Open Hotel (7.x-1.0-unstable5) - en to pt translation catalogue (3727 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Image size
pt: Tamanho da imagem

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: select
pt: selecionar

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Reset to defaults
pt: Restaurar os valores predefinidos

en: enable
pt: activar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Request new password via e-mail.
pt: Pedir uma nova senha por email.

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Transaction ID
pt: ID da transacção

en: Value
pt: Valor

en: Totals
pt: Totais

en: Username
pt: Utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Private
pt: Privado

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Última entrada

en: Closed
pt: Encerrada

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controlo de acessos

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda

en: More
pt: Mais

en: Default currency
pt: Moeda predefinida

en: Action
pt: Ação

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Ligado

en: For
pt: Para

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Home page
pt: A página inicial

en: Download
pt: Descarregar

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Vista global

en: all
pt: todos

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Login
pt: Entrar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User contact form
pt: Formulário de contacto do utilizador

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Variable
pt: Variável

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Admin title
pt: Título do Administrador

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Parents
pt: Ascendentes

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: Configurações

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Predefinido

en: Summary
pt: Resumo

en: Download PDF
pt: Descarregar PDF

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Top
pt: Topo

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Core
pt: Núcleo

en: Archives
pt: Arquivos

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Schedule
pt: Agenda

en: Time
pt: Hora

en: Views
pt: Visualizações

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Section
pt: Seção

en: Manage
pt: Gerir

en: key
pt: chave

en: Placeholder tokens
pt: Espaço reservado a objectos

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: procurar

en: Teaser
pt: Resumo

en: The username %name does not exist.
pt: O nome de utilizador %name não existe.

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Content Types
pt: Tipos de Conteúdo

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Component
pt: Componente

en: Status:
pt: Estado:

en: Components
pt: Componentes

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: n/a
pt: não disponível

en: Picture
pt: Retrato

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Caminhos

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: Correio

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: acção

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Verificar

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Data type
pt: Tipo de dados

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição do nó

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação do nó

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Necessário

en: No Title
pt: Sem Título

en: Link Title
pt: Título da ligação

en: Not a valid URL.
pt: Não é uma URL válida.

en: term
pt: termo

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados afundam-se e os itens mais leves são posicionados próximo do topo.

en: All
pt: Todos

en: Default settings
pt: Opções predefinidas

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registo de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Submeter @name

en: Submitted
pt: Submetido

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Substituir título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Middle column
pt: Coluna do meio

en: Right side
pt: Lado direito

en: Bottom
pt: Baixo

en: Node links
pt: Ligações do Nó

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do utilizador

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Node types
pt: Tipos de nó

en: User settings
pt: Definições de utilizador

en: Public registrations
pt: Registos públicos

en: Only site administrators can create new user accounts.
pt: Apenas administradores do site podem criar novas contas de utilizador.

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Available updates
pt: Atualizações disponíveis

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram guardadas.

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Update available
pt: Atualização disponível

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Em linha

en: Selected
pt: Selecionado

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Feed description
pt: Descrição de Feed

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: Poll duration
pt: Duração da votação

en: Poll votes
pt: Votações

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: Vocabulário ID

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Type name
pt: Nome do tipo

en: Title label
pt: Título da etiqueta

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contém

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É inferior a

en: Is less than or equal to
pt: É menor ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Overridden
pt: Substituído

en: Conditions
pt: Condições

en: Original image
pt: Imagem original

en: Mode
pt: Modo

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: configure
pt: configurar

en: Items
pt: Itens

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Intervalo

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Caching
pt: Colocação em cache

en: Start Date
pt: Data de Início

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: Customers
pt: Clientes

en: End Date
pt: Data de Fim

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Product ID
pt: ID do produto

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Descendente

en: Code
pt: Código

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Definições de pagamento

en: OR
pt: OU

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: node
pt: nó

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Example
pt: Exemplo

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Publicações recentes

en: Recent posts for %1
pt: Publicações recentes para %1

en: South Australia
pt: Sul de Australia

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as visualizações

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido (aplica-se a todos os vocabulários com padrões vazios em baixo)

en: Pattern for all %vocab-name paths
pt: Padrão para todos os caminhos %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
pt: Padrão para fóruns e contentores do fórum

en: Pattern for user account page paths
pt: Padrão para os caminhos de páginas de conta de utilizador

en: Pattern for blog page paths
pt: Padrão para os caminhos de páginas de blogue

en: Verbose
pt: Verboso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
pt: Mostrar alterações aos caminhos alternativos (excepto em actualizações em massa).

en: Replace by separator
pt: Substituir por separador

en: Maximum alias length
pt: Tamanho máximo do caminho alternativo

en: Maximum component length
pt: Tamanho máximo do componente

en: Update action
pt: Ao actualizar

en: Strings to Remove
pt: Expressões a Remover

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
pt: Fornece aos módulos um mecanismo de geração automática de caminhos alternativos para os seus conteúdos.

en: Configuration
pt: Configuração

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhar

en: Display title
pt: Título de apresentação

en: Basic
pt: Básico

en: Repeat
pt: Repetir

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Grupo

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Sent
pt: Enviado

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: order
pt: encomenda

en: Destination
pt: Destino

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: Users
pt: Utilizadores

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Default front page
pt: Página inicial por omissão

en: Both
pt: Ambos

en: Last
pt: Ultimo

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Redirect
pt: Redirecionamento

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Checkout
pt: Confirmar

en: <All>
pt: -Todos-

en: Edit view
pt: Editar view

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar visualizações

en: Existing Views
pt: Visualizações existentes

en: Default Views
pt: Vistas predefinidas

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Normal menu item
pt: Item de menu normal

en: Empty text
pt: Texto vazio

en: Down
pt: Para baixo

en: Wildcard
pt: Carácter universal

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros expostos

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicione critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nome da vista deve ser alfanumérico ou só sublinhados.

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Node: ID
pt: Nó: ID

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Não categorizado

en: Plain
pt: Simples

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Basic settings
pt: As definições básicas

en: Last checked
pt: Verificado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de nó

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Profile
pt: Perfil

en: text
pt: texto

en: Close
pt: Fechar

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Expiration
pt: Expirar

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Property
pt: Propriedade

en: Defaults
pt: Predefinições

en: You have to specify a valid date.
pt: Tem que indicar uma data válida.

en: City
pt: Município/Concelho

en: Postal code
pt: Código postal

en: Collapsible
pt: Colapsável

en: Title:
pt: Título:

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Rules
pt: Regras

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Guam
pt: Guame

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas Setentrionais

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Full name
pt: Nome completo

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: Root
pt: Raiz

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Pending
pt: Pendente

en: seconds
pt: segundos

en: minute
pt: minuto

en: Show
pt: Mostrar

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Insira uma página por linha como caminhos Drupal. O caractér '*' substitui qualquer outro. Exemplos de caminhos são %blog para a página do blogue e %blog-wildcard para cada blogue pessoal. %front é a página principal

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: English
pt: Inglês

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato da hora

en: Switch
pt: Alterar

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Countries
pt: Países

en: Address Field
pt: Campo do Endereço

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Node title
pt: Título do Nó

en: Titles only
pt: Apenas títulos

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Display all menu items
pt: Mostrar todos os itens do menu

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Your search yielded no results
pt: A pesquisa não gerou resultados

en: Front page
pt: Página principal

en: Request new password
pt: Pedir nova senha

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Os visitantes podem criar novas contas de utilizador e não é necessária qualquer aprovação por parte dos administradores.

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Languages
pt: Idiomas

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Available tokens
pt: Tokens disponiveis

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Central

en: Query
pt: Consulta

en: Moderate
pt: Moderado

en: equals
pt: igual

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Data da zona de tempo

en: No time zone conversion
pt: Nenhuma conversão de fuso horário

en: hour
pt: hora

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Time zone handling
pt: Maneira de apresentar o tempo na zona

en: Target type
pt: O tipo de destino

en: Date field
pt: Campo da data

en: Controls
pt: Controlos

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: E-mail subject
pt: Assunto do email

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nenhum.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Negate
pt: Negar

en: Empty
pt: Vazio

en: Import failed.
pt: Importação falhou.

en: Existing system path
pt: Caminho de sistema existente

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: User has logged in
pt: Utilizador iniciou sessão

en: User has logged out
pt: Utilizador encerrou sessão

en: any
pt: qualquer

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Caption
pt: Legenda

en: Select a user
pt: Selecione um utilizador

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: views
pt: vistas

en: The settings have not been saved because of the errors.
pt: Os parâmetros não foram guardados porque existem erros.

en: Default template
pt: Modelo predefinido

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Maxlength
pt: Tamanho máximo

en: First day of week
pt: Primeiro dia da semana

en: Transition
pt: Transição

en: Autocomplete taxonomy
pt: Completar automaticamente a taxonomia

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: Info
pt: Informações

en: Fade
pt: Desaparecer gradualmente

en: Units
pt: Unidades

en: price
pt: preço

en: Taxes
pt: Impostos

en: Tax rate
pt: Taxa de imposto

en: terms
pt: termos

en: warning
pt: aviso

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Site information
pt: Informação do site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: Results
pt: Resultados

en: open
pt: aberta

en: Visitor
pt: Visitante

en: Promote
pt: Promover

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos pai

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Forums
pt: Fóruns

en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: Asterisk
pt: Asterisco

en: Session
pt: Sessão

en: Missing
pt: Em falta

en: Permissions
pt: Permissões

en: All tags
pt: Todas as etiquetas

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Shopping cart
pt: Carrinho de compras

en: Cart
pt: Carrinho

en: Discount
pt: Desconto

en: Reversed
pt: Invertido

en: Product
pt: Produto

en: Payment Status
pt: Estado do Pagamento

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluída

en: Reverse
pt: Inverso

en: Delete product type
pt: Apagar tipo de produto

en: Products
pt: Produtos

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: Manage features
pt: Gerir funcionalidades

en: Conflict
pt: Conflito

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: Interval
pt: Intervalo

en: Federated States of Micronesia
pt: Estados Federados da Micronésia

en: Province
pt: Distrito

en: County
pt: Município

en: Orders
pt: Encomendas

en: Are you sure you want to delete this transaction?
pt: Tem a certeza que quer apagar esta transação?

en: completed
pt: concluído

en: Length of trimmed posts
pt: Tamanho dos artigos em versão reduzida

en: 200 characters
pt: 200 caracteres

en: 400 characters
pt: 400 caracteres

en: 600 characters
pt: 600 caracteres

en: 800 characters
pt: 800 caracteres

en: 1000 characters
pt: 1000 caracteres

en: 1200 characters
pt: 1200 caracteres

en: 1400 characters
pt: 1400 caracteres

en: 1600 characters
pt: 1600 caracteres

en: 1800 characters
pt: 1800 caracteres

en: 2000 characters
pt: 2000 caracteres

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
pt: O número máximo de caracteres utilizados na versão reduzida de uma entrada. O Drupal utiliza este valor para determinar a partir de que limiar os artigos longos deverão ser cortados. A versão reduzida de um artigo é utilizada habitualmente na página principal do site, em feeds XML, etc. Para desactivar esta funcionalidade configure-a para "Sem limite". Tenha em conta que esta opção apenas afecta o conteúdo novo o actualizado recentemente e não irá afectar as versões reduzidas já existentes.

en: Theme settings
pt: Configurações de tema

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Documents
pt: Documentos

en: %title has been deleted.
pt: %title foi eliminado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: New comments
pt: Novos comentários

en: New
pt: Novo

en: Relationships
pt: Relações

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relações

en: Oldest first
pt: Os mais antigos primeiro

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Display style
pt: Estilo de exibição

en: Parent menu item
pt: Item de menu pai

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: comment
pt: comentar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Last changed
pt: Alterado pela última vez

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Privacy
pt: Privacidade

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Automatic
pt: Automático

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Sticky
pt: Em destaque

en: Review
pt: Rever

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Default options
pt: Opções predefinidas

en: cancel
pt: cancelar

en: Ban
pt: Banir

en: Tabs
pt: Separadores

en: Processing
pt: A processar

en: disable
pt: desactivar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Complete
pt: Concluída

en: date
pt: data

en: Page name
pt: Nome da página

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Eliminar submissões do formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar todas as submissões deste formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: Submissões do formulário %title eliminadas.

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta submissão?

en: Submitted values are
pt: Os valores enviados são

en: webform
pt: Formulário web

en: responses
pt: respostas

en: View and edit all the available webforms on your site.
pt: Ver e editar todos os formulários web disponíveis em seu site.

en: Global configuration of webform functionality.
pt: Configuração global das funcionalidades do webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos utilizadores. Apresentação de resultados e estatísticas são registados e acessíveis para utilizadores privilegiados.

en: Go to form
pt: Ir para formulário

en: View this form.
pt: Ver este formulário

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: E-mail to address
pt: Email do destinatário

en: E-mail from name
pt: Nome do remetente do email

en: E-mail from address
pt: Endereço de email do remetente

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: todas as horas

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: todas as semanas

en: No Components, add a component below.
pt: Sem componentes, adiccione um abaixo.

en: Field Key
pt: Campo chave

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
pt: Uma breve descrição do campo para ajudar o utilizador a preencher o formulário.

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Selecione esta opção para obrigar o campo a ser preenchido.

en: Parent Fieldset
pt: Conjunto de campos pai

en: Submitted by !name
pt: Enviado por !name

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: Go back to the form
pt: Voltar ao formulário

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: The default value of the field.
pt: O valor predefinido do campo.

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Presents month, day, and year fields.
pt: Apresenta os campos dia, mês e ano.

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User entered value
pt: Valor inserido pelo utilizador

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto.

en: User email as default
pt: Usar email do utilizador

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
pt: Define o valor padrão para este campo como sendo o email do utilizador, se ele ou ela estiver logado.

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
pt: Se este grupo de campos estiver colapsado, o utilizador pode abrir ou fechar o grupo.

en: Collapsed by Default
pt: Fechado por predefinição

en: User uploaded file
pt: Carregar arquivo do Utilizador

en: Average uploaded file size
pt: Tamanho médio dos ficheiros carregados

en: Questions
pt: Questões

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Escolha esta opção caso o utilizador possa escolher múltiplos valores.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
pt: Permite criação de caixas de seleção, botões de opção ou menus de seleção.

en: Basic textfield type.
pt: Campo de texto simples.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
pt: Apresenta ao utilizador campos de horas e minutos e, opcionalmente, campos am/pm.

en: Selection
pt: Seleção

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: The name used to indicate anonymous users.
pt: O nome utilizado para indicar os utilizadores anónimos.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
pt: A página inicial exibe o conteúdo para este URL. Se não tiver a certeza, especifique "node".

en: Apply
pt: Aplicar

en: Edit translation
pt: Editar tradução

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: (source)
pt: (original)

en: Select
pt: Selecionar

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Examples
pt: Exemplos

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Introduza os termos pelos quais pretende pesquisar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Information
pt: Informações

en: Variables
pt: Variáveis

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Double
pt: Duplo

en: Relationship type
pt: Tipo de relação.

en: California
pt: Califórnia

en: Mississippi
pt: Mississipi

en: New Mexico
pt: Novo México

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Multilingual system
pt: Sistema com vários idiomas

en: Content selection mode
pt: Modo de seleção de conteúdo

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
pt: Normal - Todos os idiomas ativos serão permitidos.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
pt: Estendido - Todos os idiomas definidos serão permitidos.

en: Multilingual options
pt: Opções de vários idiomas

en: Multilingual settings
pt: Definições de vários idiomas

en: Supports translatable custom menu items.
pt: Suporta a tradução de itens de menu personalizados.

en: Strings
pt: Expressões

en: Synchronize translations
pt: Sincronizar traduções

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
pt: Selecionar os campos para sincronizar para todas as traduções deste tipo de conteúdo.

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API de Data que pode ser utilizada por outros módulos.

en: Relative
pt: Relativo

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: User's time zone
pt: Fuso horário do utilizador

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazenar uma data na base de dados no formato ISO, recomendado para datas históricas ou parciais.

en: Until
pt: Até

en: Every
pt: Cada

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Overrides
pt: Substituições

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Nó completo

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: Title (link)
pt: Título (ligação)

en: Title (no link)
pt: Título (sem ligação)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto de preenchimento automático

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depuração

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Publish
pt: Publicar

en: Canceled
pt: Cancelada

en: years
pt: anos

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grelha

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Italic
pt: Itálico

en: Date - newest first
pt: Data - recentes primeiro

en: Date - oldest first
pt: Data - antigos primeiro

en: Add to Cart form
pt: Formulário de Adicionar ao Carrinho

en: file system
pt: sistema de ficheiros

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menus grava apenas os caminhos do sistema, mas mostra o URL alternativo. %link_path foi gravado como %normal_path

en: Image gallery
pt: Galeria de Imagens

en: Thread
pt: Tópico

en: Hot topic threshold
pt: Limiar de um tópico quente

en: Topics per page
pt: Tópicos por página

en: Posts - most active first
pt: Mensagens - as mais ativas em primeiro lugar

en: Posts - least active first
pt: Mensagens - as menos ativas em primeiro lugar

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Rate
pt: Taxa

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Currency Code
pt: Código da Moeda

en: From name
pt: Nome do remetente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Distinct
pt: Distinto

en: E-mail template
pt: Modelo do email

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: Keys
pt: Chaves

en: Unavailable
pt: Indisponível

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
pt: O caminho alternativo %original_alias gerado automaticamente entra em conflito com um já existente. Foi mudado para %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type

en: Delete aliases
pt: Eliminar caminhos alternativos

en: Automatic alias
pt: Caminho alternativo automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
pt: Caracter usado para separar palavras em títulos que irá substituir todos os espaços e caracteres de pontuação. Usar um espaço ou o caracter + pode causar resultados inesperados.

en: Character case
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Leave case the same as source token values.
pt: Conservar maiúsculas e minúsculas dos valores do token.

en: Change to lower case
pt: Mudar para minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
pt: Não fazer nada. Manter o caminho alternativo antigo.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Deixar o antigo a funcionar.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
pt: Criar um novo caminho alternativo. Eliminar o antigo.

en: Transliterate prior to creating alias
pt: Transliterar antes de criar o caminho alternativo

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
pt: Filtra os novos caminhos alternativos para que tenham apenas letras e números do alfabeto ASCII-96.

en: No action (do not replace)
pt: Nenhuma ação (não substituir)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar todos os caminhos alternativos. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
pt: Eliminar caminhos alternativos para @label. Número de caminhos a eliminar: %count.

en: Delete aliases now!
pt: Apagar caminhos alternativos!

en: All of your path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos foram eliminados.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
pt: Todos os seus caminhos alternativos de %type foram eliminados.

en: Language neutral
pt: Neutro em relação ao idioma

en: Account blocked
pt: Conta bloqueada

en: Administrator
pt: Administrador

en: Usage
pt: Utilização

en: Contexts
pt: Contextos

en: <Any>
pt: -Qualquer-

en: product
pt: produto

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Animation
pt: Animação

en: Loading
pt: A carregar

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Variable editor
pt: Editor de variáveis

en: Execute
pt: Executar

en: empty
pt: vazio

en: Package
pt: Pacote

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do Nó

en: Values
pt: Valores

en: Interface language
pt: O idioma da interface

en: Rebuilding
pt: A reconstruir

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar ficheiros

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: O URL %url é inválido. Por favor, introduza o URL completo, como o http://www.exemplo.com/feed.xml.

en: Views panes
pt: Painéis de visualizações

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Ficheiros anexados

en: Attached files go here.
pt: Ficheiros anexados são colocados aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de ficheiros anexados ao nó.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: O formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários do nó

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do nó

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do nó referenciado.

en: Node title.
pt: Título do nó.

en: Link title to node
pt: Ligar título ao nó

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para tornar o título numa ligação para o nó.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação do formulário do Nó.

en: Author information on the Node form.
pt: Informações sobre o autor no formulário do Nó.

en: File attachments on the Node form.
pt: Ficheiros anexados ao formulário do nó.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções dos comentários

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: Attach files.
pt: Anexar ficheiros.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: The picture of a user.
pt: O retrato do utilizador.

en: User profile
pt: Perfil de utilizador

en: The profile of a user.
pt: O perfil do utilizador.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos de um vocabulário.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de utilizador.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: Close Window
pt: Fechar Janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: From @title
pt: De @title

en: Panel settings
pt: Definições do painel

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo de exportação de código.

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um nó a partir do seu site como conteúdo.

en: Deleted/missing node @nid
pt: Excluído / faltando nó @nid

en: Page settings
pt: Definições da página

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: Offset
pt: Deslocamento

en: More link
pt: Ligação mais

en: More link text
pt: Texto a exibir da ligação "Leia mais"

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contém

en: Postal address
pt: Endereço postal

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Account information
pt: Informação da conta

en: Account
pt: Conta

en: Advanced configuration
pt: Configuração avançada

en: Data
pt: Dados

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Check for updates
pt: Verificar se existem atualizações

en: No update data available
pt: Não há dados disponíveis para atualização

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Contagem de nós

en: Custom caption
pt: legenda personalizada

en: Validation
pt: Validação

en: Finish
pt: Finalizar

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadiano

en: Fee
pt: Taxa

en: Default order
pt: Ordem predefinida

en: ZIP Code
pt: Código postal

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Billing information
pt: Morada de faturação

en: Company name
pt: Nome da empresa

en: Or
pt: Ou

en: Go back
pt: Retroceder

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não ordenada

en: Font family
pt: Família de tipos de letra

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Default picture
pt: Retrato predefinido

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
pt: URL do retrato a exibir para os utilizadores sem qualquer retrato seleccionado. Deixe em branco se não pretender exibir uma imagem.

en: Domains
pt: Domínios

en: Update mode
pt: Modo de atualização

en: Link class
pt: Classe da ligação

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação por omissão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: and
pt: e

en: After saving a new comment
pt: Depois de guardar um novo comentário

en: After deleting a comment
pt: Depois de eliminar um comentário

en: After deleting a term
pt: Depois de eliminar um termo

en: Title, as link (default)
pt: Titulo, como ligação (predefinido)

en: URL, as link
pt: URL, como ligação

en: Short, as link with title "Link"
pt: Curto, como ligação com o título "Ligação"

en: Label, as link with label as title
pt: Etiqueta, como ligação com a etiqueta como título

en: Separate title and URL
pt: Titulo e URL separados

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Extra settings
pt: Definições extra

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Not sticky
pt: Não destacado

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ascendente.

en: Author's website
pt: Website do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Mostrar a profundidade do comentário se este estiver numa lista hierárquica.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Ordenado pela ordem da linha. Isto irá manter comentários juntos com os seus ascendentes.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Ligar este campo para o utilizador ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: Submission deleted.
pt: Submissão eliminada.

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Japanese Yen
pt: Yen Japonês

en: Swiss Franc
pt: Franco Suiço

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
pt: Florim Húngaro

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar da Nova Zelândia

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: field
pt: campo

en: nodes
pt: nós

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Depends on: !dependencies
pt: Depende de: !dependencies

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Translate
pt: Traduzir

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
pt: Erro ao importar a tradução: não foi possível ler o ficheiro %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgstr" era esperado mas não foi encontrado na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgid_plural" era esperado mas não foi encontrado na linha %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: erro de sintaxe na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgid" não é esperado na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgstr[]" não é esperado na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: "msgstr" não é esperada na linha %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: expressão inesperada na linha %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
pt: Erro no ficheiro de tradução %filename: fim inesperado na linha %line.

en: Save translations
pt: Guardar traduções

en: Step
pt: Passo

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Create @name
pt: Criar @name

en: View cart
pt: Visualizar carrinho

en: Element
pt: Elemento

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-disabled">desactivado</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
pt: @module (<span class="admin-enabled">ativo</span>)

en: Node options
pt: Opções do Nó

en: Effect
pt: Efeito

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Embed
pt: Embebido

en: The language the content is in.
pt: O idioma do conteúdo.

en: Original text
pt: Texto original

en: Response code
pt: Código da resposta

en: Save profile
pt: Guardar perfil

en: Patterns
pt: Padrões

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: vocabulary
pt: vocabulário

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: VAT
pt: IVA

en: Total paid
pt: Total pago

en: Payment methods
pt: Métodos de pagamento

en: Are you sure you want to delete this profile?
pt: Tem a certeza que quer apagar este perfil?

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Save and add another
pt: Guardar e adicionar outro

en: Title only
pt: Apenas título

en: Validator
pt: Validador

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Base price
pt: Preço base

en: Tax
pt: Imposto

en: Profile ID
pt: Código do Perfil

en: Per page gallery
pt: Galeria por página

en: No gallery
pt: Sem galeria

en: Display format
pt: Formato da vista

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o nó teve a última atualização.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato de WW (01 - 53)

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Creator
pt: Criador

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o manipulador para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar uma relação

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: Order status
pt: Estado da encomenda

en: Card type
pt: Tipo de cartão

en: Card owner
pt: Titular do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Issuing bank
pt: Banco emissor

en: Review order
pt: Rever a encomenda

en: Line item label
pt: Rótulo do item de linha

en: Cost:
pt: Custo:

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Radio buttons
pt: Botões de opção

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar email

en: Checkout settings
pt: Definições de Checkout

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: export
pt: exportar

en: Add product
pt: Adicionar um produto

en: Add line item
pt: Adicionar item de linha

en: Line item removed.
pt: Item de linha removido.

en: Update the order status
pt: Atualizar o estado da encomenda

en: Order settings
pt: Definições da encomenda

en: Line items
pt: Itens de linha

en: Order state
pt: Estado da encomenda

en: Select a product
pt: Selecione um produto

en: products
pt: produtos

en: Line Item
pt: Item de linha

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Webform submissions
pt: Submissões Webform

en: The cache has been cleared.
pt: A cache foi limpa.

en: Cordoba
pt: Córdoba

en: Amapa
pt: Amapá

en: Ceara
pt: Ceará

en: Espirito Santo
pt: Espírito Santo

en: Goias
pt: Goiás

en: Maranhao
pt: Maranhão

en: Para
pt: Pará

en: Paraiba
pt: Paraíba

en: Piaui
pt: Piauí

en: Parana
pt: Paraná

en: Rondonia
pt: Rondônia

en: Roraima
pt: Rorâima

en: Sao Paulo
pt: São Paulo

en: Colon
pt: Vírgula

en: District Of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: Run cron
pt: Executar o cron

en: Run updates
pt: Executar atualizações

en: Enable developer modules
pt: Activar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desactivar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Actual anónimo / utilizadores autenticados

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Desactivar estes módulos: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Nenhum módulo desenvolvedor ativo.

en: of
pt: de

en: translate
pt: traduzir

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: Edit Link
pt: Editar ligação

en: outdated
pt: ultrapassado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (código fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Translations of %title
pt: Tradução de %title

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Page Top
pt: Topo da Página

en: Row
pt: Linha

en: Currency settings
pt: Definições de moeda

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático apropriado

en: Starts with
pt: Começa com

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Variants
pt: Variações

en: Properties
pt: Propriedades

en: Enable or disable the display of certain page elements.
pt: Ativar ou desativar a exibição de determinados elementos da página.

en: Filter list
pt: Lista de filtros

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Filter the modules list.
pt: Filtrar a lista de módulos.

en: Filter by event
pt: Filtrar por evento

en: Active rules
pt: Regras activas

en: Inactive rules
pt: Regras inativas

en: Boolean
pt: Booleano

en: E-mail to
pt: Email para

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha ilegal foi detectada. Por favor contacte o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha %choice é inválida no elemento !name.

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um ficheiro de texto simples delimitado por vírgulas, tabulações ou outros caracteres.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um ficheiro legível pelo Microsoft Excel.

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Tab (\t)
pt: Separador (\t)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Pipe (|)
pt: Barra vertical (|)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: Created on
pt: Criado em

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: interval
pt: intervalo

en: Hide submit button
pt: Esconder botão de submeter

en: Owner ID
pt: ID do proprietário

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: Acesso será garantido a utilizadores com a frase de permissão especificada.

en: Site default language
pt: Idioma predefinido do site

en: Send mail
pt: Enviar email

en: Comma
pt: Vírgula

en: Semicolon
pt: Ponto e vírgula

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do nó.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Utilizadores que criaram contas no seu site.

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Ends with
pt: Termina com

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Action to take if argument is not present
pt: Acção a tomar se argumento não está presente

en: <Basic validation>
pt: <Validação básica>

en: Action to take if argument does not validate
pt: Acção a realizar se o argumento não for validado

en: Order total
pt: Total do Pedido

en: Link this field to its user
pt: Ligar este campo ao seu utilizador

en: This will override any other link you have set.
pt: Isto irá substituir qualquer outra ligação que tenha estabelecido.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Indicar o valor a exibir em utilizadores anónimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos utilizadores anónimos

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título e resumo

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Tab weight
pt: Peso do separador

en: User: ID
pt: Utilizador: ID

en: Track internal search
pt: Monitorizar pesquisa interna

en: Custom JavaScript code
pt: Código JavaScript personalizado

en: Google Analytics configuration
pt: Configurações do Google Analytics

en: Add !name
pt: Adicionar !name

en: No role
pt: Sem grupo de utilizador

en: View link
pt: Ver ligação

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do ficheiro.

en: Link this field
pt: Ligar este campo

en: Menu link ID
pt: ID da ligação do menu

en: Menu links
pt: Ligações de menu

en: Link title
pt: Titulo da ligação

en: Node title mismatch. Please check your selection.
pt: O título do nó não corresponde. Por favor verifique a sua seleção.

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a vista para o utilizador atual.

en: Save translation
pt: Guardar tradução

en: Save string
pt: Guardar expressão

en: Localization
pt: Idioma

en: Edit string
pt: Editar tradução

en: locale
pt: localização

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por grupo de utilizadores

en: Per role per page
pt: Por grupo de utilizadores por página

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Per user per page
pt: Por utilizador por página

en: Display the results as a slideshow.
pt: Exibir os resultados como uma apresentação de diapositivos.

en: Multilingual support
pt: Suporte de múltiplo idioma

en: Enabled, with translation
pt: Activado, com tradução

en: Has Avatar
pt: Tem Avatar

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Guardar Rascunho

en: Capitalize first letter
pt: Em maiúscula a primeira letra

en: Slash
pt: Barra

en: 12-hour (am/pm)
pt: formato de 12 horas

en: 24-hour
pt: formato de 24 horas

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Logged in user
pt: Utilizador que efetuou o inicio de sessão

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há envios para este formulário. <a href="!url">Exibir este formulário</a>.

en: Sum
pt: Soma

en: sorted by
pt: ordenados por

en: Proceed to payment
pt: Proceder para pagamento

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: date ical
pt: data iCal

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: Product SKU
pt: SKU do produto

en: The label of the line item.
pt: O rótulo do item de linha.

en: Add a tax rate
pt: Adicionar uma taxa de imposto

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: No fields available.
pt: Não existem campos disponíveis.

en: After saving new content
pt: Após gravar novo conteúdo

en: After updating existing content
pt: Após atualizar um conteúdo existente

en: After deleting content
pt: Após apagar conteúdos

en: rules
pt: regras

en: After saving a new term
pt: Depois de guardar um novo termo

en: Block a user
pt: Bloquear um utilizador

en: Checkout form
pt: Formulário de checkout

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Numeric
pt: Numérico

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: Submit button text
pt: Texto do botão enviar

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: New component name
pt: Novo nome do componente

en: Your webform has been published.
pt: O seu formulário foi publicado.

en: Component %name cloned.
pt: Componente %name clonado.

en: Component %name updated.
pt: Componente %name atualizado.

en: New component %name added.
pt: Novo componente %name adicionado.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Eliminar o campo %name?

en: Delete the %name component?
pt: Eliminar o componente %name?

en: Component %name deleted.
pt: Componente %name eliminado.

en: Submissions for %user
pt: Envios para %user

en: Show !count results per page.
pt: Mostrar !count resultados por página.

en: Showing all results.
pt: A mostrar todos os resultados.

en: @total results total.
pt: Total de @total resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Este é o delimitador utilizado no ficheiro CSV/TSV durante a descarga dos resultados Webform. Utilizando tabulações na exportação é a forma mais eficaz de preservar caracteres não latinos. Poderá modificá-lo para outro caracter dependendo do programa com o qual antecipará os resultados de importação.

en: Submission Details
pt: Detalhes da submissão

en: Show complete form in teaser
pt: Mostrar formulário completo no resumo.

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
pt: Apresenta o formulário completo na exibição de resumo deste nó.

en: The entered email address %address is not a valid address.
pt: O endereço de email %address não é um endereço válido.

en: Submissions for this form are closed.
pt: Envios para este formulário estão fechados.

en: You do not have permission to view this form.
pt: Não tem permissão para ver este formulário.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
pt: Você enviou este formulário o número máximo de vezes (@count).

en: You have already submitted this form.
pt: Você já enviou este formulário.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Estes são os tipos de campos disponíveis para a instalação do formulário. Você pode desativar qualquer um desses componentes, desmarcando a caixa de verificação correspondente. Somente os componentes verificados estão disponível em formulários existentes ou novos.

en: Default e-mail values
pt: Valores de email predefinido

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço predefinido do remetente nos resultados encaminhados pelos webforms; habitualmente o endereço de e-mail do responsável pela manutenção dos formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome do remetente predefinido que é utilizado juntamente com o endereço predefinido.

en: Default subject
pt: Assunto predefinido

en: Form submission from: %title
pt: Formulário de envio: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: A linha de assunto predefinido de todos os resultados enviados por email.

en: Allow cookies for tracking submissions
pt: Permitir cookies para rastrear envios

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
pt: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> pode ser usado para ajudar a evitar que o mesmo utilizador envie um webform repetidamente. Esse recurso não é necessário para limitar envios por utilizador, embora possa aumentar a precisão em algumas situações. Além de cookies, Webform também utiliza endereços IP e nomes de utilizador do site para impedir o envio repetido.

en: Default export format
pt: Formato predefinido de exportação

en: Default export delimiter
pt: Delimitador predefinido de exportação

en: Submission access control
pt: Controlo de acesso aos envios

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecionar os grupos de utilizador que podem enviar formulário individual

en: Disable Webform submission access control
pt: Desactivar o controlo do acesso ao envio de formulários

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por predefinição, o formulário de configuração para cada formulário permite ao administrador escolher quais os grupos de utilizadores que podem enviar o formulário. Você pode permitir aos grupos de utilizadores enviar sempre o formulário, se estiver a usar um módulo de acesso separado, nó de controlo de acesso a nós próprios de formulário.

en: Submission updated.
pt: Envio atualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, a sua submissão foi recebida.

en: Webform confirmation
pt: Confirmação do formulário

en: Form components
pt: Componentes do formulário

en: Webform submission
pt: Envio de formulário

en: Website timezone
pt: Fuso horário do site

en: User timezone
pt: Fuso horário do utilizador

en: Use a textfield for year
pt: Usar um campo de texto para o ano

en: Entered !name is not a valid date.
pt: A !name inserida não é uma data válida.

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Deixar em branco para usar o tamanho predefinido.

en: %field field is required.
pt: O campo "%field" é obrigatório.

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do ficheiro (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
pt: Um campo que não é visível para o utilizador, mas é gravado com o envio.

en: Make this field resizable by the user.
pt: Tornar este campo redimensionável pelo utilizador.

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
pt: O %name digitado não é um período válido

en: Punctuation
pt: Pontuação

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação para o comentário

en: Translation updates
pt: Atualizações de tradução

en: Justify
pt: Justificado

en: Parent term(s)
pt: Termo pai (s)

en: Broken handler @table.@field
pt: Rotina de tratamento @table.@field avariada

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando a vista @view avariada

en: Ajax callback for view loading.
pt: Chamada Ajax para carregar vista.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: As alterações não podem ser feitas numa view bloqueada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listas e consultas personalizadas à base de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativo das vistas. Sem este módulo, não poderá criar ou editar as suas vistas.

en: Broken/missing handler
pt: Manipulador danificado/em falta

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O manipulador para este item está danificado ou está em falta e por isso não pode ser utilizado. Se um módulo forneceu o manipulador e foi desativado, reativar o módulo poderá restaurar o item. De outro modo talvez deva eliminar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o nó atual foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do nó

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: Falha de validação básica, se não é dado um argumento

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, certifique-se que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Não transformar

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Em maiúsculas cada palavra

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Link path
pt: Caminho da ligação

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo do texto

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo do texto

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim only on a word boundary
pt: Cortar, preservando a palavra inteira

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Terá a garantia que o corte terá o número de caracteres especificados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar uma elipse

en: Strip HTML tags
pt: Retirar tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se seleccionado, todas as tags HTML irão ser retiradas.

en: Field can contain HTML
pt: Campo pode conter HTML

en: File size display
pt: Mostrar tamanho do ficheiro

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes em bruto

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se selecionado, verdadeiro será mostrado como falso.

en: Round
pt: Arredondado

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se selecionado, o número irá ser arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Especificar número de dígitos a mostrar após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: O caracter a usar como ponto decimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Caracter a usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Operator identifier
pt: Identificador de operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o utilizador terá a opção de não escolher um valor.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: expostos

en: Value type
pt: Tipo de valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se marcar esta opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao utilizador.

en: not in
pt: não existe em

en: Is all of
pt: Todos de

en: Is none of
pt: Nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: É entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não entre

en: And max
pt: E máx

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa

en: ends
pt: termina

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas com 1999 na sua composição são válidas, não interessando mês ou dia do ano de 1999.

en: Broken
pt: Danificado

en: Displays
pt: Vistas

en: These queries were run during view rendering:
pt: Estas consultas foram executadas durante a renderização da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não tem caminho (path).

en: Query build time
pt: Tempo necessário à construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo neceesário à execução da consulta

en: View render time
pt: Tempo necessário à renderização da view

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi executada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da visualização

en: View description
pt: Descrição da vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Ver etiqueta

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se desfizer este bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo utilizador  !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: A view foi destrancada pelo que agora pode editá-la.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique num item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Analisar a view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id danificado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há @types disponíveis para adicionar

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extra para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar a cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar assinatura de views para todas as queries SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar a cache dos dados das Visualizações

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache de tabelas, módulos e views disponíveis para melhorar o desempenho. Ao marcar esta opção, o Views não utiliza a cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras consultas executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal tem o potencial de executar várias consultas à base de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção mostrará todas as consultas executadas durante a renderização da view como parte da previsão.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component em falta

en: View analysis can find nothing to report.
pt: A análise da visualização não encontra nada para reportar.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por causa disso não será exibida no seu site; talvez queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Reduzir duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Mostrar esta view como uma página, com um URL e ligação de menu.

en: Display the view as a block.
pt: Mostrar a vista como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos adicionados a outros ecrãs para alcançar múltiplas vistas na mesma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, tal como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Mostra linhas uma após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Mostrar linhas como uma lista de HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Mostra linhas numa grelha.

en: Displays rows in a table.
pt: Mostra linhas numa tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Mostrar o resumo predefinido como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o sumário não formatado, com opção de um elemento após outro ou em linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Exibir os campos com um modelo opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Estará disponível para todos os utilizadores.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: Será permitido o acesso a utilizadores com qualquer uma das funções especificadas.

en: No caching of Views data.
pt: Nenhuma cache de dados das Visualizações.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Simples cache de dados baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item do agregador.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para o URL de origem do item.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo real do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original em que o item do feed foi colocado. (Com alguns feeds, esta será a data em que foi importado.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do agregador de feed.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do agregador de feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O ID do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Forneça uma ligação simples para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de utilizador do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID ascendente

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O ID de comentário do comentário ascendente.

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de quando o último comentário foi publicado.

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor do último comentário publicado.

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários que o nó tem.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data mais recente da ultima atualização do nó ou do último comentário publicado.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no nó.

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativos ou inativos neste nó.

en: User posted or commented
pt: Utilizador escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibir nós apenas se o utilizador publicou o nó ou comentou no nó.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Exibir o comentário com vista comentário padrão.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Link to contact page
pt: Ligação para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Fornecer uma ligação simples para a página de contato do utilizador.

en: The title of the node.
pt: O titulo do nó.

en: The date the node was posted.
pt: A data em que o nó foi publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou administrador

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato de CCYYMMDD

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato de YYYYMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato de YYYY.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato de MM (01 - 12).

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato de DD (01 - 31).

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log introduzida quando a revisão foi criada.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Votação

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: A pontuação do item de pesquisa. Isto não irá ser usado se o filtro de pesquisa não estiver presente.

en: Links to
pt: Ligação para

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acedido.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acedido hoje.

en: Most recent view
pt: Vista mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: Identificador único da sessão do programa de navegação do utilizador que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: Caminho interno para a página visitada (relativo à raíz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI de referência.

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Nome do servidor do utilizador que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O utilizador que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: Tempo em milissegundos que a página demorou para carregar.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: Registo data/hora de quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Ficheiros mantidos pelo Drupal e vários módulos.

en: The ID of the file.
pt: O ID do ficheiro.

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: The path of the file.
pt: O caminho do ficheiro.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do ficheiro.

en: The status of the file.
pt: O estado do ficheiro.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o ficheiro foi carregado.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia estão associados a nós.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo da taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibir todos os termos de taxonomia associados com um nó a partir de vocabulários especificados.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo pai do termo. Isto pode produzir entradas duplicadas se estiver a utilizar um vocabulário que permita múltiplos termos pai.

en: The parent term of the term.
pt: O termo pai do termo.

en: Translation set node ID
pt: ID Conjunto de tradução de nó

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: A ID da tradução pertence ao conjunto de conteúdo.

en: Source translation
pt: Tradução do original

en: The source that this content was translated from.
pt: O original deste conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões de conteúdos em diferentes idiomas.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do utilizador

en: The user or author name.
pt: O nome do utilizador ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: Endereço de email para um determinado utilizador. Este campo normalmente não é mostrado aos utilizadores, portanto seja cauteloso quando o utiliza.

en: Language of the user
pt: Idioma do utilizador

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do utilizador, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do utilizador.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do utilizador.

en: The user's last login date.
pt: A data do último início de sessão do utilizador.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe uma ligação simples para editar a conta do utilizador.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Grupos de utilizador aos quais o utilizador pertence.

en: User ID from URL
pt: ID de utilizador proveniente do URL

en: User ID from logged in user
pt: ID de utilizador proveniente do utilizador autenticado

en: Randomize the display order.
pt: Tornar aleatória a ordem de exibição.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Fornecer texto ou ligação personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Mostrar a posição atual dos resultados da vista

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem utilizador

en: Link this field to its comment
pt: Criar ligação deste campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: Link this field to new comments
pt: Criar ligação deste campo para novos comentários

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma atual do utilizador

en: Default site language
pt: Idioma predefinido do site

en: No language
pt: Nenhum idioma

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nós separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construir

en: No alternate
pt: Sem alternação

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar critério de ordenação

en: On empty input
pt: Em caso de dados de entrada vazios

en: Show None
pt: Não mostrar

en: Display score
pt: Mostrar pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Ligar este campo para descarregar o ficheiro

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade reúne nós marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se existir um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou superior), o filtro para o termo "fruta" considera também todos os nós que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou inferior), ao pesquisar "maçã", os nós com o termo "fruta" também são devolvidos.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo da taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione o vocabulário que deverá ser utilizado para mostrar os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: To the user
pt: Para o utilizador

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de email:

en: Is the logged in user
pt: É o utilizador com sessão iniciada

en: Usernames
pt: Nomes de utilizadores

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Introduza uma lista de nomes de utilizadores separados por vírgulas.

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um nó e usar o autor do nó

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de utilizadores alfanuméricos

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir nomes de utilizador numéricos e alfanuméricos

en: Restrict user based on role
pt: Restringir utilizador pelo seu grupo de utilizador no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos grupos selecionados

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum grupo de utilizador for selecionado, utilizadores de qualquer grupo serão permitidos.

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas utilizadores com a permissão selecionada podem aceder a este display. Note que um utilizador com a permissão  "Aceder a todas as views" acede a esta view, independentemente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum(s) grupo(s) selecionado(s)

en: Multiple roles
pt: Múltiplos grupos

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos utilizadores dos grupos selecionados. Note que utilizadores com permissão "Aceder a todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do grupo de utilizador.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: É necessário selecionar pelo menos um grupo se o tipo é "por grupo"

en: PHP validate code
pt: Validar código PHP

en: Never cache
pt: Nunca fazer cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados na cache.

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo danificado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título desta vista.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX nesta vista.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador desta vista.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se esta vista vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para esta vista.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para esta vista.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Ligação da vista

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça num bloco e não inserido na vista.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta visualização

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da vista, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta vista

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que esteja com problemas nesta view, deve deixar este número como 0. Se estiver a usar vários paginadores numa mesma página, coloque aqui um valor maior, para evitar conflito com ?page=array. Valores muito altos adicionam vírgulas ao gerar o URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a serem exibidos por página. Digite 0 para ilimitado.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé da vista.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto a exibir na ligação "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá gerar o display da view apenas com os itens distintos (únicos). Caso haja múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Pode usar esta funcionalidade para tentar remover registros duplicados de uma view, mas nem sempre funciona. Note que esta opção pode tornar as consultas lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Mostrar mesmo que a vista não tenha resultado

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta visualização

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções de estilo de linha

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo de linha alternativo

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Modificar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente ficheiros de modelo

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomar arquivos de template, não se esqueça de avisar o Drupal das mudanças e fazer com que ele liste novamente os arquivos no sistema. Clicando nesse botão, você vai fazer com que o registro de tema do Drupal seja apagado e portanto que os arquivos sejam lidos novamente. Os templates em destaque acima vão refletir os novo estado do sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Regressar a !info

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o tema modelo predefinido utilizado para esta exibição.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um modelo alternativo para esta exibição.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O ficheiro foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O ficheiro não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecionar o display ou displays a anexar.

en: Block admin description
pt: Descrição do bloco de administração

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Usar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos modos de exibição selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Separador: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho de menu ou a URL desta view

en: Menu item entry
pt: Item de entrada do menu

en: No menu entry
pt: Sem entrada no menu

en: Normal menu entry
pt: Entrada normal do menu

en: Menu tab
pt: Separador do menu

en: Default menu tab
pt: Separador do menu predefinido

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item num menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: Default tab options
pt: Opções predefinidas do separador

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Ao fornecer um item de menu como um separador, Drupal precisa de saber qual o item de menu pai que será separador. Às vezes, o pai já existe, mas outras vezes é necessário criar um. O caminho de um item pai terá sempre o mesmo caminho que um filho salvo a parte final mais específica. Ex. Se o caminho para a view é <em>foo/bar/baz</em>, o caminho do pai seria <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira o título do item.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu pai, insira a descrição do item.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: Não é possível criar um item normal de menu se o endereço da view incluir um %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser um separador.

en: Title is required for this menu type.
pt: O título é obrigatório para este tipo de menu.

en: Inline fields
pt: Campos em linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre os campos em linha para mantê-los um ao lado do outro. Pode usar HTML neste campo.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Pode, opcionalmente, especificar um campo pelo qual agrupar os registos. Deixe em branco para não agrupar.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo para a linha, mas o plugin para a linha é inválido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para a direita. O alinhamento vertical vai colocar os itens a partir do canto superior esquerdo e que se deslocam para baixo.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registos com ligação

en: Override number of items to display
pt: Alterar o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: É necessário pelo menos um campo antes que possa configurar as definições da tabela

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Alterar a ordenação por omissão quando a opção ordenar é ativada.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Ativar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na pré-visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Coloca os campos entre colunas; poderá combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se o fizer, o separador especificado dentro da coluna será utilizado para separar os campos. Marque a opção ordenar ​​para tornar essa coluna passível de ser ordenada​​, e verifique a opção de ordenação predefinida para determinar qual a coluna ordenada por omissão, se aplicável. Poderá controlar a ordem das colunas e das etiquetas dos campos na secção campos.

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo seleccionado nao utiliza campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está a ser editada pelo utilizador !user, e por isso a edição está bloqueada para outros utilizadores. Encontra-se trancada há !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova vista

en: Changed view
pt: Vista mudada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: Vista %name, mostrar itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Adjust top margin
pt: Ajuste da margem superior

en: Keep menu at top of page
pt: Mantenha o menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo utilitário foi instalado para o efeito, podem ser facilmente desactivado e desinstalado.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover tarefas locais em menu

en: Administration menu settings
pt: Definições do menu de administração

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Ativar estes módulos: !module-list.

en: Administration menu
pt: Menu de administração

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as definições de menu de administração.

en: Must users preview posts before submitting?
pt: Os utilizadores deverão pré-visualizar os seus textos antes de os submeter?

en: - All -
pt: - Todos -

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não satisfeitas: !dependencies

en: Checking...
pt: A verificar ...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A funcionalidade !module não pode ser ativada porque está em conflito com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes de <strong>!component</strong> foram revertidos para <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhumas alterações foram feitas a esta funcionalidade.

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Download feature
pt: Descarregar funcionalidade

en: Enable and disable features.
pt: Ativar e desativar funcionalidades.

en: Display components of a feature.
pt: Mostrar componentes de uma funcionalidade.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a funcionalidade predefinida com a atual.

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para quaisquer funcionalidades ativas.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Fornece gestão de funcionalidades para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Sem funcionalidade disponíveis.

en: Hide content translation links
pt: Esconder ligações de tradução de conteúdo

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
pt: Esconder as ligações para traduções em corpo de conteúdo e resumos. Se você escolher esta opção, os idiomas de comutação só estarão disponíveis a partir do bloco comutador de idiomas.

en: Select translations for %title
pt: Selecione traduções para %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
pt: Em alternativa, pode selecionar nós existentes como traduções deste ou remover nós deste conjunto de traduções. Só estão disponíveis nós que tenham o idioma correto e não pertençam a nenhuma outra tradução.

en: Update translations
pt: Atualizar traduções

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
pt: Este módulo melhora o suporte para conteúdos multilingue em sites Drupal:

en: Shows content depending on page language.
pt: Mostra os conteúdos dependendo do idioma da página.

en: Handles multilingual variables.
pt: Manipula as variáveis multilingue.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
pt: Opções avançadas de idioma para os tipos de conteúdo escolhidos. Estes tipos de conteúdo podem ser traduzidos para todas os idiomas definidos, mesmo que não estejam ativos.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
pt: Fornece um bloco para seleccionar o idioma e duas funções de tema: <em>i18n_flags</em> e <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
pt: Este é o módulo-base para outros que acrescentam diferentes funcionalidades:

en: Multilingual menu items.
pt: Itens de menu multilingues.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
pt: Taxonomia multilingue acrescenta um campo de idioma nos vocabulários e termos de taxonomia.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a entrada relativa ao <a href="@i18n">módulo Internationalization</a> do manual em linha.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
pt: Para ativar o suporte multilingue para tipos de conteúdo específicos vá a <a href="@configure_content_types">configurar tipos de conteúdo</a>.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
pt: Estendido, mas não exibido - Todos os idiomas definidos terão permissão para a entrada, mas não serão exibidos em ligações.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
pt: Configurar opções avançadas para conteúdo multilingue e traduções.

en: The value of the variable.
pt: O valor da variável.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
pt: Melhora as funcionalidades multilingue do Drupal.

en: This module provides support for multilingual blocks.
pt: Este módulo acrescenta suporte para blocos multilingue.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
pt: Pode definir um idioma para o bloco um ou torná-lo traduzível:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
pt: Blocos com um idioma só serão mostrados nas páginas com esse idioma.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
pt: Blocos traduzíveis podem ser traduzidos usando a interface de localização.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
pt: Para procurar e traduzir expressões, use as páginas da <a href="@translate-interface">interface de tradução</a>.

en: Select text groups
pt: Selecionar grupos de texto

en: Refresh strings
pt: Refrescar expressões

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
pt: Isto vai criar todas as expressões que faltam para os grupos de texto selecionado.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
pt: Este módulo adiciona suporte para outros módulos, para traduzir expressões definidas pelo utilizador. Dependendo dos módulos que tiver ativos que utilizem este recurso você pode ver grupos diferentes de texto para traduzir.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
pt: Nesta página você pode refrescar e atualizar os valores para expressões definidas pelo utilizador.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
pt: Use a opção refrescar quando você não encontrar expressões para traduzir para um grupo de texto determinado . Todas as expressões serão recriadas mantendo as traduções existentes.

en: Already added languages
pt: Idiomas já adicionados

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
pt: Para configurar opções de vários idiomas ir para vocabulários na <a href="@configure_taxonomy">Página de configuração de taxonomia</a>.

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
pt: Este termo faz parte de um vocabulário de múltiplo idioma. Você pode definir um idioma para ele.

en: Add translation
pt: Adicionar tradução

en: Filter criteria
pt: Critérios de filtragem

en: Link ID
pt: ID ligações

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: HTTP response code
pt: Código da resposta HTTP

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
pt: O endereço <em>De</em> nos emails enviados automáticamente durante o registo, novos pedidos de senhas e outras notificações. (Use um email que termine com o domínio do seu site, por forma a evitar que o seu email seja considerado spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ser maior que %max caracteres mas tem actualmente %length caracteres de comprimento.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal no elemento %name.

en: Languages not yet added
pt: Idiomas não adicionados

en: String not found.
pt: Expressão não encontrada.

en: The string has been saved.
pt: A expressão foi guardada.

en: The language selected for import is not supported.
pt: O idioma seleccionado para importar não é suportado.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
pt: O ficheiro de tradução %filename não tem cabeçalho ou tem um erro no mesmo.

en: Error importing interface translations
pt: Erro na importação das traduções da interface

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
pt: Tradução %file importada para %locale: %number expressões adicionadas, %update expressões actualizadas e %delete removidas.

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Tags HTML permitidas: @tags

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: Default number of forum topics displayed per page.
pt: Número predefinido de tópicos a serem apresentados por página.

en: Default display order for topics.
pt: Ordem predefinida para exibir os tópicos.

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: Idioma predefinido para os emails desta conta, e idioma preferido para a apresentação do site.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ative o suporte múltiplo idioma para este tipo de conteúdo. Se ativado, um campo de seleção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo-lhe selecionar a partir de um dos <a href="!languages">idiomas ativos</a>. Se desativado, as novas entradas são guardadas com o idioma predefinido. O conteúdo existente não será afetado pela mudança desta opção.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
pt: Utilizadores com a permissão <em>administrar nós</em> poderão sobrepor-se a estas opções.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Number of posts on main page
pt: Número de publicações na página principal

en: Search form
pt: Formulário de pesquisa

en: Popular content
pt: Conteúdos populares

en: The name of this website.
pt: O nome deste site.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
pt: O lema do seu site, slogan ou frase de marketing (habitualmente exibida ao longo do titulo do site).

en: Default 403 (access denied) page
pt: Página de erro 403 (acesso não autorizado)

en: Default 404 (not found) page
pt: Página de erro 404 (não encontrada)

en: Number of items in each feed
pt: Número de itens por feed

en: Default number of items to include in each feed.
pt: O número predefinido de itens a incluir em cada feed.

en: Feed content
pt: Conteúdo do feed

en: Titles plus teaser
pt: Títulos e resumos

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
pt: Configurações globais para o modo de exibição predefinido dos itens de cada feed.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
pt: Ativar suporte multi-idioma para este tipo de conteúdo. Ao ativar esta opção, um campo de seleção de idioma será adicionado ao formulário de edição, permitindo-lhe selecionar um dos <a href="!languages">idiomas ativos</a>. Também pode ativar a tradução para este tipo de conteúdo, o que lhe permite ter conteúdo traduzido para qualquer um dos idiomas ativos. Se estiver desativado, novas entradas serão guardadas com o idioma predefinido. Conteúdos existentes não serão afetados ao alterar esta opção.

en: Content translation
pt: Tradução de conteúdos

en: Disabled modules
pt: Módulos inativos

en: Disabled themes
pt: Temas inativos

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
pt: Os visitantes podem criar contas mas é necessária a aprovação de um administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
pt: Requer verificação de e-mail quando um visitante cria uma conta

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
pt: Se esta caixa estiver selecionada, os novos utilizadores terão que validar o seu email antes de poder iniciar a sua sessão no site e ser-lhes-á enviada uma senha gerada pelo sistema. Sem a caixa selecionada, os utilizadores irão iniciar a sessão no sistema imediatamente após o registo, e poderão selecionar as suas senhas durante o registo.

en: User registration guidelines
pt: Linhas de orientação para o registo de utilizadores

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto é exibido no topo do formulário de registo de utilizador. É útil para ajudar ou passar instruções aos seus utilizadores.

en: Welcome, new user created by administrator
pt: Boas-vindas, novo utilizador criado pelo administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
pt: Personalizar o corpo do email de boas-vindas que é enviado aos novos membros criados por um administrador.

en: Welcome, no approval required
pt: Bem vindo, não requer aprovação

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
pt: Personalizar a mensagem de boas-vindas que é enviada por email aos novos membros, quando não é necessária a aprovação por parte de um administrador.

en: Welcome, awaiting administrator approval
pt: Boas-vindas, a aguardar a aprovação de um administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
pt: Personalizar a mensagem de boas-vindas que é enviada por email aos novos membros, após o registo, quando o registo requer a aprovação por parte de um administrador.

en: Password recovery email
pt: Email de recuperação de senha

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
pt: Personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores que solicitam uma nova senha.

en: Account activation email
pt: Email de ativação da conta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
pt: Ative e personalize as mensagens de email enviadas aos utilizadores após a ativação da conta (quando um administrador ativa uma conta de um utilizador já registado, num site onde é necessária a aprovação por parte de um administrador).

en: Notify user when account is activated.
pt: Notificar o utilizador quando a conta é activada.

en: Account blocked email
pt: Email de conta bloqueada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
pt: Active e personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores quando as suas contas são bloqueadas.

en: Notify user when account is blocked.
pt: Notificar o utilizador quando a conta é bloqueada.

en: Account deleted email
pt: Email de conta eliminada

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
pt: Active e personalize as mensagens de email enviadas para os utilizadores quando as suas contas são eliminadas.

en: Notify user when account is deleted.
pt: Notificar o utilizador quando a conta é eliminada.

en: Signature support
pt: Suporte de assinatura

en: Picture support
pt: Suporte de foto

en: Picture maximum dimensions
pt: Dimensões máximas da foto

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
pt: Dimensões máximas para fotos, em pixeis.

en: Picture maximum file size
pt: Tamanho máximo de ficheiro de imagem

en: Maximum file size for pictures, in kB.
pt: Dimensão máxima do ficheiro de retrato em kB.

en: Picture guidelines
pt: Regras para a utilização de retratos

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
pt: Este texto é exibido no formulário de envio de retrato adicionalmente às orientações predefinidas. É útil para ajudar ou passar informações aos seus utilizadores.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: incompatibilidade de título. Por favor verifique a sua seleção.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Indicador de atividade

en: Address 2
pt: Bairro

en: URL, as plain text
pt: URL, como texto simples

en: Styles
pt: Estilos

en: Currency name
pt: Nome da moeda

en: The item has been deleted.
pt: O item foi apagado.

en: Item ID
pt: ID do item

en: Text format
pt: Formato de texto

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: Address 1
pt: Rua, Avenida, Praça

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
pt: O ficheiro de tradução %filename contém um erro: "msgctxt" é inesperada na linha %line.

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: Remote ID
pt: ID remoto

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: Bulk Exporter
pt: Exportar Em Massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: A exportação em massa de CTools múltiplas manipulados objetos de dados para o código.

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios têm de ser cumpridos.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin de acesso %plugin danificado/em falta

en: Configure settings for this item.
pt: Configurações deste item.

en: Update and return
pt: Atualizar e voltar

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Resumo informativo desta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variação

en: Variant operations
pt: Operações de variações

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Resumo informativo desta variante

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Criar uma cópia exata desta variante

en: Export this variant into code to import into another page.
pt: Exporte esta variante como código para importar noutra página.

en: Remove this variant from the page completely.
pt: Remover esta variação da página completamente

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
pt: Ativar esta variante para que fique em utilização no sistema.

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Add a new variant
pt: Adicionar nova variante

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema e do utilizador substituindo páginas definidas a partir do sistema.

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Import page
pt: Importar página

en: Create a new page
pt: Criar uma nova página

en: Single term
pt: Termo único

en: User profile template
pt: Modelo de perfil de utilizador

en: First User
pt: Primeiro Utilizador

en: Second User
pt: Segundo Utilizador

en: Node: accessible
pt: Nó: acessível

en: Node: language
pt: Nó: idioma

en: Node: type
pt: Nó: tipo de conteúdo

en: @identifier is any node type
pt: @identifier é qualquer tipo de nó

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
pt[0]: @identifier é do tipo "@types"
pt[1]: @identifier de tipo é um dos "@types"

en: User: permission
pt: Utilizador: permissão

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida

en: User: role
pt: Utilizador: grupo de utilizador

en: User: language
pt: Utilizador: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o utiliador ou o site utiliza atualmente.

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
pt: Tudo no formulário que não é exibido por outros conteúdos.

en: The author of the referenced node.
pt: O autor nó de referência.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo nó de referência.

en: Node last updated date
pt: Data da última atualização do Nó

en: Revision log message for the node.
pt: Revisão da mensagem de registo para o nó.

en: Menu settings on the Node form.
pt: Definições do menu no formulário do Nó.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
pt: Permite Vistas de conteúdo para ser utilizado em painéis, painel e outros módulos que utilizam o conteúdo CTools API.

en: Broken/missing/deleted view.
pt: Visualização danificada/em falta.

en: View panes
pt: Painéis de visualizações

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
pt: Está disponível como conteúdo para exibir um painel ou o painel de controlo.

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Style settings
pt: Definições de estilo

en: Line item
pt: Item de linha

en: Date updated
pt: Data atualizada

en: Add event
pt: Adicionar um evento

en: Form settings
pt: Definições do formulário

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Pedido HTTP Erro na importação %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falha ao abrir arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar regra de repetição

en: Use default jQuery timepicker
pt: Utilizar selecionador de tempo predefinido jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de tempo

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e criar automaticamente datas e calendários.

en: Date browser
pt: Data em programa de navegação

en: Date browser style
pt: Estilo de data em programa de navegação

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar voltar / próxima navegação.

en: Navigate to previous month
pt: Navegar para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Navegar para o próximo mês

en: View full page month
pt: Exibir o mês em página inteira

en: Taxonomy Term
pt: Termo da taxonomia

en: Flush all caches
pt: Esvaziar todas as caches

en: Developer modules to keep enabled
pt: Mantenha ativos os módulo de desenvolvimento

en: manage fields
pt: gerir campos

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Elements
pt: Elementos

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Hello <strong>@username</strong>
pt: Olá <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: A better Toolbar.
pt: A melhor barra de ferramentas.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Demonstração de código, ajuda avançada, e um painel de demonstração para mostrar como criar extensões ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O CTools Exemplo Extensões é simplesmente uma demonstração de desenvolvedor de como criar extensões para CTools. Ele não oferece nenhuma funcionalidade útil para um utilizador comum.

en: CTools plugin example
pt: Exemplo de extensões CTools

en: Existing node
pt: Nó existente

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar as mensagens de estado da página atual como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página de conteúdo.

en: Scheduled date
pt: Data agendada

en: User provided identifier
pt: Utilizador fornece identificação

en: Transition speed
pt: Velocidade da transição

en: Default values
pt: Valores predefinidos

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Image gallery

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Apenas pode conter letras minúsculas, dígitos e underscores. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projectos Drupal já existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Indique uma breve descrição do que os utilizadores devem esperar quando ligarem esta funcionalidade.

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://mywebsite.com/fserver

en: features
pt: funcionalidades

en: Create feature
pt: Criar funcionalidade

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova funcionalidade.

en: Auto-detected
pt: Detetado automaticamente

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: Unique
pt: Único

en: Check for updates of disabled modules and themes
pt: Procurar por atualizações de módulos e temas inativos

en: Security code
pt: Código de Segurança

en: The user who created the transaction.
pt: O utilizador que criou a transação.

en: User information
pt: Informação do utilizador

en: User blog
pt: Blogue do utilizador

en: User contact
pt: Contacto do utilizador

en: User: name
pt: Utilizador: nome

en: Contact @name
pt: Contacto @name

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: styles
pt: estilos

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: título @argument

en: @argument input
pt: entrada @argument

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Ocultar se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi gravada.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir esses duplicados; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da pesquisa, pelo que deve usar esta opção com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode originar pesquisas vazias se for usado um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Ir para menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Coloca todos os resultados em uma caixa de seleção e permite ao utilizador ir para uma página diferente com base nos resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Nome de servidor do utilizador que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do utilizador que publicou o comentário. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relacionar nós com termos de taxonomia, especificando o vocabulário ou vocabulários a usar. Esta relacionamento causará registos duplicados se existirem múltiplos termos.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para o termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha os vocabulários que deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registo, portanto esta relação é mais indicada quando se usa apenas um vocabulário que possua apenas um termo por nó.

en: The name of the role.
pt: O nome do grupo de utilizador.

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, etiquetas ou markup em campos vazios.

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
pt: As opções multilingue adicionais são fornecidas pelo módulo Internationalization.

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
pt: Se um grupo de texto não está aparecendo aqui isso significa que este recurso não está implementado para ele.

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Submetido por !username em !datetime

en: Site email address
pt: Endereço de email do site

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador está a ser utilizado por outro manipulador.

en: Length is shorter than
pt: Comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: Comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando a API do Drupal para bases de dados.

en: revision user
pt: utilizador da revisão

en: Secondary menu
pt: Menu secundário

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Recreate
pt: Recrear

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisto

en: Orphaned dependencies
pt: Dependências órfãs

en: Disable selected modules
pt: Desativar os módulos selecionados

en: Leave enabled
pt: Deixar ativo

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completo para @module_name / @component.

en: Manage features.
pt: Gerir funcionalidades.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
pt: Detectar e desativar quaisquer dependências órfãs de funcionalidades.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma funcionalidade existente.

en: Review overrides
pt: Rever sobreposições

en: Needs review
pt: Necessita revisão

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostrar a ligação padrão de "adicionar comentário" usado em nós normais, que apenas será mostrada se o utilizador tiver acesso para adicionar um comentário.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Processar paginação

en: Render
pt: Gerar

en: Dollar
pt: Dólar

en: Pound
pt: Libra

en: Link this field to
pt: Ligar este campo a

en: Entities
pt: Entidades

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: The human readable label.
pt: A etiqueta legível.

en: Entity API
pt: API Entidade

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço de IP do computador de onde foi colocado o comentário.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome indicado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: O URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da página de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi colocado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai do comentário, se a lista hierárquica de comentários estiver activa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O nó em que o comentário foi colocado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários colocados num nó.

en: New comment count
pt: Número de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários colocados num nó desde a última vez que o leitor o visitou.

en: The unique ID of the node.
pt: A ID exclusiva do nó.

en: The type of the node.
pt: O tipo de nó.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o nó está escrito.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The URL of the node's edit page.
pt: O URL da página para edição do nó.

en: Date changed
pt: Data alterada

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data em que o nó foi recentemente atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do nó.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram registados num nó de votação.

en: Poll winner
pt: Vencedor da votação

en: The winning poll answer.
pt: A resposta da votação vencedora.

en: Poll winner votes
pt: Número de votos do vencedor da votação

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos da resposta vencedora recebidos pela votação .

en: Poll winner percent
pt: Votação percentagem vencedor

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: A percentagem de votos da resposta vencedora recebidos pela votação.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: O período de tempo em que o nó de votação está definido para correr.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o nó.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu hoje o nó.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: O data em que o último visitante leu o nó.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de email administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: O URL da página principal do site.

en: Login page
pt: Página de autenticação

en: The URL of the site's login page.
pt: O URL da página de autenticação do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: O ID único do ficheiro carregado.

en: The name of the file on disk.
pt: O nome do ficheiro no armazenamento.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do ficheiro, em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: O URL para o ficheiro acessível pela web

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data em que o ficheiro foi alterado mais recentemente.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O utilizador que originalmente enviou o arquivo.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nós marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário do termo taxonomia pertence a.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
pt: O termo pai do termo taxonomia, se existir.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome do vocabulário da taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O nome da máquina do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Contagem de termo

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta de utilizador.

en: The login name of the user account.
pt: O nome da conta de utilizador.

en: The email address of the user account.
pt: O email da conta de utilizador.

en: The URL of the account profile page.
pt: O URL da página do perfil de conta.

en: The url of the account edit page.
pt: O URL da página de edição da conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data da última vez em que o utilizador iniciou sessão.

en: The date the user account was created.
pt: A data de criação da conta de utilizador.

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: A ID exclusiva de revisão do nó.

en: Is new
pt: É novo

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido à página inicial

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Se o nó é promovido para a página inicial.

en: Comments allowed
pt: Permitidos comentários

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pt: Se comentários são permitidos ou não neste nó: 0 = não, 1 = Fechado (só de leitura), 2 = Aberto (Leitura/Escrita).

en: Default country
pt: País predefinido

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
pt: @count expressões HTML não permitidas em %file

en: (active tab)
pt: (separador ativo)

en: All pages except those listed
pt: Em todas as páginas excepto nas páginas listadas

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Introduza uma página por linha usando o seu caminho (<em>path</em>). O carácter '*' é um carácter universal. Exemplos de caminhos são %blog para a página de blogue e %blog-wildcard para todas as páginas pessoais de blogue. %front é a página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: Save and add fields
pt: Guardar e adicionar campos

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
pt: O número de respostas que um tópico deve ter para ser considerado "quente".

en: Add new @node_type
pt: Adicionar novo @node_type

en: Forum navigation vocabulary
pt: Fórum vocabulário de navegação

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: Date type
pt: Tipo de data

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
pt: O caminho para esta ligação de menu. Pode ser um caminho interno do Drupal como %add-node ou um URL externo como %drupal. Coloque %front para ligar para a página inicial.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
pt: A profundidade máxima para uma ligação e todos os seus filhos está fixada em !maxdepth. Algumas ligações de menu podem não estar disponíveis como pais se ao seleccioná-las exceder este limite.

en: No Main links
pt: Sem ligações principais

en: Source for the Main links
pt: Origem das ligações pricipais

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
pt: Seleccione o que será mostrado como Ligações Principais (normalmente no topo da página)

en: No Secondary links
pt: Sem ligações secundárias

en: Source for the Secondary links
pt: Origem das ligações secundárias

en: manage display
pt: gerir exibição

en: Machine name: @name
pt: Nome de máquina: @name

en: Preview before submitting
pt: Visualizar antes da apresentação

en: Display author and date information.
pt: Mostrar informações do autor e data.

en: Author username and publish date will be displayed.
pt: Autor nome de utilizador e data de publicação são exibidas.

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
pt: Atenção: Dê a grupo de utilizadores de confiança somente; esta permissão tem implicações de segurança.

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Tornar o conteúdo destacado

en: Make content unsticky
pt: Tornar o conteúdo não destacado

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt[0]: Deve incluir pelo menos uma palavra com 1 caracter ou mais.
pt[1]: Deve incluir pelo menos uma palavra de @count caracteres ou mais.

en: Searched %type for %keys.
pt: Procurados %type para %keys.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
pt: O número máximo de mensagens exibidas nas páginas de resumo como página inicial.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
pt: Esta página é exibida quando o documento requerido é negado ao utilizador corrente. Deixe em branco para exibir uma página genérica de "acesso negado".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
pt: Esta página é exibida quando nenhum outro conteúdo corresponde ao  pedido. Deixe em branco para exibir uma página genérica de "página não encontrada".

en: Description of your site, included in each feed.
pt: Descrição do seu site, incluído em cada feed.

en: Users may set their own time zone.
pt: Os utilizadores podem definir o seu fuso horário.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
pt: Recordar aos utilizadores no login que a sua zona horária não está definida.

en: Only applied if users may set their own time zone.
pt: Aplicável apenas se os utilizadores quiserem definir o seu próprio fuso horário.

en: Time zone for new users
pt: Fuso horário para os novos utilizadores

en: Default time zone.
pt: Fuso horário predefinido.

en: Empty time zone.
pt: Fuso horário em branco.

en: Users may set their own time zone at registration.
pt: Os utilizadores devem configurar a sua zona horária durante o registo.

en: Put site into maintenance mode
pt: Pôr o site em modo de manutenção

en: Maintenance mode message
pt: Mensagem do modo de manutenção

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
pt: Mensagem a mostrar aos visitantes quando o site estiver em manutenção.

en: Requires: !module-list
pt: Requer: !module-list

en: Required by: !module-list
pt: Requerido por: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
pt: Não existe actualmente nenhum conteúdo classificado com este termo

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
pt: O diretório %directory não existe ou não tem permissões de escrita.

en: Picture directory
pt: Directório dos retratos

en: E-mails
pt: Emails

en: Welcome (new user created by administrator)
pt: Bem-vindo (novo utilizador criado pelo administrador)

en: Welcome (awaiting approval)
pt: Bem-vindo (a aguardar aprovação)

en: Welcome (no approval required)
pt: Bem-vindo (sem aprovação necessária)

en: Password recovery
pt: Recuperação de senha

en: Account activation
pt: Ativação de conta

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação do cancelamento de conta

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
pt: Editar o corpo do email enviado aos utilizadores quando tentam cancelar as suas contas.

en: Account canceled
pt: Conta cancelada

en: Contact forms
pt: Formulários de contacto

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo predefinido

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros não agrupáveis

en: Basic exposed form
pt: Formulário exposto básico

en: Input required
pt: Entrada requerida

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que só renderiza a view se o formulário contiver entrada de utilizador.

en: Display all items
pt: Mostrar todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibe todos os itens que esta visualização pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Mostrar um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir um número limitado de itens que esta view possa encontrar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída paginada, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída paginada, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída paginada, mini paginador

en: Use the mini pager output.
pt: Utilizar a saída de mini paginação.

en: Name (raw)
pt: Nome (em bruto)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O utilizador ou nome de autor. Este filtro não verifica se o utilizador existe e permite correspondência parcial. Não utiliza auto-completar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Inserir texto markup para a área.

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Exposed Form
pt: Formulário exposto

en: Exposed form options
pt: Opções do formulário exposto

en: Pager options
pt: Opções de paginação

en: Display id should be unique.
pt: O ID do display deve ser único.

en: Text on demand
pt: Texto sobre a procura

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas. Deixe em branco para mostrar todas as páginas.

en: Exposed options
pt: Expor opções

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor esta opção permite aos utilizadores definirem os seus valores e critérios mediante um formulário quando a view é exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: Items per page label
pt: Etiqueta de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Etiqueta para uso em itens expostos por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de exibição dos itens por página

en: Expose Offset
pt: Mostrar offset

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar resultados

en: Sort By
pt: Ordenar por

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: is one of
pt: é um de

en: Update and save
pt: Actualizar e guardar

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: @identifier does not exist
pt: @identifier não existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: String: length
pt: String: dimensão

en: Dependent locality
pt: Localidade dependente

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
pt: Webform Nós ativa acesso aos formulários e questionários em anexo.

en: To add one, create a !types piece of content.
pt: Para adicionar um, criar um !types pedaço de conteúdo.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
pt: Esta página lista todos os conteúdos no site que pode ter um formulário web ligado a ele.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
pt: Visite o <a href="!url">Configuração de formulário web</a> página e criar um Formulário da web em pelo menos um tipo de conteúdo.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
pt: Opcional: Criar Formulário da web em vários tipos, visitando a <a href="!url">Configuração de formulário web</a> página.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
pt: Um campo de texto especial que aceita endereços de e-mail.

en: Organize forms into multiple pages.
pt: Organizar formulários em multiplas páginas.

en: Webform settings
pt: Definições de Webform

en: Edit e-mail settings
pt: Editar as definições de email

en: Delete e-mail settings
pt: Eliminar definições de email

en: Other...
pt: Outro...

en: Allow "Other..." option
pt: Permitir opção "Outro..."

en: Text for "Other..." option
pt: Texto para a opção "Outro..."

en: Maximum length of the textfield value.
pt: Comprimento máximo do valor do campo de texto.

en: Webform-enabled content types
pt: Formulário ativo para tipos de conteúdo

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
pt: O módulo Formulário permite-lhe ativar os componentes de formulário em qualquer tipo de conteúdo. Escolha os tipos que deseja associar a componentes de formulário.

en: E-mail address format
pt: Formato do endereço de e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
pt: Formato Longo: "Exemplo Nome" &lt;nome@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
pt: Formato curto: nome@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
pt: A maior parte dos servidores suportam o formato "longo" o que irá permitir a utilização de endereços de remetente mais amigáveis. Contudo, muitos servidores em ambiente Windows são incapazes de enviar e-mails neste formato. Altere esta opção se verificar problemas no envio de e-mails com o Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
pt: Atualmente não há formulários no seu site. Criar !types uma peça de conteúdo.

en: Conditional rules
pt: Regras condicionais

en: Include all components
pt: Incluir todos os componentes

en: Component value
pt: Valor do componente

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
pt: Qualquer elemento email, select ou hidden pode ser selecionado como o endereço de email do remetente.

en: No available components
pt: Não há componentes disponíveis

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
pt: Um modelo de email pode personalizar a exibição dos emails.

en: Included e-mail values
pt: Valores de email incluídos

en: E-mail header details
pt: Detalhes do cabeçalho do email

en: Delete e-mail settings?
pt: Apagar configurações de email?

en: E-mail settings deleted.
pt: Configurações do email apagadas.

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: Included export components
pt: Incluídos componentes de exportação

en: The selected components will be included in the export.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos na exportação.

en: Option A
pt: Opção A

en: Option B
pt: Opção B

en: Option C
pt: Opção C

en: Submitted on %date
pt: Enviado em %date

en: Submitted by user: %username
pt: Enviado pelo utilizador: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
pt: Submitida por um utilizador anónimo: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
pt: O ID de submissão da submissão

en: Whether or not the submission is a draft.
pt: Se a submissão é ou não um rascunho.

en: The date this submission was submitted.
pt: A data em que esta submissão foi submetida.

en: @name form
pt: @name formulário

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O utilizador atualmente em sessão.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Tamanho máximo dos caminhos alternativos a gerar. 100 é o tamanho recomendado. @max é o tamanho máximo possível. Ver <a href="@pathauto-help">a ajuda do Pathauto</a> para mais informações.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
pt: O que deve o Pathauto fazer ao atualizar um item que já tenha definido um caminho alternativo?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
pt: Quando um padrão inclui determinados caracteres (como os que têm acentos), deve o Pathauto tentar transliterá-los para o alfabeto ASCII-96? A transliteração é realizado pelo módulo Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
pt: Reduzir a expressão a letras e números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
pt: Lista de palavras a eliminar do caminho alternativo, separadas por vírgulas. Não use isto para remover pontuação.

en: Choose aliases to delete
pt: Escolha os caminhos alternativos a eliminar

en: All aliases
pt: Todos os caminhos alternativos

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
pt: <strong>Nota:</strong> não há confirmação. Certifique-se do que está a fazer antes de carregar em "Apagar caminhos alternativos!".<br />Pense em fazer uma cópia de segurança da base de dados e/ou da tabela url_alias antes de usar esta ferramenta.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias devido a conflito com um caminho existente.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
pt: Ignorando o caminho alternativo %alias por ser o mesmo que o caminho interno.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source, substituindo %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
pt: Criado novo caminho alternativo %alias para %source.

en: Maximum alias and component length
pt: Tamanho máximo do caminhos alternativo e componente

en: Administer pathauto
pt: Administrar pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
pt: Permitir que um utilizador configure os padrões para gerar automaticamente caminhos alternativos e eliminá-los em massa.

en: Notify of Path Changes
pt: Notificação de Alterações em Caminhos

en: Determines whether or not users are notified.
pt: Determina se os utlizadores são notificados ou não.

en: User blogs
pt: Blogues de utilizadores

en: The file description
pt: A descrição do ficheiro

en: Update preview
pt: Atualizar pré-visualização

en: Access all webform results
pt: Aceder a todos os resultados dos formulários

en: Access own webform results
pt: Acesso aos próprios resultados do formulário

en: Edit all webform submissions
pt: Editar todos os envios de formulário

en: Delete all webform submissions
pt: Eliminar todos os envios de formulário

en: Access own webform submissions
pt: Acesso aos próprios envios de formulário

en: Edit own webform submissions
pt: Editar os próprios envios de formulários

en: Delete own webform submissions
pt: Eliminar os próprios envios de formulários

en: Default value timezone
pt: Valor pedefinido para fuso horário

en: Load a pre-built option list
pt: Carregar uma lista de opções pré-construida

en: Customize keys (Advanced)
pt: Modificar teclas (Avançado)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
pt: Cada opção tem de ter uma chave específica. Especifique cada opção como "safe_key|Some readable option".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
pt: Chaves de opção têm de ter menos de 128 caracteres. As seguintes chaves excedem este limite:

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name

en: US states
pt: Estados dos Estados Unidos da América

en: Northern Marianas Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Order type
pt: Tipo do Pedido

en: Automatically activate Colorbox for links to user/login.
pt: Ativar automaticamente Colorbox para ligações ao utilizador / início da sessão.

en: Example 1
pt: Exemplo 1

en: Example 2
pt: Exemplo 2

en: Example 3
pt: Exemplo 3

en: Example 4
pt: Exemplo 4

en: Example 5
pt: Exemplo 5

en: Transition type
pt: Tipo de transição

en: Elastic
pt: Elástico

en: The transition type.
pt: O tipo de transição.

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Manipulador danificado/em falta: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que deseja. Se quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Traduzir ligação

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Fornecer um ligação simples para traduzir o nó.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação única.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo de autenticação e gestão da entrada.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use ligação absoluta (começa com "http://")

en: Output machine name
pt: Nome de máquina da saída

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, as ligações na trilha de migalhas será criado usando o método padrão drupal em vez do método vistas personalizadas. Isso é útil se você estiver usando módulos como taxonomia redireccionar o prazo para alterar as suas ligações taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta vista.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífenes.

en: Choose text
pt: Escolha o texto

en: Term edit link
pt: Ligação de edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Configurar valores que o utilizador pode escolher para determinar os itens por página. Indicar esses valores separados por vírgula.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando marcado, os utilizadores podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros separados por vírgulas: por exemplo: 10, 20, 50, 100

en: Configure settings for Module Filter.
pt: Definir configurações para o Module Filter.

en: Enable popup calendar
pt: Permitir popup de calendário

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
pt: Permitir um selector de datas em JavaScript a seguir ao campo de data.

en: Open popup calendar
pt: Abrir popup de calendário

en: View payments
pt: Ver pagamentos

en: Delete payments
pt: Eliminar pagamentos

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
pt: <a href="[site:url]">Voltar à página principal.</a>

en: Admin URL
pt: URL de administração

en: Attachment before
pt: Anexo antes

en: Attachment after
pt: Anexo depois

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Translation source node
pt: Tradução do Nó original

en: Insert this token into your form
pt: Inserir este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiro carregue num campo de texto para inserir os seus tokens.

en: Insert image gallery
pt: Inserir galeria de imagens

en: Translation update status
pt: Estado da atualização da tradução

en: There are available updates
pt: Há atualizações disponíveis

en: All your translations are up to date
pt: Todas as suas traduções são atualizadas

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: Current page
pt: Página atual

en: Rooms
pt: Quartos

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonômia do nó de referência.

en: Site logo
pt: Logótipo do site

en: Primary navigation links
pt: Ligações principais de navegação

en: Secondary navigation links
pt: Ligações secundárias de navegação

en: Tabs type
pt: Tipo de separadores

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Title, as plain text
pt: Titulo, como texto simples

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: O manipulador @handler tentou adicionar um additional_field @identifier mas @table não pode ser adicionada!

en: Fill up single line
pt: Preencha fila única

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
pt: Quantidade de tempo em milisegundos entre transições. Mude para o valor 0 para o slide-show não rodar automaticamente.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: Variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Em conflito com: !conflicts

en: Conflicts with another feature
pt: Em conflito com outra funcionalidade

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo personalizado

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: paineis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: %title has been created.
pt: O %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pôde ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pôde ser atualizado.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi ativado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desativado.

en: Enabled, name
pt: Ativado, o nome

en: Administrative settings
pt: Definições administrativas

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Tornar os resultados das vistas disponíveis como um contexto para o uso em painéis e outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Row class
pt: Classe da linha

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: Esta configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: A configuração personalizada pelo utilizador.

en: Creates revision
pt: Criar revisão

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atuais.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página actual quando a visualizar nas listas paginadas.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O Nó original para definir este Nó atual de tradução.

en: The title of the menu link.
pt: o título do menu de ligações

en: Page number
pt: O número de página

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
pt: Tamanho máximo de qualquer componente do caminho alternativo (ex: [title]). 100 é o tamanho recomendado. @max é o tamanho máximo possível. Ver <a href="@pathauto-help">a ajuda do Pathauto</a> para mais informações.

en: The field %name is not a valid number.
pt: O campo %name não é um número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
pt: O campo %name não pode ser superior a @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
pt: O campo %name não pode ser inferior a @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
pt: O campo <em>Expressões a Remover</em> não pode conter HTML. Certifique-se que desativa os editores WYSIWYG editors para este campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
pt: Selecione os tipos de caminhos para os quais gerar caminhos alternativos

en: Bulk updating URL aliases
pt: A atualizar em massa os caminhos alternativos

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
pt[0]: Gerado 1 caminho alternativo.
pt[1]: Gerados @count caminhos alternativos.

en: language neutral
pt: neutro em relação ao idioma

en: Pattern for all @language @node_type paths
pt: Padrão para todos os caminhos @node_type em @language

en: Updated alias for node @nid.
pt: Atualizado o caminho para o nó @nid.

en: Taxonomy term paths
pt: Caminhos de termos de taxonomia

en: Updated alias for term @tid.
pt: Atualizado o caminho para o termo @tid.

en: Forum paths
pt: Caminhos de fóruns

en: Updated alias for forum @tid.
pt: Atualizado o caminho para o fórum @tid.

en: User paths
pt: Caminhos de utilizador

en: Updated alias for user @uid.
pt: Atualizado o caminho para o utilizador @uid.

en: Blog paths
pt: Caminhos de blogue

en: Updated alias for blog user @uid.
pt: Atualizado o caminho o utilizador de blogue @uid.

en: Update URL alias
pt: Atualizar um caminho alternativo

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 nó.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count nós.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 termo.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count termos.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
pt[0]: Atualizado o caminho alternativo para 1 conta de utilizador.
pt[1]: Atualizados os caminhos alternativos para @count contas de utilizador.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
pt: Configurou o @name como separador e para ser removido quando encontrado em expressões. Isto pode causar problemas com os seus padrões e especialmente com o token term:path. O melhor é definir a ação do @name para "substituir por separador".

en: Configure store settings
pt: Configurar definições da loja

en: Allows users to update store currency and contact settings.
pt: Permite aos utilizadores armazenar a atualização monetária das configurações de contato.

en: Cent
pt: Cêntimo

en: Administer your store.
pt: Administrar a sua loja.

en: Configure settings and business rules for your store.
pt: Configure definições e regras de negócio para a sua loja.

en: Configure the default currency and display settings.
pt: Configure as definições predefinidas de moeda e exibição.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
pt: Define itens de menu comuns aos vários módulos Drupal do Commerce UI.

en: Default store currency
pt: Moeda predefinida da loja

en: Enabled currencies
pt: Moedas ativadas

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
pt: Encomendas neste estado ainda não foram completadas pelo cliente.

en: Shopping cart contents
pt: Conteúdos do carrinho de compras

en: Your shopping cart is empty.
pt: O seu carrinho de compras está vazio.

en: Created as a shopping cart order.
pt: Criado como uma encomenda do carrinho de compras.

en: Product not available
pt: Produto não disponível

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
pt: Tem de indicar uma quantidade valida para adicionar ao carrinho.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
pt: %title foi adicionado(a) ao <a href="!cart-url">seu carrinho</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
pt: Mostrar um formulário Adicionar ao Carrinho no produto referenciado.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
pt: Implementa as funcionalidades do sistema de carrinho de compras e adicionar ao carrinho.

en: Cart contents View
pt: Vista de conteúdos do carrinho

en: Specify the View to use in the cart contents pane.
pt: Especificar a Vista a ser usada no painel de conteúdos do carrinho.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
pt: Adicionar alguns itens ao seu carrinho e depois tentar finalizar o checkout.

en: Your shopping cart has been updated.
pt: O seu carrinho de compras foi atualizado.

en: Administer checkout
pt: Administrar checkout

en: Access checkout
pt: Aceder ao checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
pt: Finalizar uma compra através do formulário de checkout.

en: Review your order before continuing.
pt: Reveja a sua encomenda antes de continuar.

en: Checkout complete
pt: Checkout completo

en: Completion message
pt: Mensagem de conclusão

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
pt: Construa as suas páginas de checkout com elementos definidos por outros módulos.

en: Configure the settings for a checkout pane.
pt: Configure as definições para um painel de checkout.

en: Checkout pane positions saved.
pt: Posições do painel de checkout foram guardadas.

en: Checkout pane positions reset.
pt: Posições do painel de checkout foram reiniciadas.

en: Checkout pane
pt: Painel de checkout

en: No panes on this page.
pt: Não há painéis nesta página.

en: No disabled panes.
pt: Sem painéis inativos.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
pt: Inclua esse painel na secção Rever encomenda do checkout.

en: Checkout pane saved.
pt: Painel de checkout guardado.

en: Checkout pane reset.
pt: Painel de checkout reiniciado.

en: Customer profile
pt: Perfil de cliente

en: Administer customer profile types
pt: Administrar tipos de perfil de cliente

en: Customer profile @profile_id
pt: Perfil do Cliente @profile_id

en: Profile types
pt: Tipos de Perfis

en: Delete a customer profile
pt: Apagar um perfil de cliente

en: Manage customer profile types for your store.
pt: Gira os tipos de perfil de cliente para a sua loja.

en: Customer UI
pt: UI do Cliente

en: Profile saved.
pt: Perfil guardado.

en: Deleting this profile cannot be undone.
pt: Apagar este perfil não pode ser desfeito.

en: The profile has been deleted.
pt: O perfil foi apagado.

en: The profile could not be deleted.
pt: O perfil não pôde ser apagado.

en: Deleted customer profile @profile_id.
pt: Perfil de cliente @profile_id apagado.

en: Commerce Customer Profile
pt: Perfil de Cliente do Commerce

en: Profile owner
pt: Proprietário do perfil

en: Line item ID
pt: ID do item de linha

en: The internal numeric ID of the line item.
pt: O ID numérico interno do item de linha.

en: The label displayed with the line item.
pt: O rótulo exibido com o item de linha.

en: The unique numeric ID of the line item.
pt: O ID numérico único do item de linha.

en: The quantity of the line item.
pt: A quantidade do item de linha.

en: The date the line item was created.
pt: A data em que o item de linha foi criado.

en: The date the line item was last updated.
pt: A data em que o item de linha foi atualizado pela última vez.

en: Short descriptive label for the line item
pt: Rótulo descritivo curto para o item de linha

en: Quantity associated with this line item
pt: Quantidade associada a este item de linha

en: Administer line item types
pt: Administrar tipos de item de linha

en: View and configure fields attached to module defined line item types.
pt: Ver e configurar campos ligados a tipos de item de linha definidos por módulos.

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Line item reference
pt: Referência de item de linha

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
pt: Este campo armazena o ID de um item de linha relacionado como um valor inteiro.

en: %name: you have specified an invalid line item for this field.
pt: %name: você especificou um item de linha inválido para este campo.

en: %name: you have specified an invalid line item for this reference field.
pt: %name: você especificou um item de linha inválido para este campo de referência.

en: Line item View
pt: Vista de itens de linha

en: Display the line items via a default View.
pt: Exibir os itens de linha através de uma Vista padrão.

en: Line item manager
pt: Gerenciador de itens de linha

en: No line items found.
pt: Não foram encontrados itens de linha.

en: Manage line item types for your store.
pt: Gerencie os tipos de item de linha para sua loja.

en: Defines the Line Item entity and associated features.
pt: Define a entidade do Item de Linha e funcionalidades associadas.

en: Line Item UI
pt: UI de Item de Linha

en: There are no line item types defined by enabled modules.
pt: Não existem tipos de item de linha definidos por módulos activados.

en: Commerce Line Item
pt: Item de Linha do Commerce

en: A line item referenced by another entity.
pt: Um item de linha referenciado por outra entidade.

en: The unique internal identifier of the line item.
pt: O identificador interno único do item de linha.

en: The human-readable name of the type of the line item.
pt: O nome de leitura amigável do tipo do item de linha.

en: Line item summary
pt: Resumo de itens de linha

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
pt: Resuma os itens de linha numa Vista com uma ligação opcional para checkout.

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
pt: Selecione as ligações que você deseja que apareçam por baixo do resumo.

en: Line item type
pt: Tipo de item de linha

en: The internal numeric ID of the order.
pt: O ID interno numérico da encomenda.

en: Order number
pt: Número do pedido

en: The order number displayed to the customer.
pt: O número da encomenda apresentado ao cliente.

en: View URL
pt: Ver URL

en: The URL a customer can visit to view the order.
pt: O URL que um cliente pode visitar para ver a encomenda.

en: The URL of the order's administrative view page.
pt: O URL da página da vista administrativa da encomenda.

en: The URL of the order's edit page.
pt: O URL da página de edição da encomenda.

en: The date the order was created.
pt: A data em que a encomenda foi criada.

en: Creator ID
pt: ID do criador

en: Tokens related to individual orders.
pt: Tokens relacionados com encomendas individuais.

en: The unique numeric ID of the order.
pt: O ID numérico único da encomenda.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
pt: Encomendas neste estado foram canceladas através de alguma ação do utilizador.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
pt: Encomendas neste estado foram criadas e estão a aguardar novas medidas.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
pt: Encomendas neste estado foram concluídas na medida em que o cliente está em causa.

en: Order @number
pt: Pedido @number

en: Order saved.
pt: Encomenda guardada.

en: Create an order
pt: Criar uma encomenda

en: Create a new order.
pt: Crir uma nova encomenda.

en: Create a new order for the specified user.
pt: Criar um novo pedido para o usuário especificado.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
pt: Configure definições, campos e vistas gerais da encomenda.

en: Defines the Order entity and associated features.
pt: Define a entidade da Encomenda e funcionalidades associadas.

en: Order UI
pt: UI da Encomenda

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
pt: Expõe uma UI padrão para Encomendas através de formulários de edição de encomendas e Vistas padrão.

en: Are you sure you want to delete order @number?
pt: Tem a certeza que quer apagar a encomenda @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
pt: Apagar esta encomenda é permanente.

en: Order @number has been deleted.
pt: O pedido @number foi deletado.

en: Order @number could not be deleted.
pt: Encomenda @number não pôde ser apagada.

en: Deleted order @number.
pt: Apagou-se encomenda @number.

en: Order creation help text
pt: Texto de ajuda para criação de encomenda

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
pt: Forneça uma mensagem de ajuda opcional a ser exibida acima do formulário de adição de encomenda.

en: Commerce Order
pt: Encomenda do Commerce

en: Order placed in the store.
pt: Pedido lançado na loja.

en: The unique internal identifier of the order.
pt: O identificador interno único da encomenda.

en: The workflow status of the order.
pt: O estado do fluxo de trabalho da encomenda.

en: The date the order was last updated.
pt: A data em que a encomenda foi actualizada pela última vez.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
pt: Fornecer uma ligação simples para a vista de administrador da encomenda.

en: Provide a simple link to edit the order.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar a encomenda.

en: Provide a simple link to delete the order.
pt: Fornecer uma ligação simples para apagar a encomenda.

en: Select available payment methods for an order
pt: Selecionar métodos de pagamento disponíveis para uma encomenda

en: Enable payment method: @method
pt: Ativar método de pagamento: @method

en: Capture from a prior authorization
pt: Capturar a partir de uma autorização prévia

en: No settings for this payment method.
pt: Nenhuma configuração para este método de pagamento.

en: Off-site payment redirect
pt: Redirecionamento para pagamento fora do site

en: Implement core payment features for Drupal commerce.
pt: Implementar funcionalidades de pagamento do núcleo para Drupal Commerce.

en: There are no active payment methods.
pt: Não existem métodos de pagamento ativos.

en: There are no disabled payment methods.
pt: Não existem métodos de pagamento inativos.

en: Commerce Payment Transaction
pt: Transação de Pagamento do Commerce

en: The receipt of a payment transaction.
pt: O recibo de uma transação de pagamento.

en: The date the transaction was created.
pt: A data em que a transação foi criada.

en: The amount of the transaction.
pt: O montante da transação.

en: The message associated with the transaction.
pt: A mensagem associada à transação.

en: The status of this transaction.
pt: O estado desta transação.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
pt: Este campo armazena preços para produtos constituídos por um montante e uma moeda.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
pt: %name: tem de introduzir um valor númerico para o preço.

en: Price textfield
pt: Campo do preço

en: Defines the price field and a price alteration system.
pt: Define o campo do preço e um sistema de alteração do preço.

en: The internal numeric ID of the product.
pt: O ID númerico interno do produto.

en: The human readable product SKU.
pt: O SKU de leitura amigável do produto.

en: The human readable name of the product type.
pt: O nome de leitura amigável do tipo de produto.

en: The URL of the product's edit page.
pt: O URL da página de edição do produto.

en: The date the product was created.
pt: A data em que o produto foi criado.

en: Tokens related to individual products.
pt: Tokens relativos a produtos individuais.

en: The date the product was last updated.
pt: A data em que o produto foi atualizado pela última vez.

en: Admin display
pt: Vista de administração

en: The human readable identifier of the product
pt: O identificador de leitura amigável do produto

en: Administer product types
pt: Administrar tipos de produto

en: Product: @sku
pt: Produto: @sku

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Manage products types for your store.
pt: Gerir tipos de produto para a sua loja.

en: A basic product type.
pt: Um tipo de produto básico.

en: Defines the Product entity and associated features.
pt: Define a entidade do Produto e funcionalidades associadas.

en: Product UI
pt: UI do produto

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
pt: Expõe uma UI padrão para Produtos através de formulários de edição de produto e Vistas padrão.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
pt: O nome de leitura amigável deste tipo de produto. Recomenda-se que este nome comece por uma letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços. Este nome tem ser único.

en: Save product type
pt: Guardar tipo de produto

en: Product type saved.
pt: Tipo de produto guardado.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
pt: Produtos inativos não podem ser adicionados a carrinhos de compras e podem ser escondidos em listas de produtos administrativas.

en: Save product
pt: Guardar produto

en: Product saved.
pt: Produto guardado.

en: %title could not be deleted.
pt: %title não pôde ser apagado.

en: Deleted product type %name.
pt: O tipo de produto %name foi apagado.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
pt: O produto %title (SKU: @sku) foi apagado.

en: The unique internal identifier of the product.
pt: O identificador interno único do produto.

en: The unique human-readable identifier of the product.
pt: O identificador único de leitura amigável do produto.

en: The human-readable name of the type of the product.
pt: O nome de leitura amigável do tipo do produto.

en: The title of the product used for administrative display.
pt: O título do produto usado para a vista administrativa.

en: Relate a product to the user who created it.
pt: Relacionar um produto ao utilizador que o criou.

en: Whether or not the product is active.
pt: Se o produto está ativo ou não.

en: Provide a simple link to the administrator view of the product.
pt: Fornecer uma ligação simples para a vista de administrador do produto.

en: Provide a simple link to edit the product.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o produto.

en: Provide a simple link to delete the product.
pt: Fornecer uma ligação simples para eliminar o produto.

en: Link this field to the product's administrative view page
pt: Ligar este campo à página de vista administrativa do produto.

en: Product reference
pt: Referência do produto

en: This field stores the ID of a related product as an integer value.
pt: Este campo armazena o ID de um produto relacionado como um valor inteiro.

en: Product types that can be referenced
pt: Tipos de produto que podem ser referenciados

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
pt: Se nenhum tipo estiver selecionado, qualquer tipo de produto poderá ser referenciado.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
pt: %name: foi especificado um produto inválido para este campo de referência.

en: SKU (link)
pt: SKU (ligação)

en: SKU (no link)
pt: SKU (sem ligação)

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
pt: Referencia um produto e o mostra-o com o seu SKU como etiqueta.

en: Referenced product
pt: Produto referenciado

en: Product Reference
pt: Referência do Produto

en: - Use default -
pt: - Usar o predefinido -

en: Current list item
pt: Item de linha actual

en: After updating an existing comment
pt: Depois de atualizar um comentário existente

en: Before saving a comment
pt: Antes de guardar um comentário

en: Before saving content
pt: Antes de guardar o conteúdo

en: Content is viewed
pt: O conteúdo foi visualizado

en: Drupal is initializing
pt: A iniciar Drupal

en: After updating an existing term
pt: Depois atualizar um termo existente

en: Before saving a taxonomy term
pt: Antes de guardar um termo de taxonomia

en: After saving a new vocabulary
pt: Depois de guardar um novo vocabulário

en: After updating an existing vocabulary
pt: Após atualizar um vocabulário existente

en: Before saving a vocabulary
pt: Antes de guardar um vocabulário

en: After deleting a vocabulary
pt: Depois de excluir um vocabulário

en: After saving a new user account
pt: Após guardar uma nova conta de utilizador

en: After updating an existing user account
pt: Depois de atualizar uma conta de utilizador existente

en: Before saving a user account
pt: Antes de guardar uma conta de utilizador

en: User account page is viewed
pt: Página de conta de utilizador é visualizada

en: After a user account has been deleted
pt: Depois de uma conta de utilizador ser eliminada

en: React on event
pt: Reagir ao evento

en: Administer features
pt: Administrar funcionalidades

en: Perform administration tasks on features.
pt: Executar tarefas de administração das funcionalidades.

en: View, enable and disable features.
pt: Visualizar, ativar e desativar funcionalidades.

en: No projects or languages to update.
pt: Nenhuns projetos ou idiomas para atualizar.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
pt: Selecione um ou mais idiomas para descarregar e atualizar. Se não selecionar uma, todas elas serão atualizadas.

en: Refresh information
pt: Atualizar informação

en: Cannot find any translation updates.
pt: Não é possível encontrar quaisquer atualizações de traduções.

en: Fetched information about available updates from the server
pt: A buscar informações sobre as atualizações disponíveis no servidor

en: Update source
pt: Atualizar original

en: Never (manually)
pt: Nunca (manualmente)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
pt: Selecione a frequência com que você deseja verificar automaticamente as traduções e atualizações para os módulos e temas instalados.

en: Store downloaded files
pt: Armazenar ficheiros descarregados

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
pt: As atualizações de tradução substituem as existentes; as novas são adicionadas

en: Local files and remote server.
pt: Ficheiros locais e no servidor remoto.

en: Local files only.
pt: Apenas ficheiros locais.

en: Remote server only.
pt: Apenas o servidor remoto.

en: Remote update available
pt: Disponível atualização remota

en: Local update available
pt: Disponível atualização local

en: No information
pt: Não existe informação

en: Updating translation.
pt: Atualizar a tradução.

en: Downloading and importing files.
pt: A descarregar e importar ficheiros.

en: Error importing translations.
pt: Erro ao importar as traduções.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
pt: Descarregado com êxito %download_link para %tmpfile

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
pt: Erro ao criar arquivo temporário para descarga em %tmpdir. O arquivo remoto é %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
pt: Lista das últimas traduções importadas e atualizações disponíveis para cada projeto ativo e idioma.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
pt: Se existirem atualizações disponíveis, você pode clicar em atualizar para que possam ser descarregadas e importadas agora ou você pode editar a configuração para que sejam atualizadas automaticamente na página "<a href="@update-settings">Atualizar página de definições</a>"

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
pt: Estas são as definições para o sistema de atualização de tradução. Para atualizar suas traduções agora, confira os <a href="@update-admin">Página de administração para atualização de tradução</a>.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
pt: Não há informações disponíveis sobre o potencial de novos ou actualização de traduções para os módulos e temas instalados. Para verificar se há actualizações, você pode precisar <a href="@run_cron">executar cron</a> ou você pode <a href="@check_manually">verificar manualmente</a>. Note-se que verificar se há actualizações disponíveis pode levar um longo tempo, por isso, seja paciente.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
pt: Verificada automaticamente @checked traduções, atualizações @updated.

en: Automatic update configuration
pt: Configuração de atualização automática

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
pt: Há traduções novas ou atualizadas disponíveis para os módulos e temas instalados. Para verificar se há atualizações, você pode visitar o <a href="@check_manually">página de atualização de tradução</a>.

en: Error opening socket @socket
pt: Erro ao abrir o socket @socket

en: Recent log messages
pt: Mensagens de registo recentes

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Linked to content
pt: Ligado ao contéudo

en: Linked to file
pt: Ligado ao ficheiro

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato da data é YYYY-MM-DD e %timezone é o fuso horário equilibrado do UTC. Deixe em branco para usar o tempo de envio do formulário.

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
pt: Quando activado, apenas utilizadores a  <a href="@permissions-url">permissão</a> "Use o site em modo manutenção" podem aceder ao site para realizar a manutenção; todos os outros visitantes vêm a mensagem do modo manutenção configurado abaixo. Os utilizadores autorizados podem ligar-se directamente através do <a href="@user-login">Login do Utilizador</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
pt: Subdirectoria na directoria de carregamento de ficheiros onde as imagens serão guardadas.

en: View mode
pt: O modo de visualização

en: Display path
pt: Caminho da vista

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
pt: Um tipo de campo usado para armazenar endereços postais de acordo com a norma xNAL.

en: Dynamic address form
pt: Formulário de endereço dinâmico

en: Available countries
pt: Países disponíveis

en: If no countries are selected, all countries will be available.
pt: Se nenhum país é selecionado, todos os países estarão disponíveis.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
pt: Gerir um campo de endereço flexível, implementando a norma xNAL.

en: Customer profile display
pt: Vista do perfil do cliente

en: Display the customer profile.
pt: Exibir o perfil do cliente.

en: The current status of the order.
pt: O estado atual da encomenda.

en: Use the button below to proceed to the payment server.
pt: Utilize o botão abaixo para continuar para o servidor de pagamento.

en: Failure
pt: Falha

en: Remote status
pt: Estado remoto

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
pt: O pagamento falhou no servidor de pagamento. Por favor reveja a sua informação e tente outra vez.

en: No payment methods available to add payments.
pt: Não estão disponíveis métodos de pagamento para adicionar pagamentos.

en: @amount paid via %method on @date. Deleting this transaction cannot be undone.
pt: @amount pagos por %method a @date. Apagar esta transação é permanente.

en: Payment transaction deleted.
pt: Transação de pagamento apagada.

en: The payment transaction could not be deleted.
pt: A transação de pagamento não pôde ser apagada.

en: Deleted payment transaction @transaction.
pt: Transação de pagamento @transaction foi apagada.

en: The unique internal identifier of the associated order.
pt: O identificador interno único da encomenda associada.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
pt: O identificador remoto desta transação no fornecedor de pagamento.

en: The status of this transaction at the payment provider.
pt: O estado desta operação no fornecedor de pagamento.

en: Changed date
pt: Data alterada

en: The date the transaction was last changed.
pt: A data em que a transação foi atualizada pela última vez.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
pt: Fornecer uma ligação simples para eliminar a operação de pagamento.

en: Display all the available operations links for the transaction.
pt: Mostrar todas as ligações de operação disponíveis para a transação.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
pt: Exibir o total das transações e informações sobre o saldo para todas as transações na Vista.

en: Order balance
pt: Balanço da encomenda

en: Numeric code
pt: Código numérico

en: Display the payment method using the following title
pt: Exibir o método de pagamento usando o seguinte título

en: A short version of the title safe to display to all
pt: Uma versão curta do título segura para mostrar a todos

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
pt: O título exibido no formulário de checkout (pode incluir HTML)

en: Status icon
pt: Ícone de estado

en: Status title
pt: Título de estado

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
pt: Especificar um valor numérico para subtrair ao preço.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
pt: Especificar o valor numérico pelo qual se multiplicará o preço.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
pt: Especificar um valor numérico pelo qual se dividirá o preço.

en: Formatted amount
pt: Montante formatado

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome legível por máquina para identificar essa @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: ID @entity Interno, numérico

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: After saving a new @entity
pt: Depois de guardar um novo @entity

en: created @entity
pt: criado @entity

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um (a) @entity existente

en: updated @entity
pt: atualizado @entity

en: Before saving a @entity
pt: Antes de guardar a @entity

en: saved @entity
pt: guardado @entity

en: After deleting a @entity
pt: Depois de eliminar uma @entity

en: deleted @entity
pt: eliminado @entity

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: a sua conta

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Use Page Manager
pt: Usar Gestor Página

en: Change general settings for this variant.
pt: Mudar configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: 301 Redirect
pt: 301 Redirecionamento

en: The signature of a user.
pt: A assinatura do utilizador.

en: Webform: !title
pt: Formulário: !title

en: Form only
pt: Apenas formulário

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
pt: O formato predefinido para as novas definições de e-mail. As opções de e-mail do Webform têm precedência sobre as definições dos e-mails de todo o sistema configurados como e-mail MIME.

en: Format override
pt: Substituir formato

en: Per-webform configuration of e-mail format
pt: Configuração do formato de e-mail no webform

en: Send all e-mails in the default format
pt: Enviar todos os e-mails no formato predefinido

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
pt: Forçar o envio de todos os e-mails do webform no formato predefinido.

en: No available components.
pt: Não há componentes disponíveis.

en: Redirection location
pt: Localização do redirecionamento

en: Confirmation page
pt: Página de confirmação

en: No redirect (reload current page)
pt: Sem redirecionamento (recarrega a página atual)

en: A valid URL is required for custom redirection.
pt: Uma URL válida é necessária para o redirecionamento personalizado.

en: Nothing
pt: Nada

en: View: !view
pt: Vista: !view

en: Delete and save
pt: Eliminar e guardar

en: Enable and save
pt: Ativar e gravar

en: Afghan Afghani
pt: Afegane do Afeganistão

en: Angolan Kwanza
pt: Kwanza Angolano

en: Argentine Peso Moneda Nacional
pt: Peso Argentino

en: Burundian Franc
pt: Franco do Burundi

en: Centime
pt: Cêntimo

en: Franc
pt: Franco

en: Bermudan Dollar
pt: Dólar das Bermudas

en: Brunei Dollar
pt: Dólar de Brunei

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

en: Fijian Dollar
pt: Dólar das Ilhas Fiji

en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Malvinas

en: British Pound Sterling
pt: Libra Esterlina Britânica

en: Gibraltar Pound
pt: Libra de Gibraltar

en: Gambian Dalasi
pt: Dalasi da Gâmbia

en: Guinean Franc
pt: Franco Guineense

en: Guyanaese Dollar
pt: Dólar da Guiana

en: Haitian Gourde
pt: Gourde Haitiano

en: Forint
pt: Florim

en: Indonesian Rupiah
pt: Rupia Indonésia

en: Rupiahs
pt: Rupias

en: Indian Rupee
pt: Rupia indiana

en: Rupee
pt: Rupia

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
pt: Exibir um widget campo de texto para a quantidade no formulário de adicionar ao carrinho.

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
pt: Tem de introduzir um valor numérico positivo para a quantidade padrão.

en: Display an Add to Cart form for the product.
pt: Exibir um formulário de Adicionar ao Carrinho no produto.

en: Customer profile type that can be referenced
pt: Tipo de perfil de cliente que pode ser referenciado

en: The customer profile manager widget only supports single value editing and entry via its form.
pt: O widget de gerenciador de perfis de cliente só suporta a edição e entrada de valores únicos através do seu formulário.

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
pt: Define a entidade do Cliente com integração do Address Field.

en: Related customer profile reference field
pt: Campo de referência de perfil de cliente relacionado

en: The human readable name of the order type.
pt: O nome de leitura amigável do tipo de encomenda.

en: The unique ID of the order owner.
pt: O ID único do dono da encomenda.

en: The owner of the order.
pt: O dono da encomenda.

en: To @title
pt: Para @title

en: Owned by @name
pt: Pertence a @name

en: Created @date
pt: Criado @date

en: New order
pt: Nova encomenda

en: Updated @date
pt: Atualizado @date

en: Order contact e-mail
pt: Email do pedido para contato

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
pt: Se deixado em branco, o padrão será o email da conta do proprietário. Usado para comunicações relacionadas com o pedido.

en: Create new revision on update
pt: Criar nova revisão ao atualizar

en: The type of the order.
pt: O tipo da encomenda.

en: Order owner
pt: Dono da encomenda

en: Display all the available operations links for the order.
pt: Mostrar todas as ligações de operação disponíveis para a encomenda.

en: Allows users to view the payments made to an order.
pt: Permite aos utilizadores ver os pagamentos efetuados a uma encomenda.

en: Allows users to create new payments for orders.
pt: Permite aos utilizadores criar novos pagamentos para encomendas.

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
pt: Permite aos utilizadores apagar pagamentos em encomendas que eles podem aceder.

en: You have entered an expired credit card.
pt: Introduziu um cartão de crédito expirado.

en: You have entered an invalid card security code.
pt: Introduziu um código de segurança de cartão inválido.

en: Your have entered an invalid start date.
pt: Introduziu uma data de início inválida.

en: You have entered an invalid issue number.
pt: Introduziu um número de emissão inválido.

en: Demonstrates complete payment during checkout and serves as a development example.
pt: Demonstra pagamento completo durante o checkout e serve como um exemplo de desenvolvimento.

en: This is a demonstration field coded to fail validation for single character values.
pt: Este é um campo de demonstração programado para falhar na validação de caracteres com um único valor.

en: You must enter a name two or more characters long.
pt: Tem de introduzir um nome com dois ou mais caracteres.

en: Payment Method Example
pt: Exemplo de Tipo de Pagamento

en: Provides an example payment method for testing and development.
pt: Fornece um método de pagamento de exemplo para testes e desenvolvimento.

en: - Default store currency -
pt: - Moeda predefinida da loja -

en: Allows users to configure product types and their fields.
pt: Permite que utilizadores possam configurar tipos de produtos e seus campos.

en: Cannot delete the %name product type
pt: Não é possível eliminar  o tipo de produto %name

en: Display all the available operations links for the product.
pt: Mostra todas as ligações de operações disponíveis para o produto.

en: Deleted %entity %label.
pt: Eliminado %entity %label.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Eliminar @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Nomes legíveis por máquina não devem ser constituídos apenas por números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: Imported %entity %label.
pt: Importados %entity %label.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
pt: Falha ao buscar informações sobre as atualizações disponíveis no servidor.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
pt: Um caminho relativo ao diretório de instalação do Drupal onde os ficheiros de tradução serão armazenados, por exemplo, sites / todas as traduções /. Ficheiros de tradução guardados podem ser reutilizados por outras instalações. Se for deixado vazio baixado a tradução não serão guardadas.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
pt: Não guardado localmente devido a conteúdo HTML inválido.

en: Translation saved locally.
pt: Tradução guardada localmente.

en: Translation successfuly removed locally.
pt: Tradução local removida com sucesso.

en: Unknown error while saving translation locally.
pt: Erro desconhecido ao guardar tradução localmente.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
pt: Pode partilhar o seu trabalho com o !l10n_server se configurar a sua chave API em !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
pt: Não guardada por faltar a expressão original.

en: Not saved due to missing form values.
pt: Não guardada por falta de valores do formulário.

en: Not saved due to insufficient permissions.
pt: Não guardada devido a permissões insuficientes.

en: Added l10n_status field to locales_target.
pt: Adicionado l10n_status campo para locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
pt: Resolvido o possível l10n_status conflito de campo em locales_target.

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão no idioma original deste nó, se houver.

en: User's shopping cart order
pt: Encomenda do carrinho de compras do utilizador

en: The shopping cart order belonging to the current user.
pt: O carrinho de compras pertence ao utilizador atual.

en: Shopping cart order
pt: Encomenda do carrinho de compras

en: Product line item
pt: Item de linha de produto

en: Unchanged product line item
pt: Item de linha de produto inalterada

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
pt: O ID único do utilizador a que o perfil do cliente pertence.

en: The user the customer profile belongs to.
pt: O utilizador pertence ao perfil do cliente.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
pt: A identificação única do utilizador que criou a transação.

en: Calculating the sell price of a product
pt: Calculando o preço de venda de um produto

en: Display the calculated sell price for the current user.
pt: Mostrar o preço de venda calculado para o utilizador atual.

en: Administer Module Filter
pt: Administrar o Module Filter

en: Configure how Module Filter performs.
pt: Configurar como o Module Filter atua.

en: The file.
pt: O ficheiro.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Se o ficheiro está sendo exibido.

en: The image file.
pt: O ficheiro de imagem.

en: Component name
pt: Nome do componente

en: Asc
pt: Ascendente

en: No tasks have been scheduled.
pt: Não foram agendadas tarefas.

en: Delete this scheduled task
pt: Eliminar esta tarefa agendada

en: Component filter
pt: Filtrar componente

en: Entity: ID
pt: Entidade: ID

en: Entity field
pt: Campo de entidade

en: Access the views administration pages.
pt: Aceder à página de administração das visualizações

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controlo de acesso quando acedendo a vistas.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Etiqueta elemento HTML

en: Place a colon after the label
pt: Coloque uma vírgula a seguir à etiqueta

en: Format plural
pt: Formato de plural

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar expressões de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usa a função t() do núcleo do Drupal. Não é recomendado, pois não suporta atualizações para expressões existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se precisar de traduzir as etiquetas das vistas, para outros idiomas, considere instalar o pacote de tradução de vistas, o módulo <a href="!path">Internationalization</a>.

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O ID único do item do agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de criação do comentário.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário está aprovado (ou ainda na fila de moderação)

en: Last comment CID
pt: CID do ultimo comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o ultimo comentário de um nó

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O ultimo comentário de um nó

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: File Usage
pt: Utilização do ficheiro

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um ficheiro que está associado a este nó, habitualmente porque está num campo neste nó.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um utilizador que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do utilizador.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um ficheiro que está associado a este utilizador, habitualmente porque está num campo no utilizador.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do comentário.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um ficheiro que está associado a este comentário, habitualmente porque está num campo do comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um ficheiro que está associado a este termo de taxonomia, habitualmente porque está num campo do termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário da taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do vocabulário da taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um ficheiro que está associado a este vocabulário de taxonomia, habitualmente porque está num campo do vocabulário da taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerindo o relacionamento deste ficheiro.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o ficheiro é usado por esta entidade.

en: term from !field_name
pt: Termo de !field_name

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e mostra-a.

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino à ligação

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display só deve conter letras, números ou traços inferiores.

en: Include all items option
pt: Opção incluir todos os itens

en: All items label
pt: Etiqueta todos os itens

en: Field Language
pt: Idioma do campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportam traduções serão exibidos no idioma selecionado.

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Desloca a exibição do site para 20 pixeis do topo da janela. Se desativado, os elementos da página com posições absolutas ou fixas podem ser cobertos pelo menu de administração.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
pt: Recolher grupos de módulo sobre a página <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
pt: Recolher grupos de módulo sobre a página <a href="@permissions-url">%permissions</a> page

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
pt: Os módulos selecionados não serão desativados quando a ligação %disable-developer-modules abaixo do ícone do menu é chamada.

en: Access administration menu
pt: Aceder ao menu de administração

en: Flush caches
pt: Esvaziar caches

en: Display Drupal links
pt: Mostrar ligações a Drupal

en: Administration tools.
pt: Ferramentas de administração.

en: Rebuild system links
pt: Reconstruir sistema de ligações

en: Administration Development tools
pt: Ferramentas de Administração para o Desenvolvimento

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
pt: Administração e funcionalidade de depuração para desenvolvedores e construtores de sites.

en: Configurable blocks titles and content.
pt: Títulos e conteúdo de blocos configuráveis.

en: Block languages
pt: Idiomas do bloco

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
pt: Ativa o seletor de idiomas e a tradução opcional em blocos.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
pt: Descrições de campos configuráveis, predefinições, opções, etc.

en: Default translated
pt: Predefinição traduzida

en: Translate field properties
pt: Traduzir propriedades dos campos

en: Translatable menu items: title and description.
pt: Itens de menu traduzíveis: título e descrição.

en: Content type names, descriptions, help texts.
pt: Nome de tipos de conteúdo, descrições, textos de ajuda.

en: Multilingual select
pt: Selecionar vários idiomas

en: Refresh user defined strings.
pt: Refrescar expressões definidas prlo utilizador.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O nome único legível por máquina, para o tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O nome único legível por máquina para o vocabulário.

en: The picture of the user.
pt: O retrato do utilizador.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único legível por máquina para o menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contagem de ligação de menu

en: The URL of the menu's edit page.
pt: O URL da página de edição do menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: O URL da página de edição da ligação do menu.

en: Content paths
pt: Caminhos de conteúdos

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido (aplica-se a todos os tipos de conteúdo com padrões vazios em baixo)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
pt: Padrão de caminho predefinido para @node_type (aplica-se a todos os tipos de conteúdo @node_type com padrões vazios em baixo)

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

[ctx: datetime]
en: All day
pt: Todo o dia

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Week
pt: Semana

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

en: Display:
pt: Exibir:

en: Multiple values:
pt: Valores múltiplos:

en: starting from @isodate
pt: a partir de @isodate

en: ending with @isodate
pt: termina com a @isodate

en: Repeat rule:
pt: O grupo de utilizador repetido:

en: Show repeat rule
pt: Mostrar regra repetida

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: First
pt: Primeiro

[ctx: date_order]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: Third
pt: Terceiro

[ctx: date_order]
en: Fourth
pt: Quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
pt: Quinto

[ctx: date_nav]
en: Prev
pt: Anterior

[ctx: date_nav]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: date_order]
en: Every
pt: Todos

[ctx: day_name]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: day_name]
en: Monday
pt: Segunda-feira

[ctx: day_name]
en: Tuesday
pt: Terça-feira

[ctx: day_name]
en: Wednesday
pt: Quarta-feira

[ctx: day_name]
en: Thursday
pt: Quinta-feira

[ctx: day_name]
en: Friday
pt: Sexta-feira

[ctx: day_name]
en: Saturday
pt: Sábado

en: Easy creation of date content types and calendars.
pt: Criação fácil de tipos de data conteúdo e calendários.

en: Every page except the listed pages
pt: Todas as páginas exceto as páginas listadas

en: Administer Google Analytics
pt: Administrar Google Analytics

en: Forum containers
pt: Contentores de fórum

en: Cart summary
pt: Sumário do carrinho

en: Completing the checkout process
pt: A concluir o processo de checkout

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
pt: Encomenda concluída

en: Send account e-mail
pt: Enviar email da conta

en: E-mail type
pt: Tipo de Email

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
pt: Selecionar o email com base nas configurações de conta do seu site para enviar ao utilizador.

en: %type e-mail sent to %recipient.
pt: Email %type enviado para %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
pt: O envio do email %type para %recipient falhou.

en: Update the order status on checkout completion
pt: Atualizar o estado da encomenda após concluir o checkout

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
pt: Atribuir uma encomenda anónima a um utilizador preexistente

en: Create a new account for an anonymous order
pt: Criar uma nova conta para uma encomenda anónima

en: Send an order notification e-mail
pt: Enviar um email de notificação de encomenda

en: When a customer advances to the checkout completion page, rules reacting on the <em>Completing the checkout process</em> are evaluated. Default rules handle standard tasks like updating the order status, sending order e-mails, and creating accounts for anonymous users. You can edit these or add additional rules to customize your checkout workflow.
pt: Quando clientes avançam para a página de finalização do checkout, regras que reagem contra <em>Finalizando o processo de checkout</em> são avaliadas. Regras padrão manuseiam tarefas padronizadas como atualizar o status pedido, enviar email do pedido e criar contas para utilizadores anónimos. Você pode edita-las ou adicionar regras adicionais para customizar o fluxo do seu checkout.

en: Checkout rules
pt: Regras de checkout

en: Customer profile ID
pt: ID do perfil de cliente

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
pt: O ID único da última revisão do perfil do cliente.

en: The type of the customer profile.
pt: O tipo do perfil de cliente.

en: Customer profile type name
pt: Nome do tipo de perfil de cliente

en: The date the customer profile was last updated.
pt: A data em que o perfil de cliente foi atualizado pela última vez.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
pt: Encomenda

en: The order the line item belongs to.
pt: A encomenda à qual o item de linha pertence.

en: Delete button
pt: Botão apagar

en: Adds a button to delete a line item.
pt: Adiciona um botão para eliminar um item de linha.

en: Select what info you want displayed in the summary.
pt: Selecione que informação deseja exibir no resumo.

en: Item quantity
pt: Quantidade do item

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
pt: Número da encomenda

en: Order e-mail
pt: Email da encomenda

en: The e-mail address associated with this order.
pt: O endereço de email associado a esta encomenda.

en: Update the order state
pt: Atualizar o estado da encomenda

en: Order to update
pt: Encomenda a atualizar

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
pt: Encomendas

en: Order type name
pt: Nome do tipo de encomenda

en: The e-mail address associated with the order.
pt: O endereço de email associado a esta encomenda.

en: Order status title
pt: Título do estado da encomenda

en: The URL of the order.
pt: O URL da encomenda.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
pt: Guardar encomenda

en: Display the account information pane for authenticated users.
pt: Mostrar o painel de informações de conta para utilizadores autenticados.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
pt: Histórico de encomendas

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
pt: Tipo de encomenda

en: No orders have been created yet.
pt: Ainda não foram criadas encomendas.

en: User Orders
pt: Encomendas de Utilizadores

en: The date the payment was created.
pt: A data em que o pagamento foi criado.

en: The date the payment was last updated.
pt: A data em que o pagamento foi atualizado pela última vez.

en: Remote id
pt: Id remoto

en: The amount for this transaction.
pt: O montante para esta transação.

en: Status of the payment transaction.
pt: Estado da transação do pagamento.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
pt: Transações de pagamento

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
pt: O estado desta transação (pendente, sucesso ou falha).

en: The order related to the payment transaction.
pt: A encomenda relativa à transação de pagamento.

en: Order Balance
pt: Balanço da Encomenda

en: Total transaction payment balance for the order.
pt: Saldo total da transação de pagamento para a encomenda.

en: Disabled sell price calculation rules
pt: Desabilitar regras para cálculo de preço de venda

en: Manage calculated prices
pt: Gerir preços calculados

en: Delete product sell prices
pt: Apagar os preços de venda dos produtos

en: Tax type
pt: Tipo de imposto

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: Excepted: @roles
pt: Exceção: @roles

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: Languages for content
pt: Idiomas para conteúdo

en: Enabled languages only.
pt: Apenas idiomas ativos

en: All defined languages will be allowed.
pt: Todos os idiomas definidos serão permitidos.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
pt: Determina os idiomas que serão usados na criação de conteúdos.

en: Mixed options for multilingual sites.
pt: Opções variadas para sites multilingue

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
pt: Se nenhum idioma for selecionado, o bloco será sempre mostrado.

en: Not translatable
pt: Não traduzível

en: Restricted to certain languages
pt: Restringido a determinados idiomas

en: Content to filter by language
pt: Conteúdo a filtrar por idioma

en: Text format: @name
pt: Formato de texto: @name

en: Create also new revision for translations
pt: Criar também uma nova revisão para traduções

en: Standard node fields
pt: Padrão de campos de nó

en: Configure multilingual variables.
pt: Configurar variáveis para vários idiomas.

en: %time hence
pt: %time a contar deste momento

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
pt: Não existem regras ativas. <a href="!url">Adicionar nova regra</a>.

en: There are no inactive rules.
pt: Não há regras inativas.

en: Import rule
pt: Importar regra

en: Import component
pt: Importar componente

en: Machine name:
pt: Nome da máquina:

en: Create Feature
pt: Criar Funcionalidade

en: Language selection
pt: Seleção de idioma

en: Enable for specific pages
pt: Ativar para páginas específicas

en: Translation sets
pt: Conjuntos de tradução

en: Order is a shopping cart
pt: A encomenda é um carrinho de compras

en: %title removed from your cart.
pt: %title foi removido(a) do seu carrinho.

en: You must specify a whole number for the quantity.
pt: É necessário especificar um número inteiro para a quantidade.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
pt[0]: Carrinho de compras (1 item)
pt[1]: Carrinho de compras (@count itens)

en: Shopping cart (# items)
pt: Carrinho de compras (# itens)

en: Referenced customer profile
pt: Perfil do cliente referenciado

en: No customer profiles have been created yet.
pt: Nenhum perfil de cliente foi ainda criado.

en: Admin page
pt: Página de administração

en: You must specify a positive number for the quantity
pt: É necessário especificar um número positivo para a quantidade.

en: The title of the line item determined by its type.
pt: O título do item de linha determinado pelo seu tipo.

en: Empty line item text.
pt: Texto vazio na linha de item.

en: The owner's user ID.
pt: O ID de utilizador do dono.

en: Relate this order to its owner's user account
pt: Relacionar esta encomenda à conta de utilizador do seu dono

en: Current user or role
pt: Utilizador ou grupo de utilizador atual

en: You have not placed any orders with us yet.
pt: Ainda não tem nenhuma encomenda connosco.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
pt[0]: Existe 1 produto deste tipo. Não pode ser eliminado.
pt[1]: Existem @count produtos deste tipo. Não pode ser eliminado.

en: Product Pricing
pt: Preços de Produtos

en: This product is referenced by a line item and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
pt: Este produto é referenciado por um item de linha e, portanto, não pode ser excluído. Em vez disso, desative-o.

en: Tax rates
pt: Taxas de imposto

en: Manage tax rates.
pt: Gerir taxas de imposto.

en: Create a new tax rate.
pt: Criar uma nova taxa de imposto.

en: Edit a tax rate.
pt: Editar uma taxa de imposto.

en: Redirect to the tax rate list.
pt: Redirecionar para a lista de taxas de imposto.

en: Configure component
pt: Configurar componente

en: Add conditions to the Rules component used to apply this tax to products.
pt: Adiciona conditions ao componente do Rules usado para impostos aos produtos.

en: Tax types
pt: Tipos de imposto

en: Manage tax types.
pt: Gerir tipos de imposto.

en: Add a tax type
pt: Adicionar um tipo de imposto

en: Create a new tax type.
pt: Criar um novo tipo de imposto.

en: Edit a tax type.
pt: Editar um tipo de imposto.

en: Redirect to the tax type list.
pt: Redirecionar para a lista de tipo de imposto.

en: Configure rule
pt: Configurar regra

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
pt: Adiciona condições para a regra usada para aplicar impostos a esse tipo de produtos.

en: Sales tax
pt: Imposto sobre vendas

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
pt: Um tipo basico de impostos que não é incluído na visualização dos preços dos produtos.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
pt: Um tipo basico de impostos que é incluído na visualização dos preços dos produtos.

en: Tax UI
pt: Imposto UI

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
pt: Oferece uma UI simples para a criação de tipos de impostos e alíquotas.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
pt: Ainda não existem taxas de imposto. <a href="@link">Adicionar uma taxa de imposto</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
pt: Ainda não existem tipos de imposto. <a href="@link">Adicionar tipo de imposto</a>.

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
pt: Você tem que definir ao menos um tipo de imposto antes de adicionar alíquotas de impostos.

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
pt: O título administrativo deste tipo de imposto. É recomendável que inicie com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços.

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
pt: O título do tipo de imposto que será mostrado aos clientes. Deixe em branco e o <em>Título</em> acima será usado como padrão.

en: Describe this tax type if necessary. The text will be displayed in the tax type overview table.
pt: Descreve esse tipo de imposto caso seje necessário. O texto será mostrado na visão geral da tabela de tipos de impostos.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
pt: Inclua os impostos deste tipo ao preço dos produtos.

en: Save tax type
pt: Guardar tipo de imposto

en: Delete tax type
pt: Apagar tipo de imposto

en: Tax type saved.
pt: Tipo de imposto foi guardado.

en: Cannot delete the %title tax type
pt: Não é possível apagar o tipo de imposto %title

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
pt: Tem a certeza que deseja apagar o tipo de imposto %title?

en: The tax type %title has been deleted.
pt: O tipo de imposto %title foi apagado.

en: Resend e-mails
pt: Reenviar emails

en: Show "Save draft" button
pt: Mostrar botão "Salvar rascunho"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
pt: Permite aos utilizadores guardar e terminar de preencher o formulário mais tarde. Esta opção só está disponível para utilizadores autenticados.

en: Automatically save as draft between pages
pt: Salvar rascunho automaticamente entre as páginas

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
pt: Guarda automaticamente os valores preenchidos pelo utilizador quando clica nos botões "Próximo" ou "Anterior" num formulário de múltiplas páginas.

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
pt: Permite a criação de fóruns multilingue, com tradução de nomes e contentores.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
pt: Introduza itens que serão considerados traduções uns dos outros.

en: The item translation has been saved.
pt: A tradução do item foi guardada.

en: The item translation has been deleted.
pt: A tradução do item foi eliminada.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
pt: Este item pertence a um menu multilingue. Pode atribuir-lhe um idioma.

en: No translations
pt: Sem traduções

en: Divide module groups into tabbed list.
pt: Divide grupos de módulos em lista de tabela.

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
pt: O seletor de idioma só aparece depois de configurar a<a href="!url">deteção de idioma</a>. É necessário pelo menos um métods que altere os URLs como <em>URL</em> ou <em>Sessão</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
pt: Este item de menu pertence a um nó, por isso vai ter o mesmo idioma do nó e não pode ser localizado.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
pt: Para os elementos localizáveis​​, para ter todos os itens disponíveis para tradução visitar a página <a href="@locale-refresh">atualizar tradução</a>.

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controlo de acesso de visualizações

en: No results behavior
pt: Comportamento quando não há resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta vista e adicionar uma exibição.

en: Add view from template
pt: Adicionar vista a partir do modelo

en: View to insert
pt: Visualização a inserir

en: The view to insert into this area.
pt: A visualização a inserir nesta área.

en: Inherit contextual filters
pt: Herdar filtros contextuais

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detetada na visualização: @view, vista: @display

en: Exception value
pt: Valor da exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se este valor for recebido, o filtro será ignorado. Por exemplo, "all values"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Alterar a view e outros títulos de argumentos. Usar "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer navegação

en: Specify validation criteria
pt: Especificar os critérios de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a ser tomada se o valor de filtro não é válido

en: Display all results for the specified field
pt: Mostrar todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor predefinido

en: Show "Page not found"
pt: Mostrar "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Mostrar um sumário

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdos de "Não foram encontrados resultados"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar o argumento predefinido para o URL da visualização

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Escolha se quer incluir este argumento predefinido ao construir o URL desta visualização. Ignorar argumentos predefinidos pode ser útil, por exemplo, no caso de Feeds.

en: Number of records
pt: Número de registos

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se selecionado, os números inseridos para o filtro serão excluídos em vez de limitar a vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo glossário aplica um limite para o número de caracteres usados ​​no valor de filtro, que permite a exibição de resumo para agir como um glossário.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao imprimir o título e o resumo, como transformar o caso do valor do filtro.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar uma etiqueta

en: Enable to create a label for this field.
pt: Ativar a criação de uma etiqueta para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar para carregar este campo como oculto. Muitas vezes utilizado para agrupar campos, ou para usar como token em outro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para envolver em torno deste campo, por exemplo, H1, H2, etc

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Ativar para aparar o campo para um comprimento máximo de caracteres

en: No results text
pt: Texto em caso de consulta sem resultados

en: Full data (unserialized)
pt: Os dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Os dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: A chave

en: Hide filter
pt: Ocultar filtro

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Ativar a permissão de os utilizadores selecionarem vários itens.

en: Provide description
pt: Inserir descrição

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualização com filtros contextuais:

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todos os displays (exceto os modificados)

en: All displays
pt: Todos os displays

en: Create new filter group
pt: Criar um novo filtro de grupo

en: No filters have been added.
pt: Não foram adicionados filtros.

en: Configure @type: @item
pt: Configurar @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostrar filtros na lista das visualizações

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desativar JavaScript nas Visualizações

en: Master
pt: Principal

en: Unformatted list
pt: Lista não formatada

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critérios de filtragem

en: filter criterion
pt: critérios de filtragem

en: no results behavior
pt: Comportamento quando não há resultados

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para o qual o comentário é uma resposta.

en: The node ID.
pt: O ID do nó.

en: The content title.
pt: O titulo do conteúdo.

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi publicado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data em que o conteúdo foi atualizado.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "Entrada de blog", "Publicação no Forum", "História", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo está publicado.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo fora dos conteúdos não publicados se o utilizador atual o não puder ver.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é destacado. Para listar conteúdo destacado primeiro, definir como descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornecer uma ligação simples para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornecer uma ligação simples para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para este conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar o conteúdo com o utilizador que o criou.

en: User has a revision
pt: Utilizador tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nós onde um dado utilizador tem uma revisão

en: Content revision
pt: Revisão de conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças no conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relacionar uma revisão de conteúdo com o utilizador que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID de revisão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo atual a partir de uma revisão de conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar conteúdo por acesso a view. <strong>Não é necessário se estiver a utilizar o nó como base da tabela.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar um marcador se o conteúdo é novo ou atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Mostrar apenas conteúdo que é novo ou atualizado.

en: Display the content with standard node view.
pt: Mostrar o conteúdo com uma visualização padrão do nó.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo a partir do URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no conteúdo.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permite a "profundidade" para Taxonomia: ID de termo (com profundidade) a ser modificado via um valor de filtro contextual adicional.

en: Content authored
pt: Autor de conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Relacionar conteúdo com o utilizador que o criou. Esta relação irá criar um registo para cada item de conteúdo criado pelo utilizador.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Fornece uma ligação simples para cancelar o utilizador.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornecer dados serializados do utilizador

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permitir que o valor de um filtro contextual seja ignorado. A consulta não será alterada por este valor de filtro contextual. Pode ser utilizado quando os valores do filtro contextual provêm de um URL, e parte do URL necessita de ser ignorado.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Inserir uma vista dentro da área.

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se ativado, o nome nativo do idioma será mostrado

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: All storage
pt: Todo o armazenamento

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem etiquetas

en: No views match the search criteria.
pt: Sem vistas correspondentes aos critérios de pesquisa.

en: Create view from template @template
pt: Criar vista a partir de modelo @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Clone de
pt[1]: de @count Clone

en: Create a page
pt: Criar uma página

en: Create a menu link
pt: Criar uma ligação do menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: etiquetado com

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com ligações (permitir que os utilizadores possam responder ao comentário, etc.)

en: without links
pt: sem ligações

en: full posts
pt: entradas completas

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (ligados)

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder visualização

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Entity id
pt: ID da entidade

en: Variable translation
pt: Tradução variável

en: Administrative area (i.e. State / Province)
pt: Área administrativa (exemplo, estado / distrito)

en: Sub administrative area
pt: Sub-área administrativa

en: Locality (i.e. City)
pt: Localidade (exemplo, Cidade)

en: Thoroughfare (i.e. Street address)
pt: Via Pública (exemplo, Endereço Rua)

en: Premise (i.e. Apartment / Suite number)
pt: Local (exemplo, Apartamento / número Suite)

en: !label of field %name
pt: !label de campo %name

en: Bulgarian lev
pt: Lev Búlgaro

en: Remove all products from an order
pt: Remover todos os produtos de uma encomenda

en: Order to empty
pt: Encomenda a esvaziar

en: Customer manually canceled the checkout process.
pt: O cliente cancelou manualmente o processo de checkout.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
pt: O cliente atualizou a encomenda através do formulário de carrinho de compras.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
pt: O cliente seguiu para o checkout usando o botão de submissão.

en: Enabled checkout completion rules
pt: Habilitar as regras para finalização do Checkout

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
pt: O cliente continuou para a página de checkout seguinte através do botão submeter.

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
pt: O cliente voltou à pagina de checkout anterior através do botão submeter.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
pt: A nova Linha de Itens neste pedido não será salvo até que o botão <em>Salvar pedido</em> seja clicado.

en: Order address component comparison
pt: Comparação do componente de endereço do pedido

en: The address associated with this order whose component you want to compare.
pt: O componente que você quer comparar do endereço associado a este pedido.

en: Address component
pt: Componente da morada

en: The actual address component you want to compare. Common names of address components are given in parentheses.
pt: O verdadeiro componente de endereço que você quer comparar. Nomes comuns de componentes de endereço são informados em parêntesis.

en: The value to compare against the address component. Bear in mind that addresses using select lists for various components may use a value different from the option you select. For example, countries are selected by name, but the value is the two letter abbreviation.
pt: O valor para ser comparado contra o componente de endereço. Lembre-se que endereços que usam listas de seleção para vários componentes talves usem um valor diferente da opção que você selecionar. Por exemplo, países são selecionados por nome mas o valor é a abreviação de duas letras.

en: No order addresses could be found for comparison.
pt: Nenhum endereço de pedido pôde ser encontrado para comparação.

en: Thoroughfare (Street address)
pt: Logradouro

en: Premise (Building)
pt: Prédio

en: Sub-premise (Suite)
pt: Suíte

en: Locality (City)
pt: Localidade (Cidade)

en: Dependent locality (Town)
pt: Localidade

en: Administrative area (State / Province)
pt: Área administrativa (Estado / Província)

en: Sub-administrative area (District)
pt: Área sub-administrativa (Distrito)

en: Order state updated via Rules.
pt: Estado da encomenda atualizado através das Rules.

en: Order status updated via Rules.
pt: Status do pedido atualizado via Rules.

en: All products have been loaded and saved with updated price component arrays.
pt: Todas os produtos foram carregados e salvos com arrays de componentes de preços atualizadas.

en: All line items have been loaded and saved with updated price component arrays.
pt: Todas as linhas de itens foram carregadas e salvas com arrays de componentes de preços atualizadas.

en: Order updated for 7.0-1.0-beta3 price component changes.
pt: Preço atualizado para mudanças de componentes de preços em 7.0-1.0-beta3 .

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
pt: Todos os pedidos foram carregados e salvos com arrays de componentes de preços atualizadas.

en: The calculated price table has been cleared. If your site uses product sell price pre-calculation, you will need to recalculate these prices.
pt: A tabela de preços calculados foi limpa. Se seu site usa o preço de venda pré calculado para produtos então você precisará recalcula-los.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
pt: Nada, a não ser que seja especificado em <em>Sobrescrever resultados</em> abaixo

en: You must enter a numeric amount value.
pt: Tem de inserir um valor numérico.

en: Result message
pt: Mensagem de resultado

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
pt: Se a <em>Entidade de transação</em> estiver habilitada então será possível oferecer uma versão diferente do mesmo produto para cada idioma disponível.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
pt: Produtos já existentes não serão afetados pela mudança desta opção.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
pt: Habilitar via <em>Entidade de transação</em>

en: No products have been created yet.
pt: Ainda não foram criados produtos.

en: Include tax in this price
pt: Incluir imposto neste preço

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
pt: Salvar preços com imposto incluído irá fazer com que cálculos feitos posteriormente especificados à um imposto sejam ignorados.

en: Multilingual - Internationalization
pt: Multilíngue - Internationalization

en: Localization update
pt: Atualização de localização

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
pt: Descargas e atualizações automáticas para as traduções.

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
pt: Para traduzir o próprio conteúdo do bloco, <a href="@menu_translate_url">traduza o menu</a> que está a ser mostrado.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
pt: Para traduzir o próprio conteúdo do bloco, <a href="@views_translate_url">traduza a visualização</a> que está a ser mostrada.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
pt: O conteúdo deste bloco é gerado automaticamente, apenas o título pode ser traduzido.

en: Make this block translatable
pt: Tornar este bloco traduzível.

en: Show this block for these languages
pt: Mostrar este bloco nos seguintes idiomas

en: Save and translate
pt: Guardar e traduzir

en: Configurable contact form categories.
pt: Categorias de formulário de contacto configuráveis.

en: Makes contact categories and replies available for translation.
pt: Ativa a tradução de respostas e categorias de contacto.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
pt: Para traduzir o fórum, <a href="@edit">edite e torne-o traduzível</a>, depois <a href="@translate">traduza o fórum</a> e <a href="@list">os seus contentores e sub-fóruns</a> na página de administração de taxonomia.

en: Translations of menu item %title
pt: Tradução do item de menu %title

en: menu items
pt: itens de menu

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
pt: Este módulo permite criar menus multilingue. Pode definir opções multilingue para cada menu:

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
pt: Os menus podem ser completamente multilingues com tradução (ou localização) dos seus itens.

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
pt: Os menus podem ser configurados para ter um idioma fixo. Esta opção aplica-se a todos os itens do menu que só será visível nesse idioma.

en: Menus can also be configured to have no translations.
pt: Os menus também podem ser configurados para não ter traduções.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
pt: Antes de poder traduzir os seus itens é necessário configurar as opções multilingue do menu. Vá à <a href="@menu-admin">página de administração de Menus</a> e clique em "editar menu" no menu desejado.

en: %language translation of menu item %title
pt: Tradução %language do item de menu %title

en: Delete translation
pt: Eliminar tradução

en: translated
pt: traduzido

en: not translated
pt: não traduzido

en: - Select a language -
pt: - Selecionar um idioma -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
pt: Não há opções multilingue para os @item_name_multiple. Apenas poderá traduzir o @container_name.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
pt: Localizar. Os @item_name_multiple_capitalized são comuns a todos os idiomas, mas o seu nome e descrição podem ser localizados.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
pt: Traduzir. Cada idioma pode ter @item_name_multiple diferentes e estes podem ser traduzidos.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
pt: Idioma Fixo. Os @item_name_multiple terão um idioma global e só aparecem nas páginas desse idioma.

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: (Machine name: @type)
pt: (Nome de máquina: @type)

en: The node title form.
pt: O título do formulário do nó.

en: Broken/missing/deleted view display.
pt: Exibição de Visualização danificada/em falta/eliminada.

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
pt: Regras foram atualizadas para coincidir com novos nomes de parâmetros e nomes de tokens.

en: Attribute field settings
pt: Campo de configuração de atributos

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
pt: Campos com valores únicos anexados aos produtos podem funcionar como campos de seleção de atributos nos formulários de Adicionar ao Carrinho. Quando um formulário de Adicionar ao Carrinho contém múltiplos produtos, os dados dos campos de atributo podem ser usados para permitir que clientes selecionem um produto baseado nos valores do campo ao invés de somente a partir de um lista de títulos de produtos.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
pt: Habilitar este campo para funcionar com um campo de atributo nos formulários de Adicionar ao Carrinho.

en: Attribute selection widget
pt: Widget de seleção de

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
pt: O tipo de elemento usado para selecionar uma opção caso usado num formulário de Adicionar ao Carrinho.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
pt: Tem que ser 1 para esse campo para funcionar como um campo de seleção de atributo no formulário de Adicionar ao Carrinho.

en: All eligible product attribute fields have been updated to continue using the attribute selection widget.
pt: Todos os campos elegíveis de atributos do produto foram atualizados para continuar usando o widget the seleção de atributo.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
pt: Pedido [commerce-order:order-number] em [site:name]

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
pt: A sua encomenda é a número [commerce-order:order-number]. Pode <a href="[commerce-order:url]">ver a sua encomenda</a> na sua página de conta quando tiver sessão iniciada.

en: Override the default checkout completion message. This may interfere with translation on multilingual sites.
pt: Sobrescreve a mensagem de finalização do checkout padrão. Isso talvés interfira na tradução para sites multilíngue.

en: Checkout completion message
pt: Mensagem de finalização do checkout

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
pt: Papel e View de permissões personalizada atualizada para gerenciamento de entidade do pedido. Verificação de acesso nos módulos e permissões na Views padrão deverá ser atualizada manualmente.

en: Commerce Line item
pt: Commerce Linha de Item

en: The order containing the profile reference with the address in question.
pt: O pedido contendo a referência ao perfil com o endereço em questão.

en: Order contains a particular product
pt: O pedido contém um produto em particular

en: The order whose line items should be checked for the specified product. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
pt: O pedido o qual a linha de itens deverá ser checado para o produto especificado. Se o pedido especificado não existir, a comparação atuará como se fosse contra a quantidade 0 (zero).

en: The SKU of the product to look for on the order.
pt: O SKU do produto a ser buscado no pedido.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
pt: O operador usado com o valor da quantidade abaixo para comparar a quantidade de produto especificado no pedido.

en: The value to compare against the quantity of the specified product on the order.
pt: O valor para ser comparado contra a quantidade de produto especificado no pedido.

en: Total product quantity comparison
pt: Comparação da quantidade total do produto

en: The order whose product line item quantities should be totalled. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
pt: O pedido o qual a quantidade da linha de item do produto deverá ser totalizado. Se o pedido especificado não existe, a comparação atuará como se fosse contra uma quantidade 0 (zero).

en: The comparison operator to use against the total number of products on the order.
pt: O operador de comparação para usar contra o número total de produtos no pedido.

en: The value to compare against the total quantity of products on the order.
pt: O valor para comparar contar a quantidade total de produtos no pedido.

en: Last completed transaction
pt: Última transação finalizada

en: When an order is first paid in full
pt: Quando um pedido é pago em sua totalidade pela primeira vez

en: Order balance comparison
pt: Comparação do saldo do pedido

en: The order whose balance should be compared (calculated as the order total minus completed payment amounts).
pt: Os pedidos os quais o saldo devem ser comparados (total do pedido menus os valores finalizados pagos).

en: Administer payment methods
pt: Administrar métodos de pagamento

en: Allows users to configure enabled payment methods.
pt: Permite que usuários configurem métodos de pagamentos habilitados.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
pt: Por favor aguarde enquanto você é redirecionado para o servidor de pagamento. Se nada acontecer dentro de 10 segundos, por favor clique no butão abaixo.

en: Role and custom View permissions updated for product entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
pt: Papeis e vistas de permissões atualizadas para o gestor de entidades de produtos. Verificações de acesso nos módulos e permissões da vista padrão precisão ser atualizas manualmente.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
pt: Esse produto é referenciada por uma linha de item no Pedido @order_number e portanto não pode ser eliminado. Desabilite-o ao invés disto.

en: Contact category
pt: Categoria de contacto

en: Field instance
pt: Instância de campo

en: Option %name
pt: Opção %name

en: Instance
pt: Instância

en: forum containers
pt: contentor de fórum

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
pt: As <a href="!url">definições do módulo Redirect</a> permitem definir se se cria um redirecionamento quando um caminho alternativo é eliminado.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
pt: Considere instalar o <a href="!url">módulo Redirect</a> para criar redirecionamentos quando o caminho alternativo muda.

en: No new URL aliases to generate.
pt: Não há caminhos alternativos novos para gerar.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
pt: Os valores <strong>tamanho máximo do caminho alternativo</strong> e <strong>tamanho máximo do componente</strong> estão predefinidos para 100 e têm um limite de @max imposto pelo Pathauto. Este tamanho é limitado pelo da coluna "alias" da tabela url_alias da base de dados. O esquema de base de dados predefinido para esta coluna é @max. Se definir um tamanho igual ao definido na coluna "alias" causará problemas em situações em que o sistema precise de acrescentar palavras adicionais ao URL alternativo. Deve usar um valor que seja o tamanho da coluna "alias" menos o de qualquer expressão que possa ser adicionada ao final do URL. O tamanho das expressões que possam ser adicionadas ao final do URL depende dos módulos ativados nas suas definições do Pathauto. O valor recomendado e predefinido é 100.

en: Path module form elements
pt: Elementos do formulário do módulo Path

en: Vertical bar (pipe)
pt: Barra vertical (pipe)

en: Left curly bracket
pt: Chaveta esquerda

en: Left square bracket
pt: Parênteses reto esquerdo

en: Right curly bracket
pt: Chaveta direita

en: Right square bracket
pt: Parênteses reto direito

en: Plus sign
pt: Sinal mais

en: Equal sign
pt: Sinal de igual

en: Percent sign
pt: Sinal de percentagem

en: Caret
pt: Circunflexo

en: Dollar sign
pt: Sinal de dólar

en: Number sign (pound sign, hash)
pt: Cardinal

en: At sign
pt: Arroba

en: Exclamation mark
pt: Ponto de exclamação

en: Tilde
pt: Til

en: Left parenthesis
pt: Parênteses esquerdo

en: Right parenthesis
pt: Parênteses direito

en: Question mark
pt: Ponto de interrogação

en: Less-than sign
pt: Sinal de menor

en: Greater-than sign
pt: Sinal de maior

en: Backslash
pt: Barra invertida

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Utilize Tokens de substituição da primeira linha.

en: This display is disabled.
pt: Este display está inativo.

en: Aggregation settings
pt: Definições de agregação

en: Empty display extender
pt: Extensor de ecrã vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor em bruto proveniente do URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (todos os displays)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (este display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do nó para o qual o comentário é uma resposta.

en: Comments of the node
pt: Comentários do nó

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários no nó. Isto irá criar um registo duplicado para cada comentário. Habitualmente se necessita disto será melhor criar uma vista de comentário.

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Este é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: User who uploaded
pt: Utilizador que carregou

en: The user that uploaded the file.
pt: O utilizador que carregou o ficheiro.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia com modo de edição autocomplete ou opção de seleção.

en: Representative node
pt: Nó representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um simples nó representativo para cada termo, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo da taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todo o conteúdo marcado com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem um ID de termo da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este tem os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo da taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia no nó

en: All taxonomy terms
pt: Todos os termos da taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Exibir conteúdo se tiver os termos de taxonomia especificados, ou termos filhos dos termos especificados. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem um ID de termo da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos da taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem um modificador de profundidade de ID de termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relatar cada @entity com um @field definido para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo da taxonomia proveniente do URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um único nó representativo para cada utilizador, de acordo com um critério de ordenação escolhido.

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adicione o campo idioma às condições da consulta

en: [Source not found]
pt: [Original não encontrado]

en: [String not found]
pt: [Expressão não encontrada]

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
pt: Os menus e respectivos itens podem ser traduzidos na <a href="@configure_menus">página de administração de Menus</a>.

en: Format handlers
pt: Manipuladores de formato

en: Use the same configuration as the widget
pt: Usar a mesma configuração do widget

en: Use widget configuration
pt: Usar a configuração do widget

en: Address form (country-specific)
pt: Formulário de endereço (país-específico)

en: Name (First name, Last name)
pt: Nome (Nome, sobrenome)

en: Name (single line)
pt: Nome (linha única)

en: Organisation (single line)
pt: Organização (única linha)

en: Administer @entity_type
pt: Administrar @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite que utilizadores possam fazer qualquer ação na @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar @entity_type de qualquer tipo

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar próprias @entity_type de qualquer tipo

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar próprias @entity_type de qualquer tipo

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar próprio %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Visualizar próprio %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
pt: Define características e funções comuns aos módulos Commerce. Precisa ser habilitada para desinstalar outros módulos Commerce.

en: Add to Cart form settings
pt: Adicionar ao formulário de configurações do carrinho

en: Fields attached to product line item types can be included in the Add to Cart form to collect additional information from customers in conjunction with their purchase of particular products.
pt: Os campos anexados aos tipos de linhas de itens de produtos podem ser incluídas ao formulário de Adicionar ao Carrinho para coletar informações adicionais dos clientes em conjunto com o pedido de produtos específicos.

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
pt: Inclui esse campo ao formulário de Adicionar ao Carrinho para linha de itens deste tipo.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
pt: Tenta combinar produtos semelhantes na mesma linha de item no carrinho.

en: The line item type, referenced product, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
pt: O tipo de linha de item, produto referenciado e dados dos campos expostos no formulário de Adicionar ao Carrinho precisam ser todos iguais para combinar.

en: Add to Cart line item type
pt: Adicionar ao Carrinho o tipo de linha de item

en: Combine like items: !status
pt: Combinar items semelhantes: !status

en: Add to Cart line item type: @type
pt: Adicionar ao Carrinho tipo de linha de item: @type

en: customer profile
pt: perfil do cliente

en: customer profiles
pt: perfies do clientes

en: Clear this profile
pt: Limpar este perfil

en: Disabled profiles will not be visible to customers in options lists.
pt: Perfis desabilitados não serão visíveis aos clientes nas listas de opções;

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
pt: Esse perfil é de um tipo que não está mais disponível, assim o status não pode ser ajustado.

en: Price component type
pt: Tipo de componente de preço

en: Price components track changes to prices made during the price calculation process, and they are carried over from the unit price to the total price of a line item. When an order total is calculated, it combines all the components of every line item on the order. When the unit price is altered by this action, the selected type of price component will be added to its data array and reflected in the order total display when it is formatted with components showing. Defaults to base price, which displays as the order Subtotal.
pt: Os componentes de preços rastreiam as mudanças ocorridas nos preços durante o processo de cálculo e esses valores são transferidos da unidade de preço para o preço total de uma linha de item. Quando o total de um pedido é calculado, esse é o resultado da combinação de todos os componentes de todas as linhas de itens no pedido. Quando a unidade de preço é alterada por uma ação, o tipo de componente de preço será adicionado a sua array de dados que refletirá no total do pedido mostrado caso o componente esteja formatado para mostrar. A base do preço é o padrão o qual é mostrado como Subtotal do pedido.

en: line item
pt: item de linha

en: line items
pt: itens de linha

en: orders
pt: encomendas

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
pt: Como este perfil esta atualmente referenciado por um pedido, se você mudar qualquer valor de campo será salvo como clone do perfil atual ao invés de atualizar este perfil. Isso ocorre para manter a integridade dos dados do cliente informado no(s) pedido(s).

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
pt: O perfil do cliente foi duplicado para prevenir perda de dados nos pedidos referenciando o perfil. O ID agora é @profile_id.

en: This customer profile is referenced by Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
pt: Este perfil de cliente é referenciado pelo pedido  @order_number e portanto não pode ser eliminado. Desabilite-o ao invés disto.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
pt: Este perfil de cliente esta sendo referenciado pelas seguintes entidades:  !entity_list

en: Commerce Payment transaction
pt: Transação de pagamento Commerce

en: payment transaction
pt: transação de pagamento

en: payment transactions
pt: transações de pagamento

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
pt: Valor boleano indicando se o produto tá ativo ou desabilitado.

en: This field has been configured to not display a widget. There is no way to enter values for this field via the user interface, so you must have some alternate way of adding data to these fields. The settings for the field will still govern what type of products can be referenced and whether or not their fields will be rendered into the referencing entity on display.
pt: Esse campo foi configurado para não mostrar uma widget. Não há como informar valores para este campo via interface de utilizador, assim você precisa de alguma outra alternativa para adicionar dados nestes campos. As configurações para o campo irão ainda governar quais tipos de produtos poderão ser referenciados e se seus campos poderão ou não serem renderizados em uma vista de uma entidade referenciada.

en: Render fields from the referenced products when viewing this entity.
pt: Renderizar campos dos produtos referenciados quando visualizar essa entidade.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
pt: Se habilitado, a aparência dos campos de produtos nesta entidade será governada pelas configurações de vista para os campos no tipo de produto.

en: Do not show a widget
pt: Não moste um widget

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
pt: Não irá mostrar o campo de referência de produto nos formulários. Use apenas caso você mantenha referências a produtos de alguma outra forma.

en: Line item is of a product line item type
pt: Linha de item é de um tipo de linha de item de produto

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
pt: Filtrar linha de itens para produtos de um tipo de linha de item (incluindo mas não se limitando ao Tipo de Linha de item do produto).

en: !entity_type referencing products from !field_name
pt: !entity_type referenciando produtos a partir de !field_name

en: Relate a product to the !entity_type referencing it.
pt: Relaciona um produto à !entity_type que lhe referencia.

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
pt: Para definir as opções multilingue para os blocos vá à <a href="@configure_blocks">página de administração de Blocos</a>.

en: There are no translations to save.
pt: Não há traduções a guardar.

en: Filter by tag
pt: Filtrar por etiqueta

en: %title could not be added to your cart.
pt: %title não pôde ser adicionado(a) ao seu carrinho.

en: Invalid or missing payment method.
pt: Método de pagamento inválido ou em falta.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
pt: Introduziu um número de cartão de crédito de um tipo de cartão não suportado.

en: Discover Card
pt: Cartão Discover

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
pt: %title: tem de introduzir um valor numérico para o montante do preço.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
pt: Um novo modo de arredondamento foi adicionado ao tipo de impostos, permitindo que você possa especificar como impostos de um determinado tipo deverá ser arredondado.

en: Tax amount rounding mode
pt: Modo para arredondamento de valores de impostos

en: Specify what type of rounding should occur when tax rates of this type are calculated for the unit price of a line item. Sales taxes will generally not round these amounts at the unit price level, while VAT style taxes will generally round the half up.
pt: Especificar qual tipo de arredondamento deve ocorrer quando alíquotas de impostos deste tipo forem calculadas para unidade de preços de uma linha de item. Impostos sobre vendas normalmente não irão arredondar esstes valores ao nível de preço unitário, enquanto impostos do tipo ICMS irão geralmente arredondar a média para cima.

en: Round the half up
pt: Arredonda a média para cima

en: Round the half down
pt: Arredonda a mádia para baixo

en: Round the half to the nearest even number
pt: Arredonda a média do número par mais próximo

en: Round the half to the nearest odd number
pt: Arredonda a média do número ímpar mais próximo

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Language types
pt: Tipos de idioma

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: !start-date to !end-date
pt: !start-date a !end-date

en: Page using the value of a date field.
pt: Página usando o valor de um campo data.

en: Unset the price of disabled products in the cart
pt: Desabilita o preço de produtos desabilitados no carrinho

en: Complete checkout for an order
pt: Finalizar checkout para um pedido

en: Order in checkout
pt: Encomenda em checkout

en: Continue to next step
pt: Próximo passo

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
pt: Introduziu um número de cartão de crédito que não coincide com o tipo selecionado.

en: Whenever the event occurs, rule evaluation is triggered.
pt: Sempre que ocorra o evento, a avaliação das regras é accionada.

en: file from !field_name
pt: Ficheiro de !field_name

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
pt: Etiquetas associadas a esta configuração, utilizadas para filtragem no interface de administração. Separe múltiplas etiquets com vírgulas.

en: Uploaded file.
pt: Ficheiro carregado.

en: Remark or note that refers to a node.
pt: Anotação ou nota que se refere a um nó.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pt: Termos de taxonomia são utilizados para classificar conteúdo.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pt: Vocabulários contém termos de taxonomia relacionados, que são usados para classificar conteúdo.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o utilizador está ativo ou bloqueado.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: O indicador de atividade não mostra o estado dos carregamentos mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorizar o progresso em carregamentos de grande dimensão.

en: View: @view - Display: @display
pt: Visualização: @view - Vista: @display

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral de campos usados em todas as visualizações.

en: Revert to default
pt: Reverter para predefinido

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para o ficheiro.

en: image from !field_name
pt: imagem a partir de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo da taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do utilizador.

en: Use a pager
pt: Usar paginador

en: Added product line item
pt: Item de linha de produto adicionado

en: Display an Add to Cart message
pt: Mostrar uma mensagem "Adicionar ao Carrinho"

en: This product is no longer available.
pt: Este produto já não está disponível.

en: Errors on form
pt: Erros no formulário

en: Price rounding mode
pt: Modo de arredondamento de preço

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados com as visualizações.

en: The description of the view.
pt: A descrição da vista.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da exibição atual da vista.

en: The URL of the view.
pt: O URL da vista.

en: -Select-
pt: - Selecionar -

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se necessita de mais campos que o uid adicione o comentário: relação autor

en: Last comment uid
pt: uid do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de Utilizador do autor do último comentário de um nó.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O utilizador, autor do conteúdo. Se necessita de mais campos além do uid, adicione o conteúdo: relação autor

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Pode utilizar código HTML neste campo. Os seguintes Tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornece uma ligação simples para o utilizador.

en: Result summary
pt: Sumário de resultados

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostrar sumário de resultados, por exemplo itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar as definições padrão de RSS do site.

en: Filter by names containing
pt: Filtrar por nomes contendo

en: Edited translations are kept, only previously imported ones are overwritten and new translations are added
pt: Traduções editadas são mantidas; apenas as importadas anteriormente são substituídas e as novas traduções são adicionadas.

en: All existing translations are kept, only new translations are added.
pt: Todas as traduções existentes são mantidas; apenas as novas traduções são importadas.

en: User Edit Template
pt: Modelo de Edição de Utilizador

en: User edit template
pt: Modelo de edição de utilizador

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Fornecer um display que pode ser exibido usando a API do views.

en: Upload directory
pt: Diretoria para carregamentos

en: Exclude zero
pt: Excluir zero

en: Node: (un)published
pt: Nó: (des)publicado

en: Organize your features in groups.
pt: Organize as suas funcionalidades em grupos.

en: Formatted text
pt: Texto formatado

en: All variables
pt: Todas as variáveis

en: !title cache cleared.
pt: Cache !title limpa.

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can view your order on your account page when logged in.
pt: A sua encomenda é a número [commerce-order:order-number]. Pode ver a sua encomenda na sua página de conta quando tiver sessão iniciada.

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
pt: O fuso horário foi configurado como <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
pt: O primeiro dia da semana foi configurado para <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: Used in views
pt: Utilizado em views

en: Views plugins
pt: Plugins para views

en: Overview of plugins used in all views.
pt: Visão global de plugins utilizados em todas as views.

en: Display "Access Denied"
pt: Mostrar "Acesso Negado"

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
pt: Este filtro não funciona para manipuladores especiais de campos.

en: &lt;Any&gt;
pt: &lt;Qualquer&gt;

en: Display fields as RSS items.
pt: Mostrar campos como itens RSS.

en: The language the comment is in.
pt: O idioma do comentário.

en: - No value -
pt: - Sem valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomy: Term" pelo pid do termo pai.

en: The raw numeric user ID.
pt: O ID de utilizador numérico (em bruto)

en: Unfiltered text
pt: Texto não filtrado

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
pt: Adicionar markup, texto personalizado ou sem restrições. Isto é similar ao campo de texto personalizado.

en: Combine fields filter
pt: Combinar campos num único filtro

en: Combine two fields together and search by them.
pt: Combinar dois campos e pesquisar nos mesmos.

en: View: !view: !display
pt: Vista: !view: !display

en: Loading token browser...
pt: Carregando o browser de tokens...
