Open Hotel (7.x-1.0-unstable5) - en to is translation catalogue (200 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: enable
is: virkja

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Efni

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notandanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Groups
is: Hópar

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Closed
is: Lokuð

en: List
is: Listi

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: Enable
is: Virkja

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Quantity
is: Magn

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Version
is: Útgáfa

en: File
is: Skrá

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Daily
is: Einu sinni á dag

en: Weekly
is: Einu sinni í viku

en: None
is: Engin

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Message
is: Skilaboð

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: Image
is: Mynd

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: none
is: engin

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Back
is: Til baka

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Update
is: Uppfæra

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: Path
is: Slóð

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: results
is: niðurstöður

en: search
is: leita

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Icons
is: Táknmyndir

en: Theme
is: Þema

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Attachment
is: Viðhengi

en: n/a
is: á ekki við

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: User
is: Notandi

en: action
is: aðgerð

en: Continue
is: Halda áfram

en: Email
is: Netfang

en: Files
is: Skrár

en: Error
is: Villa

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: Only site administrators can create new user accounts.
is: Aðeins kerfisstjórar geta búið til nýja notendur.

en: Off
is: Af

en: Available updates
is: Uppfærslur í boði

en: Never
is: Aldrei

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Selected
is: Valið

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Comment
is: Ummæli

en: Published
is: Birt

en: Signature
is: Undirskrift

en: Location
is: Staðsetning

en: E-mail address
is: Netfang

en: Time zone
is: Tímabelti

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Warning
is: Viðvörun

en: %time ago
is: %time síðan

en: Sort order
is: Röðun

en: Up
is: Upp

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: Month
is: Mánuður

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Add to cart
is: Setja í körfu

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: General
is: Almennt

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Now
is: Núna

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: String
is: Strengur

en: Users
is: Notendur

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: @site er lokað vegna viðhalds. Við þökkum þolinmæðina.

en: Default front page
is: Sjálfgefin forsíða

en: Both
is: Bæði

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Anonymous
is: Ónafngreindur

en: Optional
is: Valkvætt

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: reply
is: svara

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: English
is: Enska

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Date/Time
is: Dagsetning/Tími

en: Front page
is: Forsíða

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: AND
is: og

en: None.
is: Ekkert.

en: warning
is: viðvörun

en: New comments
is: Ný ummæli

en: !name field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út !name reitinn.

en: Processing
is: Í vinnslu

en: Previous submission
is: Fyrra innlegg

en: < Previous Page
is: < Fyrri síða

en: Slogan
is: Slagorð

en: Translation
is: Þýðing

en: @min and @max
is: @min og @max

en: Default time zone
is: Sjálfgefið tímabelti

en: file system
is: skráarkerfi

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Print
is: Prenta

en: and
is: og

en: Auto-reply
is: Sjálfvirk svörun

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
is: Ekki var hægt að flytja inn þýðinguna vegna þess að ekki var hægt að lesa skrána %filename .

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
is: þýðingar skráin %filename inniheldur villu: Búist var við "msgstr" en fannst ekki í línu %line.

en: Save translations
is: Vista þýðingar

en: Time ago
is: Síðan

en: Original text
is: Upprunalegur texti

en: Run cron
is: Keyra cron

en: Save and continue
is: Vista og halda áfram

en: Revision information
is: Upplýsingar um útgáfur

en: Already added languages
is: Þegar uppsett tungumál

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
is: <em>Frá</em> netfangið er notað í sjálfvirkum skilaboðum og óskum um ný lykilorð. (Notið netfang sem er með sömu endingu og vefurinn til að koma í veg fyrir að skilaboðin verði merkt sem rusl.)

en: String not found.
is: Strengur fannst ekki.

en: The string has been saved.
is: Strengurinn hefur verið vistaður.

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: Default 403 (access denied) page
is: Sjálfgefin 403 (aðgangi hafnað) síða

en: Default 404 (not found) page
is: Sjálfgefin 404 (finnst ekki) síða

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

[ctx: day_name]
en: Sunday
is: sunnudagur

[ctx: day_name]
en: Monday
is: mánudagur

[ctx: day_name]
en: Tuesday
is: þriðjudagur

[ctx: day_name]
en: Thursday
is: fimmtudagur

[ctx: day_name]
en: Friday
is: föstudagur

[ctx: day_name]
en: Saturday
is: laugardagur
