Open Hotel (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: more
fr: plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Block
fr: Bloc

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: Price
fr: Prix

en: Address
fr: Adresse

en: Sort by
fr: Trier par

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Product
fr: Produit

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: About
fr: À propos

en: Line items
fr: Eléments de commande

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Order total
fr: Total de la commande

en: Preface First
fr: Première préface

en: Postscript First
fr: Postscript Premier

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fr: Le <em>menu Navigation</em> contient les liens destinés aux visiteurs du site. Des liens sont automatiquement ajoutés à ce menu par certains modules.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Display path
fr: Chemin de l'affichage

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Preface Second
fr: Deuxième préface

en: Preface Third
fr: Troisième préface

en: Postscript Third
fr: Postscript Troisième

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: User Bar First
fr: Première barre utilisateur

en: User Bar Second
fr: Seconde barre utilisateur

en: Master
fr: Principal

en: Management
fr: Gestion
