OpenFolio (7.x-1.0-alpha10) - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Login
fr: Identifiant

en: Link
fr: Lien

en: Help
fr: Aide

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Text
fr: Texte

en: Footer
fr: Pied de page

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Border
fr: Bordure

en: Tab
fr: Onglet

en: Red
fr: Rouge

en: Purple
fr: Violet

en: About
fr: À propos

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fr: Les espaces sont autorisés, mais pas les signes de ponctuation à l'exception des points, traits d'unions et tirets bas.

en: Yellow
fr: Jaune

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Hovered Link
fr: Lien survolé

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Powered by
fr: Propulsé par
