @total

en: All displays (except overridden)
it: Tutte le visualizzazioni (eccetto quelle sovrascritte)

en: All displays
it: Tutte le visualizzazioni

en: This @display_type (override)
it: Questo @display_type (sovrascritto)

en: View name and description
it: Nome e descrizione della vista

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
it: Un nome descrittivo per questa vista, mostrato all'utente. Gli spazi sono consentiti

en: Create new filter group
it: Crea un nuovo gruppo di filtri

en: No filters have been added.
it: Nessun filtro aggiunto.

en: Drag to add filters.
it: Trascina per aggiungere i filtri.

en: Add and configure @types
it: Aggiungi e configura @types

en: Configure @type: @item
it: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
it: Mostra i filtri sulla lista delle viste

en: Show advanced help warning
it: Mostra i messaggi di aiuto avanzati per gli avvisi

en: Always show the master display
it: Mostra sempre la visualizzazione principale

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
it: Gli utenti avanzati di views potrebbero scegliere di vedere la visualizzazione principale (es: predefinita).

en: Always show advanced display settings
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate, come le relazioni ed i filtri contestuali.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
it: Etichetta per il valore "Qualsiasi" nei filtri esposti a selezione singola con valore non obbligatorio.

en: Live preview settings
it: Impostazioni dell'anteprima in tempo reale

en: Automatically update preview on changes
it: Aggiorna automaticamente l'anteprima ad ogni cambiamento

en: Show information and statistics about the view during live preview
it: Mostra le informazioni e le statistiche della vista durante l'anteprima in tempo reale.

en: Above the preview
it: Sopra l'anteprima

en: Below the preview
it: Sotto l'anteprima

en: Show the SQL query
it: Mostra la query SQL

en: Show performance statistics
it: Mostra le statistiche delle prestazioni

en: Disable JavaScript with Views
it: Disabilita Javascript con le viste

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
it: Se si riscontrano problemi con javascript, può essere disabilitato qui. L'interfaccia grafica delle viste può risultare deteriorata ma sarà ancora usabile senza javascript, sebbene meno comoda.

en: Master
it: Principale

en: There are no templates available.
it: Non ci sono template disponibili.

en: Display | Displays
it[0]: Visualizzazione
it[1]: Visualizzazioni

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: HTML list
it: Elenco HTML

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: contextual filters
it: filtri contestuali

en: Contextual filter
it: Filtro contestuale

en: contextual filter
it: filtro contestuale

en: filter criteria
it: criteri del filtro

en: Filter criterion
it: Criterio del filtro

en: filter criterion
it: criterio del filtro

en: no results behavior
it: comportamento in assenza di risultati

en: The content to which the comment is a reply to.
it: Il contenuto di cui il commento è risposta.

en: The node ID.
it: L'ID del contenuto.

en: The content title.
it: Il titolo del contenuto

en: The date the content was posted.
it: La data in cui il contenuto è stato inserito.

en: The date the content was last updated.
it: La data dell'ultimo aggiornamento del contenuto.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di contenuto (per esempio, "articolo del blog", " post del forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the content is published.
it: Se il contenuto è pubblicato o no.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
it: Esclude i contenuti non ancora pubblicati nel caso in cui l'utente attuale non li possa visualizzare.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
it: Se il contenuto è promosso alla prima pagina o no.

en: Whether or not the content is sticky.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no. Per elencare per primi i contenuti sempre in cima, impostare questa opzione come discendente.

en: Provide a simple link to the content.
it: Fornisce un link al contenuto.

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content.
it: Fornisce un link per eliminare il contenuto.

en: The aliased path to this content.
it: Il percorso alias di questo contenuto.

en: Relate content to the user who created it.
it: Collega il contenuto con l'utente che lo ha creato.

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: All nodes where a certain user has a revision
it: Tutti i nodi di cui un determinato utente ha creato una revisione

en: Content revision
it: Revisione del contenuto

en: Content revision is a history of changes to content.
it: La revisione di un contenuto è la cronologia dei cambiamenti al contenuto.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un contenuto all'utente che ne ha creato la revisione.

en: The revision ID of the content revision.
it: L'ID della revisione del contenuto.

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
it: Fornisce un link per eliminare la revisione del contenuto.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
it: Filtra i contenuti tramite l'accesso alle viste. <strong>Non è necessario se stai utilizzando node come tua tabella base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
it: Mostra un marcatore se il contenuto è nuovo oppure aggiornato.

en: Show only content that is new or updated.
it: Mostra solo i contenuti nuovi oppure aggiornati.

en: Display the content with standard node view.
it: Visualizza i contenuti con una vista standard di tipo nodo.

en: Content ID from URL
it: ID del contenuto da URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
it: Contenuto che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del contenuto.

en: Module/Theme/Theme engine
it: Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
it: Moduli/Temi/Motori di Temi nel codebase del sito.

en: Module/Theme/Theme engine filename
it: Nome del file di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Module/Theme/Theme engine name
it: Nome di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
it: Consente di modificare la "profondità" per un filtro Tassonomia: ID Termine (con profondità) per mezzo del valore di un filtro contestuale aggiuntivo.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
it: Contenuto che o non tradotto, o è la versione originale di un insieme di traduzioni.

en: Content that is a translation of a source translation.
it: Contenuto che è la traduzione di una contenuto di origine.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato di traduzione del contenuto - indica se la traduzione debba essere aggiornata o meno .

en: Content authored
it: Contenuto dell'autore

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
it: Contenuto correlato per l'utente che lo ha creato. Questa relazione creerà un record per ogni contenuto creato dall'utente.

en: Provide a simple link to cancel the user.
it: Fornisce un link testuale per annullare l'utente.

en: Provide serialized data of the user
it: Fornisce i dati dell'utente serializzati.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
it: Permette ad un valore del filtro contestuale di essere ignorato. La query non verrà modificata dal valore del filtro contestuale. Può essere utilizzata quando il valore del filtro contestuale proviene dall'URL e una parte dell'URL deve essere ignorata.

en: View area
it: Area della vista

en: Insert a view inside an area.
it: Inserisce una vista all'interno di un area

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Hide links
it: Nascondi i link

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
it: Se selezionato, le classi standard dell'API dei campi verranno aggiunte usando field.tpl.php (o equivalente). Non raccomandato a meno che il CSS del tema non dipenda pesantemente da quelle classi. Se non selezionato, il template non verà usato.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
it: Selezionare questa opzione farà si che i valori del gruppo Tipi di display e separatori venga ignorato.

en: Multiple field settings
it: Impostazioni per campi multipli

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: Display @count value(s)
it: Visualizza @count valori

en: Raw @column
it: @column grezza

en: Native language
it: Lingua nativa

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
it: Se attivo, il nome nativo della lingua verrà visualizzato

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
it: Abilita questa opzione per generare un link assoluto. Richiesto se vuoi utilizzare il percorso come link di destinazione (come per "visualizza questo campo come link" qua sopra).

en: Link this field to its content revision
it: Collega questo campo alla sua revisione del contenuto

en: Display field as the content type machine name.
it: Visualizza il campo come nome ad uso interno del tipo di contenuto.

en: Choose one or more content types to validate with.
it: Seleziona uno o più tipi di contenuto con cui validare.

en: Validate user has access to the content
it: Verifica che gli utenti abbiano accesso ai contenuti

en: Access operation to check
it: Operazioni di accesso da controllare

en: Filter value format
it: Formato dei valori di filtro

en: Display comments
it: Mostra i commenti

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
it: Scegliere un diverso campo di ordinamento predefinito, da usare quando il campo con il punteggio della ricerca non è disponibile.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Filter value type
it: Tipo del valore di filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
it: Selezionare la forma del valore di filtro: se si usa il nome del termine, è generalmente più efficiente convertirlo nel suo ID numerico e usare "Tassonomia: ID termine" come filtro anziché "Tassonomia: Nome termine".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: Include untranslated content
it: Includi contenuto non tradotto

en: Enable to display different text for anonymous users.
it: Abilita la visualizzazione di testi differenti per gli utenti anonimi.

en: Type of user filter value to allow
it: Tipo di valore da permettere come filtro utente

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non si possiedono i permessi necessari a modificare questo. Se si cambia il tipo di filtro predefinito, questa impostazione verrà persa e NON sarà possibile tornare indietro.

en: PHP contextual filter code
it: Codice PHP di filtro contestuale

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter.
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore da usare per questo filtro. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Deve ritornare un singolo valore, utilizzato esclusivamente per questo filtro.

en: Change the way content is formatted.
it: Cambia il modo in cui il contenuto viene formattato.

en: Change settings for this format
it: Cambia le impostazioni per questo formato.

en: Change the way each row in the view is styled.
it: Cambia il modo di applicare lo stile alle righe riga nella vista.

en: Hide attachments in summary
it: Nasconde gli allegati nel sommario

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
it: Modifica se l'allegato deve essere visualizzato o meno quando si visualizza un sommario del filtro contestuale.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
it: Nacondi gli allegati quando si visualizza il riepilogo dei filtri contestuali

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per le restrizioni di accesso correntemente selezionate.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per il meccanismo di cache correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile di riga corrente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
it: Regolare anche le !settings per il paginatore corrente.

en: Attachment position
it: Posizione degli allegati

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori del filtro contestuale dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Block caching
it: Cache del blocco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
it: Questa vista sarà mostrata quando viene richiesto questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia del tipo "path/%/%/feed" o "path/%/%/rss.xml", inserendo un % nel percorso per ogni filtro contestuale definito nella vista.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista sarà mostrata quando questo percorso verrà richiesto sul sito. Si può usare "%" nell' URL per rappresentare i valori che saranno utilizzati per i filtri contestuali. Per esempio: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il link del testo del menu non è stato impostato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu padre ma il link del testo del menu padre non è stato impostato.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: Paginato, @count elementi, salta @skip

en: @count item | Paged, @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: Paginato, @count elementi

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
it: Disabilitando la riscrittura del codice SQL si disabilitano anche i controlli node_access così come i moduli che implementano hook_query_alter()

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
it: Disabilitando questa opzione, una griglia composta da una sola riga avrà un numero di celle (<TD>) pari al numero degli elementi. Disabilitarla potrebbe causare problemi agli stili CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il valore attuale del filtro contestuale sarà visualizzato come opzione predefinita nel menu rapido, se applicabile.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
it: Normalmente, se la vista è vuota, la tabella non viene mostrata. Specificando questa opzione è possibile mostrare una tabella vuota con il testo esplicativo al suo interno.

en: All storage
it: Tutte le memorizzazioni

en: All status
it: Tutti gli stati

en: No tags
it: Nessun tag

en: No views match the search criteria.
it: Nessuna vista corrisponde ai criteri di ricerca

en: Create view from template @template
it: Crea una vista dal template @template

en: Clone of | Clone @count of
it[0]: Clone di
it[1]: Clone @count di

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente le personalizzazioni applicate a questa vista.

en: The view has been reverted.
it: La vista è stata ripristinata.

en: This action will permanently remove the view from your database.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente la vista dal tuo database.

en: Create a page
it: Crea una pagina

en: Create a menu link
it: Crea una voce del menu

en: Include an RSS feed
it: Includi un feed RSS

en: Feed path
it: Percorso del feed

en: Feed row style
it: Stile della riga del feed

en: Create a block
it: Crea un blocco

en: of fields
it: di campi

en: of type
it: di tipo

en: tagged with
it: taggato con

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
it: Tentativo di utilizzo di create_view con valori che non sono stati validati

en: Should links be displayed below each comment
it: Mostrare i link sotto ad ogni commento

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
it: con i link (permette agli utenti di rispondere ai commenti, ecc.)

en: without links
it: senza link

en: teasers
it: anteprime

en: full posts
it: contenuti completi

en: titles
it: titoli

en: titles (linked)
it: titoli (collegamento al contenuto)

en: Should links be displayed below each node
it: Mostrare i link sotto ogni contenuto

en: with links (allow users to add comments, etc.)
it: con link (inserire commenti, ecc.)

en: Should comments be displayed below each node
it: Mostrare i commenti di seguito ad ogni contenuto

en: Number of hits
it: Numero di visite

en: Hide view
it: Nascondi vista

en: @group (historical data)
it: @group (storico dei dati)

en: Administrative area (i.e. State / Province)
it: Area amministrativa (Provincia/stato)

en: Sub administrative area
it: Suddivisione amministrativa

en: Locality (i.e. City)
it: Località (Città)

en: Thoroughfare (i.e. Street address)
it: Indirizzo stradale

en: Premise (i.e. Apartment / Suite number)
it: Interno / Appartamento / Suite

en: Sub premise
it: Stanza / Ufficio

en: !label of field %name
it: !label del campo %name

en: Remove all products from an order
it: Rimuovere tutti i prodotti da un ordine

en: Order to empty
it: Ordine da svuotare

en: Customer manually canceled the checkout process.
it: Il cliente ha annullato il checkout manualmente.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
it: Il cliente ha aggiornato l'ordine tramite il carrello.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
it: Il cliente è arrivato al checkout cliccando un bottone.

en: Enabled checkout completion rules
it: Regole di completamento del checkout abilitate

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
it: Il cliente ha continuato alla pagina seguente del checkout cliccando un bottone.

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
it: Il cliente è ritornato alla pagina precedente del checkout cliccando un bottone.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
it: Le righe d'ordine aggiunte non saranno salvate finché non viene cliccato il bottone <em>Salva ordine</em>.

en: Order address component comparison
it: Confronto del componente di un indirizzo dell'ordine.

en: The address associated with this order whose component you want to compare.
it: L'indirizzo associato con l'ordine di cui si vuole confrontare un componente.

en: Address component
it: Componente dell'indirizzo

en: The actual address component you want to compare. Common names of address components are given in parentheses.
it: Il componente dell'indirizzo da confrontare.

en: The value to compare against the address component. Bear in mind that addresses using select lists for various components may use a value different from the option you select. For example, countries are selected by name, but the value is the two letter abbreviation.
it: Il valore con cui confrontare il componente dell'indirizzo. Occorre ricordare che se il componente dell'indirizzo viene scelto da una lista di valori tramite un selettore, il valore contenuto nel componente potrebbe differire dal valore visualizzato. Ad esempio, gli stati vengono scelti per nome, ma salvati in forma di sigla internazionale a due lettere.

en: No order addresses could be found for comparison.
it: Nell'ordine non esiste alcun indirizzo da confrontare.

en: Thoroughfare (Street address)
it: Indirizzo

en: Premise (Building)
it: Scala

en: Sub-premise (Suite)
it: Scala / Interno

en: Locality (City)
it: Località (Città)

en: Dependent locality (Town)
it: Frazione

en: Administrative area (State / Province)
it: Provincia

en: Sub-administrative area (District)
it: Distretto

en: Order state updated via Rules.
it: Stato dell'ordine aggiornato tramite regole.

en: Order status updated via Rules.
it: Status dell'ordine aggiornato tramite regole.

en: All products have been loaded and saved with updated price component arrays.
it: Aggiornamento delle componenti di prezzo per tutti i prodotti completato.

en: All line items have been loaded and saved with updated price component arrays.
it: Aggiornamento delle componenti di prezzo per tutti le righe d'ordine completato.

en: Order updated for 7.0-1.0-beta3 price component changes.
it: Ordine aggiornato a causa delle modifiche alle componenti di prezzo introdotte con la versione 7.0-1.0-beta3.

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
it: Tutte le componenti di prezzo sono state aggiornate in tutti gli ordini.

en: The calculated price table has been cleared. If your site uses product sell price pre-calculation, you will need to recalculate these prices.
it: La tabella dei prezzi calcolati è stata svuotata. Se nel sito viene usato il pre-calcolo dei prezzi di vendita, è necessario ricalcolare i prezzi ora.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
it: Nulla, se non specificato qui sotto in <em>Riscrittura risultati</em>

en: You must enter a numeric amount value.
it: Occorre inserire un importo numerico.

en: Result message
it: Messaggio abbinato al risultato

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
it: Se <em>traduzione entità</em> è abilitato, sarà possibile fornire una versione diversa dello stesso prodotto per ogni lingua disponibile.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
it: Il cambio di questa opzione non avrà conseguenze sui prodotti già esistenti.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
it: Abilitato tramite <em>traduzione entità</em>

en: No products have been created yet.
it: Nessun prodotto è stato ancora creato.

en: Include tax in this price
it: Includi tasse in questo prezzo

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
it: Salvando i prezzi inclusivi della tassa, i calcoli successivi per la tassa specificata verranno omessi.

en: Date field values
it: Valori campo Data

en: Tokens related to date field values.
it: Token relativi a valori del campo data.

en: The date value.
it: La data.

en: Relative default value
it: Valore relativo predefinito

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: Basic tokens
it: Token base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
it: Il nome dell'utente, se autenticato. Vuoto per gli utenti anonimi.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente, se autenticato. Vuoto per gli utenti anonimi.

en: The IP address of the user.
it: L'indirizzo IP dell'utente.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
it: Il nome del sito (es. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
it: La data attuale, formattata secondo le impostazioni del sito.

en: The node title.
it: Il titolo del nodo.

en: Special tokens
it: Token speciali

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
it: Qualsiasi campo del profilo utente, come %profile[name] o %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
it: I token possono essere popolati tramite l'URL, creando URL nel formato http://esempio.com/mio-form?foo=bar. Usando il token %get[foo] si ottiene «bar».

en: E-mail tokens
it: Token per le e-mail

en: All included components in a hierarchical structure.
it: Tutti i componenti inclusi, con una struttura gerarchica.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: Un valore formattato e l'etichetta del campo. Gli elementi possono essere richiamati per esempio con  <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Non includere virgolette.

en: The URL for viewing the completed submission.
it: L'URL per visualizzare l'inserimento completato.

en: Submission tokens
it: Token per l'inserimento

en: The unique submission ID.
it: L'ID unico dell'inserimento.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: Un valore senza formattazione aggiuntiva. Gli elemento possono essere richiamati per esempio con <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Non includere virgolette.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
it: Se si usano date relative per il valore predefinito (es. "today") basare il giorno corrente su questo fuso orario.

en: The save directory %directory is not valid.
it: La cartella %directory di salvataggio non è valida.

en: Download @filename
it: Scarica @filename

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
it: Il valore predefinito del campo identificato dalla sua chiave. Per elenchi di selezione multipla, usa virgole per indicare valori predefiniti multipli.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
it: Se si usano date relative per un valore predefinito (es. «now»), basare l'ora attuale su questo fuso orario.

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: Determines the placement of the component's label.
it: Definisce il posizionamento dell'etichetta del componente.

en: Hide label
it: Nascondi etichetta

en: Do not display the label of this component.
it: Non mostrare l'etichetta di questo componente.

en: Save component
it: Salva componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
it: Il componente di un Webform non è stato salvato perché si è verificato un timeout cercando di acquisire un lock per il nodo. Dettagli: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
it: L'opzione <em>URL personalizzata</em> supporta la sostituzione dei token di Webform.

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: There are no @titles to display.
it: Non ci sono @titles da visualizzare.

en: View: @view
it: Vista: @view

en: View: @view: @display
it: Vista: @view: @display

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
it: I ruoli sono stati aggiornati per riflettere i nuovi nomi dei parametri e dei token.

en: Attribute field settings
it: Impostazioni del campo attributo

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
it: I campi contenenti valori singoli, abbinati ai prodotti, possono fungere da campi di selezione degli attributi nel form di aggiunta al cartello. Quando il form di aggiunta al carrello contiene più di un prodotto, al cliente può essere consentito di scegliere un prodotto in base al valore dell'attributo contenuto nel campo, e non solo da una lista dei titoli dei prodotti.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
it: Abilita il campo a fungere da attributo nel form di aggiunta al carrello.

en: Attribute selection widget
it: Controllo di selezione dell'attributo

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
it: Il tipo di elemento da usare per scegliere un'opzione dal form di aggiunta al carrello.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
it: Deve valere 1 affinché questo campo possa fungere da attributo selezionabile nel form di aggiunta al carrello.

en: All eligible product attribute fields have been updated to continue using the attribute selection widget.
it: Tutti i campi dei prodotti adatti sono stati aggiornati per continuare ad usare il controllo di selezione attributo.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
it: Ordine [commerce-order:order-number] su [site:name]

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [site:url]user/[commerce-order:uid]/orders/[commerce-order:order-id]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
it: Grazie per l'ordine [commerce-order:order-number] su [site:name].
    
    Se questo è il primo ordine che viene completato in questo negozio, riceverete un messaggio separato contenente le istruzioni per l'accesso al sito. Per consultare lo stato dell'ordine, accedere al sito:
    
    [site:login-url]
    
    Lo stato di questo ordine è consultabile alla pagina:
    
    [site:url]user/[commerce-order:uid]/orders/[commerce-order:order-id]
    
    Rimaniamo a disposizione per qualsiasi informazione o richiesta riguardante questo ordine.

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
it: A questo ordine è stato assegnato il numero [commerce-order:order-number]. Dopo aver effettuato l'accesso al sito, sarà possibile <a href="[commerce-order:url]">visualizzare l'ordine</a> nella propria pagina personale.

en: Override the default checkout completion message. This may interfere with translation on multilingual sites.
it: Cambia il messaggio predefinito di completamento dell'ordine. Nei siti multilingue questa operazione potrebbe interferire con la possibilità di tradurre il messaggio.

en: Checkout completion message
it: Messaggio di completamento dell'ordine

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
it: Aggiornati i ruoli e i permessi per le viste personalizzate riguardanti la gestione di entità di tipo ordine. I controlli d'accesso per i moduli e i permessi per le viste predefinite devono essere aggiornati manualmente.

en: Commerce Line item
it: Riga d'ordine Commerce

en: The order containing the profile reference with the address in question.
it: L'ordine contenente il riferimento al profilo che ha inserito l'indirizzo in questione.

en: Order contains a particular product
it: L'ordine contiene un determinato prodotto

en: The order whose line items should be checked for the specified product. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
it: L'ordine le cui righe devono essere valutate alla ricerca del prodotto specificato. Se l'ordine specificato non esiste, il confronto si comporta come se la quantità fosse 0.

en: The SKU of the product to look for on the order.
it: Il codice del prodotto da cercare nell'ordine.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
it: L'operatore da usare con il valore sottostante per confrontare la quantità di quel prodotto ordinata.

en: The value to compare against the quantity of the specified product on the order.
it: Il valore da confrontare con la quantità di quel prodotto ordinata.

en: Total product quantity comparison
it: Confronto sul numero totale di pezzi

en: The order whose product line item quantities should be totalled. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
it: L'ordine di cui sommare le quantità di tutte le righe. Se l'ordine specificato non esiste, il confronto si comporta come se la quantità fosse 0.

en: The comparison operator to use against the total number of products on the order.
it: L'operatore di confronto da usare con il numero totale di pezzi nell'ordine.

en: The value to compare against the total quantity of products on the order.
it: Il valore con cui confrontare il numero totale di pezzi nell'ordine.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Commerce Order
it: Ordine Commerce

en: Last completed transaction
it: Ultima transazione completata

en: When an order is first paid in full
it: Quando un ordine viene saldato per la prima volta

en: Order balance comparison
it: Confronto del saldo dell'ordine

en: The order whose balance should be compared (calculated as the order total minus completed payment amounts).
it: L'ordine di cui confrontare il saldo (calcolato sottraendo l'importo dei pagamenti pervenuti dall'importo totale dell'ordine).

en: The value to compare against the order balance. An order balance less than or equal to 0 indicates the order has been paid in full.
it: Il valore con cui confrontare il saldo dell'ordine. Un saldo minore o uguale a 0 indica che l'ordine è stato completamente pagato.

en: Administer payment methods
it: Amministra metodi di pagamento

en: Allows users to configure enabled payment methods.
it: Consente agli utenti di configurare i metodi di pagamento abilitati.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
it: Attendere la ridirezione al server di pagamento. Se passano 10 secondi senza che succeda nulla, si prega di premere il bottone qui sotto.

en: The date the product was changed.
it: La data in cui il prodotto è stato modificato.

en: The machine name of the product type.
it: Il nome ad uso interno del tipo di prodotto.

en: Role and custom View permissions updated for product entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
it: Aggiornati i ruoli e i permessi per le viste personalizzate riguardanti la gestione di entità di tipo prodotto. I controlli d'accesso per i moduli e i permessi per le viste predefinite devono essere aggiornati manualmente.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
it: Il prodotto è referenziato da una riga dell'ordine @order_number e quindi non può essere eliminato. Può però essere disabilitato.

en: You must add products before you can add a product line item.
it: Devono essere inseriti dei prodotti prima di poter aggiungere righe all'ordine.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
it: I <a href="!url">setting del modulo Redirect</a> controllano la creazione di un redirect quando viene cancellato un alias.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
it: Considera l'installazione del modulo<a href="!url">Redirect</a> per essere reindirizzati qualora venga modificato il tuo alias.

en: No new URL aliases to generate.
it: Nessun nuovo URL alias da generare.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
it: Il valore predefinito di <strong>massima lunghezza dell'alias</strong> e <strong>massima lunghezza del componente</strong> è 100 ed è limitato a @max da Pathauto. Questa lunghezza è limitata dalla dimensione della colonna "alias" nella tabella url_alias del database. Lo schema del database di default per questo colonna è @max. Se  imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna  "alias" si verificheranno problemi nelle situazioni in cui il sistema ha bisogno di aggiungere termini aggiuntivi all'URL trasformato. Dovresti inserire un valore pari alla lunghezza della colonna "alias" meno la lunghezza di ogni stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza delle stringhe che potrebbero essere aggiunte alla fine dell'URL dipende da quali moduli sono stati attivati e dalle impostazioni di Pathauto. Il valore predefinito e raccomandato è 100.

en: Path module form elements
it: Elementi del form del modulo Path

en: Double quotation marks
it: Virgolette doppie

en: Single quotation marks (apostrophe)
it: Virgolette singole (apostrofo)

en: Back tick
it: Apostrofo inverso

en: Hyphen
it: Trattino

en: Vertical bar (pipe)
it: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
it: Parentesi graffa sinistra

en: Left square bracket
it: Parentesi quadra sinistra

en: Right curly bracket
it: Parentesi graffa destra

en: Right square bracket
it: Parentesi quadra destra

en: Plus sign
it: Simbolo "Più"

en: Equal sign
it: Simbolo "Uguale"

en: Percent sign
it: Simbolo di "Percentuale"

en: Caret
it: Segno di omissione

en: Dollar sign
it: Simbolo dollaro

en: Number sign (pound sign, hash)
it: Cancelletto

en: At sign
it: Chiocciola

en: Exclamation mark
it: Punto esclamativo

en: Left parenthesis
it: Parentesi sinistra

en: Right parenthesis
it: Parentesi destra

en: Question mark
it: Punto interrogativo

en: Less-than sign
it: Simbolo di "Minore"

en: Greater-than sign
it: SImbolo di "Maggiore"

en: Calculate a value
it: Calcolo di un valore

en: Input value 1
it: Valore in ingresso 1

en: The first input value for the calculation.
it: Il primo valore in ingresso per il calcolo.

en: The calculation operator.
it: L'operatore del calcolo.

en: Input value 2
it: Valore in ingresso 2

en: The second input value.
it: Il secondo valore in ingresso.

en: Calculation result
it: Risultato del calcolo

en: Add an item to a list
it: Aggiunta di un elemento ad un elenco

[ctx: data_types]
en: List
it: Elenco

en: Enforce uniqueness
it: Assicura univocità

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
it: Aggiunge l'elemento all'elenco solo se non vi è ancora contenuto.

en: Remove an item from a list
it: Rimozione di un elemento da un elenco

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
it: Opzionalmente, è possibile specificare il valore iniziale della variabile.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
it: <strong>Elenco selezionato:</strong> %selector

en: List contains item
it: L'elenco contiene un elemento

en: The item to check for.
it: L'elemento da verificare.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
it: Sono disponibili le seguenti variabili, che possono essere usate nel codice PHP:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
it: Aggiungi uno scostamento al numero selezionato. Es. uno scostamento di "1" sommerà 1 al numero prima che venga passato come valore del parametro.

[ctx: data_types]
en: list
it: elenco

en: list of text tokens
it: elenco di frammenti di testo

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
it: Le variabili utilizzate dal componente. Non è possibile modificarle per le configurazioni fornite da un modulo tramite codice.

en: Parameter + Provided
it: Parametri + Disponibili

en: Provided
it: Disponibili

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
it: Si possono inserire URL relativi come %url oppure URL assoluti come %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
it: Un elenco di numeri interi, separati da virgole. Es: "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
it: Un elenco di frammenti di testo, separati da virgole. Es. "uno, due, tre".

en: Specify an identfier of a @entity.
it: Specificare l'identificativo di un'entità @entity.

en: @entity identifiers
it: Identificativi di @entity

en: Specify a comma-separated list of identfiers of @entity entities.
it: Specificare un elenco di identificativi di entità di tipo @entity, separati da virgole.

en: %name must be an integer value.
it: %name deve essere un valore intero.

en: Each value must be an integer.
it: Ciascun valore deve essere un intero.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: %name può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: Ciascun valore può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: List item
it: Elemento dell'elenco

en: Data type: !type
it: Tipo di dato: !type

en: Use replacement tokens from the first row
it: Usa token che verranno sostituiti con valori presi della prima riga

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Customize field HTML
it: Personalizza l'HTML del campo

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
it: Si possono usare i token per le sostituzioni presi dalla sezione riscrittura in questa classe.

en: Customize label HTML
it: Personalizza l'HTML dell'etichetta

en: Customize field and label wrapper HTML
it: Personalizza il contenitore HTML del campo e dell'etichetta

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
it: Scegli l'elemento HTML che racchiuderà questo campo e la sua etichetta, es. H1, H2, ecc. Questa impostazione non si applica quando il campo e la relativa etichetta non vengono presentati insieme, come, ad esempio, all'interno di una tabella.

en: Remove whitespace
it: Rimuovi spaziature

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
it: Se selezionato, tutti gli spazi all'inizio e alla fine dell'output verranno rimossi.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the Hide rewriting if empty checkbox.
it: Abilitare per nascondere questo campo se è vuoto. Si noti che l'etichetta del campo o l'output modificato potrebbero essere visualizzati comunque. Per nascondere le etichette, controllare i parametri di stile generici o di riga, relativi ai campi vuoti. Per nascondere contenuto modificato, attivare l'opzione Nascondi il contenuto modificato se vuoto.

en: Hide rewriting if empty
it: Nascondi il contenuto modificato se vuoto

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
it: Non visualizzare il contenuto modificato se questo campo è vuoto.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", consultare <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">la documentazione PHP</a> relativa ai formati della data. Se "Tempo trascorso", inserire il numero di unità temporali da visualizzare, di default 2.

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo filtro, per permettere ai visitatori di modifcarlo

en: Representative sort criterion
it: Criterio di ordinamento rappresentativo

en: The sort criterion is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
it: Il criterio di ordinamento viene applicato ai dati apportati dalla relazione, per determinare come ottenere un elemento rappresentativo di ciascuna riga. Ad esempio, per mostrare il contenuto più recente per ciascun utente, Scegliere 'Contenuto: Data ultimo aggiornamento'.

en: Representative sort order
it: Ordinamento rappresentativo

en: The ordering to use for the sort criterion selected above.
it: L'ordinamento da usare per il criterio selezionato sopra.

en: Subquery namespace
it: Namespace della sottoquery

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
it: Avanzato. Inserisci un namespace per la sottoquery usata da questa relazione.

en: Representative view
it: Vista rappresentativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
it: Avanzato. Utilizza un altra vista per generare la sottoquery della relazione. Questo permette di utilizzare filtri e criteri di ordinamento avanzati. Se si indica una vista qui, le opzioni di ordinamento specificate qui sopra saranno ignorate. La vista deve avere come unico campo l'ID della propria tabella di base, e preferibilmente dovrebbe specificare qualche criterio di ordinamento.

en: Generate subquery each time view is run.
it: Genera la sottoquery ogni volta che la vista viene eseguita.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
it: Genererà nuovamente la sottoquery per questa relazione ogni volta che la vista verrà eseguita, e non solo al salvataggio di queste opzioni. Da utilizzare durante i test se si stanno effettuando modifiche altrove. ATTENZIONE: nuoce seriamente alle performance della vista.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo ordinamento ai visitatori, consentendo loro di modificarlo

en: This display is disabled.
it: Questa visualizzazione è disabilitata.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
it: Questa vista è stata aggiornata automaticamente per riparare le relazioni mancanti. La Vista dovrebbe continuare a funzionare, ma si consiglia di verificare che gli aggiornamenti automatici siano corretti e di salvare questa vista.

en: reorder displays
it: riordina le visualizzazioni

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
it: Errore: la visualizzazione @display si riferisce ad un plugin di nome '@plugin', che attualmente non è disponibile.

en: enable @display_title
it: abilita @display_title

en: view @display
it: visualizza @display

en: clone @display_title
it: clona @display_title

en: delete @display_title
it: elimina @display_title

en: disable @display_title
it: disabilita @display_title

en: undo delete of @display_title
it: annulla l'eliminazione di @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
it: Questa vista non è compatibile con questa versione di Views.
    Per importare una vista creata con views1 bisogna accedere ad un'installazione di drupal6 e importarla lì.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
it: Lo stile o il formato di riga selezionato non utilizza i campi.

en: Aggregation settings
it: Impostazioni di aggregazione

en: Display extenders
it: Estensioni della visualizzazione

en: Select extensions of the views interface.
it: Seleziona le estensioni dell'interfaccia di views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
it: Si è configurato la visualizzazione %display con un path che è anche un path alias. Questo potrebbe provocare effetti indesiderati, sarebbe meglio utilizzare un path interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di aggregazione per @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
it: Seleziona la funzione di aggregazione da utilizzare su questo campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
it: Chiamata a 'Ensure my table',  ma la query non fornisce il metodo ensure_table.

en: Empty display extender
it: Estensione della visualizzazione vuoto

en: Raw value from URL
it: Valori grezzi estratti dall'URL

en: Apply (all displays)
it: Applica (tutte le visualizzazioni)

en: Apply (this display)
it: Applica (solo questa visualizzazione)

en: The date of the most recent new content on the feed.
it: La data del nuovo contenuto più recente nel feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
it: L'ID del contenuto a cui questo commento risponde.

en: Relate comment to the user who created it.
it: Collega un commento all'utente che lo ha inserito.

en: Comments of the node
it: Commenti del contenuto

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
it: Collega tutti i commenti al contenuto. Genererà 1 record duplicato per ogni commento. Normalmente, se serve questa relazione, conviene creare una view basata sui commenti.

en: Reply to
it: Rispondi a

en: Recent comments view
it: Vista dei commenti recenti

en:  new
it:  nuovo

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
it: Questo è un alias di @group: @field.

en: @group (historical data): @field
it: @group (dati storici): @field

en: Also known as: !also.
it: Altrimenti noto come: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
it: Delta - Appare in: @bundles.

en: Archive list
it: Elenco archivi

en: No backlinks found.
it: Nessun backlink trovato.

en: Pages that link to %1
it: Pagine collegate a %1

en: Popular (page)
it: Popolare (pagina)

en: Today (page)
it: Oggi (pagina)

en: Popular (block)
it: Popolare (blocco)

en: Today (block)
it: Oggi (blocco)

en: Today's popular content
it: I contenuti più popolari del giorno

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload

en: The user that uploaded the file.
it: L'utente che ha effettuato l'upload del file.

en: The taxonomy vocabulary description
it: La descrizione del vocabolario di tassonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
it: Termine di tassonomia scelto dall'autocompletamento o dal widget "selezione".

en: Representative node
it: Nodo rappresentativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ciascun termine, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: The taxonomy term name.
it: Il nome del termine di tassonomia.

en: Content with term
it: Contenuto con il termine

en: Relate all content tagged with a term.
it: Collega tutti i contenuti taggati con un termine

en: Has taxonomy term ID
it: Ha un termine di tassonomia identificato tramite ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
it: Visualizza il contenuto se ha i termini di tassonomia selezionati.

en: Has taxonomy term
it: Ha un termine di tassonomia

en: Taxonomy terms on node
it: Termini di tassonomia nel contenuto

en: All taxonomy terms
it: Tutti i termini di tassonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
it: Visualizza il contenuto se tra i suoi termini di tassonomia sono presenti i termini selezionati, o discendenti di quelli selezionati. A causa della maggiore complessità, la versione che include anche i discendenti presenta meno opzioni rispetto a quelle che non li includono.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
it: Ha un termine di tassonomia (o uno dei suoi figli) identificato dall'ID

en: Has taxonomy terms (with depth)
it: Ha termini di tassonomia (o loro figli)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
it: Ha un termine di tassonomia identificato dall'ID o uno dei suoi figli con profondità massima

en: @entity using @field
it: @entity che usa @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
it: Collega tutte le @entity in cui @field contiene il termine.

en: Taxonomy term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia ricavato da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ogni utente, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
it: Se selezionato, valori multipli per questo campo verranno visualizzati nella stessa riga. Se non selezionato, ogni valore di questo campo creerà una nuova riga. Se si utilizza il group by, assicurarsi di raggruppare per "ID Entità" perchè questa opzione abbia effetto.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
it: Visualizza un icona per rappresentare il tipo di file, invece del test MIME (ad esempio "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: Path component
it: Componente del percorso

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
it: La numerazione inizia da 1, ad es. sulla pagina admin/structure/types, il terzo componente del percorso è "types".

en: Use aggregation
it: Utilizza l'aggregazione

en: Do not display more link unless there is more content
it: Non visualizzare il link 'altro' se non è disponibile altro contenuto.

en: Display title may not be empty.
it: Il titolo della visualizzazione non può essere vuoto.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
it: Quando il valore del filtro <em>NON È</em> disponibile

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
it: Quando il valore del filtro <em>È</em> disponibile o viene fornito un valore predefinito

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
it: Questa visualizzazione non specifica una sorgente per i filtri contestuali, quindi se non si seleziona 'Fornisci valori predefiniti', nessun valore sarà disponibile per i filtri.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di elementi da visualizzare. Il valore 0 equivale a nessun limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
it: Il valore del filtro contestuale viene ricavato dall'URL.

en: Autosubmit
it: Invio automatico

en: Automatically submit the form once an element is changed.
it: Invia automaticamente il form quando un elemento cambia.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
it: Nascondi il tasto di invio se javascript è abilitato.

en: Query Comment
it: Commento della query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
it: Se impostato, il commento verrà inglobato nella query e passato al server SQL. Può risultare comodo utile per i log o il debug.

en: When needed, add the field language condition to the query
it: Quando necessario, aggiungi la condizione della lingua del campo alla query

en: Count DISTINCT
it: Usa DISTINCT per contare

en: Provide default field wrapper elements
it: Fornisce gli elementi contenitori predefiniti dei campi

en: If checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Se selezionato, per i campi che non specificano esplicitamente la configurazione dello stile HTML non verrà generato alcun elemento HTML attorno ai valori di campo, etichetta o etichetta + campo. In questo modo è possibile ridurre drasticamente la quantità di codice HTML generato dalla vista, a scapito però di una maggiore difficoltà nell'applicazione del CSS.

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
it: I campi inline verranno visualizzati uno a fianco all'altro invece che uno per riga. Da notare che alcuni campi ignoreranno l'impostazione perché visualizzati come elementi block, specialmente i campi body e altri che specificano le opzioni di formattazione HTML.

en: Hide the "Go" button
it: Nascondi il tasto "Vai"

en: Select the current contextual filter value
it: Seleziona il valore attuale del filtro contestuale

en: Show the empty text in the table
it: Visualizza il testo vuoto nella tabella

en: Wysiwyg profile
it: Profilo Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
it: Consente di modificare i contenuto con editor HTML.

en: Datetime
it: Data e ora

en: starts with
it: inizia per

en: Format handlers
it: Gestori di formattazione

en: Use the same configuration as the widget
it: Usa la stessa configurazione usata del widget

en: Use widget configuration
it: Usa configurazione del widget

en: No handler
it: Nessun gestore

en: Address form (country-specific)
it: Form indirizzo (specifico per nazione)

en: Name (First name, Last name)
it: Nominativo (nome e cognome)

en: Name (single line)
it: Nominativo (linea singola)

en: Organisation (single line)
it: Ragione sociale (linea singola)

en: Administer @entity_type
it: Amministra @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
it: Consente agli utenti di effettuare qualsiasi operazione riguardante @entity_type

en: Create @entity_type of any type
it: Crea @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit own @entity_type of any type
it: Modifica propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: Edit any @entity_type of any type
it: Modifica qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: View own @entity_type of any type
it: Visualizza propri @entity_type di qualsiasi tipo

en: View any @entity_type of any type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type di qualsiasi tipo

en: Create %bundle @entity_type
it: Crea @entity_type in %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
it: Modifica propri @entity_type in %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
it: Modifica qualsiasi @entity_type in %bundle

en: View own %bundle @entity_type
it: Visualizza propri @entity_type in %bundle

en: View any %bundle @entity_type
it: Visualizza qualsiasi @entity_type in %bundle

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
it: Definisce funzionalità comuni ai moduli Commerce. Deve essere abilitato per poter installare o rimuovere gli altri moduli Commerce.

en: Add to Cart form settings
it: Impostazioni del form Aggiungi al carrello

en: Fields attached to product line item types can be included in the Add to Cart form to collect additional information from customers in conjunction with their purchase of particular products.
it: I campi definiti per i tipi di riga d'ordine possono essere inclusi nel form Aggiungi al Carrello, in modo che il cliente possa inserire eventuali ulteriori informazioni durante l'acquisto di determinati prodotti.

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
it: Includi questo campo nel form Aggiungi al carrello per le righe d'ordine di questo tipo.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
it: Cerca di combinare prodotti uguali in un unica riga d'ordine nel carrello.

en: The line item type, referenced product, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
it: Possono essere combinate solo righe d'ordine dello stesso tipo, riferite allo stesso prodotto, e i cui dati provenienti dai campi inclusi nel form Aggiungi al carrello hanno lo stesso valore.

en: Add to Cart line item type
it: Tipo di riga d'ordine aggiunta al carrello.

en: Combine like items: !status
it: Combina righe uguali: !status

en: Add to Cart line item type: @type
it: Tipo di riga d'ordine aggiunta al carrello; @type

en: Commerce Customer profile
it: Profilo cliente Commerce

en: customer profile
it: profilo cliente

en: customer profiles
it: profili cliente

en: Clear this profile
it: Azzera il profilo

en: Disabled profiles will not be visible to customers in options lists.
it: I profili disabilitati non verranno mostrati tra le opzioni dei clienti.

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
it: Il tipo di questo profilo non è più disponibile, non è possibile cambiarne lo stato.

en: Price component type
it: Tipo di componente del prezzo

en: Price components track changes to prices made during the price calculation process, and they are carried over from the unit price to the total price of a line item. When an order total is calculated, it combines all the components of every line item on the order. When the unit price is altered by this action, the selected type of price component will be added to its data array and reflected in the order total display when it is formatted with components showing. Defaults to base price, which displays as the order Subtotal.
it: I componenti di prezzo tengono traccia delle variazioni apportate durante il processo di calcolo del prezzo, per tutto il percorso dal prezzo unitario fino all'importo totale di una riga d'ordine. Quando si deve calcolare il totale dell'ordine, vengono sommati tutti i componenti di tutte le righe dell'ordine. Quando questa azione modifica un prezzo unitario, vi aggiunge un componente del tipo selezionato, che a sua volta si rifletterà durante la visualizzazione del totale dell'ordine se per questa si sceglie di esporne i singoli componenti.

en: line item
it: riga d'ordine

en: line items
it: righe d'ordine

en: orders
it: ordini

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
it: Questo profilo cliente è attualmente collegato ad un ordine, perciò cambiando il valore di qualsiasi campo, invece di modificare il profilo stesso, le modifiche verranno salvate in un nuovo profilo cliente.

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
it: Il profilo cliente è stato clonato per evitare di perdere dati relativi ad ordini precedenti a cui era abbinato. Il nuovo identificativo del profilo è @profile_id.

en: This customer profile is referenced by Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
it: Il profilo cliente è abbinato all'ordine @order_number e perciò non può essere eliminato. Si consiglia di disabilitarlo.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
it: Il profilo cliente è collegato alle seguenti entità: !entity_list

en: Commerce Payment transaction
it: Transazione di pagamento Commerce

en: payment transaction
it: transazione di pagamento

en: payment transactions
it: transazioni di pagamento

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
it: Valore booleano che indica se il prodotto è attivo o meno.

en: This field has been configured to not display a widget. There is no way to enter values for this field via the user interface, so you must have some alternate way of adding data to these fields. The settings for the field will still govern what type of products can be referenced and whether or not their fields will be rendered into the referencing entity on display.
it: Questo campo è configurato per non visualizzare un controllo dedicato (widget). Non essendo il valore di questo campo modificabile in alcun modo dall'utente tramite l'interfaccia predefinita, è necessario prevedere una modalità alternativa di inserirvi i dati richiesti. Le impostazioni del campo stabiliscono comunque che tipo di prodotto può esservi collegato, e se i campi del prodotto collegato verranno inclusi durante la visualizzazione.

en: Render fields from the referenced products when viewing this entity.
it: Includi i campi del prodotto collegato quando si visualizza questa entità.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
it: Se abilitato, la forma con cui verranno mostrati i campi del prodotto sarà quella decisa dalle impostazioni di visualizzazione dei singoli campi nel tipo di prodotto.

en: Do not show a widget
it: Non mostrare un widget

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
it: Non visualizzerà il campo del prodotto collegato nei form. Usare solo se i prodotti collegati viene sono gestiti in modo non standard.

en: Line item is of a product line item type
it: La riga d'ordine è di tipo prodotto

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
it: Filtra solo le righe d'ordine di tipo prodotto (compreso il tipo di riga d'ordine predefinito)

en: !entity_type referencing products from !field_name
it: !entity_type collegato ai prodotti tramite !field_name

en: Relate a product to the !entity_type referencing it.
it: Collega un prodotto agli oggetti !entity_type che lo utilizzano.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: Bypass Rules access control
it: Salta i controlli dei permessi di Rules

en: Access the Rules debug log
it: Accede al log di debug di Regole

en: Rules tags autocomplete
it: Autocompletamento tag di Regole

en: Missing required module %name.
it: Manca un modulo necessario: %name.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
it: %plugin: Il nome di variabile %name contiene caratteri non ammessi.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
it: %plugin: Non è possibile specificare variabili di stato per elementi figli.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
it: @plugin %name mancante. Probabilmente manca un modulo necessario, oppure il modulo coinvolto non supporta l'aggiornamento.

en: The selected data property doesn't support writing.
it: La proprietà selezionata non è scrivibile.

en: Invalid type specified.
it: Specificato un tipo non valido.

en: Text comparison
it: Confronto di testi

en: Matching text
it: Testo con cui confrontare

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
it: In caso venga scelta l'operazione di confronto @regex, il pattern verrà intyerpretato come una <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Consigli: <a href="@RegExr">RegExr: Strumento online di verifica delle regular expression</a> è di grande aiuto per imparare, scrivere, e verificare le regular expressions.

en: Unblock a user
it: Sblocca un utente

en: Filter by tag
it: Filtra per tag

en: Default theme region
it: Regione del tema predefinito

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
it: La regione del tema di default %theme in cui il log di debug deve essere visualizzato. Per gli altri temi, il modulo Regole cercherà di visualizzare il log in una regione dallo stesso nome: se non esiste, il log non sarà visibile.

en: Admin theme region
it: Regione del tema di amministrazione

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
it: La regione del tema di amministrazione %theme in cui il log di debug deve essere visualizzato.

en: without identifier
it: senza identificativo

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
it: Violazione di accessi! Non si possiedono i permessi necessari per cambiare questa configurazione.

en: Open all
it: Apri tutto

en: -Close all-
it: -Chiudi tutto-

en: -Open all-
it: -Apri tutto-

en: %title could not be added to your cart.
it: Non è possibile aggiungere %title al carrello.

en: Invalid or missing payment method.
it: Metodo di pagamento mancante o non valido.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
it: Il numero di carta di credito inserito corrisponde ad un tipo di carta non supportato.

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
it: %title: inserire un valore numerico per il prezzo.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
it: Una nuova opzione di arrotondamento è stata aggiunta ai tipi di tassa, che ora consentono di specificare un eventuale arrotondamento per ogni tipo di tassa.

en: Tax amount rounding mode
it: Modalità di arrotondamento dell'importo della tassa

en: Specify what type of rounding should occur when tax rates of this type are calculated for the unit price of a line item. Sales taxes will generally not round these amounts at the unit price level, while VAT style taxes will generally round the half up.
it: Specifica quale tipo di arrotondamento applicare quando si calcola l'ammontare della tassa per una riga d'ordine. Le tasse di tipo 'Sales Tax' generalmente non necessitano arrotondamento, mentre per l'IVA è necessario.

en: Do not round tax amounts
it: Non applicare arrotondamenti

en: Round the half up
it: Arrotonda, con ,5 all'unità superiore

en: Round the half down
it: Arrotonda, con ,5 all'unità inferiore

en: Round the half to the nearest even number
it: Arrotonda, con ,5 all'unità pari

en: Round the half to the nearest odd number
it: Arrotonda, con ,5 all'unità dispari

en: Show all webform pages in block
it: Mostra tutte le pagine webform nel blocco

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
it: Come impostazione predefinita, i webform multi-pagina redirezionano verso la pagina del nodo dopo la prima pagina. Se selezionato, tutte le pagine saranno invece mostrate nel blocco.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
it: I token possono essere popolati anche tramite i valori POST che sono inviati dai form.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
it: Oltre a %get e %post, si possono usare anche i seguenti super-token, solo per gli utenti autenticati: %server, %cookie e %request. Per esempio %server[HTTP_USER_AGENT] o %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
it: La data meno recente che si può inserire nel campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
it: Accetta qualsiasi data in qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
it: La data più recente che può essere inserita nel campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
it: La data inserita deve essere @start_date o successiva.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
it: la data inserita deve essere @end_date o precedente.

en: Include webform forms in search index
it: Includi i form di Webform nell'indice di ricerca

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
it: Quando è selezionato, tutti i nodi Webform vedranno i propri componenti indicizzati dal motore di ricerca.

en: Submissions generated from Webform forms.
it: Inserimenti generati dai form di Webform.

en: edit configuration
it: modifica configurazione

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
it: Amministra le configurazioni di regole inclusi eventi, condizioni e azioni per i quali l'utente possiede i permessi necessari.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
it: Controlla tutte le configurazioni, indipendentemente da eventuali restrizioni di accesso a eventi, condizioni o azioni.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
it: Tutte le dipendenze dichiarate dalla configurazione di Regole %config sono nuovamente soddisfatte, quindi è stata riattivata.

en: Rules debug information: !log
it: Informazioni di debug regole: !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
it[0]: 1 configurazione di Regole richiede per il suo funzionamento uno o più moduli appena disabilitati, e quindi non può più essere eseguita.
it[1]: @count configurazioni di Regole richiedono per il loro funzionamento uno o più moduli appena disabilitati, e quindi non possono più essere eseguite.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
it: Il parametro %name può essere configurato solo tramite un selettore.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
it: Il parametro %name non può essere configurato tramite un selettore.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
it: Il selettore di dati %selector non è valido per il parametro %name.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
it: Il tipo di dato del valore configurato non corrisponde a quello richiesto dal parametro %name.

en: Missing configuration for parameter %name.
it: Configurazione mancante per il parametro %name.

en: The component %config does not exist.
it: Il componente %config non esiste.

en: The component %config fails the integrity check. Error: !message
it: Il componente %config non ha passato il controllo di integrità. Errore: !message

en: Logging of Rules evaluation errors
it: Registra nel log gli errori di valutazione di Regole

en: Log all warnings and errors
it: Registra nel log tutti gli errori e le avvertenze

en: Log errors only
it: Registra nel log solo gli errori

en: Evaluations errors are logged to the system log.
it: Gli errori generati dalla valutazione di Regole sono registrati nel log di sistema.

en: Log debug information to the system log
it: Registra le informazioni di debug nel log di sistema

en: Show debug information
it: Mostra informazioni di debug

en: In case of errors
it: In caso di errori

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
it: Le informazioni di debug vengono mostrate solo al momento della valutazione delle regole, se l'utente corrente è in possesso del permesso <a href="!url">%link</a>

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
it: Pianifica l'esecuzione di componenti di Regole mediante azioni.

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
it: Salva una data nel database come timestamp, formato deprecato per supportare i dati legacy.

en: Pop-up calendar
it: Calendario a scomparsa

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data inizio' per il campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data fine' per il campo %field #%delta.

en: The End date value.
it: Il valore della data di fine.

en: Choose how users view dates and times:
it: Scegliere la modalità di visualizzazione di date e orari:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
it: Per aggiungere o modificare le opzioni, visitare la pagina <a href="@date-time-page">impostazioni Data e ora</a>.

en: Both Start and End dates
it: Sia data inizio che data fine

en: Start date only
it: Solo data inizio

en: End date only
it: Solo data fine

en: Display dates using the @format format
it: Visualizza le date usando il formato @format

en: Display both Start and End dates
it: Visualizza sia la data di inizio che la data di fine.

en: Display Start date only
it: Visualizza solo la data di inizio

en: Display End date only
it: Visualizza solo la data di fine

en: Default date
it: Data predefinita

en: No default value
it: Nessun valore predefinito

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
it: Descrivere una data con riferimento al presente, tipo '+90 days' (90 giorni dopo la data di creazione del campo) oppure '+1 Saturday' (il prossimo sabato). Vedere !strtotime per maggiori dettagli.

en: Default end date
it: Data di fine predefinita

en: Relative default value for end date
it: Valore relativo predefinito per la data di fine

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
it: Il valore predefinito relativo per la data di fine non è valido.

en: Date entry options
it: Opzioni di inserimento date

en: Control the order and format of the options users see.
it: Controlla l'ordine e il formato delle opzioni visualizzate agli utenti.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
it: Sovrascrive il formato di input selezionato sopra. Definisce una stringa di formato data php come 'm-d-Y H:i' (fai riferimento a <a href="@link">http://php.net/date</a> per maggiori dettagli).

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
it: Per favore inserisci un formato data personalizzato, o scegline uno di quelli preimpostati.

en: Select the date attributes to collect and store.
it: Seleziona gli attributi data da raccogliere e salvare.

en: Date attributes to collect
it: Attributi data da raccogliere

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
it: Le date di fine sono utilizzate per memorizzare la durata. Per esempio, un evento che inizia il 15 Settembre e termina il 16 Settembre.

en: @field_name Start date value #@delta
it: @field_name Valore data inizio #@delta

en: @field_name End date value #@delta
it: Valore data di fine di @field_name #@delta

en: @field_name Start date
it: Data di inizio di @field_name

en: @field_name End date
it: Data di fine di @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
it: Una 'data di inizio' è richiesta se è impostata una 'data di fine' per il campo %field #%delta.

en: The Start date is invalid.
it: La data di inizio non è valida.

en: The End date is invalid.
it: La data di fine non è valida.

en: Starting and ending year
it: Anno iniziale e finale

en: !start-date to !end-date
it: da !start-date a !end-date

en: Makes date/time fields available.
it: Rende disponibili campi data/ora

en: Starting year
it: Anno di inizio

en: The value input for field %field is invalid:
it: Il valore immesso per il campo %field è invalido:

en: The value @date does not match the expected format.
it: Il valore @date non è conforme al formato atteso.

en: System date settings
it: Impostazioni della data di sistema

[ctx: datetime]
en: Date
it: Data

[ctx: datetime]
en: Time
it: Ora

en: E.g., @date
it: esempio: @date

en: @label -  start date (!name)
it: @label -  data di inizio (!name)

en: @label -  start date
it: @label - data di inizio

en: @label - end date (!name:!column)
it: @label - data di fine (!name:!column)

en: @label - end date:!column
it: @label - data di fine:!column

en: Page using the value of a date field.
it: Pagina utilizzando il valore di un campo data.

en: Dates to compare
it: Date da confrontare

en: Start/End date range
it: Intervallo date inizio/fine

en: Only this field
it: Solo questo campo

en: Date selection form element
it: Elemento del form per la selezione della data

en: Filter granularity
it: Granularità del filtro

en: Relative start date
it: Data inizio relativa

en: Relative end date
it: Data fine relativa

en: Date value
it: Valore della data

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
it: Le date relative sono calcolate nel momento in cui la vista viene visualizzata. Ad esempio: now, now+1day, 12AM today, Monday next week (notare che attualmente le date relative non sono tradotte, ma devono essere inserite con lo standard americano). <a href="@relative_format">La documentazione PHP</a> contiene ulteriori esempi di formati data relativi.

en: Relative start date not specified.
it: Data inizio relativa non specificata.

en: Relative end date not specified.
it: Data fine relativa non specificata.

en: Relative date not specified.
it: Data relativa non specificata.

en: Position: @position, format: @format.
it: Posizione: @position, formato: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
it: Il paginatore lavora appoggiandosi ad un filtro su data o su Campo data del contenuto. Se il filtro su data è già stato aggiunto alla vista, il paginatore fornisce la funzione di pagina avanti/indietro con la stessa granularità di quel filtro (paginazione per anno, mese, settimana o giorno). Il filtro deve anche essere configurato con un valore predefinito per la data. Se nella vista non c'è un filtro per data, o non è definito un valore predefinito per la data, il paginatore non verrà mostrato.

en: Date identifier
it: Identificativo data

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
it: L'identificativo abbinato a questa data nell'URL. Se più di una visualizzazione della stessa vista usano la data come paginatore (es: una pagina e un blocco), occorre specificare un diverso l'identificativo del paginatore, altrimenti qualsiasi modifica al valore del paginatore influenzerà tutte le visualizzazioni.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
it: Dove posizionare il paginatore, sopra, sotto o sopra e sotto il contenuto.

en: Link format
it: Formmato del link

en: Unset the price of disabled products in the cart
it: Ometti dal carrello il prezzo dei prodotti disabilitati

en: Complete checkout for an order
it: Finalizza il checkout di un ordine

en: Order in checkout
it: Ordine in fase di checkout

en: Continue to next step
it: Procedi al passo successivo

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
it: Il numero di carta di credito inserito non corrisponde al tipo di carta scelto.

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: Token registry
it: Registro dei token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati non sono definiti come array:

en: The following tokens or token types are missing required name and description information:
it: Per i token (o tipi di token) sotto elencati sono stati erroneamente omessi il nome o la descrizione:

en: The following token types do not have any tokens defined:
it: Per i tipi di token sotto elencati non è definito alcun token:

en: The following token types are not defined but have tokens:
it: I tipi di token sotto elencati non sono stati definiti, pur essendo usati da alcuni token:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati sono definiti da più di un modulo:

en: Problems detected
it: Riscontrati problemi

en: Private fields are shown only to users with results access.
it: I campi privati sono mostrati solo a utenti con il permesso di accedere ai risultati.

en: Download range options
it: Opzioni intervallo di download

en: All submissions
it: Tutti gli inserimenti

en: Only new submissions since your last download
it: Solo i nuovi inserimenti dall'ultimo download

en: Only the latest
it: Solo gli ultimi

en: All submissions starting from
it: Tutti gli inserimenti a partire da

en: Select or specify a range of submissions to download.
it: Seleziona o specifica un intervallo di inserimenti da scaricare.

en:  to (optional) end:
it:  a (facoltativo):

en: Latest number of submissions field is required
it: Il numero di ultimi inserimenti è richiesto

en: Latest number of submissions must be numeric
it: Il numero di ultimi inserimenti deve essere un valore numerico

en: Latest number of submissions must be greater than 0
it: Il numero di ultimi inserimenti deve essere maggiore di 0

en: Start submission number is required
it: Il numero di inserimento iniziale è obbligatorio

en: Start submission number must be numeric
it: Il numero di inserimento iniziale deve essere un valore numerico

en: Start submission number must be greater than 0
it: Il numero di inserimento iniziale deve essere maggiore di 0

en: End submission number must be numeric
it: Il numero di inserimento finale deve essere un valore numerico

en: End submission number must be greater than 0
it: il numero di inserimento finale deve essere maggiore di 0

en: End submission number may not be smaller than Start submission number
it: Il numero di inserimento finale non può essere inferiore del numero di inserimento iniziale

en:  new since
it:  nuovi da

en: Address Field Example
it: Esempio di Campo Indirizzo

en: Example module for how to implement an addressfield format handler.
it: Modulo di esempio che mostra come implementare un gestore di formattazione per il Campo Indirizzo

en: Address form (CH add-on)
it: Form indirizzo (aggiunte CH)

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
it: Il controllo di integrità per @plugin %label (%name), che in precedenza falliva, ora riesce correttamente ed è stato riattivato.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
it: Controllo di integrità fallito per @plugin %label (%name), che non può essere eseguito. Errore: !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
it: Ogni volta che si verifica l'evento viene attivata la valutazione della regola.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
it: La documentazione di Rules è online. Usare i link sottostanti per avere maggiori informazioni. L'aiuto di ciascuno per migliorare la documentazione online è molto gradito!

en: Rules introduction
it: Introduzione a Rules

en: Rules terminology
it: Terminologia di Rules

en: Coding for Rules
it: Scrivere codice per Rules

en: Unknown @plugin %name.
it: @plugin %name sconosciuto.

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
it: L'elenco da iterare. L'iterazione scorrerà gli elementi dell'elenco uno ad uno, consentendo ulteriori azioni su ognuno. Vedere <a href="@url">il manuale online</a> per ulteriori informazioni su come usare le iterazioni.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
it: Inserire codice PHP per elaborare il parametro selezionato.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
it: Notare che le sostituzioni di token che contengono oggetti concatenati – come [node:author:uid] – non sono elencate qui, ma sono comunque disponibili. La modalità di inserimento <em>selezione dati</em> può aiutare a costruire i pattern di sostituzione più complessi. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per ulteriori informazioni sui pattern di sostituzione complessi.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
it: Le regole di reazione, elencate qui sotto, reagiscono a determinati eventi generati dal sito. Ogni regola di reazione può attivare varie <em>azioni</em>, e può prevedere una o più <em>condizioni</em> che devono essere soddisfatte affinché le azioni vengano eseguite. Si possono anche definire dei <a href="@url1">componenti</a> – parti di configurazioni di regole che possono essere riutilizzate dentro altre regole o altre parti del sito. Vedere <a href="@url2">la documentazione online</a> per un'introduzione all'uso del modulo Regole.

en: Components are stand-alone sets of Rules configuration that can be used by Rules and other modules on your site. Components are for example useful if you want to use the same conditions, actions or rules in multiple places, or call them from your custom module. You may also export each component separately. See <a href="@url2">the online documentation</a> for more information about how to use components.
it: I componenti sono insiemi di configurazioni di Regole a sé stanti, che possono essere utilizzate da altre Regole e altri moduli del sito. I componenti sono utili, ad esempio, per riutilizzare le stesse condizioni, azioni o regole in più di un'occasione senza duplicarle, o per richiamarle da moduli personalizzati. Ogni componente può essere esportato separatamente. Vedere <a href="@url2">la documentazione online</a> per maggiori informazioni su come usare i componenti.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
it: Scegliere il tipo di componente da creare. I vari tipi di componente sono descritti nella <a href="@url">documentazione online</a>.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
it: Stringa usata per identificare l'attività. Eventuali attività preesistenti con lo stesso identificativo, relative a questo componente, verranno rimpiazzate.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
it: Notare che la valutazione dei componenti viene attivata da <em>cron</em> – assicurarsi che cron sia configurato correttamente verificando lo !status del sito. L'accuratezza dell'esecuzione pianificata dipende dalla frequenza di esecuzione di cron. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sull'esecuzione pianificata di componenti.

en: Unknown event "!event_name"
it: Evento "!event_name" sconosciuto

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
it: Tag associati a questa configurazione, usati per filtrare le configurazioni nell'interfaccia di amministrazione. Separare tag multipli usando le virgole.

en: Variables are normally input <em>parameters</em> for the component – data that should be available for the component to act on. Additionaly, action components may <em>provide</em> variables back to the caller. Each variable must have a specified data type, a label and a unique machine readable name containing only lowercase alphanumeric characters and underscores. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about variables.
it: Le variabili sono normalmente <em>parametri</em> in ingresso per il componente – dati che devono essere forniti al componente per l'elaborazione. I componenti di tipo azione, inoltre, possono <em>restituire</em> variabili al chiamante. Ogni variabile deve avere un tipo di dato specifico, un nome mnemonico e un nome univoco ad uso interno per il quale sono consentite solo lettere minuscole e il carattere sottolineatura ("_"). Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sulle variabili.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
it: In procinto di aggiungere un nuovo oggetto @plugin a @config-plugin %label. Usare l'indentazione per includere condizioni in questo gruppo logico. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sugli insiemi di condizioni.

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
it: Il selettore dati aiuta a navigare le strutture dati disponibili per Regole. <em>Per far sì che i campi di un'entità appaiano nel selettore dati, può essere necessario aggiungere una condizione "l'entità ha il campo" (oppure "il contenuto è di tipo")</em>. Ulteriori consigli utili riguardo la selezione di dati sono disponibili nella <a href="@url">documentazione online</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
it: La data espressa in GMT. Si può inserire un valore fisso (come %format) o qualsiasi altro valore GMT riconosciuto dalla funzione !strtotime di PHP (come "+1 day"). I valori relativi tipo "+1 day" o "now" sono da considerare relativi al momento dell'esecuzione.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
it: La cancellazione di questo @removed-plugin invaliderebbe invalidare l'attuale configurazione, dato che alcune delle variabili che fornisce sono utilizzate da @plugin <a href="!url">%label</a>.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
it: Seleziona l'evento da aggiungere. Fare comunque attenzione che tutti gli eventi aggiunti devono fornire tutte le variabili richieste dalla regola.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
it: L'evento è stato aggiunto, ma non fornisce tutte le variabili necessarie.

en: Added event %event.
it: Evento %event aggiunto.

en: Are you sure you want to remove the event?
it: Si vuole davvero rimuovere l'evento?

en: You are about to remove the event %event.
it: In procinto di rimuovere l'evento %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
it: L'evento è stato rimosso, ma esso forniva alcune variabili che ora risultano mancanti.

en: Event %event has been removed.
it: L'evento %event è stato rimosso.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
it: La variabile usata per contenere ogni singolo elemento dell'elenco durante l'iterazione. La variabile sarà disponibile solo all'interno dell'iterazione.

en: Uploaded file.
it: File caricato.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
it: I vocabolari contengono termini correlati alla tassonomia e che sono usati per classificare il contenuto.

en: Field "@name"
it: Campo "@name"

en: Whether the user is active or blocked.
it: Se l’utente sia attivo o bloccato.

en: Generate automatic URL alias
it: Genera un alias automatico per l'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
it: Deseleziona per definire un alias personalizzato.

en: Configure URL alias patterns.
it: Configura gli schemi per alias URL.
