OpenFolio (7.x-1.0-alpha11) - en to pt translation catalogue (33 entries)

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Article
pt: Artigo

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Help
pt: Ajuda

en: Background
pt: Fundo

en: Text
pt: Texto

en: Contact
pt: Contato

en: Footer
pt: Rodapé

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Border
pt: Borda

en: Navigation
pt: Navegação

en: Tab
pt: Aba

en: Red
pt: Vermelho

en: Purple
pt: Roxo

en: About
pt: Sobre

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
pt: Espaços são permitidos. Pontuação não é permitida, com exceção de pontos, hífens e sublinhados ( _ ).

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Menu Bar
pt: Barra de Menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Powered by
pt: Distribuído por
