Open Hotel (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Content
ja: コンテンツ

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: Image
ja: 画像

en: Menu
ja: メニュー

en: Total
ja: 合計

en: Contact
ja: コンタクト

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Price
ja: 価格

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Features
ja: フィーチャー

en: Product
ja: 商品

en: Photo
ja: 写真

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Apply
ja: 適用

en: Billing information
ja: 請求情報

en: About
ja: アバウト

en: Line items
ja: 品目

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
ja: <strong>ナビゲーション</strong>メニューには、サイトの読者を想定したリンクが含まれています。リンクは、モジュールによって自動的に追加されるものもあります。

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ja: <strong>ユーザーメニュー</strong>に、ユーザーアカウント関係のリンクとログアウトリンクが含まれています。

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ja: <strong>管理</strong>メニューに管理用タスクのメニューが含まれています。

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Unit price
ja: 単価

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Management
ja: 管理
