Open Deals Drupal Distribution (7.x-1.11) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Submit
id: Kirim

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Image
id: Gambar

en: Help
id: Bantuan

en: Top
id: Atas

en: type
id: tipe

en: Site
id: Situs

en: Location
id: Lokasi

en: Details
id: Rincian

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Stock
id: Stok

en: Store
id: Toko

en: Navigation
id: Navigasi

en: Order
id: Urutan

en: Features
id: Fitur

en: Coupon
id: Kupon

en: Discount
id: Diskon

en: Product
id: Produk

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: types
id: jenis

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main menu
id: Menu utama

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.
