OpenFed (7.x-2.9-rc1) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Download
ja: ダウンロード

en: File
ja: ファイル

en: Reset
ja: リセット

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Summary
ja: 概要

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Continue
ja: 継続

en: Email
ja: メール

en: term
ja: ターム

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: Page
ja: ページ

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: System
ja: システム

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Job
ja: ジョブ

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Events
ja: イベント

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Banner
ja: バナー

en: Profile
ja: プロフィール

en: Function
ja: 機能

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Gender
ja: 性別

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Source
ja: ソース

en: author
ja: 投稿者

en: Video
ja: ビデオ

en: Apply
ja: 適用

en: Menus
ja: メニュー

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Addresses
ja: 住所

en: Categories.
ja: カテゴリー

en: Offset
ja: オフセット

en: Promote to front page
ja: フロントページに掲載

en: Nid
ja: ノードID

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Demote from front page
ja: フロントページから撤去する

en: Language(s)
ja: 言語

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Completed @current of @total.
ja: @total 中 @current 完了。

en: Thumb
ja: サムネール

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Development settings
ja: 開発設定

en: The language %language has been created and can now be used.
ja: 言語 %language を作成し、利用できるようになりました。

en: Note this option is only relevant for sites using multiple languages.
ja: この設定は多言語サイトのみに関連することをご注意ください。

en: Change value
ja: 値を変更

en: Change author
ja: 投稿者を変更
