OpenFolio (7.x-1.0-alpha10) - en to it translation catalogue (3562 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Pages
it: Pagine

en: enable
it: attiva

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: approve
it: approva

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Item
it: Elemento

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Replies
it: Risposte

en: Last Post
it: Ultimo Post

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: more
it: altro

en: Create !type
it: Crea !type

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: footer
it: messaggio a piè di pagina

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: For
it: Per

en: Tags
it: Etichette

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Categories
it: Categorie

en: Version
it: Versione

en: Go
it: Vai

en: view
it: mostra

en: all
it: tutto

en: Tag
it: Etichetta

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User edit form
it: Form di modifica utente

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Parents
it: Padri

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Description field
it: Campo descrizione

en: settings
it: impostazioni

en: Back
it: Indietro

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: header
it: intestazione

en: Label
it: Etichetta

en: Changes
it: Modifiche

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: username
it: nome utente

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Open
it: Aperto

en: Top
it: In cima

en: Link Target
it: Target del link

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Schedule
it: Pianifica

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Sync
it: Sincronizzate

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Modules
it: Moduli

en: Manage
it: Gestisci

en: Region
it: Regione

en: Placeholder tokens
it: Simboli segnaposto

en: Display
it: Visualizzazione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: style
it: stile

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Picture
it: Ritratto

en: Titles
it: Titoli

en: Paths
it: Percorsi

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: Database type
it: Tipo database

en: Promoted
it: Promosso

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: action
it: azione

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Default Settings
it: Impostazioni predefinite

en: Check
it: Assegno

en: Files
it: File

en: status
it: stato

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Data type
it: Tipo di dato

en: Separator
it: Separatore

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: Optional Title
it: Titolo opzionale

en: Required Title
it: Titolo obbligatorio

en: No Title
it: Nessun titolo

en: Link Title
it: Titolo del link

en: Default (no target attribute)
it: Predefinito (nessun attributo TARGET)

en: Open link in window root
it: Apre il link nella finestra principale

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: Allow the user to choose
it: Permetti all'utente di scegliere

en: Titles are required for all links.
it: I titoli sono obbligatori per tutti i link.

en: Open URL in a New Window
it: Apri URL in una nuova finestra

en: Defines simple link field types.
it: Definisce semplici campi di tipo link.

en: term
it: termine

en: Menu item
it: Voce del menu

en: The name of the menu.
it: Il nome del menu.

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: All
it: Tutti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Access log
it: Registro degli accessi

en: Active
it: Attivo

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Bottom
it: In fondo

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: User picture
it: Immagine utente

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Not found
it: Non trovato

en: Module
it: Modulo

en: Off
it: Spento

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Header
it: Intestazione

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: In linea

en: Selected
it: Selezionato

en: Menu link
it: Voce del menu

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Aggregator category
it: Categoria dell'aggregatore

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Revision ID
it: ID revisione

en: Comment
it: Commento

en: Comment ID
it: ID commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Log message
it: Messaggio di log

en: URL alias
it: Alias URL

en: Poll duration
it: Durata del sondaggio

en: Poll votes
it: Voti del sondaggio

en: Session ID
it: ID sessione

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File size
it: Dimensione file

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo login

en: Message type
it: Tipo di messaggio

en: Severity
it: Rilevanza

en: Field name
it: Nome del campo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Average
it: Media

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Conditions
it: Condizioni

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Warning
it: Avviso

en: N/A
it: N/D

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: %time ago
it: %time fa

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Node Title
it: Titolo del nodo

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Up
it: Su

en: Performance
it: Prestazioni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Maximum
it: Massimo

en: Medium
it: Medio

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Month
it: Mese

en: Load
it: Carica

en: System
it: Sistema

en: Current
it: Corrente

en: State
it: Stato

en: Terms
it: Termini

en: Desc
it: Disc

en: Code
it: Codice

en: Owner
it: Autore

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Cleanup
it: Ripulitura

en: Method
it: Metodo

en: Recent posts
it: Contenuti recenti

en: Recent posts for %1
it: Post recenti per %1

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Now
it: Adesso

en: All views
it: Tutte le viste

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: Loop
it: Iterazione

en: Text color
it: Colore del testo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: Link URL
it: URL del link

en: access content
it: accesso al contenuto del sito

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: months
it: mesi

en: User login
it: Accesso utente

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Destination
it: Destinazione

en: String
it: Testo

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Exists
it: Esiste

en: Site off-line message
it: Messaggio per il sito "off-line"

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
it: Messaggio che verrà mostrato ai visitatori quando il sito è in modalità "off-line".

en: Both
it: Entrambi

en: Last
it: Ultimo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: <All>
it: - Tutti -

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Clone
it: Clona

en: Administer views
it: Amministra viste

en: Existing Views
it: Viste esistenti

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Tab
it: Scheda

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Down
it: Giù

en: Handler
it: Gestore

en: Wildcard
it: Caratteri jolly

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: Order
it: Ordinamento

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: Recent comments
it: Commenti recenti

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Random
it: Casuale

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Plain
it: Semplice

en: Position
it: Posizione

en: Integer
it: Intero

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: Profile name
it: Nome profilo

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: Profile
it: Profilo

en: text
it: testo

en: Close
it: Chiudi

en: Visibility settings
it: Impostazioni visibilità

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: fields
it: campi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Original
it: Originale

en: Property
it: Proprietà

en: Weeks
it: Settimane

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Protocol
it: Protocollo

en: with comments
it: con commenti

en: without comments
it: senza commenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: comments
it: commenti

en: Full
it: Completo

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Rules
it: Regole

en: Database name
it: Nome database

en: Port
it: Porta

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Hidden
it: Nascosto

en: Approved
it: Approvato

en: seconds
it: secondi

en: minutes
it: minuti

en: Show
it: Mostra

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Other queries
it: Altre query

en: Key
it: Chiave

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Timer
it: Cronometro

en: Change
it: Cambia

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Tokens
it: Token

en: Switch
it: Cambia

en: 1 item | @count items
it[0]: 1 oggetto
it[1]: @count oggetti

en: Clear
it: Cancella

en: No items selected.
it: Nessun elemento selezionato.

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: update
it: aggiorna

en: Full text
it: Testo completo

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Source
it: Sorgente

en: published
it: pubblicato

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Please enter some keywords.
it: Inserisci una o più chiavi di ricerca.

en: Front page
it: Prima pagina

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: unlimited
it: illimitati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Display name
it: Nome visualizzato

en: Languages
it: Lingue

en: Features
it: Funzionalità

en: Feature
it: Funzionalità

en: Available tokens
it: Token disponibili

en: Activity
it: Attività

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: First
it: Primo

en: equals
it: uguale a

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Block name
it: Nome del blocco

en: Period
it: Punto

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Granularity
it: Granularità

en: Target type
it: Tipo destinazione

en: Controls
it: Controlli

en: Alignment
it: Allineamento

en: Link label
it: Etichetta del link

en: author
it: autore

en: unchanged content
it: contenuto invariato

en: unchanged user
it: utente invariato

en: Entity
it: Entità

en: None.
it: Nessuno.

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Negate
it: Negata

en: Empty
it: Vuoto

en: Import failed.
it: Importazione fallita.

en: created content
it: contenuto creato

en: updated content
it: contenuto aggiornato

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
it: Notare che se la cache delle pagine di drupal è abilitata, questo evento non sarà generato per le pagine servite dalla cache.

en: viewed content
it: contenuto visualizzato

en: deleted content
it: contenuto eliminato

en: Existing system path
it: Percorso di sistema esistente

en: Create or delete a content's URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL per un contenuto

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
it: Lasciare vuoto per eliminare l'alias.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
it: Lasciare vuoto per eliminare tutti gli alias che puntano al percorso di sistema indicato.

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: Send mail to all users of a role
it: Invio di email a tutti gli appartenenti ad un ruolo

en: Page redirect
it: Ridirezione a una pagina

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
it: Avvertenza: se i ruoli selezionati identificano un numero eccessivo di utenti, il server potrebbe non riuscire ad inviare tutti i messaggi.

en: The mail's subject.
it: L'oggetto dell'email.

en: The mail's message body.
it: Il corpo del messaggio email.

en: registered user
it: utente registrato

en: updated user
it: utente aggiornato

en: viewed user
it: utente visualizzato

en: deleted user
it: utente eliminato

en: User has logged in
it: Un utente si autentica

en: logged in user
it: utente autenticato

en: User has logged out
it: L'utente si disconnette

en: logged out user
it: utente disconnesso

en: User has role(s)
it: L'utente appartiene al ruolo

en: Whether the user has the selected role(s).
it: L'utente appartiene al ruolo o ruoli selezionati?

en: any
it: qualsiasi

en: Add user role
it: Assegnazione ruolo aggiuntivo

en: Remove user role
it: Revoca di un ruolo

en: Execute custom PHP code
it: Eseguire codice PHP personalizzato

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Caption
it: Didascalia

en: Days
it: Giorni

en: Selector
it: Selettore

en: Log out
it: Esci

en: views
it: viste

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: profile
it: profilo

en: Transition
it: Transizione

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: What links here
it: Che cosa rimanda qui

en: Hours
it: Ore

en: Seconds
it: Secondi

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Site information
it: Informazioni sul sito

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: open
it: aperto

en: Convert
it: Conversione

en: Parent term
it: Termine padre

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Style
it: Stile

en: Content title
it: Titolo del contenuto

en: Forums
it: Forum

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: duration
it: durata

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Missing
it: Mancante

en: Permissions
it: Permessi

en: All tags
it: Tutti i tag

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Reversed
it: Invertito

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Reverse
it: Inverti

en: Manage features
it: Gestione funzionalità

en: Conflict
it: Conflitto

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: Purple
it: Viola

en: Unformatted
it: Non formattato

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New
it: Nuovo

en: Resume
it: Ripresa

en: Relationships
it: Relazioni

en: Plural
it: Plurale

en: Relationship
it: Relazione

en: relationships
it: relazioni

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: Base path
it: Percorso di base

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Minutes
it: Minuti

en: comment
it: commento

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: not published
it: non pubblicato

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Automatic
it: Automatico

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: cancel
it: annulla

en: disable
it: disattiva

en: Output format
it: Formato di output

en: Storage
it: Archiviazione

en: date
it: data

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: No style
it: Nessuno stile

en: Bold
it: Grassetto

en: Information
it: Informazioni

en: Variables
it: Variabili

en: Plugins
it: Plugin

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: No caching
it: Nessuna cache

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Blocks
it: Blocchi

en: Menus
it: Menù

en: Above
it: Sopra

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Fifth
it: Quinto

en: Overrides
it: Forzature

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Text area
it: Area di testo

en: Used in
it: Usato in

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Decimal
it: Decimale

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: years
it: anni

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Italic
it: Corsivo

en: Global
it: Globale

en: Image gallery
it: Galleria immagini

en: Profiles
it: Profili

en: Thread
it: Argomento

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Title text
it: Testo per il titolo

en: Distinct
it: Distinta

en: Extension
it: Estensione

en: Space
it: Spazio

en: Keys
it: Chiavi

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Usage
it: Utilizzo

en: Provided by
it: Fornito da

en: Contexts
it: Contesti

en: Aggregate
it: Aggrega

en: <Any>
it: -Qualsiasi-

en: Skin
it: Tema grafico

en: Initial height
it: Altezza iniziale

en: Initial width
it: Larghezza iniziale

en: Loading
it: Caricamento

en: Rearrange
it: Riordina

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Variable editor
it: Editor di variabili

en: Switch user
it: Cambia profilo utente

en: Execute PHP
it: Esegui PHP

en: Execute
it: Esegui

en: empty
it: vuoto

en: Package
it: Imballo

en: All types
it: Tutti i tipi

en: Restore
it: Ripristina

en: Node author
it: Autore del contenuto

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Interface language
it: Lingua interfaccia

en: Rebuilding
it: Ricostruzione

en: Pictures
it: Ritratti

en: Cancel link
it: Link annulla

en: Attach to
it: Allega a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'indirizzo URL %url non è valido. Inserire gentilmente un indirizzo URL completo, simile a http://www.esempio.com/feed.xml.

en: Views panes
it: Pannelli viste

en: by @user
it: di @user

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: A list of files attached to the node.
it: Una lista di file allegati al contenuto.

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: A form to add a new comment.
it: Un form per aggiungere un nuovo commento.

en: Node comments
it: Commenti del contenuto

en: Sort
it: Ordinamento

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: Identifier
it: Identificativo

en: "@s" @type
it: @type "@s"

en: User profile
it: Profilo utente

en: Vocabulary terms
it: Termini del vocabolario

en: A node object.
it: Un oggetto nodo.

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: argument
it: argomento

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: Required contexts
it: Contesti richiesti

en: required context
it: contesto richiesto

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: No title
it: Nessun titolo

en: Columns
it: Colonne

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Panel
it: Pannello

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: The e-mail address %mail is not valid.
it: L'indirizzo e-mail %mail non è valido.

en: Data
it: Dati

en: Pause on hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: No name
it: Nessun nome

en: Node count
it: Conteggio dei nodi

en: Custom caption
it: Didascalia personalizzata

en: Finish
it: Termina

en: Search help
it: Aiuto per la ricerca

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Number of views
it: Numero di accessi

en: Or
it: O

en: Underline
it: Sottolineato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: About
it: Informazioni

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Data types
it: Tipi di dati

en: Link class
it: Classe del link

en: Create new profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Default theme
it: Tema predefinito

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: Publish content
it: Pubblica contenuto

en: and
it: e

en: After saving a new comment
it: Dopo il salvataggio di un nuovo commento

en: After deleting a comment
it: Dopo l'eliminazione di un commento

en: After deleting a term
it: Dopo l'eliminazione di un termine

en: Title, as link (default)
it: Titolo, come link (predefinito)

en: URL, as link
it: URL, come link

en: Short, as link with title "Link"
it: Breve, come link con titolo "Link"

en: Label, as link with label as title
it: Etichetta, come link con l'etichetta come titolo

en: Separate title and URL
it: Titolo e URL separate

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

en: Views Slideshow
it: Slideshow di viste

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Not promoted
it: Non promosso

en: Not sticky
it: Non sempre in cima

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: Reply-to link
it: Link rispondi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: field
it: campo

en: nodes
it: nodi

en: Menu items
it: Elementi di menu

en: Formatter
it: Formattatore

en: clone
it: duplica

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Translate
it: Traduci

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Create @name
it: Crea @name

en: Opacity
it: Opacità

en: The taxonomy vocabulary ID
it: L'ID del vocabolario della tassonomia

en: Force single
it: Forza singolo

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Element
it: Elemento

en: Radios
it: Pulsanti di opzione

en: Next »
it: Succ »

en: Effect
it: Effetto

en: Fonts
it: Caratteri

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Embed
it: Integra

en: Speed
it: Velocità

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Patterns
it: Pattern

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
it: Per ragioni di  sicurezza il file che hai caricato è stato rinominato in %filename.

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User roles
it: Ruoli utente

en: User account
it: Profilo utente

en: Landing page
it: Pagina di destinazione

en: More link path
it: Il percorso per leggi-tutto

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Not defined
it: Non definito

en: Rule
it: Regola

en: Validator
it: Validatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Delete item
it: Elimina elemento

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Parameter
it: Parametro

en: Generate
it: Genera

en: rule
it: regola

en: Per page gallery
it: Una galleria per pagina

en: Per post gallery
it: Una galleria per ogni contenuto

en: No gallery
it: Nessuna galleria

en: Display format
it: Formato di visualizzazione

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: Category ID
it: ID della categoria

en: Widgets
it: Widget

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: export
it: esporta

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
it: Effettua il backup o ripristina il database, oppure migra i dati da o per un'altra installazione di Drupal.

en: Backup the database.
it: Backup del database.

en: Restore the database from a previous backup
it: Ripristina il database da un backup precedente

en: Backup every
it: Esegui il backup ogni

en: Number of Backup files to keep
it: Numero file di backup da conservare

en: Exclude the following tables altogether
it: Escludi completamente le seguenti tabelle

en: The selected tables will not be added to the backup file.
it: Le tabelle selezionate non saranno incluse nel file di backup.

en: Exclude the data from the following tables
it: Escludi i dati delle seguenti tabelle

en: Save these settings.
it: Salva queste impostazioni.

en: Custom pages
it: Pagine personalizzate

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: Colon
it: Due punti

en: Run cron
it: Esegui cron

en: Run updates
it: Esegui aggiornamenti

en: Enable developer modules
it: Attiva i moduli per lo sviluppatore

en: Disable developer modules
it: Disattiva i moduli per lo sviluppatore

en: Current anonymous / authenticated users
it: Utenti attuali anonimi / autenticati

en: of
it: di

en: Title field
it: Titolo del campo

en: translate
it: traduci

en: The specified file %name could not be uploaded.
it: Il file specificato %name non può essere caricato.

en: No link
it: Nessun link

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Row
it: Riga

en: Scheduling
it: Programmazione

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Yellow
it: Giallo

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Filter by event
it: Filtra per evento

en: Active rules
it: Regole attive

en: Inactive rules
it: Regole disattivate

en: created comment
it: commento creato

en: updated comment
it: commento aggiornato

en: deleted comment
it: commento cancellato

en: URL alias exists
it: Un alias URL esiste

en: Cron maintenance tasks are performed
it: Quando vengono eseguiti i processi di manutenzione cron

en: Set breadcrumb
it: Impostazione breadcrumb

en: Directory path
it: Percorso cartella

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Configuration name
it: Il nome della confiigurazione

en: ends with
it: finisce per

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Book outline
it: Struttura del book

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Pause
it: Pausa

en: Hide submit button
it: Nascondi il tasto di invio

en: Root term
it: Termine radice

en: Is one of
it: È uno di

en: Expression
it: Espressione

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: Send mail
it: Invio mail

en: Comma
it: Virgola

en: Semicolon
it: Punto e virgola

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: The comment you are replying to does not exist.
it: Il commento a cui hai risposto non esiste.

en: Extra features
it: Funzionalità extra

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Theming information
it: Informazioni sul tema

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Ends with
it: Termina con

en: Cycle
it: Rotazione

en: Untitled skin
it: Personalizzazione senza nome

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Action to take if argument is not present
it: Azione da intraprendere se manca il valore per il parametro

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
it: Se questo valore viene ricevuto come parametro, il parametro sarà ignorato; vale a dire, "tutti i valori"

en: Wildcard title
it: Titolo jolly

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
it: Il titolo da usare come jolly nelle sostituzioni altrove.

en: Action to take if argument does not validate
it: Azione da intraprendere se il valore usato per il parametro non valida

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Use default RSS settings
it: Usa le impostazioni RSS predefinite

en: Title plus teaser
it: Titolo più anteprima

en: Front page feed
it: Feed prima pagina

en: The node ID of the node.
it: L'ID del nodo.

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: Add !name
it: Aggiungere !name

en: No role
it: Nessun ruolo

en: Slideshow settings
it: Impostazioni slideshow

en: View link
it: Link guarda

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: The MIME type of the file.
it: Il tipo MIME del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Menu links
it: Voci di menu

en: Link title
it: Titolo del link

en: 1 character | @count characters
it[0]: 1 carattere
it[1]: @count caratteri

en: Theme registry
it: Registro del tema

en: Delete link
it: Link elimina

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Localization
it: Localizzazione

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: Display the results as a slideshow.
it: Visualizza i risultati come slideshow

en: Has Avatar
it: Ha un Avatar

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: Main menu
it: Menu principale

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: Sum
it: Somma

en: Add more
it: Aggiungi

en: sorted by
it: ordinato per

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Remove group
it: Rimuovi gruppo

en: is greater than
it: è maggiore di

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: PHP Evaluation
it: Eseguire codice PHP

en: viewed comment
it: commento visto

en: After saving new content
it: Dopo il salvataggio di un nuovo contenuto

en: After updating existing content
it: Dopo l'aggiornamento di un contenuto esistente

en: saved content
it: contenuto salvato

en: After deleting content
it: Dopo l'eliminazione di un contenuto

en: Content is published
it: Il contenuto è pubblicato

en: Content is sticky
it: Il contenuto è fisso in cima alla lista

en: Content is promoted to frontpage
it: Il contenuto è promosso in prima pagina

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
it: Il codice PHP delimitato da &lt;?php ?&gt; verrà eseguito e sostituito con il suo risultato. Es.: &lt;? echo 1+1?&gt; verrà sostituito da 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
it: In aggiunta, si possono usare le seguenti variabili:

en: truth value
it: valore verità

en: rules
it: regole

en: Successfully sent email to %recipient
it: Invio di email a %recipient riuscito

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
it: Invio di email al ruolo (o ruoli) %roles riuscito.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
it: Indirizzo email del mittente. Lasciare vuoto per usare l'indirizzo predefinito del sito.

en: After saving a new term
it: Dopo il salvataggio di un nuovo termine

en: created term
it: termine creato

en: updated term
it: termine aggiornato

en: unchanged term
it: termine invariato

en: Block a user
it: Blocco di un utente

en: Rule sets
it: Insiemi di regole

en: Rule set
it: Insieme di regole

en: Scheduled evaluation date
it: Data pianificata per la valutazione

en: Rules Scheduler
it: Pianificatore regole

en: Add roles
it: Aggiungi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da assegnare agli utenti selezionati.

en: Remove roles
it: Rimuovi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da rimuovere dagli utenti selezionati.

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: No alias
it: Nessun alias

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: Numeric
it: Numerico

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Punctuation
it: Punteggiatura

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: Justify
it: Giustificato

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
it: Interfaccia di amministrazione delle viste. Senza questo modulo non si possono creare o modificare le viste.

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il percorso di Drupal o l'URL assoluta per questo link. È possibile introdurre i dati per questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" a continuazione.

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
it: Questo filtro esposto è opzionale e avrà aggiunte delle opzioni per consentirgli di non essere impostato.

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember the last setting the user gave this filter.
it: Ricorda l'ultima impostazione data dall'utente a questo filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: not in
it: non in

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: desc
it: disc

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: Broken
it: Corrotto

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: View name
it: Nome della vista

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: View tag
it: Etichetta vista

en: The view has been deleted.
it: La vista è stata eliminata.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
it: Il blocco è stato rimosso e ora è possibile modificare questa vista.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
it: Inserire il nome da usare per questa vista, se è diverso dalla vista sorgente. Lasciare vuoto per usare il nome della vista.

en: Paste view code here
it: Incollare qui il codice della vista

en: Unable to interpret view code.
it: Impossibile interpretare il codice della vista.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
it: Una vista con quel nome esiste già; si prega di scegliere un nome differente

en: Display plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della visualizzazione @plugin non è disponibile.

en: Style plugin @plugin is not available.
it: Il plugin dello stile @plugin non è disponibile.

en: Row plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della riga @plugin non è disponibile.

en: @type handler @table.@field is not available.
it: Il gestore di @type @table.@field non è disponibile.

en: Unable to import view.
it: Impossibile importare la vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
it: Selezionare una voce per modificarne i dettagli.

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: Invalid
it: Scorretto

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: View analysis
it: Analisi vista

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: Disable views data caching
it: Disattiva il caching dei dati delle viste

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
it: Viste memorizza in cache i dati sulle tabelle, sui moduli e sulle viste disponibili per incrementare le prestazioni. Selezionando questa casella, Viste salterà questa cache e ricostruirà sempre questi dati quando necessario. Ciò può avere un forte impatto sulle prestazioni del sito.

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
it: Drupal ha la capacità di eseguire molte query mentre viene fatto il rendering di una vista. Selezionando questa casella si visualizzeranno tutte le query durante il rendering della vista come parte dell'anteprima in diretta.

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: The unique ID of the aggregator category.
it: L'ID univoco della categoria dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator category.
it: Il titolo della categoria dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: The group the translation is in.
it: Il gruppo a cui appartiene la traduzione.

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: The version of Drupal core that this string is for.
it: La versione del core di Drupal a cui la stringa fa riferimento.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: Whether or not the node is published.
it: Indica se il nodo è pubblicato o no.

en: Published or admin
it: Pubblicato o in amministrazione

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: Created year
it: Creato anno

en: Created month
it: Creato mese

en: Created day
it: Creato giorno

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: Revert link
it: Link Versione precedente

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Poll
it: Sondaggio

en: Whether the poll is open for voting.
it: Se il sondaggio è aperto alla votazione.

en: Profile textfield
it: Campo di testo profilo

en: Profile textarea
it: Area di testo del profilo

en: Profile checkbox
it: Casella del profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Profile freeform list %field-name.
it: Elenco libero %field-name del profilo.

en: Profile date %field-name.
it: Data del %field-name del profilo.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: Most recent view
it: Ultima visualizzazione

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Stores site access information.
it: Memorizza le informazioni sugli accessi al sito.

en: Browser session ID of user that visited page.
it: L'ID della sessione del browser dell'utente che ha visitato la pagina.

en: Title of page visited.
it: Titolo della pagina visitata.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
it: Percorso interno della pagina visitata (relativo alla root di Drupal).

en: Referrer URI.
it: URI referrer.

en: Hostname of user that visited the page.
it: Nome host dell'utente che ha visitato la pagina.

en: The user who visited the site.
it: L'utente che ha visitato il sito.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
it: Tempo (in millisecondi) di caricamento della pagina.

en: Timestamp of when the page was visited.
it: Data e ora (timestamp) di quando la pagina è stata visitata.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
it: File mantenuti da Drupal e da moduli vari.

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The path of the file.
it: Il percorso del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Il nome del vocabolario di cui fa parte un termine. Questo sarà il vocabolario che conterrà qualsiasi termine del campo "Tassonomia: Termine"; allo stesso modo può creare duplicati.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: The user ID
it: L'ID dell'utente

en: The user or author name.
it: Il nome dell'utente o dell'autore.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
it: L'indirizzo email per un dato utente. Questo campo non è solitamente mostrato agli utenti, per cui attenzione nel suo utilizzo.

en: Language of the user
it: Lingua dell'utente

en: The user's picture, if allowed.
it: Il ritratto dell'utente, se consentito.

en: The date the user was created.
it: Il data in cui è stato creato l'utente.

en: The user's last access date.
it: La data dell'ultima accesso dell'utente.

en: The user's last login date.
it: La data dell'ultimo login dell'utente.

en: Whether a user is active or blocked.
it: Se un utente è attivo o bloccato.

en: The user's signature.
it: La firma dell'utente.

en: Provide a simple link to edit the user.
it: Fornisci un link semplice per modificare l'utente.

en: Roles that a user belongs to.
it: I ruoli a cui l'utente appartiene.

en: User ID from URL
it: ID utente dall'URL

en: User ID from logged in user
it: ID Utente degli utenti autenticati

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Link this field to its aggregator category page
it: Collega questo campo alla sua pagina di categoria dell'aggregatore

en: No user
it: Nessun utente

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: contact
it: contatti

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Link this field to download the file
it: Collega questo campo per download il file

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Exposed form in block
it: Form esposto nel blocco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
it: Questo titolo sarà visualizzato con la vista, dovunque vengono visualizzati normalmente i titoli; cioè, come il titolo della pagina, titolo del blocco, ecc.

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
it: <strong>Importante!</strong> Quando si aggiungono, rimuovono o rinominano i file modello, è necessario rendere Drupal consapevole delle modifiche facendogli rianalizzare i file del sistema. Cliccando questo pulsante si azzera il registro del tema di Drupal avviando perciò il processo di rianalisi. I modelli evidenziati sopra rifletteranno quindi il nuovo stato del sistema.

en: Theming information (display)
it: Informazioni sulla temizzazione (visualizzazione)

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: theming information
it: informazioni sulla temizzazione

en: This display has no theming information
it: La visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: Theming information (style)
it: Informazioni temizzazione (stile)

en: This display has no style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: Theming information (row style)
it: Informazioni temizzazione (stile riga)

en: This display has no row style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile riga

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
it: Se impostato, qualsiasi widget esposto non apparirà in questa vista. Sarà invece reso disponibile un blocco nel sistema di amministrazione blocchi di Drupal e il form esposto comparirà lì. Notare che questo blocco deve essere attivato manualmente, Viste non lo attiverà in automatico.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: Exposed form: @view-@display_id
it: Form esposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Block admin description
it: Descrizione amministrazione blocco

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
it: Questo imposta lo stato predefinito del metodo integrato di caching dei blocchi in Drupal; richiede che il caching sia attivato nella amministrazione del blocco. Prestare attenzione poiché si ha poco controllo su quando questa cache viene svuotata.

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
it: Quando si crea una voce di menu come scheda, Drupal ha bisogno di sapere quale sarà la voce di menu genitore di quella scheda. Alcune volte il genitore esiste già, mentre altre volte si deve crearne uno. Il percorso di una voce genitore sarà sempre lo stesso percorso con l'esclusione dell'ultima parte, cioè, se il percorso di questa vista è <em>foo/bar/baz</em>, il percorso genitore sarà <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
it: Se la voce genitore del menu è una scheda, inserire il peso della scheda. più basso è il numero, più a sinistra sarà la scheda.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: The style selected does not utilize fields.
it: Lo stile selezionato non utilizza i campi.

en: None defined
it: Non definito

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: New view
it: Nuova vista

en: Changed view
it: Vista modificata

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
it: Vista %name, visualizza voci del tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
it: Anteprima in diretta

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Adjust top margin
it: Regola il margine superiore

en: Keep menu at top of page
it: Mantieni il menu in cima alla pagina

en: Move local tasks into menu
it: Sposta voci locali sul menù

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: Adjust administration menu settings.
it: Regola le impostazioni del menu di amministrazione.

en: Formatted html link
it: Link html formattato

en: - All -
it: - Tutto -

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Unmet dependencies: !dependencies
it: Prerequisiti non soddisfatti: !dependencies

en: Checking...
it: Verifiche in corso...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
it: La funzionalità !module non può essere attivata a causa di un conflitto con !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
it: Riportati allo stato predefinito tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
it: Non sono state effettuate modifiche a questa funzionalità.

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Enable and disable features.
it: Abilita e disabilita funzionalità.

en: Display components of a feature.
it: Visualizza i componenti di una funzionalità.

en: Compare
it: Confronta

en: Compare default and current feature.
it: Confronta lo stato predefinito e quello attuale di una funzionalità.

en: Menu items for any enabled features.
it: Voci di menu per tutte le funzionalità abilitate.

en: Provides feature management for Drupal.
it: Fornisce a Drupal la gestione di funzionalità, ovvero strutture composte da moduli e relative configurazioni.

en: Dependency
it: Prerequisiti

en: No features available.
it: Nessuna funzionalità disponibile.

en: Filter criteria
it: Criteri del filtro

en: Link ID
it: ID della voce

en: Contact form
it: Form contatti

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: sort ascending
it: ordinamento crescente

en: sort descending
it: ordinamento decrescente

en: Ampersand
it: E commerciale

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
it: La lingua di default di questo account per le e-mail e la lingua preferita per la presentazione del sito.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
it: Il valore fornito per %field non è un URL valido.

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Popular content
it: Contenuti più visti

en: Content translation
it: Traduzione dei contenuti

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
it: Memorizza un titolo, href e degli attributi nel database per costruire un link.

en: URL, as plain text
it: URL, come testo semplice

en: Styles
it: Stili

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Item ID
it: ID elemento

en: integer
it: intero

en: Base name
it: Nome di base

en: Text format
it: Formato del testo

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: URL path
it: Percorso URL

en: Aid
it: Aiuto

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: CTools CSS Cache
it: Cache CSS di CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
it: A causa di un problema nella configurazione della cartella 'files', non è stato possibile creare la cartella della Cache CSS di CTools (%path). Si prega di assicurarsi che la cartella files sia correttamente configurata, e che il server web possa crearvi nuove cartelle.

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
it: Una cache speciale usata per memorizzare gli oggetti mentre vengono modificati dall'utente; serve per salvare lo stato in un ambiente generalmente privo di stato.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
it: Libreria di strumenti utili sviluppata da Merlin of Chaos

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
it: Esegue l'esportazione di massa degli oggetti conosciuti da Chaos tools.

en: In code
it: Da codice

en: Optional features
it: Funzioni opzionali

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
it: Fornisce un'interfaccia utente e le API per gestire le pagine all'interno del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Create a new page
it: Crea una nuova pagina

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
it: Fornisci un menu visibile o una linguetta di menu a questa pagina.

en: Make a copy of this page
it: Crea una copia di questa pagina

en: Remove this page from your system completely.
it: Rimuovi completamente la pagina dal sistema.

en: User profile template
it: Template profilo utente

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Configure Views to be used as CTools content.
it: Configura Views per essere usato come contenuto CTools.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
it: Consente al contenuto delle Viste di essere utilizzato dentro Pannelli, Dashboard e altri moduli che utilizzano le API di CTools Content.

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Style settings
it: Impostazioni dello stile

en: Region settings
it: Impostazioni regione

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: Pattern for the title
it: Percorso del titolo

en: Add event
it: Aggiungi evento

en: Taxonomy Term
it: Termine della tassonomia

en: Update automatic nodetitles
it: Aggiorna automaticamente il titolo del nodo

en: Evaluate PHP in pattern.
it: Usa PHP

en: @project issue queue
it: coda segnalazioni di @project

en: Flush all caches
it: Svuota tutte le cache

en: manage fields
it: gestisci campi

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: <No value>
it: - Nessun valore -

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Number of pages
it: Numero di pagine

en: Elements
it: Elementi

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Show links
it: Mostra collegamenti

en: Hello <strong>@username</strong>
it: Ciao <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
it: Mostra scorciatoie

en: Administration menu Toolbar style
it: Menu di amministrazione in stile Toolbar

en: A better Toolbar.
it: Una Toolbar migliore.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
it: Codice di esempio, help avanzato e un pannello demo che mostra come realizzare plugins per ctools.

en: CTools plugin example
it: Esempio plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
it: Esempio plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
it: Mostra come un modulo esterno può fornire delle funzionalità aggiuntive per CTools (per Pannelli, ecc...)

en: Existing node
it: Contenuto esistente

en: Manage pages
it: Gestione pagine

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Timer delay
it: Intervallo tra le slide

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
it: Durata in millisecondi di ogni transizione. Deve essere numerico!

en: Pause when hovering on the slideshow image.
it: Sospende lo slideshow quando il mouse passa sopra l'immagine.

en: !setting must be numeric!
it: !setting deve essere numerico!

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
it: Avvertenza: alcune azioni potrebbero causare l'inizializzazione del sistema dei temi. Dopo tale inizializzazione, nessun modulo potrà più cambiare il tema in uso.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
it: Per visualizzare le operazioni pianificate, occorre installare il modulo <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
it: Elimina un'operazione pianificata

en: Scheduled date
it: Data pianificata

en: Scheduled date and time stamp
it: Data e orario di pianificazione

en: User provided identifier
it: Identificativo fornito dall'utente

en: ID to recognize this specific scheduled task
it: Un nome che permette di identificare l'operazione pianificata

en: Gallery page
it: Pagina di galleria

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Transition speed
it: Velocita della trasizione

en: Example: Image gallery
it: Esempio: Galleria immagini

en: Example: image_gallery
it: Esempio: galleria_immagini

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
it: Può contenenre solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura ("_"). <strong>Evitare di scegliere un nome uguale ad un progetto Drupal esistente.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
it: Fornire una breve descrizione di che cosa si debba aspettare un utente dopo aver abilitato questa funzionalità.

en: URL of update XML
it: URL dell'XML di aggiornamento

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
it: Esempio: http://miositoweb.it/fserver

en: features
it: funzionalita

en: Create feature
it: Creazione funzionalità

en: Create a new feature.
it: Crea un nuovo modulo funzionalità.

en: Auto-detected
it: Rilevato automaticamente

en: Provided by dependency
it: Fornito dal prerequisito

en: Initial slide delay offset
it: Tempo aggiuntivo per la prima transizione

en: Amount of time in milliseconds for the first slide to transition. This number will be added to Timer delay to create the initial delay.  For example if Timer delay is 4000 and Initial delay is 2000 then the first slide will change at 6000ms (6 seconds).  If Initial delay is -2000 then the first slide will change at 2000ms (2 seconds).
it: Tempo aggiuntivo in millisecondi prima del primo cambio di slide. Questo numero viene aggiunto all'intervallo tra le slide per creare il ritardo iniziale. Per esempio, se l'intervallo tra le slide è 4000 e il tempo aggiuntivo è 2000, il primo cambio di slide avverrà dopo 6000 millisecondi (6 secondi). Se il tempo aggiuntivo fosse -2000, la prima slide rimarrebbe visualizzata per 2000ms (2 secondi).

en: Pager Type
it: Tipo di paginazione

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
it: Attivare la slide e mettere in pausa al passaggio del mouse sul paginatore

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
it: Specificare se al passaggio del mouse sul paginatore la slide deve essere attivata e lo slideshow messo in pausa.

en: ClearType Background
it: Sfondo ClearType

en: Content statistics
it: Statistiche del contenuto

en: Scrollbars
it: Barre di scorrimento

en: Site contact page
it: Pagina di contatto del sito

en: User contact
it: Contatto utente

en: Search @type
it: Ricerca @type

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente che ha inserito il commento. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
it: Mette in relazione contenuti e termini di tassonomia, specificando quale (o quali) vocabolari usare. La relazione genera record duplicati in presenza di termini multipli assegnati ai contenuti.

en: The text of the profile item.
it: Il testo della voce di profilo.

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: The name of the role.
it: Il nome del ruolo.

en: The role ID of the role.
it: L'identificativo del ruolo.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
it: Se nascosto, questo bottone sarà nascosto ai soli utenti dotati di javascript e la pagina cambierà automaticamente al cambiare della selezione.

en: Libraries
it: Librerie

en: Monthly archive
it: Archivio mensile

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: Length is shorter than
it: La lunghezza è minore di

en: shorter than
it: più corto di

en: Length is longer than
it: La lunghezza è maggiore di

en: longer than
it: più lungo di

en: SQL Query
it: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
it: La query sarà generata ed eseguita utilizzando le API database di Drupal

en: revision user
it: utente revisione

en: Exposed form
it: Form esposto

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
it: Si prega di inserire una versione comprendente la versione del core e la versione maggiore. Esempio: !example

en: Recreate
it: Ricreare

en: Revert components
it: Ripristinare i componenti

en: Mark as reviewed
it: Accettare la variazione

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
it: Revisionati tutti i componenti <strong>!component</strong> per <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
it: Prerequisiti non più necessari

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
it: Questi moduli sono prerequisiti delle funzionalità che sono state disabilitate. Possono essere disabilitati senza che ne risentano altri componenti del sito.

en: Disable selected modules
it: Disabilitare i moduli selezionati

en: Leave enabled
it: Lasciare i moduli abilitati

en: @actioning @module_name / @component.
it: Eseguo @action su @module_name / @component.

en: @action completed for @module_name / @component.
it: Complatato @action per @module_name / @component.

en: Manage features.
it: Gestione funzionalità.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
it: Rileva e disabilita eventuali prerequisiti della funzionalità non più richiesti.

en: Recreate an existing feature.
it: Ricrea un modulo funzionalità esistente.

en: Review overrides
it: Revisione variazioni manuali

en: Needs review
it: Richiede revisione

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Render
it: Presentazione

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
it: Imposta la durata delle transizioni (dissolvenza o elastica), espresse in millisecondi.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
it: Il livello di opacità dell'overlay. Inserire un numero decimale compreso tra 0 e 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
it: Imposta il tempo di permanenza di ogni pagina dello slideshow.

en: Text for the slideshow start button.
it: Testo per il bottone che fà partire lo slideshow.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
it: Il nome del database. Il database deve essere già esistente e non può essere creato automaticamente.

en: Server Directory
it: Cartella nel server

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
it: Inserisci il percorso della cartella dove intendi salvare i file di backup. Utilizza un percorso relativo per utilizzare una cartella all'interno dell'installazione di Drupal. Il server web deve essere abilitato a scrivere in questa cartella.

en: Scheduled Backups Directory
it: Cartella dei backup pianificati

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il backup e mostra un messaggio per il sito off-line. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di backup.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
it: Metti il sito in manutenzione durante il ripristino e mostra un messaggio per il sito offline. Il sito tornerà automaticamente online al termine del processo di ripristino.

en: schedule
it: pianifica

en: schedules
it: backup pianificati

en: Settings Profile
it: Profilo di configurazione

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
it: Il numero di file di backup da conservare prima di eliminare i file più vecchi. Inserisci 0 per non eliminare mai i file di backup. <strong>Se imposti un limite, gli altri file esistenti nella cartella di destinazione saranno eliminati.</strong>

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
it: Backup and Migrate semplifica il compito di eseguire il backup del database di Drupal e la migrazione dei dati da una installazione di Drupal ad un'altra. Il modulo fornisce funzioni per il backup dell'intero database su file o per il download, e per il ripristino da un backup precedente. È inoltre possibile pianificare le operazioni di backup. La compressione dei file di backup è supportata. I file di backup creati con questo modulo possono essere importati in questa o in qualsiasi altra installazione di Drupal con la !restorelink, oppure è possibile utilizzare un software di amministrazione database come <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> o mysql da linea di comando.

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
it: Usa questo form per effettuare un backup manuale del tuo database. Visita la !helppage per maggiori informazioni su come usare questo modulo

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
it: Da questa interfaccia è possibile eseguire backup manuali del proprio database con opzioni avanzate. Se hai già salvato dei !profilelink puoi caricare qui le loro impostazioni. Puoi salvare le modifiche effettuate alle impostazioni in un nuovo profilo di configurazione.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
it: I file di backup possono essere salvati in una cartella del tuo server web, scaricati sul computer locale o inviati come allegato ad un indirizzo e-mail configurabile. Alla scheda Destinazioni è possibile creare, modificare ed eliminare destinazioni, o elencare i file di backup presenti in ciascuna destinazione.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
it: I profili sono insiemi di impostazioni predefinite. Nei profili sono registrate le impostazioni di esclusione delle tabelle oltre che il nome del file di backup e le impostazioni di compressione e inserimento della timestamp. Puoi usare i profili sia per i !schedulelink che per i !manuallink.

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
it: Si possono creare nuovi profili dalla scheda "aggiungi profili" o alla pagina di backup avanzato selezionando la casella di controllo "salva queste impostazioni".

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
it: Pianifica i backup automatici del tuo database ad intervalli regolari usando <a href="!cronurl">cron</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
it: I backup programmati saranno eseguiti al massimo una sola volta per ciascuna esecuzione di cron. La frequenza massima di esecuzione dei backup non può superare quella definita nella configurazione di cron. Se si specifica un limite al numero di file di backup da conservare, i vecchi backup saranno sostituiti dai nuovi. <strong>Se si specifica un numero limite di backup da conservare tutti i file presenti nella cartella di destinazione saranno eliminati</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
it: Non hai permessi sufficienti per effettuare il backup del sito.

en: -- Select a Settings Profile --
it: -- Seleziona un profilo di configurazione --

en: Load Settings
it: Carica impostazioni

en: Load Profile
it: Carica Profilo

en: Quick Backup
it: Backup veloce

en: Backup now
it: Effettua il backup ora

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
it: Per maggiori opzioni, consulta la pagina di <a href="!advancedurl">backup avanzato</a>.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
it: Backup del !from a !to usando !profile !submit

en: Save the settings as
it: Salva impostazioni come

en: Replace the '%profile' profile
it: Sostituisci il profilo '%profile'

en: Default Schedule
it: Pianificazione predefinita

en: The db source to backup from.
it: Il database sorgente di cui effettuare il backup.

en: Entities
it: Entità

en: Restore now
it: Ripristina adesso

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
it: L'indirizzo IP del computer da cui il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome lasciato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail lasciato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The URL of the comment.
it: L'URL del commento.

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: The URL of the comment's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del commento.

en: The date the comment was posted.
it: La data nella quale il commento è stato pubblicato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
it: Il genitore di questo commento, se il raggruppamento per argomenti dei commenti è attivo.

en: The node the comment was posted to.
it: Il nodo commentato.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: New comment count
it: Nuovo totale dei commenti

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale è scritto il contenuto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del contenuto.

en: The URL of the node's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del nodo.

en: Date changed
it: Data cambiata

en: The date the node was most recently updated.
it: La data più recente nella quale il nodo è stato aggiornato.

en: The author of the node.
it: L'autore del nodo.

en: Poll winner
it: Vincitore del sondaggio

en: The winning poll answer.
it: La risposta vincente del sondaggio.

en: Poll winner votes
it: Vincitori del sondaggio

en: The number of votes received by the winning poll answer.
it: Il numero di voti ricevuti dalla risposta vincente del sondaggio

en: Poll winner percent
it: Percentuale di vittoria del sondaggio

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
it: La percentuale di voti ricevuta dalla risposta vincente del sondaggio.

en: The number of visitors who have read the node.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
it: Il numero di visitatori che hanno letto il nodo oggi.

en: Last view
it: Ultima visualizzazione

en: The date on which a visitor last read the node.
it: La data dell'ultima visualizzazione del nodo da parte di un visitatore.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: The URL of the site's login page.
it: L'URL della pagina di accesso del sito.

en: The unique ID of the uploaded file.
it: L'ID univoco del file caricato

en: The name of the file on disk.
it: Il nome del file sul disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
it: Le dimensioni del file, in kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
it: L'URL del file accessibile dal web.

en: The date the file was most recently changed.
it: La data di ultima modifica del file.

en: The user who originally uploaded the file.
it: L'utente che ha caricato il file originale.

en: The unique ID of the taxonomy term.
it: L'identificativo univoco del termine della tassonomia.

en: The name of the taxonomy term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale dei termini della tassonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
it: Il numero di nodi taggati con il termine di tassonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
it: L'URL del termine di tassonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
it: Il vocabolario cui il termine di tassonomia appartiene.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
it: L'identificativo univoco del vocabolario della tassonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario della tassonomia.

en: Term count
it: Conteggio termini

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
it: Il numero dei termini appartenenti al vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email abbinato al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: The url of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dell'account utente.

en: The date the user last logged in to the site.
it: La data dell'ultimo accesso al sito da parte dell'utente.

en: The date the user account was created.
it: La data di creazione del profilo utente.

en: All parent terms
it: Tutti i termini padre

en: Promoted to frontpage
it: Promosso in prima pagina

en: Sticky in lists
it: Fisso nelle liste.

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Text formats
it: Formati del testo

en: Image styles
it: Stili per le immagini

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
it: Il menu <em>Gestione</em> contiene link alle operazioni di amministrazione.

en: manage display
it: gestisci la visualizzazione

en: Deleted @count posts.
it: Rimossi @count messaggi.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
it[0]: Si vuole davvero eliminare questo elemento?
it[1]: Si vogliono davvero eliminare questi elementi?

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni dei tuoi contenuti, e di ripristinare le vecchie versioni.

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Unpublish content
it: Rimuovere contenuto dalla pubblicazione

en: Make content sticky
it: Posizionamento del contenuto in testa agli elenchi

en: Make content unsticky
it: Rimuovere il contenuto dalla cima delle liste

en: Promote content to front page
it: Promozione in prima pagina del contenuto

en: Remove content from front page
it: Rimozione contenuto dalla prima pagina

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it[0]: Devi includere almeno una parola chiave con 1 o più caratteri.
it[1]: Devi includere almeno una parola chiave con @count o più caratteri..

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: Requires: !module-list
it: Richiede: !module-list

en: Required by: !module-list
it: Richiesto da: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
it: Attualmente nessun contenuto è stato classificato con questo termine.

en: Fixed width
it: Larghezza fissa

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Validate URL
it: Convalida URL

en: Image style
it: Stile immagine

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
it: Etichetta per questo settore che verrà visualizzata solo per l'amministratore.

en: Exposed
it: Esposto

en: Displays Reorder
it: Riordinamento delle Visualizzazioni

en: Remove this display
it: Rimuovi la visualizzazione

en: Operator to use on all groups
it: Operatore da utilizzare per tutti i gruppi

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
it: Questo "gruppo 0 AND gruppo 1 AND gruppo 2" oppure questo "gruppo 0 OR gruppo 1 OR gruppo 2", ecc.

en: Remove group @group
it: Elimina il gruppo @group

en: Default group
it: Gruppo predefinito

en: Group @group
it: Gruppo @group

en: Ungroupable filters
it: Filtri non raggruppabili

en: Configure group settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di gruppo per @type %item

en: Basic exposed form
it: Form esposti di base

en: Input required
it: Inserimento richiesto

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
it: Un form esposto che produce una vista solo se il form contiene input da parte dell'utente.

en: Display all items
it: Visualizza tutti gli elementi

en: Display all items that this view might find
it: Visualizza tutte le voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Display a specified number of items
it: Visualizza un numero specifico di elementi

en: Display a limited number items that this view might find.
it: Visualizza un numero limitato di voci che potrebbero essere trovate con questa vista

en: Paged output, full pager
it: Risultati paginati, paginatore completo

en: Paged output, full Drupal style
it: Risultati paginati, utilizzando il paginatore di Drupal completo

en: Paged output, mini pager
it: Risultati paginati, paginatore ridotto

en: Use the mini pager output.
it: Usa il paginatore ridotto

en: The taxonomy vocabulary name
it: Il nome del vocabolario della tassonomia.

en: Name (raw)
it: Nome (grezzo)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
it: Il nome dell'utente o dell'autore. Questo filtro non controlla che l'utente esista e permette la corrispondenza parziale. Non utilizza il completamento automatico.

en: Provide markup text for the area.
it: Fornisce un testo a marcatori per l'area.

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Change the machine name of this display.
it: Modifica il nome ad uso interno di questa visualizzazione.

en: Change settings for this pager type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di paginatore.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
it: Consente il raggruppamento e l'aggregazione (calcoli) dei campi.

en: Exposed form style
it: Stile esposizione form

en: Select the kind of exposed filter to use.
it: Seleziona il tipo di filtro esposto da utilizzare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
it: Impostazioni del form esposto per questo stile di form.

en: The machine name of this display
it: Il nome ad uso interno di questa visualizzazione

en: This is machine name of the display.
it: Questo è il nome ad uso interno della visualizzazione.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
it: Se abilitato, alcuni campi potrebbero diventare indisponibili. Tutti i campi che sono selezionati per il raggruppamento verranno ricondotti ad un record per singolo valore diverso. Gli altri campi che sono selezionati per l'aggregazione verranno elaborati dalla relativa funzione. Ad esempio, si possono raggruppare i contenuti per titolo e contare il numero di nids per produrre una lista di titoli duplicati.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
it: <strong>Importante!</strong> È stato modificato il nome ad uso interno della visualizzazione. Qualsiasi cosa collegata specificamente a questa visualizzazione, ad esempio una personalizzazione nel tema, potrebbe smettere di funzionare fino a quando non viene aggiornata. Per vedere i suggerimenti di tema per la visualizzazione è necessario salvare prima la vista.

en: Exposed Form
it: Form esposto

en: Exposed form options
it: Opzioni del form esposto

en: Select which pager, if any, to use for this view
it: Selezionare il paginatore da usare per questa vista, se necessario

en: Pager options
it: Opzioni del paginatore

en: Display id should be unique.
it: L'identificativo della visualizzazione deve essere univoco.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone submit del form esposto.

en: Include reset button
it: Aggiungi bottone di reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
it: Se selezionato il form esposto fornirà un bottone per azzerare le impostazioni di tutti i filtri esposti.

en: Reset button label
it: Etichetta del bottone reset

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
it: Testo da mostrare nel bottone reset del form esposto

en: Exposed sorts label
it: Etichetta degli ordinamenti esposti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
it: Testo da mostrare come etichetta del selettore dell'ordinamento.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo ascendente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
it: Testo da utilizzare quando l'ordinamento esposto è ordinato in modo discendente.

en: Text on demand
it: Testo su richiesta

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
it: Il numero di elementi da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, i primi tre elementi saranno saltati e non mostrati.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
it: Il numero totale delle pagine. Lascia vuoto per vedere tutte le pagine

en: Exposed options
it: Opzioni esposte

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
it: Esporre queste opzioni permette agli utenti di assegnare loro un valore per mezzo di un form quando la vista viene visualizzata.

en: Expose items per page
it: Esponi numero elementi per pagina

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi per pagina mostrare in una vista.

en: Items per page label
it: Etichetta elementi per pagina

en: Label to use in the exposed items per page form element.
it: Etichetta da utilizzare nel form per contrassegnare la voce elementi per pagina.

en: Exposed items per page options
it: Opzioni di elementi per pagina.

en: Expose Offset
it: Esponi l'offset

en: Offset label
it: Etichetta dell'offset

en: Label to use in the exposed offset form element.
it: Etichetta da attribuire all'elemento offset nel form.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
it: L'offset deve essere un numero maggiore o uguale a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
it[0]: Mini paginatore, @count elemento, salta @skip
it[1]: Mini paginatore, @count elementi, salta @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
it[0]: Mini paginatore, @count elemento
it[1]: Mini paginatore, @count elementi

en: All items, skip @skip
it: Tutte gli elementi, salta @skip

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: @count elementi, salta @skip

en: @count item | @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: @count elementi

en: Group results together
it: Raggruppa i risultati

en: Sort By
it: Ordina Per

en: Authentication module
it: Modulo di autenticazione

en: is one of
it: È uno tra

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
it: Impossibile terminare l'operazione. Errore fatale in @file alla riga @line: @message

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: In database
it: Nel database

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
it: Nel sito esiste già un modulo di nome @name. Si prega di scegliere un nome diverso.

en: Max height
it: Altezza massima

en: The currently logged in user.
it: L'utente attualmente collegato.

en: The roles of the user.
it: I ruoli dell'utente.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima di alias da generare. Il numero consigliato è 100. La lunghezza massima è @max. Consulta gli <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa dovrebbe fare Pathauto quando viene aggiornato del contenuto che ha già un alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
it: Vuoi che Pathauto tenti di traslitterare caratteri particolari (come quelli con accenti) con l'alfabeto ASCII-96? Traslitterazioni vengono effettuate dal modulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
it: Riduci stringhe a lettere e numeri

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
it: Parole da rimuovere dall'alias URL separate da virgole. Non utilizzare per rimuovere punteggiatura.

en: Choose aliases to delete
it: Seleziona gli alias da eliminare

en: All aliases
it: Tutti gli alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
it: <strong>Nota:</strong>non c'è conferma. Assicurati di voler completare questa operazione prima di premere "Cancella tutti gli alias!"<br />È consigliabile eseguire il backup del database e/o della tabella url_alias prima di usare questa funzionalità.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
it: Ignorato l'alias %alias a causa di un conflitto di percorso.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
it: Ignorato l'alias %alias in quanto coincide con un percorso interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source, rimpiazzando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
it: Creato un nuovo alias %alias per %source.

en: Maximum alias and component length
it: Lunghezza massima dell'alias e del componente

en: Administer pathauto
it: Amministra pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
it: Permette ad un utente la configurazione di schemi per alias automatici e rimozione di massa di alias URL.

en: Notify of Path Changes
it: Notifica di cambiamenti di percorso

en: Determines whether or not users are notified.
it: Determina se gli utenti sono avvisati.

en: User blogs
it: Blog utenti

en: Update preview
it: Aggiorna l'anteprima

en: Add files
it: Aggiungere file

en: Delete scheduled tasks
it: Elimina operazioni pianificate

en: Example 1
it: Esempio 1

en: Example 2
it: Esempio 2

en: Example 3
it: Esempio 3

en: Example 4
it: Esempio 4

en: Example 5
it: Esempio 5

en: Transition type
it: Tipo di transizione

en: Elastic
it: Elastica

en: The transition type.
it: Il tipo di transizione

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
it: Slideshow generato automaticamente che scorre in sequenza le pagine della galleria (o del gruppo di contenuti)

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
it: Formato da usare per il contatore degli elementi della galleria (o del gruppo di contenuti). Le variabili {current} e {total} vengono sostituite con i valori effettivi al momento dell'apertura del Colorbox.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
it: Testo da visualizzare nel bottone 'precedente'.

en: Text for the next button in a shared relation group.
it: Testo da visualizzare nel bottone 'seguente'.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
it: Testo da visualizzare nel bottone 'chiudi'.

en: Choose Colorbox compression level
it: Scegliere il livello di compressione per il codice Colorbox

en: Production (Minified)
it: Produzione (minificato)

en: Development (Uncompressed Code)
it: Sviluppo (codice non compresso)

en: {current} of {total}
it: {current} di {total}

en: « Prev
it: « Prec

en: Adjust Colorbox settings.
it: Modifica la configurazione di Colorbox.

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
it: Quella vista è stata creata per la versione @import_version di views, ma la versione installata è @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: The Authmap ID.
it: L'ID dell'Authmap.

en: Authentication name
it: Nome dell'autenticazione

en: The unique authentication name.
it: Il nome univoco dell'autenticazione.

en: The name of the module managing the authentication entry.
it: Il nome del modulo che gestisce le voci di autenticazione.

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
it: Usa il percorso dei termini della tassonomia di Drupal per creare i link del breadcrumb

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
it: Se selezionato, i link nella riga dei breadcrumb verranno creati usando il metodo standard di Drupal anziche il metodo specifico delle viste. Può servire se si usano moduli come "taxonomy redirect" per modificare i link ai termini della tassonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: Term edit link
it: Link di modifica termine

en: Provide a simple link to edit the term.
it: Fornisce un link per modificare il termine.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
it: Selezione tra quali valori l'utente può scegliere quando determina gli elementi per pagina. Inserire un elenco di numeri separati da virgola.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
it: Quando selezionato, gli utenti possono determinare quanti elementi saltare all'inizio.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
it: Inserire un elenco di valori numerici interi separati da virgola: per es. 10, 20, 50, 100

en: There is no Views Slideshow plugin enabled. Go to the !modules and enable a Views Slideshow plugin module. For example Views Slideshow Singleframe.
it: Nessun plugin abilitato per Slideshow di viste. Nella pagina !modules deve essere abilitato un modulo aggiuntivo per Slideshow di viste. Ad esempio Slideshow di viste Frame Singolo.

en: Pause On Click
it: Pausa al click

en: Pause when the slide is clicked.
it: Pausa lo scorrimento quando la slide

en: Slideshow autostart
it: Avvio automatico dello slideshow

en: If the slideshow should automatically start to play.
it: Attivare se si vuole che lo slideshow parta automaticamente.

en: Slideshow speed
it: Velocità di scorrimento

en: Start slideshow
it: Avvia slideshow

en: Stop slideshow
it: Interrompi slideshow

en: Text for the slideshow stop button.
it: Testo per il bottone che interrompe lo slideshow.

en: Link field
it: Campo del link

en: Attachment before
it: Allegato prima

en: Attachment after
it: Allegato dopo

en: Make the slide window height fit the largest slide
it: La finestra delle slide prende l'altezza della slide più grande

en: End slideshow after last slide
it: Termina lo slideshow dopo l'ultima slide

en: No tokens available.
it: Nessun token disponibile.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
it: Clicca un token per inserirlo nel campo che hai cliccato come ultimo.

en: Translation source node
it: Nodo sorgente della traduzione

en: List of the currently available tokens on this site
it: Elenco dei token attualmente disponibili sul sito

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
it: Fornisce un interfaccia utente per le API di Token e alcuni token mancanti nel core.

en: Insert this token into your form
it: Inserisci questo token nel form

en: First click a text field to insert your tokens into.
it: Prima occorre cliccare sul campo di testo dove inserire i token.

en: Colorbox plugin
it: Plugin Colorbox

en: Insert module settings
it: Inserisci impostazioni del modulo

en: Insert image gallery
it: Inserisci galleria di immagini

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
it: Scegliere se si vuole una galleria comprendente tutte le immagini presenti nella pagina (predefinito), o se si vuole disattivare la galleria.

en: Styles and options
it: Stili e opzioni

en: Select the style to use for the Colorbox. The example styles are the ones that come with the Colorbox plugin. Select "None" if you have added Colorbox styles to your theme.
it: Scegliere lo stile da usare per Colorbox. Gli stili di esempio sono quelli predefiniti del plugin Colorbox. Selezionare "nessuno" se si preferisce gestire gli stili di Colorbox direttamente nel tema.

en: Use the default or custom options for Colorbox.
it: Usa le opzioni predefinite o personalizzate per Colorbox.

en: Overlay close
it: Chiusura overlay

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta un limite per la larghezza del contenuto del Colorbox. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta un limite per l'altezza del contenuto del Colorbox. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Enable Colorbox load
it: Abilita il caricamento di Colorbox

en: Colorbox trigger
it: Attivatore Colorbox

en: Trigger field
it: Campo attivatore

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
it: Scegli il campo che deve essere trasformato nell'attivatore per il Colorbox. Possono essere usati solo i campi che appaiono prima di questo nella lista dei campi.

en: Automatic generated Colorbox gallery
it: Galleria generata automaticamente da Colorbox

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
it: Abilita una galleria Colorbox con un identificativo generato automaticamente per questa vista.

en: Custom Colorbox gallery
it: Galleria Colorbox personalizzata

en: Enable Colorbox gallery with a given string as gallery. Overrides the automatically generated gallery id above.
it: Abilita una galleria Colorbox usando una determinata stringa come valore di gallery. L'identificativo inserito viene usato al posto di quello automatico generato qui sopra.

en: CTools PHP requirements
it: Requisiti PHP di CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
it: CTools richiede alcune funzioni disponibili solo nelle versioni 5.2.0 e successive di PHP.

en: Header background
it: Sfondo intestazione

en: Header border
it: Bordo intestazione

en: Header font
it: Font intestazione

en: Text font
it: Font testo

en: Start Slideshow Paused
it: Sideshow in pausa alla partenza

en: Start the slideshow in the paused state.
it: Lo slideshow parte in stato di pausa.

en: Start On Last Slide Viewed
it: Iniziare con l'ultima slide già vista

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
it: Quando l'utente esce dalla pagina che contiene lo slideshow e poi vi rientra, riparte con lo slideshow dalla stessa slide a cui era arrivato.

en: Length of Time to Remember Last Slide
it: Durata della memoria dell'ultima slide

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
it: Il numero di giorni per cui ricordare l'ultima slide vista da un utente. Il valore predefinito è 1

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Data comparison
it: Confronto di dati

en: Comparison operation
it: Operazione di confronto

en: Title, as plain text
it: Titolo, come testo semplice

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
it: Il gestore @handler ha provato ad aggiungere l'additional_field @identifier ma @table non può essere aggiunta.

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
it: Durata dell'intervallo tra le transizioni in millisecondi. Impostare a 0 per impedire la rotazione automatica delle slide.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
it: Le variabili disponibili sono: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
it: Pausa quando lo slideshow non è visibile

en: When the slideshow is scrolled out of view or when a window is resized that hides the slideshow, this will pause the slideshow.
it: Quando lo slideshow non è visibile nel browser per via dello scorrimento della pagina o perché un'altra finestra vi si sovrappone, mettere in pausa lo slideshow.

en: How to Calculate Amount of Slide that Needs to be Shown
it: Come calcolare la parte di slide che deve essere mostrata

en: Entire slide
it: La slide intera

en: Set amount of vertical
it: Impostare una dimensione verticale

en: Set amount of horizontal
it: Impostare una dimensione orizzontale

en: Set total area of the slide
it: Impostare la dimensione dell'area che contiene le slide

en: Choose how to calculate how much of the slide has to be shown. Entire Slide: All the slide has to be shown. Vertical: Set amount of height that has to be shown. Horizontal: Set amount of width that has to be shown. Area: Set total area that has to be shown.
it: Scegliere come calcolare la parte di slide da mostrare. Slide intera: deve essere mostrata tutta la slide. Verticale: mostrare una dimensione fissata in altezza. Orizzontale: mostrare una dimensione fissata in larghezza. Area: mostrare un'area totale prefissata.

en: Amount of Slide Needed to be Shown
it: Parte della slide che deve essere mostrata.

en: The amount of the slide that needs to be shown to have it rotate. You can set the value in percentage (ex: 50%) or in pixels (ex: 250). The slidehsow will not rotate until it's height/width/total area, depending on the calculation method you have chosen above, is less than the value you have entered in this field.
it: La parte di slide che deve essere necessariamente mostrata prima della sua rotazione. Si può impostare una percentuale (es: 50%) o una dimensione in pixel (es: 250). Lo slideshow non ruoterà fino a che la parte visualizzata rimane inferiore al valore inserito in questo campo (il valore è relativo alla medesima grandezza  - altezza, larghezza o area - indicata qui sopra).

en: Items per slide
it: Elementi per slide

en: The number of items per slide
it: Il numero di elementi per slide

en: Edit components
it: Modifica componenti

en: All components of this type are exported by other features or modules.
it: Tutti i componenti di questo tipo sono già esportati da altre funzionalità o moduli.

en: Required by: !dependents
it: È richiesto da: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
it: Entra in conflitto con: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
it: La funzionalità !module non può essere abilitata perché alcuni dei prerequisiti non sono soddisfatti.

en: @module does not appear to include the @include file.
it: Sembra che @module non includa il file @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
it: L'uso del file @filename è deprecato e può essere rimosso.

en: Conflicts with another feature
it: Conflitti con altre funzionalità

en: Custom ruleset
it: Set di regole personalizzato

en: Manage custom rulesets
it: Gestione set di regole personalizzati

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
it: Permette di creare regole di accesso personalizzate, esportabili e riutilizzabili per le applicazioni come Pannelli.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Manage custom content
it: Gestione contenuto personalizzato

en: Add a new @plugin
it: Aggiungi un nuovo @plugin

en: Edit @plugin %title
it: Modifica @plugin %title

en: Clone @plugin %title
it: Duplica @plugin %title

en: Import @plugin
it: Importa @plugin

en: Export @plugin %title
it: Esporta @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
it: Si vuole davvero ripristinare %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
it: Questa azione rimuoverà permanentemente ogni personalizzazione fatta a questo elemento.

en: The item has been reverted.
it: L'elemento è stato ripristinato.

en: This action will permanently remove this item from your database..
it: Questa azione cancellerà permanentemente l'elemento dal tuo database..

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title could not be created.
it: Non è stato possibile creare %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: %title could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
it: È possibile importare una definizione precedentemente esportata, incollando il codice dell'oggetto esportato nel campo sottostante.

en: @plugin %title was enabled.
it: @plugin %title è stato attivato.

en: @plugin %title was disabled.
it: @plugin %title è stato disattivato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Create custom styles for applications such as Panels.
it: Permette di creare stili personalizzati per applicazioni come Pannelli.

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: Row class
it: Classe della riga

en: Creates revision
it: Crea una revisione

en: The current date and time.
it: La data ed ora attuali.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
it: La descrizione delle più recenti modifiche apportate al contenuto.

en: The title of the current page.
it: Il titolo della pagina attuale.

en: The URL of the current page.
it: L' URL della pagina corrente.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
it: Il numero della pagina corrente quando si visualizza una lista paginata.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
it: %element-title sta utilizzando i seguenti token non validi: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
it: Il nodo sorgente per l'insieme di traduzione del contenuto attuale.

en: Account cancellation URL
it: URL cancellazione account

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
it: L' URL della pagina di conferma cancellazione per l'account dell'utente.

en: One-time login URL
it: URL di login monouso

en: The URL of the one-time login page for the user account.
it: L'URL della pagina di login monouso per l'account dell'utente.

en: Tokens related to menu links.
it: Token relativi alle voci di menu.

en: The unique ID of the menu link.
it: L'ID univoco della voce di menu

en: The title of the menu link.
it: Il titolo della voce di menu

en: The URL of the menu link.
it: L' URL della voce di menu.

en: The menu link's parent.
it: Il padre della voce di menu.

en: Tokens related to the current page request.
it: Token relativi alla request della pagina attuale.

en: Page number
it: Numero pagina

en: The book page associated with the node.
it: La pagina del libro associata al nodo.

en: The menu link for this node.
it: La voce di menu per questo nodo.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima dei componenti nell'alias (es. [title]). La lunghezza raccomandata è di 100. Consulta <a href="@pathauto-help">aiuti Pathauto</a> per ulteriori dettagli.

en: The field %name is not a valid number.
it: Il campo %name non è un numero valido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
it: Il campo %name non può essere maggiore di @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
it: Il campo %name non può essere minore di @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
it: Il campo <em>Stringhe da cancellare</em> non può contenere HTML. Assicurati di aver disabilitato l'editor WYSIWYG per questo campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
it: Seleziona i tipi di percorsi senza alias per i quali generare degli URL alias

en: Bulk updating URL aliases
it: Aggiorna tutti gli alias URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di @operation con argomenti: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
it[0]: Generato 1 URL alias.
it[1]: Generati @count URL alias.

en: language neutral
it: lingua neutra

en: Pattern for all @language @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
it: Aggiornato alias per nodo @nid.

en: Taxonomy term paths
it: Percorsi per termini di tassonomia

en: Updated alias for term @tid.
it: Aggiornato alias per termine @tid.

en: Forum paths
it: Percorsi forum

en: Updated alias for forum @tid.
it: Aggiornati alias per forum @tid

en: User paths
it: Percorsi utenti

en: Updated alias for user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente @uid.

en: Blog paths
it: Percorsi blog

en: Updated alias for blog user @uid.
it: Aggiornato l'alias per l'utente del blog @uid.

en: Update URL alias
it: Aggiorna alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
it[0]: Aggiornati alias URL per 1 nodo.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count nodi.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 termine.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count termini.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
it[0]: Aggiornato alias URL per 1 account utente.
it[1]: Aggiornati alias URL per @count account utenti.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
it: Hai configurato il @name ad essere il separatore ed a essere rimosso quando si trova in stringhe.  Questo può causare problemi con i tuoi schemi e specialmente con il token term:path. Probabilmente dovresti impostare l'azione per @name ad essere "rimpiazza con separatore"

en: PHP evaluation
it: Eseguire codice PHP

en: - Use default -
it: - Usa predefiniti -

en: Unknown content type
it: Tipo di contenuto sconosciuto

en: Condition set (OR)
it: Insieme di condizioni (OR)

en: Condition set (AND)
it: Insieme di condizioni (AND)

en: Action set
it: Insieme di azioni

en: Administer rule configurations
it: Amministra le configurazioni delle regole

en: Manage reaction rules and rule components.
it: Gestisci regole di azione e componenti di regole.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
it: Intercetta gli eventi ed esegue azioni soggette a condizioni.

en: unlabeled
it: senza nome

en: Current list item
it: Elemento attuale dell'elenco

en: Site-wide settings and other global information.
it: Informazioni sul sito e altre informazioni globali.

en: After updating an existing comment
it: Dopo l'aggiornamento di un commento esistente

en: Before saving a comment
it: Prima del salvataggio di un commento

en: saved comment
it: commento salvato

en: unchanged comment
it: commento invariato

en: A comment is viewed
it: Un commento viene visto

en: Revision identifier
it: Identificativo della revisione

en: Set a data value
it: Impostazione dato ad un valore

en: Specifies the data to be modified using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Specifica il dato da modificare usando un selettore tipo "node:author:name".

en: The new value to set for the specified data.
it: Il nuovo valore da impostare per il dato specificato.

en: Fetch entity by id
it: Caricamento entità dato l'ID

en: Specifies the type of entity that should be fetched.
it: Specifica il tipo di entità da caricare.

en: Fetched entity
it: Entità caricata

en: Fetch entity by property
it: Caricamento entità data una proprietà

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
it: Specifica il tipo di entità da caricare.

en: The property by which the entity is to be selected.
it: La proprietà tramite cui selezionare l'entità.

en: The property value of the entity to be fetched.
it: Valore di questa proprietà per l'entità da caricare.

en: Limit result count
it: Limitare il numero di risultati

en: Limit the maximum number of fetched entities.
it: Limita il numero massimo di entità da caricare.

en: Create a new entity
it: Creazione di una nuova entità

en: Specifies the type of the entity that should be created.
it: Specifica il tipo di entità da creare.

en: Created entity
it: Entità creata

en: Save entity
it: Salvataggio entità

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
it: Specifica l'entità da salvare in modo permanente.

en: Force saving immediately
it: Forzare salvataggio immediato

en: Usually saving is postponed till the end of the evaluation, so that multiple saves can be fold into one. If this set, saving is forced to happen immediately.
it: Normalmente il salvataggio avviene alla fine della valutazione delle azioni, in modo che salvataggi multipli possano essere accorpati. Se si imposta questa opzione, il salvataggio verrà eseguito immediatamente.

en: Delete entity
it: Eliminazione entità

en: Specifies the entity, which should be deleted permanently.
it: Specifica l'entità che verrà eliminata in modo permanente.

en: The data list, to which an item is to be added.
it: L'elenco a cui verrà aggiunto l'elemento.

en: Item to add
it: Elemento da aggiungere

en: Insert position
it: Posizione di inserimento

en: The data list for which an item is to be removed.
it: L'elenco da cui verrà rimosso un elemento.

en: Item to remove
it: Elemento da rimuovere

en: Add a variable
it: Aggiunta di una variabile

en: Specifies the type of the variable that should be added.
it: Specifica il tipo della variabile da aggiungere.

en: Added variable
it: Variabile aggiunta

en: Create a data structure
it: Creare una struttura dati

en: Specifies the type of the data structure that should be created.
it: Specifica il tipo di struttura dati da creare.

en: Created data
it: Dati creati

en: <strong>Selected data:</strong> %selector
it: <strong>Dati selezionati:</strong> %selector

en: Reload form
it: Ricaricare form

en: Append the item to the end.
it: Appendere elemento alla fine.

en: Prepend the item to the front.
it: Inserire elemento all'inizio.

en: Data to compare
it: Dato da confrontare

en: The data to be compared, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Il dato da confrontare, specificato tramite un selettore tipo "node:author:name"

en: The comparison operator.
it: L'operatore di confronto.

en: Data value
it: Valore

en: The value to compare the data with.
it: Il valore con cui confrontare il dato

en: Entity is new
it: L'entità è nuova

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
it: Specifica l'entità di cui valutare la condizione.

en: Entity has field
it: L'entità ha il campo

en: The name of the field to check for.
it: Il nome del campo da verificare.

en: Compare two data values of the same type with each other.
it: Confronto di due dati dello stesso tipo.

en: is lower than
it: è minore di

en: This condition determines whether the specified entity has just been created and has not yet been saved to the database.
it: La condizione determina se l'entità specificata è appena stata creata ma non è ancora stata salvata nel database.

en: Before saving content
it: Prima del salvataggio di un contenuto

en: Content is viewed
it: Un contenuto viene visualizzato

en: view mode
it: modalità di visualizzazione

en: Content is of type
it: Il contenuto è di tipo

en: The content type(s) to check for.
it: Il tipo o i tipi di contenuto da verificare.

en: Create or delete any URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL

en: Specifies the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
it: Specifica il percorso esistente di cui si vuole creare un alias. Per esempio: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al dato. Per esempio, "about" per una pagina di informazioni sul sito. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: If specified, the language for which the URL alias applies.
it: Se specificato, la lingua a cui si applica l'alias.

en: Specify an alternative path by which the content can be accessed. For example, "about" for an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al contenuto. Per esempio, "about" per una pagina di informazioni sul sito. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: Leave it empty to delete the URL alias.
it: Lasciare vuoto per eliminare l'alias.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
it: Creazione o eliminazione di un alias URL per un termine della tassonomia

en: Specify an alternative path by which the term can be accessed. For example, "content/drupal" for a Drupal term. Use a relative path and do not add a trailing slash.
it: Specificare un percorso alternativo con cui accedere al termine. Per esempio, "content/drupal" per il termine Drupal. Usare un percorso relativo, non aggiungere una barra finale.

en: Path has URL alias
it: Il percorso ha un alias URL

en: Specifies the existing path you wish to check for. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
it: Specifica il percorso che si desidera controllare. Per esempio: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Specify the URL alias to check for. For example, "about" for an about page.
it: Specifica l'alias URL da verificare. Per esempio, "about".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns the processed value. The selected value is available in the variable $value. Example: %code
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore elaborato, senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Il parametro selezionato è disponibile nella variabile $value. Esempio: %code

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
it: Per cambiare il valore delle variabili assicurarsi di ritornare un array contenente i nuovi valori, es.: !code

en: Add offset
it: Aggiungere scostamento

en: Add an offset to the selected date.
it: Aggiungi uno scostamento alla data selezionata.

en: Note that you can also specify negative numbers.
it: Si può anche specificare un numero negativo.

en: text token
it: token di testo

en: formatted text
it: testo formattato

en: decimal number
it: numero decimale

en: list of text
it: elenco di testo

en: list of integer
it: elenco di interi

en: any entity
it: qualsiasi entità

en: Replacement patterns for %label
it: Sostituzione per %label

en: Drupal is initializing
it: Durante inizializzazione di Drupal

en: System log entry is created
it: Viene aggiunta una registrazione nel log di sistema

en: Log entry
it: Registrazione del log

en: watchdog log entry
it: registrazione del watchdog

en: The category to which this message belongs
it: La categoria a cui il messaggio appartiene

en: Request uri
it: Uri della richiesta

en: An associated, HTML formatted link
it: Un link HTML associato

en: Show a message on the site
it: Visualizzazione messaggio sul sito

en: Repeat message
it: Ripetere messaggio

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
it: Se disattivato, e il messaggio è già stato mostrato, il messaggio non sarà ripetuto.

en: A Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
it: Un percorso o alias di Drupal, oppure un URL esterno a cui ridirigere la navigazione. Inserire parametri (opzionali) dopo "?" e/o un'ancora (opzionale) dopo "#",

en: Force redirect
it: Forza ridirezione

en: Append destination parameter
it: Accoda parametro destinazione

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
it: Attivo se il parametro destinazione deve essere accodato all'URL, per esempio per far sì che una successiva ridirezione possa riportare alla pagina di origine.

en: A list of titles for the breadcrumb links.
it: Un elenco di titoli per i link breadcrumb.

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, matching the order of the titles.
it: Un elenco di destinazioni per i link breadcrumb, il cui ordine deve corrispondere a quello dei titoli.

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
it: Uno o più indirizzi a cui email a cui inviare il messaggio. Il formato in cui si specificano gli indirizzi deve essere valido ai sensi dell'RFC 2822.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
it: Scegliere i ruoli i cui utenti riceveranno l'email.

en: After updating an existing term
it: Dopo l'aggiornamento di un termine esistente

en: Before saving a taxonomy term
it: Prima del salvataggio di un termine della tassonomia

en: saved term
it: termine salvato

en: deleted term
it: termine eliminato

en: After saving a new vocabulary
it: Dopo il salvataggio di un nuovo vocabolario

en: created vocabulary
it: vocabolario creato

en: After updating an existing vocabulary
it: Dopo l'aggiornamento di un vocabolario esistente

en: updated vocabulary
it: vocabolario aggiornato

en: unchanged vocabulary
it: vocabolario invariato

en: Before saving a vocabulary
it: Prima di salvare un vocabolario

en: saved vocabulary
it: vocabolario salvato

en: After deleting a vocabulary
it: Dopo l'eliminazione di un vocabolario

en: deleted vocabulary
it: vocabolario eliminato

en: After saving a new user account
it: Dopo il salvataggio di un nuovo profilo utente

en: After updating an existing user account
it: Dopo l'aggiornamento di un profilo utente esistente

en: Before saving a user account
it: Prima del salvataggio di un nuovo profilo utente

en: saved user
it: utente salvato

en: User account page is viewed
it: Viene visualizzata la pagina di un profilo utente

en: After a user account has been deleted
it: Dopo l'eliminazione di un profilo utente

en: Match roles
it: Confronto ruoli

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
it: Se si confronta rispetto a tutti i ruoli selezionati, l'utente deve appartenere a <em>tutti</em> i ruoli selezionati.

en: User is blocked
it: L'utente è bloccato

en: Variable label
it: Etichetta della variabile

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
it: Il nome della variabile può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore (_), è deve essere univoco nel contesto attuale.

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
it: Si può cambiare il nome e l'etichetta delle variabili, tenendo presente che rinominare una variabile già utilizzata renderà non validi i suoi utilizzi pre-esistenti.

en: Provided variables
it: Variabili disponibili

en: Switch to the direct input mode
it: Passa alla modalità di inserimento diretto

en: Switch to data selection
it: Passa al selettore di dati

en: The variable name %name is already taken.
it: Il nome della variabile %name è già usato.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
it: Il nome ad uso interno di questa configurazione è usato dalle regole internamente per identificare la configurazione. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_), e deve essere univoco.

en: The machine-readable name %name is already taken.
it: Il nome ad uso interno %name è già in uso.

en: Provides variables
it: Fornisce variabili

en: If checked, the condition result is negated such that it returns TRUE if it evaluates to FALSE.
it: Se selezionato, il risultato della condizione verrà invertito in modo che ritorni VERO se vale FALSO, e vice-versa.

en: Data selector
it: Selettore dati

en: A list of values, one on each line.
it: Un elenco di valori, uno per riga.

en: cloned
it: duplicato

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
it: Si vuole davvero attivare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
it: Si vuole davvero disattivare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
it: Si vuole davvero ripristinare il %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
it: Si vuole davvero eliminare il %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
it: %plugin %label attivato.

en: Disabled %plugin %label.
it: %plugin %label disattivato.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
it: %plugin %label ripristinato allo stato predefinito.

en: Deleted %plugin %label.
it: %plugin %label eliminato.

en: Select the %element to add
it: Selezionare %element da aggiungere

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
it: Si vuole davvero eliminare %element_plugin %element_name?

en: React on event
it: Reagisci a un evento

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
it: Formato data sbagliato. Specificare la data nel formato %format.

en: Machine-readable names must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: I nomi ad uso interno possono contenere solo lettere minuscole, numeri e sottolineatura (_).

en: A human-readable name shortly describing the rule.
it: Un nome da mostrare all'utente che descriva brevemente la regola.

en: Data selectors
it: Selettori di dati

en: Rules evaluation log
it: Tracciamento valutazione regole.

en: Filter by plugin
it: Filtra per plugin

en: There are no rule components.
it: Nessun componente di regole.

en: Component plugin
it: Plugin componente

en: Add new component
it: Aggiungi nuovo componente

en: Rules UI
it: Regole - Interfaccia utente

en: Administrative interface for managing rules.
it: Interfaccia di amministrazione per le regole.

en: Schedule component evaluation
it: Pianifica la valutazione del componente

en: Rules scheduler
it: Pianificatore regole

en: Task identifier
it: Identificativo dell'operazione

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
it: Deve essere specificato almeno un componente o un identificativo dell'operazione.

en: Administer features
it: Amministra le funzionalità

en: Perform administration tasks on features.
it: Esegue compiti amministrativi sulle funzionalità.

en: View, enable and disable features.
it: Visiona, abilita e disabilita le funzionalità.

en: Undefined language (@langcode)
it: Lingua non definita (@langcode)

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
it: Esempio: 7.x-1.0 oppure 7.x-1.0-beta1

en: View Transition Advanced Options
it: Opzioni avanzate transizioni di vista

en: The sync option controls whether the slide transitions occur simultaneously. The default is selected which means that the current slide transitions out as the next slide transitions in. By unselecting this option you can get some interesting twists on your transitions.
it: L'opzione sincronizzate fa sì che le transizioni delle slide avvengano simultaneamente. Se attivata, la transizione di uscita della slide corrente inizia nello stesso momento della transizione d'entrata della slide entrante. Se disattivata, si potranno sperimentare effetti interessanti con le transizioni.

en: This option controls the order items are displayed. The default setting, unselected, uses the views ordering. Selected will cause the images to display in a random order.
it: Questa opzione controlla l'ordine in cui gli elementi sono visualizzati. Lasciando il valore predefinito (disabilitato) viene usato l'ordinamento impostato dalla vista. Se si seleziona, le immagini verranno mostrate in ordine casuale.

en: View Action Advanced Options
it: Opzioni avanzate azioni di vista

en: If selected the slideshow will end when it gets to the last slide.
it: Se selezionato, lo slideshow si interromperà quando arriva all'ultima slide.

en: If unselected then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
it: Se non selezionato, se le slide sono di dimensione diversa, l'altezza dell'area occupata dallo slideshow cambierà al cambiare della slide.

en: Slide Counter
it: Contatore di slide

en: Internet Explorer Tweaks
it: Correttivi per Internet Explorer

en: Select if clearType corrections should be applied (for IE).  Some background issues could be fixed by unselecting this option.
it: Scegliere se la correzione clearType deve essere applicata (per IE). Alcuni problemi riguardanti lo sfondo potrebbero dipendere dall'attivazione di questa opzione, provare a disattivarla.

en: Select to disable extra cleartype fixing.  Unselect to force background color setting on slides)
it: Attivare per evitare correttivi addizionali al clearType. Disattivare per forzare le impostazioni del colore di sfondo per le slide)

en: jQuery Cycle Custom Options
it: Opzioni personalizzate di jQuery Cycle

en: Pager fields
it: Campi del paginatore

en: Choose the fields that will appear in the pager.
it: Scegliere i campi che devono comparire nel paginatore.

en: Views Slideshow Cycle help can be found by installing and enabling the !advanced_help
it: La documentazione del modulo rotazione di Slideshow per viste è disponibile dopo aver installato e abilitato !advanced_help

en: Views Slideshow: Cycle
it: Slideshow per viste: rotazione

en: Adds a Rotating slideshow mode to Views Slideshow.
it: Aggiunge una modalità slideshow a rotazione al modulo slideshow per Viste.

en: Delete data
it: Eliminazione dati

en: At least @a
it: @a o successiva

en: The menu link's root.
it: La radice della voce di menu.

en: @entity "@property" property.
it: Proprietà "@property" di @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
it: Il nome ad uso interno che identifica questo @entity.

en: Rules configuration
it: Configurazione regole

en: edit component
it: modifica componente

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
it: Mostra come utilizzare le potenzialità di Chaos AJAX.

en: User signature
it: Firma utente

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
it: Il percorso del file primario per questo elemento, rispetto alla posizione base di Drupal; ad esempio, modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
it: Il nome dell'elemento; es. nodo.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
it: Il tipo dell'elemento: modulo, tema, o theme_engine (motore per temi).

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
it: Valore booleano che indica se questo elemento è attivato o meno.

en: Schema version
it: Versione dello schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
it: Il numero della versione dello schema database del modulo. -1 se il modulo non è installato (le sue tabelle non esistono); 0 o il massimo numero N relativo alla funzione di aggiornamento hook_update_N() eseguita (o esistente) all'installazione del modulo.

en: View: !view
it: Vista: !view

en: Start upload
it: Inizia caricamento

en: Slides
it: Slide

en: Human-readable name
it: Nome mostrato all'utente

en: Enable Colorbox inline
it: Abilita Colorbox inline

en: This enables custom links that can open inline content in a Colorbox. Add the class "colorbox-inline" to the link and build the url like this "?width=500&height=500&inline=true#id-of-content". Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
it: Abilità la possibiltà di scrivere link che aprano elementi della pagina corrente dentro un colorbox
    Al link deve essere assegnata la classe "colorbox-inline", e l'URL di destinazione deve essere come "?width=500&height=500&inline=true#id-dell-elemento-da-mostrare".
    La funzionalità può essere abilitata da parte di altri moduli che ne abbiano necessità.

en: Stockholm Syndrome
it: Sindrome di Stoccolma

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
it: Specificare l'altezza della finestra popup di Colorbox. Essendo il contenuto dinamico, non è possibile determinare questo valore automaticamente. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
it: Specificare la larghezza della finestra popup di Colorbox. Essendo il contenuto dinamico, non è possibile determinare questo valore automaticamente. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione.

en: Static Title
it: Titolo fisso

en: Static title
it: Titolo fisso

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
it: Vale VERO se il contenuto è di uno dei tipi di contenuto selezionati.

en: Fixed value
it: Valore fisso

en: Access the Backup and Migrate admin section.
it: Accede all'interfaccia di amministrazione di Backup and Migrate.

en: Back up any of the available databases.
it: Effettua il backup dei database disponibili.

en: Access and download the previously created backup files.
it: Accede e scarica i file di backup esistenti.

en: Delete the previously created backup files.
it: Elimina i file di backup esistenti.

en: Restore the site's database from a backup file.
it: Ripristina il database del sito a partire da un backup esistente.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
it: Modifica i profili, i backup pianificati e le destinazioni di Backup and Migrate.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
it: Impossibile spostare la cartella di backup nei file privati, controlla i permessi dei file e sposta la cartella %from in %to.

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
it[0]: 1 messaggio eliminato.
it[1]: @count messaggi eliminati.

en: The user whose roles should be changed.
it: L'utente a cui variare l'appartenenza ai ruoli.

en: Delete tasks by component name
it: Elimina operazioni pianificate in base al nome del componente

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
it: Scegliere il componente per cui si vogliono eliminare tutte le operazioni pianificate.

en: Delete tasks
it: Elimina operazioni pianificate

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
it: Tutte le operazioni pianificate associate con %config sono state eliminate.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
it: Si vuole davvero eliminare l'operazione pianificata %id?

en: This task with the custom identifier %id executes component %label on %date. The action cannot be undone.
it: L'operazione con identificativo %id esegue il componente %label il %date. La sua eliminazione è irreversibile.

en: This task executes component %label and will be executed on %date. The action cannot be undone.
it: L'operazione esegue il componente %label e verrà eseguita il %date. La sua eliminazione è irreversibile.

en: Task %tid has been deleted.
it: L'operazione pianificate %tid è stata eliminata.

en: Component %label has been scheduled.
it: L'esecuzione del componente %label è stata pianificata.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
it: Il componente le cui operazioni pianificate si desidera eliminare.

en: All tasks that are annotated with the given identifier will be deleted.
it: Tutte le operazioni annotate con l'identificativo fornito verranno eliminate.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
it: Questa azione consente di eliminare operazioni pianificate in attesa di futura esecuzione.

en: They can be addressed by an identifier or by the component name, whereas if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
it: Si possono specificare mediante l'identificativo o mediante il nome del componente; specificando entrambi si circoscrivono ancora più precisamente le operazioni da eliminare.

en: Scheduled Rules components
it: Componenti di regole pianificati

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
it: Componenti di regole pianificati, che vengono eseguiti a tempo dal processo cron

en: The internal ID of the scheduled component
it: L'identificativo interno del componente pianificato

en: Component name
it: Nome del componente

en: The name of the component
it: Il nome del componente

en: No tasks have been scheduled.
it: Nessuna operazione pianificata.

en: Delete this scheduled task
it: Elimina questa operazione pianificata

en: Component filter
it: Filtro sul componente

en: execute
it: esegui

en: This form allows you to manually trigger the execution of the @plugin "%label". If this component requires any parameters, input the suiting execution arguments below.
it: Questo form consente di attivare manualmente l'esecuzione del @plugin "%label". Se il componente richiede parametri in ingresso, inserire i rispettivi valori qui sotto.

en: Component %label has been executed.
it: Il componente %label è stato eseguito.

en: Component %label evaluated to %result.
it: Il componente %label ha restituito il valore %result.

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
it: Scegliere lo stile dell'immagine da usare quando vengono visualizzate nel Colorbox

en: Colorbox image style
it: Stile immagine Colorbox

en: Colorbox image style: @style
it: Stile immagine Colorbox: @style

en: Colorbox image style: Original image
it: Stile immagine Colorbox: immagine originale

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il contenuto del popup Colorbox. Può includere HTML. È possibile inserire dati di questa vista basandosi sulle "Regole di sostituzione" sottostanti.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: La didascalia Colorbox. Può includere HTML. È possibile inserire dati di questa vista basandosi sulle "Regole di sostituzione" sottostanti.

en: Entity field
it: Campo dell'entità

en: Access the views administration pages.
it: Accedi alle pagine di amministrazione delle viste.

en: Bypass access control when accessing views.
it: Evita il controllo dei permessi quando accedi alle viste.

en: Add new view
it: Aggiungi una nuova vista

en: - Basic validation -
it: - Validazione base -

en: HTML element
it: Elemento HTML

en: Label HTML element
it: Etichetta dell'elemento HTML

en: Place a colon after the label
it: Aggiungi due punti (:) dopo l'etichetta

en: Wrapper HTML element
it: Elemento HTML contenitore

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: Add default classes
it: Aggiungi classi predefinite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
it: Usa le classi predefinite di Views per identificare il campo, l'etichetta del campo ed il contenuto del campo.

en: Use absolute path
it: Usa un percorso assoluto

en: Rel Text
it: Testo Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
it: Includi l'attributo Rel da usare con lightbox2 o con altre utility javascript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Notare che, a causa dell'ordine di presentazione, non si può fare riferimento ai campi che vengono dopo di questo; se serve un campo non presente in elenco, modificare l'ordine dei campi.
    Se servono i caratteri %5B e %5D, si prega di usare i relativi codici delle entità HTML '%5B' o '%5D', altrimenti verranno sostituiti da spazi.</p>

en: Preserve certain tags
it: Conserva alcuni tag

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
it: Lista dei tag da conservare. Per esempio &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; permette di mantenere tutti gli elementi p e br

en: Format plural
it: Formatta il plurale

en: If checked, special handling will be used for plurality.
it: Se selezionato, una gestione speciale sarà utilizzata per la pluralità.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Text to use for the singular form.
it: Testo da utilizzare per la forma singolare.

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
it: Testo da utilizzare per la forma plurale, @count verrà sostituito con il valore.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
it: Un periodo relativo al presente come "!example1" or "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno per questa vista. Deve contenere solamente lettere minuscole, numeri e trattini bassi (underscore).

en: Weight for @display
it: Peso per @display

en: Translation method
it: Metodo di traduzione

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
it: Seleziona un metodo di traduzione da utilizzare per i dati delle viste come intestazione, piè di pagina e testo vuoto.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
it: Questo titolo sarà visualizzato sulla pagina di modifica della vista invece del titolo predefinito. Potrebbe essere utile se esistono elementi duplicati.

en: Do not pass admin strings for translation.
it: Non passare le stringhe di amministrazione per la traduzione.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
it: Usa la funzione t() del core di Drupal. Non raccomandato, in quanto non supporta gli aggiornamenti di stringhe esistenti.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
it: Se hai la necessità di tradurre le etichette di Views in altre lingue, prendi in considerazione l'installazione del modulo Views translation del pacchetto <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
it: ID dell'elemento del feed

en: The unique ID of the aggregator item.
it: L'ID univoco della voce dell'aggregatore.

en: The guid of the original imported item.
it: Il guid della voce importata originale.

en: Date and time of when the comment was created.
it: La data e l'ora di creazione del commento.

en: Date and time of when the comment was last updated.
it: La data e l'ora dell'ultimo aggiornamento al commento.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
it: Se il commento è approvato (o tuttora nella coda di moderazione).

en: Approved comment
it: Commento approvato

en: Last comment CID
it: Il CID dell'ultimo commento

en: Display the last comment of a node
it: Visualizza l'ultimo commento di un nodo

en: Last Comment
it: Ultimo commento

en: The last comment of a node.
it: L'ultimo commento di un nodo.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
it: Alcuni ruoli non hanno il permesso di accedere ai contenuti, ma il display %display non ha controllo sugli accessi.

en: The extension of the file.
it: L'estensione del file.

en: File Usage
it: Utilizzo dei file

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
it: Un file che è associato con questo contenuto, solitamente perché è in un campo del contenuto.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
it: Un utente che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo dell'utente.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
it: Un file che è associato con questo utente, solitamente perché è in un campo dell'utente.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
it: Un commento che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del commento.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
it: Un file associato è a questo commento, solitamente perché è in un campo nel commento.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
it: Un termine di tassonomia che è associato a questo file, solitamente perché questo file è in un campo del termine.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
it: Un file che è associato a questo termine della tassonomia, solitamente perché è in un campo del termine.

en: Taxonomy Vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un vocabolario della tassonomia che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del vocabolario della tassonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
it: Un file associato con questo vocabolario della tassonomia, tipicamente perché si caricato in un campo personalizzato del vocabolario stesso.

en: The module managing this file relationship.
it: Il modulo che gestisce questa relazione sui file.

en: The type of entity that is related to the file.
it: Il tipo di entità che è collegata al file.

en: The number of times the file is used by this entity.
it: Il numero di volte che il file è utilizzato da questa entità.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Nome ad uso interno del vocabolario a cui un termine appartiene. Questo sarà il vocabolario per cui "Tassonomia: Termine" è campo per qualsiasi termine; e può similmente causare duplicati.

en: term from !field_name
it: termine da !field_name

en: Math expression
it: Espressione matematica

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
it: Elabora un'espressione matematica e la visualizza.

en: Use destination
it: Utilizza destinazione

en: Add destination to the link
it: Aggiungi la destinazione al link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
it: Mostra il link ai commenti nella modalità usata nell'anteprima del nodo, piuttosto che in quella usata nella versione completa del nodo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
it: Utilizzato da stile: tabella per determinare la colonna effettiva su cui effettuare l'ordinamento quando si clicca sul campo. Normalmente si può lasciare il valore predefinito.

en: Group column
it: Colonna di raggruppamento

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
it: Seleziona la colonna di questo campo per applicare la funzione di raggruppamento scelta sopra.

en: Group columns (additional)
it: Colonne di raggruppamento (aggiuntive)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
it: Seleziona altre colonna di questo campo per includerle nella query e da utilizzare per il raggruppamento.

en: Display download path instead of file storage URI
it: Mostra il percorso di download invece dell'URI del file memorizzato

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
it: Questo fornirà l'URL di scaricamento completo invece dell'indirizzo interno del filestream.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome ad uso interno del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Display error message
it: Mostra il messaggio di errore

en: Term name converted to Term ID
it: Nome del termine convertito in ID del termine

en: No comment
it: Nessun commento

en: Comment or document this display.
it: Commenta o documenta questa visualizzazione.

en: Query settings
it: Impostazioni della query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
it: Consente di cambiare alcune impostazioni avanzate per il plugin della query

en: The name and the description of this display
it: Il nome e la descrizione di questa visualizzazione

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo nome apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questa descrizione apparirà solo nell'interfaccia di amministrazione di View.

en: This display's comments
it: Commenti sulla visualizzazione

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
it: Il valore verrà visto e usato esclusivamente dall'interfaccia di gestione delle Viste per documentare questa visualizzazione. Può essere usato per fornire indicazioni agli altri amministratori del sito sulle scelte o le configurazioni applicate a questa visualizzazione.

en: Query options
it: Opzioni della query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
it: Il nome da visualizzare deve essere composto solo da lettere, numeri o underscore.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione eredita i suoi valori di paginazione dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
it: Questa visualizzazione deve presentare i valori di paginazione? Applicabile solo se sta ereditando un paginatore.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
it: Questo apparirà come nome del blocco in amministrazione >> struttura >> blocchi

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
it: Testo da visualizzare al posto dei risultati fino a quando l'utente seleziona ed applica un filtro esposto.

en: Include all items option
it: Opzione Tutti gli elementi

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
it: Se selezionato, nell'opzione "elementi per pagina" verrà aggiunta una scelta "tutti gli elementi".

en: All items label
it: Etichetta per "tutti gli elementi"

en: Which label will be used to display all items
it: Etichetta da usare per la scelta di visualizzare tutti gli elementi

en: Disable SQL rewriting
it: Disabilita riscrittura SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
it: ATTENZIONE: disabilitando la riscrittura del codice SQL, la verifica dell'autorizzazione dell'utente ad accedere ai contenuti viene disabilitata. Se la vista è mal configurata, questo potrebbe permettere agli utenti di vedere dati che non dovrebbero essere in grado di vedere. Si prega di usare questa opzione solo se si comprendono le sue implicazioni e se si accetta questo rischio di sicurezza.

en: Use Slave Server
it: Utilizza Server Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
it: Questo farà si che la query tenti di connettersi ad un server slave se disponibile. Se non è definito alcun server slave si ricadrà sul server predefinito.

en: Field Language
it: Lingua del campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
it: Tutti i campi che supportano le traduzioni saranno visualizzati nella lingua selezionata.

en: The class to provide on each row.
it: La classe da applicare ad ogni riga.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
it: Per tutti i campi è possibile utilizzare token (vedi "pattern di sostituzione" utilizzato in "Riscrittura dell'output del campo").

en: Table summary
it: Riepilogo tabella

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il percorso attuale verrà visualizzato come opzione di default nel menu rapido, se applicabile.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
it: La classe da assegnare all wrapper che contiene l'elenco.

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: The class to provide on the list element itself.
it: La classe da assegnare all'elenco stesso.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
it: Definire il percorso di base per i link in questa vista
            riepilogativa, per esempio http://example.com/<strong>percoso_per_la_vista/archive</strong>.
            Non inserire le barre di inizio e fine. Se questo valore è vuoto,
            verrà usato il primo percorso trovato come percorso di base,
            nelle visualizzazioni a pagina, oppure / se non viene trovato alcun percorso.

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
it: In alcuni browser, questa impostazione può determinare una pagina malformata, un cursore invisibile, elementi di form non selezionabili o altri problemi.

en: Flush caches
it: Svuota le cache

en: Display Drupal links
it: Mostra link di Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
it: Fornisce link verso Drupal.org nel menu di amministrazione.

en: Administration tools.
it: Strumenti di amministrazione.

en: Rebuild system links
it: Ricostruisci i link di sistema

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
it: Sono stati ricostruiti i link di sistema derivati dai percorsi di menu.

en: Administration Development tools
it: Strumenti di amministrazione per sviluppatori

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
it: Funzionalità di debug e amministrazione per sviluppatori e costruttori di siti.

en: Tokens related to the current date and time.
it: Token correlati a data ed ora correnti.

en: The URL of the @entity.
it: L'URL del @entity.

en: The content type of the node.
it: Il tipo di contenuto del nodo.

en: Tokens related to content types.
it: Token relativi ai tipi di contenuto.

en: The name of the content type.
it: Il nome del tipo di contenuto.

en: The unique machine-readable name of the content type.
it: Il nome univoco ad uso interno del tipo di contenuto.

en: The optional description of the content type.
it: La descrizione facoltativa del tipo di contenuto.

en: The number of nodes belonging to the content type.
it: Il numero di contenuti che appartengono al tipo di contenuto.

en: The URL of the content type's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del tipo di contenuto.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica dei termini della tassonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
it: Il nome univoco ad uso interno del vocabolario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del vocabolario.

en: The picture of the user.
it: L'immagine dell'utente.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
it: L'argomento specifico della pagina corrente (per esempio 'arg:1' sulla pagina 'node/1' restituisce '1').

en: Tokens related to URLs.
it: Token relativi agli URL.

en: Relative URL
it: URL relativo

en: The relative URL.
it: L'URL relativo.

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: The absolute URL.
it: L'URL assoluto.

en: Tokens related to menus.
it: Token relativi ai menu.

en: The unique machine-readable name of the menu.
it: Il nome univoco ad uso interno del menu.

en: The optional description of the menu.
it: La descrizione opzionale del menu.

en: Menu link count
it: Numero di link nel menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
it: Il numero di voci appartenenti al menu.

en: The URL of the menu's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del menu.

en: The menu of the menu link.
it: Il menu a cui appartiene il link.

en: The URL of the menu link's edit page.
it: L'URL della pagina di modifica della voce di menu.

en: @category @type field.
it: Campo @type @category.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
it[0]: %element-title deve contenere almeno un token.
it[1]: %element-title deve contenere almeno @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
it[0]: %element-title può contenere al massimo un token.
it[1]: %element-title può contenere al massimo @count token.

en: Content paths
it: Percorsi contenuto

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi predefiniti (viene applicato ai tipi di contenuto sottostanti senza schemi)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
it: Schema percorsi default per @node_type (applicato a tutti i contenuti del tipo @node_type sottostanti senza schema)

en: Approve link
it: Link di approvazione

en: Content access
it: Accesso ai contenuti

en: Content revisions
it: Revisioni dei contenuti

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Unable to parse the pasted export.
it: Il codice export copiato non può essere interpretato.

en: Export misses plugin information.
it: Nel codice export mancano le informazioni sui plugin.

en: Missing the required module %module.
it: Manca un modulo necessario: %module.

en: Entity is of type
it: L'entità è di un tipo

en: The entity type to check for.
it: Il tipo di entità da verificare.

en: list of @type_label items
it: elenco di elementi @type_label

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
it: Forza la ridirezione anche se c'è un altro parametro di destinazione. Normalmente Drupal effettuerà la ridirezione al percorso indicato nel parametro destinazione, se questo viene specificato. E' possibile impostare il parametro destinazione accodandolo all'URL, es: !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
it: Nessuna regola attiva. <a href="!url">Aggiungere nuova regola</a>.

en: There are no inactive rules.
it: Nessuna regola disattivata.

en: Import rule
it: Importa regola

en: Import component
it: Importa componente

en: Machine name:
it: Nome interno:

en: Paste an exported Rules configuration here.
it: Incolla qui una configurazione di Regole precedentemente esportata.

en: If checked, any existing configuration with the same identifier will be replaced by the import.
it: Se attivato, un'eventuale configurazione esistente con lo stesso nome identificativo verrà rimpiazzata da quella importata.

en: Import of @entity %label failed, a @entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
it: L'importazione di @entity %label fallita, esiste già @entity con lo stesso identificativo interno. Attiva l'opzione Sovrascrivi per rimpiazzarla.

en: You have insufficient access permissions for importing this Rules configuration.
it: Non si possiedono i permessi necessari per importare una configurazione di Regole.

en: Imported @entity %label.
it: @entity %label importato.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
it: Stabilire un ordine per le regole che rispondono allo stesso evento. Le regole con peso maggiore vengono valutate dopo quelle con peso minore.

en: Create Feature
it: Crea funzionalità

en: Completed.
it: Completato.

en: Underscore
it: Trattino basso

en: Select the skin to use for this display.  Skins allow for easily swappable layouts of things like next/prev links and thumbnails.  Note that not all skins support all widgets, so a combination of skins and widgets may lead to unpredictable results in layout.
it: Scegliere la personalizzazione grafica da usare per questa visualizzazione. Le personalizzazioni grafiche consentono di cambiare facilmente la disposizione di cose come i link precedente/seguente e le miniature. Non tutte le personalizzazioni grafiche supportano tutti i widget, quindi particolari combinazioni di widget e personalizzazioni grafiche potrebbero generare posizionamenti non ottimali.

en: Slideshow Type
it: Tipo di slideshaw

en: !module options
it: Opzioni per !module

en: !location Widgets
it: Widget per !location

en: Should !name be rendered at the !location of the slides.
it: !name deve apparire a !location delle slide.

en: Weight of the !name
it: Peso per !name

en: Determines in what order the !name appears.  A lower weight will cause the !name to be above higher weight items.
it: Determina l'ordine in cui mostrare !name. Un peso inferiore posizionerà !name più in alto degli elementi con un peso maggiore.

en: Style of the pager
it: Stile del paginatore

en: Controls Type
it: Tipo dei controlli

en: Style of the controls
it: Stile dei controlli

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.  This is an API and requires Views Slideshow Cycle or another module that supports the API.
it: Fornisce uno stile per le viste che fa scorrere le righe risultanti dalla query in uno slideshow di jQuery. Questo è un modulo di API e richiede Views Slideshow Cycle o altro modulo che supporti l'API.

en: Wait for all the slide images to load
it: Attendere il caricamento di tutte le immagini

en: If selected the slideshow will not start unless all the slide images are loaded.  This will fix some issues on IE7/IE8/Chrome/Opera.
it: Se attivato, lo slideshow non inizierà finché tutte le immagini che lo compongono non siano state caricate. Serve per risolvere qualche problema su IE7/IE8/Chrome/Opera.

en: To use the advanced options you need to download json2.js. You can do this by clicking the download button at !url and extract json2.js to sites/all/libraries/json2
it: Per usare le opzioni avanzate è necessario scaricare il file json2.js. Cliccare il bottone di scaricamento sulla pagina !url ed estrarre il file json2.js nella cartella sites/all/libraries/json2

en: You can find a list of all the available options at !url.  If one of the options you add uses a function, example fxFn, then you need to only enter what goes inside the function call. The variables that are in the documentation on the jquery cycle site will be available to you.
it: L'elenco di tutte le opzioni disponibili è consultabile alla pagina !url. Se una delle opzioni che si aggiungono usa una funzione (es: fxFn), allora occorre inserire solo ciò va dentro la chiamata a lla funzione. Le variabili documentate nel sito di jQuery cycle sono disponibili per l'uso.

en: Advanced Option Value
it: Valore opzione avanzata

en: It is important that you click the Update link when you make any changes to the options or those changes will not be saved when you save the form.
it: È importante cliccare il link Aggiorna dopo aver effettuato cambiamenti alle opzioni, altrimenti i cambiamenti non saranno salvati assieme al form.

en: Update Advanced Option
it: Aggiorna le opzioni avanzate

en: Applied Options
it: Opzioni applicate

en: There was no action specified.
it: Non è stata specificata alcuna azione.

en: An invalid integer was specified for slideNum.
it: Il valore di slideNum non è un numero intero.

en: An invalid action "!action" was specified.
it: È stata specificata una azione non valida "!action".

en: Information related to the current page request.
it: Informazioni correlate alla pagina attualmente richiesta.

en: Add a new !plugin
it: Aggiungi un nuovo !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
it: Sono state create le tabelle relative al modulo Regole 2.x. Le vecchie tabelle relative a Regole 1.x sono ancora disponibili e contengono le regole originarie, non ancora aggiornate alla nuova versione.

en: Export %name
it: Esporta %name

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page of the Rules admin UI. In case the export does not pass the integrity check during import, try using the save to database method instead and manually fix your configuration after conversion.
it: Per importare, copiare il contenuto dell'area di testo e incollarlo nella pagina di importazione della configurazione Regole. Se questo export non dovesse passare i controlli di integrità durante l'importazione, provare in alternativa ad usare il metodo salva nel database e a correggere la configurazione dopo la conversione.

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
it: Questo form consente di convertire regole o insiemi di regole dalla versione Regole 1.x a Regole 2.x.

en: In order to convert a rule or rule set make sure you have all dependend modules installed and upgraded, i.e. modules which provide Rules integration that has been used in your rules or rule sets. In addition those modules may need to implement some Rules specific update hooks for the conversion to properly work.
it: Per convertire una regola o un insieme di regole, assicurarsi di avere tutti i moduli necessari installati e aggiornati, come i moduli che prevedono l'integrazione con il modulo Regole che erano usati nelle regole o insiemi di regole. Per completare l'aggiornamento, inoltre, potrebbe essere necessario che questi moduli forniscano hook di aggiornamento specifici al modulo Regole.

en: After conversion, the old rules and rule sets will stay in the database until you manually delete them. That way you can make sure the conversion has gone right before you delete the old rules and rule sets.
it: Dopo la conversione, le vecchie regole e insiemi di regole rimarranno nel database finché non verranno eliminate manualmente. In questo modo è possibile assicurarsi del buon esito della conversione prima di eliminare le vecchie regole.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
it: Quando la conversione della configurazione sarà stata completata, si potrà <a href="!url">eliminare tutte le configurazioni Regole 1.x</a> e ripulire così il database.

en: Convert configuration and export it.
it: Convertire e poi esportare la configurazione.

en: Convert configuration and save it.
it: Convertire e poi salvare la configurazione.

en: Converting %plugin %name...
it: Conversione di %plugin %name...

en: rule set
it: insieme di regole

en: Converted configurations have been saved to the database and will appear in the Rules administration interface.
it: Le configurazioni convertite sono state salvate nel database e compariranno nell'interfaccia di amministrazione Regole.

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
it: Si vuole davvero rimuovere le tabelle relative a Regole 1.x dal database?

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database? All Rules 1.x configurations will be deleted regardless whether they have been already converted.
it: Si vuole davvero rimuovere le tabelle relative a Regole 1.x dal database? Tutte la configurazioni di Regole 1.x verranno eliminate, indipendentemente dal fatto che siano state o meno convertite alla nuova versione.

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
it: Le configurazioni di Regole 1.x sono state eliminate.

en: Warning: The node-access check option for the node creation action is not supported any more.
it: Avvertenza: l'opzione controllo accesso al nodo non è più supportata per l'azione creazione nodo.

en: Warning: The 'immediate' option for the page redirect action has been dropped in Rules 2.x.
it: Avvertenza: l'opzione 'immediata' è stata rimossa dall'azione redirezione.

en: Warning: Directly upgrading the load user by name action is not supported.
it: Avvertenza: l'aggiornamento diretto alla versione 2.x dell'azione caricamento utente per nome non è supportato.

en: Data value is empty
it: Il dato è vuoto

en: Data to check
it: Dato da controllare

en: The data to be checked to be empty, specified by using a data selector, e.g. "node:author:name".
it: Il dato che verrà controllato per capire se è vuoto, specificato tramite un selettore tipo "node:author:name".

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters.
it: Inserire il codice PHP senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;.

en: Enter PHP code without &lt;?php ?&gt; delimiters that returns a boolean value; e.g. <code>@code</code>.
it: Inserire il codice PHP che ritorna un valore logico, senza i delimitatori &lt;?php ?&gt;; es: <code>@code</code>.

en: There are left over rule configurations from a previous Rules 1.x installation. Proceed to the <a href="!url">upgrade page</a> to convert them and consult the README.txt for more details.
it: Sono state riscontrate configurazioni relative ad una precedente installazione di Regole 1.x. Procedi alla <a href="!url">pagina di aggiornamento</a> per convertirle, consulta il file README.txt per maggiori dettagli.

en: @entity identifier
it: Identificativo di @entity

en: Bypass views access control
it: Ignora il controllo dei permessi delle viste

en: No results behavior
it: Comportamento se non ci sono risultati

en: Edit @section
it: Modifica @section

en: Edit this view to add a display.
it: Aggiungi un display a questa vista.

en: Add view from template
it: Aggiungi una vista da un template

en: View to insert
it: Vista da inserire

en: The view to insert into this area.
it: La vista da inserire in quest'area.

en: Inherit contextual filters
it: Eredita filtri contestuali

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
it: Se abilitato, questa vista riceverà gli stessi filtri contestuali di quella da cui è derivata.

en: Recursion detected in view @view display @display.
it: Rilevata ricorsione nella vista @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
it: Quando il valore del filtro <em>NON</em> è nell'URL

en: Exception value
it: Valore eccezione

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
it: Se viene ricevuto questo valore, il filtro sarà ignorato; i.e. "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Forza un diverso titolo per la vista e i suoi argomenti. Puoi usare "%1" per il primo argomento, "%2" per il secondo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
it: Quando il valore filtro <em>È</em> nell'URL o si specifica un valore predefinito

en: Provide title
it: Immissione del titolo

en: Override breadcrumb
it: Forzatura dei breadcrumb

en: Provide breadcrumb
it: Immissione breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
it: Inserire un nome da usare come breadcrumb. Vedi "Titolo" per le sostituzioni dei percento.

en: Specify validation criteria
it: Specifica un criterio di validazione

en: Action to take if filter value does not validate
it: Azione da prendere se il valore filtro non è valido

en: Display all results for the specified field
it: Mostra tutti i risultati per il campo specifico

en: Provide default value
it: Fornire il valore di default

en: Show "Page not found"
it: Mostra "Pagina non trovata"

en: Display a summary
it: Visualizza un sommario

en: Display contents of "No results found"
it: Visualizza il contenuto di "Nessun risultato trovato"

en: Skip default argument for view URL
it: Salta il parametro predefinito per l'URL della vista

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
it: Selezionare se includere o meno questo parametro predefinito nella costruzione dell'URL per questa vista. Omettere il parametro predefinito è utile per esempio in caso di feed.

en: Number of records
it: Numero di record

[ctx: Sort order]
en: Default sort
it: Ordinamento predefinito

[ctx: Sort order]
en: Date
it: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
it: Numerico

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se attivo, gli utenti possono immettere valori multipli nella forma 1+2+3 (per OR) o 1,2,3 (per AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, più istanze di questo filtro possono lavorare insieme, come se i valori multipli fossero forniti dallo stesso filtro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci duplicati".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato, i numeri inseriti per il filtro verranno esclusi invece di limitare la vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel valore di filtro, il che permette alla vista riepilogativa di svolgere la funzione di glossario.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
it: Quanti caratteri del valore da usare come filtro. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la prima lettera nel valore del filtro verranno selezionati.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
it: Al momento di stampare titolo e riepilogo, come utilizzare maiuscole e minuscole nel valore del filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Al momento di stampare percorsi URL, come trasformare maiuscole e minuscole nel valore del filtro. Non usare tranne che con Postgres, visto che usa confronti sensibili alle maiuscole.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Create a label
it: Crea un'etichetta

en: Enable to create a label for this field.
it: Ablilitare per creare un etichetta per questo campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
it: Abilitare per caricare questo campo come nascosto. Utile per usarlo come campo di raggruppamento, o come token in un altro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona l'elemento HTML con cui racchiudere questo campo, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Create a CSS class
it: Crea una classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
it: Seleziona il tag HTML con cui racchiudere questa etichetta, ad esempio H1, H2, ecc.

en: Rewrite results
it: Risultati di riscrittura

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
it: Abilita la sovrascrittura dell'output di questo campo con testo personalizzato o token sostitutivi.

en: Replace spaces with dashes
it: Sostituisci gli spazi con i trattini

en: External server URL
it: URL del server esterno

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
it: Per linkare un server esterno utilizza l'URL completo: per esempio: 'http://www.example.com' o 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
it: Abilita la troncatura del campo ad una massima lunghezza di caratteri

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
it: Converti gli "a capo" in tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
it: Se selezionato, tutti i caratteri di a capo (es. \n) sono convertiti nel tag HTML &lt;br&gt;

en: No results text
it: Testo per Nessun risultato

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
it: Abilita la visualizzazione del testo "nessun risultato" se il campo contiene il numero 0.

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
it: Come visualizzare i dati serializzati. Si può scegliere un array personalizzato/oggetto chiave o un print_r sull'output per intero.

en: Full data (unserialized)
it: Dati completi (non serializzati)

en: Full data (serialized)
it: Dati completi (serializzati)

en: A certain key
it: Una certa chiave

en: Which key should be displayed
it: Quale chiave visualizzare

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
it: Inserire una chiave se se vuole visualizzare una chiave dei dati.

en: How many different units to display in the string.
it: Quante unità diverse da visualizzare nella stringa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo filtro non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose filter
it: Esponi filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo filtro è esposto. Se viene nascosto, gli utenti non lo potranno cambiare.

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Expose operator
it: Esponi operatore

en: Allow the user to choose the operator.
it: Permette all'utente di scegliere l'operatore.

en: Allow multiple selections
it: Permetti la selezione multipla

en: Enable to allow users to select multiple items.
it: Abilitare per consentire agli utenti di selezionare più di un elemento.

en: Remember the last selection
it: Ricorda l'ultima selezione

en: Enable to remember the last selection made by the user.
it: Attiva la memorizzazione dell'ultima selezione fatta dall'utente.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
it: È necessario scegliere un valore, a meno che questo sia un filtro esposto non obbligatorio.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
it: Abilitare per nascondere gli elementi che non contengono questa relazione

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
it: Questo ordinamento non è esposto. Esporlo per permettere agli utenti di cambiarlo.

en: Expose sort
it: Esponi ordinamento

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
it: Questo ordinamento è esposto. Nascondendolo, gli utenti non sarai in grado di modificarlo.

en: Hide sort
it: Nascondi ordinamento

en: Provide description
it: Fornisci una descrizione

en: Save & exit
it: Salva ed esci

en: Continue & edit
it: Continua e modifica

en: Update "@title" choice
it: Aggiorna la selezione "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
it: Aggiorna la selezione (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
it: La vista è stata salvata. Ora può essere modificataa dalla lista qui sotto.

en: Database overriding code
it: Codice che sovrascrive il database

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Annulla per scartare la vista

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
it: * Tutti i cambiamenti sono mantenuti temporaneamente in memoria. Clicca Salva per rendere i cambiamenti permanenti. Clicca Cancella per scartare i cambiamenti.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
it: Modifica le visualizzazioni della tua vista qua sotto oppure aggiungi una nuova visualizzazione.

en: edit view name/description
it: modifica il nome/la descrizione della vista

en: analyze view
it: analizza la vista

en: clone view
it: duplica la vista

en: export view
it: esporta la vista

en: revert view
it: ripristina la vista

en: delete view
it: elimina la vista

en: Add !display
it: Aggiungi !display

en: @display_title details
it: Dettagli di @display_title

en: Auto preview
it: Anteprima automatica

en: Preview with contextual filters:
it: Anteprima con i filtri contestuali:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
it: Separa i valori dei filtri contestuali con "/". Per esempio, %example

en: Apply and continue
it: Applica e continua

en: @current of @total
it: @current di @total

en: All displays (except overridden)
it: Tutte le visualizzazioni (eccetto quelle sovrascritte)

en: All displays
it: Tutte le visualizzazioni

en: This @display_type (override)
it: Questo @display_type (sovrascritto)

en: View name and description
it: Nome e descrizione della vista

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
it: Un nome descrittivo per questa vista, mostrato all'utente. Gli spazi sono consentiti

en: Create new filter group
it: Crea un nuovo gruppo di filtri

en: No filters have been added.
it: Nessun filtro aggiunto.

en: Drag to add filters.
it: Trascina per aggiungere i filtri.

en: Add and configure @types
it: Aggiungi e configura @types

en: Configure @type: @item
it: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
it: Mostra i filtri sulla lista delle viste

en: Show advanced help warning
it: Mostra i messaggi di aiuto avanzati per gli avvisi

en: Always show the master display
it: Mostra sempre la visualizzazione principale

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
it: Gli utenti avanzati di views potrebbero scegliere di vedere la visualizzazione principale (es: predefinita).

en: Always show advanced display settings
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
it: Mostra sempre le impostazioni di visualizzazione avanzate, come le relazioni ed i filtri contestuali.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
it: Etichetta per il valore "Qualsiasi" nei filtri esposti a selezione singola con valore non obbligatorio.

en: Live preview settings
it: Impostazioni dell'anteprima in tempo reale

en: Automatically update preview on changes
it: Aggiorna automaticamente l'anteprima ad ogni cambiamento

en: Show information and statistics about the view during live preview
it: Mostra le informazioni e le statistiche della vista durante l'anteprima in tempo reale.

en: Above the preview
it: Sopra l'anteprima

en: Below the preview
it: Sotto l'anteprima

en: Show the SQL query
it: Mostra la query SQL

en: Show performance statistics
it: Mostra le statistiche delle prestazioni

en: Disable JavaScript with Views
it: Disabilita Javascript con le viste

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
it: Se si riscontrano problemi con javascript, può essere disabilitato qui. L'interfaccia grafica delle viste può risultare deteriorata ma sarà ancora usabile senza javascript, sebbene meno comoda.

en: Master
it: Principale

en: There are no templates available.
it: Non ci sono template disponibili.

en: Display | Displays
it[0]: Visualizzazione
it[1]: Visualizzazioni

en: Unformatted list
it: Elenco non formattato

en: HTML list
it: Elenco HTML

en: Contextual filters
it: Filtri contestuali

en: contextual filters
it: filtri contestuali

en: Contextual filter
it: Filtro contestuale

en: contextual filter
it: filtro contestuale

en: filter criteria
it: criteri del filtro

en: Filter criterion
it: Criterio del filtro

en: filter criterion
it: criterio del filtro

en: no results behavior
it: comportamento in assenza di risultati

en: The content to which the comment is a reply to.
it: Il contenuto di cui il commento è risposta.

en: The node ID.
it: L'ID del contenuto.

en: The content title.
it: Il titolo del contenuto

en: The date the content was posted.
it: La data in cui il contenuto è stato inserito.

en: The date the content was last updated.
it: La data dell'ultimo aggiornamento del contenuto.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di contenuto (per esempio, "articolo del blog", " post del forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the content is published.
it: Se il contenuto è pubblicato o no.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
it: Esclude i contenuti non ancora pubblicati nel caso in cui l'utente attuale non li possa visualizzare.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
it: Se il contenuto è promosso alla prima pagina o no.

en: Whether or not the content is sticky.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
it: Se il contenuto è sempre in cima o no. Per elencare per primi i contenuti sempre in cima, impostare questa opzione come discendente.

en: Provide a simple link to the content.
it: Fornisce un link al contenuto.

en: Provide a simple link to edit the content.
it: Fornisce un link per modificare il contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content.
it: Fornisce un link per eliminare il contenuto.

en: The aliased path to this content.
it: Il percorso alias di questo contenuto.

en: Relate content to the user who created it.
it: Collega il contenuto con l'utente che lo ha creato.

en: User has a revision
it: L'utente ha creato una revisione

en: All nodes where a certain user has a revision
it: Tutti i nodi di cui un determinato utente ha creato una revisione

en: Content revision
it: Revisione del contenuto

en: Content revision is a history of changes to content.
it: La revisione di un contenuto è la cronologia dei cambiamenti al contenuto.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un contenuto all'utente che ne ha creato la revisione.

en: The revision ID of the content revision.
it: L'ID della revisione del contenuto.

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
it: Fornisce un link per eliminare la revisione del contenuto.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
it: Filtra i contenuti tramite l'accesso alle viste. <strong>Non è necessario se stai utilizzando node come tua tabella base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
it: Mostra un marcatore se il contenuto è nuovo oppure aggiornato.

en: Show only content that is new or updated.
it: Mostra solo i contenuti nuovi oppure aggiornati.

en: Display the content with standard node view.
it: Visualizza i contenuti con una vista standard di tipo nodo.

en: Content ID from URL
it: ID del contenuto da URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
it: Contenuto che è associato con questo file, solitamente perché questo file è in un campo del contenuto.

en: Module/Theme/Theme engine
it: Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
it: Moduli/Temi/Motori di Temi nel codebase del sito.

en: Module/Theme/Theme engine filename
it: Nome del file di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Module/Theme/Theme engine name
it: Nome di Modulo/Tema/Motore di Temi

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
it: Consente di modificare la "profondità" per un filtro Tassonomia: ID Termine (con profondità) per mezzo del valore di un filtro contestuale aggiuntivo.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
it: Contenuto che o non tradotto, o è la versione originale di un insieme di traduzioni.

en: Content that is a translation of a source translation.
it: Contenuto che è la traduzione di una contenuto di origine.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato di traduzione del contenuto - indica se la traduzione debba essere aggiornata o meno .

en: Content authored
it: Contenuto dell'autore

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
it: Contenuto correlato per l'utente che lo ha creato. Questa relazione creerà un record per ogni contenuto creato dall'utente.

en: Provide a simple link to cancel the user.
it: Fornisce un link testuale per annullare l'utente.

en: Provide serialized data of the user
it: Fornisce i dati dell'utente serializzati.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
it: Permette ad un valore del filtro contestuale di essere ignorato. La query non verrà modificata dal valore del filtro contestuale. Può essere utilizzata quando il valore del filtro contestuale proviene dall'URL e una parte dell'URL deve essere ignorata.

en: View area
it: Area della vista

en: Insert a view inside an area.
it: Inserisce una vista all'interno di un area

en: Enable to override this field's links.
it: Attiva per modificare i link di questo campo.

en: Use field template
it: Usa il template del campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
it: Se selezionato, le classi standard dell'API dei campi verranno aggiunte usando field.tpl.php (o equivalente). Non raccomandato a meno che il CSS del tema non dipenda pesantemente da quelle classi. Se non selezionato, il template non verà usato.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
it: Selezionare questa opzione farà si che i valori del gruppo Tipi di display e separatori venga ignorato.

en: Multiple field settings
it: Impostazioni per campi multipli

en: Display all values in the same row
it: Visualizza tutti i valori nella stessa riga

en: Display @count value(s)
it: Visualizza @count valori

en: Raw @column
it: @column grezza

en: Native language
it: Lingua nativa

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
it: Se attivo, il nome nativo della lingua verrà visualizzato

en: Link this field to the original piece of content
it: Collega questo campo al contenuto originale

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
it: Abilita questa opzione per generare un link assoluto. Richiesto se vuoi utilizzare il percorso come link di destinazione (come per "visualizza questo campo come link" qua sopra).

en: Link this field to its content revision
it: Collega questo campo alla sua revisione del contenuto

en: Display field as the content type machine name.
it: Visualizza il campo come nome ad uso interno del tipo di contenuto.

en: Choose one or more content types to validate with.
it: Seleziona uno o più tipi di contenuto con cui validare.

en: Validate user has access to the content
it: Verifica che gli utenti abbiano accesso ai contenuti

en: Access operation to check
it: Operazioni di accesso da controllare

en: Filter value format
it: Formato dei valori di filtro

en: Display comments
it: Mostra i commenti

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
it: Scegliere un diverso campo di ordinamento predefinito, da usare quando il campo con il punteggio della ricerca non è disponibile.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
it: Se selezionato, l'utente può inserire valori multipli nel form sotto forma di 1+2+3. A causa del numero di JOIN che potrebbe richiederebbe, gli AND verranno trattati come OR con questo filtro.

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Filter value type
it: Tipo del valore di filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
it: Selezionare la forma del valore di filtro: se si usa il nome del termine, è generalmente più efficiente convertirlo nel suo ID numerico e usare "Tassonomia: ID termine" come filtro anziché "Tassonomia: Nome termine".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: Include untranslated content
it: Includi contenuto non tradotto

en: Enable to display different text for anonymous users.
it: Abilita la visualizzazione di testi differenti per gli utenti anonimi.

en: Type of user filter value to allow
it: Tipo di valore da permettere come filtro utente

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non si possiedono i permessi necessari a modificare questo. Se si cambia il tipo di filtro predefinito, questa impostazione verrà persa e NON sarà possibile tornare indietro.

en: PHP contextual filter code
it: Codice PHP di filtro contestuale

en: Change the way content is formatted.
it: Cambia il modo in cui il contenuto viene formattato.

en: Change settings for this format
it: Cambia le impostazioni per questo formato.

en: Change the way each row in the view is styled.
it: Cambia il modo di applicare lo stile alle righe riga nella vista.

en: Hide attachments in summary
it: Nasconde gli allegati nel sommario

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
it: Modifica se l'allegato deve essere visualizzato o meno quando si visualizza un sommario del filtro contestuale.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
it: Nacondi gli allegati quando si visualizza il riepilogo dei filtri contestuali

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per le restrizioni di accesso correntemente selezionate.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per il meccanismo di cache correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile correntemente selezionato.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
it: Se necessario, regolare anche le !settings per lo stile di riga corrente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
it: Regolare anche le !settings per il paginatore corrente.

en: Attachment position
it: Posizione degli allegati

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori del filtro contestuale dalla visualizzazione padre a cui è allegata?

en: Block caching
it: Cache del blocco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
it: Questa vista sarà mostrata quando viene richiesto questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia del tipo "path/%/%/feed" o "path/%/%/rss.xml", inserendo un % nel percorso per ogni filtro contestuale definito nella vista.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista sarà mostrata quando questo percorso verrà richiesto sul sito. Si può usare "%" nell' URL per rappresentare i valori che saranno utilizzati per i filtri contestuali. Per esempio: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il link del testo del menu non è stato impostato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu padre ma il link del testo del menu padre non è stato impostato.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
it[0]: @count elemento, salta @skip
it[1]: Paginato, @count elementi, salta @skip

en: @count item | Paged, @count items
it[0]: @count elemento
it[1]: Paginato, @count elementi

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
it: Disabilitando la riscrittura del codice SQL si disabilitano anche i controlli node_access così come i moduli che implementano hook_query_alter()

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
it: Disabilitando questa opzione, una griglia composta da una sola riga avrà un numero di celle (<TD>) pari al numero degli elementi. Disabilitarla potrebbe causare problemi agli stili CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
it: Se selezionato, il valore attuale del filtro contestuale sarà visualizzato come opzione predefinita nel menu rapido, se applicabile.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
it: Normalmente, se la vista è vuota, la tabella non viene mostrata. Specificando questa opzione è possibile mostrare una tabella vuota con il testo esplicativo al suo interno.

en: All storage
it: Tutte le memorizzazioni

en: All status
it: Tutti gli stati

en: No tags
it: Nessun tag

en: No views match the search criteria.
it: Nessuna vista corrisponde ai criteri di ricerca

en: Create view from template @template
it: Crea una vista dal template @template

en: Clone of | Clone @count of
it[0]: Clone di
it[1]: Clone @count di

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente le personalizzazioni applicate a questa vista.

en: The view has been reverted.
it: La vista è stata ripristinata.

en: This action will permanently remove the view from your database.
it: Questa azione rimuoverà in modo permanente la vista dal tuo database.

en: Create a page
it: Crea una pagina

en: Create a menu link
it: Crea una voce del menu

en: Include an RSS feed
it: Includi un feed RSS

en: Feed path
it: Percorso del feed

en: Feed row style
it: Stile della riga del feed

en: Create a block
it: Crea un blocco

en: of fields
it: di campi

en: of type
it: di tipo

en: tagged with
it: taggato con

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
it: Tentativo di utilizzo di create_view con valori che non sono stati validati

en: Should links be displayed below each comment
it: Mostrare i link sotto ad ogni commento

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
it: con i link (permette agli utenti di rispondere ai commenti, ecc.)

en: without links
it: senza link

en: teasers
it: anteprime

en: full posts
it: contenuti completi

en: titles
it: titoli

en: titles (linked)
it: titoli (collegamento al contenuto)

en: Should links be displayed below each node
it: Mostrare i link sotto ogni contenuto

en: with links (allow users to add comments, etc.)
it: con link (inserire commenti, ecc.)

en: Should comments be displayed below each node
it: Mostrare i commenti di seguito ad ogni contenuto

en: Number of hits
it: Numero di visite

en: Hide view
it: Nascondi vista

en: @group (historical data)
it: @group (storico dei dati)

en: Use path alias
it: Utilizza gli alias del percorso

en: Multilingual - Internationalization
it: Multilingue - Internazionalizzazione

en: The user roles associated with the user account.
it: I ruoli utente associati a questo account.

en: Brief URL
it: URL abbreviato

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
it: L'URL senza protocollo e barre finali.

en: Tokens related to arrays of strings.
it: Token relativi agli array di stringhe.

en: The first element of the array.
it: Il primo elemento dell'array.

en: The last element of the array.
it: L'ultimo elemento dell'array.

en: The number of elements in the array.
it: Il numero di elementi nell'array.

en: The array reversed.
it: L'array invertito.

en: The array of keys of the array.
it: L'array di chiavi dell'array.

en: Imploded
it: Imploso

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
it: Tutti i valori dell'array concatenati usando una stringa personalizzata come separatore.

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: There are no @titles to display.
it: Non ci sono @titles da visualizzare.

en: View: @view
it: Vista: @view

en: View: @view: @display
it: Vista: @view: @display

en: Aggregation type
it: Tipo di aggregazione

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
it: I <a href="!url">setting del modulo Redirect</a> controllano la creazione di un redirect quando viene cancellato un alias.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
it: Considera l'installazione del modulo<a href="!url">Redirect</a> per essere reindirizzati qualora venga modificato il tuo alias.

en: No new URL aliases to generate.
it: Nessun nuovo URL alias da generare.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
it: Il valore predefinito di <strong>massima lunghezza dell'alias</strong> e <strong>massima lunghezza del componente</strong> è 100 ed è limitato a @max da Pathauto. Questa lunghezza è limitata dalla dimensione della colonna "alias" nella tabella url_alias del database. Lo schema del database di default per questo colonna è @max. Se  imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna  "alias" si verificheranno problemi nelle situazioni in cui il sistema ha bisogno di aggiungere termini aggiuntivi all'URL trasformato. Dovresti inserire un valore pari alla lunghezza della colonna "alias" meno la lunghezza di ogni stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza delle stringhe che potrebbero essere aggiunte alla fine dell'URL dipende da quali moduli sono stati attivati e dalle impostazioni di Pathauto. Il valore predefinito e raccomandato è 100.

en: Path module form elements
it: Elementi del form del modulo Path

en: Double quotation marks
it: Virgolette doppie

en: Single quotation marks (apostrophe)
it: Virgolette singole (apostrofo)

en: Back tick
it: Apostrofo inverso

en: Hyphen
it: Trattino

en: Vertical bar (pipe)
it: Barra verticale (pipe)

en: Left curly bracket
it: Parentesi graffa sinistra

en: Left square bracket
it: Parentesi quadra sinistra

en: Right curly bracket
it: Parentesi graffa destra

en: Right square bracket
it: Parentesi quadra destra

en: Plus sign
it: Simbolo "Più"

en: Equal sign
it: Simbolo "Uguale"

en: Percent sign
it: Simbolo di "Percentuale"

en: Caret
it: Segno di omissione

en: Dollar sign
it: Simbolo dollaro

en: Number sign (pound sign, hash)
it: Cancelletto

en: At sign
it: Chiocciola

en: Exclamation mark
it: Punto esclamativo

en: Left parenthesis
it: Parentesi sinistra

en: Right parenthesis
it: Parentesi destra

en: Question mark
it: Punto interrogativo

en: Less-than sign
it: Simbolo di "Minore"

en: Greater-than sign
it: SImbolo di "Maggiore"

en: Calculate a value
it: Calcolo di un valore

en: Input value 1
it: Valore in ingresso 1

en: The first input value for the calculation.
it: Il primo valore in ingresso per il calcolo.

en: The calculation operator.
it: L'operatore del calcolo.

en: Input value 2
it: Valore in ingresso 2

en: The second input value.
it: Il secondo valore in ingresso.

en: Calculation result
it: Risultato del calcolo

en: Add an item to a list
it: Aggiunta di un elemento ad un elenco

[ctx: data_types]
en: List
it: Elenco

en: Enforce uniqueness
it: Assicura univocità

en: Only add the item to the list if it is not yet contained.
it: Aggiunge l'elemento all'elenco solo se non vi è ancora contenuto.

en: Remove an item from a list
it: Rimozione di un elemento da un elenco

en: Optionally, specify the initial value of the variable.
it: Opzionalmente, è possibile specificare il valore iniziale della variabile.

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
it: <strong>Elenco selezionato:</strong> %selector

en: List contains item
it: L'elenco contiene un elemento

en: The item to check for.
it: L'elemento da verificare.

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
it: Sono disponibili le seguenti variabili, che possono essere usate nel codice PHP:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
it: Aggiungi uno scostamento al numero selezionato. Es. uno scostamento di "1" sommerà 1 al numero prima che venga passato come valore del parametro.

[ctx: data_types]
en: list
it: elenco

en: list of text tokens
it: elenco di frammenti di testo

en: The variables used by the component. They can not be edited for configurations that are provided in code.
it: Le variabili utilizzate dal componente. Non è possibile modificarle per le configurazioni fornite da un modulo tramite codice.

en: Parameter + Provided
it: Parametri + Disponibili

en: Provided
it: Disponibili

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: You may enter relative URLs like %url as well as absolute URLs like %absolute-url.
it: Si possono inserire URL relativi come %url oppure URL assoluti come %absolute-url.

en: A list of integers, separated by commas. E.g. enter "1, 2, 3".
it: Un elenco di numeri interi, separati da virgole. Es: "1, 2, 3".

en: A list of text tokens, separated by commas. E.g. enter "one, two, three".
it: Un elenco di frammenti di testo, separati da virgole. Es. "uno, due, tre".

en: @entity identifiers
it: Identificativi di @entity

en: %name must be an integer value.
it: %name deve essere un valore intero.

en: Each value must be an integer.
it: Ciascun valore deve essere un intero.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: %name può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: Each value may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
it: Ciascun valore può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_), e deve iniziare con una lettera.

en: List item
it: Elemento dell'elenco

en: Data type: !type
it: Tipo di dato: !type

en: Use replacement tokens from the first row
it: Usa token che verranno sostituiti con valori presi della prima riga

en: Allow multiple filter values to work together
it: Consenti a valori multipli nei filtri di lavorare insieme

en: Customize field HTML
it: Personalizza l'HTML del campo

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
it: Si possono usare i token per le sostituzioni presi dalla sezione riscrittura in questa classe.

en: Customize label HTML
it: Personalizza l'HTML dell'etichetta

en: Customize field and label wrapper HTML
it: Personalizza il contenitore HTML del campo e dell'etichetta

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
it: Scegli l'elemento HTML che racchiuderà questo campo e la sua etichetta, es. H1, H2, ecc. Questa impostazione non si applica quando il campo e la relativa etichetta non vengono presentati insieme, come, ad esempio, all'interno di una tabella.

en: Remove whitespace
it: Rimuovi spaziature

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
it: Se selezionato, tutti gli spazi all'inizio e alla fine dell'output verranno rimossi.

en: Hide rewriting if empty
it: Nascondi il contenuto modificato se vuoto

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
it: Non visualizzare il contenuto modificato se questo campo è vuoto.

en: Thousands marker
it: Separatore delle migliaia

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo filtro, per permettere ai visitatori di modifcarlo

en: Representative sort order
it: Ordinamento rappresentativo

en: Subquery namespace
it: Namespace della sottoquery

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
it: Avanzato. Inserisci un namespace per la sottoquery usata da questa relazione.

en: Representative view
it: Vista rappresentativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
it: Avanzato. Utilizza un altra vista per generare la sottoquery della relazione. Questo permette di utilizzare filtri e criteri di ordinamento avanzati. Se si indica una vista qui, le opzioni di ordinamento specificate qui sopra saranno ignorate. La vista deve avere come unico campo l'ID della propria tabella di base, e preferibilmente dovrebbe specificare qualche criterio di ordinamento.

en: Generate subquery each time view is run.
it: Genera la sottoquery ogni volta che la vista viene eseguita.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
it: Genererà nuovamente la sottoquery per questa relazione ogni volta che la vista verrà eseguita, e non solo al salvataggio di queste opzioni. Da utilizzare durante i test se si stanno effettuando modifiche altrove. ATTENZIONE: nuoce seriamente alle performance della vista.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
it: Esponi questo ordinamento ai visitatori, consentendo loro di modificarlo

en: This display is disabled.
it: Questa visualizzazione è disabilitata.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
it: Questa vista è stata aggiornata automaticamente per riparare le relazioni mancanti. La Vista dovrebbe continuare a funzionare, ma si consiglia di verificare che gli aggiornamenti automatici siano corretti e di salvare questa vista.

en: reorder displays
it: riordina le visualizzazioni

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
it: Errore: la visualizzazione @display si riferisce ad un plugin di nome '@plugin', che attualmente non è disponibile.

en: enable @display_title
it: abilita @display_title

en: view @display
it: visualizza @display

en: clone @display_title
it: clona @display_title

en: delete @display_title
it: elimina @display_title

en: disable @display_title
it: disabilita @display_title

en: undo delete of @display_title
it: annulla l'eliminazione di @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
it: Questa vista non è compatibile con questa versione di Views.
    Per importare una vista creata con views1 bisogna accedere ad un'installazione di drupal6 e importarla lì.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
it: Lo stile o il formato di riga selezionato non utilizza i campi.

en: Aggregation settings
it: Impostazioni di aggregazione

en: Display extenders
it: Estensioni della visualizzazione

en: Select extensions of the views interface.
it: Seleziona le estensioni dell'interfaccia di views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
it: Si è configurato la visualizzazione %display con un path che è anche un path alias. Questo potrebbe provocare effetti indesiderati, sarebbe meglio utilizzare un path interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
it: Configura le impostazioni di aggregazione per @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
it: Seleziona la funzione di aggregazione da utilizzare su questo campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
it: Chiamata a 'Ensure my table',  ma la query non fornisce il metodo ensure_table.

en: Empty display extender
it: Estensione della visualizzazione vuoto

en: Raw value from URL
it: Valori grezzi estratti dall'URL

en: Apply (all displays)
it: Applica (tutte le visualizzazioni)

en: Apply (this display)
it: Applica (solo questa visualizzazione)

en: The date of the most recent new content on the feed.
it: La data del nuovo contenuto più recente nel feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
it: L'ID del contenuto a cui questo commento risponde.

en: Comments of the node
it: Commenti del contenuto

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
it: Collega tutti i commenti al contenuto. Genererà 1 record duplicato per ogni commento. Normalmente, se serve questa relazione, conviene creare una view basata sui commenti.

en: Reply to
it: Rispondi a

en:  new
it:  nuovo

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
it: Questo è un alias di @group: @field.

en: @group (historical data): @field
it: @group (dati storici): @field

en: Also known as: !also.
it: Altrimenti noto come: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
it: Delta - Appare in: @bundles.

en: No backlinks found.
it: Nessun backlink trovato.

en: Pages that link to %1
it: Pagine collegate a %1

en: Popular (page)
it: Popolare (pagina)

en: Today (page)
it: Oggi (pagina)

en: Popular (block)
it: Popolare (blocco)

en: Today (block)
it: Oggi (blocco)

en: Today's popular content
it: I contenuti più popolari del giorno

en: User who uploaded
it: Utente autore dell'upload

en: The user that uploaded the file.
it: L'utente che ha effettuato l'upload del file.

en: The taxonomy vocabulary description
it: La descrizione del vocabolario di tassonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
it: Termine di tassonomia scelto dall'autocompletamento o dal widget "selezione".

en: Representative node
it: Nodo rappresentativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ciascun termine, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: The taxonomy term name.
it: Il nome del termine di tassonomia.

en: Content with term
it: Contenuto con il termine

en: Relate all content tagged with a term.
it: Collega tutti i contenuti taggati con un termine

en: Has taxonomy term ID
it: Ha un termine di tassonomia identificato tramite ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
it: Visualizza il contenuto se ha i termini di tassonomia selezionati.

en: Has taxonomy term
it: Ha un termine di tassonomia

en: Taxonomy terms on node
it: Termini di tassonomia nel contenuto

en: All taxonomy terms
it: Tutti i termini di tassonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
it: Visualizza il contenuto se tra i suoi termini di tassonomia sono presenti i termini selezionati, o discendenti di quelli selezionati. A causa della maggiore complessità, la versione che include anche i discendenti presenta meno opzioni rispetto a quelle che non li includono.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
it: Ha un termine di tassonomia (o uno dei suoi figli) identificato dall'ID

en: Has taxonomy terms (with depth)
it: Ha termini di tassonomia (o loro figli)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
it: Ha un termine di tassonomia identificato dall'ID o uno dei suoi figli con profondità massima

en: @entity using @field
it: @entity che usa @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
it: Collega tutte le @entity in cui @field contiene il termine.

en: Taxonomy term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia ricavato da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
it: Ottiene un singolo nodo rappresentativo per ogni utente, secondo un criterio di ordinamento scelto.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
it: Se selezionato, valori multipli per questo campo verranno visualizzati nella stessa riga. Se non selezionato, ogni valore di questo campo creerà una nuova riga. Se si utilizza il group by, assicurarsi di raggruppare per "ID Entità" perchè questa opzione abbia effetto.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
it: Visualizza un icona per rappresentare il tipo di file, invece del test MIME (ad esempio "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: Path component
it: Componente del percorso

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
it: La numerazione inizia da 1, ad es. sulla pagina admin/structure/types, il terzo componente del percorso è "types".

en: Use aggregation
it: Utilizza l'aggregazione

en: Display title may not be empty.
it: Il titolo della visualizzazione non può essere vuoto.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
it: Quando il valore del filtro <em>NON È</em> disponibile

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
it: Quando il valore del filtro <em>È</em> disponibile o viene fornito un valore predefinito

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
it: Questa visualizzazione non specifica una sorgente per i filtri contestuali, quindi se non si seleziona 'Fornisci valori predefiniti', nessun valore sarà disponibile per i filtri.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di elementi da visualizzare. Il valore 0 equivale a nessun limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
it: Il valore del filtro contestuale viene ricavato dall'URL.

en: Autosubmit
it: Invio automatico

en: Automatically submit the form once an element is changed.
it: Invia automaticamente il form quando un elemento cambia.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
it: Nascondi il tasto di invio se javascript è abilitato.

en: Query Comment
it: Commento della query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
it: Se impostato, il commento verrà inglobato nella query e passato al server SQL. Può risultare comodo utile per i log o il debug.

en: When needed, add the field language condition to the query
it: Quando necessario, aggiungi la condizione della lingua del campo alla query

en: Count DISTINCT
it: Usa DISTINCT per contare

en: Provide default field wrapper elements
it: Fornisce gli elementi contenitori predefiniti dei campi

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
it: I campi inline verranno visualizzati uno a fianco all'altro invece che uno per riga. Da notare che alcuni campi ignoreranno l'impostazione perché visualizzati come elementi block, specialmente i campi body e altri che specificano le opzioni di formattazione HTML.

en: Hide the "Go" button
it: Nascondi il tasto "Vai"

en: Select the current contextual filter value
it: Seleziona il valore attuale del filtro contestuale

en: Show the empty text in the table
it: Visualizza il testo vuoto nella tabella

en: starts with
it: inizia per

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come titolo dell'oggetto RSS per ogni riga.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
it: Il campo che verrà utilizzato come link dell'oggetto RSS per ogni riga. Questo percorso deve essere relativo a Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come descrizione dell'elemento RSS per ogni riga

en: Creator field
it: Campo creatore

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
it: Il campo che verrà utilizzato come creatore dell'elemento RSS per ogni riga.

en: Publication date field
it: Campo della data di publicazione

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
it: Il plugin per lo stile di riga richiede di specificare quali campi della vista usare per l'elemento RSS.

en: A date in '@type' format. (%date)
it: Una data in formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
it: Il termine radice del termine di tassonomia.

en: File byte size
it: Dimensione in byte del file

en: The size of the file, in bytes.
it: Le dimensioni del file, in bytes.

en: Query string value
it: Valore della query string

en: The value of a specific query string field of the current page.
it: Il valore di un determinato campo della query string della pagina attuale.

en: A random number from 0 to @max.
it: Numero casuale compreso tra 0 e @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
it: Hash casuale. I possibili algoritmi di hashing sono: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
it: Si è tentato di effettuare la sostituzione di un token di tipo %type senza fornire i dati richiesti.

en: Bypass Rules access control
it: Salta i controlli dei permessi di Rules

en: Access the Rules debug log
it: Accede al log di debug di Regole

en: Rules tags autocomplete
it: Autocompletamento tag di Regole

en: Missing required module %name.
it: Manca un modulo necessario: %name.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
it: %plugin: Il nome di variabile %name contiene caratteri non ammessi.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
it: %plugin: Non è possibile specificare variabili di stato per elementi figli.

en: Cannot find @plugin %name. Maybe a required is missing or the module has not implemented the upgrade functionality.
it: @plugin %name mancante. Probabilmente manca un modulo necessario, oppure il modulo coinvolto non supporta l'aggiornamento.

en: The selected data property doesn't support writing.
it: La proprietà selezionata non è scrivibile.

en: Invalid type specified.
it: Specificato un tipo non valido.

en: Text comparison
it: Confronto di testi

en: Matching text
it: Testo con cui confrontare

en: In case the comparison operation @regex is selected, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
it: In caso venga scelta l'operazione di confronto @regex, il pattern verrà intyerpretato come una <a href="@regex-wikipedia">regular expression</a>.  Consigli: <a href="@RegExr">RegExr: Strumento online di verifica delle regular expression</a> è di grande aiuto per imparare, scrivere, e verificare le regular expressions.

en: Unblock a user
it: Sblocca un utente

en: Filter by tag
it: Filtra per tag

en: Default theme region
it: Regione del tema predefinito

en: The region, where the debug log should be displayed on the default theme %theme. For other themes, Rules will try to display the log on the same region, or hide it in case it doesn't exist.
it: La regione del tema di default %theme in cui il log di debug deve essere visualizzato. Per gli altri temi, il modulo Regole cercherà di visualizzare il log in una regione dallo stesso nome: se non esiste, il log non sarà visibile.

en: Admin theme region
it: Regione del tema di amministrazione

en: The region, where the debug log should be displayed on the admin theme %theme.
it: La regione del tema di amministrazione %theme in cui il log di debug deve essere visualizzato.

en: without identifier
it: senza identificativo

en: Access violation! You have insufficient access permissions to edit this configuration.
it: Violazione di accessi! Non si possiedono i permessi necessari per cambiare questa configurazione.

en: Open all
it: Apri tutto

en: -Close all-
it: -Chiudi tutto-

en: -Open all-
it: -Apri tutto-

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del link all'entità referenziata

en: edit configuration
it: modifica configurazione

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
it: Amministra le configurazioni di regole inclusi eventi, condizioni e azioni per i quali l'utente possiede i permessi necessari.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
it: Controlla tutte le configurazioni, indipendentemente da eventuali restrizioni di accesso a eventi, condizioni o azioni.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
it: Tutte le dipendenze dichiarate dalla configurazione di Regole %config sono nuovamente soddisfatte, quindi è stata riattivata.

en: Rules debug information: !log
it: Informazioni di debug regole: !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
it[0]: 1 configurazione di Regole richiede per il suo funzionamento uno o più moduli appena disabilitati, e quindi non può più essere eseguita.
it[1]: @count configurazioni di Regole richiedono per il loro funzionamento uno o più moduli appena disabilitati, e quindi non possono più essere eseguite.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
it: Il parametro %name può essere configurato solo tramite un selettore.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
it: Il parametro %name non può essere configurato tramite un selettore.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
it: Il selettore di dati %selector non è valido per il parametro %name.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
it: Il tipo di dato del valore configurato non corrisponde a quello richiesto dal parametro %name.

en: Missing configuration for parameter %name.
it: Configurazione mancante per il parametro %name.

en: The component %config does not exist.
it: Il componente %config non esiste.

en: Logging of Rules evaluation errors
it: Registra nel log gli errori di valutazione di Regole

en: Log all warnings and errors
it: Registra nel log tutti gli errori e le avvertenze

en: Log errors only
it: Registra nel log solo gli errori

en: Evaluations errors are logged to the system log.
it: Gli errori generati dalla valutazione di Regole sono registrati nel log di sistema.

en: Log debug information to the system log
it: Registra le informazioni di debug nel log di sistema

en: Show debug information
it: Mostra informazioni di debug

en: In case of errors
it: In caso di errori

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
it: Le informazioni di debug vengono mostrate solo al momento della valutazione delle regole, se l'utente corrente è in possesso del permesso <a href="!url">%link</a>

en: Schedule the execution of Rules components using actions.
it: Pianifica l'esecuzione di componenti di Regole mediante azioni.

en: @type field.
it: Campo @type.

en: Also known as %labels.
it: Altrimenti noti come %labels.

en: Entity reference
it: Riferimento a entità.

en: No tokens available
it: Nessun token disponibile

en: Token registry caches cleared.
it: Cache del registro dei token eliminata.

en: The path component of the URL.
it: La componente percorso dell'URL.

en: Unaliased URL
it: URL nativo

en: The unaliased URL.
it: L'URL nativo (non l'alias)

en: The specific value of the array.
it: Uno specifico valore tra quelli dell'array.

en: Token registry
it: Registro dei token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
it: L'elenco dei token disponibili ed utilizzabili all'interno di messaggi email è fornito qui sotto.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati non sono definiti come array:

en: The following token types do not have any tokens defined:
it: Per i tipi di token sotto elencati non è definito alcun token:

en: The following token types are not defined but have tokens:
it: I tipi di token sotto elencati non sono stati definiti, pur essendo usati da alcuni token:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
it: I token (o tipi di token) sotto elencati sono definiti da più di un modulo:

en: Problems detected
it: Riscontrati problemi

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Il node ID del nodo che un utente ha creato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
it: Lo user ID di un utente che ha alterato il nodo (che lo ha creato o commentato).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta la larghezza iniziale, prima del caricamento del contenuto. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
it: Imposta l'altezza iniziale, prima del caricamento del contenuto. Esempio: "100%", 500, "500px".

en: Caption shortening
it: Abbreviazione della didascalica

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
it: Se la didascalia deve essere accorciata nel Colorbox per evitare problemi di layout. L'impostazione predefinita è di accorciarla per gli stili d'esempio, in cui occorre, ma non per gli atltri stili

en: Caption max length
it: Lunghezza massima didascalia

en: Hide (do not display image)
it: Nascosta (non mostrare l'immagine)

en: Image style to use in the Colorbox.
it: Stile dell'immagine da usare nel Colorbox.

en: Per field in post gallery
it: Una galleria per ciascun contenuto Drupal

en: Per field in page gallery
it: Una galleria per ciascun field nella pagina

en: Gallery (image grouping)
it: Galleria (raggruppamento immagini)

en: How Colorbox should group the image galleries.
it: Metodo usato da Colorbox per raggruppare le immagini in gallerie.

en: Custom gallery
it: Galleria personalizzata

en: All images on a page with the same gallery value (rel attribute) will be grouped together. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: La galleria verrà composta raggruppando tutte le immagini di una pagina che hanno lo stesso valore di gallery (attributo rel). Può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: The custom gallery field must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il campo gallery personalizzato può contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore (_).

en: Colorbox gallery type: @type
it: Tipo galleria Colorbox: @type

en: Colorbox caption: @type
it: Didascalia Colorbox: @type

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
it: Il controllo di integrità per @plugin %label (%name), che in precedenza falliva, ora riesce correttamente ed è stato riattivato.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
it: Controllo di integrità fallito per @plugin %label (%name), che non può essere eseguito. Errore: !message

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
it: Ogni volta che si verifica l'evento viene attivata la valutazione della regola.

en: The file directory @dir does not exist or is not writable. Please contact an administrator.
it: La cartella @dir non esiste o non consente le scritture. Contattare un amministratore.

en: file from !field_name
it: file dal campo !field_name

en: Hide empty column
it: Nascondere colonna vuota

en: The operator is invalid on filter: @filter.
it: L'operatore usato nel filtro @filter non è valido

en: No valid values found on filter: @filter.
it: Nel filtro @filter non sono presenti valori validi.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
it: Il valore @value specificato per @operator nel filtro @filter non è un array

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
it: Inserire codice PHP che ritorna TRUE o FALSE. L'omissione del valore di ritorno equivale a FALSE, assicurarsi quindi di restituire esplicitamente un valore per evitare che il parametro sia involontariamente dichiarato non valido. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Il valore del parametro da validare si trova nella variabile "$argument" e la vista nella variabile "$view". Il codice può modificare il valore del parametro impostando "$handler->argument". Si può anche cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Se non selezionato, i valori di campo, etichetta o etichetta + campo (per i campi che non specificano il proprio codice HTML personalizzato) non saranno racchiusi in alcun elemento HTML. In questo modo è possibile ridurre drasticamente la quantità di codice HTML generato dalla vista, a scapito però di una maggiore difficoltà nell'applicazione degli stili CSS.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
it: La documentazione di Rules è online. Usare i link sottostanti per avere maggiori informazioni. L'aiuto di ciascuno per migliorare la documentazione online è molto gradito!

en: Rules introduction
it: Introduzione a Rules

en: Rules terminology
it: Terminologia di Rules

en: Coding for Rules
it: Scrivere codice per Rules

en: Unknown @plugin %name.
it: @plugin %name sconosciuto.

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
it: L'elenco da iterare. L'iterazione scorrerà gli elementi dell'elenco uno ad uno, consentendo ulteriori azioni su ognuno. Vedere <a href="@url">il manuale online</a> per ulteriori informazioni su come usare le iterazioni.

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
it: Inserire codice PHP per elaborare il parametro selezionato.

en: Note that token replacements containing chained objects – such as [node:author:uid] – are not listed here, but are still available. The <em>data selection</em> input mode may help you find more complex replacement patterns. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about complex replacement patterns.
it: Notare che le sostituzioni di token che contengono oggetti concatenati – come [node:author:uid] – non sono elencate qui, ma sono comunque disponibili. La modalità di inserimento <em>selezione dati</em> può aiutare a costruire i pattern di sostituzione più complessi. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per ulteriori informazioni sui pattern di sostituzione complessi.

en: Reaction rules, listed below, react on selected events on the site. Each reaction rule may fire any number of <em>actions</em>, and may have any number of <em>conditions</em> that must be met for the actions to be executed. You can also set up <a href="@url1">components</a> – stand-alone sets of Rules configuration that can be used in Rules and other parts of your site. See <a href="@url2">the online documentation</a> for an introduction on how to use Rules.
it: Le regole di reazione, elencate qui sotto, reagiscono a determinati eventi generati dal sito. Ogni regola di reazione può attivare varie <em>azioni</em>, e può prevedere una o più <em>condizioni</em> che devono essere soddisfatte affinché le azioni vengano eseguite. Si possono anche definire dei <a href="@url1">componenti</a> – parti di configurazioni di regole che possono essere riutilizzate dentro altre regole o altre parti del sito. Vedere <a href="@url2">la documentazione online</a> per un'introduzione all'uso del modulo Regole.

en: Choose which kind of component to create. Each component type is described in <a href="@url">the online documentation</a>.
it: Scegliere il tipo di componente da creare. I vari tipi di componente sono descritti nella <a href="@url">documentazione online</a>.

en: A string used for identifying this task. Any existing tasks for this component with the same identifier will be replaced.
it: Stringa usata per identificare l'attività. Eventuali attività preesistenti con lo stesso identificativo, relative a questo componente, verranno rimpiazzate.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
it: Notare che la valutazione dei componenti viene attivata da <em>cron</em> – assicurarsi che cron sia configurato correttamente verificando lo !status del sito. L'accuratezza dell'esecuzione pianificata dipende dalla frequenza di esecuzione di cron. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sull'esecuzione pianificata di componenti.

en: Unknown event "!event_name"
it: Evento "!event_name" sconosciuto

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
it: Tag associati a questa configurazione, usati per filtrare le configurazioni nell'interfaccia di amministrazione. Separare tag multipli usando le virgole.

en: Variables are normally input <em>parameters</em> for the component – data that should be available for the component to act on. Additionaly, action components may <em>provide</em> variables back to the caller. Each variable must have a specified data type, a label and a unique machine readable name containing only lowercase alphanumeric characters and underscores. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information about variables.
it: Le variabili sono normalmente <em>parametri</em> in ingresso per il componente – dati che devono essere forniti al componente per l'elaborazione. I componenti di tipo azione, inoltre, possono <em>restituire</em> variabili al chiamante. Ogni variabile deve avere un tipo di dato specifico, un nome mnemonico e un nome univoco ad uso interno per il quale sono consentite solo lettere minuscole e il carattere sottolineatura ("_"). Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sulle variabili.

en: You are about to add a new @plugin to the @config-plugin %label. Use indentation to make conditions a part of this logic group. See <a href="@url">the online documentation</a> for more information on condition sets.
it: In procinto di aggiungere un nuovo oggetto @plugin a @config-plugin %label. Usare l'indentazione per includere condizioni in questo gruppo logico. Vedere <a href="@url">la documentazione online</a> per maggiori informazioni sugli insiemi di condizioni.

en: The data selector helps you drill down into the data available to Rules. <em>To make entity fields appear in the data selector, you may have to use the condition 'entity has field' (or 'content is of type').</em> More useful tips about data selection is available in <a href='@url'>the online documentation</a>.
it: Il selettore dati aiuta a navigare le strutture dati disponibili per Regole. <em>Per far sì che i campi di un'entità appaiano nel selettore dati, può essere necessario aggiungere una condizione "l'entità ha il campo" (oppure "il contenuto è di tipo")</em>. Ulteriori consigli utili riguardo la selezione di dati sono disponibili nella <a href="@url">documentazione online</a>.

en: The date in GMT. You may enter a fixed time (like %format) or any other values in GMT known by the PHP !strtotime function (like "+1 day"). Relative dates like "+1 day" or "now" relate to the evaluation time.
it: La data espressa in GMT. Si può inserire un valore fisso (come %format) o qualsiasi altro valore GMT riconosciuto dalla funzione !strtotime di PHP (come "+1 day"). I valori relativi tipo "+1 day" o "now" sono da considerare relativi al momento dell'esecuzione.

en: Deleting this @removed-plugin would break your configuration as some of its provided variables are utilized by the @plugin <a href="!url">%label</a>.
it: La cancellazione di questo @removed-plugin invaliderebbe invalidare l'attuale configurazione, dato che alcune delle variabili che fornisce sono utilizzate da @plugin <a href="!url">%label</a>.

en: Select the event to add. However note that all added events need to provide all variables that should be available to your rule.
it: Seleziona l'evento da aggiungere. Fare comunque attenzione che tutti gli eventi aggiunti devono fornire tutte le variabili richieste dalla regola.

en: Added the event, but it does not provide all variables utilized.
it: L'evento è stato aggiunto, ma non fornisce tutte le variabili necessarie.

en: Added event %event.
it: Evento %event aggiunto.

en: Are you sure you want to remove the event?
it: Si vuole davvero rimuovere l'evento?

en: You are about to remove the event %event.
it: In procinto di rimuovere l'evento %event.

en: Removed the event, but it had provided some variables which are now missing.
it: L'evento è stato rimosso, ma esso forniva alcune variabili che ora risultano mancanti.

en: Event %event has been removed.
it: L'evento %event è stato rimosso.

en: The variable used for holding each list item in the loop. This variable will be available inside the loop only.
it: La variabile usata per contenere ogni singolo elemento dell'elenco durante l'iterazione. La variabile sarà disponibile solo all'interno dell'iterazione.

en: Uploaded file.
it: File caricato.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
it: I vocabolari contengono termini correlati alla tassonomia e che sono usati per classificare il contenuto.

en: Hide pager if there is only one slide
it: Non mostrare il paginatore se c'è una sola slide

en: Should the pager be hidden if there is only one slide.
it: Scegliere se mostrare il paginatore anche in presenza di una sola slide.

en: Hide controls if there is only one slide
it: Non mostrare i controlli se c'è una sola slide

en: Should the controls be hidden if there is only one slide.
it: Scegliere se mostrare i controlli in presenza di una sola slide.

en: You need to install the jQuery cycle plugin. Create a directory in sites/all/libraries called jquery.cycle, and then copy jquery.cycle.all.min.js or jquery.cycle.all.js into it. You can find the plugin at !url.
it: È necessario installare il plugin cycle di jQuery. Creare una cartella di nome jquery.cycle sotto sites/all/libraries, poi copiarvi il file jquery.cycle.all.min.js (o  jquery.cycle.all.js). Il plugin si trova alla pagina !url.

en: How long should it wait until it starts the slideshow anyway. Time is in milliseconds.
it: Quanto tempo attendere prima di far comunque partire lo slideshow. Il tempo è espresso in millisecondi.

en: This slideshow is forced paused.
it: Questo slideshow è in pausa forzata.

en: No main frame module is enabled for views slideshow.
it: Non è stato abilitato alcun modulo contenitore per slideshow di viste.

en: The options for !module does not exists.
it: Non esistono opzioni per !module.

en: Generate automatic URL alias
it: Genera un alias automatico per l'URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
it: Deseleziona per definire un alias personalizzato.

en: Configure URL alias patterns.
it: Configura gli schemi per alias URL.

en: Link the user picture to the user's profile
it: Visualizzare il ritratto dell'utente linkato al profilo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
it: Specificare la visualizzazione o URL personalizzato a cui rimandare da questa visualizzazione.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
it: <p>I token seguenti sono utilizzabili per il link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
it: Un percorso Drupal o un URL esterno a cui far puntare il link altro. Notare che questo valore vince sulla precedente impostazione link alla visualizzazione.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
it: Mostra una singola entità in un modo di visualizzazione specifico (es. anteprima).

en: View: @view - Display: @display
it: Vista: @view - Visualizzazione: @display

en: Overview of fields used in all views.
it: Panoramica dei campi usati in tutte le viste.

en: Transform the case
it: Trasformazione maiuscole/minuscole

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
it: Come gestire maiuscole/minuscole nel valore dei filtri durante la stampa dei percorsi URL.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
it: Modificare il nome mostrato quando si usa questa relazione in un filtro, ecc.

en: Representative sort criteria
it: Criterio di ordinamento rappresentativo

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
it: Questo criterio di ordinamento viene applicato ai dati apportati dalla relazione per determinare come estrarre un elemento rappresentativo da ciascuna riga. Ad esempio, per mostrare il contenuto più recente per un utente, scegliere 'Contenuto: data di aggiornamento'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
it: La modalità da usare per il criterio di ordinamento di cui sopra.

en: And/Or, Rearrange
it: And/Or, risistemazione

en: Revert to default
it: Ritorna al predefinito

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
it: Facoltativamente, inserire un elenco di tag separati da virgole da abbinare a questa vista. Potranno essere usati per filtrare o riordinare le varie viste nella pagina di amministrazione.

en: Custom admin theme for the Views UI
it: Tema amministrativo personalizzato per il modulo interfaccia utente delle viste.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
it: In qualche caso può essere necessario specificare un tema amministrativo diverso per l'interfaccia utente delle Viste.

en: No fields have been used in views yet.
it: Al momento nessun campo è usato dalle viste.

en: Provide a simple link to approve the comment.
it: Fornisce un link per approvare il commento.

en: Author uid
it: Identificativo uid dell'autore

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta al file.

en: image from !field_name
it: immagine da !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
it: Collega tutti gli oggetti @entity che hanno un campo che punta all'immagine.

en: The tid of a taxonomy term.
it: L'identificativo tid di un termine di tassonomia

en: The user permissions.
it: I permessi dell'utente.

en: First and last only
it: Solo il primo e l'ultimo

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune

en: Use formatted username
it: Usa il nome utente formattato

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
it: Se impostato, il nome utente sarà inviato per la formattazione al sistema dei temi. Se non impostato, verrà visualizzato come testo grezzo.

en: Link to user's profile
it: Link al profilo dell'utente

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
it: L'impostazione <em>Predefinito</em> utilizzerà lo stesso stile di immagine impostato nelle <a href="!account-settings">Impostazioni profilo</a> per le icone dell'utente.

en: You don't have translatable entity types.
it: Non ci sono tipi di entità traducibili.

en: Use a pager
it: Usare un paginatore

en: Content image style
it: Stile immagine contenuto

en: Image style to use in the content.
it: Stile dell'immagine da usare nel contenuto.

en: Content image style: @style
it: Stile immagine contenuto: @style

en: Content image style: Hide
it: Stile immagine contenuto: nascosta

en: Content image style: Original image
it: Stile immagine contenuto: immagine originale

en: Tokens related to views.
it: Token relativi alle viste.

en: The human-readable name of the view.
it: Il nome esteso della vista.

en: The description of the view.
it: La descrizione della vista.

en: The machine-readable name of the view.
it: Il nome ad uso interno della vista.

en: The title of current display of the view.
it: Il titolo della visualizzazione attuale della vista.

en: The URL of the view.
it: L'URL della vista.

en: -Select-
it: -Scegliere-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Il testo da inserire come attributo "title", che i browser solitamente mostrano come suggerimento quando il mouse passa sopra il link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
it: Abilitare per nascondere questo campo quando è vuoto. Si noti che l'etichetta del campo o il contenuto riscritto potrebbero essere visualizzati comunque. Per nascondere le etichette, controllare i parametri di stile generici o di riga, relativi ai campi vuoti. Per nascondere contenuto riscritto, attivare l'opzione Nascondi il contenuto riscritto se vuoto.

en: Apostrophe
it: Apostrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
it: Abilita i messaggi di statistiche/debug utilizzando il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
it: Attivare, <em>se è installato il modulo Devel</em>, per abilitare i messaggi di statistiche/debug riguardanti le query e le prestazioni delle viste.

en: Devel message(dpm)
it: Messaggi Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
it: Tracciamento attività di Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
it: Regione del tema in cui visualizzare i messaggi di debug e le statistiche sulle prestazioni

en: Date in the form of CCYYMMDD.
it: Data in formato AAAAMMGG.

en: Date in the form of YYYYMM.
it: Data in formato AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
it: Data in formato AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
it: Data in formato MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
it: Data in formato GG (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
it: Data in formato WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
it: Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione commento: autore

en: Last comment uid
it: Uid dell'ultimo commento

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
it: L'ID dell'autore dell'ultimo commento su un contenuto.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
it: L'utente autore del contenuto. Se sono necessari campi diversi dall'uid, aggiungere la relazione contenuto: autore

en: Unique access event ID.
it: ID univoco dell'evento di accesso.

en: Link field to the node if there is no comment.
it: Il link del campo punta al contenuto se non ci sono commenti.

en: Convert spaces in term names to hyphens
it: Converte in trattini gli spazi contenuti nel nome dei termini

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
it: Consente ai link di funzionare con i parametri di tipo termine della tassonomia delle viste.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
it: Inserire il codice PHP che ritorna il valore da usare per questo filtro. Non utilizzare &lt;?php ?&gt;. Deve ritornare un singolo valore, utilizzato esclusivamente per questo filtro. Alcune variabili sono disponibili per l'uso: "$view" contiene l'oggetto vista; "$argument" contiene il gestore dei parametri, ad esempio è possibile cambiare il titolo che verrà usato nelle sostituzioni del parametro impostando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
it: Raggruppa le righe in base al valore visualizzato

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
it: Se abilitato, le righe verranno raggruppate usando il valore preparato per la visualizzazione.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
it: Sostituisce una vista esistente se ne esiste una con lo stesso nome

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
it: In questo campo si può utilizzare codice HTML. Sono disponibili i seguenti token:

en: Provide a simple link to the user.
it: Fornisce un link semplice all'utente.

en: Result summary
it: Riassunto del risultato

en: Shows result summary, for example the items per page.
it: Mostra il riassunto del risultato, per esempio gli elementi per pagina.

en: Use site default RSS settings
it: Usa le impostazioni predefinite del sito per gli RSS

en: Display list value as human readable
it: Visualizza il valore formattato per l'utente nell'elenco

en: Displays the link in contextual links
it: Mostra il link nei link contestuali

en: Grouping field Nr.@number
it: Campo di raggruppamento Nr.@number

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori del termine, a cominciare dalla radice.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
it: Una lista di tutti i genitori dei link del menu, a cominciare dalla radice.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
it: Aggiunge il link leggi-tutto se l'output è troncato.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
it: Se selezionato, un link leggi-tutto verrà aggiunto alla fine dell'output troncato.

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il testo che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
it: Il percorso che verrà utilizzato sul link leggi-tutto. È possibile inserire dati da questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" sopra.

en: Display field as machine name.
it: Visualizza il campo come il nome ad uso interno

en: Show the embed display in the ui.
it: Mostra il display integrato nella ui.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
it: Permette ad utenti avanzati di utilizzare il display della vista integrata.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Views includeranno il nome della vista ed avranno la stringa 'view-name:display-name' alla fine della clausola SELECT. Questo rende più semplice identificare le query del modulo Views nei log del database sul server, ma dovrebbe essere utilizzato solo per la risoluzione dei problemi.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
it: Fornisce una visualizzazione che può essere inclusa utilizzando le api di views.

en: Display the user with standard user view.
it: Visualizza l'utente con la vista utente standard

en: Only has the 'authenticated user' role
it: Possiede solo il ruolo di 'Utente registrato'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
it: Possiede altri ruoli oltre a 'Utente registrato'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
it: Mostra l'utente con la visualizzazione standard degli utenti. Potrebbe essere necessario aggiungere un file user-profile.tpl.php nella cartella template del tema, perchè lo <a href="@user-profile-api-link">user-profile predefinito</a> non mostra il nome utente per impostazione predefinita.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
it: Inserire gli oggetti per pagina (@items_per_page) da sopra.

en: Remove tags from rendered output
it: Rimuove le etichette dall'output visualizzato

en: Fields to be included as contextual links.
it: Campi da includere come link contestuali.

en: Include destination
it: Include la destinazione

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
it: Include il parametro di una "destinazione" nel link per portare indietro un utente alla vista originale su completamento dell'azione contestuale.

en: Contextual Links
it: Link contestuali

en: Display fields in a contextual links menu.
it: Mostra i campi in un menu di link contestuali.

en: Use Rules component %component
it: Usa il componente %component di Rules

en: Controls access for using the component %component via the provided action or condition. <a href="@component-edit-url">Edit this component.</a>
it: Controlla l'accesso per l'utilizzo del componente %component attraverso l'azione o la condizione fornita. <a ref="@component-edit-url">Modifica il componente</a>

en: The utilized component %config fails the integrity check.
it: Il componente utilizzato %config fallisce il controllo di integrità

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
it: Se specificato, la lingua utilizzata per ricevere il messaggio e oggetto della posta

en: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Value @delta
it: @plugin "@label" (id @id), @parameter, Valore @delta

en: Translate a text
it: Traduce un testo

en: The text to translate.
it: Il testo da tradurre

en: The language to translate the text into.
it: La lingua con la quale tradurre il testo

en: The translated text
it: Il testo tradotto

en: Select a translated value
it: Seleziona un valore tradotto

en: Select a translated value, e.g. a translatable field. If the selected data is not translatable, the language neutral value will be selected.
it: Seleziona un valore tradotto, es. un campo che è traducibile. Se i dati selezionati non dovessero essere traducibili, il valore della lingua neutra verrà selezionato.

en: The language to translate the value into.
it: La lingua nella quale tradurre il valore.

en: The translated value
it: Il valore tradotto

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the configured language.
it: Le traduzioni sono disponibili alla scheda %translate. Il valore del parametro verrà tradotto con la lingua configurata.

en: Translations can be provided at the %translate tab. The argument value is translated to the current interface language.
it: Le traduzioni sono disponibili alla scheda %translate. Il valore del parametro verrà tradotto con la lingua dell'interfaccia corrente.

en: Rules translation
it: Traduzione delle regole

en: Allows translating rules.
it: Permette di tradurre le regole.

en: condition
it: condizione

en: Configure access for using this component with a permission.
it: Configura l'accesso per l'utilizzo di questo componente con un permesso.

en: By default, the @plugin-type for using this component may be only used by users that have access to configure the component. If checked, access is determined by a permission instead.
it: Come impostazione predefinita, il @plugin-type per l'utilizzo di questo componente può essere utilizzato solo da utenti con permesso di configurare il componente stesso. Se selezionato, l'accesso sarà invece determinato da un permesso.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the configured language.
it: Se viene inserita un fonte di dati multilingue (es. un campo traducibile), il parametro sarà tradotto con la lingua configurata.

en: If a multilingual data source (i.e. a translatable field) is given, the argument is translated to the current interface language.
it: Se viene inserita un fonte di dati multilingue (es. un campo traducibile), il parametro sarà tradotto con la lingua dell'interfaccia corrente.

en: Specify an identifier of a @entity.
it: Specifica un identficatore per un @entity.

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
it: Specifica una lista di identificatori separata da virgole per le entità @entity.

en: Original @entity
it: @entity originale

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
it: I dati originali della @entity se la @entity sta venendo aggiornata o salvata.

en: The base name of the file.
it: Il nome base del file.

en: This field supports tokens.
it: Il campo accetta i token.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
it: Il seguente token oppure i seguenti tipi di token mancano dei nomi richiesti e/o delle informazioni sulla descrizione:

en: If false, Colorbox will hide scrollbars for overflowing content. This could be used on conjunction with the resize method for a smoother transition if you are appending content to an already open instance of Colorbox.
it: Se falso, Colorbox nasconderà le barre di scorrimento per contenuti che debordano. Può essere usato in combinazione con altri metodi di ridimensionamento per transizioni più morbide se aggiungi contenuto a una istanza già aperta di Colorbox.

en: Colorbox Start slideshow
it: Avvia slideshow (Colorbox)

en: Colorbox Stop slideshow
it: Interrompi slideshow (Colorbox)

en: Colorbox current text
it: Testo attuale (Colorbox)

en: Text for the content group / gallery count
it: Testo per il contatore della galleria (o gruppo di contenuti)

en: Colorbox Previous
it: Precedente (Colorbox)

en: Colorbox Next
it: Seguente (Colorbox)

en: Colorbox Close
it: Chiudi (Colorbox)

en: Text for the close button.
it: Testo per il bottone Chiudi.

en: Custom (with tokens)
it: Personalizzato (usando i token)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
it: Per il supporto dei token, occorre installare il <a href="@token_url">modulo token</a>.

en: A light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.4.3+.
it: Plugin lightbox per jQuery versione 1.4.3 e successive, leggero e personalizzabile.

en: Language - Appears in: @bundles.
it: Lingua - Appare in: @bundles.

en: CSS and JavaScript
it: CSS e JavaScript

en: Enabled components
it: Componenti abilitati

en: Joined path
it: Percorso congiunto

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
it: I valori dell'array ripuliti singolarmente da Pathauto e poi riuniti con lo slash in una stringa che assomiglia a un URL.

en: Update node alias
it: Aggiornato alias nodo

en: Update taxonomy term alias
it: Aggiornato alias termine tassonomia

en: Update user alias
it: Aggiornato alias utente

en: Convert data type
it: Converte il tipo di dati

en: The data type to convert a value to.
it: Il tipo di dati a cui convertire un valore.

en: Value to convert
it: Il valore da convertire

en: Rounding behavior
it: Metodo di arrotondamento

en: The rounding behavior the conversion should use.
it: Il metodo di arrotondamento che la conversione deve utilizzare

en: Conversion result
it: Il risultato della conversione

en: Always down (9.5 -> 9)
it: Arrotonda sempre per difetto (9.5 -> 9)

en: Round, half up (9.5 -> 10)
it: Arrotonda valori a metà sempre per eccesso (9.5 -> 10)

en: Always up (9.5 -> 10)
it: Arrotonda sempre per eccesso (9.5 -> 10)

en: Select data of the type %types. | Select data of the types %types.
it[0]: Seleziona i dati del tipo %types.
it[1]: Seleziona i dati dei tipi %types.

en: Integrity check for the imported configuration failed. Error message: %message.
it: Il controllo di integrità per la configurazione importata è fallito. Messaggio di errore: %message.

en: Used in views
it: Utilizzato nelle viste

en: Views plugins
it: Plugin di Views

en: Overview of plugins used in all views.
it: Panoramica dei plugin utilizzati in tutte le viste.

en: Display "Access Denied"
it: Visualizza "Accesso negato"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
it: <p>I seguenti token sono disponibili per questo campo. Fare attentione tuttavia che per via dell'ordine di visualizzazione non è possibile utilizzare i campi successivi a questo; se fosse necessario un campo non elencato qui, si prega di riordinare i campi.
    Se si volesse utilizzare i caratteri '[' e ']' si prega di utilizzare piuttosto le entità HTML %5B' o '%5D', oppure questi saranno sostutuiti con spazi vuoti.

en: @date_format format
it: formato @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
it: Se "Personalizzato", vedere il <a href="@url" target="_blank">manuale PHP </a>per i formati delle date. Altrimenti inserire il numero delle differenti unità di tempo da visualizzare, il valore predefinito è 2.

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
it: Inserire espressioni matematiche come 2+2 o sqrt(5). È possibile assegnare variabili, creare funzioni matematiche e validarle. Utilizzare il ';' per separarle. Ad esempio: f(x) = x + 2; f(2)

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
it: Gruppi di filtri permettono una scelta tra coppie predefinite di operatore|valore.

en: Filter type to expose
it: Il tipo di filtro da mostrare

en: Single filter
it: Filtro singolo

en: Grouped filters
it: Filtri raggruppati

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
it: Ricorda le scelte mostrate solo per i seguenti ruoli degli utenti. Se nessun ruolo viene selezionato, i dati mostrati non verranno mai memorizzati.

en: The value is required if title for this item is defined.
it: Il valore è richiesto se il titolo per questo oggetto è definito.

en: The title is required if value for this item is defined.
it: Il titolo è richiesto se il valore di questo oggetto è definito.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
it: Seleziona quale tipo di widget verrà utilizzato per visualizzare il gruppo di filtri

en: grouped
it: raggruppati

en: Choose fields to combine for filtering
it: Sceglie i campi da combinare per il filtraggio

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
it: Questo filtro non funziona per handler di campi molto speciali.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
it: Aggiungere almeno un campo per poter utilizzare questo filtro.

en: @entity types
it: Tipi di @entity

en: Sort within each hierarchy level
it: Ordina entro ogni livello gerarchico

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
it: Attivare questa opzione per ordinare gli oggetti entro ogni livello gerarchico per peso e titolo. Attenzione: ciò potrebbe rallentare la query.

en: There is no lock on view %name to break.
it: Non c'è nessun blocco nella vista %name da rimuovere.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
it: Questa visualizzazione ha uno o più errori di validazione; ricontrollare.

en: Bypass view validation
it: Evita la validazione della vista

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
it: Evita la validazione dei plugin e handler quando si importa questa vista.

en: &lt;Any&gt;
it: &lt;Ogni&gt;

en: There are no enabled views.
it: Non ci sono Views attivate.

en: Display fields as RSS items.
it: Visualizza i campi come voci RSS.

en: Book root from current node
it: Radice del libro dal nodo attuale

en: The language the comment is in.
it: La lingua del commento.

en: - No value -
it: - Nessun valore -

en: Provide a simple link to the revision.
it: Fornisce un link alla revisione.

en: The ID of the entity that is related to the file.
it: L'id dell'entità in relazione al file.

en: The taxonomy vocabulary weight
it: Il peso del vocabolario della tassonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
it: Filtra i risultati dei "Taxonomy: Term" a seconda del pid del genitore.

en: The raw numeric user ID.
it: Il valore numerico grezzo dell'ID utente.

en: Unfiltered text
it: Testo non filtrato

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
it: Aggiunge un markup o un testo personalizzato senza restrizioni. E' simile al campo testo personalizzato.

en: Combine fields filter
it: Combina filtri dei campi

en: Combine two fields together and search by them.
it: Combina insieme due campi e ricerca secondo questi.

en: Column used for click sorting
it: Colonna utilizzata per ordinare col click

en: Use path alias instead of internal path.
it: Utilizza gli alias del percorso invece degli alias interni.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
it: Durata in secondi per la quale devono essere mantenuti in cache i risultati grezzi della richiesta.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
it: Durata in secondi per la quale deve essere mantenuto in cache l'output HTML mostrato.

en: Custom time values must be numeric.
it: I valori di tempo personalizzati devono essere numerici.

en: Hide contextual links
it: Nasconde i link contestuali

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
it: Seglie se visualizzare o meno i link contestuali per questa vista.

en: Hide contextual links on this view.
it: Nasconde i link contestuali per questa vista.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
it: Aggiunge un link "altro" in fondo alla vista, che punterà alla visualizzazione pagina. Se sono presenti più di una visualizzazione pagina, il link punterà al display specificato nelle impostazioni avanzate della sezione 'collega visualizzazione'. È possibile sovrascrivere l'URL nelle impostazioni di 'collega visualizzazione'.

en: Display 'more' link only if there is more content
it: Visualizza il link leggi-tutto solo se è presente più di un contenuto

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
it: Non selezionare questo pulsante di opzione per visualizzare il link leggi-tutto anche se non ci sono più elementi da visualizzare.

en: View: !view: !display
it: Vista: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
it: I filtri esposti mostrati nei blocchi richiedono "usa AJAX" per funzionare correttamente.

en: Number of pager links visible
it: Il numero di link per la paginazione visibili

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
it: Specifica il numero di link alle pagine da visualizzare nella paginazione.

en: A lists of labels for the controls in the pager
it: Una lista di etichette per i controlli nella paginazione

en: Text for "first"-link
it: Il testo per il link 'prima'

en: Text for "previous"-link
it: Il testo per il link 'precedente'

en: Text for "next"-link
it: Il testo per il link 'prossima'

en: Text for "last"-link
it: Il testo per il link 'ultima'

en: Pure Distinct
it: Distinzione pura

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
it: Questa opzione impedirà a Views di aggiungere la colonna base al campo distinct. Se l'opzione non è selezionata e la colonna base è una chiave primaria, una distinct non pura non funzionerà correttamente perché la chiave primaria è sempre unica.

en: Query Tags
it: Etichette per la query

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
it: Se impostate, queste etichette saranno aggiunte alla query e potranno essere utilizzate per identificare la query in un modulo. Ciò può essere utile per alterare le query.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
it: Le etichette della query possono contenere caratteri minuscoli alfabetici e trattini bassi.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
it: Il campo che verrà utilizzato come pubDate dell'elemento RSS per ogni riga. Deve essere in formato RFC 2822.

en: GUID settings
it: Impostazioni GUID

en: GUID field
it: Campo GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
it: L'identificatore unico globale per l'oggetto RSS.

en: GUID is permalink
it: GUID è un permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
it: Il GUID dell'elemento RSS è un permalink.

en: Add views row classes
it: Aggiunge classi alle righe di Views

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Aggiunge le classi predefinite alle righe come views-row-1 all'output. È utilizzabile per ridurre rapidamente la quantità di markup che la vista produce per impostazione predefinita, a costo di rendere più difficile l'applicazione del CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
it: Aggiunge le classi per le strisce (pari/dispari) e prima/ultima riga

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
it: Aggiunge le classi CSS alla prima ed ultima riga, così come le classi odd/even.

en: Force using fields
it: Forza l'utilizzo dei campi

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
it: Se né la riga né il plugin dello stile supportano i campi, questo campo ne consente l'utilizzo, così per esempio sarà possibile utilizzare 'raggruppare per'.

en: Browse available tokens.
it: Sfoglia i token disponibili.

en: Loading token browser...
it: Caricamento del browser dei token...

en: Show Colorbox on specific pages
it: Mostra Colorbox in pagine specifiche

en: You need to download a later version of the !colorbox and replace the old version located in the %path directory on your server.
it: Occorre scaricare una versione più recente di !colorbox con cui sostituire la vecchia versione che si trova nella cartella %path del server.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
it: Fornisci un testo da mostrare se il campo contiene un risultato vuoto. Puoi includere HTML. Puoi inserire dati presi da questa vista in base ai "parametri di sostituzione" nella sezione "Riscrittura risultati" sottostante.

en: The revision NID of the content revision.
it: Il revision NID della revisione del contenuto.

en: Expose sort order
it: Esponi il cirterio di ordinamento

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
it: Consente all'utente di scegliere il criterio di ordinamento. Se l'ordinamento non è esposto, le impostazioni del criterio per ogni ordinamento ne determineranno l'ordine.

en: Short description of table
it: Descrizione breve della tabella

en: Include a caption for better accessibility of your table.
it: Include una didascalia per una migliore accessibilità della tabella.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
it: Questo valore sarà mostrato come attributo table-summary nell'html. Usalo per offrire un riassunto delle tabelle complesse.

en: Selector label
it: Etichetta del selettore

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
it: Il testo che apparirà come etichetta dell'elemento selettore. Se vuoto, non verrà usata alcuna etichetta.

en: Use a custom %field_name
it: Usa un %field_name personalizzato

en: Automatic will use the first none empty value of the title, the alt text and the content title.
it: Se impostato su Automatico, verrà usato il primo valore non vuoto tra, nell'ordine, attributo title, attributo alt e titolo del contenuto Drupal.

en: Plain (mainly for images)
it: Semplice (principalmente per le immagini)

en: Tracker - User
it: Tracciamento - Utente

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Indica se il nodo è stato pubblicato o no. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: No path is set
it: Nessun percorso impostato

en: Remove search score
it: Rimuovi il punteggio di ricerca.

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
it: Spunta questo box per rimuovere il punteggio di ricerca dalla query. Quando si usa questo filtro, aiuta a ridurre i risultati di ricerca duplicati.

en: You need to download the !colorbox, extract the archive and place the colorbox directory in the %path directory on your server.
it: Occorre scaricare !colorbox, estrarre il contenuto dell'archivio e copiare la cartella colorbox dentro la cartella %path del server.

en: Search bar
it: Barra di ricerca

en: User counts
it: Contatore utenti

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
it: Se <a href="@modules">attivi il modulo advanced help</a>, Views fornirà un aiuto migliore e più completo. <a href="@hide">Puoi disabilitare questo messaggio nella pagina impostazioni di Views.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
it: Se installi il modulo advanced help da !href, Views fornirà un aiuto migliore e più completo. <a href="@hide">Puoi disabilitare questo messaggio nella pagina impostazioni di Views.</a>

en: Custom output for TRUE
it: Output personalizzato per VERO

en: Custom output for FALSE
it: Output personalizzato per FALSO

en: Set this field to display inline
it: Imposta questo campo su "mostra in linea"

en: Hide menu tab
it: Nascondi la scheda del menu

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
it: Mostra le voci di menu sono nei link contestuali. La scheda del menu non dovrebbe essere mostrata.

en: Enable closing Colorbox by clicking on the background overlay.
it: Abilita la chiusura del Colorbox quando si clicca sullo sfondo dell'overlay.

en: If the Colorbox should be displayed in a fixed position within the visitor's viewport or relative to the document.
it: Se il Colorbox dovrebbe essere mostrato in una posizione fissa nella viewport del visitatore o relativa al documento

en: This enables custom links that can open forms and paths in a Colorbox. Add the class "colorbox-load" to the link and build the url like this for paths "[path]?width=500&height=500&iframe=true" or "[path]?width=500&height=500" if you don't want an iframe. Other modules may activate this for easy Colorbox integration.
it: Abilita la possibilità di scrivere link che aprano form o pagine dentro un Colorbox.
    Al link deve essere assegnata la classe "colorbox-load", e l'URL di destinazione deve essere costruito come "[percorso]?width=500&height=500&iframe=true", oppure come "[percorso]?width=500&height=500" se non si vuole un riquadro iframe.
    La funzionalità può essere abilitata da parte di altri moduli che ne abbiano necessità.
