Open Enterprise (7.x-1.0-beta4) - en to hi translation catalogue (8 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Tags
hi: उपनाम

en: @drupal installation complete
hi: @drupal स्थापना संपन्न

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
hi: %dir और %file में सभी आवश्यक परिवर्तन कर दिए गए है , इसलिए अब आपको सुरक्षा जोखिम से बचने के लिए इनमे से लिखने की अनुमति को हटाने देनी चाहिए । अगर आप नहीं जानते की यह कैसे किया जाता है तो <a href="@handbook_url"> ऑनलाइन  विवरण पुस्तिका</a>. को पढ़ें ।

en: Congratulations, you installed @drupal!
hi: बधाई हो, आपने @drupal को स्थापित कर लिया !

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।
