OpenFolio (7.x-1.0-alpha5) - en to uk translation catalogue (46 entries)

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Article
uk: Стаття

en: Tags
uk: Теґи

en: Block title
uk: Заголовок блоку

en: Login
uk: Вхід

en: Link
uk: Посилання

en: Help
uk: Довідка

en: Background
uk: Тло

en: Text
uk: Текст

en: Contact
uk: Контакт

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Border
uk: Рамка

en: Base
uk: Основа

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Tab
uk: Вкладка

en: Red
uk: Червоний

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: Slogan
uk: Гасло

en: About
uk: Про модуль

en: Save and continue
uk: Зберегти та продовжити

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
uk: Дозволено пробіли; заборонено знаки пунктуації за винятком крапок, дефісів та символів підкреслення.

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Sidebar first
uk: Перша бічна панель

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: Menu Bar
uk: Панель меню

en: Hovered Link
uk: Посилання при наведенні

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Highlighted
uk: Виділено

en: Sidebar second
uk: Друга бічна панель

en: Link underline
uk: Підкреслення посилання

en: Fieldset border
uk: Рамка набору полів

en: Gray (Default)
uk: Сірий (базово)

en: Green 1
uk: Зелений 1

en: Green 2
uk: Зелений 2

en: Upload an image to go with this article.
uk: Відвантажити зображення до цієї статті.

en: Bottom panel
uk: Нижня панель

en: Powered by
uk: Побудовано на
