Open Deals Drupal Distribution (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Support
fr: Assistance technique

en: Help
fr: Aide

en: Top
fr: Haut

en: Header
fr: Entête

en: Location
fr: Emplacement

en: Details
fr: Détails

en: End Date
fr: Date de fin

en: Store
fr: Boutique

en: Order
fr: Ordre

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Days
fr: Jours

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Hours
fr: Heures

en: Coupon
fr: Bon de réduction

en: Discount
fr: Remise

en: Product
fr: Produit

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Sales
fr: Ventes

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Footer Bottom
fr: Bas du pied de page

en: Line item
fr: Élément de commande

en: Highlight
fr: Surligner

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Footer Top
fr: Haut du pied de page

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.
