OpenFed (7.x-1.10-beta2) - en to fr translation catalogue (82 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Link
fr: Lien

en: Summary
fr: Résumé

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: term
fr: terme

en: Answer
fr: Réponse

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Location
fr: Emplacement

en: System
fr: Système

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Job
fr: Offre d'emploi

en: Jobs
fr: Travaux

en: Events
fr: Évènements

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Banner
fr: Bannière

en: Profile
fr: Profil

en: Function
fr: Fonction

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: Gender
fr: Sexe

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: author
fr: auteur

en: Video
fr: Vidéo

en: News
fr: Nouvelles

en: Apply
fr: Appliquer

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Addresses
fr: Adresses

en: Categories.
fr: Catégories.

en: Offset
fr: Décalage

en: Promote to front page
fr: Placer en page d'accueil

en: Banners
fr: Bannières

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Videos
fr: Vidéos

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Team members
fr: Membres d'équipe

en: The installation has encountered an error.
fr: Une erreur s'est produite durant l'installation.

en: Demote from front page
fr: Retirer de la page d'accueil

en: Language(s)
fr: Langue(s)

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: Stick
fr: Épingler

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de %error_operation avec les arguments : @arguments

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Meeting
fr: Réunion

en: Meetings
fr: Réunions

en: Master
fr: Principal

en: Unstick
fr: Désépingler

en: The language %language has been created and can now be used.
fr: La langue %language a été créée et peut désormais être utilisée.

en: Change value
fr: Modifier la valeur

en: Change author
fr: Modifier l'auteur
