Open Deals Drupal Distribution (7.x-1.14) - en to de translation catalogue (42 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Submit
de: Absenden

en: Content
de: Inhalt

en: Value
de: Wert

en: Article
de: Artikel

en: Support
de: Unterstützung

en: Image
de: Bild

en: Help
de: Hilfe

en: Top
de: Oben

en: type
de: Typ

en: Site
de: Website

en: Header
de: Kopfzeile

en: Location
de: Ort

en: End Date
de: Enddatum

en: Stock
de: Lager

en: Store
de: Shop

en: Order
de: Reihenfolge

en: Days
de: Tage

en: Sidebar
de: Seitenleiste

en: Hours
de: Stunden

en: Coupon
de: Kupon

en: Discount
de: Rabatt

en: Product
de: Produkt

en: Webform
de: Webformular

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
de: Ein neues Formular oder einen neuen Fragebogen für Benutzer erstellen. Eingesendete Daten und Statistiken werden gespeichert und sind berechtigten Benutzern zugänglich.

en: types
de: Typen

en: Skip to main content
de: Direkt zum Inhalt

en: Sales
de: Verkäufe

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Footer Bottom
de: Fußzeile unten

en: Line item
de: Position

en: Highlight
de: Hervorheben

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
de: Das <em>Hauptmenü</em> wird oft benutzt, um die Hauptbereiche der Website anzuzeigen, häufig in einer Top-Navigationsleiste.

en: Basic page
de: Einfache Seite

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: <em>Einfache Seiten</em> sind für statischen Inhalt gedacht, z. B. eine „Über uns“-Seite.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
de: Durch Kommata getrennte Schlagwörter eingeben, die den Inhalt beschreiben.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
de: Benutzen Sie <em>Artikel</em> für zeitkritische Inhalte wie Nachrichten, Pressemeldungen oder Blogeinträge.

en: Footer Top
de: Fußzeile oben

en: Upload an image to go with this article.
de: Speichern Sie ein Bild, um diesen Artikel zu veröffentlichen.

en: Displays the order total discount
de: Zeigt den Gesamtrabatt der Bestellung
