OpenFed (7.x-2.10-rc2) - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Content types
id: Jenis konten

en: Categories
id: Kategori

en: Download
id: Unduh

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Summary
id: Ringkasan

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Continue
id: Lanjutkan

en: term
id: istilah

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: Page
id: Halaman

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: System
id: Sistem

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Events
id: Acara

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Profile
id: Profil

en: Function
id: Fungsi

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: author
id: penulis

en: News
id: Berita

en: Apply
id: Terapkan

en: Menus
id: Menu

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Promote to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Demote from front page
id: Copot dari halaman depan

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: Completed @current of @total.
id: Menyelesaikan @current dari @total.

en: Asc
id: Urutan turun
