Open Enterprise (7.x-1.0-rc2) - en to fa translation catalogue (10 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Other
fa: ساير

en: @drupal installation complete
fa: نصب @drupal کامل شد

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fa: تمامی تغییرات لازم برروی %dir و %file اعمال شد. شما باید مجوز نوشتن را بخاطر دوری از مشکلات امنیتی از روی آنها بردارید. اگر شما مطمئن نیستید چطور باید اینکار رو انجام بدید به <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fa: تبریک, شما @drupal را نصب کردید.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.
