Open Enterprise (7.x-1.0-rc3) - en to it translation catalogue (9 entries)

en: Tags
it: Etichette

en: Other
it: Altro

en: @drupal installation complete
it: Installazione di @drupal completata

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
it: Tutte le necessarie modifiche a %dir e %file sono state effettuate. Per evitare rischi di sicurezza dovresti ora rimuovere i permessi di scrittura. Se non sei certo su come fare, consulta il <a href="@handbook_url">manuale online</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
it: Congratulazioni, hai installato @drupal!

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.
