Open Deals Drupal Distribution (7.x-1.0-alpha3) - en to jv translation catalogue (594 entries)

en: Home
jv: Joglo

en: User interface
jv: Polatan panganggo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Next
jv: Sakterusé

en: Pages
jv: Kācā

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: Reset to defaults
jv: Balékaké marang asliné

en: delete
jv: busak

en: Prefix
jv: Awalan

en: Suffix
jv: Akhiran

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: Value
jv: Biji

en: Username
jv: Jeneng Panganggo

en: Email address
jv: Alamat Email

en: Group
jv: Grup

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: Replies
jv: Balesan

en: Last Post
jv: Kiriman pungkasan

en: Closed
jv: Ditutup

en: List
jv: Daftar

en: Subject
jv: Subyek

en: Actions
jv: Aksi

en: Confirm
jv: Konfirmasi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: Read more
jv: Candhaké

en: more
jv: pepaké

en: Enable
jv: Diuripnā

en: Disable
jv: Dipaténi

en: Explanation or submission guidelines
jv: Katrangan utāwā petunjuk pengiriman

en: Article
jv: Artikel

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Administration
jv: Pengelolaan

en: footer
jv: bilah suku

en: Comments
jv: Komèntar

en: More
jv: Lengkapé

en: Last updated
jv: Update terakhir

en: For
jv: Kanggo

en: Tags
jv: Tautan

en: Block title
jv: Judhul blok

en: Taxonomy
jv: Taksonomi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Content types
jv: Tipe kontèn

en: Home page
jv: Kaca ngarep

en: Download
jv: Undhuh

en: Version
jv: Versi

en: Go
jv: Nuju

en: view
jv: tampilan

en: File
jv: Berkas

en: Tag
jv: Tautan

en: Advanced options
jv: Opsi lanjutan

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Size
jv: Ukuran

en: Links
jv: Tautan

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Baléknā

en: None
jv: Nihil

en: Display settings
jv: Sétingan Display

en: This action cannot be undone.
jv: Aksi iki ora bisa dibaléknā.

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: Block settings
jv: Setelan blok

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Country
jv: Negara

en: Weight
jv: Urutan

en: Variable
jv: Variabel

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Types
jv: Tipe

en: Hierarchy
jv: Hirarki

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: Depth
jv: Jerone

en: none
jv: ora ana

en: Category
jv: Kategori

en: Settings
jv: Sétingan

en: Feed
jv: Pasokan

en: Name
jv: Jeneng

en: edit
jv: sunting

en: Go to previous page
jv: Kācā sakdurungé

en: Go to next page
jv: Kācā terusané

en: Import
jv: Ngimpor

en: Book
jv: Buku

en: Export
jv: Ngékspor

en: Taxonomy term
jv: Taksonomi tetembungan

en: General settings
jv: Sétingan umum

en: settings
jv: setelan

en: Node ID
jv: ID Node

en: header
jv: irahan

en: Label
jv: Judul

en: Preview
jv: Tudhuhnā

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: True
jv: Bener

en: False
jv: Salah

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Open
jv: Dibuka

en: Top
jv: Ndhuwur

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Sunday
jv: Minggu

en: Monday
jv: Senén

en: Tuesday
jv: Selasa

en: Wednesday
jv: Rebo

en: Thursday
jv: Kemis

en: Friday
jv: Jemuah

en: Saturday
jv: Setu

en: Core
jv: Inti

en: Icon
jv: Ikon

en: Add new
jv: Tambah anyar

en: Time
jv: Wektu

en: Views
jv: View

en: Access
jv: Akses

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: Vocabularies
jv: Kosakata

en: Modules
jv: Modul

en: Visible
jv: Kétok

en: Anchor
jv: Jangkar

en: Display
jv: Tampilan

en: Node type
jv: Tipe node

en: Advanced settings
jv: Sétingan lanjutan

en: results
jv: kasil

en: search
jv: goléki

en: Teaser
jv: Ringkesan

en: The username %name does not exist.
jv: Jeneng panganggo %name ora ana.

en: Updated
jv: Wis anyar

en: Text
jv: Teks

en: Theme
jv: Tema

en: Keywords
jv: Tembung kunci

en: Statistics
jv: Statistik

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: Attachment
jv: Sisipan

en: Picture
jv: Gambar

en: type
jv: tipe

en: Mail
jv: Surat

en: Before
jv: Sadurunge

en: After
jv: Sawise

en: Find content
jv: Temokaké kontén

en: User
jv: Panganggo

en: Content type
jv: Tipe kontèn

en: Continue
jv: Lanjutna

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: User ID
jv: ID panganggo

en: Error
jv: Salah

en: Options
jv: Opsi

en: Contact
jv: Kontak

en: Created
jv: Digawé

en: Number of columns
jv: Cacahe kolom

en: Separator
jv: Watesan

en: Exclude
jv: Kejābā

en: Horizontal
jv: Horisontal

en: Vertical
jv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
jv: Sampéyan yakin arep mbusak %title?

en: Expanded
jv: Mekarnā

en: Update options
jv: Opsi paling anyar

en: All
jv: Kabèh

en: Access log
jv: Log akses

en: Active
jv: Aktif

en: Done
jv: Rampung

en: Year
jv: Tahun

en: Date format
jv: Format tanggal

en: Add content
jv: Nambah kontèn

en: Page title
jv: Judhul kācā

en: Block
jv: Blok

en: Override title
jv: Tumpuki judhul

en: CSS class
jv: Klas CSS

en: Display links
jv: Tudhuhna pranala

en: Page
jv: Kācā

en: Pager ID
jv: ID Pager

en: Bottom
jv: Ngisor

en: Taxonomy terms
jv: Tetembungan taksonomi

en: Breadcrumb
jv: Bilah papan

en: Site name
jv: Jeneng Situs

en: Site slogan
jv: Sesanti situs

en: Module
jv: Modul

en: Never
jv: Ora tahu

en: Selected
jv: Kepilih

en: Menu link
jv: Tautan menu

en: To
jv: Marang

en: Aggregator category
jv: Kategori agregator

en: Aggregator feed
jv: Pasokan agregator

en: Aggregator item
jv: Item agregator

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Parāgā

en: Revision ID
jv: ID revisi

en: Comment
jv: Komèntar

en: Comment ID
jv: ID Komèntar

en: Hostname
jv: Jeneng Host

en: Score
jv: Skor

en: Published
jv: Dipacak

en: Input format
jv: Format inputan

en: Signature
jv: Tapak asma

en: Filter
jv: Saring

en: Location
jv: Lokasi

en: Promoted to front page
jv: Promosiknā nang kācā ngarep

en: Revisions
jv: Owah-owahan

en: Log message
jv: Pesen log

en: Poll duration
jv: Suwéné poling

en: Poll votes
jv: Milih Poling

en: Session ID
jv: ID sesi

en: File ID
jv: ID berkas

en: File name
jv: Jeneng berkas

en: File size
jv: Ukuran berkas

en: Vocabulary
jv: Vokabulari

en: Vocabulary ID
jv: ID vokabulari

en: Term ID
jv: ID tetembungan

en: Term name
jv: Jeneng term

en: E-mail address
jv: Alamat e-mail

en: Last access
jv: Aksés terakhir

en: Last login
jv: Login terakhir

en: Severity
jv: Kerawanan

en: Fields
jv: Field

en: Contains
jv: Ngandhut

en: Does not contain
jv: Ora ngandhut

en: Is less than
jv: Kurang sākā

en: Is less than or equal to
jv: Kurang sākā utāwā pada karo

en: Is equal to
jv: Pada karo

en: Is greater than or equal to
jv: Luwih sākā utāwā padha karo

en: Is greater than
jv: Luwih sākā

en: Is not equal to
jv: Ora padha karo

en: Average
jv: Rerata

en: Count
jv: Jumlah

en: Overridden
jv: Ditumpuk

en: Warning
jv: Weling

en: configure
jv: konfigurasi

en: Last update
jv: Update mutakhir

en: %time ago
jv: %time kepengker

en: Nodes
jv: Node

en: Advanced
jv: Mahir

en: Sort order
jv: Prentah urutan

en: Up
jv: Munggah

en: Width
jv: Ambané

en: Height
jv: Dhuwuré

en: This field is required.
jv: Kotak isian iki dibutuhna.

en: Maximum
jv: Maksimal

en: Medium
jv: Sedheng

en: Sortable
jv: Bisa diurutaké

en: Plain text
jv: Teks biasa

en: Caching
jv: Tembolok

en: Month
jv: Wulan

en: Details
jv: Lengkapé

en: Unlimited
jv: Ora ānā batesé

en: Current
jv: Saiki

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: Code
jv: Kode

en: Owner
jv: Sing duwé

en: General
jv: Umum

en: Method
jv: Metode

en: Recent posts
jv: Kiriman pungkasan

en: Recent posts for %1
jv: Kiriman pungkasan kanggo %1

en: Day
jv: Dina

en: Table
jv: Tabel

en: January
jv: Januari

en: February
jv: Pébruari

en: March
jv: Maret

en: May
jv: Mei

en: June
jv: Juni

en: July
jv: Juli

en: August
jv: Agustus

en: September
jv: Séptémber

en: October
jv: Oktober

en: November
jv: Nopémber

en: December
jv: Désémber

en: Configuration
jv: Pangaturan

en: !time ago
jv: !time kepungkur

en: Other
jv: Liyané

en: Align
jv: Rata

en: Navigation
jv: Navigasi

en: Basic
jv: Dasar

en: List type
jv: Daftar tipe

en: Role
jv: Parāgā

en: Select all
jv: Pilih kabèh

en: Link text
jv: Teks pranala

en: String
jv: Tembung

en: Case
jv: Kasus

en: Users
jv: Panganggo

en: Referrer
jv: Dirujuk nang

en: Exists
jv: Ana

en: Both
jv: Karone

en: Maximum length
jv: Dawa maksimal

en: Save changes
jv: Simpenana perubahané

en: Argument
jv: Argumen

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: <All>
jv: <Kabeh>

en: Down
jv: Mudhun

en: Optional
jv: Ora kudu

en: Order
jv: Urutan

en: Recent comments
jv: Daftar Komèntar anyar

en: IP Address
jv: Alamat IP

en: Preformatted
jv: Pra format

en: Profile
jv: Profil

en: Term description
jv: Katrangan tetembungan

en: Save settings
jv: Nyimpen setingan

en: Operation
jv: Operasi

en: reply
jv: mbalesi

en: You have to specify a valid date.
jv: Sampéyan kudu temtokaké tanggal sing bener.

en: Default language
jv: Basa gawan asliné

en: American Samoa
jv: Samoa Amerika

en: Northern Mariana Islands
jv: Kepulauan Mariana Lor

en: Size of textfield
jv: Ukuran field tèks

en: Authoring information
jv: Katrangan panulisan

en: Leave blank for %anonymous.
jv: Kosongna waé kanggo @anonymous.

en: Hidden
jv: Umpetan

en: Show
jv: Kétoknā

en: English
jv: Basa Inggris

en: 1 item | @count items
jv[0]: 1 item
jv[1]: @count item

en: ‹ previous
jv: ‹ sakdurungé

en: next ›
jv: sakwisé ›

en: Full text
jv: Teks lengkap

en: Undo
jv: Baléknā

en: Search results
jv: Kasilé golékan

en: Your search yielded no results
jv: Panggolékan Sampéyan ora ana kasilé

en: Deleted
jv: Dibusak

en: Publishing options
jv: Opsi penerbitan

en: Font size
jv: Ukuran huruf

en: Configure block
jv: Konfigurasi Blok

en: Period
jv: Periode

en: Select list
jv: Daftar pilih

en: Text field
jv: Field tèks

en: Long
jv: Dawa

en: Short
jv: Cendhek

en: Revert
jv: Baléknā

en: Empty
jv: Kosong

en: Existing system path
jv: Sistim path sing disediaknā

en: Greater than
jv: Luwih sākā

en: Less than
jv: Kurang sākā

en: any
jv: sembarang

en: Log out
jv: Metu log

en: Left
jv: Kiwa

en: Right
jv: Tengen

en: Site information
jv: Informasi situs

en: Blocked
jv: Ditolak

en: Results
jv: Kasilé

en: open
jv: mbukak

en: Visitor
jv: Dhayoh

en: Parent term
jv: Induk tetembungan

en: Parent terms
jv: Indhung tetembungan

en: Forums
jv: Forum

en: !date by !username
jv: !date déning !username

en: revert
jv: balékna

en: Revision
jv: Perubahan

en: current revision
jv: révisian saiki

en: Session
jv: Sési

en: Permissions
jv: Kawenangan

en: Date created
jv: Tanggal digawé

en: Not published
jv: Ora dipacak

en: Menu settings
jv: Sétingan menu

en: Color scheme
jv: Warna skema

en: Unformatted
jv: Tanpa formatan

en: New comments
jv: Komèntar anyar

en: Themes
jv: Téma

en: !name field is required.
jv: Isian !name dibutuhaké.

en: Sticky
jv: Pucuk

en: Processing
jv: Lagi proses

en: disable
jv: mati

en: date
jv: tanggal

en: Default value
jv: Biji gawan

en: Timezone
jv: Zona wektu

en: Slogan
jv: Sesanti

en: Examples
jv: Contoné

en: Go to first page
jv: Kācā pertama

en: Go to last page
jv: Kācā terakhir

en: Go to page @number
jv: Nang kaca @number

en: Enter the terms you wish to search for.
jv: Ketiknā tetembungan sing arep digoléki.

en: Blocks
jv: Blok

en: Menus
jv: Menu

en: Above
jv: Ndhuwur

en: @min and @max
jv: @min lan @max

en: Decimal
jv: Desimal

en: Precision
jv: Ketepatan

en: 1 minute
jv: 1 menit

en: Permission
jv: Kawenangan

en: Hide
jv: Umpetaké

en: file system
jv: sistim berkas

en: URL path settings
jv: Sétingan URL path

en: Space
jv: Spasi

en: Language neutral
jv: Basa netral

en: Account blocked
jv: Akun ditolak

en: <Any>
jv: <Sembarang>

en: « first
jv: « pertama

en: last »
jv: terakhir »

en: Loading
jv: Ngemot

en: Aggregator
jv: Pengepul

en: Context
jv: Konték

en: Book navigation
jv: Navigasi buku

en: Taxonomy vocabulary
jv: Taksonomi vokabulari

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Print
jv: Céthak

en: Locked
jv: Dikunci

en: Account
jv: Akun

en: Node count
jv: Jumlah node

en: Skip to main content
jv: Liwati nang kontèn utama

en: Default order
jv: Préntah gawan

en: Number of views
jv: Jumlah sing nonton

en: Or
jv: Utāwā

en: About
jv: Ngenani

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
jv: Yén jumlah kothaké ora cukup, klik nang kene kanggo nambahi pilihan.

en: sort by @s
jv: urutaké karo @s

en: After saving a new comment
jv: Sakwisé nyimpen komèntar anyar

en: After deleting a comment
jv: Sakwisé mbusak komèntar

en: After deleting a term
jv: Sakwisé mbusak tetembungan

en: Text to display
jv: Teks sing ditampilna

en: Create @name
jv: Gawé @name

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
jv: @module (<span class="admin-disabled">mati</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
jv: @module (<span class="admin-enabled">urip</span>)

en: Acronym
jv: Singkatan

en: Custom format
jv: Format kostum

en: Run cron
jv: Nglakokaké cron

en: IP address
jv: Alamat IP

en: Secondary tabs
jv: Tab sékundér

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
jv: Pilihan ilegal kedetèksi. Mangga dihubungi administrator pengelola situs.

en: Illegal choice %choice in !name element.
jv: Pilihan sing dilarang %choice nang elemen !name.

en: Decimal point
jv: Titik desimal

en: Book outline
jv: Cengkorongan buku

en: Revision information
jv: Katrangan revisi

en: Comma
jv: Koma

en: The size of the file.
jv: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
jv: Tipe MIME berkas.

en: Multilingual support
jv: Ndukung multibasa

en: Main menu
jv: Menu utama

en: No fields available.
jv: Ora ānā field sing cumawis.

en: After saving new content
jv: Sakwisé nyimpen kontén

en: After deleting content
jv: Sakwisé mbusak kontén

en: No alias
jv: Tanpa alias

en: Abbreviation
jv: Singkatan

en: Inserted
jv: Disisipaké

en: Broken/missing handler
jv: Handler rusak/ilang

en: - Any -
jv: - Sembarang -

en: Feed ID
jv: ID Feed

en: The title of the comment.
jv: Judhul komèntar.

en: Comment count
jv: Jumlah komèntar

en: The title of the node.
jv: Judhul node.

en: The date the node was posted.
jv: Tanggal node nalika dikirim.

en: In the form of CCYYMMDD.
jv: Nang format CCYYMMDD.

en: In the form of YYYYMM.
jv: Nang format YYYYMM.

en: In the form of YYYY.
jv: Nang format YYYY.

en: In the form of MM (01 - 12).
jv: Nang format (01 - 12).

en: In the form of DD (01 - 31).
jv: Nang format (01 - 31).

en: Poll
jv: Poling

en: Views today
jv: Tampilan dinā iki

en: contact
jv: kontak

en: Display even if view has no result
jv: Tudhuhna saknajan ora ānā hasilé

en: @current of @max
jv: @current saka @max

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Machine-readable name
jv: Jeneng gampangé-mesin

en: Contact form
jv: Formulir kontak

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
jv: !name ora bisa luwih dawa saka %max karakter nanging saiki dawané %length karakter.

en: Illegal choice %choice in %name element.
jv: Larangan milih %choice nang elemen %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
jv: Jeneng kewaca-mesin kudu nggunaknā huruf cilik, angka lan garis ngisor.

en: Search form
jv: Form panggolèkan

en: Popular content
jv: Konten populer

en: Date and time
jv: Tanggal lan wektu

en: Content translation
jv: Terjemahan kontén

en: Item ID
jv: ID Item

en: Text format
jv: Format tèks

en: The name of the site.
jv: Jeneng situs.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
jv: Nambah, Nyunting lan mbuwangi kaca-kaca sistim sing numpuk lan uga kaca-kaca gawéyan panganggo saka sistim.

en: Content type name
jv: Jeneng tipe konten

en: manage fields
jv: Natani field

en: %name must be a positive integer.
jv: %name must be a positive integer.udu wilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
jv: %name kudu diisi angka.

en: <No value>
jv: <Ora ana biji>

en: Page top
jv: Kaca ndhuwur

en: Page bottom
jv: Kācā ngisor

en: Hello <strong>@username</strong>
jv: Sugeng rawuh <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
jv: Tudhuhna sidhatané

en: Sidebar first
jv: Sidebar pertama

en: @argument title
jv: judhul @argument

en: @argument input
jv: input @argument

en: Submitted by !username on !datetime
jv: Dikirim !username ing !datetime

en: Not restricted
jv: Ora aman

en: The unique ID of the comment.
jv: ID unik komèntar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
jv: Alamat IP komputer duwéké pengirim komèntar.

en: The name left by the comment author.
jv: Jeneng sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The email address left by the comment author.
jv: Alamat e-mail sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The home page URL left by the comment author.
jv: Alamat laman situs sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The URL of the comment.
jv: Alamat URL komèntar.

en: Edit URL
jv: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
jv: Alamat URL kācā nyunting komèntar.

en: The date the comment was posted.
jv: Tanggal pengiriman komèntar.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
jv: Indhunge komèntar, yén guneman komèntare aktif.

en: The node the comment was posted to.
jv: Node sing dikirimi komèntar .

en: The number of comments posted on a node.
jv: Gunggunge komèntar sing dikirim nang node.

en: New comment count
jv: Jumlah komèntar anyar

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
jv: Gunggunge komèntar sing dikirim nang node saka pamirsa pungkasan nonton.

en: The type of the node.
jv: Tipene node.

en: The language the node is written in.
jv: Basané node nalika ditulis.

en: The URL of the node.
jv: Alamat URL node.

en: The URL of the node's edit page.
jv: Alamat URL kācā sunting node.

en: Date changed
jv: Tanggal diowahi

en: The date the node was most recently updated.
jv: Tanggal node sing paling sering dianyari.

en: The author of the node.
jv: Penulis node.

en: Poll winner
jv: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
jv: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
jv: Pilihan pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
jv: Jumlah pilihan sing diterima dening jawaban pemenang poling.

en: Poll winner percent
jv: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
jv: Persentase pilihan sing diterima dening jawaban pemenang poling.

en: The number of visitors who have read the node.
jv: Jumlah dhayoh sing uwis maca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
jv: Jumlah pengunjung sing måcå node ing dinå iki.

en: Last view
jv: Nonton pungkasan

en: The date on which a visitor last read the node.
jv: Tanggal nalikā tamu terakhir maca node.

en: The slogan of the site.
jv: Sesanti situs.

en: The administrative email address for the site.
jv: Alamat email administrasi situs.

en: The URL of the site's front page.
jv: URL kācā ngarep situs.

en: Login page
jv: Kācā login

en: The URL of the site's login page.
jv: URL kācā login situs.

en: The unique ID of the uploaded file.
jv: ID unik berkas unggahan.

en: The name of the file on disk.
jv: Jeneng berkas nang hardisk.

en: The web-accessible URL for the file.
jv: URL sing bisa diakses laman marang berkas.

en: The date the file was most recently changed.
jv: Tanggal berkas sing paling sering diowahi.

en: The user who originally uploaded the file.
jv: Panganggo pertama pangunggah file.

en: The unique ID of the taxonomy term.
jv: Unik ID kanggo tetembungan taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
jv: Jeneng  tetembungan taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
jv: Katrangan opsional kanggo tetembungan taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
jv: Jumlah node sing ānā tautané karo tetembungan taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
jv: URL tetembungan taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
jv: Vokabulari duwéké tetembungan taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
jv: ID unik vokabulari taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
jv: Jeneng vokabulari taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
jv: Katrangan tambahan vokabulari taksonomi.

en: Term count
jv: Jumlah tetembungan

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
jv: Jumlah tetembungan duwéké vokabulari taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
jv: ID unik akun panganggo.

en: The login name of the user account.
jv: Jeneng log mlebu akun panganggo.

en: The email address of the user account.
jv: Alamat e-mail akun panganggo.

en: The URL of the account profile page.
jv: URL kācā akun profil.

en: The date the user last logged in to the site.
jv: Tanggal pungkasan panganggo mlebu log situs.

en: The date the user account was created.
jv: Tanggal digawéné akun panganggo.

en: (active tab)
jv: (tab aktif)

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
jv: Kaca sing mbalekaké kode PHP iki dadi <code>TRUE</code> (namung sing mumpuni)

en: Pages or PHP code
jv: Kaca utawa kode PHP

en: Not customizable
jv: Ora bisa diatur dhéwé

en: Restricted to certain pages
jv: Kewates kācā tinamtu

en: Save and add fields
jv: Simpen lan nambah field

en: Text formats
jv: Format teks

en: Image styles
jv: Gagrag gambar

en: manage display
jv: nata tampilan

en: Revision log message
jv: Pesen log revisi

en: Full content
jv: Konten wutuh

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
jv: Welingan: Wénéhānā kanggo parāgā sing dipercaya waé; kawenangan iki nduwéni pengaruh marang keamanan situs.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
jv[0]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo 1 karakter utawa luwih.
jv[1]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo @count karakter utawa luwih.

en: Searched %type for %keys.
jv: Nggolèk %type kanggo %keys.

en: Requires: !module-list
jv: Mbutuhaké: !module-list

en: Required by: !module-list
jv: Dibutuhaké déning: !module-list

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
jv: Direktori %directory ora ana utawa ora bisa ditulisi.

en: Welcome (new user created by administrator)
jv: Sugeng Rawuh (panganggo anyar digawe karo Administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
jv: Sugeng Rawuh (nunggu pasetujonan)

en: Welcome (no approval required)
jv: Sugeng Rawuh (ora nunggu pasetujonan)

en: Password recovery
jv: Mbalekaké tembung sandhi

en: Account activation
jv: Ngaktifaké akun

en: Account cancellation confirmation
jv: Konfirmasi pambatalan akun

en: Account canceled
jv: Mbatalaké akun

en: Basic page
jv: Kācā dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
jv: Gunaknā <em>kācā dhasar</em> kanggo kontèn statis Sampéyan, kaya déné kācā 'Ngenani aku'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
jv: Isékna tandha koma kanggo misahi daftar tembung marang katrangan konten Sampéyan.

en: Entity ID
jv: ID Entiti

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
jv: Judul kanggo area iki sing arep ditudhuhna kanggo pengaturan

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
jv[0]: @count , diloncati @skip
jv[1]: @count iji, diloncati @skip

en: @count item | @count items
jv[0]: @count iji
jv[1]: @count iji

en: Translation source node
jv: Node sumber terjemahan

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
jv: Gunaknā <em>artikel</em> kanggo kontèn sing asring ditulis kaya warta berita, pengumuman utāwā blog.

en: Sidebar second
jv: Sidebar keloro

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
jv: Variabel sing cumawis yaiku: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: One-time login URL
jv: Login URL Sepisanan

en: Upload an image to go with this article.
jv: Unggah gambar karo artikel

en: Asc
jv: Urut Maju

en: HTML element
jv: Elemen HTML

[ctx: day_name]
en: Sunday
jv: Minggu

[ctx: day_name]
en: Monday
jv: Senèn

[ctx: day_name]
en: Tuesday
jv: Selasa

[ctx: day_name]
en: Wednesday
jv: Rebo

[ctx: day_name]
en: Thursday
jv: Kemis

[ctx: day_name]
en: Friday
jv: Jemuah

[ctx: day_name]
en: Saturday
jv: Setu

en: Display | Displays
jv[0]: Tampilan
jv[1]: Tampilan-tampilan

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
jv[0]: @count iji, diloncati @skip
jv[1]: Kaca, @count iji, diloncati @skip

en: @count item | Paged, @count items
jv[0]: @count iji
jv[1]: Kaca, @count iji

en: @group (historical data)
jv: @group (sejarah data)

[ctx: data_types]
en: List
jv: Daftar

[ctx: data_types]
en: list
jv: daftar
