OpenFolio (7.x-1.0-alpha4) - en to pl translation catalogue (45 entries)

en: Slideshow
pl: Pokaz slajdów

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Article
pl: Artykuł

en: Tags
pl: Tagi

en: Block title
pl: Tytuł bloku

en: Login
pl: Zaloguj

en: Link
pl: Odnośnik

en: Help
pl: Pomoc

en: Background
pl: Tło

en: Text
pl: Tekst

en: Contact
pl: Kontakt

en: Footer
pl: Stopka

en: E-mail address
pl: Adres e-mail

en: Border
pl: Obramowanie

en: Base
pl: Podstawa

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Tab
pl: Karta

en: Red
pl: Czerwony

en: Purple
pl: Purpurowy

en: About
pl: O stronie

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
pl: Wszystkie znaki interpunkcyjne za wyjątkiem kropek, łączników, znaków podkreśleń i spacji są niedozwolone.

en: Yellow
pl: Żółty

en: Fieldset
pl: Grupa pól

en: Main content
pl: Główna zawartość

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Sidebar first
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pl: Lista oddzielonych przecinkiem słów opisujących zawartość.

en: Hovered Link
pl: Odnośnik podświetlony kursorem

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: Border strong
pl: Obramowanie pogrubione

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Sidebar second
pl: Druga kolumna boczna

en: Link underline
pl: Podkreślenie odnośnika

en: Navigation hover
pl: Nawigacja podświetlona kursorem

en: Fieldset border
pl: Obramowanie grupy pól

en: Gray (Default)
pl: Szary (Domyślny)

en: Green 1
pl: Zielony 1

en: Green 2
pl: Zielony 2

en: Upload an image to go with this article.
pl: Wyślij obrazek jaki ma zostać dodany do wpisu.

en: Powered by
pl: Zbudowano na
