Open Hotel (7.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: more
id: selengkapnya

en: Article
id: Artikel

en: Tags
id: Tag

en: Image
id: Gambar

en: Contact
id: Kontak

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: Price
id: Harga

en: Address
id: Alamat

en: Navigation
id: Navigasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Features
id: Fitur

en: Product
id: Produk

en: Photo
id: Foto

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Apply
id: Terapkan

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: About
id: Tentang

en: Page Top
id: Kehalaman Atas

en: Page Bottom
id: Kehalaman Bawah

en: Order total
id: Total Order

en: Main menu
id: Menu utama

en: User menu
id: Menu pengguna

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
id: Menu <em>Navigasi</em> berisi tautan-tautan penting untuk pengunjung situs. Tautan-tautan ditambahkan pada menu <em>Navigasi</em> secara otomatis oleh beberapa modul.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
id: Menu <em>Manajemen</em> berisi tautan untuk tugas-tugas administrasi.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Management
id: Manajemen
