OpenFolio (7.x-1.0-alpha5) - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Username
ja: ユーザー名

en: Article
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: Login
ja: ログイン

en: Link
ja: リンク

en: Help
ja: ヘルプ

en: Background
ja: 背景

en: Text
ja: テキスト

en: Contact
ja: コンタクト

en: Footer
ja: フッター

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Border
ja: ボーダー

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Tab
ja: タブ

en: Red
ja: レッド

en: Slogan
ja: スローガン

en: About
ja: アバウト

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ja: 空白文字は使用できますが、ピリオド・ハイフン・アンダースコア以外の句読点は使用できません。

en: Yellow
ja: イエロー

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。
