OpenFolio (7.x-1.0-alpha3) - en to fa translation catalogue (33 entries)

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Username
fa: نام کاربری

en: Article
fa: مقاله

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: Login
fa: ورود

en: Link
fa: پیوند

en: Help
fa: راهنما

en: Background
fa: زمینه

en: Text
fa: متن

en: Contact
fa: تماس

en: Footer
fa: پاورقی

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Border
fa: حاشیه

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Tab
fa: زبانه

en: Red
fa: قرمز

en: Slogan
fa: شعار

en: About
fa: درباره

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fa: فاصله مجاز است؛ علائم بغیر از نقطه، خط تیره(-) و زیر خط(_) غیر مجازند.

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Upload an image to go with this article.
fa: بارگذاری یک تصویر برای قرارگیری در این مقاله
