Open Hotel (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (63 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Reset
pt: Redefinir

en: Image
pt: Imagem

en: Contact
pt: Contato

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Custom
pt: Personalizado

en: Comment
pt: Comentário

en: Price
pt: Preço

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Navigation
pt: Navegação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Product
pt: Produto

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Billing information
pt: Informações de cobrança

en: About
pt: Sobre

en: Line items
pt: Itens da fatura

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Page Bottom
pt: Final da Página

en: Order total
pt: Total do pedido

en: Preface First
pt: Prefácio - Esquerda

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Sidebar First
pt: Barra Lateral Esquerda

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
pt: O menu <em>Navegador</em> contém links destinados para os visitantes do site. Links são adicionados neste menu automaticamente por alguns módulos.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O menu <em>Usuário<em> contém links relacionados à conta do usuário, e também o link para fechar a sessão.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
pt: O menu <em>Gerenciamento</em> contém links para as tarefas administrativas.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Branding
pt: Marca

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Sidebar Second
pt: Barra Lateral Direita

en: Header First
pt: Cabeçalho - Esquerda

en: Header Second
pt: Cabeçalho - Direita

en: Preface Second
pt: Prefácio - Centro

en: Preface Third
pt: Prefácio - Direita

en: Footer First
pt: Primeiro Rodapé

en: Footer Second
pt: Segundo Rodapé

en: User Bar First
pt: Primeira Barra do Usuário

en: User Bar Second
pt: Barra do Usuário - Direita

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Management
pt: Gerenciamento

en: Testimonials
pt: Depoimentos

en: Slide Sorter
pt: Ordenador de slides

en: Published slide sorter
pt: Ordenador de slides publicados

en: Unpublished slides
pt: Slides não publicados

en: A list of unpublished slides.
pt: Uma lista de slides não publicados

en: No unpublished slides
pt: Nenhum slide não publicado

en: There are currently no unpublished slides.
pt: Não há nenhum slide não publicado.

en: Testimonials Block
pt: Bloco de Tertemunhos
