OpenFolio (7.x-1.1) - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Username
id: Nama pengguna

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Link
id: Tautan

en: Help
id: Bantuan

en: Text
id: Teks

en: Contact
id: Kontak

en: Footer
id: Catatan kaki

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Navigation
id: Navigasi

en: Red
id: Merah

en: About
id: Tentang

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
id: Spasi dibolehkan; tanda baca tidak boleh, kecuali titik, tanda minus dan garis bawah.

en: Main content
id: Konten utama

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Powered by
id: Dibuat menggunakan
